grote aanval op Seoel is begonnen „Interzeeland" verlaat N.O.B.'Wegtransport NIEUWS Bus met arbeiders botst op truck Veelbelovend winterprograinma van de N.C.R.V. PRIJZENDtBAT IN TWEEBE KAMER Gemeenten onder curatele. NOORD-KOREANEN ZOUDEN STAD VERLATEN Maximum b!;Jf 180 gulden OVERBELASTING VAN PARLEMENT fi Aansluiting bij Bond van Prot. Chr. Beroeps vervoerders PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND LandbouW'egalisatiefonds. Steravond in een nieuw kleed Over de lonen mocht niet worden gesproken SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90. Tel. 2438, uij geen gehoor 2970, 2435 of 2384. Na kantoortijd voor advei ten ties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1669 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord VRIJDAG 22 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Sarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 6.26 u., onder 18.38 u.; Maan op 10.00 u., onder 2.48 u. Hoogwater op Vrijdag 22 Sept.: Vlissingen: 12.19 u. 1.57 m., u. m.; Terneuzen: 0.24 u. 1.80 m., 12.48 u. 1.76 m.; Wemel- dinge: 1.21 u. 1.54 m. 13.55 u. 1.40 m.; Zierikzee: 1.07 u. 1.36 m. 13.36 U. 1.20 m. Tn zijn memorie van toelichting op de begroting van Binnen landse Zaken schrijft minister Teulings, dat de belangen der gemeenten voor hem een onder werp van voortdurende zorg blijken. Omgekeerd zou. men kunr.en zeggen, dat de maatregelen van de regering een onderwerp van voortdurende zorg zijn voor de gemeenten. De gemeenten zijn toch, wat haar financiën betreft, voor een belangrijk deel afhankelijk van het Rijk. Hun belastinggebied is be perkt. Zij moeten al wachten, wat de regering belieft te doen. De laatste tijd was er grote onzekerno.d in verband met het feit, dat de noodvoorziening voor de gemeentefinanciën slecnts gold tot en met 1950. Deze voor ziening loopt dus af en van een nieuwe regeling was niets be kend. Daarbij kwam nog, dat een andere bron van inkomsten, de Ondernemingsbelasting, komt te vervallen. Blijkens de ingediende begro ting is deze zorg voor de ge meenten thans afgewend, omdat de noodvoorziening nog gedu rende twee jaren wordt gepro longeerd. Bovendien is toegezegd, dat aan de gemeenten een gelijk be drag zal worden toegekend als in 1950 aan ondernemingsbelos- ting werd ontvangen. U oor de gemeenten schijnt dit v bijzonder gunstig, aange zien de middelen waarover het gemeentefonds de beschikking kreeg, de verwachtingen hebben overtroffen. Zij zouden daardoor althans tijdelijk, wat meer arm slag krijgen. Maar onmiddellijk is er nu weer de minister, om van zijn voortdurende zorg voor de ge meenten blijk te geven. Hij heeft n.l. meegedeeld voor nemens te zijn een gedeelte van de middelen van het gemeente fonds te reserveren, teneinde te voorkomen, dat de uitkeringen uit het fonds in de toekomst, dus in 1951 of 1952, als de mid delen minder ruim mochten vloeien, verlaagd zouden moeten worden. Van erg veel vertrouwen in het financieel beleid van de ge meenten getuigt dit niet. Zij worden op alle manieren kort gehouden. Zij krijgen niet de kans eens iets extra's te doen, of zelf te reserveren. In theorie wordt aan de zelf standigheid van de gemeenten vastgehouden. Maar in de prac- tijk worden ze niet als mondig beschouwd. Zij staan en blijven onder curatele. De Amerikaanse mariniers zijn gistermiddag de grote aan val op Seoel begonnen. In de heuvels ten Westen en ten Noordwesten van de stad stootten zij op tegenstand van twee Noordkoreaanse bataljons. Terwijl de mariniers hun aanval begonnen, bestookten vliegtuigen van de marine-luchtmacht doelen in de stad. Piloten, die terugkeerden van verkenningen, melden, dat Noordkoreaanse troepen klaarblijkelijk uit Seoel vluchten, zo meldt Reuters correspondent Roy MacArtney. De piloten zeiden, dat zij „druk verkeer" hadden waargenomen, dat van de stad naar het noord oosten ging, in de