Millioenenwerk aan de Westkapelse zee' dijk is noodzakelijk. FILO FOP Tovertwijg Massaal vreemdelingenbezoek aan Vlissingen overtrof vorig jaar. Plan voorziet in oeverbekleding van stortsteen met asfaltvnlling. en de Arnemuiden, Kloetinge en Wemeldinge vormen een kopgroep. LEESTAFEL Propaganda-actie van V.V.V. leverde goede resultaten op. Het 50-jarig bestaan van het Groene Kruis. Woensdag 20 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 Nieuwe lase in de strijd tegen het water. liet dagetyks bestuur van de Polder Walcheren heeft aan de algemene vergadering uitvoerige mededelingen verstrekt over de noodzakelijke werken aan de Westkapelse zeedijk. Deze medede lingen gaan vergezeld van een breedvoerig rapport van de inge nieur van de Polder, lr A. O. Wiersma, die een tweetal plannen heelt opgesteld voor de voorzieningen, welke nodig zijn aan de vooroever van de zeedijk. Het eerste plan voorziet in een oever- bekleding van stortsteen met asfaltvulling over een breedte van 20 meter uit de teen van de dijk en een bezinking en bestorting, die daarop aansluit, tot een breedte van 30 meter. In dit plan zijn voorts om de 100 meter hoofden gedacht, bestaande uit zink- stukken met steenbestorting ter hoogte van 1 meter boven de vooroever, welke hoofden een lengte van gemiddeld 75 meter uit de rand van de met asfalt vast te leggen bestorting zouden moeten krijgen. De kosten van dit plan zijn geraamd op f 6.800.000. Het tweede plan komt op een bedrag van f 5.900.000 en het voorziet in een oeverbekleding van stortsteen met asfaltvulling over een breedte van 7,50 meter uit de teen van de dijk. Om de 100 meter zijn weer hoofden gedacht, die over de eerste 20 meter uit de teen van de dijk moeten be staan uit een dam van stortsteen met asfaltvulling en verder tot 70 a 90 meter uit de teen uit paalhoofden van tropisch hard hout. De bedoelde werken blijven in beide plannen beperkt tot het dijksgedeelte tussen de dijkpalen 12 en 29. Tussen de dijkpalen 8 en 12 is voorzien in verlenging van de aanwezige paalhoofden en tussen de dijkpaden 29 en 38 zul len vijf nieuwe hoofden moeten worden gebouwd. In deze vakken is geen teenvoorziening geprojec teerd. Tenslotte is beoosten strandpaal 1 op 't Noorderstrand een strandhoofd ontworpen. Om verschillende redenen geeft 't dagelijks bestuur, in navolging van de ingenieur, de voorkeur aan het tweede plan. HET ZUIDERSTRAND. Los daarvan staat een plan tot het voorzien van de koppen van de strandhoofden 20 tot en met 27 op het Zuiderstrand van de Noordwatering van bezinking en bestorting. De kosten worden ge raamd op f 70.000 per hoofd, in totaal dus op rond f 500.000. In dien men het tweede plan aan houdt betekent dit, dat met beide voorzieningeen een kapitaalsuit gave van f 6.400.000 gemoeid zal zijn. In een onderhoud, dat wij mochten hebben met mr dr R. W. Graaf van Lynden, voorzitter van de Polder Walcheren, jhr. mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg, Griffier en ir Wiersma, vernamen wij nog verschillende bijzonder heden over de plannen. GEEN ONDERGANGS STEMMING. „Er is", zo verklaarde de voor zitter, „geen enkele reden voor een ondergangsstemming. Onmid dellijk dreigend gevaar is niet aanwezig. We zitten nu eenmaal rondom in het water, maar het Zeeuwse devies blijft van kracht. Voorzieningen zijn dringend no dig, want bij uitstel bestaat het gevaar, dat straks met de voor gestelde werken niet kan worden volstaan en de kosten nog hoger zullen worden. Een spoedige op lossing der moeilijkheden is dus gewenst". Graaf van Lynden noemde drie oorzaken voor de huidige situatie. In de eerste plaats zijn voorzie ningen nodig aan de zeeweringen tengevolge van de oorlogsvernie lingen en van de stroomverleggin- gen. De Walcherse kust bevindt zich momenteel in een achteruit gaande fase. Eeuwen geleden kon men met kleinere voorzienin gen het land beschermen, maar dat gaat nu niet meer. Het ni veau van de zee