VL/m Stichting „Het Zeeuwse Landschap" ontwikkelde vele activiteiten. Ere-burger van Axel schreef gemeente een brief. ülrovintig^/w ABAAISON Bakkers bakken geen zoete broodjes. Jaarverslag over 1949 verschenen. Begroting Staatsmijnen in Limburg. Waarborg-kleding alleen bij Kreymborg:, in 25 zaken over geheel Nederland Geldlening van f 500.000 voor woningbouw. Zestig ringryders naar Koudekerke. Tfcans mogen 20 mossel- kwekers naar de Waddenzee. Raad ran Men in conSict met Gei Staten. Margery Lovell KORTE BERICHTEN Verboden te roken." Koekjes geen luxe - Bakkers geen boekhouders. Vrijdag 22 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In 1949 heeft de Stichting „liet Zeeuwse Landschap", waarvan 't Jaarverslag ls verschenen, weer vele bemoeiingen gehad ten be hoeve van het behoud van de schoonheid van natuurmonumen ten en fraaie landschapsvormen. Sommige van deze bemoeiingen, aldus het verslag, werden met suc ces bekroond, ln andere moest '11 compromis gezocht worden en in weer andere was een bevredigen de oplossing voorlopig niet moge lijk. In het verslag wordt gezegd, dat de betekenis van het behoud van natuurruimte en van een har monisch landschap nog steeds niet altijd voldoende wordt beseft. In haar werkzaamheden werd de Stichting voorts vaak belemmerd door een gebrek aan geldmidde len. Tot het algemeen bestuur traden toe de heren Molenaars, Heyblom en Benthem. HET ZWIN. Door samenwerking van ver schillende instanties kon een re geling voor Het Zwin worden ge vonden, waardoor deze oude ver- landende zeearm wellicht tiental len jaren langer behouden zal kunnen blijven, dan in 1948 werd verwacht. De belangen van de zeewering eisen echter, dat de geul, die het dichtst bij de duin voet ligt, wordt afgedamd. De kenners van Het Zwin ontwierpen tezamen met de deskundigen van de Waterstaat een plan, waarbij een oude, deels verzande geul, die meer naar het Zuid-Westen ligt, wordt verwijd, zodat de achter liggende schorren en kreken weer regelmatig toevoer van zout water gaan ontvangen. De prachtige lamsoor vegetatie zal zich daar door kunnen handhaven. In op- diacht van de Stichting heeft de Ned. Heide Mij een bestek ge maakt, terwijl subsidie is aange vraagd bij liet Rijk om het werk ln D.U.W.-verband te kunnen uit vetren. mededeling, .advert ANDERE TERREINEN. Het waterwildreservaat Veerse Gat Noord-Sloe Zandkreek bleek evenals andere jaren broed plaats voor honderden watervo gels. Het Rijk verpachtte de jacht in dit gebied opnieuw voor 10 jaar aan de Stichting. De onderhande lingen met de eigenaar van het bos „Sutgwyck" bij Wissekerke hadden vorig jaar voortgang en er is gcedeTioop, dat dit afgele gen, doch fraaie boscomplex, dat in het Noord-Bevelandse land schap een onmisbaar element vormt, benouden kan blijven. He 'eciental der Stichting liep in 1949 terug van 163 tot 160. De inkomsten der Stichting be droegen ir 1949 f 1040,04, de uit gaven f 387,51. Het bezit bedroeg per ultimo Dec. 1949 f 3147,17. In de gemeente Barneveld is het ophokgebied voor pluimvee opgeheven. Het werd op 7 Juni afgekondigd. - Buitengewone heffing nationale schuld. De minister van Financiën heeft in 1948 toegezegd, dat de opbrengsten van buitengewone heffingen niet gebruikt zullen worden voor gewone uitgaven, maar voor extra-aflossing van staatsschuld. Voor dit doel wordt thans geraamd f 70 millioen, n.l. f 50 millioen van vermogensaan- wasbelasting en f 20 millioen van vermogenshcffing ineens. Het Stjj^muntbedrijf in 1950 