richting Tsjoentsjon. Intussen beweegt zich een grote colonne met 40 tanks in de richting van de be dreigde stad, die zij thans tot op 55 km. genaderd is. Nachtverken ners hebbei) ook „aanzienlijke" troepenbewegingen ten zuiden van Seoel waargenomen. OPSTAND IN SEOEL? Volgens een door radio Poesan aangehaalde Zuidkoreaanse auto riteit zouden „tienduizenden anti communistische arbeiders" in Seoel in opstand gekomen zijn. Volgens de radio is de staat van beleg afgekondigd in de stad, „waarvan verwacht wordt, dat zij binnen 48 uur in handen van de Amerikanen zal vallen. Ten Westen van Taegoe vorder den de verbonden strijdkrachten Donderdag ruim 6 km. en stuitten toen op hevige tegenstand. An dere verbonden troepen vorderden eveneens enkele kilometers. Kolonel Lee Hak-Koe, de staf chef van de Noordkoreaanse der tiende divisie, heeft zich aan het front bij Taboedong aan de Ame rikanen overgegeven, omdat hij zich ervan bewust was geworden, dat Rusland deze oorlog ten eigen bate en niet In het belang van Korea heeft gesticht. Noordkoreaan schoot gebon den krijgsgevangene neer. Halverwege tussen Taegoe en Waegwan is een Amerikaanse lui- Fabrieksbrand te Tilburg. Door een felle uitslaande brand is gistermorgen een groot deel van het fabriekscomplex van de Mutsaerts kinderwagenfabriek te Tilburg, verwoest. Het ketelhuis, de gereedschapmakerij, de spuit- inrichting, de timmerwinkel en de stikkerij, werden binnen enkele uren een prooi der vlammen. De brand is vermoedelijk ont staan in de spuitinrichting. De schade wordt door verzekering gedekt. De heer C. Mutsaerts en zijn echtgenote bevinden zich op va- cantiereis in Zweden. Ernstig ongeval te Tholen. ZES INZITTENDEN GEWOND. Gistermiddag, omstreeks 6 uur, ls op de Eendrachtsweg te Tholen een bus met landarbeiders uit Tholen tegen een truck met aan hangwagen gereden. By deze bot sing werden zes arbeiders ge wond. De bus, een wagen van D.A.R. V.I. uit Bergen op Zoom, bracht de arbeiders, die op Zuid-Beveland hadden gewerkt, naar huis. Toen de bus over de brug was gereden en de Oud-Vossemeersestraat wilde passeren, kwam de truck, een auto van de fa. Aartsen uit Steenbergen, die geladen was met 10 ton uien, deze straat uitrijden. De bus botste tegen het midden van de truck en schoof er gedeel telijk onder. De ravage was zeer groot en glasscherven vlogen in het rond. De arbeider P. v. Driel werd aan Met speld in long de Oceaan het been gewond, J. Gakeer aan het hoofd, Schrier kreeg snijwon- den in het gezicht evenals v. d. Werf, terwijl J. v. Potappel en K. v. Potappel aan het gezicht en de neus verwond werden. De beide bestuurders kwamen er vrij goed af. Nadat dr Duinker de eerste hulp had verleend, wer den de arbeiders met een andere Darvibus naar huis gebracht. De Rijkspolitie stelt, samen met de verkeersbrigade uit Middelburg een onderzoek In. Zoels gemeld heeft de 25-ja- rige mejuffrouw Johanna Tijs terman uit Amstelveen een speld ingeslikt toen zij nieste. Een foto van haar linker long, waarin de speld zit, werd naar dr Che valier L. Jackson, hoofd van de bronchoscopische kliniek der Temple Universiteit te Philadel phia, gezonden. Deze verklaarde de speld te kunnen verwijderen. De K.L.M. bood mejuffrouw Tijs terman een heen- en terugreis naar Philadelphia aan. Op deze foto ziet U mejuf frouw Tijsterman met een ver pleegster in het ziekenhuis te Philadelphia, vóór de operatie. Ongewenste toestanden in psychopaten-inrichting. De zitting van de Zwolse recht bank, welke aanvankelijk rustig vérliep, kreeg plots een fei bewo gen accent, toen een man,die in Juni van dit jaar uit de psycho paten-inrichting te Avereest ont snapte, een betoog hield tegen de daar heersende toestanden. Hij verklaarde „het niet langer te kunnen uithouden in die zede lijk verworden omgeving". Daar om probeerde hij weg te komen. „Ik ga nog liever de gevangenis in", riep hij