CENTRUM VAN SEOEL BIJNA BEREIKT NIEUWS Industrialisatie maakt maatregelen voor technisch onderwijs wenselijk Minister Spitzen beperkt zich tot het „strikt noodzakelijke". God wil het. Soewon en Koemtsjon op Roden heroverd Dr RALPH BUNCH KRIJGT NOBELPRIJS VOOR DE VREDE Inpoldering Braakman in 1955 voltooid SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Herstel van kaden en sluizen te Vlissingen. Grote bedragen voor onderhouds- en verbeteringswerken. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438, uil geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 35; TeL administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzent Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1670 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 17 cent per am. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 23 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: B. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 6.28 u., onder 18.35 u.; Maan op 18.11 u., onder 4.09 u. Hoogwater op Zondag 24 Sept.: Vlissingen: 0.49 u. 1.79 m., 13.05 p. 1.74 m.; Terneuzen: 1.16 u. 1.98 m, 13.34 u. 1.92 m.; Wemel- dinge: 2.21 u. 1.65 m., 14.45 u. 1.50 m.; Zierikzee: 2.08 u. 1.44 m., 14.27 u. 1.27 m. X\7e wisten het al en het blijkt v uit de Millioenennota op nieuw: de Regering is onwrik baar in haar voornemen onze nationale weerkracht zo hoog mogelijk op te voeren. Wij ver heugen ons hierover. Het had anders kunnen zijn. Wij hebben immers nog niet de dagen kun nen vergeten, dat „geen man en geen cent" de leuze was van de socialisten, die thans mede aan het bewind zijn. Het is waar: toen de dodelijke bedreiging van het nationaal-socialistische Duits land voor ieder duidelijk werd, hebben zij die leuze zij het laat vaarwel gezegd. Licht hadden zij echter blind kunnen zijn voor hel. even dodelijke ge vaar voor onze vrijheid, dat thans dreigt van de zijde van hun marxistische broeders: de communisten. En daarom zijn wij extra verheugd, dut zij elke aanvankelijke aarzeling hebben weten te overwinnen en voluit bereid zijn ons r°cht tegenover de communistische bedreiging met macht te ondersteunen. De macht in dienst van het recht stellen: dat is immers het doel, wanneer men zich wapent tegenover een mogelijke aanval ler. Het is en wordt nog vaak betwijfeld, of dit mogelijk is, of de macht niet reeds op zich zelf tot het rijk van het kwaad behoort, zodat men er nimmer gebruik van mag maken. In het onbeschrijflijk lijden, dat de oor log veroorzaakt, ziet men dan hiervan reeds een bewijs. Wij be schouwen dit als een eerbied waardige opvatting, die van hoge mensenliefde getuigt, maar kunnen haar niet delen. Wij zien de macht als een uit de schep ping zelf ontwikkeld instrument, dat de mens zowel ten goede kan gebruiken als ten kwade. En ook wanneer hij het ten goede aan wendt, kan dit leed veroorza ken: dat is helaas vaak onver mijdelijk. De vraag is maar, of er een rechtvaardige zaak mee gediend werd. Alleen wanneer men ten volle van de juistheid van deze twee de opvatting overtuigd is kan men zich bewapenen met een goed geweten. Men moet met denken: wij zullen ons maar be wapenen, want dat schrijft ons belang voor, maar of het goed is weten wij eigenlijk niet. Dat is geestelijke zelfmoord en men heeft dan eigenlijk al niets meer te verdedigen nog voor men aan de strijd toe is. Voor Christenen wil dit zeggen, dat zij er van overtuigd moeten zijn in Gods opdracht te handelen, wanneer zij de wapens ter hand nemen. De reden, dat wij hierover zo uitvoerig schrijven is gele gen in het volgende stukje, dat wij onlangs lazen in „Vrij Ne derland": Een bericht uit „Het Parool" laat ons niet los. Een bericht over de jongste luchtmanoeu- vres, de „oefening Cupola": Zon dagochtend werden er op het vliegveld (Leeuwarden) gods dienstoefeningen gehouden, en voor de mannen, die „niets" wa ren, was er een verplichte toe spraak, in de geest van „er is nog wat meer dan