ExiUxtCori Totale personeelssterkte zal nop dalen tot 20 000 man. ADAAISON Arbeiders moeten verantwoordelijk heid leren. De zorg voor het welzijn der bevolking. Behoefte aan geestelijke verzorging nog zeer groot. Margery Lovell Beproefden Betrouwbaar Z(j zijn aan medezeggenschap niet toe. KARNEMELKZEEP Staat zal in Noord-O.-Polöer nog 25.000 ha exploiteren in 1951. LAXEER-AKKERTJES Emigratie-mogelijkheden. Lezers grijpen naar de ii en De film en haar gevolgen. Noodvoorziening gemeente- financiën wordt verlengd. Donderdag 21 Sept. 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Christelijk-Sociale Cursus. (Van onze Utrechtse correspondent) „Uw bescheidenheid zy alle mensen bekend". Het dit bekende bijbelwoord leidde ds K. G. van Smeden, ehristeiyk-gereformeerd predikant te Utrecht-Noord de bidstond in op de eerste dag van de ehristelijk-soeiale cursus te Lunteren. Hjj wenste dit woord niet alleen toe te passen op de bestuurders van het C.N.V., te Lun teren vergaard, maar ook op de professoren, die de cursisten deze eerste dag zouden voorlichten. De bescheidenheid zou dan hier in bestaan, dat men eikaars gren zen behoorde te eerbiedigen. In dit opzicht toonden de hoogge leerde sprekers zich goede luiste raars van de predikant. Want hoewel zij hetzelfde onderwerp padden opgekregen, bleven zij bij de behandeling van dit onderwerp „De wijziging van de maat schappelijke structuur" elk op puu eigen terrein. Prof. dr G. Brillenburg Wurth van Kampen belichtte de sociaal- tthische zijde van dit vraagstuk, terwijl prof. mr W. F. de Gaay Fortman van Amsterdam de zaak Van de juridisch maatschappe lijke kant bekeek. Aangezien de eerste inleider met zijn betoog het meest het jhema van de cursus benaderde „De arbeider en zijn nieuwe Verantwoordelijkheid" volgt hier zoveel mogelijk een weergave Van zyn referaat. Het ging in de strijd der chris- teiijk-sociale beweging van vroe ger niet alleen om materiële din gen, maar inzonderheid om de mens als schepsel Gods, zei de Kamper hoogleraar. De sociale nood van eertijds is verdwenen. Evenwel draait de strijd der Christelijke vakorganisatie nog Onveranderd om de mens. Wij tien in deze tijd de ontwikkeling Van het massa-mensdom. In dat verschijnsel wordt evenzeer te kort gedaan aan het mens-zijn tls in de dagen, toen van sociale Rechteloosheid sprake was. MECHANISATIE. De diepste oorzaak van het ont staan van de massa-mens ligt hierin, dat de wereld eerst is ont- goddelijkt en dat daarna ook de mens is ontmenselijkt. Tot dat laatste heeft met na me de industriële revolutie bijge dragen. Er zitten in de vervol making van de machine grote ge- Varen. De mens wordt één met rijn machine; hij wordt mens- aulomaat. De vraag komt op of de arbeider zijn beroep nog ziet «ls een goddelijk beroep. Zo dit piet het geval is, zal hij dan ar beidsvreugde blijven smaken? Het vraagstuk van de mecha nisatie is echter van wijder strek king. Hoe vreemd het wellicht Klinkt: het gaat om de „geest der machine". Al denken wij er niet aan de techniek te zien als een ongod delijke macht integendeel, zij is juist een goddelijke gave! be tekent ons mens-zijn toch, dat wij, dank zij de secularisatie, niet in ztaat zijn een macht als de tech niek te beheersen, aldus Prof. Wurth. De mens is zo in de mechani satie opgenomen, dat hy tenslotte 'n functie van het mechanisatie- proces wordt. Wy leven in de tijd Van de „versoclaliseerde mens". Wy schynen niet meer geschapen naar het beeld van God, maar naar het beeld van de maatschap- py. De goddelijke adel als mens hebben wy nagenoeg volledig ver speeld. NIET ALLEEN DE ARBEIDERS. Dit betreft niet uitsluitend de «rbelder. Ook de