uit. Bij zijn vlucht uit de psychopa ten-inrichting had hij een fiets meegenomen om weg te kunnen komen en later raakte hij aan het stelen, om, naar zijn zeggen, eten te kunnen kopen. De officier van Justitie, mr J. Brantjes, die zeide te begrijpen, dat er redenen waren om uit Ave reest te vluchten, gaf toe dat door overvloed van mensen en be perkte ruimte inderdaad zeer on gewenste toestanden waren ont staan. De directeur doet echter alle moeite de situatie te verbe teren. Hij eiste een gevangenisstraf van zes maanden voor de diefstal len. Woonwagens moeten overal welkom zijn. Geen enkele gemeente mag woonwagens of woonschepen wei geren, die aan de wettelijk gestel de voorschriften voldoen. Elke gemeente is verplicht woonwa gens en woonschepen een behoor lijke stand- of ligplaats aan te wjjzen, aldus heeft de Maas trichtse kantonrechter beslist in een vonnis tegen een woonwagen bewoner, die, toen het Maas trichtse woonwagenkamp geheel bezet was, aan de weg standplaats koos en daarvoor werd bekeurd. De rechtbank bevestigde het von nis van de kantonrechter, tenant gevonden, die aan een boom gebonden was en drie schot wonden in hoofd en gezicht had. Ofschoon zijn toestand zeer ern stig was, kon hij vertellen, dat men hem onder bedreiging met een pistool had willen dwingen via een versterker tot de Ameri kaanse troepen te spreken, doch hij had dit geweigerd. Woensdagavond had een Noord koreaanse officier hem op een heuvel aan een boom gebonden. Toen de Amerikanen tot de aan val overgingen was de Noordko reaan teruggekomen en had zijn gevangene driemaal ln het hoofd geschoten en hem voor dood ach tergelaten. De 5 loonsverhoging. Naar het A.N.P. ln doorgaans goed ingelichte kringen vernam, heeft de Raad voor Economische Aangelegenheden besloten de een maal vastgestelde grens van 180 gulden loonsverhoging per jaar te handhaven. Voorts wordt verno men, dat ln het bestuur van de Stichting van de Arbeid, die op een ruimer standpunt had aange drongen, nog deze week dit be sluit onderwerp van bespreking zal uitmaken. Bij de opstelling van de begro ting, voor wat de te importeren goederen betreft, is uitgegaan van de wereldmarktprijzen, zoals deze op 1 Juli 1950 golden. Ook voor wat de binnenlandse prijsverhou dingen aangaat, is de toestand op 1 Juli 1950 als uitgangspunt ge nomen. Daarop is evenwel in zo verre een uitzondering gemaakt, dat reeds rekening is gehouden met de voorgenomen afschsdfing van het subsidie op koffie. Op deze wijze samengesteld zou de begroting een nadelig saldo wijzen van ca. f170 millioen. De minister acht het evenwel, gelet op de na 1 Juli 1.1. te constateren tendentie tot stijging van de we reldmarktprijzen, gewenst een be drag voor onvoorziene uitgaven op te nemen van rond f30 milli oen, teneinde de ev. daaruit voort vloeiende nadelen te kunnen op vangen. Het nadelig saldo wordt daardoor gebracht op ca f 200 millioen. Opgenomen is de toeslag op de in consumptie gebrachte melk ge durende het gehele kalenderjaar 1951. Deze toeslag vloeit voort uit de producenten-melkprijs voor tot consumptiemelk verwerkte melk, welke thans f 18,25 per kg melk met 3V4 vet bedraagt en uit de consumentenprijzen en toe gestane marges. Voor 1951 werd gerekend met een hoeveelheid consumptiemelk van circa 1.485.000.000 liter consumptiekar- nemeik. SCHIP IN NOOD Scheveningenradio heeft een radiografische boodschap opge vangen „S.O.S. 54 Noord-3 Oost". De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen is uitgevaren. De K.N.Z.H.R.M. acht het voorshands niet waarschijnlijk dat ook de reddingboot „Branda- ris" naar buiten gaat, omdat de opgegeven plaats 90 zeemijl ver wijderd is en dit is 11 12 uur varen. MBHBMpani Voorstel van dr Kortenhorst. (Van onze parlementaire redacteur). Gisteren heeft in de Tweede Kamer de herbenoemde voorzit ter, dr Kortenhorst zijn functie aanvaard. Bij zulk een