een moer en een nijptang". „Pep talk" heeft dat in het Amerikaans. Zo'n toespraak past in het kader van de psychologi sche oorlogvoering. En is dan ook: dienst. Maar: alléén voor de mannen die „niets" zijn. Voor de anderen is er namelijk godsdienstoefe ning. En dat wordt blijkbaar even goed geacht als een „pep talk". Of misschien beter, in het kader van de psychologische oorlogvoering. En telkens als we zo ver 4jn met onze overpeinzing, hebben we de neiging om hartgrondig te vloeken. Al kunnen wij de bewoordin gen van de laatste zin niet be wonderen: wij kunnen de afkeer van de schrijver, zij het niet de len, toch begrijpen. Wanneer hij tenminste op het standpunt staat, dat het gebruik van ge weld in alle gevallen door God verboden is. Maar dat is nu juist het merkwaardige, dat zijn blad zich niet absoluut tegen wapen geweld uitspreekt. Uiteindelijk aanvaardt het het gebruik daar van ter verdediging van de vrij heid. Het doet dit wel met te genzin, misschien zelfs met af keer, maar het doet het dan toch. Het is deze halfslachtigheid binnen de socialistische kring, die wij als een dodelijk gevaar voor onze nationale weerbaar heid beschouwen. Acht men liet gebruik van wapens ongeoor loofd: wij kunnen het wel niet goedkeuren, maar toch verstaan. Maar wie zich wel bewapent, die doe dat met een goed gewe ten. En dat kan niet anders dan betekenen, dat wie gelooft Gods zegen op zijn wapens durft vra gen. Wanneer bij de in het ge ding gebrachte godsdienstoefe ningen die zegen is afgebeden, voor het geval er een oorlog mocht uitbreken, dan is dit goede geestelijke voorbereiding geweest. Want wij mogen straks de strijd alleen aanbinden als een opdracht Gcds, die vervuld móét worden. Wat dat dan ook kosten moge, wat God verhoede, aan lijden, bloed en tranen van millioenen. Want dan gaat het om de handhaving van de vrij heid, waartoe God ons riep en om het recht, dat uiteindelijk Gods recht is. V Rode front Noordwestelijk van Taegoe ingestort. Inmiddels is ook de stad Soe- won, die 24 km. ten Zuiden van Seoel ligt, door de V.N.-strijd- krachten heroverd. Soewon is een belangrijk knooppunt want er lo pen twee wegen langs, die de di- recet verbinding tussen het zuide lijke bruggenhoofd van Poesan en het Noorden vormen. Engelse troepen hebben ten Westen van de Naktong en 12 km ten Zuiden van Waegwan de plaats Koemjondong heroverd. De Noord-Koreanen worden thans aangevallen met%gn. „Na palmbommen", een nieuw type bom, die bij ontploffing brandende benzinegelei wegslingert, die zich niet, zoals fosfor, laat verwijde ren. Militaire waarnemers bevesti gen, dat het front der Noord- Koreanen ten Noordwesten van Taegoe ls Ingestort. De troepen van de achterhoede hebben gisteren Koemtsjon inge nomen. Deze troepen zijn van de divisie die Soewon heeft ingeno men, nog ongeveer 160 km. ver wijderd. De voornaamste legers der Noordelijken moeten zich er gens tussen deze twee punten be vinden wanneer ze niet naar de 38ste breedtegraad zijn gevlucht. GRUWELDADEN. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse eerste leger corps is in een schuur bij Kasan het verkoolde stoffelijk overschot gevonden van een Amerikaanse luitenant. Zijn handen waren op zijn rug gebonden en zijn lichaam met benzine overgoten en in brand gestoken, nadat men hem met enkele schoten had gedood. Dc wet op de ondermijnende activiteit. VETO VAN TRUMAN. Ondanks het feit. dat Truman zijn veto er over heeft uitgespro ken, heeft het Huis van Afge vaardigden de wet op de onder mijnende activiteit aanvaard. Truman zei, dat de wet de com munisten juist zou h:lpen. Be staande binnenlandse veiligheids maatregelen zouden er door ver zwakt worden en de communisten een inzicht geven op hetgeen thans veilig gehouden kan wor den. Hij doelde op diverse maat ree .len in verband met de defen sie. Oost-Duitse regering doet aanval op Grote Drie. De Oost-Duitse minister van Buitenlandse Zaken heeft, na mens zijn