Sowjets wensen vredespact NIEUWS Vermindering van strijdkrachten als voorwaarde DE BAKKERS KRIJGEN HUN ZIN Politie gelastte einde van Westerling vergadering Zeeuwse Geref. meisjes hielden toog- dag te Bergen op Zoom „Walcheren's Groei" opent vandaag haar poorten Tussen geruststelling en zorg. AGheson vertrouwt meer op defensieve macht tegen agressie Zuid Koreanen bjj Samtsjok aan land SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 21 SEPT. 1950 BevrUdingsherdenking te Axel. „Koninklijke Zeelandia" Uitgave Stichting „Zeeuwsch' Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1668 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 6.25 u., onder 18.40 u.; Maan op 17.46 u., onder 1.23 u. Hoogwater op Vrijdag 22 Sept.i Vlissingen: 11.22 u. 1.37 m., 23.57 u. 1.61 m.; Terneuzen: 11.49 u. 1.56 m., u. m.; Wemel- dinge: 0.03 u. 1.37 m., 12.48 u. 1.25 m.; Zierikzee: 12.29 u. 1.08 m., u. m. X\J anneer men tracht zich een vv indruk te vormen van de Rijksbegroting voor 1951, zoals die ons in de millioenennota is voorgelegd, dan strijden twee gevoelens om de voorrang. Ener zijds komt een zekere geruststel ling op: de précaire toestand van 's-Lands financiën wordt door de Regering niet meer verbloemd; zij blijkt er ernstig naar gestreefd te hebben door vermindering van de aanvankelijk voorgeno men uitgaven de begroting in evenwicht te brengen. Men kan het betreuren, dat zij het vorig jaar nog niet zo ver was. Zij gaf toen nog een opti mistisch beeld, sprak zelfs nog van een te verwachten begro tingsoverschot van f20 millioen, dat nu blijkens de herziene ra ming in een tekort van niet minder dan 472 millioen is om geslagen. En dat door omstan digheden (de devaluatie, uit vloeisels van de Ronde Tafel Conferentie), die op dat ogen blik reeds bekend of te voor zien waren. Maar al vindt men het jam mer, dat de bekering wat laat komt: men kan het dan toch ln elk geval waarderen, dat een realistischer inzicht zich bij de Regering baan gebroken heeft. En men kan zich daardoor min o; uer gerustgesteld voelen. Die gerustelling omdat de Re gering thans toegeeft, dat de toestand en.st:" is, wordt echter wel binnen zeer enge perken wanneer men zich vervolgens tracht in te denken hóè ernstig hij dan wel is. Zelfs gaat men zich dan weer afvra gen, of de Regering niet nog te optimistisch is. AXfendt men zich namelijk tot v" de feiten, dan is het eerste wat ons treft, dat er, afgezien van de kapitaalsdienst, een te kort wordt geraamd van f 117 millioen. Een aanzienlijk be drag. Maar toch op een totaal van ruim 3% milliard slechts een klein percentage. Maar zal het hierbij blijven, of zal het weer dezelfde kant uitgaan als vorig jaar, toen een overschot van f20 millioen een tekort van f472 millioen werd? Wanneer men verder in de nota leest met welke factoren allemaal nog geen rekening werd gehouden, is dit geen vraag meer. De no dige loonsverhogingen, de voor de deur staande prijsstijgingen, grote nieuwe onderwijsuitgaven, de voorgenomen verhoging van de oorlogsbegroting: dit alles is in de huidige begroting nog niet verwerkt. En zodoende zal hel nu geraamde tekort van f117 millioer wel enkele malen zo hoog worden. Het, weliswaar ge bruikelijke, tekort op de kapi taalsdienst van meer dan f400 millioen, dat toch ook gedekt moet -,vo is dan nog buiten beschouwing gebleven. Dit alles wekt dus wel be zorgdheid, een bezorgdheid die niet geheel wordt weggenomen, doordat de Regering thans een reëler inzicht in de situatie blijkt te hebben. Alle inspanning is er op gericht geweest de begroting sluitend te maken, zegt de Mi nister van Financiën. Maar is werkelijk alles gedaan? Vorig jaar liet hü een soortgelijk ge luid horen en desondanks blijken de uitgaven dit jaar f 698 mil lioen geen kleinigheid