ondernemer en de „manager" valt er onder, ja heel het mensdom ondergaat deze ontpersoonlijking. In de loop der laatste honderd Jaar zijn er drie grote machten Opgekomen, die een weg zochten Uit de Impasse, waarin het mens dom verkeerde: het socialisme van Karl Marx, het nationaal- zocialisme en het Russisch com- (Ingez. mededeling, advert.) ~V e VEILIG In ALKALIVRIJ munisme. Deze machten hebben veeleer het tegendeel bereikt van hetgeen waar zij naar streefden. Hoe kwam dat? Aan elk van die machten ontbrak een juiste visie op de „mens als mens". Marx fulmineerde tegen de geest van de kapitalistische bur gerlijkheid, maar zelf bracht hij niet anders op dan een 19e eeuw- se burgerlijkheid, welke toch niet tot de eigenlijke problemen ver mocht door te dringen. Het nationaal-socialisme en het Russisch communisme faalden omdat zij geen plaats toekenden aan de geestelijke vrijheid. AANSPRAKELIJKHEID. Hoe kunnen wij geraken tot 'n verantwoorde samenleving? De 19e eeuw zag de mens als enke ling; in de laatste tijd gaat men hem meer als gemeenschapsmens beschouwen. Wij zijn niet alleen verantwoordelijk voor onszelf maar ook voor onze medemens. Deze gedachte is ook bijbels. In onze gruwelijk vertechniseer- de wereld, waar iedereen een nummer dreigt te worden en niemand meer aansprakelijk is, spreekt de Heilige Schrift ons van onze verantwoordelijkheid tegenover God (de verticale lijn en tegenover onze naaste (de horizontale lijn). De nieuwe verantwoordelijk heid heeft niet voor alle mensen gelijke omvang. Maar niemand zal zonder aansprakelijkheid blijven. Het is de verdienste van de christelijke vekbeweging, dat zij altijd heeft geijverd vgor mede zeggenschap. Nu gaat het deze richting op. Dit betekent echter, dat de arbeider dan ook opgeleid moet worden voor zijn nieuwe verantwoordelijkheid. Uit gesprekken met werkge vers blijkt mij telkens, aldus Prof. Wurth, dat de arbeiders niet toe zijn aan de medezeggenschap. Als zij hun loon maar ontvangen en als de sociale voorzieningen hen blijven omringen, dan zijn ze voor jhet merendeel al lang tevreden. Dit is de grootste nood. Zozeer heeft het mechanisatieproces de werknemers al zedelijk afge stompt, dat zij geen aansprake lijkheid meer wensen. Zij zijn ver- materialiseerd. Het gaat er nu om en zie hier de mooie en zeer moeilijke taak der christelijke vakbeweging van de arbeider een zodanig mens te maken, dat toekenning van de verantwoordelijkheid aan hem, iets normaals wordt. Zoals de zaken er heden voorstaan, zal er een zorgvuldige opleiding no dig zijn om de arbeider om te vor men tot Iemand, die rijp is voor deze medezeggenschap. (Ingez. mededeling, ad^eit.) „HET MELKMEISJE" NV. HEI-KLAVERBLAD - HAARLEM Nieuwe kieswet. Over het door het Centraal Stembureau voorbereide ont werp ener nieuwe kieswet is aan een groot aantal instanties ad vies gevraagd. Nagegaan wordl thans in hoeverre aan deze ad viezen gevolg ware te geven. De minister zal trachten te bewerk stelligen, dat het ontwerp om streeks de jaarwisseling bij de Tweede Kamer wordt ingediend, aldus de toelichting op de be groting van binnenl. zaken. BEGROTING 1951 VAN MARINE. By de Tweede Kamer is ingediend de begroting 1951 voor het departement van Marine. Het eindcijfer Is f 279.427.221, waar van op de gewone dienst f 187.877.221 en op de buitengewone dienst f91.550.000. Vergeiyklng met de begroting voor 1950 geeft een vermindering van f 85.382.289 te zien. Deze vloeit voort uit de ont wikkeling van de feitelijke situ atie en verder doorgevoerde ra tionalisatie. Het doel van het beleid blijft gericht op een binnen de gren zen van ons vermogen liggende, scherp afgebakende, marine. Zij moet