In November Bach's Me Messe in Goes? Moedermelkcentrale op Znid-Bevelantl werkt uitstekend. Nog steeds grote onrust in Djakarta. Er komen 50.000 nieuwe woningen. Kom nooit dichter bij dan 80 c.m. Margery Lovell Men wil traGbten uitvoering te geven in de urote Kerk. Het justitiële beleid. Diefstal en inbraak aan de orde van de dag. Voorrang voor de nijverheid. Een mïliioenennota zonder houvast. Zaterdag 23 September 1950 PROTESTANTS CHRISTEI IJK DAGBLAD Pagina 3 Ter gelegenheid van de Bach-herdenking. Er bestaan plannen om ook in Goes, in het kader van de Bach- herdenking, een uitvoering te geven van Bach's Hohe Messe. Deze uitvoering, die verzorgd zal worden door het Utrechts Studenten koor en -orkest zou ongeveer halt November gegeven worden in de Grote Kerk te Goes en onder leiding staan van de dirigent van genoemde ensemble's, de heer Hans Brandts Buys. Een werkcommissie waarin zit ting hebben genomen ds H. M. Strating, Ned. Herv. predikant te Goes, mevr. J. Scherphuis- Voogd, arts te Goes, de heren B. Burger, gemeente-secretaris, A. de Koo, W. J. J. M. Vroom en A. M. Koolwijk is reeds met de voor bereidende werkzaamheden be gonnen. Reeds in Utrecht zijn, in het kader van de Bach-herdenking, dit jaar verscheidene uitvoeringen door het Utrechts Studentenkoor en -orkest gegeven en de bereid willigheid van de heer Brandts Buys om ook de Zeeuwen in staat te stellen van zijn Bach-vertolkin- gen te genieten mag zeker op hoge prijs worden gesteld. Sedert October 1945 is de heer Brandts Buys, die een speciale studie van Bach heeft gemaakt, aL> dirigent aan het Utrechts Stu dentenkoor verbonden. Hoe het Utrechts Studenten koor en -orkest ontstond. De studenten muziekbeoefening neemt reeds gedurende lange tijd een belangrijke plaats in het uni versitaire leven van Utrecht in. Het muziekgezelschap van het Utrechts Studentencorps, het Utrechts Studenten Concert, werd reeds in 1823 opgericht. Hoewel het in de eerste tijden van zijn bestaan meer het karak ter droeg van een concertbureau (tal van solisten van naam tra den onder auspiciën van het Con cert in Utrecht op), kwam tegen de eeuwwisseling het zelf musi ceren steeds meer op de voor grond te staan. In 1894 werd zelfs een eigen orkest gevormd. Later vormden ook de andere Studentenverenigingen ieder een eigen muziek-onderafdeling. In 1941 kwam Hans Brandts Buys, die reeds een tiental jaren aan het muziekleven in andere universiteitssteden leiding had gegeven, naar Utrecht en vormde uit de te Utrecht overgebleven studenten een Bach-ensemble dat herhaaldelijk clandestiene uitvoe ringen van cantates tijdens de kerkdiensten gaf. Na de bevrijding besloten de vijf muziekgezelschappen van de Studentenverenigingen één groot kooi en orkest op te richten. Dit bood vele voordelen want men zou eer bekwaam musicus kun nen bekostigen die leiding aan het muziekleven zou kunnen ge ven. Zo werd in October 1945 het Utrechts Studentenkoor en -or kest in het leven geroepen en de keuze van een d.rigent viel niet mceiitjk, daar de heer Brandts Buys zich bereid verklaarde de leiding van dit jonge gezelschap op zich te nemen. Het U.S.K.O. stelt zich o.m. ten doel: de ontwikkeling van de Nederlandse muziek te bevorde ren door het geven van een jaar lijkse opdracht aan een Neder landse componist tot het compo neren van een werk dat door het U.S.K.O. zal worden uitgevoerd. Sinds 1945 gaf het U.S.K.O. elk jaar een opdracht aan een van de Nederlandse componisten, waar door het mogelijk werd moderne werken uit te voeren. Deze wer ken vielen binnen de mogelijkhe den, die het U.S.K.O. bood. De Bach-herdenldng. Velerlei redenen vormden voor de werkcommissie van het U.S. K.O. de aanleiding om in 1950, ter gelegenheid van het feit, dat het op 28 Juli tweehonderd jaar geleden was dat Johann Sebas- tiaan Bach stierf, een