Bij het opstellen van de begro ting van het Staatsmuntbedrijf is rekening gehouden met de aan maak van f3.000.000 aan dubbel tjes en f 1.200.000 aan centen, in totaal 150.000.000 stukken. Tevens werd ervan uitgegaan, dat de nog resterende f7.500.000 aan zilveren kwartjes, welke des tijds in de V.S. werden aange maakt, tot baren zullen worden omgesmolten. Tenslotte zal tot geleidelijke ontmunting worden overgegaan van reeds aan de circulatie ont trokken en nog buiten omloop te stellen specie tot een nominaal bedrag van f 18.000.000,—. Voor 1951 is uitgegaan van een netto-steenkolenproductie van 7.600.000 ton tegenover een geraamde productie voor 1950 van 7.500.000 ton. De productie van cokes is voor 1951 geraamd op 2.200.000 ton, voor 1950 op 2.286.000 ton. Het totaalbedrag der exploitatie rekening bedraagt f 540.193.000, de post sociale lasten is f37.920.000, die voor afschrijvin gen f 30.000.0Q0. De uitkering aan het Rijk als dividend op het aandelenkapitaal is vastgesteld op f6.750.000. De opbrengst van de koolwinning enz. wordt ge schat op f539.343.000. Nu door de intensieve woning bouw in de mjjnstreek nieuwe woninggroepen tot stand zijn ge komen wordt het onvermijdelijk ook aandacht te besteden aan de stichting van kerken en van ge bouwen met sociaal-culturele bestemming (badhuizen, ver enigingsgebouwen e.d.) Het grote aantal en de sterk gestegen kosten van de te treffen maatregelen maken een verho ging van de post subsidies tot f750.000 noodzakelijk. (Ingez. mededeling advert.) In de jongste zitting van de gemeenteraad heeft burgemeester P. L. D. J. van Oeveren een schrijven voorgelezen van de Axelse ere-burger, kolonel Szydlowski, inhoudende een hartelijke groet aan iedere Axelaar en de hoop, dat God de stad en iedere bv jer za behoeden. Misschien wordt de toekomst weer donker, moge Axel dan dezelfde moed tonen als in de jaren 19401945, aldus schreef de kolonel. De heren J. Pijpelink, M. J. van den Berg, C. J. van den Bos, R. C. Boefje en I. C. Provoost wer den voor een jaar herkozen als lid der Volkshuisvestings-commissie. De gewijzigde algemene politie verordening werd vastgesteld. Het raadsbesluit van 6 April j.l. tot het aangaan van een geldle ning van f 100.000 voor aankoop van diverse percelen bouwgrond m plan-Zuid, werd ingetrokken. Ged. Staten maakten bezwaar te gen de door de geldgever gestelde oorwaarden. Voor dit bedrag is thans een andere geldgever ge vonden. Er zal een geldlening worden aangegaan van f 500.000 voor de bouw van 40 simplex- en 10 du- plexwoningen en een lening van t 26.000 voor de verbetering van de Singelweg. Aan 't R.K. Kerkbestuur werd f 3000 beschikbaar gesteld voor de bouw van een bergplaats ach ter de R.K. school. Met algemene stemmen werd besloten een garantie-bedrag van f 500 per jaar beschikbaar te stellen voor een eventueel exploi- Vijftien millioen voor het scheppen van werkgelegenheid Voor de eerste maal is thans >p de Rijksbegroting een stelpost ad f 15 millioen opgenomen we gens „kosten werkgelegenheids- j politiek".. Deze post is een uit vloeisel van het streven der re gering de werkloosheid binnen crantwoorde grenzen te houden. De mate, waarin aan deze gel den metterdaad behoefte zal blij ken te bestaan, kan uiteraard moeilijk nauwkeurig worden voor den. Het thans opgenomen bedrag is daarom nadrukkelijk bedoeld als een voorlopige schatting, die net mogelijk maakt om, wanneer daartoe aanleiding bestaat, tijdig een aanvang te kunnen maken met het nemen