die elementen bevatten, die de beste waarborg geven, dat zij de door ons aanvaarde en nog te aanvaarden verplichtingen in in ternationaal en unieverband, als mede de taken, welke de rege ring in eigen hand meent te moe ten houden, zo goed mogelijk zal kunnen volbrengen. Hierbij dient uiteraard ten volle gebruik ge maakt te worden van de kenmer kende eigenschap van een vloot, namelijk de mobiliteit. OVERZEESE RIJKSDELEN Behalve de nationale verplich tingen vraagt ook de maritieme beveiliging van onze overzeese rijksdelen, welke buiten de sfeer van het Noord-Atlantisch Pact vallen, de volle aandacht. Gestreefd wordt naar verster king van de maritieme beveiliging van de Nederlandse Antillen. Ook aan de beveiliging van Nieuw- Guinea wordt de nodige aandacht geschonken. Hangende de rege ling van de status van Nieuw- Guinea kunnen echter nog geen definitieve plannen worden opge maakt. Zonodig zullen daartoe suppletoir gelden worden aange vraagd. Op dit ogenblik staat nog niet geheel vast, in welke richting de maritieme samenwerking met de Republik Indonesia zich in het jaar 1951 zal ontwikkelen. De de finitieve beslissing zal op de a.s. ministersconferentie worden ge nomen. Wederzijds gaan de gedachten voorlopig uit naar een interne unie-samenwerking in hiissiever- band, bij welke samenwerking de nadruk zal vallen op het verlenen van steun bij de opbouw der In donesische marine. NOG 1200 MAN IN INDONESIË. Er wordt van uitgegaan, dat zich gedurende 1951 1200 man marinepersoneel in missieverband in Indonesië zal bevinden. De te rugtrekking der Nederlandss zee strijdkrachten uit Indonesië zal in de loop van de maand December a.s., binnen de gestelde termijn, zijn beëindigd. Het korps Mariniers is nage noeg up vredessterkte terugge bracht. Maatregelen zijn voorbe reid, waardoor, indien de nood zaak daartoe blijkt, het korps op oorlogssterkte kan worden ge bracht. In 1951 zal de totale perso neelssterkte nog dalen tot ge middeld omstreeks 20.000 man. Uit de ingediende rapporten van de vlootgeestelijken blijkt, dat de behoefte acn geestelijke verzorging nog steeds zeer groot is. De sociaal medische dienst te Leiden is nog steeds vol belast en voorziet in eèn dringende be hoefte. DE VERDEDIGINGS ORGANISATIE. Voor de Rijksverdedigingsorga nisatie wordt f 1.107.150 uitge trokken. Deze som wordt ook op genomen in de begroting van het departement van oorlog. Bij de nota van wijziging op de begroting 1950 is een overzicht verstrekt van de in de komende jaren vermoedelijk benodigde gel den voor de aanbouw van sche pen. Daarin werd voor het jaar 1951 een bedrag van f 83.000.000 genoemd. Het verschil tussen dit bedrag en het thans aangevraag de van f72.140.000 wordt ais volgt verklaard: a. voor elk der kruisers is f 2.500.000 en voor de 4 onderzeeboten is f 5.000.000 minder uitgetrokken; b. voor de termijnbetaling van de Karei Doorman wordt f 140.000 meer aangevraagd (nu f 2.140.000)c. voor aanbouw, c.q. aanschaffing van kleine vaartuigen is in plaats van f 1.500.000 thans f 500.000 op genomen. Aan materiële uitgaven voor de bewapening wordt aangevraagd f 13.100.000 (1950f 18.441.700) Deze gelden zijn nodig voor de aankoop van munitie voor schiet oefeningen, voor aanschaffing, onderhoud en vernieuwing van vuurleiding-materiaal, torpedo onderdelen, dieptebommen enz. Voor het gereedmaken van het vliegveld Valkenburg wordt f 1.950.000 aangevraagd. WONINGPROBLEEM. Het woningprobleem voor het marinepersoneel, hetwelk in de Antillen dienst moet doen, is zo mogelijk nog ernstiger dan voor het personeel in Nederland. Ten- eind. in deze niet te handhaven situatie enigszins verbetering te brengen, heeft de