Bach-her denking te organiseren. Hans Brandts Buys, had reeds gedu rende meer dan twintig jaren een speciale studie gemaakt van Bachs leven en werken. Men wilde een zo volledig over zicht geven van het leven en de werken van Bach, in grote kring de belangstelling hierop richten en trachten te voorkomen dat aoor een groot aantal kleinere herdenkingen de aandacht ver snipperd zou worden. Het Utrechts Motetgezelschap, ae Nederlandse Bach-vereniging en een koor uit Duitsland de Remschelder Kantorel werden bereid gevonden aan de herden king mee te werken. Als solisten werden uitgenodigd Hans Brandts Buys, dr Anton v. d. Horst, Uarel 'an Leeuwenberg Boomkamp, George Stam en de organisten van de oude Utrechtse kerken alsmede de organist van de grote kerk in Breda, Jaap Hillen (d.e sedert 1947 als tweede dirigent aan het U.S.K.O. verbonden is). Bestond het koor en orkest tot nu toe voornamelijk uit vereni gingsleden, deze maand zullen ook de niet-verenigingsleden in 't koor en orkest gelijke rechten verkrijgen. KORTE BERICHTEN Tien personen werden gedood toen een Joego-Slavisch vliegtuig met ten vier koppen tellende be manning en zeven passagiers aan booro, neerstortte nabij Zagreb. Het ongeval is te wijten aan de mist. riet vliegtuig kwam uit Belgrado. Generaal Mac Arthur is Don derdagavond in zijn hoofdkwartier te Tokio teruggekeerd. Leiders van de havenarbeiders van de Amerikaanse Atlantische kust hebben hun boycot op la dingen uit Oost-Europese landen opgeheven, doch een besluit aan gaande de behandeling van ladin gen uit de Sowjet-Unie opge schort. Het Noorse parlement heeft zich Vrijdag met algemene stem men uitgesproken voor het rege ringsvoorstel tot het uittrekken van een extra bedrag van 250 millioen kronen voor de defensie, te verdelen over de volgende 216 jaar. Wysjinsky heeft Donderdag avond een diner van de Ver. Na ties verlaten, toen de gouverneur van New-York. Thomas Dewey, verklaarde dat de Sowjet-Unie „een millioen slavenarbeiders" had. Malik volgde Wysjinsky op de voet. Toen Dewey zag, dat beiden de tafel verlieten, zei hij: „ik moet zeggen, dat ik het thans als een compliment voel, dat zij, die sa menspannen om de wereld te ver nietigen, zich terugtrekken". Medewerking van vele zijden. Oostsingel 70 te Goes is het centrum van verschillende medische en sociale arbeid. Borden op de muur vertellen dat daar is ge vestigd de wijkverpleging en de gezinszorg. Bovendien is daar echter eveneens gevestigd het magazijn van het Groene Kruis, het centrum voor kraamzorg op Zuid-Beveland en is er tevens mej. Schot van de Ned. Herv. Gezinszorg gehuisvest, terwijl vandaar uit bovendien sinds 28 Juni de moedermelk wordt ingezameld voor de Moedermelkcentrale van het Ned. Rode Kruis, die in Arasterdam is gevestigd. De man, op wie voor een groot gedeelte de lasten neerkomen, die al deze diensten met zich brengen, is de heer K. W. Snoep, de concierge van het Groene Kruis. Hij beheert het Groene Kruismagazijn. Dit alleen brengt reeds heel wat werk mee, daar als men de materialen goed wil onderhouden, zij heel wat zorg vragen. Alle materiaal dat uit geleend is geweest, wordt bij te rugkomst in het magazijn ont smet. In vele gevallen hopelijk een overbodige moeite, maar over het algemeen zeer zeker een nut tige voorzorg. Veel materiaal gaat er momenteel de deur uit; veel zieken profiteren van de materialen, die het Groene Kruis beschikbaar heeft en voor een gering bedrag ter beschikking stelt. In de practijk blijkt, dat het publiek het werk van het Groene Kruis nogal eens verwart met dat van de vereniging voor wijkver pleging. Slechts het lidmaatschap van laatstgenoemde vereniging geeft in Goes recht op zusterhulp. Zoals hierboven reeds opge merkt is Oostsingel 70 het cen trum van de kraamzorg op Zuid- Beveland. Van dit werk heeft