IroviniifrgjSa» «KORT msÉAim\0 Arbeiders hebben weinig belangstelling voor bedrijfsorganisatie. Middelburg krijgt een openlucht theater met 1500 zitplaatsen. ADAMSON Classis Middelburg der Ned. Herv. Kerk vergaderde. Verwezenlijking P.B.O. vraagt jaren. Buitenplaats „Toorenvliedt" wordt recreatieterrein. Bespreking over de vrouw in het ambt. Voetval. Saterdag 2i September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Christelijk-Sociale Cursus. (Van onze Utrechtse correspondent.) Op de te Lunteren voortgezette ehristeiyk-soctale cursus van het C.N.V., heeft men de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en de fret op de ondernemingsraden •ens van alle kanten bekeken. Twee inleiders uit de kring van het C.N.V. zelf gaven hierover •en betoog ter opening van de discussie. Het waren de heren W. Brak en H. J. Vermeulen, be stuurders respectievelijk van de bonden der fabrieksarbeiders en der kantoorbedienden. Het laat zich verstaan, dat bel de referenten aan het eind van hun beschouwingen de nadruk gingen leggen op de verantwoor delijkheid der arbeiders. Niet de totstandkoming van de wetten, maar de houding van degenen voor wie deze verordeningen tn het leven zijn geroepen, bepaalt het welslagen. Daarom behoort het tot de taak der christelijke vakbeweging om de werknemers te doordringen van hun verantwoordelijkheid. Op grond van mijn dagelijks contact met de arbeiders wil ik als mijn indruk weergeven, dat tot op he den van algemene belangstelling voor-Me P.B.O. niet zo heel veel gebleken ls, zei mr Brak. Als men spreekt over de spanning tussen lonen en prijzen of over de ko mende wachtgeld- en werkloos- heisverzekering, luisteren onze le den met meer Interesse dan wan neer we hun een uiteenzetting ge ven over de wet op de bedrijfsor ganisatie. Dezelfde ervaring heeft men in socialistische kringen. Dit moet geweten worden aan de materia listische instelling van de arbei ders. Het is duidelijk, dat er strijd voor nodig ls om de mensen hun nieuwe verantwoordelijkheid te leren. En ook om de P.B.O. te verwezenlijken. Om de sociale medezeggenschap te bereiken, zo ging mr Brak voort, hebben we vele tientallen jaren moeten strijden met Inspan ning van al onze krachten. Zal het gelukken ook de economische medezeggenschap voor de arbei ders te veroveren, dan zullen daar zeker ook tientallen jaren mee gemoeid zijn. Discussie over werkstakingen. Bij het vervolg van de cursus kwam de vraag ter sprake, hoe het in de nieuwe maatschappij- vormen staat met de werksta king. De beantwoording was de taak van mr P. Borst (secreta ris van de werkgeversorgnisaties in het grafisch bedrijf). Twee meningen over deze aan gelegenheid springen duidelijk naar voren. Volgen3 de ene op vatting zal in de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie geen Staking meer mogelijk zijn. Een staking ware immers een over treding tegen de overheid. Lijnrecht hiertegenover staat de mening, dat staken mogelijk zal blijven en zelfs mogelijk moet blijven, aangezien de klas- senstaat in wezen niet veran dert. De heer Borst wenste zich achter geen van beide opvattin gen te scharen. De eerste kwam henj minder juist voor omdat in de P.B.O. het bestaan van een bedrijfschap arbeidsconflic-, ten niet uitsluit. Over de andere opvatting zei spreker, dat zij een verkeerd uit gangspunt heeft. Moet de arbei der van machtsmiddelen gebruik maken zolang andere groepen dat ook kunnen doen? In christelijke kringen is, voor al sedert het eerste christelijk- sociaal congres van 1891, het recht van werkstaking altijd als uiterste middel erkend. Zodra evenwel een rechtsbedeling wordt geschapen, mag van een werkstaking geen sprake meer zyn. Daarom behoort in de P.B.O. in alle verschillen en sociale spanningen, indien de onderhan delingen niet slagen, een onaf hankelijke arbitrage te bestaan. Aan de uitspraken van de rech- ter-arbiter zal men volstrekte gehoorzaamheid verschuldigd zijn. Er