minister beslo ten. gedurende de eerste 3 jaren telkenmale een bedrag van onge veer f 600.000 op de begroting te plaatsen. In het geheel zullen dan 60 woningen voor Rijksrekening gebouwd kunnen worden. De uitbreiding van de munitie- voorraad baart vele zorgen. Thans zijn de opslagmogelijkheden te beperkt, terwijl van een doel matige berging en een behoorlijke spreiding buiten de bewoonde ge meentekommen dikwijls niet eens gesproken kan worden. Teneinde daarin verbetering te brengen, is een bedrag van f 600.000 voor de bouw van magazijnen opgenomen. Voor de bouw van mogazynen en loodsen te Vlissingen zal een terrein aangekocht moeten wor den, voor welk doel thans een be drag opgenomen is (f300.000). Staatsdrukkerij- en Uitgeverij bedrijf. Ingediend is het wetsontwerp tot vaststelling van de begroting van het Staatsdrukkerij- en Uit geverijbedrijf. Als gevolg van een te ver wachten grotere invloed van or ders zal meer drukwerk bij der den moeten worden geplaatst. De algemene prijsstijging van het drukwerk wettigt mede een hogere raming (f2.750.000). Bij de behandeling in de Tweede Kamer van deze begro ting voor 1950 werd verlaging bepleit van de abonnementsprijs van de handelingen der Staten- Generaal. Bij het uitwerken van deze ge dachte kwam de wenselijkheid naar voren de grote omvang van de abonnementen te beperken en over te gaan tot het invoeren van deel-abonnementen. Tevens werd overwogen een goede do cumentatie op de Handelingen ter beschikking van de abonné's op één of meer deel-abonnemen ten te doen bijhouden. (Ingez. mededeling, advert.) RAT noch MUIS ontsnapt DODENT het onweerstaanbare MAffiffïTTTTïïilai»?.. haal een doos bij Lh* Drogist FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 6) o „O, Richard, duizendmaal dank!" riep Margery vol ver rukking uit. „Hoe lang mag ik het houden?" „Broeder Carew zei, dat hij geen pand verlangde dat het woord van een Lovell hem vol doende was", en Richard haalde uit zijn binnenzak de halsket ting te voorschijn en overhan digde die aan Margery. Daarop vervolgde hij: „Hij wil je het boek voor een maand lenen. Ver der zei hy nog, dat hij het je niet leende, omdat hij het r.iet liefhad, maar omdat hij hoopte, •n bad dat je het ook zou leren liefhebben." „Amen!" was Margery's ant woord, terwijl zij met het boek tegen zich aan geklemd, zachtjes terug sloop naar haar kamer, echter niet, om naar bed te gaan. Het eerste, wat zij deed, Was haar japon uit te trekken en een losse kamerjapon van grijs serge aan te doen. Daarop maakte zij haar haar los. Toen zij het zich dus wat ge makkelijker had gemaakt, ging zy in een stoel met een groot kussen zitten en begon haar boek te bekijken. Het was in donkerbruin leer gebonden en zag er eenvoudig uit. Het had twee kleine ver zilverde sloten, de bladeren wa ren van perkament, en op de eerste bladzijde was een slecht getekende, bont gekleurde voor stelling van de Heer en de Sa- maritaanse vrouw. Leestekens had het weinig, behalve hier en daar een punt. Hoofdletters wa ren er ook niet in, behalve een heel enkele, en die in rode inkt. Toch was het manuscript, in kleine duidelijke hand geschre ven, goed leesbaar. Eerst had Margery het gevoel gehad, alsof zij kwaad deed, met het boek te lezen; maar haar nieuwsgierigheid, zowel als haar grote verlangen, om meer te le ren kennen van de „vreemde dingen", waar Sastre in zijn preek over gesproken had, spoorden haar aan, het voort te zetten. Zij had de voorzorg genomen, haar deur te grendelen, eer zij het boek begon te bekijken, en sloeg het nu op goed geluk open, en daar viel haar oog op de woorden: „Uw hart worde niet ont roerd; gijlieden, gelooft in