wordt elke eeuw enige centimeters hoger en er zijn tal van factoren, die bij de strijd tegen het water niet te berekenen vallen. VERGOEDING OORLOGS SCHADE. Een tweede oorzaak is het feit, dat ftog niet bekend is, wat de Polder als vergoeding van de ge leden oorlogsschade zal ontvan gen. De desbetreffende wet is nog steeds niet verschenen in het Staatsblad. Reeds zijn millioenen aan voorschotten ontvangen, maar ook hier wegen de laatste „loodjes" het zwaarst. De derde oorzaak hangt samen met de voorgaande en heeft be trekking op de pachten. Deze zijn van regeringswege eigenlijk be vroren. Hoewel loslating tot on gewenste toestanden zou leiden zal hier toch ingegrepen moeten worden. Toepassing van 'n zekere fixatie der pachten in verband met de financiële lasten zou reeds e-n stap in de goede richting be tekenen. STEUN IS ONONTBEERLIJK. Hoe het ook zjj, wanneer de voorgestelde werken moeten wor den uitgevoerd, zal de Polder Wal cheren het niet zonder steun van de regering kunnen stellen. Er zou, wanneer men de kosten van rente, aflossing en onderhoud stelt op 8 procent (van de f 6.400.000), jaarlijks een last van f 512.000 op de Polder wor den gelegd. Dit komt overeen met een djjkgeschot van rond f 15 per H.A. benevens f 8,50 per f 100 belastbare opbrengst gebouwd. Dit nu is onmogelijk te dragen door de schotplichtigen. De grens van het dragelijke is reeds be reikt of overschreden en het da gelijks bestuur is dan ook voor nemens de minister van Water staat andermaal te herinneren aan zijn toezegging, dat gestreefd zal worden naar een oplossing van de moeilijkheden van Wal cheren. DE TECHNISCHE KANT. Ir Wiersma, die de technische kant van de plannen besprak, wees erop, dat oeververdediging eigenlijk een merkwaardige zaak is. Als het zand ergens aanslibt moet het afkomstig zijn van een gebied, waar de oever afneemt. Wat aan de Walcherse kust be landde, was afkomstig van de oevers van het Nauw van Calais. Maar aangezien men daar reeds lang maatregelen heeft genomen deze afname te voorkomen, komt er hier niets meer bh'. Reeds is bij Westkapelle een diepte van 35 meter gepeild. Naarmate de diepte toeneemt ontwikkelen zich grotere golven en dus moet ook de oeververdediging sterker wor den. Voorheen was de Westkapelse zeedijk bekleed met staketwerken. Daarvoor waren paalhoofden, om stort met steen. Aan de teen van de dijk lag een zware steenbestor ting. Men kon de- bodem betrek kelijk goed beschermen, doch bij krachtige golfslag werden toch stenen losgemaakt, die op de glooiing of in de staketwerken terecht kwamen. Bovendien nam de zee stenen mee. Tot 25-30 me ter uit de kust treft men die thans bij peilingen aan. Naarmate men dieper komt, neemt de golfbeweging af. Men onderzocht, op welke diepte de steen blijft liggen en hoever dat uit de kust is. Aan de hand van de verkregen resultaten kon men de plaats bepalen, waar voorzieningen het meeste effect zouden hebben. WELKE MATERIALEN? Toen vroeg een heel andere vraag om antwoord, n.l., welke materialen het meest geschikt zijn voor de te treffen voorzie ningen. De keuze was zeer be perkt. Het moest korrelig mate riaal zijn, zwaarder dan de diver se steensoorten. Het moest n.l. de steen vasthouden. Het bleek, dat asfalt zich daarvoor 't meest zou lenen. De moderne asfalt- techniek (iets heel anders dan de Romeinse „techniek" bij het ge bruik van natuurasfalt!) is nog betrekkelijk jong en ervaring heeft men nog niet zoveel. Langs de Mississippi ligt een verdediging van asfalt, maar hier zijn de om standigheden volkomen anders dan bij Westkapelle. Het is er zelden stil en men moet geheel „blind" werken. De dikke straal asfaltpap, om het zo maar te noemen, verdwijnt in het water, maar controle erop, of het spul goed is terechtgekomen, is bui tengewoon moeilijk. Het gaat er zó heet in, dat het water ver kookt. Men gevoelt echter, dat, indien er veel golfbeweging is, het vvater de straal asfalt doet uiteen