besluit past een toespraakje. En waar zou hij anders over praten dan over de overbelastiing van ons Parlement? Hij noemde dit een probleem, dat dreigt benauwend te worden. Te veel leden worden in beslag genomen door interna tionale parlementaire contacten. Hij stelde enkele ingrijpende veranderingen in de werkmethode der Kamer voor. Deze voorstellen hadden voornamelijk betrekking op de behandeling van de begro tingen. Voor elk begrotingshoofd stuk wilde hij een commissie vast stellen, bestaande uit 9 leden en voor Onderwijs uit 11 leden. De leden der Kamer zouden toegang tot de vergadering hebben. Er kan direct eindverslag worden uitgebracht van de besprekingen met de minister. Over het voorstel zal Dinsdag a.s. gestemd worden. G. B. SHAW WEER GEOPEREERD. Bernard Shaw is gistermorgen in het ziekenhuis in Luton voor de tweede maal geopereerd. Deze operatie, die weinig ingrijpend zou geweest zijn, staat in verband met een nieraandoening. Postbode uil Lapland met brief naar Amsterdam. Johan StalnaMce is 58 jaar en postbode in Svappavaraa, een dorp in Zweeds Lapland. Soms geven de Lappen hem brieven mee voor verre lan den. Eens sloeg Johan aan het filosoferen hoe lang de verzen ding van zo'n brief wel zou du ren en toen kwam hij op het denkbeeld eens zelf te zien, wat zo'n brief nu wel mee maakte. De Zweedse poste rijen en de Scandinavische luchtvaart Mij vonden het een goed idee en zo vloog Johan met een brief voor een Zweeds fabrikant uit Svappavaraa naar Amsterdam. Met de bus, de trein en het vliegtuig reis de hij en deed er precies 17 uur over, samen met een aan tal radiareporters, die er wel copie in zagen. Hij was heel tevreden, die Johan, „want nu kan ik mijn Lappen vertellen dat ze waar voor hun post zegels krijgen" zei hij. Toen aanvaardde hij de terugreis, want gisteravond moest hij weer post sorteren in Sappa- ravaa. KIND VERDRONKEN IN NOORDZEEKANAAL. Gistermiddag is in het Noord zeekanaal bij de gemeente Velsen de 3%-jarige H. A. Berkhout ver dronken. Het kind had in de bosjes op de oever kousjes en schoenen uitge trokken, is daarna over de spoor lijn geklauterd en wilde vermoe delijk gaan pootje baden. Een voorbijganger zag het lichaampje vlak bij de wal drijven en haalde het op. Er is onmiddellijk gepro beerd met behulp van zuurstofap paraten de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. - - v - PRINS BERHARD heeft Woensdag' aan de Westsluis te Terneuzen een monument onthuld, dat daar werd opgericht ter nagedachtenis aan allen, die vielen in de strijd tegen de bezetter. Nadat de Prins het monument had onthuld, legde hjj een krans aan de voet. Op een persconferentie heeft de programmaleider van de N.C.R.V. de heer G. H. Hoek, een nadere uiteenzetting over het winterpro- gramm gegeven. Eens per maand zullen des Zondags in een nieuwe ru- (Van onze parlementaire redacteur.) In de 'Tweede Kamer is gisteren het debat over de prijspolitiek begonnen. De ministers Drees, v. d. Brink, Lieftinck en Manshoit, hadden achter de regeringstafel plaats genomen om de opmerkingen te incasseren. Het is een beetje ongelukkig debat geworden, omdat over de lonen niet mocht worden gesproken. Over deze kwestie, die apart behandeld zal worden is een nota spoedig te verwach ten. Het feit, dat er maar liefst drie socialistische ministers ach ter de tafel zaten, gaf, en dat leverde het opvallende punt in dit debat op, de socialisten geen aanleiding om hun standpunt, dat ze het volkomen oneens zjjn met de regering, te verzachten. Betreffende nota is onderweg. De heren Suurhof en Neder- horst (Arb.) verklaarden, dat een prijsstop beslist noodzakelijk is. „Lonen aan de ketting, dan ook de prijzen aan de ketting", zei de eerste o.m. „De regering is op de verkeerde weg". De heer Stapelkamp (A.R.) be treurde het, dat nu alleen de prijspolitiek aan de orde is. Men moet öf de loonstop handhaven, maar