regering aan de hoof den van alle buitenlandse diplo matieke missies, die bij de Oost- Duitse regering geaccrediteerd zijn een verklaring voorgelezen, waarin de drie grote Westelijke mogendheden beschuldigd worden van het „voortzetten van open lijke schending van het Verdrag van Potsdam". De Duitse bevol king in het bijzonder die in de Westelijke zónes wordt gevraagd verzet te organiseren tegen her- militairisatie. INFLATIE IN DE V.S. De voorzitter van de federale reserveraad, die de Amerikaanse bankpolitiek bepaalt, heeft ver klaard, dat er in de V.S. inflatie heerst. Vele arbeiders hebben loonsver hoging gekregen, waardoor meer geld in omloop wordt gebracht en de vraag naar goederen en dien sten toeneemt. In Augustus waren de kleinhandeisomzetten in Ame rika 17 groter dan in Augustus van het vorige jaar. DE „EVERTSEN" DOKT TE HONGKONG. De Nederlandse torpedoboot- jager „Evertsen" is heden te Hongkong aangekomen, na dienst te hebben verricht bij de vloot der V.N. in Koreaanse wateren. De „Evertsen" zal waarschijnlijk in het Marinedog enige herstellingen moeten ondergaan. Franco wachter op de Europese muren. Generaal Francisco Franco heeft Donderdag in een verkla ring in de Spaanse pers, die door radio—Madrid werd uitgezonden, gezegd, dat Spanje geografisch „de wachttoren van het Europese kasteel" is. Franco verklaarde voorts, dat Spanje wat zijn buitenlandse po litiek betreft moest wachten, tot de anderen deze begrijpen, voor dat zij weer in overeenstemming kon worden gebracht met die der andere landen. De geboorte van de V.N. was voortijdig en het kind heeft een kleine kans om te blijven leven. Er kan geen internationale poli tieke regeling worden getroffen op de grondslag van ongelijkheid tussen stichters, gewone leden en uitgestotenen. Er moet een fun damentele overgang naar een uni versele politiek komen. Franco zei, dat er geen politie ke gevangenen in Spanje waren. Er zijn slechts 33.357 gevangenen in Spanje op een bevolking van 28 miliioen, aldus Franco. - r De Amerikaanse en Zuid-Koreaanse mariniers zyn thans nog maar enkele honderden meters van het centrum van Seoel ver wilderd. Dit wil niet zeggen, dat d« strijd hier spoedig beëindigd zal zijn, want zij hebben nog ongeveer 8000 goed verschanste Noord- Koreanen tegenover zich. Intussen wordt door twee strijdgroepen van de Ver. Naties met tanks vanuit het Noorden en het Zuiden een tangbeweging rond de stad uitgevoerd. „Zeeuws Tijdschrift" gaat m October verschijnen. Het eerste nummer van het f. pulair wetenschappelijke tij schrift voor Zeeland zal or streeks 1 October verschijnen. A naam van dit blad, dat iede; twee maanden zal verschijnen i dat bedoelt meer kennis ovc Zeeland te verspreiden, het sit merend Zeeuws bewustzijn te ve sterken en het besef van eenhe onder de Zeeuwen te doen groeii zal „Zeeuws Tijdschrift" hete Het eerste artikel van de eers aflevering zal gaan over c. Vlaams-Zeeuwse betrekkinge. zulks i.v.m. de Zeeuwse culturek tentoonstelling te Gent in Octo ber a.s. Dezer dagen gaat een groot aantal prospectussen naar adres sen in Zeeland. Voor het tijd schrift blijkt allerwege in onze provincie belangstelling te be staan. ZWEEDS SCHEP VROEG HULP. Vermoedelijk wegens machine- schade heeft het Zweedse motor schip- „Nuolja" voor de kust van Westkapeile sleepboot-assistentie gevraagd. De Nuolja, behorend aan de re derij „Trafikaktiboiaget" te Graengesberg is door de Belgi sche sleepboot „Goliath" de Wes- terschelde opgesleept, die met een sleepboot uit Antwerpen het schip naar Antwerpen zal bren gen. De rust in Berlijn is weergekeerd. De politie van de Oostelijke sector heeft gisteravond 26 West- Berlijnse politiemannen, die ge arresteerd waren, vrijgelaten. Hiermede is een einde gekomen aan de politie-oorlog, die de be volking van de stad in grote op winding heeft gebracht. De West-Berlijnse politie had tevoren aan de Brandenburger Tor de gearresteerde leden van de