wordt wel gevreesd, dat een alsdan opgelegd verbod van staking toch niet gehandhaafd zal worden. Dat ligt er maar aan. Bij de collectieve arbeids overeenkomst is de mogelijkheid voor conflicten er telkens, aan gezien de C.A.O. per.odiek her zien wordt. Bij de P.B.O. bestaat deze vloek van de termijn'' niet. Bovendien moet ook de uitlokking tot staken strafbaar worden gesteld. Veel hangt er ook van af of de leiders der vak verenigingen dicht bij hun leden staan. ARTSENDIENST. De volgende doktoren hebben Zondag dienstMiddelburgJ. C. B. Simons, Vlissingse Singel 38, (Tel. 2191); Vlissingen: dr J. J. van Kooten, Koudekerkse weg 78 (Tel. 2525); Goes: C. Griep, Gan- zepoortstraat 6, (Tel. 2460); Driewegen, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp: J. J. Gelderblom, Ha venweg H 21, Nieuwdorp, (Tel. K 1196327); 's Arendskerke, Heinkenszand en Wolphaartsdijk P. Staverman, Clara's Pad B 58, Heinkenszand, (Tel. K 1106234) Veere, Serooskerke en Oostkapel- le: M. v. d. Sluis, Markt 155a, Veere (Tel. K 1181—271)'; Kou- dekerke, Westkapelle en Zoute- lande: Dr Frima te Zoutelande; Tholen, Oud-Vossemeer en St Philipsland: P. J. Duinker te Tho len (Tel. 40) en H. Menger te St Philipsland (Tel. 20)Bergen op Zoom: P. J. Bruynzeel, Bredase- straat 8, (Tel. 86). APOTHEKEN. In de week van 23 tot 30 Sep tember zullen de navolgende apotheken geopend zijn voor avond- en nachtrecepten: Middelburg: v. d. Harst. Vlissingen: Engering. Goes: La Porte. Bergen op Zoom: Van Houwe- lingen, Antwerpsestraat 6. Zondagsdienst dierenartsen. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 9 uur zal de praktijk van de dierenartsen in West Zuid-Beveland worden waar genomen door M. Gaakeer te Ovezande (Tel. K 1195—283) en Joh. Klaassen, Heinkenszand (Tel. K 1106—288). Catalogi van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland. Van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland ontvingen wij een drietal catalogi, waarin opgeno men zjjn de titels van die ge schriften waarvoor ln bredere kring belangstelling kan worden verwacht. De talrijke ordonnan ties en verordeningen, de vele cu riosa en dergelijke, zijn er niet in vermeld. Van de drie boekjes door Drukkerij Altorffer te Middelburg keurig verzorgd vermeldt één „Literatuur over Zeeland", de an der: „Zeeuwse geschiedenis door tijdgenoten verhaald" en de derde „Zeeland en de Zeeuwen ln de letterkunde". De catalogi zijn een goede bijdrage tot het meer waar deren van de Provinciale Biblio theek. In het voorwoord wordt mede gedeeld, dat enkele speciale cata logi over onze provincie en haar bewoners zullen volgen. Z(j mogen als voorlopers beschouwd worden van een volledige catalogus of wellicht een bibliografie over Zee land en de Zeeuwen. Herstel van weg door Goes in 1951. Op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1951 is een bedrag van f2.150.000 uitgetrok ken voor onderhoud, verbetering en aanleg van wegen of gedeelten van wegen, welke niet in beheer of onderhoud bij het Rijk zijn. Hieronder valt o.m. de verbete ring van de gemeentelijke traver se in de rijksweg 58 te Goes. Het thans aangevraagde bedrag is f 1.150.000 hoger dan het voor '50 toegestane bedrag. Toen kon ver betering van de weg te Goes er dan ook niet af. Het is enkele maanden geleden, dat het gemeentebestuur van Middelburg belangrijke mededelingen heeft gedaan over de plan nen, die men vooral ten opziehte van de wyk 't Zand koestert. In middels zyn de plannen ten aanzien van de buitenplaats „Tooren vliedt" ln een vergevorderd stadium van uitvoering gekomen en ls men reeds met het opruimingswerk begonnen. Het is de bedoe ling om van het terrein, dat by de buitenplaats behoort een re creatieoord te maken, terwjjl daarby zijn inbegrepen een speel weide en een openluchttheater, dat plaats zal bieden aan onge veer 1500 personen. Het ontwerp voor de aanleg van het geheel is ontworpen door de landschapsarchitect van „Nieuw