dan ook de prijsstop öf men moet de prijzen vrij geven, maar dan ook de lonen vond hij. De loonsverhoging moet worden ge zien als een compensatie der ge stegen prijzen. Niemand kan er kennen, dat dit middel effectief is. Een directe prijsstop zeide spr. noodzakelijk te achten. Het zou nuttig zijn, zei hij voorts, als de regering eens bekend maakte hoe zij haar doel wil be reiken. De regering heeft er voor te zorgen, dat het bestaansmini mum voor de arbeiders er is en de arbeiders moeten bedenken, dat het aan de dreiging achter het ijzeren gordijn is te wijten wanneer dit minimum wordt aan getast. Spr. betoogde, dat voor het behouden van de vrijheid of fers moeten wprden gebracht. Hierop deelde de voorzitter me de, dat de nota inzake de lonen de laatste dagen dezer week of anders de volgende week de Ka mer kan bereiken. Pleidooi voor de middenstand. Nadat-.de heer Andriessen (K. V.P.) had medegedeeld, dat zijn fractie bereid is het regeringsbe leid ten aanzien der prijzen voor alsnog te steunen, sprak, na de i neer Nederhorst (Arb.), de heer 'ochmal (C.H.), die voor de mid denstand pleitte. Met speciale cre- ditfaciliteit moet de middenstand worden tegemoet gekomen, zei hij. De heer Korthals (V.V.D.) ver telde, dat de nota grotendeels zijn instemming heeft. DE MINISTERS AAN HET WOORD. In de avondvergadering kwam eerst min. v. d. Brink aan het woord. Het advies van de Sociaal Economische Raad kan niet wor den ontbeerd, zei hij. Zodra het advies is ontvangen kan nader van gedachten worden gewisseld. Bij het bepalen van haar beleid steunt de regering op enige uit gangspunten, in de nota behan deld, o.a. de verslechtering van de ruilvoet. Een andere realiteit is de afzondering van middelen voor militaire doeleinden. Deze verliesposten kunnen door grotere productie worden ongedaan ge maakt. Z.i. kan niet worden ge sproken van een algemene infla- tionistische situatie. Wel is in sommige sectoren door hamsteren en achter houden van goederen een kunstmatige schaarste ont staan, waartegen kan worden op getreden. Daartoe zou een alge mene prijsstop geen goed uit gangspunt zijn. Door een algeme ne prijsbeheersing zou liberalisa tie van het handelsverkeer en economische integratie niet mo gelijk zijn. Iedere ongemotiveerde prijs- BELANGEN MOCHTEN NIET BEPLEIT WORDEN. Gisteren is in Breda weer een vergadering gehouden van de N.O.B. Wegtransport. Tijdens deze vergadering zjjn de Zeenwse Interland vervoerders, nadat weer eens duidelijk was gebleken, dat men van de zijde van de N.O.B. absoluut weigert rekening te hou den met hun belangen, en-bloc uit de N.O.B.-wegtransport getre den. Zy zullen zich aansluiten by de Bond van Prot. Christeiyke Beroepsvervoerders. De vergadering was als een vervolg te beschouwen op de 19 Juli in Breda gehouden bijeen komst, waar toen uitvoerig werd gesproken over de door de N.O.B. voorgestelde richtlijnen voor het internationale wegvervoer. Hier tegen kwamen de Zeeuwse inter landvervoerders, en met hen vele andere vervoerders, bij monde van de heer C. Oreel te Vlissingen in fel verweer, daar, wanneer deze richtlijnen bindend zouden wor den, het merendeel der Interland- vervoerders zou worden uitgeslo ten van grensoverschrijdend ver voer. Besloten werd toen een commissie in te stellen ter her ziening van deze richtlijnen. Van deze commissie maakte de heer Oreel deel uit. Op de gisteren ge houden vergadering zou dan het door de commissie uitgebrachte rapport worden besproken. Nog tijdens de besprekingen van de commissie over de aan te brengen herzieningen in de richtlijnen had het N.O.B.bestuur echter reeds een brief tot de minister gericht waarin ef op werd aangedrongen om zo spoedig mogelijk de richt lijnen te tekenen, waardoor deze bindend zouden worden. Vanzelf sprekend is deze houding op zijn zachtst uitgedrukt niet passend voor een respectabel bestuur van een bonafide organisatie. TABOE Mocht de pers op de vorige ver gadering nog aanwezig zijn, de vergadering gisteren was taboe. Blijkbaar vreesde het N.O.B.