Volkspolitie in vrijheid gesteld. Behandeling Nieuw-Guinea- rapport achter gesloten deuren? De voorzitter der Tweede Ka mer heeft in de vergadering van Vrijdag medegedeeld, dat hij van de voorzitter van de commissie voor Uniezaken een schrijven heeft ontvangen, waarin deze ad viseert de behandeling van het rapport der Nieuw-Guinea-com- missie te doen geschieden met ge sloten deuren op een door de voorzitter te bepalen datum. De Prins leert Spaans. In verband met de intensive ring van zijn contacten met de Spaans-sprekende wereld in Amerika heeft Prins Bernhard sedert enige tijd de studie van het Spaans weer ter hand genomen. Prof. C. F. A. van Dam, hoog leraar te Utrecht, verschijnt ge regeld op Paleis Soestdijk om de Prins en enkele leden van zijn ge volg college te geven in de Spaan se taal en letterkunde. GROTE GIFT VOOR DE ZENDING. Een onbekende Rotterdammer heeft de missionair-predikant van de Geref. Kerken onder de Joden, ds R. Bakker, f 25.000 voor het zendingswerk geschonken. Belangrijkste werken welke in 1951 worden uitgevoerd. Voor herstel van rjjkseigen- dornmen ls op de begroting van Verkeer en Waterstaat een post uitgetrokken van f 9.000.000. Hier onder vallen ook belangrijke her stellingswerken aan sluizen en kademuren te Vlissingen. In de memorie van toelichting op de begroting schrijft de mi nister, dat de vernieuwing van de schutsluizen en de herstelling van de keersluis, die te Vlissin gen de verbinding uitmaken tus sen de buiten- en binnenhaven de belangrijkste herstelwerken aan havens en kanalen vormen welke er in 1951 zullen worden uitgevoerd. Het is de bedoeling f 1.800.000 over te brengen van 1950 naar 1951. Dit bedrag is in 1950 on verwerkt gebleven, doordat, ten gevolge van het tekort aan tech nisch personeel, de voorbereiding van de herstelling der sluizen te Vlissingen meer tijd heeft ver eist. Uitgetrokken is in totaal f7.200.000 voor havenwerken en kanalen c.a. DE VRIJWILLIGERS VOOR KOREA, die in de Nieuwe Alexander-kazerne te 's-Gravenhage zijn gelegerd, hebben hun wapens ontvangen. Het eerste werk wat zij hadden te doen, was het materiaal (onder het wakend oog van hun commandant, majoor de Oude) te poetsen. Links op de foto: het poetsen der geweren, nu onder toezicht van eerste luitenant Clumpkens. Mid den: ook de uitrusting werd door luitenant Clumpkens aan een grondige inspectie onderworpen. Rechts: de vrijwilligers aangetreden voor de barakken. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 1000 onderwijzers meer voor lager onderwijs. HET BELEID, dat ln het naaste verleden op het terrein van O., K, en W. werd gevoerd, hoopt de mi nister in het komende jaar naar dezelfde richtlijnen te kunnen voortzetten. Aldus w.ordt opge merkt in de begroting voor 1951. Een wetsontwerp tot wijziging van de hogere- en middelbare on derwijswet is in gevorderde staat van voorbereiding. Een nieuwe wet op het hoger onderwijs wordt voorbereid. Een plan, waarin de richtlijnen voor de toekomstige structuur van ons onderwijs in al zijn vor men zijn uitgewerkt en dat in de toekomst dienen kan als grond slag voor in de verschillende on derwijswetten aan te brengen wij zigingen, hoopt men nog dit jaar in de vorm van een nota aan de Staten-Genaral te kunnen voor leggen. Hoewel het aanvankelijk ln de bedoeling lag ook de nodige voor zieningen ln het nijverheidsonder wijs ln dat plan op te nemen, is de minister hierop teruggekomen, Hij verwacht binnenkort een nota betreffende de stand van het la ger- en middelbaar technisch on derwijs voor jongens en enige maatregelen, die te dien aanzien, i.v.m. de Industrialisatie, wense lijk zijn, aan de Staten-Generaal te knnnen voorleggen. Over de onderwijsvernieuwing zegt de minister, dat deze uit het onderwijs zelf moet voort komen. De begroting van Verkeer en Waterstaat, In de zojuist verschenen begroting van het ministerie van Ver keer en Waterstaat voor 1951 zijn verscheidene bedragen uitge