van doeltreffende maatregelen. Tot de maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid behoort o.m. het uitvoeren van openbare werken. Het is de bedoeling, dat door het college van openbare werken wordt geadviseerd om trent de werken, welke eventueel voor uitvoering in aanmerking komen. tatie-tekort van de jeugdherberg. De voorzitter zeide, dat nu spoedig met de bouw van de jeugdherberg kan worden begon nen, %hetgeen door de raad werd toegejuicht. Op verzoek van de Compagnie Neerlandaise de 1' Azote te Sluis kil werd haar aanslag in de we genbelasting 1950 met f 2203,38 verminderd, Aan de hand van een maquette gaf de heer Wieles, ambtenaar van gemeentewerken, een uiteen zetting van het gewijzigde plan voor de bouw van 60 simplex woningen in plan-Oost. Bij de rondvraag -informeerde de heer Wondergem, wanneer met de bouw van het badhuis wordt begonnen. De heer Scheele bepleitte elec- trificatie van het „Tweede Plaat je", de Verkorting en de buurt schap Kijkuit. Verder vroeg hij, nu de tramrails worden opgebro ken een behoorlijke herziening der betreffende straten. (Ingez. mededeling, advert.) Die slopende rheumatiek maakt U humeurig en ziek, maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slo pende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen pre cies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het' bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw ter gende pijn, worden langs na tuurlijke weg afgevoerd re gelmatig en radicaal. Voor de gemeentelijke en persoonlijke ringrijkampioen- schappen. De nog jonge vereniging tot be hartiging van de belangen van de Walcherse ringrijders zal op 30 September a.s. voor het eerst van zich doen spreken. Dan zullen n.l. te Koudekerke de gemeentelijke en persoonlijke kampioenschappen van Walcheren worden verreden. Genoemde ver eniging is van plan om deze kam pioenschappen ieder jaar te orga niseren en dan steeds in een an dere gemeente. Dit jaar zal de afdeling Koudekerke de organi satie verzorgen, volgend jaar zul len de kampioenschappen in Dom burg verreden, worden. Niet min der dan 300 ringrijders van geheel Walcheren hebben zich intussen achter deze vereniging geschaard, zodat deze organisatie terecht re presentatief kan worden geacht voor de Walcherse ringrijders. Uit 20 gemeenten zullen 3 ring rijders naar Koudekerke komen, zodat er in totaal op 60 deelne mers kan worden gerekend. De ringrijderij begint des Zaterdags morgens om 10 uur en men hoopt om 5 uur des middags de prijzen te kunnen uitreiken. De hoofd prijs is een wisselbeker geschon ken door het dagblad „Het Vrije Volk", terwijl voorts reeds ande re wisselbekers en voorwerpen als prijzen zijn geschonken. Er is een jury voor deze ringrijderij be noemd, die bestaat uit de heren P. Flipse, Koudekerke, W. Brand, Domburg, C. van Nimwegen, Nieuwland, Js. Koene, Meliskerke en J. Koole Dzn, St Laurens. Op aandrang van de belang hebbende Zeeuwse mosselkwe- kersorganisaties is, in samen werking met de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen, door de Inspectie der Visserijen in het 2e, 3e en 5e district bepaald, dat twee groepen van 10 kwe kers op consumptiemosselen zul len mogen vissen op het Friese en Groninger Wad. Het aanvoeren van halfwas mosselen in Zeeland is verbo den. De mogelijkheid op de Wad denzee het bedrijf gaande te houden is dus voor 10 kweker: meer opengesteld dan in een vo rige circulaire werd bepaald. Alleen aan het onvermoeid aan dringen van