spatten en dan komt er geen asfaltlaag, maar een menig te asfaltkorreltjes in het water terecht. Voorts staat men nog voor de vraag, of het zeewater op de lange duur geen nadelige invloed z&l hebben op het asfalt- mengsel en of het de steèn vol doende omsloten houdt. HET TWEEDE PLAN. Al deze - overwegingen waren oorzaak, dat van het eerste plan (oeverbekleding met asfaltvul ling over een breedte van 20 me ter) werd afgestapt en aan het andere plan (asfaltvulling over 'n breedte van 7,50 meter) de voor keur werd gegeven, afgezien nog van de meerdere kosten bij het eerste plan. Want bij een breedte van 7,50 meter is het over het algemeen mogelijk de resultaten te zien en behoeft men niet vol komen „blind" te werken. DE PAALHOOFDEN. De nieuwe paalhoofden dienen van tropisch hardhout te zijn. Dit is duurzamer en harder dan elke inlandse houtsoort. De aflevering zal echter vele problemen opleve ren. Het is een schaars materiaal en er moet op worden gerekend, dat met één of meer firma's leve ringscontracten worden gesloten, waarna zij zich op de import van de vereiste sortering gaan toe leggen. Eerst nadat dit zai zijn geschied en voldoende voorraad aanwezig zal zjjn, zal tot aanbe steding en bouw van de paalhoof den kunnen worden overgegaan. Zjj zullen met krachtige mecha nische hei-installaties moeten worden verwerkt. Tenslotte nog enige mededelin gen over de voorzieningen aan 't Zuiderstrand. De gemiddelde te ruggang van de laagwaterlijn is hier jaarlijks 1,50 meter. De hui dige constructie der paalhoofden voldoet niet meer. Voor 't strand ligt een geul, die de neiging heeft naar de oever op te dringen. Het strand gaat hier plotseling steil naar beneden. De zee dreigt ter plaatse de koppen van de strand hoofden aan te tasten, waarom de voorgestelde maatregelen nodig zijn. (Inaez. mededeling, advert.) fylOnrfwonden qenezen snel met ZWITSAL LevertraanzalJ O moet het tn huis hebben Vlissingen gaat het winterseizoen in, de toeristeninvasie behoort weer tot het verleden en met de hoop op nog 'n paar mooie dagen In het beginnend najaar gaan zjj, die een groot deel van de ver zorging en de service voor onze bezoekers op zich namen, nu zelf met vacantie. Cijfers over het massale bezoek gedurende de afgelopen zomer staan ons nog niet ten dienste, maar het is wel reeds duidelijk, dat het dat van het vorig jaar wéér heeft overtroffen en zelfs in belangrijke mate, zo schrijft ons de heer E. Smit, directeur van V.V.V. Vlissingen. De toeristenboten uit 'België, die elke dag met de regelmaat van een klok in de vissershaven aankwamen, hebben een stroom mensen gebracht die nog steeds goed gevulde beurzen bij zich ble ken te hebben. De V.V.V.-actie voor Vlissingen in Noord-Brabant, ingeluid door uitnodiging aan journalisten van de voornaamste Brabantse bladen ter gelegenheid van de nieuwe dienstregeling der N.S. in Mei van dit jaar, is een succes geworden. Het grote aantal bussen en auto's met Nnummer, dat de stra ten doorkruiste en langzaam over de Boulevard toerde, de zachte G's in de gesprekken op badstrand en in café's, dat alles was een nog beter bewijs van dit succes dan de tevredenheidsbetuigingen, die het V.V.V.-kantoor mocht ont vangen. Veel zorg, tijd en geld heeft de V.V.V. ook besteed aan de pro paganda voor Vlissingen in Enge land. De Midlands, dat enorm dichtbevolkte district, en de om geving van Folkestone, vanwaar de toeristendienst van de Mij. „Zeeland" de toeristen moest brengen, zijn de voornaamste mikpunten geweest en men mag wel zeggen, dat ditmaal ook hier in de roos is geschoten, In België en in Holland is pro paganda gemaakt door V.V.V., kortom overal waar zich de gele genheid daartoe voordeed. Een zeer groot aantal aanvragen aan het kantoor om inlichtingen kon Vrouwelijke notaris benoemd. In de vacature N. M. Schild is tot notaris binnen het arrondis sement 's-Gravenhage benoemd mej. mr P. C. de Klerck, candi- daat-notaris te Den Haag. A.R. Partijconferenties. Het centraal comité van A.R.