God, gelooft ook in Mij. In het huis Mijns vaders zijn vele wonin- gen, anderszins zou Ik het u ge zegd hebben. Ik ga heen, om u plaats te bereiden en wanneer Ik heengegaan ben en u plaats bereid heb, zo kom Ik weder en zal u tot Mij nemen, opdat gij ook zijn moogt, waar Ik ben". Nooit had Margary zulke woor den gelezen: „Uw hart worde niet ontroerd." Er was haar juist geleerd, dat niets God zo aan genaam was, dan dat wij angst voor Hem gevoelden. „In het huis Mijns vaders zijn vele wo ningen." Margery legde haar handen over het geopende boek; en riep in de angst van haar ziel: „O, Lam van God, Die voor ons ge slacht zijt, hebt Gij ook niet een woning voor Margery Lovell be reid?" Zij las verder, en l.oe meer zij las, hoe' groter haar verbazing werd. De Kerk leerde andere dingen, dan dit boek, en beide konden zij niet gelijk hebben. Wie had het mis? De Kerk leer de Gods waarheid; en toch, hoe kon de apostel Johannes ver keerd doen, door de woorden van Christus te herhalen? Vele malen die nacht gingen deze en dergelijke gedachten in haar hart om, maar de enige slotsom, waartoe zij kwam, wus het besluit, om net boek te le zen, en over haar zelf te oor delen. Zy las verder; „Ik ben de Weg, de Waarheid en het leven. Niemand komt tot de Vader dan door Mij." Waren dit de woorden van Christus? En wat was haar ge leerd? Gehoorzaamheid aan de Kerk, nederigheid, boetedoenin gen, aalmoezen altijd werken; maar Christus was haar nooit gepredikt geworden. Kon dat de goede weg zijn. Zy ging voort met lezen, tot dat de tranen haar langs de wangen stroomden, totdat haar hart luide klopte, en haar ziel zich verlustigde in Christus. Zij las steeds verder en vergat ge heel de tijd. Zy bemerkte niet eens, dat de duisternis plaats had gemaakt voor het licht, totdat or beneden in het huis iets viel, en zij haar moeder een van de dienstmeisjes iets hoorde toe roepen. Zij sprong vol schrik overeind, sloot haastig het boek en borg het in een kastje, waarin zij haar byouterieën bewaarde en waar van zij alleen de sleutel had. Daarop haalde zij haar bed wat om, opdat de meisjes niet zouden zien, dat het niet besla pen was, en schoof heel zachtjes de grendels van de kamerdeur. Toen begon zij haar haar op te steken met wat zij een haar speld noemde, maar wat wy een ijzeren vleespen zouden noemen. (Wordt vervolgd). Aan de Memorie van Toelich ting op de begroting van Sociale Zaken ontlenen wij in aansluiting op ons korte uittreksel van gis leren nog het volgende: Ofschoon bij de raming van '51 de grootste zuinigheid is betracht is toch voor de gewone dienst van dit departement ruim f 80 milii- oen meer aangevraagd dan vorig jaar. Het totaal der uitgaven voor de gewone dienst bedraagt zo doende thans f 350 millioen. Als een der oorzaken van deze ver hoging wordt de prijsstijging ge noemd. De algemene doeleinden van liet sociale beleid worden in de Memorie als volgt geformuleerd 1. bevordering van een redelijk inkomen en voldoende werkgele genheid. 2. voortgaande bescherming van de arbeider. 3. zorg voor de sociale zeker heid. 4. zorg voor de volksgezond heid. 5. internationale sociale samen werking. 