Zeeuwse visseryin- stanties is deze verruiming te danken. Ook nu constateert men Over de bouw van een schoollokaal. Woensdag vergaderde de raad. Ged. Staten onthielden goed keuring aan het besluit een schoollokaal in de Bosstraat bij te bouwen. De kosten waren op f 20,000 geraamd. B. en W. stel den voor, niet in beroep te gaan. Wethouder van Westen ver klaarde destijds te hebben voor gestemd, maar beroep nu onge wenst te achten, aangezien het beroep zal worden afgewezen. De heer Wagemaker wilde doorzet ten. Kan het raadsbesluit niet ge wijzigd worden, wanneer het zo ver zou komen, dat er een nieuwe landbouwhuishoudschool wordt gesticht? De heer Verduit meen de uit een gesprek met de voor zitter van de Z.L.M. te kunnen opmaken, dat er een huishoud school met 4 lokalen moet komen. Is het niet hier, dan in St. Maar tensdijk. De voorzitter wees erop, dat, wanneer men kan aantonen, dat het noodzakelijk en financieel uitvoerbaar is, hij zeker een voor stel wil overwegen. Na enige discussie werd 't voor stel van B. en W. om niet in be roep te gaan verworpen. Alleen de heren De Hond, Janssen, Kot en wethouder de Heer steunden het voorstel. Men zal dus wel in beroep gaan. Wethouder van Westen en de heer Wagemaker zullen de kwestie bij de Raad van State verdedigen. De fa. O. J. Contant Zoon tekende protest aan tegen een be sluit van B. en W. Deze firma wilde bij de verbouwing een plat dak. B. en W. verleenden een voorlopige bouwvergunning, mits een schuin dak zou worden aan gebracht. De firma heeft zich toen met de Centrale Dienst en de Commissaris der Koningin in ver binding gesteld, doch zonder re sultaat. B, en W. stelden voor het protest af te wijzen. Op een vraag van de heer Jans sen antwoordde de voorzitter, dat er over 't algemeen bezwaar wordt gemaakt tegen een plat dak in het gehele rayon van de Dienst. De heer Janssen kon het ontsierende effect niet inzien en noemde het ambtenarij. Ook de heer Goedemondt kon de beslis sing van B. en W. niet goedkeu ren. Tegen het voorstel van B. en W.. tot afwijzing waren de heren Janssen, Goedemondt en Kot. Aan de gemeente-ontvanger, de heer W. de Korte, werd m.i.v. 1 December a.s. op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend. De. heer Goedemondt vroeg, of het werk, nu ook de se cretaris ziek is, goed kan verlo pen. De voorzitter antwoordde, dat maatregelen worden getrof fen. De school met de bijbel vroeg f 1690 voor schoolmiddelen. Ook de school ln de Doelweg vroeg gelden. B. en W. stelden voor, gunstig te beschikken. Aldus be sloten. B. en W. stelden voor een cre- FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 6) o— Wel, Madge, ben je nog niet klaar?" vroeg haar moeder, toen ze een paar minuten later bin nenkwam. „Heb je je verslapen? Weet je wel, dat het al vijf uur is, en je vader en ik al een uur op zijn?" ,Ts het werkelijk zo laat? jj. spijt me, moeder", zei Mar- fc.iy, maar eer ze nog verdere excuses kon maken, bemerkte ze. dat haar moeder van heel andere dingen vervuld was dan van haar late opstaan. „We krijgen het druk vandaag kind", zei ze. „Druk? Waarmee, moeder?" „We krijgen bezoek, en dat hebben we eerst vanmorgen ge hoord; want Richard was gister avond zo laat terug, dat hij je vader eerst vanmorgen gespro ken heeft." „Ik heb hem horen thuisko men." „Was je dan wakker?" „Ja, ik heb lang wakker gele gen." „Arm kind!" zei haar moeder. „Geen wonder, dat je laat wak ker geworden bent; maar luis ter, naar wat ik je te vertellen heb. Sir