la ger geraamd te kunnen worden. Is daarmee werkelijk het mini mum bereikt? Nog vertoont de begroting immers een ontstel lend hoog uitgavenniveau: ruim f 4200 millioen tegenover nog geen f 900 millioen in 1938. Wel een verschil! Nu valt hier natuurlijk tegen aan te voeren, dat de voorbije en de dreigende oorlog zwaar op het budget drukken: ruim f800 millioen voor militaire doelein den en f 460 millioen voor oor- logsherste), terwijl van de ruim f 700 millioen, die de dienst staatsschuld verslindt, ook een zeer groot deel op kosten van de bezetting moet worden ge schreven. En ook ligt het prijs peil thans zo ver boven dat van 1938, dat alleen daardoor de staatsuitgaven al ontzaglijk zijn opgelopen. Maar toch: is afge zien van dit alles werkelijk het uiterste gedaan? Want dit uiterste moet gedaan worden or de staatsbegroting in evenwicht te brengen. Bezuini ging is pijnlijk, maar veel erge? wordt de volkswelvaart bedreigd door voortdurende tekorten, die De Sowjetrussisehe minister van Buitenlandse Zaken, WIsjinsky, heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties een voorstel Ingediend, inhoudende dat de leden van de „Grote Vjjf' een vredespact zouden opstellen en liun strijdkrachten met een derde verminderen. Hjj kwam met dit voorstel, vlak nadat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Aeheson, de leden had opgewekt een plan van vier punten aan te nemen, dat o.m. de vorming van een gewapende politieke macht der V.N. omvat teneinde elke be dreiging van de wereldvrede te bestrijden. HET AMERIKAANSE VOORSTEL. De vier punten van Achesons plan luiden als volgt: 1. Het treffen van een voorzie ning voor het bijeenroepen van een spoedzitting van de Algemene Vergadering met 24 uur respijt, indien de Veiligheidsraad wordt verhinderd handelend op te tre den. 2. Vorming van een veiligheids patrouille een vredespatrouille om onmiddellijk onafhankelij ke waarnemingen te doen en hier over rapport uit te brengen in elk gebied, waarin een internatio naal geschil dreigt, op uitnodiging of met toestemming van de staat, die bezocht wordt. 3. Een plan, inhoudende, dat elke lid-staat in zijn nationale ge wapende strijdkracht een eenheid of meerdere eenheden zou aan wijzen die voor de V.N. speciaal worden opgeleid en uitgerust en voortdurend gereed worden ge houden voor directe dienst ten be hoeve der V.N. 4. Instelling door de Algemene Vergadering van een commissie ter bestudering van het rapport over de middelen, die de V.N. zou den kunnen aanwenden om geza menlijk, eventueel met gebruik making van gewapende macht, de doelstellingen en beginselen van het handvest te verwerkelijken. SEOEL AAN DRIE ZIJDEN INGESLOTEN. Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat Zuidkore- aanse mariniers te Samtsjok zijn geland en er een bruggenhoofd hebben gevormd. Samtsjok ligt aan de oostkust van Zuid-Korea op ongeveer dezelfde breedte als Seoel. Een voorhoede der Amerikaan se mariniers heeft Seoel gister avond aan drie zijden ingesloten. Even voor de middag bezetten de mariniers Seoels belangrijke rangeerterreinen, ongeveer zes km. ten noorden van de stad. De Noordkoreanen zouden se dert de landing bij Intsjon 2500 man hebben verloren aan doden en gewonden en 3000 zijn krijgs gevangen gemaakt. Begroting Unie-aangelegen* heden. Aangezien de ontwerp-begro- ting voor de Unie nog niet gereed is en dus het kostenaandeel van de beide partners niet juist kan worden geraamd, is voorlopig voor aandeel van Nederland in de kosten van de Nederlands-Indo nesische Unie het ramingsbedrag voor 1950 overgenomen, n.l. f 4.430.831,gewone dienst en f 500.000,buitengewone dienst. f 500.000 is uitgetrokken voor de bouw van een nieuw kantoor van het Hoge Commissariaat van Nederland te Djakarta. de