zuster Vernimmen de leiding. Zij zendt de kraamverpleegsters, die over het gehele eiland verspreid wonen, overal heen, waar zij no dig zijn. Wanneer b.v. in Elle- woutsdfjk een nieuwe wereldbur ger moet worden geboren, be schikt zij dat b.v. een kraamver pleegsters uit Krabbendijke of wel uit Schore dit kind de entree op dit ondermaanse tranendal zal helpen maken. Bovendien geeft zij mede leiding aan de opleiding van jonge kraamverpleegsters, terwijl ook de oudere, gediplomeerde kraamverpleegsters nog geregeld onderwijs krijgen om steeds bij te blijven. De moedermelkcentrale. Sinds 28 Juni is op Zuid-Beve land een afdeling aan het werk van de moedermelkcentrale van het Nederlandse Rode Kruis, wier hoofdkantoor in Amsterdam is gevestigd. Tot op heden loopt het werk van de moedermelkcentrale op Zuid-Beveland als gesmeerd. 96 flessen moedermelk konden reeds naar Amsterdam worden verzonden. Over de medewerking, die men hierbij van verschillende zijden ontvangt, is men vol lof. Op de verschillende dorpen wer ken de wijkverpleegsters mee, terwijl voor de verzending van de flessen (zowel lege als volle) de verschillende bode- en busdiens ten zijn ingeschakeld. Deze ver richten dit vervoer gratis. In Goes zijn het de dames van het Rode Kruis, die dit werk door hun volle medewerking mogelijk maken. In Goes wordt de ingezamelde moe dermelk bewaard in de diepvries ruimte van de heren Tilroe en Walraven. De verzending uit Goes naar Amsterdam geschiedt per spoor. Ook deze verzending ge schiedt heel gratis. Behalve voor verzending naar Amsterdam wordt de ingezamelde moeder melk ook wel regelrecht in de omgeving gebruikt. Zo ls er het voorbeeld van een vrouw op een Zuid-Bevelands dorp die 60 liter moedermelk afstond voor een ba by op haar dorp, die In een cou veuse moest worden verpleegd en waarvoor niet genoeg moeder melk beschikbaar was. Dank zij deze melk werd het kindje be houden en groeide het zelfs uit tot „een wolk van een kind". Voor het beschikbaar stellen van moedermelk ontvangt de be trokken moeder van het Rode Kruis een bewijs van erkentelijk heid „voor het door haar gegeven blijk van naastenliefde". Deze di ploma's vormen Ingelijst de trots vr reeds verscheidene vrouwen. OPNIEUW 15 JAAR GEëlST TEGEN HUYGEN. Voor de strafkamer van de Utrechtse rechtbank is Donderdag opnieuw 15 jaar geëist tegen de voormalige secretaris-generaal van de N.S.B., ir C. J. Huygen uit Bilhoven. Het beleid van het departe ment van Justitie zal blijkens de rijksbegroting 1951 enerzijds in het teken staan van de liquidatie der oorlogsgevolgtn, die nog op de samenleving drukken, terwijl daarnaast zal worden gestreefd naar een nieuwe ontwikkeling. Liquidatie oorlogsgevolgen. Het eerste doel, de liquidate der oorlogsgevolgen, wil de Mi nister o.m. trachten te bereiken door een spoedige herinpassing in het maatschappelijk leven der daarvoor in aanmerking komen de politieke delinquenten, voorts door zo snel mogelijk het herstel rechtsverkeer over te dragen aan de normale organen en door het werk van het Beheersinsti tuut te beëindigen. In dit ver band valt tevens te vermelden, dat de werkzaamheden van de Bijzondere Raad van Cassatie, van de bijzondere strafkamers bij de Rechtbanken en van de Kantongerechten, die de taak der vroegere tribunalen hebben overgenomen, nog in dit begro tingsjaar beëindigd zullen zijn. Nieuwe perspectieven. De nieuwe ontwikkeling zal o.a. geleid moeten worden door het nieuwe Burgerlijk Wetboek. De arbeid hieraan vindt gestaag voortgang en nadat het overleg met de Tweede Kamer hierover zal zijn aangevangen, zal Prof. Meijers de uiteindelijke tekst kunnen opstellen van de onder delen, waarover het overleg is gevoerd. Voorts zullen wijzigingen van de cassatieprocedure en de kan tongerechtsprocedure worden in gediend. Ook wil de Minister