trokken voor onderhoud, verbetering en uitvoering van werken in de provincie Zeeland. Om de uitgaven tot het strikt noodzakelijke te beperken, zo zegt minister Spitzen in zijn memorie van toe lichting, moet voorlopig van vele werken afgezien worden; ln het bijzonder rijkswaterstaatswerken. Enkele belangrijke dingen ln Zeeland behoren gelukkig tot het „strikt noodzakelijke" en daarom zijn dan ook gelden uitgetrokken door de minister. De West-Duitse Bondsdag heeft gisteren met algemene stemmen een sociaal-democratische motie aangenomen, die stopzetting eist van de ontmanteling en demilita- risatie. ALS INZEPER BEGONNEN. De Nobelprijs voor de vrede ls toegekend aan dr Ralph Bunch. Dr Bunch, kleinzoon van een Amerikaanse negerslaaf, nam de functie van bemiddelaar der Ver. Naties in Palestina over van Graaf Folke Bernadotte, toen deze ln 1948 werd vermoord. Hij bemiddelde bij drie wapenstilstandsver dragen tussen Joden en Arabieren en verkreeg grote bijval voor zijn pogingen de vrede in Palestina tot stand te brengen. Hij bleef ln Palestina tot de strijd voorbij was en keerde in April 1949 terug om zijn functie van direc teur van de trustschapsafdeling van de V.N. weer op te nemen. Toen hij in de V.S. terug keerde bood Truman hem de functie van onderminister van Buitenlandse Zaken aan. NobelprijsHierdoor zou dr Bunche op 44-jarige leeftijd de hoogste regeringspost hebben gekregen, die ooit aan een neger was aangeboden. Bunche sloeg het aanbod af omdat, „hij zijn gezin niet wilde blootstellen aan de sfeer van rassendiscriminatie in de Amerikaanse hoofdstad". Scherp keerde hij zich tegen de afzondering van negers te Washington. Bunche's vader had een scheerwinkel en Ralph was inzeper. Hij A'hde echter vooruitkomen en wist door zelfstudie een beurs te winnen voor de universiteit van Califomië. Een andere beurs stelde hem later in staat te Harvard verder te studeren. Hij promoveerde op een proefschrift over de ontwikkeling van economisch achter staande gebieden. De Nobelprijs voor de vrede bedraagt dit jaar ongeveer 130.000 gulden. In de volgorde zoals de begro ting die aangeeft, laten wij hier de omschrijving en verslagen vol gen, welke betrekking hebben op Zeeland. Voor 1951 is voor be diening van de Tramwegen van de Z. Vlaamsche Tramwegmij. f 1400.uitgetrokken, f 740.000 was toegestaan voor 1950 om be steed te worden aan onderhoud en verbetering van de Ooster- Schelde, de Zandkreek, het Veer- segat, het Zuidergat en de Sar- dijngeul. Thans is f 555.000 uitge trokken, waarvan f150.000 voor voortzetting van de verbetering van het Zuidergat in de Weser- Schelde nabij het in te korten „Oude Hoofd" te Walsoorden. Het onderhoud van de Ooster Schelde. Brabants vaarwater en Witte tonnen Vlije vraagt f 140.000; onderhoud Zuidergat en Sardijngeul samen f 350.000 en van de werken te Veere, het Veersegat en de Zandkreek f 65.000. Voor onderhoud en verbetering van kustverdedigingswerken in Zeeland is f60.000 uitgetrokken (in 1950 was f87000 toegestaan). Als bijdrage in het tekort van de uitgaven voor zeewering en oever verdediging van de calamiteuze polders ln Zeeland is f 450.000 ge raamd ('50 toegestaan f600.000). Het onderhoud en verbetering van de havens in Zeeland zal moeten gebeuren van f 1.165.000 (1950 f 755.000) van welk bedrag f 1.000.000 bestemd is voor de Breskense havens. Kanalen. f 85.000 is uitgetrokken voor verbetering en ondehoud van de tramweghavens aan het Zijpe. De gemeente Phillippine zal f 6000 krijgen als bijdrage in de kosten van baggerwerk. Onderhoud en verbetering van het Kanaal van Terneuzen kan gebeuren voor f 1,225.000; ln 1950 was hiervoor f 1.300.000 toegestaan, f 90.000 is uitgetrokken voor exploitatie en onderhoud van de rijkselectrici- teitswerken aan het kanaal. Voor het Kanaal van Sluis naar Brugge (het gedeelte op Nederlands grondgebied) is f 1500 geraamd, f 580.000 staat er voor onderhoud en verbetering van het kanaal door 