koopkracht van het geld aan tasten. Wanneer de Regering dan nok offers van ons volk gaat vragen, staan wij volledig achter haar. Dat zij, zoals zij herhaaldelijk te kennen gaf, daarbij zorgen wil dat deze offers naar draagkracht over de bevolking verdeeld wor den heeft onze volledige sympa thie. Als daarbij dan ook maar de juiste maatstaven gehanteerd worden en b.v. ook de kleine zelfstandigen vergelijkenderwijs worden ontzien. Wordt aan deze voorwaarde echter voldaan, dan moet geen offe. ons volk te veel zijn. Zij moeten immers dienen om dgen vrijheid en eigen wel vaart te verdedigen. V loonsverhoging Wijziging bloemprijzen zal betaling 5 mogelijk maken. In verhand met de bezwaren va n het bakkerjjbedrjjf tegen uitbe taling van de recente 5 loons verhoging heeft de regering de prijsvaststelling van het brood na der bezien. Besloten is de maximumver koopprijs van het brood van ge wone samenstelling te handhaven, maar de prijs van bloem, waaruit dit brood wordt gebakken (de z.g. A-bloem) met negentig cent per honderd kilogram te verlagen, de prijs van ongebuiid tarwemeel blijft onveranderd. Ter vermijding van toeneming van de subsidielast door verlaging van de bloemprijs wordt daaren tegen de prijs van de bloem, waaruit het luxe wittebrood wordt gebakken, (de z.g. W- bloem) met f 1.per honderd ki logram verhoogd. De vrije prijs van dit zuiver wit brood zal daardoor enigszins stijgen. Naar verwachting met één cent per 800 gram. De prijzen van de andere blan ke bloemsoorten zullen aan de veranderde verhoudingen worden aangepast. Nu door een wijziging van de bloemprijzen de beletselen voor het bakkerijbedrijf voor de uitbe taling van de laatste 5 loons verhoging kunnen wegvallen, kan verwacht worden dat de bakkers patroons hun verzoek om dispen satie van de uitbetaling ener loonsverhoging, dat 15 September bij het College van Rijksbemidde laars werd ingediend, zullen in trekken, aldus vernemen wij van bevoegde zijde. HET SOWJET-VOORSTEL. Wisjinsky deed de volgende voorstellen 1. Verbod van oorlogspropa ganda. 2. Verbod van atoomwapens en het instellen van een strenge in ternationale controle op de uit voering daarvan. 3. De V.S., Engeland, Frankrijk, China en de Sowjet-Unie moeten een pact sluiten ter versterking van de vrede en hun huidige strijdkrachten in 1950 met een derde verminderen. Dit program komt in grote lij nen overeen met het Sowjet-voor- stel, dat de Algemene Vergade ring verleden jaar verwierp en waarin eveneens verzocht werd om een vredespact van de „Grote VUf'. ACHESON: BESLISSENDE BIJEENKOMST. „Wij hebben deze defensieve macht tegen verdere agressie no dig om door deze tijd van span ning zonder catastrophe door te komen en een tijdperk te berei ken, waarin oprechte onderhan delingen ais het normale middel tot het bijleggen van geschillen weer mogelijk zijn, aldus Aeheson, die de huidige zitting „een beslis sende bijeenkomst" noemde. Wisjinsky verzocht de Algeme ne Vergadering als nieuw punt op de agenda op te nemen de „Ame rikaanse agressie in China". Aeheson stelde twee punten voor de agenda voor, gebaseerd op zijn rede in de Algemene Ver gadering: „Gemeenschappelijke actie voor de vrede" en „De kwestie Formosa". Aeheson deelde de secretaris generaal mede, dat binnenkort toelichtende memoranda over bei de voorgestelde punten zouden worden aangeboden. Dinsdag werd de bevrijding van Axel door de Poolse troepen on der kolonel Szydlowski nu 6 jaar geleden op sobere wijze herdacht, waarbij acht Polen uit Vlissingen tegenwoordig waren. Des morgens was er een plech tige mis in de R.K. kerk, waarna bloemen werden gelegd op het graf van mevrouw Szydlowski, die enige jaren geleden op het R.K. kerkhof een laatste rust plaats vond. Ook op de Algemene begraafplaats