de rechtspraak in belastingzaken doen verbeteren. Het beraad met de minister van Binnenlandse Zaken over de taken en bevoegdheden van Rijks- en Gemeentepolitie zal worden voortgezet. Maatregelen om te komen tot een betere controle op het ver keer, speciaal het intercommu nale, zijn in voorbereiding. Het gevangeniswezen zal ge leidelijk verder worden gemo derniseerd, met dien verstande, dat het karakter van de straf gehandhaafd blijft, doch er te vens meer naar gestreefd zal worden de vrijheidsberoving meer dienstbaar te maken aan heraanpassing der gedetineerden aan het maatschappelijk leven. Volledige uitvoering van de hier mee in verband staande maatre gelen zal echter eerst mogelijk zijn, wanneer de reeds bij de Staten-Generaal aanhangige nieuwe beginselenwet zal zijn aangenomen. De betrekkelijke veiligheid, die in Djakarta enige maanden ge leden werd bereikt, dreigt weer verloren te gaan. Berichten over misdaden van allerlei soort ver schijnen weer dagelijks In het nieuws. Een der grote persbu reaus in Djakarta heeft zich zelfs al een beperking moeten op leggen. Diefstallen, waarmee min der dan tienduizend gulden is ge moeid, kunne"» eenvoudig niet meer gepubliceerd worden. Te on belangrijk, aldus een correspon dent van de „Volkskrant". Djakarta is de stad, waar de meeste Nederlanders verblijven. Zfj vooral zijn het, die door de toenemende criminaliteit worden gebracht ln een sfeer van onrust. De misdadigers slaan toe in alle delen van de stad. Nergens voelt men zich nog helemaal veilig, ha ve en goed kunnen overal van eigenaar verwisselen. Door deze wetenschap heerst er een angst en een onrust, die velen zich zelf niet willen bekennen, maar die bij tal van gelegenheden tot uiting komt. Een van verlof terugkerend ambtenaar voorziet zich van een volledige alarminstallatie, waar hij ln Holland liefst f 700 voor neertelde. Particuliere garages ziet men hier en daar beveiligd met prikkeldraad; een technisch aangelegd man zet stroom op de loodverbindingen van zijn glas-in -lood raam. Het z(jn dagelijkse dingen ge worden ln dit Djakarta. Dat het voldoende ls zal niemand bewe ren. Het kan voorkomen, dat ln de vroege avond enkele gewapen de lieden een huls binnenstappen en daar doodnuchter tienduizend gulden vragen, zoals het ook kan gebeuren, dat chauffeurs op de punt van een pistool worden ge dwongen hun auto te verlaten en het kostbare vervoermiddel ach ter te laten ln de handen van on verlaten. Sedert enkele maanden is ln Djakarta het optreden van politie en leger gecoördineerd. Op grote schaal zijn arrestaties verricht en men slaagde er ln het begin in een mate van veiligheid te cre- eren die bemoedigend aandeed. Door razzia's verdween een groot deel van het zakkenrollersgilde achter de gevangenismuren. Zo ook een deel van de Inbrekers. Naar bij de politie wordt aan genomen bestaan nu nog drie grote benden: een in de beneden stad, een in Meester .Cornells en een tn de binnenstad van Djakar ta. De bende ln de benedenstad «BOUWPLAN 1951. Het bouwplan voor 1951 sluit, zoals wij reeds eerder meldden, op een bedrag van f 1474 millioen, dat is f 110 millioen hoger dan vorig jaar. Naar thans bekend wordt is een post van f 560 mil lioen uitgetrokken voor woning bouw. Hiermee zullen 50.000 wo ningen worden gebouwd. Daar hieronder ook duplex-woningen begrepen zijn, zal het aantal te huisvesten gezinnen dit getal nog aanzienlijk te boven gaan. Bij het bouwen zal aan de opdrachtge vers een zo groot mogelijke vrij heid worden gelaten. Tevens zal gestreefd worden naar verlaging der bouwkosten, teneinde de ex orbitante subsidies te kunnen verminderen. De oorlogsschade aan boerde rijen hoopt men in de eerstko mende vier jaar volledig te kun nen herstellen. Voor de bouw ten behoeve van de nijverheid is een bedrag uit getrokken van f 220 