Ralph Marston en zijn neef Lord Marnell komen van daag bij ons dineren." „Vandaag?" „Ja, vandaag, en Sir Ralph heeft door Richard laten vragen, of we niet voor één uur wilden dineren, want dat Lord Marnell niet aan een vroeger uur ge wend is. Ik ben benieuwd, hoe laat ze dan wel souperen! Ik wed, dat ze dat pas doen, als andere mensen al te bed lig gen!" „Woont Lord Marnell in Lon den?" vroeg Margery heel ver baasd. „Ja, hij woont in Londen en :s Kamerheer bij de Koning. Ga gauw naar beneden, als je klaat bent, en maak je lekkerste ge rechte klaar; maar hoe zal ik 't uithouden van zeven tot een. Ik zal Dina dunkt me, opdragen, dat zij mij om tien uur een klei nigheid brengt". Zo sprekende, haastte mevrouw Lovell zich naar beneden, zo vlug als haar corpulentie haar toeliet, en Margery volgde. Terwijl mevrouw Lovell toe zag op het spreiden van schoon riet op de vloer van de hall. ging Marjorie naar de keuken, deed een keukenschort voor en begon met behulp van de dienst bode allerlei gerechten klaar te maken. In die tijd schenen de grote stukken vlees niet zo in zwang te zyn. Hazen, konijnen en kip pen vielen blijkbaar meer in de smaak. Vis, uitgezonderd paling, aten zy zelden behalve in de Vastentijd. Aardappels hadden zij natuurlijk niet, en rijst was zo zeldzaam, dat ze het alleen maar als een extraatje nu en dan in heel kleine hoeveelheden gebruikten. Zij aten daarentegen alles, wat maar groen was tot rozenbladen toe. Van zout hadden ze een gro te afschuw. Suiker bestond wel, maar was heel duur en in plaats daarvan werd dikwijls honing gebruikt. Peper en kruid nagels werden ln grote hoeveel heid gebruikt. Het artikel, dat bij hen de plaats van zout schijnt te hebben ingenomen, en dat in geen enkel gerecht ontbrak, was saffraan. Toen Margery klaar was met haav toebereidselen voor het di ner, ging zij in de tuin, om rose- marijn en bloemen te plukken die zij hier en daar in de hall neerzette, terwijl ze op elk ge schikt plekje een bos rosemarijn legde. Alles was nu klaar, en Mar gery waste haar handen, deed haar boezelaar af en liep naar boven, om op haar schouder een rose roset met lange einden ie spelden. De gasten kwamen te paard, om half een, en Richard Pynson liet hen in de hall, en liep naar de keuken, om Mevrouw Lovell en Margery te waarschuwen. „Ik beklaag zijn paard", voeg de 'i er aan toe, een opmerking, die zij ten volle konden begrij pen, toen zij in de hall kwamen. Sir Geoffry was daar reeds in gesprek met zyn gasten. Mar gery had verwacht, dat Lord Marnell net zo iets als haar neef Sir Ralph Marston zou zijn, die zij kende, en die een aardige, vriendelijke man was van een jaar of veertig, die altijd vol grappen zat en met iedereen gekheid maakte; maar de andere bezoeker viel haar erg tegen. Hy was een grote zware man, misschien tien of mogelijk zelfs vijftien jaar ouder dan zijn neef, Sir Ralph, en er was iets in zyn gezicht, dat Margery meteen de ogen deed neerslaan. Het was een heel eigenaardig gelaat. Het bovenste gedeelte, de ogen en het voorhoofd, was gevovml en toonde wel enig intellect, maar de mond was zinnelijk. Margery, die met meisjesachtige nieuwsgierigheid had uitgezien naar de voorname bezoeker uit Londen, voelde opeens onwille keurig een grote tegenzin in haar hart opkomen, Iets, dat zij niet kon verklaren, maar dat haar deed vermijden, om in zijn buurt te gaan zitten, en haar haar ogen deed afwenden, tel kens, als hij haar kalt uitkeek. (Wordt vervolgd.) diet te verlenen voor