Walcheren" de lieer C. P. Broerse. De toegang tot het aan te leg gen park zal evenals vroeger ko men te liggen aan de Koudekerk- se weg. Er is een oprijlaan gepro jecteerd, terwijl het hek in de oude staat zal worden terugge bracht jen ook de zuilen, die de ingang'sierden, zoveel mogelijk in de oude vorm zullen worden gerestaureerd. Het gebouw, waar in de Chr. LandboUwwintqrschool van de C.B.T.B. is gehuisvest zal omgeven worden door bossages, doch hier en daar zijn open plek ken gelaten, waardoor men van verschillende zijden een aardige doorkijk op het gebouw krijgt. De bunkers. Een grote moeilijkheid bij het ontwerpen van het plan was ech- I hoe men de bunkers zou kun- r,„., wegwerken. Het is bijna on mogelijk om zoveel grond aan te voeren, dat de bunkers a.h.w. gro te molshopen zouden worden. Wel zal rond de bunkers de grond, die afkomstig is uit de vijvers, die zullen worden uitgebaggerd, wor den gebracht, doch overigens zal men door aanplant trachten de bunkers aan het oog te onttrek ken. Het afbreken van de bunkers zou zoveel geld kosten, dat zulks zeker niet verantwoord is. Het gehele plan zal trouwens een be drag van omstreeks f35.000, vergen, waarbij dan niet is be- frepen de aanplant, daar deze oor de Stichting „Nieuw Wal cheren" wordt geschonken. Openluchttheater. Achter in het park in de Zuid westelijke hoek ls het openlucht theater geprojecteerd, dat plaats biedt aan 1500 personen. Het the ater zal op een door de vijver in gesloten eiland komen te liggen en zal over een dam, die toegang geeft tot het terrein, kunnen wor den bereikt. De zitplaatsen zijn opgesteld naar het Zuid Westen. Dit is een gevolg van de wind richting, die meestal Zuid Wes telijk is, zodat 't geluid niet tegen de windrichting in het publiek be reikt. De vyvers. De vijvers zullen worden uit gediept, doch de loop blijft on gewijzigd. Ook zal niet voor af voer van het vijverwater worden gezorgd, zodat men stilstaand water verkrijgt. Dit is ook van belang voor de visvijver, die in het Zuid Westelijk deel van het park en in de buurt van het openlucht theater komt. Voor deze visvijver is een bestaand stuk vijver aan- aangewezen. Het zal echter nog wel enkele jaren duren eer met recht van een park kan worden gesproken, daar het houtgewas begrijpelijkerwijs tijd moet heb ben om te groeien. Het werk wordt uitgevoerd door de Ned. Heide Mij. De heer C. de Regt, wacht meester der Rijkspolitie te Sint Maartensdijk, slaagde dezer dagen voor het politie-diploma. Op Zaterdag 30 September a.s. zal des middags om 3 uur aan de Dubbelstraat te Bergen op Zoom door voorzitter P. de Broeder het clublokaal van de Hervormde Jeugdraad in gebruik worden ge steld, MIDDELBURG. Als luciferdoosjes als portemon- naie dienst doen. Zaterdagavond tussen zeven en acht uur kunnen op het bureau van Politie de navolgende gevon den voorwerpen worden afge haald verschillende hulssleutels en andere sleutels, een aantal handschoenen, parapluie, ktnder- kapje, capuchon van regenjas, broche met steen, broche (wesp), tas met brood, band van regen jas, padvindersrlem, bruin lederen tas, muntbiljet, R.K. gebeden boek, jongensklel, opvouwbare broodtrommel, mantelceintuur, vulpotlood. Bü particulieren zijn terug te bekomen: rode step, ge breide pop, bril ln etui, klnder- portemonnale, haarkam, para pluie, ceintuur van regenjas, brui ne damesportemonnale, schok- breker van auto, een lucifers doosje inhoudende f 3,26, rode zakdoek, muntbiljet, zilveren col lier met hangertje, kindercape groene step, broche met witte steentjes, grijs windjack, fietstas van zeildoek, gele jongensjas, ro de damesportemonnale, klnder- bril, mutnbiljet, linker rubber laars, autodop, schooletui, zwarte ballpointpen, zwarte gehaakte bandschoen, muntbiljet van f .20. De l(jst met adressen, waar de ze voorwerpen kunnen worden af gehaald hangt op ons kantoor, K. Noordstraat 35 ter inzage. VLISSINGEN. Oud stationsgebouw verdwijnt. Ook het laatste stuk van het oude stationsgebouw, waarnaast het nieuwe station is gebouwd, gaat nu verdwijnen. De slopers zijn reeds bezig het dak te ver wijderen en de muren van een der uitbouwsels zijn reeds omverge haald. Met het slopingswerk zal nog enige tijd gemoeid zijn. Door het verdwijnen van het gebouw komt een flinke ruimte vrij voor parkeerplaats en stationsplein. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie maakt bekend, dat in het tijd vak van 13 tot 20 September 1950 de navolgende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: Wit kinder schoentje, rose kindersokje, sjaal, gebreide sjaal, zweep, dweil, heren- en damesrijwiel, lipssleutel en loper; en dat In lichtingen aan zijn bureau zyn te bekomen van de adressen al waar de navolgende voorwerpen zijn te bevragen: Zilveren ket tinkje, autoped, ceintuur, blouse, zilveren muntstuk, vulpen en vulpotlood, gouden ringetje, zak mes, sjaai, armbandje, rozen krans, wandelwagentje met de ken, liniaal, lipssleutel, zilveren oorbel, 2 muntbiljetten en een bril met koker. GOES. Het jubileum van de heer H. C. van Donk. Zoals reeds gemeld, hoopt de heer H. C. van Donk op 1 Octo ber te herdenken, dat hi) 25 jaar hoofd der Chr. U.L.O. te Goes ls. Het bestuur der school zal ter gelegenheid van dit jubileum op Vrijdag 29 September, 's avonds om 8 uur, ln de speelzaal van de Chr. Fröbelschool, een feestelijke samenkomst beleggen, waarin 't feit herdacht zal worden. Ook de oud-leerlingen zullen 'i jubileum niet ongemerkt voorbij laten gaan; een comité van én kele oud-leerlingen der U.L.O. ls bezig met het treffen van voor bereidingen. WEMELDINGE. Vergadering N.C.V.B. De afdeling „Wemeldinge" van de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield tiaar eerste vergadering na de va- cantle. Als declamator trad voor de afdeling op de heer M. J. FIo- russe, naar wie met grote aan dacht werd geluisterd. OOSTDfJK. Brandje. Door het verbranden van een hoeveelheid afvalstro geraakte Donderdagmiddag een parti) juist geperst stro van de landbouwer J. S. in brand. 80 pakken stro verbrandden. VERSERE. Klappers snijden. De bemanning van het motor vaartuig YE 53 ls nu reeds enige weken druk aan het klappers te snijden. Dit produet wordt door nijvere handen losgesneden van het zeewier onder aan de Zeeuwse dijken en per vaartuig □aar de fabriek te Schore ver voerd, waar de klappers na ge droogd te zijn worden gemalen. Brand aan boord der YE. 12. Door een lekkende leiding ont stond aan boord van het motor vaartuig YE. 12 Donderdagmor gen een binnenbrandje. De schip per W. Duinkerken kon met hulp van A. Sinke en A. van Nieuwen- huizen met enige emmers water de brand blussen. KRABBENDIJKE. Electrische bietenlosser. Op het stationsemplacement alhier heeft men een electrische hefbok gezet ter vergemakkelij king van het bieten lossen. De bietencampagne is inmiddels be gonnen. 1.000.000 kilo koelruimte. Volgende week zal ook het koel huis van de Fa Weststrate in ge bruik genomen worden. Zodoende zijn er op Krabbendijke 4 koel huizen en een bewaarplaats voor fruit. De totaal inhoud van de koelhuizen is 1.000.000 kilo en nog een bewaarplaats van 60.000 kilo. Zodat er in deze gemeente heel wat fruit opgeslagen kan worden. KRUININGEN. Ook in het donker torentyd. Kruiningen krijgt een verlichte wijzerplaat op de toren. Deze week is. men met de plaatsing be gonnen. 's-GRAVENPOLDER. T.B.C.-bestrijding. Op Woensdag 4 October a.s. van 9.3021 uur zal alhier aan de bevolking de gelegenheid wor den gegeven de propaganda-wa- gen van de T.B.C.