millioen. De regering meent, dat dit voldoende is om alle behoeften over 1951 te dekken. Voorop is gesteld, dat de industrialisatie niet wegens onvoldoende bouwvolume mag worden geremd. Desnoods zal op andere sectoren worden bezui nigd ten behoeve van de nijver heid. (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 7) o— Sir Geoffrey stelde zijn vrouw en dochter aan Lord Marnell voor, en Sir Ralph kwam haar vriendelijk groetend tegemoet. Daarna kwam Richard Pynson binnen met de hazepeper en juffrouw Katharina met de soep. Aan de grote tafel op de ver hoging zaten Sir Geoffrey en mevrouw Lovell, Lord Marnell, Sir Ralph, Marston, Margery, Richard Pynson, juffrouw Ka tharina en Andrew Rous, de huiskapelaan van Sir Geoffrey. De dienstboden zaten aan een tweede tafel, en de boeren knechts aan een derde aan het eind van de hall. Sir Ralph maakte, als altijd al lerlei grappen, en plaagde ieder een; de hele tafel proestte voort durend van het lachen, behalve Lord Marnell, die niet mee- lachte om de grappen van zijn neef en ook geen enkele opmer king maakte; en voor niets ogen had dan voor de verschillende gerechten, die hem voorgezet werden. Hij liet zich dan ook niet onbetuigd te dien opzichte, wat mevrouw Lovell en Broeder Andrew na afloop van het diner deed zeggen, dat zeven mannen, aan wat hij gegeten had, een week lang genoeg zouden gehad hebben. Toen het diner afgelopen was, en de tafels weggenomen waren verzamelde het gezelschap zich om de haard. Sir Ralph zong, vertelde anecdoten en maakte grappen met Margery en Ri chard, terwijl Lord Marnell met Sir Geoffrey praatte. Midden in dit gesprek vroeg Sir Ralph opeens aan Sir Geof frey, of hij iets gehoord had van een preek, die de vorige dag in de kerk te Bostock gehouden was. „Ik heb er wel van gehoord", antwoordde Sir Geoffrey, „maar ik ben er niet heen geweest. Een paar van mijn huisgenoten zijn er heen geweest. Madge, 'ij bent er heen geweest, niet waar?" „Ja, vader Ik ben er met Ri chard heen geweest." „Zo!" zei Sir Ralph. „Ik ben er tot mijn spijt niet heen ge weest; vooral spijt het me, nu ik van mijn r.eef gehoord heb, dat broeder Sastre een groot rede naar moet zijn." „Je hebt me verkeerd begre pen, Ralph. Hij is misschien wel een groot redenaar, maar het zijn alleen de Lollards, de femelaars, de volgelingen van Wycliffe, die iets voor de man voelen; en je weet, dat de Kerk niets van de Lollards hebben moet." „Jij schijnt ze ook al niet ge negen te zijn", zei Sir Ralph lach-.nd. „Niet genegen!" riep Lord Marnell uit, terwijl hij met zijn vuist zo'n hevige slag op de armleuning van zijn stoel gaf, dat Margery er van opsprong. „Neemt u mij niet kwalijk", zei hij „maar als ik wist, dat een van mijn familieleden of onder horigen neiging toonde, die kant uit te gaan, al was het mijn eigen zuster, de Eerwaarde Moe der van Kennington, dan zou ik haar voor de Raad dagen en zorgen, dat zij gegeseld werd!" Margery rilde. Sir Ralph leun de achterover in zijn stoel, en lachte hartelijk. „Flink zo!" zei hij, „maar wat voor leer houden die mensen er dan wel op na, dat jij ze wil la ten geselen?" „Ze zeggen, dat het heilige sacrament geenszins het lichaam van Christus is, alleen maar een stuk brood; en ook de leken het recht hebben, om het bloed van Christus te drinken; verder, dat men de engelen en Gods heiligen niet moet aanbidden. Ook geven ze het volk de Heilige Schrift in handen, terwijl wij weten, dat al leen de priesters die lezen mo gen. Daarenboven houden ze niet een van de voorschriften van onze Moeder, de Kerk, en zijn ook tegen het lezen van missen voor de afgestorvenen. Veel weet ik verder niet van hen af, maar zij ergeren mij." „Weet je ook, of er veel van die aanhangers van Wycliffe in Londen zijn?" vroeg Sir Ralph. „Vinden zij gunst bij het hof?" „Hun getal groeit