de te stich ten werkplaats A.V.O., maar niet verder te gaan dan f1000. In een vergadering is n.l. gesproken over het naar verhouding van het aan tal inwoners verdelen der f 7000 die de gemeenten bij elkaar zou den moeten brengen als renteloos voorschot. B. en W. van Tholen hebben daar toen bezwaar tegen gemaakt. De heer Janssen vroeg, of er nu werkelijk behoefte bestaat aan zo'n werkplaats. De voorzitter antwoordde, dat deze zeker nut tig is. Later moet wel blijken, of zij voor het eiland Tholen levens vatbaarheid heeft. Het voorstel werd aangenomen. Voorgesteld werd het subsidie voor de chr. kleuterschool aan te vullen tot f 20 per kind en nu als aanvullen de bijdrage f 153,49 te verstrek ken, waartoe besloten werd. De leden van de advieswoon- ruimtecummissie werden herbe noemd. De regeling voor huur koopwoningen werd m.a.s. aange nomen. De heer Berrevoets had er alleen bezwaar tegen, dat door deze maatregel andere mensen te lang op een woning moeten wach ten. Bij de rondvraag vroeg de heer Verduit, waarom de nieuwe licht punten bij de brug nog niet bran den. Deze zijn nog niet opgeleverd en het ls de vraag, of men die geregeld zal kunnen laten bran den. De brug i3 nog niet officieel aan het Rijk overgedragen. Een delegatie van het Rijk komt a.s. week daarover spreken. De heer Janssen had alle waar dering voor de organisatoren van de gehouden feesten, maar sprak zijn afkeur uit over de uitspat tingen, die zich hebben voorge daan. Hij verzocht in het vervolg maatregelen te nemen. De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag de benoeming van Marshall tot minister van defen sie goedgekeurd. Voorts hechtte de Senaat zijn goedkeuring aan de bevordering van generaal Omar Bradley, voor zitter van het comité van staf chefs, tot „legergeneraal". Hoge Amerikaanse legerbevel hebber» hebben te Heidelberg verklaard, dat de uitrusting van da Amerikaanse troepen in Duits land in „zeer slechte staat" ver keerde. De voorzitter van de wapenstil standscommissie der V.N. voor Palestina, generaal-majoor Wal- lia E. Riley, meldt, dat Israël de afgelopen zeven maanden on geveer 4.000 Bedoeinen en 1.000 Arabische vluchtelingen uit Isra el naar Egypte heeft verdreven. Woensdag zjjn te Dibroegarh vier aardschokken waargenomen. Het peil van de Soebansiri, die door de thee-plantage van Noord- Lakhimper stroomt, stijgt weer. Honderd vierkante km van Noord-Pendsjaab staan onder wa ter tengevolge van een regen, die twee dagen achtereen ls gevallen en waardoor drie grote rivieren w.o. de Ravi, buiten haar oevers zijn getreden. weer duidelijk een zekere na ijver tussen de Zeeuwse en de Waddenzeevissers. Het liefst zou men maar alle Zeeuwen van de Waddenzee weren. Dit wordt ook openbaar in de bepalingen die men voor het groepsgewijze vissen op de Waddenzee heeft gemaakt. Deelnemers aan een groep van 10 kwekers mogen zich niet uit het groepsverband terugtrekken Ook onderlinge verwisseling is niet toegestaan. Een onbevoor oordeeld buitenstaander zal zich ongetwijfeld afvragen, waivtoa nu eigenlijk een dergelijke be paling is gemaakt. Het moet voor de Visserij- Inspectie toch totaal onverschil lig zijn, welke Zeeuwse kwekers uiteindelijk aan de Waddenzee visserij deelnemen. De twee groepen van 10 kwe kers worden vandaag bij loting aangewezen. Nationale tentoonstelling van konijnen en sierduiven te Middelburg. Door de goede verstandhouding tussen de verschillende verenigin gen op dit gebied en de welwil lende medewerking