- kiesverenigingen zal ook dit jaar in samenwerking met de Kamer kieskringen vier partijconferenties beleggen op vier verschillende plaatsen. Op deze conferenties zal de heer H. van Eysden spreken over „De A.R.-partij en de mid denstand" en de heer Algra over „Onder de schijnwerper der his torie". zodanig beantwoord worden, dat verblijf in een van de Vlissingse hotels of pensions hierop volgde. De vereniging heeft zeer veel steun gehad van allerlei instan ties te Vlissingen bij dat werk. Niet genoeg natuurlijk, omdat een actieve politiek ter bevordering van het vreemdelingenverkeer naar Vlissingen steeds meer en steeds betere steun nodig heeft. Maar daarom niet getreurd! Vlissingen, met zijn prachtig Zuiderstrand, zijn ligging aan een druk bevaren zeestroom, zijn boulevards en zijn intiem stads centrum, verdient het, dat allen er voor werken om het te maken tot de Zuid-Nederlandse badplaats bij uitnemendheid. Het Westen garandeert West-Duitslands veiligheid. Amerika, Engeland en Frank rijk zullen officieel bekend maken, dat een aanval op West-Duitsland door hen zal worden beschouwd als een aanval op henzelf. Deze verklaring, die neerkomt op een garantie van West-Duits lands veiligheid waarop de bondsregering zo lang heeft aan gedrongen zal worden afgelegd in een afzonderlijk communique over de beslissingen die de Westelijke Grote Drie inzake West-Duits land hebben genomen. Het besluit is reeds aan de West-Duitse bondsregering mee gedeeld. Andere beslisingen, die de Gro te Drie, naar wordt aangenomen, over Duitsland hebben genomen en die in hetzelfde communique zullen worden bekend gemaakt, zijn: 1. Beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland. 2. Toestemming in de vorming van een West-Duits departement van buitenlandse zaken. 3. Vergunning tot verhoging van het peil der West-Duitse staalproductie om West-Duitsland in staat te stellen een grotere bij drage te leveren tot de collectieve verdediging van West-Europa. 4. Toestemming in een vergro ting van de West-Duitse politie macht. 4/ 26. „Nee maar! Nee maar! Dat is, als ik het wel heb, ja waratjes, dat is mijn vriend Filo Fop! Ik dacht al, waar is die rakker toch gebleven? Je was ineens spoorloos verdwenen, je had niets gezegd, je zou immers overwegen of je bij mij in dienst zou treden als hofgoochelmeester? Weet je nog? Maar nee ik kan mijn ogen niet geloven, hoe is dat toch mogelijk Dat is toch geen goochelen meer; dat lijkt wel toveren!" „Juist, heer hertog", zei Filo, „U hebt gelijk, dit was een tovertoer! Dat is heel wat anders dan gewoon goochelen, vindt U niet? Wat zou 'U er van denken, als ik bij U in dienst trad als hoftovermeester in plaats van als hofgoochelmeester?" „D^t is een uitstekend idee, Filo", zei de hertog. De andere mensen aan tafel waren nu wat van hun schrik bekomen en hoewel ze er nog niet alles van begrepen, %regen ze toch plezier in dat grappige mannetje, dat zo plotseling in hun midden was verschenen en dat blijkbaar een tovenaar was. Zij begonnen te praten en te vragen en weldra had de hertog hun alles uitgelegd. Toen stond hij op en hief het glas, wat alle aan wezigen hem nadeden. „Op de gezondheid van Filo Fop, die ik thans uitroep tot hertogelijk hoftovermeester!" sprak heer Jan en allen brachten een heildronk op onze toverheld uit. Ja, dat was een plechtig ogenblik en je begrijpt dat Filo in zijn schik was. De maaltijd werd in een reuze gezellige stemming voortgezet totdatja, totdat de hertogin ineens tot de ontdek king kwam dat de spruitkooltjes helemaal niet lekker waren. De gezant van Sinalemonia had het allang geproefd, evenals de jonkheer en zijn vrouw, terwijl de minister van Plattelandse Zaken, die natuurlijk erg veel verstand had van dingen als spruitkooltjes, al dadelijk gemerkt had dat ze door koolmot wa ren aangetast. Maar niemand had iets durven zeggen, uit vrees dat de hertogin