2N* Beveland en f 1,200.000 voor het Kanaal door Walcheren. Van dit laatste bedrag is f 430.000 bestemd voor voortzetting van 't herstelwerk aan de Sluis te Veere. In de kosten voor de bouw van een brug over de Oostelijke rijks waterleiding in de weg St. Anna Zaamslagse veer, zal het Rijk een bijdrage verlenen; eveneens zal een bijdrage verstrekt worden aan het Waterschap „Het Vrije van Sluis" voor verbeteringen en de gewone lasten. De wegen. De kosten van onderhoud en verbetering van rijkswegen in Zeeland zijn voor 1951 geraamd op f 1.290.000 (toegestaan voor 1950 f 810.000). In dit bedrag zijn enige posten voor Zeeuwsch Vlaanderen begrepen, waar door wijzigingen in de woonkernen het wegennet veranderingen behoeft. Voor Rijkswegen welke hier niet onder vallen staat f 10.000 op de begroting. Er is f 3000 aangevraagd voor een bijdrage aan de provincie Zeeland voor de grote wegen der tweede klasse. Voor onderhoud, verbetering en bediening van de De raming van de afdeling L.O. is met f 14.175.767 gestegen. Van deze stijging komt f8.321.800 ten laste van de algemene salarisver hoging. Verder is er rekening me de gehouden, dat in 1951 uit hoof de van de toeneming van het aantal leerlingen der lagere scho len ruim 100 onderwijzers meer nodig zullen zijn dan in 1950. DE RADIO-OMROEP. Een wetsontwerp tot regeling van de radio-omroep en een ont werp algemene maatregel van be stuur naderen hun voltooiing. Een voorontwerp van beide regelingen is enkele maanden geleden aan de Radioraad om advies gezonden. De minister zal ervoor waken, dat, ondanks de stijging van het prijspeil de uitgaven voor de om roep de netto-opbrengst der luis terbijdrage niet overtreffen en het tekort dat in 1947 is ontstaan zo vlug mogelijk wordt ingehaald. ZWEEDS SCHIP OP MIJN GELOPEN. Minstens tien personen zijn om "het leven gekomen, doordat een schip van een Zweedse maat schappij in Aland Zee op een mijn liep, aldus is te Stockholm mede gedeeld. Zes overlevenden werden door een vissersboot opgepikt en naar een ziekenhuis te Stockholm overgebracht. Twaalf personen worden ver mist. BOSBRANDEN TEISTEREN CANADA. In Alberta (Canada) woeden de ergste bosbranden sinds tien jaar. Na een droge periode zijn vele bosbranden uitgebroken; in ten minste 31 districten wordt het vuur bestreden. „GROTE DRIE" NOG NIET ACCOORD. De ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie van Frankrijk, Engeland en de V.S. hebben geen accoord bereikt over de Duitse herbewapening. Zij hebben beslo ten vandaag opnieuw bijeen te komen. Totale kosten geraamd op 8 miliioen gulden. Naar aanleiding van het be drag, dat op de begroting van Verkeer en Waterstaat uitgetrok ken is voor onderzoekingen en werkzaamheden op het gebied der landaanwinning, deelt de minister in de Memorie van Toelichting mede, dat de inpolderingswerken van het Zuider Sloe dit jaar vol tooid zijn. Reeds zijn de gronden in de nieuwe polder voorlopig ver pacht. Met de indijking van de Braakman, waarvoor in 1950 enige voorbereidingen zijn getrof fen, zal in 1951 worden voortge gaan. Het ligt in het voornemen volgend jaar de uitwateringssluis met bijkomende werken voor de nieuwe polder te bouwen, waarop dan in 1952 het leggen van de af- sluitdam zal volgen. De gehele voltooiing van de pol der kan in 1955 worden tegemoet- gezien. De totale kosten van dit werk worden geraamd op onge veer f8.000.000, terwijl de opper vlakte van de in te dijken gron den de kreken niet meegere kend ruim 1200 ha. bedraagt. Het in 1951 te verwerken bedrag is gesteld op f 1.200.000. Met da Belgische autoriteiten gepleegd overleg ter zake van deze inpol dering en de daarbij betrokken Belgische belangen van afwate ring van de achter gelegen gron den en het regime van de Wester- Schelde, hebben tot het resultaat geleid, dat van Belgische zijde geen bezwaar bestaat tegen de in dijking. DOOR BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een hevig onweer is gis