van het be stuur der Coöperatieve Veilings vereniging „Walcheren" zai op 28, 25 en 26 December a.s. te Middelburg een Nationale Ten toonstelling van Konijnen en Sier- duiven worden gehouden. Pluimvee bij de tentoonstelling onder te brengen, was door de pseudo-vogelpest dit jaar niet mogelijk, doch gezien de toene mende belangstelling voor deze tak van sport heeft het bestuur der tentoonstelling gemeend dit jaar wat meer aandacht aan de sierduiven te moeten besteden. De medewerking van vele auto riteiten is voor deze tentoonstel ling gevraagd en wanneer alle be langstellenden daadwerkelijk hun medewerking geven door inzen ding van dieren, schenken van ere-prijzen en t.z.t. een bezoek aan de tentoonstelling, dan is het vrijwel zeker dat deze tentoon stelling een waar succes zal wor den. Tenslotte dient nog te wor den opgemerkt, dat het reeds ja ren geleden is, dat te Middelburg een Nationale Tentoonstelling werd gehouden en dat dit jaar de Provinciale Tentoonstelling voor Zeeland bij deze tentoonstelling zal worden ondergebracht. Jubileum „Zeelandia" te Zierikzee. Woensdag werd het feit her dacht, dat 50 jaar geleden de bakkerijgrondstoffenfabriek „Zeelandia" te Zierikzee werd opgericht. Veie burgers gaven van hun belangstelling reeds blijk door het uitsteken van de vlag. Om 11 uur des morgens werd een stille hulde gebracht aan de oprichter, wijlen de heer H. J. Doeleman, door kransleg- ging op diens graf, namens ver tegenwoordigers, één namens het personeel en één namens de ingezetenen der stad, in tegen woordigheid van familie, direc tie-vertegenwoordigers, perso neel en een grote schare belang stellenden. Van de zijde der di rectie werd op vorstelijke wijze uiting gegeven aan dit jubileum. Dinsdagmiddag en Woensdag morgen werd bij elk gezin een speciaal vervaardigde koekjes doos met inhoud bezorgd. Dc schoolkinderen ontvingen elk een beker met snoep. Aan verte genwoordigers en personeel wera in hotel Mondragon en Concert zaal een diner aangeboden, ter wijl alle afnemers een jubileum reclamegeschenk ontvingen. Algemene vergadering Prov. Zeeuwse Ver. bestrijding t.b.c. De algemene vergadering van de Prov. Zeeuwse Ver. tot bestrij ding der tuberculose zal gehouden PAS OP DE GANZEN. Men kent het spreekwoord van de vos, die de passie preekt. Voor de boeren is het dan de tijd op hun ganzen te passen. Dit spreekwoord is zeker van toepassing nu Stalin plotseling optreedt in de rol van de passie prekende vos. Jarenlang is er achter het ijzeren gordijn met kracht ge werkt aan de versterking van de bewapening. Wat er op dit gebied precies gebeurde is niet bekend. Maar men kan erop rekenen, dat liet niet weinig ts. Terwijl in Rusland alles op de oorlogstoerusting was ingesteld, werkte het Westen voor de vrede. Voqr mijn besef werd ont stellend weinig met de Rus sische bewapening rekening ge houden. Tot in Korea de bom barstte en in Oost-Duitsland iets van het gevaar openbaar werd. Toen loerd het Westen wakker en werd laten we hopen nog niet te laat met de bewape ning ernst gemaakt. Dit bevalt Rusland niet. Het heeft liever met slapende te genstanders te doen. Én het wil ten koste van alles zijn voor sprong behouden. Vandaar dat nu plotseling de Grote Vier werden uitgenodigd een vredesverdrag te sluiten en alle strijdkrachten met een derde te verminderen. Een sympathiek voorstel. Maar het lijkt een tikje ver dacht. Ik zou zeggen: je ruikt hier de vos. En ik heb dan ook een sterk vermoeden, dat de Grote Vier, met