beledigd zou zijn. Nu echter schoof zij ze zelf met een vies gezicht van zich af. „Abah, geef mij maar rijstebrij met krenten, dat vind ik véél lekkerder!" zei ze. Toen Filo dat hoorde, sprong hij van zijn stoel, hief zijn tovertwijg op, en H. M. de Koningin sprak met Zeeuwse vertegenwoordiging. Bij de viering van het 50-jarig bestaan van het Groene Kruis vorige week j.l. te Utrecht en Arnhem was ook Zeeland door enkele afgevaardigden en een aantal verpleegsters verte genwoordigd. Toen H. M. de Koningin in het Gebouw van K. en W. te Utrecht aankwam, werd in de hall van dit gebouw het Algemeen Be stuur (waarin Zeeland is verte genwoordigd door de heer A. de Lange te Goes) aan Haar voor gesteld. Met grote belangstelling luisterde H. M. naar de herden kingsrede van de voorzitter prof. dr J. H. Tuntler en naar de rede van Zuster Bronders over de wijkverpleegster. De deputatie uit Zeeland, die zich in de pauze naar de koffie kamer, waar H. M. zich toen be vond, begaf, bestond uit de da mes: Fuijkschot en Vernimmen te Goes, Hagens te O.- en W.- Souburg, Krello te Kortgene Potappel te Nieuwerkerk, Nieuwenhuijze te Scharen- dijke, Van Roo en de Vlieger te Middelburg en de heren Jhr Röell te Haamstede en Haring man te Noordwelle. De Zusters Fuijkschot, Hagens en Nieuwenhuijzen en Jhr Röell werden bij H. M. de Koningin ontboden. Belangstellend infor meerde Zij naar het werk van het Groene Kruis in Zeeland. Een onbevredigend seizoen aan de Belgische kust. Nu het badseizoen gesloten is, is men in de Belgische kustplaat sen de balans aan het opmaken. Vastgesteld kan worden, dat 't aantal buitenlandse toeristen is- meegevallen in vergelijking met vorige jaren. Over de Belgen zelf is men niet te spreken. De gewone man be zocht nog al eens de kust, zodat speciaal de weekends bij goed weer goed bezocht waren. De meer-gegoede Belgen lieten ver stek gaan en zochten hun plezier in het buitenland. De Nederlanders verschenen in grotere getale dan voorheen, dank zij een gunstiger deviezenbepa- ling. Ook waren er meer Engelsen dan in 1949. Hun vervoer kwam de mailboten en de Sabena ten goede. Inmiddels zijn de Sabena- vluchten van Knokke-Zoute uit naar Engeland weer opgeheven. Dat de stroom van buitenland se toeristen uitbleef, wijt men aan de regering, die zich volgens velen niet genoeg beijverde de vreemdelingen naar België te trekken, met het gevolg, dat dit land als toeristenland wel zeer op de ranglijst gezakt is. Over het algemeen vindt men België te duur. Het seizoen werd bovendien nog aanmerkelijk ingekort door politieke gebeurtenissen in bin nen- en buitenland. De middenstand deed ondanks alles toch nog goede zaken. Ham steraars namelijk kochten vooral de winkels van voedingswaren en textiel zo goed als leeg. Al met al voor België een on bevredigende zomer, of, zoals we het hoorden uitdrukken, een „ver velend seizoen". Ook het na-sei zoen schijnt tegen te zullen vallen. Duitser in Korea krijgs gevangen gemaakt. Een Duitse soldaat Ouit Offen- burg (Baden), die na de slag om Stalingrad in de winter van 1942 1943 als vermist werd opgege ven, heeft thans voor het eerst bericht gezonden aan zijn ouders, in een brief uit Korea, waar hij door de Amerikaanse troepen krijgsgevangen is gemaakt. Hij schrijft niet hoe hij in Korea is gekomen. DUIVENSPORT. GOES. Oude en Jonge Duiven. Uitslag wedvlucht vanaf Maas tricht door de P.V. „De Rode Doffer" te Goes. In concours 105 duiven. Eerste tien prljswlnnars 1 M. de Pree; 2, 5 J. Bakker; 3, 9, 10 A. Priester; 4 P. Schrij ver; 6, 8 A. Rinkhoud; 7 Joh. de Witte. SINT ANNAuAND. P.V. „De Gevleugelde Vrienden". Zaterdag 16 Sept. hield de postduivenvereniging „De Gevleu gelde Vrienden" uit St Annaland een wedvlucht vanuit Clney (B.). Afstand 160 km. De uitslag is als volgt: C. Rijn berg-Ketting 1; A. Rijnberg 2; G. de Bruine 3, 4; Gebr. v. d. Repe 5; W. »v. d. Male 6; A. J. Soeters 7; Nelisse-de Witte 8. Zaterdagmiddagvoetbal. Nieuwland