termiddag een 41-jarige man uit Hoogeveen door de bliksem ge troffen en gedood. Hij was aan het hengelen in het IJselmeer en vertoefde met vacantle te Hoorn. In de nacht van Zondag op Maandag worden, zowel de „Ran- chi" als de „Goya" te IJmuiden verwacht. De „Kanchi" wordt te Amsterdam Maandagochtend half negen ontscheept; de „Goya" om half drie. De reder J, Sloots uit Groningen is op de Rijksweg tussen Putten en Nijkerk met zijn auto tegen een bus gereden. Hij verloor hierbij het leven. Een vrouw en zeven kinderen blijven achter. Gistermiddag sloeg tij dens een onweer de bliksem in de bovenleiding van de tram op het Overtoom te Amsterdam. Hierbij werd ook een verkeersbord ge raakt. Een verkeersagent die het bord vasthield moest met brand wonden aan de handen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De Zweedse regering heeft drie Po len gearresteerd die in verboden wateren werden aangetroffen. William Oates de correspondent van Associated Press in Praag heeft aanzegging gekregen, dat hij voor 30 September de stad moet verlaten. De Amerikaanse chemicus Slack, is tot 15 jaar ge- vangenisstraf veroordeeld omdat veren over de Wester-Schelde is I hij spionnage voor de S.U. tijdens 220.000 uitgetrokken, en als rijksbijdrage in de exploitatiekos ten van deze veren f2.000.000. f0.750.000 is uitgetrokken voor aanleg van wegen welke op het rijkswegenplan voorkomen Tot de voornaamste werken, die hieron der vallen behoort ae omlegging bij Wouw en de rijksweg no 18 op Schouwen-Duiveland. de oorlog heeft gepleegd. 19 personen werden gedood en 20 ernstig gewond toen een autobus in Tanganyika in een ravijn stort te. Een „Thunder-jet" ge vechtsvliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht heeft in tien uur en een minuut een non-stop- vlucht gemaakt van Engeland naar Amerika, Laatste beiaardconcert te Veere. In verband met het gure weer, wordt het 2e en tevens laatste herfstconcert op de Stadhulsbel- aard niet gehouden 's avonds, maar heden, Zaterdagmidcbg van 3.304.30 uur. Luisteraars kun nen dan gebruik maken van de bus-verbinding uit Middelburg 2.30 uur en terug uit Veere om 5 uur. Het programma dat de stads- beiaardier Jan Kwist hoopt te spelen, bestaat geheel uit ver zoeknummers uit het algelopen seizoen en luidt als voigt: 1. Preludium, Jan Kwist; 2. Twee liederen van Hullebroeck; 3. Rus sisch Klokkenlied; 4. Jesu, Joy of Man's Desiring, J. S. Bach; 5. a, Als de ziele luistert, b. Mij spreekt de blomme een tale, C. V, Rennes; 6. Wiegelied, Mozart; 7, Land of hope and Glory, ElgarJ 8. Liebestraum, Liszt; 9. Gondel* lied, Jan Kwist; 10. Serenata, To- selli; 11. Avondstemming, Kam, Lefèvre; 12. Toccata in D. mineur J. S. Bach. VONDSTEN UIT VORIGE EEUW TE VLISSINGEN. Bij voorbereidende werkzaam heden voor de bouw van een nieu we kopergieterij van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" ln de nabijheid van het stadhuis te Vlissingen zijn schedels, grafkisten en kogels te voorschijn gekomen. Vermoedelijk zijn deze uit de tijd van het En gelse bombardement in 1809. Tevens is men op oude fundamen ten gestuit. 168.000 voor herstel Abdij Middelburg. Voor herstelwerkzaamheden aan het gebouwencomplex van de Ab dij te Middelburg is volgens de zo juist verschenen begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor 1951, een bedrag van f 168.000 uitgetrokken. Ove rigens plaatst monumentenzorg en natuurbescherming de minis ter voor grote problemen. Voor het onderhoud van historische ge denktekenen en van gebouwen met oudheidkundige- en kunst waarde is f 2.000.000 uitgetrok ken. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het pro- paedeutisch examen werktuig kunde, de heer J. G. Doekes uit Goes. DE BILT ZEGT: Nog enkele buien. Wisselend bewolkt met aanvan kelijk nog enkele buien. Matige en langs de kust tijdelijk nog vrij krachtige westelijke wind. Iets minder koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1