werden kransen ge legd op Poolse graven en die der burgerslachtoffers. In de met Poolse en Neder landse vlaggen eii rode en witte bloemen versierde raadszaal werd des namiddags een raadszitting gehouden, waarbij burgemeester van Oeveren wees op de blijvende dankbaarheid voor hetgeen de Poolse soldaat voor Axel deed. Daarna werd in tegenwoordig heid van de Poolse gasten, plaat selijke autoriteiten, raadsleden en honderden ingezetenen door bur gemeester van Oeveren namens de gemeente een fraaie bloemen krans neergelègd bij het bevrij dingsmonument aan de Oranje straat en werd het bevrijdings vuur aldaar ontstoken. De burge meester hield hierbij een kern achtige rede, waarin hij wees op de destijds zo vurig begeerde vrij heid, die Axel door de Polen her geven werd. Hij betreurde, dat deze vrijheid niet meer voldoende werd gewaardeerd en wees op het hoogste offer, dat vele Poolse soldaten moesten brengen. Hij roemde de grote omzichtigheid der Poolse troepen, waardoor Axel voor een catastrophe bleef ge spaard en eindigde met een dank woord voor de schone daad van kolonel Szydlowski en zijn man nen. Hierna werden namens ver schillende verenigingen en parti culieren bloemen neergelegd. Vervolgens werd bij het Poolse gedenkteken aan de Kanaaldijk, door de Vereniging „AxelPolen" en anderen kransen gelegd, waar bij een koor uit de R.K. Zangver. „Thalia" en de Chr. Zangvereni ging „Asaf" o.l.v. de heer van den Berg, de Nederlandse en Poolse volksliederen zong. Des avonds was er een concert op de markt door de harmonie „Concordia" en de Chr. fanfare „Hosanna". Na vechtpartij. Thiessen protesteert bij minister-president. De vergadering te Amsterdam, belegd door het comité, dat be oogt het Westerling mogelijk te maken naar Nederland terug te keren is, een uur na de aanvang, onder groot rumoer beëindigd. Reeds voor de aanvang van de bijeenkomst, waarop de heer Thiessen zou spreken over „Wes terling en zijn nieuw program", was het duidelijk dat er moeilijk heden te verwachten waren. En die moeilijkheden kwamen, toen mevr. Westerling aan het woord kwam. Plotseling werd uit de zaai, waar een dreigende sfeer heerste, geroepen: „40.000 doden op Zuid-Celebes", waarna een vechtpartij ontstond. De heer Thiessen nam toen het woord over en zei dat men in Singapore zestig dagen lang had gewacht op een rapport van de Indonesische regering over die gebeurtenissen op Zuid-Celebes, maar dat was nooit gekomen. „Westerling heeft recht op een rechtvaardige be handeling", zei de heer Thiessen. Toen werden echter de interup- ties zo sterk, dat de politie be- Geen uitbreiding van loods- dienst te Vlissingen. De thans uitgetrokken perso neelssterkte van het Nederlandse Loodswezen ligt lager dan die, vermeld in de begroting 1950. Er was bij het samenstellen dier be groting gerekend op een mogelij ke uitbreiding van de loodsdienst te Vlissingen, doch deze zal waar schijnlijk niet nodig zijn. De op genomen aantallen liggen aan merkelijk hoger dan de momen tele bezetting. De reden daarvan is, dat een nieuw gebouwd loods- vaartuig en enkele nieuwe afhaal- vaartuigen in dienst moeten wor den gesteld. Voorts is er rekening mede gehouden, dat het aanbod voor adspirant-loodsen (welke dringend nodig zijn), groter zal worden dan tot nu toe het geval is. Voor nieuwbouw kan, in tegen stelling met 1950, met een gering bedrag worden volstaan en wel uitsluitend met een laatste ter mijn voor de bouw van een ton- nenmagazijn te Vlissingen. Voor onderhoud dienen echter nog steeds meer fondsen beschik baar te zijn dan normaal het ge val zou zijn, aangezien in de laat ste jaren aan de herstelling van oorlogsschade voorrang is ver leend en het gewone onderhoud daardoor enigszins op de achter grond is gesteld moeten