uitzondering van het com munistische China, er niet in zullen tippelen. Daarvoor is het schoolgeld dat in Korea betaald wordt, te hoog. worden op Zaterdag 21 October a.s. in de „Prins van Oranje" te Goes. Aan de orde komen o.m. de jaarverslagen en het verslag van de consultatiebureaux. Dr van Joost zal een voordracht houden over het bevolkingsonder zoek. Ongeveer elfduizend bakkers hebben in een te Amsterdam ge houden vergadering een scherp protest laten horen tegen de voorgenomen verhoging der om zetbelasting van 3'/z tot 8 pCt op sommige bakkersartikelen. Het Landelijk Actie-comité, uitgerust met rechtskundig raads man en publiciteits-chef, heeft de zaak groot aangepakt en alles, wat er Woensdag in A'dam is betoogd, was dan ook een knal harde vuistslag op de ministeriële tafel. Het ging allemaal over biscuits, koekjes, gebak en meer banket- bakkerswerk. Al» die 8'/> pCt omzetbelasting doorgaat, zuilen, zo werd klaar en duidelijk gezegd, honderden bedrijven, die door de broodprij zen toch ai nauwelijks kunnen be staan, moeten verdwijnen. De Sowjetregering heeft een nieuw irrigatieplan bekend ge maakt voor de dorre gebieden in het zuiden van de Oekraine en 't Noorden van de Krim. De luitenant-generaal C. Gie bel, chef luchtmachtstaf, heeft officieel zijn commando overge dragen aan de luitenant-generaal I. A. Aler. Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat de ver plichting, krachtens welke alle ten verkoop aangeboden artikelen van een duidelijk zichtbare en leesbare prijsaanduiding dienen te zijn voorzien, nog steeds onver minderd van kracht is. Mr li. A. Kcsper heeft tijdens de jublleumvergadering wegens het 50-jarig bestaan van de Al gemene Ned. Zuivelbond F.N.Z., medegedeeld, dat het de Koningin behaagd heeft toe te staan, dat de bond voortaan het praedicaat „Koninklijke" zal mogen dragen, allen voor allen' Want de verhoogde belasting zou moeten komen uit de „toon al geplunderde zakken" van de bakkers; de prijzen kunnen on mogelijk worden verhoogd. De minister vindt, dat koekjes „luxe" zijn, en dat is het, wat de Nederlandse bakkerswereld ln beroering heeft gebracht. De belastingverhoging en de manier, waarop ze volgens de mi nister doorgevoerd moet worden, brengt bovendien nog een inge wikkelder administratie mee. Maar „wij zijn geen boekhouders maar bakkers en wensen dat te blijven" was een leuze, die met voetgetrappel en applaus krach tig werd ondersteund. Wil men de luxe bestrijden, zo vond een der sprekers, dan zou men veel meer succes hebben met de bestrijding van de luxe, die bestaat uit het feit, dat een on gekend groot aantal Nederlan ders in staat wordt gesteld bui tenlandse reizen te maken. Overigens zal de klant met de beurs in zijn hand zelf wel uit maken wat voor liem luxe is, zei deze man. „Hy heeft het wille keurig oordeel van de Haagse ambtenaar daarbij niet nodig". De bakkers erkennen de moei lijkheden van de regering en zij willen graag helpen die op te los sen. Maar de financiële politiek is naar hun overtuiging volledig fout geweest. Echter: „wanneer particulieren fouten maken beta len zij die zelf. Maakt de over heid fouten, dan worden deze door anderen betaald. Vanaf vandaag moet het vast staan en dat moet heel hard ge zegd worden, zodat ieder in Ne derland het horen kan, dat elke regering of partij die zich geroe-^ pen acht een aanslag te plegen op de middenstand, te rekenen heeft met een verbeten weerstand van

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2