-be- stuur het licht der openbaarheid over praktijken, die geen daglicht kunnen velen. Naar wij echter vernamen, kreeg de heer Oreel toen hij als lid der commissie zijn zienswijze te berde wilde brengen over de resultaten van het werk der com missie, niet de gelegenheid zijn mening te uiten. Reeds bij voor baat werd hem door de voorzitter, de heer Donkelaar uit Amster dam, het woord ontnomen. Onmlddeliyk daarop deelde de heer Oreel mede, dat deze gang van zaken voor hem aanleiding was om als lid van de N.O.B.- Wegtransport te bedanken. Hy deelde mede toe te zullen treden tot de Bond van Chrlsteiyke Be roepsvervoerders, waarvan mr dr E. P. Verkerk te Boskoop voor zitter Is. Direct daarop verliet hy de vergadering, gevolgd door de andere aanwezige Zeeuwse Inter landvervoerders. Alle, bij de Interzeeland aange sloten vervoerders zullen zich thans aansluiten bij de Prot. Christelijke bond. Het vertrouwen in deze bond, die in zijn korte be staan heeft bewezen pal te staan voor de rechten der vervoerders, is groter dan het vertrouwen in de N.O.B.-wegtransport, door welke organisatie zij zich verra den en verkocht voelen. Zonder de actie, onder leiding van mr dr Verkerk, zouden zij waarschijnlijk reeds uitgesloten zijn van grens overschrijdend vervoer. stijging moet worden voorkomen. De vervangingswaarde van nor male voorraden mag worden in rekening gebracht, omdat anders middenstanders in liquiditeits moeilijkheden zouden kunnen ge raken. Bij moeilijkheden moet men zich allereerst wenden tot de Nederlandse Middenstandsbank. Minister Manshoit betoogde, dat in de agrarische sector een prijsstop niet mogelijk is zonder volledig 'distributiesysteem, met daaraan verbonden verplichte le veringen. Minister Lieftinck meende, dat er geen ernstig inflationistiseh gevaar is, zolang de geldhoeveel- heid vermindert en de goederen voorraad stijgt. Hij zegde grote waakzaamheid toe t.a.v. de cre- dietverlening door banken. Niet de prijsstijging is een gevaar voor het monetaire evenwicht, zo zeide spr., maar het streven om de last te camoufleren door inkomsten compensaties, welke alleen moge lijk zijn voor bepaalde groepen. De replieken werden uitgesteld tot de volgende week, wanneer de debatten over de loonpolitiek worden gehouden. Tegen elf uur werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag. Indonesië verzoekt om toe lating tot de V.N. In een vergadering van het par lement heeft de minister-presi dent van de republiek Indonesië, Moh. Natsir, medegedeeld, dat In donesië zal verzoeken om te wor den toegelaten als lid der Ver enigde Naties. De 200 meter lange televisie zendmast voor Lopik wordt bin nenkort uit Rheinhausen bij Duis burg naar ons land verscheept. De knaap weegt 66.000 kg. en wordt in 20 delen vervoerd over water. De traditionele veldslag tussen de eerste jaars studenten uit Delft en Leiden, die ieder jaar op 3 October te Den Haag werd gehouden, gaat niet door. Dat komt omdat de politie en de bur gerij zich de laatste jaren teveel er mee bemoeid hebben. Nu gaat op 3 October een Neder landse emigratie-missie naar Australië om daar besprekingen te voeren over een emigratieplan voor de tijd van vijf jaar. Het plan zou voorzien in een emigratie van boeren en arbeiders met hun gezinnen tot een totaal van 25.000 per jaar. 25.000 zijn er gisteren ook naar Amerika gezonden. Neen, geen emigranten, maar pa ren kinderklompen. Een mooi ge volg van contact op de „Holland Fair" te Philadelphia. En wilt U de jongens die aan boord van de „Sibajak", de „Zuiderkruis", de „Gen. Sturgis" of „Cheshire" op weg naar huis zijn nog schrij ven, dan moet U die brief voor 24 September posten. Charles Durman de commandant van het Leger des Heils in ons land zal begin