worden, aldus de M.v.T. op de Marinebe groting. sloot de zaal te ontruimen. De heer Thiessen heeft thans, samen met de voorzitter van het comité, de heer G. de Lang, vroe ger politie-officier in Indië, de minister-president een protest telegram gestuurd, waarin ge klaagd wordt, dat de Amsterdam se politie niet de ordeverstoorders heeft verwijderd, maar alle aan wezigen gelastte heen te gaan. MELKKNECHT VAN VIER JAAR. Als, vermoedelijk, jongste melkknecht van Nederland heeft zich ontpopt de op 25 Maart 1946 geboren en dus thans vier jaar jonge Aiber- tus Bron, wonende te Paaslo- regel, Dillemsoord, gemeente Steenwjjkerwol#!. Deze spruit uit een veehoudersgezin melkt iedere dag twee koeien. VUUR Li ü.iLE JWA-riL sinus de troonsbestijging heejt HM. koningin Juliana de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troonrede. H.M. de Koningin tijdens het uitspreken van de rede in de Ridderzaal. Ds H. PESTMAN UIT TERNEUZEN SPRAK OVER ROME EN HET PROTESTANTISME. Op de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, hielden gisteren de leden van de Gereformeerde Meisjesverenigingen in Zeeland, hun provinciale jaarvergadering. Het is een goed geslaagde toogdag geworden, niet het minst door de knappe inleiding i an ds H. Pestman uit Terneuzen, die de verhouding tussen Rome en het Protestantisme besprak. In haar openingswoord heeft de presidente mej. N. Contant uit Colijnspiaat aangedrongen geen materiële, doch geestelijke goede ren te hamsteren door voortdu; rende studie en in liefde voor Jezus het verenigingswerk te doen. De secretaresse mej. S. Hil- lebrand, bracht samen met de penningmeesteresse mej. K. Mesu in dichtvorm verslag uit van het afgelopen verenigingsjaar. Na declamatie van Kina Ver- hage en Corrie Aarnoutse hield Corrie Braamse een inleiding on der de titel „Hoe varen wij". Zij vergeleek sommige meisjesvereni gingen met drie boten. Er zijn plezierboten, die alleen in de mooiste tijd van 't jaar varen; er zijn veerboten, altijd in hetzelfde gangetje varende en ten derde visserschuiten, die ook bij storm weer doorvaren en waar ook al ontmoet men tegenslag hard gewerkt wordt. Met dezelfde geest bezield als de bemanning van het vissersscheepje moeten de leden van de Meisjesverenigin gen de zaak van Christus dienen. Het kan nu nog, zo besloot de in- leidster, die nog verschillende vragen te beantwoorden kreeg. De rest van de ochtendsamen komst werd gevuld met zang en een viertal tableaux. „Rome en wij". In de middagvergadering sprak na declamatie van Martien Elen- baas, ds H. Pestman over „Rome en wij". Ds Pestman wees in zijn boeiend betoog op de toenemende machtspositie van Rome in ons land en de macht die het in bui tenland heeft. Er zijn 250 mil lioen Boeddhisten, 250 millioen Mohammedanen, 192 millioen Protestanten en 400 millioen R. Katholieken. Alleen in Canada en Noord-Amerika zijn 30 millioen roomsen. In ons land wordt grote propa ganda gevoerd, o.a. door middel van het verstrekken van apologe tische tijdschriften. En hoe sterk Rome is blijkt wel uit het feit, dat in Nederland een kardinaal is, een bloeiende universiteit, han delshogeschool, de sterke K.V.P. en niet te vergeten pers en radio; alles overheerst door de kerk. De roomse propaganda is zeer geraffineerd. Men is van tactiek veranderd. Schelden op de refor matoren doet men niet meer; er wordt over de reformatie gespro ken als over een „tragische ver gissing". Speculerende op het heimwee van alle christelijke ker ken naar de Una Sancta, laat men het „rooms" vaak weg en spreekt men van katholiek. Maar al verdoezelt men de fijne roomse puntjes, er zijn nog steeds dezelf de verschilpunten tussen Rome en het Protestantisme, als ten tijde van de reformatie. De roomse kerk is zichzelf trouw gebleven. Ds