6. versterking van de samen werking van de overheid met het bedrijfsleven, zomede met maat schappelijke organisaties op soci aal gebied. Nader op deze punten ingaande, wordt als algemeen beginsel van de loonpolitiek gesteld de hand having van het loon op een peil, dat economisch en sociaal verant woord is te achten. Dit houdt o.m. in, dat het inkomen van de hoogst betaalde arbeiders niet be neden een sociaal gerechtvaardigd maximum komt te liggen. Subsidie voor een Chr. beroepskeuzeraad. Inzake de werkgelegenheid laat de Memorie zich optimistisch uit, daar zij rekent op een uitbreiding van de vraag, en dus ook van productie en werkgelegenheid, tengevolge van de internationale ontwikkeling. Aandacht zal geschonken wor den aan de voorlichting van be roepskeuze. Waar hierbij ook geestelijke waarden in het geding zijn, zal op verzoek van Protes tants-Christelijke en Rooms-Kat- holieke zijde subsidie worden ver leend om de oprichting van ei gen beroepskeuze-raden mogelijk te maken. Betreffende de zorg voor de sociale zekerheid wordt o.a. mee- Een vergelijking met de begro ting voor 1950 doet zien, dat het totaalbedrag van de gewone dienst op de begroting voor 1951 van het Zuiderzeefonds is teruggebracht van f 970,140 tot f 880,300. Op de buitengewone dienst wordt in to taal f 79,164,214 aangevraagd te gen f78,320,885 (na suppletoire verhoging met f 20.000,000) in '50. De verlaging van de gewone dienst is verkregen door de lagere raming van de afdeling „Zuider- zeesteunwet". Wat de N.O. Polder betreft, wordt verwacht, dat in 1951 nog ongeveer 25.000 ha in tijdelijke staatsexploitatie zal zijn. In ronde getallen zullen hiervan 5000 ha als grasland worden geëxploiteerd waarop 18.000 stuks jong vee kan worden ingeschaard, 5000 ha met lucerne en rode klaver zijn bezet, en de overblijvende 15.000 ha in hoofdzaak met granen zijn inge zaaid. Teneinde de uitgifte van gron den en de kolonisatie in niet te traag tempo te doen verlopen, zal zowel de bouw van boerderijen als woningen en winkels in de dorpen krachtig moeten worden voortge zet. De ervaringen met de bouw van geprefabriceerde landbouw- schuren zijn dermate gunstig, in het bijzonder wat de bouwtijd be treft, dat hiermede zal worden voortgegaan. Van de ca. 1600 boerderijen, die in totaal gebouwd zullen moeten worden, zal aan het eind van 1950 ongeveer een derde gereed zijn. Hetzelfde zal het geval zijn met de ca. 2600 woningen, die in de dorpen zijn voorzien, terwijl van de ca. 1200 nodige landarbeiders woningen buiten de dorpen er dan ca. 500 gereed zullen zijn. In 1951 zullen in totaal 53 ak ker- en weidebedrijven met een gezamenlijke oppervlakte van 1456 ha in exploitatie zijn, als mede 3 tuinbouwproefbedrijven met een gezamenlijke oppervlakte van 31 ha en 1 fruitteeltdemon- stratiebedrijf van 10 ha. De toe neming van het aantal akker- en weidebedrijven leidt uiteraard tot verhoging van het totaal der ex ploitatiekosten. In de becijfering daarvan is een gemiddeld jaar lijks pachtbedrag van f150 per ha opgenomen. Inzake indijking en droogma king van de Oosterpolder zal in 1951 en 1952 nog een bedrag no dig zijn van f18.000,000, terwijl het in het voornemen ligt in 1951 nieuwe aanbestedingen te houden. Verfraaiing aan het Binnenhof. De toestand van het meubilair en de stoffering van de Ridder zaal is niet in overeenstemming met het representatieve karakter van plechtigheden als de verenig de zitting der Staten-Generaal e.d., zo lezen wy in de nieuwe be groting. In verband hiermede is f46.000 uitgetrokken voor de aanschaf fing van nieuwe stoelen, terwijl voor het vervangen van door slij tage en mot aangetaste stoffe ring f22.000 is geraamd. Voorts is f 50.000 bestemd voor de verdere restauratie van de vergaderzaal en de afdelingsgang van de Eerste Kamer. De aanbouw aan de zijde van de Hofweg aan het gebouw van de Tweede Kamer zal naar schat ting f 1.000.000 vergen, waarvan voor 1951 flOÖ.OOO wordt aange vraagd. gedeeld, dat zo enigszins mogelijk nog dit jaar een wet tot herzie ning van de ouderdomsverzeke- ring zal worden ingediend. Krachtige t.b.c.