October Amsterdam verla ten om in Zuid-Afrika het bevel over het Leger des Heils op zich te nemen. De Deen Ejner Thykjaer, leider van het L. d. H. in Finland wordt zijn opvolger hier. In Amsterdam is de 15- jarige Willem Strating vermist. De Kinderpolitie heeft om zijn op sporing verzocht. Te Amster dam is een 3-jarig jongetje onder een paard en wagen terechtgeko men en gisteravond overleden. De directeur van de Arbeiders pers te Amsterdam H. van Kui- enburg was gisteren 25 jaar aan dit bedrijf verbonden. Marshall ls gisteren tot minister van de fensie beëdigd. Woensdag ging Ierland ter stembus. Slechts 50 der kiezers kwam eens kijken. briek „Hoogtepunten van kerk muziek" speciale programma's van gewijde muziek uit de grote kathedralen van Europa worden opgenomen. Een der hoogtepunten van het programma noemde de heer Hoe!< de volledige uitvoering van dé Mattlieus Passion op 21 Maart o.l.v. Paul van Kempen, waarbij als Evangelist wordt uitgenodigd Walter Ludwlg. Dit zal de eersté uitvoering in Nederland z(|n die speciaal voor radioluisteraars wordt gegeven door het Radio Philliarmonlsch Orkest en de Om roepkoren, Er wordt een N.C.R.V.-meisjes- koor opgericht o.l.v. Mees van Huis. Onder de titel „langs de wegen van kunst en schoonheid" wordt in het Vrijdagavondprogramma een regelmatig terugkerende uit zending opgenomen, waarin lite ratuur, muziek, beeldende kunst en film-actueel critisch zulleii worden behandeld. „Driekus" komt terug. Driekus, de dikke bakker uit de radiostrip „In de Soete Suy- kerbol" zal ln de eerste week van October weer op het toneel ver schijnen. In het radio-jeugdjournaal komt de jeugd zelf aan het woord in een onderlinge wedstrijd wie het best Iets kan vertellen over de ge schiedenis van zijn eigen stad, streek of dorp. Voor jonge mensen van 1823 jaar zal een „discussieclub" wor den geopend. Onderwysvernleuwlng. M.i.v. het nieuwe seizoen zullen bij de schoolradio gedrukte les boekjes worden verstrekt. Met fo to's en kaaren wordt het gespro kene verduidelijkt. Er wordt een instructie-boekje voor de leer krachten en een vragenboekja voor de leerlingen aan toegevoegd en door dit alles wordt de radio maar niet „praten door de radio", maar les ln de strikste zin des woords en een machtig middel tot practische onderwijsvernieuwing. In het nieuwe seizoen komt da Steravond in een geheel nieuw kleed. Onder de titel „De gildé viert", zal elke week een gezel lige avond gewyd worden aan tel kens weer een nieuw beroep of bedryf. Er komt voorts een wekelijkse wedstrijd voor de luisteraars ten bate van het Koningin Wilhelm!- nafonds. „Electronen wonderland", if een tentoonstelling, waarmee d4 propaganda-afdeling 50 middagen en avonden in verschillends plaatsen van het land hoopt té komen. Tenslotte gaat de Radiokrant „Vandaag", op 1 October haar 2é jaargang beginnen met meer in ternationale berichtgeving (o.m, van de reizende correspondent Alfred van Sprang en Hans Kie- vid respectievelijk in Joegoslavië en de binnenlanden van Brazilië, En tenslotte nog een nieuwtje uit de Radiokrant is „Het Klank bord", waarin bij wijze van in gezonden stuk Ieder, die iets be langrijks tot het volk heeft te zeggen, dit kan doen. VRIJE TELEVISIE. De N.C.R.V. wil vrije tele visie, aldus verklaarde gisteren de voorzitter mr A. B. Roos- jen. Een programma, waarvan de kwaliteit net ais ln Ame rika door bier- en zeepfabri kanten bepaald wordt, wil men in Nederland niet. Tenslotte werd nog medege deeld, dat de populaire fami liecompetitie en de spraakwa terval als programmapunten geschrapt zijn om ze niet over de hoogtepunten te laten ko men. DE BILT ZEGT: Afnemend buiïg. Tot hedenavond: Wisselend be wolkt met aanvankelijk op velé plaatsen nog enkele buien. Matige langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen noordwest en west. Koud voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1