Pestman behandelde vervol gens uitvoerig de Mariaverering als kenmerkend verschilpunt. Vooral nu de Paus straks de ten hemelopneming (hemelvaart) van Maria als dogma zal uitspreken. De maria-verering komt neer op een verering van de mens, zodat Rome's leer overeenkomst ver toont met het humanisme. Een mens kan niets tot zijn zaligheid toedoen en ook Maria kan dat niet, al is zij ook bevoorrecht doordat zij moeder van Jezus mocht worden. Rome beschouwt Maria als medeverlosseres, waar voor men omdat de Bijbel hier over niets zegt de traditie te hulp roept om deze stelling te EEN TENTOONSTELLING DIE ER ZIJN MAG. Vanmorgen om half tien opent de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkesteln, de in de gebouwen der Coöp. Veiling te Mid delburg georganiseerde tentoonstelling „Walcheren's groei". Het is een fraaie tentoonstelling geworden, waar de Walcherse kwekers en de diverse instanties zeker eer mee zullen behalen. In de grote hal kan men in de grote stand van de afd. Walche ren van de Zeeuwse Groenten- telersvereniging de producten be wonderen, die thans op de Wal cherse tuinderijen worden ge kweekt. „Geloof, hoop en liefde" en „Bidt en werk", deze twee zin nen sieren de wand boven de stand en drukken uit hoe de Wal cherse tuinder zijn werk be schouwt. Voorts staat hier een aantal firma's met machines, zaden, bo men en vakliteratuur, alsmede de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, de Plantenziektekundige Dienst, het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland en het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad. Verder is er een fraaie stand met fruit, samengesteld en inge zonden door de afd. Walcheren van de Ned. Fruittelersorganisa tie. Het middenvak hebben de Ned. Dahliavereniging en bloem kwekers en bloemisten in een wa re bloementuin omgetoverd. Zoals bekend is ook het koelhuis van de veiling te bezichtigen en zal bui ten gedemonstreerd worden met tuinbouwmachines e.d. Ook in de fustloods hebben twee firma's een stand Ingericht. „FLORALIA". In de eierloods was het gister middag een drukte van belang. Een van de belangrijke onderde len van de tentoonstelling is de door de afd. Walcheren van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde georganiseerde „Kin- derfloralia", waar de schooljeugd de tot planten uitgegroeide stek jes kwam inleveren. In de eier loods wordt een eiersorteerma- chine gedemonstreerd, De Rijks- pluimveevoorlichtingsdienst heeft vanzelfsprekend een plaats gekre gen in deze loods. De tentoonstel lingscommissie heeft kosten noch moeite gespaard om alles zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Er is voor een goede verlichting ge zorgd en aan de Nieuwe Vlissing- seweg is een met groen versierde, en 's avonds verlichte, erepoort opgesteld, terwijl men door een haag van groen en lampjes het tentoonstellingsterrein betreedt. BELANGSTELLING. Enkele autoriteiten, w.o. de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot en de bur gemeester van Middelburg hebben in een korte beschouwing, die zij in het programma hebben gege ven, hun vreugde uitgesproken over dit initiatief. Voorts komen er bijdragen in het programma voor van de voorzitter van de afd. Walcheren van Tuinbouw en Plantkunde, de heer P. Blaauw, van de directeur der veiling de heer W. Kweldam, de voorzitter van de afd. Walcheren der Zeeuwse Groententelersver. de heer M. Ton en van de voorzitter der afd. Walcheren der N.F.O. de heer A. de Jager. De heer Tillema schreef voorts over de „Floralia", terwijl de verschillende rijksdien sten eveneens een bijdrage lever den. rechtvaardigen. Wat wij moeten doen, is niet ingaan op het zoet gefluit van Rome, maar het on verzwakte Evangeliewoord er te genover stellen, dat alleen