-bestrijding te bezichtigen. De wagen zal bij de brandweergarage worden opge steld. ARNEMUIDEN. Ongeluk op vissersvaartuig. De matroos M. v. B., varende op het motorvisservaartuig ARM. 15, raakte met een voet bekneld tussen de lier, waardoor zijn been ernstig gekwetst werd. Hij is ter verpleging opgenomen in een zie kenhuis te Vlissingen. NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Raadsvergadering. De Raad komt Maandagavond om 8 uur bijeen. Behandeld worden: vaststelling pensioengrondslag; verzoek be woners Rijksweg om straatlan taarns; verzoek om subsidie van Kath. Bureau voor Beroepskeuze; voorstel Janse Szn tot sluiting der café's op Zondag; adres Ned. Bond van Architecten; herbenoe ming leden der commissie inge volge Woonruimtewet; afstaan schilderij voor tentoonstelling te Gent. ZIERIKZEE. Onderwyzers komen en gaan. Do heer J. J. de Koningh, on derwijzer aan de Chr. Ulo alhier, werd m.i.v. 1 November a.s. be noemd aan de Ned. Herv. „Pro Rege" Ulo school te Amsterdam W. In zijn plaats werd benoemd de heer H. Krijt, onderwijzer aan de Chr. Ulo school te Apeldoorn. BRESKENS. Bietencampagne begonnen. In de haven van Breskens heerst weer grote drukte. De bieten campagne is begonnen. Vele lege schepen liggen in de haven te wachten. Het laden van de schepen gaat aan de lopende band. Een hele verandering met de vroegere ma nier waar tientallen kruiwagens bij te pas kwamen en een legertje havenarbeiders. Verwacht wordt dat het enorm druk zal worden met de aanvoer, daar in Hoofdplaat, Biervliet en Sluis niet meer geladen wordt. Breskens is dus de afvoerhaven voor heel West Zeeuwsch-Vlaan- deren. De haven is al een heel stuk verbeterd. Aan twee zijden nieu we stalen damvvand. Vernieuwde „zaten", dit zijn de brede rijs- matten, die op de bodem van de haven liggen tegen de wanden en bij eb, als de haven gedeeltelijk droogvalt, een gemakkelijke lig plaats geven aan de schepen met platte bodem. Aan de lastige in rit in Breskens zal spoedig een einde komen. De duiker, die het polderwater in de haven moet lo zen, is weer hersteld. De weg die erover heen loopt zal binnen af zienbare tijd weer bestraat zijn en het verkeer dat geruime tijd vlak langs de haven over de losvval geleid is, zal weer normaal wor den. Het geld uitgetrokken op de begroting 1950 van Rijkswater staat voor de haven van Bres kens is ten volle besteed. Het wachten is nu op wat op de be groting 1951 uitgetrokken wordt voor herstel van de vissershaven. Einde van het trammetje. Vorig jaar begon men met het opruimen van de tramrails, waar over jarenlang het Zeeuwsch- Vlaamse trammetje heeft gereden en zich voor vroegere begrippen met roekeloze vaart door de boch ten van dorp tot dorp heeft ge slingerd. Het laatste eind rails te Breskens is nu practisch opge broken en eind October zullen de werken moeten zijn beëindigd in verband met de waterstaatwer- ken aan de Westhaven. Hiermede zal het tramtijdperk in deze streek worden afgesloten. Ook met het slopen der laatste wa gons is een aanvang gemaakt. ZAAMSLAG. Rusthuis voor ouden van dagen. Eén dezer dagen heeft de Ge reformeerde diaconie het waren huis en erf aangekocht van wijlen de heer D.P. Butler. De koopsom was f 14.000. Het ligt in de bedoeling in dit pand een rusthuis voor ouden van dagen In te richten. THOLEN. Botsing. Op de hoek van de Eendrachts- weg en de Vossemeersepoort werd Donderdagmiddag een grote vrachtauto met aanhangwagen geladen met aardappelen, die uit de richting Oud-Vossemeer kwam, in de linkerflank aangeredendoor een autobus van de Darvi. De botsing was zo hevig, dat de ge hele motorkast van de bus in el kaar werd gedrukt, terwijl de rui ten stuk sprongen. In de bus van de Darvi zaten werkmensen van het eiland Tholen, die naar huis gebracht werden. Van hen werden enige door glasscherven gewond aan gezicht en handen. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het can- didaats-examen in de geneeskun de de heer A. E. Vonk te Middel burg. Voor het te Amersfoort gehou den politie-examen slaagde de agent van politie A. Vermeire te Temeuzcn (met aantekening). De classis Middelburg der Ned. Herv. Kerk beraadslaagde Woensdag over het rapport van de Generale Synode met betrek king tot de vrouw en het ambt. Dit rapport werd ingeleid door ds Keijzer van St. Laurens. In leider merkte op, hoe het feit dat dit rapport eigenlijk een tweetal rapporten bevat met verschillende conclusies, tot oot moed stemt. Van deze.beide rap porten komt het eerste van de meerderheid der commissie in haar conclusie tot de openstel ling van het ambt voor cie vrouw. Het minderheidsrapport wil het diaconaat voor zover dit verschijnt als bediening en niet als ambtelijke regering voor de vrouw openlaten. Beide rappor ten blijken een verschillend uit gangspunt t hebben. Het eerste gaat uit van de vrouw en laat de grenzen tussen ambt en be diening vervloeien. De verhou ding ChristusGemeente wordt weerspiegeld in de verhouding mensnaaste en dan speciaal In de verhouding manvrouw. Hel is een zaak van naar buiten op betrekkelijk verschillende wijze uitleven van wat van binnen een is. Aan het ambtelijke is meer verbonden het gezagselement, aan het persoonlijke het zich buigen naar de ander: het lief hebben. Maar elk element ls wat het zyn moet door zijn verbon denheid met het andere element. Dit toont hoe zeer man en vrouw geroepen zijn elkander aan te vullen. Vandaar dan ook, dat de taakverdeling niet absoluut kan zijn. De vrouw heeft ook mede te arbeiden op het terrein van de man. Vast staat, dat het vrou welijk dienen zich niet heeft te bepalen tot de dienst der barm hartigheid alleen. Het tweede rapport waarschuwt tegen de opvatting om het kerkelijk ambt te zien als een verdichting van het algemeen ambtelijk leven en bewegen van ieder gelovige in relatie tot zijn naaste. Het ambt heeft van Christuswege opdracht de gemeente bij haar roeping te bewaren. Dit rapport citeert schriftplaatsen, waarin de vrouw wordt teruggedrongen van «an al te intensieve deelname aan het gemeentelijk leven. Inleider was van mening, dat indien de gemeente meer echt levende ge meente wordt de tgenstand al- lngs zal verminderen. Het ambt zal een andere gerichtheid ont vangen en de vrouw zal gemak kelijker ingeschakeld worden. Voorlopig zullen wij in de ver legenheid blijven. De traditio nele tegenstand is nog te sterk. Dit wachten kan echter leiden tot dieper theologisch doorden ken en dat betekent winst. Bij de bespreking merkte ds Enker op, hoe pijnlijk het eigen lijk is, dat hierover nog moet worden gesproken. De Kerk zoekt de slavernij, de tekstgebondenheid die zegt: dit mag wel, dat mag niet. Wij durven de vrijheid van Christus niet aan, maar onze tijd, die allerwege Gods oordelen aan kondigt 3telt radicaler eisen aan de Kerk. Hier laat men kostbare tijden en gelegenheden teloor gaan. In de Kerk leeft de geest, dat wij de tijd wel hebben om breedvoerig te beraden. Indrukwekkend was, hoe van uit Israël (ds Enker) en om wille van de ongelovige heidense wereld (ds Wltteveen) er een nadrukke lijk beroep op de Kerk werd ge daan zich hier niet op haar eigen scholastieke en naar het conser vatieve neigende geaardheid vast te binden, maar radicaal door te stoten. Dit al gaf aan de bespre kingen een zeer nadrukkelijk re- lief. Als tweede mening kwam naar voren het beroep op de Kerk om, gezien de instelling der ge meente, die aan deze dingen nog niet toe is, barmhartig te zijn (ds Wagener). Anderen spraken ten gunste van het minderheidsrap port. Tenslotte bleek een meerder heid van de vergadering zich achter de conclusies van het eer ste rapport te scharen (afgezien van de motiveringen) en op een tenuitvoerlegging in de nieuwe kerkenorde aan te dringen. Daar het de laatste vergade ring was, welke door ds de Vries geleld werd, werd hem door ds Spijkerboer dank gezegd. Ds de Vries vertrekt naar Zeist, Redelijk bezoek op „Walcheren's Groei". De tentoonstelling „Walcheren's Groei" mag zich in een behoor lijke belangstelling verheugen. Aangezien de expositie eerst gis teravond na zeven uur geopend was, bleek er toch nog een vrij redelijke belangstelling te be staan. Men verwacht, dat de toe loop vandaag het grootst zal zijn. Gisteravond had men nog pech, toen een deel van de stad w.o. 