overtrof zichzelf, lesje voor de Beren. De reeds gepubliceerde uitslagen geven weer voldoende stof voor enig commentaar. Hier en daar vormden zich reeds kop groepen, welke in verband met afkeuringen nog enige wijziging kunnen ondergaan, maar waar ook een paar dubieuze mede dingers reeds deze week weer kunnen afvallen. Enkele verras singen werden ook weer genoteerd en wat de zaak aantrekke lijker maakt en volop gelegenheid geeft tot het maken van kansberekeningen voor de elftallen, welke reeds na één week één of meer punten achter geraakten, maar nog best een eerste viool kunnen gaan spelen. Ie Klasse. Nu we de uitslagen reeds kennen, kunnen we met een met de deur in huis vallen en de magere, maar zeer kost bare overwinning van Arnemui- den op het gevreesde Nieuw- dorp signaleren. De Arnemui- der jongens hebben een taaie middag gehad en zullen zeker bij de return-wedstrijd in de tweede helft der competitie, tegen dit Nieuwdorp op eigen veld, nog heel anders uit de hoek moeten komen. Intussen hebben de vissers zich in de leidersgroep genesteld, waar we ook Kloetinge aantreffen, dat Rillan^ia zijn tweede nederlaag toebracht, daarmede de Oost- Bevelandse ploeg voorlopig naar het tweede plan verwijzend, waar we ook de oudé rivaal Krabbendijke zien onderge bracht nu op het Noord-Beve- landse eiland de deur bij Co- lij nsplaatse Boys stevig gegren deld bleek. Krabbendijke komt er dus voorlopig niet aan te pas en het is van de Colijnspl. Boys een prima prestatie daarvoor te hebben gezorgd. Wemeldinge liei zich geen kwaad doen door V.C.K. en we zijn wel belang stellend naar de verdere ver richtingen van de jongens van Schouwenaar. Zou het een se rieuze reflectant zijn in de lei dersgroep of vallen de Wemei- dingers spoedig terug? V.C.K. is nog niet op toeren en zai op zwakkere tegenstanders moeten wachten om aan de oogst te kunnen beginnen. 2e Klasse A. Wissekerke kon het tegen Bevelanders niet red den. De Kamperlandse jongens overtreffen onze verwachtmgen en dat doen ook dè Nieuwian- ders, die Veere kansloos lieten ondergaan. Nemen we daarmj nog het gelijke spel, waar fc>e- rooskerke na de Zierikzeese reis genoegen mee moest nemen, dan zien we, dat deze tweede wed- strijdmiddag de situatie zo mo gelijk nog onoverzichtelijker heelt gemaakt dan ze reeds was. Het kon in dit klasje, nu S.V.D. ook gehavend is, best eens gaan spannen. Er werd namelijk ver loren van 's-Heer Hendriks kinderen (32). 2e Klasse B: De reserves van Rillanöia en de Wolphaartsdijkse dito gingen ook de tweede wees voort op het pad der overwin ning. Kapelle II moest ervaren, dat de competitieweg, welke een goed begin laat zien, toch niet altijd over rozen blijft gaan en de Bevelanders II zag zich een goede start belet door Rillandia. 2e Klasse C: Arendskerke II had met de reserves van Nieuw dorp veel last en hoewel de doelpunten-machine der Arends- kerkse jongens weer op volle toeren draaide werd het toch een benauwd geval nu die van Nieuwdorp de kunst van het scoren ook machtig bleken. V.S.C. kon geen tweede kracht toer forceren nu de Nieuwlan- ders blijkbaar met de sterkste ploegen in het veld kwamen en ook de reserves een prima resul taat boekten door in Vrouwen polder gelijk te spelen. De Nieuwlanders hadden wel een goede dag. 2e Klasse D: De Axelse ploeg knapte het in Baarland uitste kend op en De Beren kreeg geen voet aan de grond. Vreug de in het Axelse kamp, verwon dering bij belangstellende toe schouwers zullen er de eerste gevolgen van zijn. Immers wie had na de eclatante openings nederlaag zo'n resultaat durven verwachten? Zaamslag zal toch geen abonnement op gelijke spelen hebben genomen? Drie wegen, dat al een stevige over winning als ruggesteun had, moest er tenminste in Zaam slag genoegen mee nemen, dat het bij een puntcndeling bleef. 