waar borg biedt tegen dictatuur en nihilistisch denken, zo eindigde ds Pestman. Bij de drukke bespreking merkte de predikant o.m. op, dat wij ondanks alles de roomse christenen als christenen moeten blijven zien. Afscheid. Met grote belangstelling werd hierna de spraakwaterval en het door de Axelse M.V. opgevoerde tableau gevolgd, waarna de presi dente in haar slotwoord, speciaal mej. Dien Jonkheer uit Yerseke toesprak, die in het huwelijk treedt en het bestuur van de Zeeuwse afdeling verlaat. Ze overhandigde haar een casette met gebakstel als blijk van waar dering voor haar vele werk voor de meisjesverenigingen. Nadat mej. Jonkheer een dankwoord had gesproken en mej. Contant nog alle medewerkenden had be dankt, sprak ds A. G. v. d. Stoel te Bergen op Zoom tenslotte over „Jeugd zonder toekomst?" In een opgewekte toespraak zei ds v. d. Stoel, dat, hoe we ook leven, we het steeds moeten doen naar het Woord van God. Vooral van de jongeren zal nog veel gevergd worden, ze moeten de toekomst niet te gemakkelijk nemen en in Jezus geloven, aldus ds v. d. Stoel Erepenning voor M. Doeleman H. M. de Koningin heeft „Zee landia, H. J. Doeleman N.V. fa briek van bakkerij grondstoffen, te Zierikzee, die gisteren haar Gouden Jubileum vierde het prae- dicaat „Koninklijke" verleend. Het gemeentebestuur van Zie rikzee onderscheidde de heer M. Doeleman, directeur van de N.V. Zeelandia met de erepenning der stad in goud uit waardering voor zijn uitnemende burgerzin. Dit Is de eerste maal, dat aan een In woner van Zierikzee deze penning in goud werd geschonken. Het buitenlandse beleid. Bij de indiening der begroting van buitengewone zaken wordt voor het eerst een algemene uit eenzetting gegeven omtrent het buitenlandse beleid. Gelijktijdig met de' begroting is als een af zonderlijke uitgave in de tradlo- nele oranje-omslag overgelegd 'n „Jaarboek van het ministerie van buitenlandse zaken, 19491950". Zowel de gewone als de bui tengewone dienst 1951 zijn in ver* gelijking met de begroting 1950 verminderd met resp. f 3.927,354 en f335,000. In 1951 zal de 7e Haagse con ferentie inzake het internationaal privaatrecht in Den Haag worden gehouden. De kosten worden ge raamd op f 45.000, Een 53-jarige kolenwerker is gisteren te Amsterdam van een dak gevallen en overleden. Het stoffelijk overschot van de 10- jarige Piet Plukkel uit Boven- karspel die reeds langer dan een week werd vermist is gisteren drijvende in een gracht te Enk huizen gevonden. Omtrent de oor zaak van het ongeval staat nog niets vast. Het troepentrans portschip „Gen. Sturgis" is uit Priok vertrokken met 1310 passa giers w.o. het laatste bataljon van de G-brigade. Vandaag viert het regiment Stoottroepen te Den Bosch zijn zesde verjaardag. Een aantal Nederlanders beho rende tot verschillende politieke partijen heeft gisteren een lande lijk verband genaamd „De Vader landse Kring" opgericht. Deze kring, die geen politieke partij is, noch wil worden stelt zich ten doel versterking van de Neder landse volkskracht in de meest algemene betekenis van het woord. Het voorlopig hoofdbe stuur is samengesteld uit leden der A.R.-partij, de C.H.U., V.V.D., K.V.P., K.N.P. en enkele partij lozen. Te Bautzen in Saksen zou een massagraf ontdekt zijn met het stoffelijk overschot van 30 oud gevangenen van een con centratiekamp. Alle lijken dragen sporen van een nekschot. De onveiligheid in West Priangan neemt steeds toe. Er opereert hier, vooral des nachts een bende van 200 man, die de streek ter roriseert. DE BILT ZEGTt Vrij koud. Tot hedenavond: Wisselende be wolking met vooral in de weste lijke helft van het land nu en dan buien. Matige, langs de kust tij delijk krachtige westelijke wind. Vrjj koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1