steeds aan", zei Lord Marnell, „zo zelfs, dat het hoge gerechtshof voorne mens is een order voor te leggen aan het Parlement, waarbij hun bijeenkomsten verboden worden, en ieder, die hun leer aanhangt voor korter of langer tijd gevan gen gezet zal worden, al naardat het de Koning goeddunkt. Aan het hof zijn er niet vele aanhan gers van de nieuwe leer, maar die er zijn, behoren tot de voor- naamsten in stand. Ik heb ge hoord, dat er in het paleis van de Hertog van Lancester enigen zijn, die ten gunste van de Lol lards gestemd zijn, en hst is geen geheim, dat de Koningin, Gcd zij haar ziel genadig, hun ook genegen was. Elk vrij ogenblik kon men haar bezig vinden met het lezen van de Schrift in de volkstaal. Broeder Sastre, die, naar ik van Ralph gehoord heb, gisteren in Bostock gepreekt heeft, is een van hun voornaam ste mannen en is een leerling geweest van Wycliffe zelf. Als hij ooit weer in Londen komt, zal het hem niet meevallen. Hij trekt nu het hele land door en predikt overal zijn verderfelijke leer." (Wordt vervolgd.) De sector handel en verkeer (f 105 millioen) zal ook moeten voorzien in de behoeften van de winkelbouw in de getroffen stads kernen. De bouw van ziekenhuizen en sanatoria zal worden versneld. Voor de bouw van scholen is zelfs een veel hoger bedrag bestemd dan vorig jaar (f 70 millioen te gen f 40 millioen ln 1950) in ver band met de grote toevloed van leerlingen, die thans te verwach ten is, tengevolge van het hoge geboortecijfer is de na-oorlogse jaren. zou bestaan uit Chinezen en In donesiërs, die ln Meester Cornells alleen uit Indonesiërs en de ben de In Djakarta's binnenstad uit Ambonnezen en Indo-Europeanen. Alles bij elkaar zouden het nog ruim 500 man zijn. De leiders zijn pientere jongens en zfj zijn moei lijk te vangen. Gezamenlijke patrouilles van leger en politie trekken er iedere dag en iedere nacht op uit om het bendewezen te bestrijden. Er wordt gebruik gemaakt van moderne hulpmiddelen. Radiowa gens van de politie z(jn ln het stadsbeeld vertrouwd geworden. Op het hoofdbureau van politie bevindt zich de zender, waarmee deze wagens elke minuut van de dag en de nacht ln verbinding staan Bij de politie bestaan plan nen om nog meer technische hulpmiddelen in gebruik te nemen Het is enkele malen voorgeko men, dat de politiemannen en mensen van van het leger met de onderwereld gemene zaak maakten. Maar volgens 'n woord voerder van de militaire gouver neur van Djakarta was hun aan tal gering. Inbraak, rampok, roof het zijn nu bepaald niet de verschijn selen, die de vreemdeling vertrou wen inboezemen. De Nederlanders, die hier wer ken, wensen dit te doen in veilig heid. De weerslag der onveiligheid vindt men zowel ln de angstpsy chose, die overal tastbaar Is als in de overvolle passagierslijsten voor de boten naar Nederland. DE FOTOWEDSTRIJD. Door de vele vragen die wij kregen stellen wij nu ook de gelegenheid open om kleinere formaten in te zenden. Nog enkele dagen en de in zendtermijn voor onze foto wedstrijd is verstreken, n.l. 30 September. Reeds zijn veel in zendingen binnengekomen, maar ook van u verwachten wij nog een aardige foto om mee te dingen naar onder staande prijzen. Ie prijs: Een electrische be lichtingsmeter. 2e prijs: Een set filters met oorzetlens of zonnekap. 3e prijs: Een fotoboek naar keuze. Groningse scheepskapitein bij Zweden verdwenen. Kapitein E. J. Tekkes van het Groningse motorschip „Jozo" is voor de Oostkust van Zweden bij de vuurtoren Landsort op geheim zinnige wijze verdwenen, zo mel den de Zweedse ochtendbladen. De bemanning van het schip heeft Donderdagavond bij aankomst te Norrtaelje de Zweedse autoritei ten hiervan in kennis gesteld. Volgens de eerste stuurman had de roerganger Woensdag avond laat de kapitein in zijn hut gewekt. Toen de kapitein na een uur nog niet op de brug versche nen was, ging de roerganger op nieuw naar beneden, doch vond de hut leeg. Men neemt aan, dat kapitein Tekkes slaapdronken over boord gevallen is. Tekkes is 30 jaar oud. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. Het is opvallend, dat de dag bladen dit jaar veel minder com mentaar leveren op de mïliioenen nota dan verleden jaar. Het te gendeel had men mogen verwach ten. Vorig jaar werd een overschot begroot van 20 millioen gulden en had men dus tevreden kunnen zijn. De begroting voor het jaar 1951 wijst daarentegen een tekort aan van f 117 millioen op de gewone dienst en van f 403 millioen op de kapitaaldienst. Men zou dus zeggen, dat deze nota genoeg stof oplevert om alle pennen aan liet werk te zetten. Moet men uit het uitblijveu van crltlek concluderen, dat men geen vertrouwen meer heeft in de opstelling der cijfers? De nota van het vorig jaar geeft daartoe inderdaad wel aan leiding. Het aanvankelijk ge raamde overschot van f 20 milli oen bleek aan het einde van het begrotingsjaar te verkeren in een tekort van f367 millioen. En dus zal wel blijken zo redeneert men dat ook de nu Ingediend» cijfers in de praktijk geheel an ders zullen worden. Inderdaad bestaat voor deze redenering alle reden. Want bij oe samenstelling der begroting werd of kon met verschillende factoren geen rekening worden gehouden. Wij noemen o.a. de verhoogde defenslekosten, de aangekondigde loonsverhoging, het duurder wor den van aankopen in het buiten land, dat door de stijging der we- leldprijzen onvermijdelijk ls enz. Onvoorziene meevallers staan hier niet tegenover. Weliswaar heeft de Minister de toezegging gedaan, dat de uitgaven zoveel mogelijk zullen worden beperkt en dat getracht zal worden om de reeds ter hand genomen bezui nigingen met nog meer succes door te voeren, doch dit neemt de gedachte toch niet weg, dat wij aan de opgesomde cijfers geen enkel houvast meer hebben. Alle goede bedoelingen der Re gering ten spijt, zullen wij waar schijnlijk opnieuw moeten consta teren, dat 's lands financiën er hoe langer hoe beroolder gaan uitzien. Dat het voor de Regering geen gemakkelijke taak is deze ont wikkeling te stuiten zal een ieder duidelijk zijn. Daarover nog iets meer in een volgend artikel. G. L. Hoge onderscheiding voor Dr Hirschfeld. Naar vernomen wordt is be noemd tot groot-officier in de Or de van Oranje-Nassau dr H. M. Hirschfeld, buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur, hoge commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië. Men mag aannemen dat deze hoge onderscheiding de heer Hirschfeld verleend is niet alleen in verband met het vervullen van de functie van hoge commissaris, maar tevens naar aanleiding van de vele andere belangrijke dien sten welke hij in verschillende hoedanigheden ons land heeft be wezen. De Australische regering heeft een besluit genomen waardoor 't mogelijk wordt dat Australisch® troepen overal ter wereld kunnen worden ingeschakeld. WAT DE LENS ZIET. ZOALS IEDERE AMATEUR uit ondervinding wel zal weten, ls het met bijna alle camera's moeilijk om portretfoto's te maken omdat, wij om het hoofd behoorlijk groot te kunnen foto graferen, heel dicht by de persoon moeten staan en dit meestal niet zonder meer mogeiyk is. Met de box moeten wy zelfs op 3 meter afstand van de persoon biyven daar deze binnen die afstand niet scherp tekent. Het resultaat ls dat wy de persoon dan altyd ln zyn geheel op de foto krij gen en een heel klein deeltje van het negatief zouden moeten uitvergroten. Toch is het wel mogelijk om een portretje te maken en daartoe raden wij de box-bezitter aan een voorzetlens te gebruiken; het beste is een voorzetlens te nemen waarmee men op 80 of 100 cm afstand een scherp beeld krijgt. Wan neer U een dergelijke lens niet bezit en eventueel een wilt