-bestryding. De algemene gezondheidstoe stand mag, vergeleken met die van andere staten, goed worden genoemd. Dit neemt niet weg, dat nog veel verbeterd kan worden. Teneinde de kindersterfte beter te kunnen bestrijden, zal b.v. een wet worden ingediend ter verrui ming van de bevoegdheid der vroedvrouwen. Voorts zal er naar gestreefd worden het mogelijk te maken, dat kraamhulp vanwege de ziekenfondsen zal wordén ter- strekt. Ter bestrijding van de t.b.c. ligt het in de bedoeling het bevolkingsonderzoek op deze ziek te en de z.g. b.c.g.-inenting in het middelpunt van de activiteit op dit gebied te plaatsen. (Ingez. mededeling, advert.) l werken De „Karei Doorman" naar de Middellandse Zee. Het ligt in het voornemen de „Karei Doorman" de laatste maanden van dit jaar een reis naar de Middellandse Zee te doen maken. Daarna zal deze bodem in onderhoud moeten worden genomen. Teneinde ver worven geoefendheid te behou den en tevens meerdere ervaring in de samenwerking met onze bondgenoten op te doen, werd aan de Britse Admiraliteit het verzoek gericht na te gaan, of de mogelijkheid bestaat gedu rende het jaar 1951 Nederlandse squadrons voor oefening in te schepen aan boord van Britse vliegkampschepen. Drie ton voor de R.V.D. In de begroting van het minis terie van algemene zaken wordt medegedeeld, dat verwacht mag worden dat in 1951 èn door cen tralisatie én door een meer effi ciënte werkwijze bij de verschil lende departementen op voorlich- tingsgebied bezuinigingen tot stand zull:n komen. In verband met deze grotere centralisatie wordt voor de productie van voor lichtingsmateriaal der gezamen lijke ministeries een bedrag van f 300.000 nodig geacht, te verwer ken door de Regeringsvoorlich tingsdienst. Blijkens de M. v. T. bij de be groting van Sociale Zaken, wordt getracht om in de daar voor in aanmerking komende immigratie-landen ruimere toe- latingsmogelijkheden voor Ne derlandse emigranten te verkrij gen. Met voldoening mag worden geconstateerd, dat de emigranten zowel uit Indonesië als uit Ne derland in overgrote meerder heid uitstekend voldoen en dat zij daardoor de wegbereiders van vele anderen zijn geworden. Met Nieuw-Zeeland is een overeenkomst in voorbereiding, waarbij dit land zich wil ver plichten tot een ruime financiële medewerking ten aanzien van de vervoerkosten, terwijl Australië in beginsel eveneens medewer king heeft toegezegd. Een ont werpverdrag met Brazilië wacht daar te lande op ondertekening, terwijl met Argentinië onder handelingen gaande zijn. Laatst genoemde landen zullen voor de kolonisatie van landbouwers, voorzover de plannen daartoe door beide regeringen worden goedgekeurd, financiële tege moetkomingen verstrekken. .Melkprijs in Oost-Zuid-Beveland een cent hoger. De laatste dagen moeten we hier de melk op Krabbendijke één cent per liter duurder betalen dan vorige weken. Is dit nu zo maar zonder meer geoorloofd? Wij hebben in de krant nog ner gens van een prijsverhoging gele zen en waar blijven we nu met onze loonsverhoging, als direct al weer de juist meest noodzakelijke en eerste levensbehoeften al di reet gaan stijgen? Straks duur der brood. De melk al direct. Zo is de prijsstop een paskwil en staan we binnen enkele weken weer voor hetzelfde feit en dan weer maar de lonen omhoog. Mis schien hebben de melkboeren wel recht erop, maar waar gaan we als huismoeders heen, als het zo gaat? EEN HUISMOEDER. Naschrift redactie. Inderdaad is de melkprijs m.i.v. vorige week Maandag te Krab bendijke met één cent verhoogd. Deze maatregel geldt ook voor alle plaatsen ten Oosten van het kanaal door Zuid-Beveland, ais- mede voor Wemeldinge en enkele gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De prijsverhoging is door de betrokken officiële instanties goedgekeurd. De