't Zand een half uur lang zonder licht kwam te zitten door een de fect aan de centrale bij de Win terstraat. Chr. School 't Zond won w issel beker van do „Kinderfloralla". Op de „Kinderfloralia", die momenteel in de eierloods van de Coöp. Veiling te Middelburg wordt gehouden, heeft de Chr. school aan 't Zand (hoofd de heer J. Schipper) de wisselbeker ge wonnen, die door een liefhebber van de Kinderfloralia is geschon ken. Deze tentoonstelling van school planten werd gisteren door 2000 kinderen bezocht. V eilingsberichten GOES. Veiling van 22 Sept. Groenten: Bloemkool A 3747; idem B 23—28; idem C 8—18; Komkommers 78; Kropsla 2; Knolselderij 10; Meloenen 1043; per 100 stuks; Groene kool 56; Rode kool 66.50; Dubb. Prin- cessebonen 1519; Stokprinces sebonen 2027; Stoksnijbonen 20 61; Uien 27; Spinazie 25—28; Andijvft 56; Prei 810; Toma ten 1220; Koolrapen 5.50; Wit lof 4547, per 100 kg; Selderij 3.50—5; Wortelen 8—10; Kroten 45, per 100 bos; Druiven 63- 73; Groene Noten 3133, per 100 kg. MIDDELBURG. 22/9. Fruit: Cox Orange Pippin 2026, Appels val en kroet 412, Maagdeperen 1119, Bonne Louise 2636, Conference 25, Kraaiperen 817, Peren val 38, Tomaten 1233, Perziken 315„ Alicant 5582; Frankenthaler 5084, Ananas meloenen 1030, Suikermeloenen 3034; Aardappels; Meerlanders 6.907.50, Koopmans Blauwe 6.50—8.60, Bintjes 5.80—7.10, al les per 100 kg. Groenten: Andijvie 510, Bloemkool A 3662, idem B 1638, idem C 8—12, Savoye kool 6—20, Rode kool 5—12, Wit te kool 57, Boerekool 26, Bos- peen 1019, Uien 46, Prei 11 19, Pronkbonen 23, Dubb. Prin- cessen 15—26, Stokprincessen 20 32, Snijbonen 2061, Spinazie 12—31, Sla 3—10, Radijs 4, Kro ten kg. 48, Boskroten 58, Komkommers A 712, idem B 79, idem C 78, Augurken 15- 79, Postelein 2029, Spruiten 28, Bosranen 5— 7. a. Ex pqrtveiling. PerenConference 54.40—64.20, Legipont 52.90— 53.50, Emile d'Heyst 41—47, Ap pels: Cox Orange Pippin 30.60. Gewone veiling: Uien 7, Bonen 15 Tomaten 12, Druiven 6380, Ap pels: Cox Orange Pippin 540, Goudreinette 3- 8, Ellisons Oran ge 1115, Sterappel 439 Bram- ley's Seedling 39, Laxton Su perbe 39, Glorie van Holland 831, Appels verpakt: Cox Oran ge Pippin 2741, Ellisons Orange 2131, Sterappel 13.44, Laxton Superbe 1619, Glorie van Hol land 2227, Peren: Bonne Louis- se 746, Conference 438, Legi pont 739, Beurré Durondeau 16 34, Emile d'Heyst 216, Com- tesse de Paris 12; Nouveau Poi- teau 13—20, Soldat Laboureur 1631. Peren verpakt: Conferen ce 4151, Legipont 5155, Emile d'Heyst 2546, Soldat Laboureur 4249, alles per 100 kg. KAPELLS. 22/9. Grote- en Ex portveiling: Bramen 105115.10, Dubb. Princ. z. dr. 15.2018.70, Peren: Legipont I 53.7055.10, idem II 20; Conference I 56.80 65.60, idem II 20.05; Bonne Louise d'Avr. 1 46.1064.90, idem II 33.80; Beurré Lebrun I 39.90 40.05; Beurré v. d. Ham I 25.20 38.10; Soldat Laboureur I 37.10— 45.10; Emile d'Heyst I 44.10— 47.90; Beurré Clairgeau I 52.10 57, idem II 20.05; Beurré Dilly I 35, idem II 21; Maagdepeer I 20.95, idem II 10.15; Herzogin Elsa I 2033.90; Pondspeer I 13.30—14.10, idem II 10.05; Beur ré Superfin I 38.10; Valperen 3.70 4; Appels: Sterappel I 20.50 28.30; Cox Orange Pippin I 26— 32.50;Allington Pippin I 12.20— 14.90; Bramley's Seedling I 13.20 Lanes Prince Albert I 11.20; No tarisappel 1 12.90; Groninger Kr. I 13—20.05; Valappels 5.40; Val Sterappel 1.4013.20; Val Goud reinette 6.307.60; Zure Kroet- appels 3.304.30, alles per 100 kg. Kleine veiling: Peren: Legi pont 342; Conference 734; B. Hardy 2457; Bonne Louise d'Avr. 1346; Herzogin Eisa 4— 12; Emile d'Heyst 733; Ponds peer 615; Beurré Clairgeau 5 39; Maagdepeer 415; Winter- rietpeer 1017; Soldat Laboureur 429; Beurré Superfin 1432; Spaanse Wijnpeer 927; Beurré Durondeau 1123; Beurré Le brun 1420; Beurré v. d. Ham 711; Diversen: Bramen 871.24 Druiven 4280; Groene noten 28 33, alles per kg. Nothen 0.85— 2.80 per 100 stuks. Appels: Cox Orange Pippin 6.45; Sterappel 7— 39; Laxton Superbe 530; Glorie v. Holland 6—19; Ellisons Orange 831; Bramley's Seedling 611; Orangerei nette 612, Lanes Prince Albert 5—9; Lemoenappel 6—17; Bismarck 7—11; Pater v. d. Elzen 7—11; Jacq Lebel 9; Zoete Kroon 316; Campagne- zoet 5—15; Dubb. Bellefleur 7— 11; Allington Pippin 7—11; Cox Pomona 7—13; Transp. de Cron- cel 11. Groenten: Savoye kool 8 17' Andijvie 5516; Tomaten 13 —23; Prei 11—13; Dubb. Princ. z dr. 1517; Aaardappelen 7 714,alles per kg. Bloemkool 8—32 Kropsla 22)4Komkommers 7)4, alles per stuks. Boskroten 9, Bosselderij 2)4, beiden per bos. VISMIJN VEERE. 