aanschaffen of zelf ma ken, denk er dan aan niet een te nemen waarmee het mogelijk is van nog dicljterbij te fotografe ren omdat dan vertekening ont staat, zoals wfj reeds eerder be schreven. Wel is het resultaat van een opname op 80 cm afstand nog lang niet zoals wij dat zou den wensen, want het kopje is nog veel te klein, maar dit is geen groot bezwaar omdat een vergro ting, waarbij wij het overtollige weg laten vallen, hierbij best mo gelijk is. Deze 80 cm gelden te vens voor alle andere camera's waarbij het niet mogelijk is de lens te verwisselen. Probeer ook hiermee niet dichterbij te komen met het oog op de onherroepelijke vertekening. DE BRANDPUNTAFSTAND VAN DB LENS. In een "der eerste rubrieken hebben wij reeds vermeld, dat bij de duurdere camera's vaak de mogelijkheid bestaat de lens te verwisselen voor een met een korter of langer brandpunt. Dat biedt vele voordelen. De camera's die deze mogelijkheid hebben, zijn in hoofdzaak de kieinbeeldcame- ra's; deze hebben normaal meest een lens van 5 cm brandpuntsaf stand, waarmee wij ongeveer het zelfde fotograferen als met een andere camera. Maar stelt U zich eens voor dat U een foto wilt maken van het interieur van een kamer of zaal; om dit zo over zichtelijk mogelijk te doen zouden wij genoodzaakt zijn vanuit alle hoeken opnamen te maken met op elk negatief steeds maar een klein gedeelte van de ruimte. Nu kunnen wij door een lens met een brandpuntsafstand van 3'/4 cm (z.g. groothoeklens) te nemen veel meer op de opname krijgen, want deze lens fotografeert n.l. zoals de naam reeds zegt, een veel grotere hoek. Willen wij echter juist het te genovergestelde bereiken en een kleiner gedeelte van ons beeld- veld fotograferen, dan nemen wij een lens met een langer brand punt van b.v. 9 cm voor o.a. por tretten. Deze geeft het beeld ver groot weer, dus haalt het a.h.w. dichterbij. Zo zijn er lenzen b.v. voor de Leica tot 40 cm, die een beeld dat zich op grote afstand bevindt heel dichtbij halen. Der gelijke lenzen noemen wij tele lenzen; tele betekent ver en in derdaad werken zij als een verre kijker. Voorwerpen die wij met het blote oog moeilijk kunnen bestu deren kunnen wij hiermee foto graferen, zoals b.v. vogels en an dere dieren die wij moeilijk kun nen benaderen. Bij zulke lenzen moeten wij echter steeds goed scherpstellen want de scherpte diepte wordt bij het langer wor den van de brandpuntsafstand kleiner. De beide foto's hierbij afgedrukt geven een beeld van de mogelijkheden met de ver schillende lenzen. De bouenste foto werd gemaakt met de Minor 3,5 cm. en f 3,5, dus een groot hoeklens, terwijl de foto eronder gemaakt werd met telelens Fo- totel., 40 cm. brandpunt en f 5. Béide opnamen werden met de Leica gemaakt vanaf precies het zelfde standpunt. Wij zien hier duidelijk hoe enorm sterk de Fototel, die een heel speciale spiegelconstructie heeft, vergroot. Zo kan men hier mee b.v, ook een portret maken van plm. 12 m afstand, wat voor al bij perswerk veel voordelen biedt. Het gelukkige bezit van zo'n lens schept talloze mogelijk heden en met een zekere trots kunnen wij hieraan toevoegen, dat zowel deze bijzondere lens als de Minor Nederlandse producten zijn. DE KLEINBEELDCAMERA GEBRUIKT ALS BOX. Aan de groothoeklens is echter nog een groot voordeel verbonden. Bij de kleinbeeld camera en an dere duurdere camera's is snel werken vaak moeilijk, omdat wij moeten scherpstellen. Nu heeft een lens met een kort brandpunt een zeer groot scherptebereik en men krijgt hiermee door op ong. 5 m af te stellen en de diafrag ma-opening op f 6,3 te zetten al les scherp van 2 m tot oneindig, waardoor dus a.h.w. een fixed- focus-camera is ontstaan. Men kan dan evenals bij de box zonder scherpstellen knippen, terwijl toch alles scherp is.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3