oorzaak kan als volgt om schreven worden: De melkprijs is enerzijds vpj, anderzijds niet. Voor consumptiemelk geldt een vaste prijs, maar zgn. industrie- melk is vry. Momenteel is er in Oost-Zuid- Beveland een tekort aan melk. Er moet consumptiemelk worden aangevoerd. De industriemelk doet momenteel echter 'n hogere prijs en de leveranciers wensen dezelfde prijs voor consumptie melk. Vandaar, dat zowel de de taillisten- als de consumentenprijs met één cent is verhoogd. vim MILLIOENEN-DANS. De millioenennota is voor niet- ingewijden een moeilijk te han teren stuk. Wie de moeite doet van de daarin verwerkte cijfers kennis te nemen, wordt er op z'n best een beetje duizelig van. Vandaar dat de regering het vorig jaar een voor het grote publiek bestemd boekje heeft uitgegeven onder de titel ,De fiscus eist". Op die manier, dat was althans de bedoeling, kreeg ook de gewone man er het zijne van. Dit jaar echter, zal de toelich ting in een andere vorm worden gegeven. Er komt nu een korte film, die in alle bioscopen op het witte doek zal gaan verschijnen als onderdeel van het voor programma. De millioenen-film waarin minister Lieftinck de hoofd rol vervult, zal het verhaal brengen van de gang der be lastingen, zoals dit begint met het aangiftebiljet en eindigt met de besteding der belastingpen ningen over de onderdelen van de staatszorg. Wij hebben hier dus een toe lichting, uitsluitend voor het bioscoop-bezoekend publiek. Al leen voor een bepaald deel van het volk; niet voor het gehele volk. Natuurlijk doet de regering dit met een bepaalde bedoeling. Maar welke? Hebben de bioscoopbezoekers méér toelichting nodig dan de andere burgersWordt geacht, dat zij minder tijd en minder lust hebben om de financiële overzichten te lezen? Of is het zo, dat de rest er eigenlijk minder toe doet? Dat wie niet de bioscoop bezoekt, een soort tweede-rangs burger is, die alleen maar behoeft te beta len en niet te weten? Aangezien de wet noodvoor ziening gemeentefinanciën, voor zover betreft de uitkeringen uit het gemeentefonds, slechts voor de jaren 1948, 1949 en 1950 van kracht was en een nieuwe fi nanciële verhoudingsregeling niet zo tijdig tot stand kan ko men, dat zy reeds voor 1951 zou kunnen gelden, zal een ontwerp van wet by de Tweede Kamer worden ingediend tot verlenging van de bovengenoemde wet voor de jaren 1951 en 1952. Op grond van dit ontwerp zullen de gemeenten de uitke ringen over 1948, '49 en '50 ook voor de komende twee jaren ontvangen, benevens een aan vullende uitkering wegens het vervallen van de ondernemings belasting. Maatstaf voor deze aanvullen de uitkering zal zijn het bedrag, dat nodig zal zijn om de nog aan de gemeenten toekomende on dernemingsbelasting aan ie vul len tot een bedrag, gelijk aan dat, hetwelk door haar over 1950 aan ondernemingsbelasting zal worden ontvangen. Nu reeds thans bekend is, dat i er gemeenten zullen zyn, welke met de 125 uitkering (n.l. de uitkering als in de voorgaande jaren, vermeerderd met 25%) geen sluitende begroting voor 1951 kunnen samenstellen, zal, wan neer althans het tekort niet op andere wyze kan worden opge vangen, op verzoek van de des betreffende gemeentebesturen, nog nagegaan worden, of er by- zondere omstandigheden aanwe zig zyn, welke een verhoging van de byzondere uitkering wettigen. Restauratie der paleizen. Voor de voortzetting van de restauratie van het Paleis op de Dam is in de begroting evenals vorig jaar f150.000 aangevraagd. Voor de restauratie van het Huis ten Bosch alsmede voor de restauratie van het Paleis Noord einde zal in 1951 een bedrag van 880.000 worden uitgegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2