22 Sept. '50. Aanvoer: 678 kg. exportgarnalen 1.301.81; 75 kg. tong 1.051.18; 35 kg. bot 3643 129 kg. wijting 2729; 2 kg. vis iever 1.80, vim TIJD EN LUST. In het weekblad „De Her vormde Kerk" wordt aan de pre dikanten een tip gegeven voor het betrekken van jonge mensen in het gemeentewerk. De schrijver vertelt van een collega, die in een stad werkte en al spoedig in de gaten kreeg, dat hij met zijn belijdeniscatechi satie eigenlijk niet veel anders deed, dan het aantal rustende leden der kerk met enkele tien tallen per jaar op te voeren. Daarom begon hij zijn lidma- tencatechisatie met de medede ling, dat in het komende voor jaar niemand zou worden „aan genomen" die in het winterhalf jaar op het brede terrein der kerk, niet als vrijwilliger was werkzaam geweest. Over de waarde en de beteke nis en het al of niet geoorloofde van dit optreden zou heel wat te zeggen zijn. Ik zou er zelf ook wel aan mee toillcn doen. Maar dan zou ik op een zijspoor komen en mijn doel missen. De zaak is, dat in het bedoelde artikel niet ten onrechte wordt gezegd: het werk kreunt om me dewerkers, maar we kunnen ze niet krijgen. Ik geloof dat dit van alle ker ken geldt. En dat met name heel wat jongeren wat dit betreft te kort schieten. Zij hebben voor heel wat din gen tijd en belangstelling. Maar als hun medewerking wordt ge vraagd voor enigerlei arbeid in Gods Koninkrijk, dan hebben ze plotseling gebrek aan tijd. Geen tijd. Dat kan. Maar geen TIJD staat vaak niet los van geen LUST. In tegenstelling met wat de Psalmist zegt: „Hoe lief heb ik uwe wet! Zij is mijn betrachting de ganse dag". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordwolde, J. J. Snijder, cand. te Arnhem; te Be verwijk (4e pr.pl.), (standplaats Wijk aan Zee), J. Kwast te Hen- drik-Ido-Ambacht; te Hoevela ken, W. A. S. Laurence te Drie- sum; te Muiden, P. Westland, cand. te Huizen; te Andijk, P. N. Vellekoop te Terwispel; te St.- Annaland, J. de Heer te Bent huizen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Genderen (N.-B.), J. Wilschut, cand. te Rotterdam, die bedankte voor Heerjansdam, Stad aan 't Ha ringvliet, Vollenhove-Stad, Gees- teren-Gelselaar, Woubrugge, Nieuwerbrug, Giessen-Ryswijk, Dirkshorn, Heer Hugowaard, Oosterend, Oosthem, Dronrijp en Tzum. Bedankt voor Zuidhorn, P. Riemersma te Vijfhuizen. Toegelaten evangeliebediening. Tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk zijn toege laten H. J. de Bie, J. D. v. d. Waalstr. 2a, Utrecht, en D. J. Froentjes, Naaldwijkseweg 30, Den Haag. Prof. dr J. Severyn. Naar wy vernemen is de be kende Utrechtse hoogleraar in de theologiee, prof. dr J. Severijn, vorzitter van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk, ernstig on gesteld. De hoogleraar is lijden de aan longontsteking. ST. ANNALAND. Veiling van 21 Sept. Uien middel 5.93—5.98, gewone 5.16, drielingen 8.80, pick- less 6.32. Aanvoer 60 ton. Eigenh. gele 8.75 -8.80, drielingen 5.101 2e soort 5.69. Aanvoer 6 ton. SCHERPENISSE. Veiling van 21 Sept. Uien middel 5.84, gewone 5.01, drielingen 8.80, pickless 6.26. Aanvoer 75 ton. ST. MAARTENSDIJK. Veiling van 21 Sept. Eigenh. II 7.368.02, Bintjes I 7.86, idem II 7.12, bon ken II 7.30—7.50. Aanvoer 17 ton. Exportveiling uien: gewone 6.32, bonken 5.26, drielingen 8.36, picless 6.26. Aanvoer 110 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2