2e Klasse E. Driewegen II ging ten tweeden male met de volle buit strijken en liet Zaam slag II in het zand bijten. Hoek II boekte een grote, eerste over winning op het overspeelde Beren II, terwijl Spui II een draadje toegewezen kreeg, nu Tern. Boys II wenste te pro testeren. Overigens worden pro testen slechts in 20 tot 25 van de ingediende gevallen toe gewezen, zodat de kans op het wijzigen van een uitslag door een protest niet zo heel groot is. Bovendien is het voor nieu welingen in het voetbalvak een doornig pad, dat leidt door het labyrint van bepalingen en voorschriften der protestbehan deling. BEVRIJDINGSWANDELTOCHT TE AXEL. Zaterdag organiseerde de Sportvereniging „Olympia" te Axel de 5e bevrijdingswandel- tocht. Op het 25 K.M. lange par cours waren geen uitvallers. Bij het Poolse Kruis op de Kanaal dijk werd een bloemenhulde ge bracht. Het aantal deelnemers bedroeg 160. Naast de Rijkspo litie tippelde de douane wandel sportvereniging „W. I. K.", Ter- neuzen; „E.M.M.", Terneuzen; de Scheidetippelaars, Kloosterzan- de; Kruiningen en „Olympia", Axel. Voorts diverse particulie ren w.o. twee Rotterdammers, die volgens hun wandelboekje reeds 5d36 K.M. hadden getip peld. Aan allen werd een her inneringsmedaille uitgereikt, aan de groepen een groepsmedaille. DAMMEN. Anderson-Strooband Jr. De eerste twee partijen van de tweekamp tussen Anderson en Strooband Jr om het kampioen schap van Zeeland, zijn in remise geëindigd. Geen van beide spelers aanvaardden ln deze partyen veel ïisico, hoewel beiderzijds enkele malen getracht werd om tot een aanval te komen. Deze pogingen (Ingez. mededeling, advert.) Millioenen (lames zeggen: Voor de handen niets beter dan H A M E A - G E L EI. Wat brengt de Radio? Donderdag 21 September 1950. HILVERSUM I (402 m). A.V. R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. V. P.R.O. 7.50 Dagopening. A.V.R.O. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.35 Amusementsmuziek. 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Tuinbouwpraatje. 12.00 Lichte muziek. 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en plano. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Gram. 16.30 Theater orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.20 Gesprek met de brandweerman. 19.30 Musette-ork. 20.00 Nieuws. 20.15 Radio-philh. orkest. 21.10 Hoorspel. 21.50 Gram. 22.00 Or kestconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM H (298 m). K.R, O. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Gram. 7.54 Mor gengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.40 Schoolradio. N.C.R.V. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. K.R.O. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.03 Lunchconcert. 13.00 Nieuws 13.20 Cowboyliedjes. N.C.R.V. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Tenor en orgel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Hoorspel. 17.50 Gram 18.15 C.N.V. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Vrolijke muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.00 Causerie. 21.10 Marlnlerskapel. 21.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram, werden echter In de kiem ge smoord. Belde partijen gingen na een kort gevecht om het bezit van 't centrum over ln het flankspelgen- re, waarin belde spelers goed thuis bleken te zijn. Verwacht wordt, dat beiden na deze vrij kalme eerste partijen wegen zullen zoeken, om een be slissing te forceren, hetgeen da spanning zal doen toenemen. Volk van Bazalt, door Dignata Robbertz. Uitge verij Winants, Heerlen. Dignata Robbertz heeft reeds vroeger met haar verhaal „Jikke- miengetoond een schrijfster van formaat te zijn. En dat blijkt hier opnieuw. De schrijfster, geboren te Veere, en opgegroeid bij de zeeweringen, vertelt in dit nieuwe boek van de stoere werkers te Westkapelle, van hun lief en leed en van hun voor een buitenstaander vaak on begrijpelijke gehechtheid aan hun geboortegrond. En zij doet dit op meesterlijke wijze en geeft daar bij blijk met de zeden en gewoon ten en ook met de taal van de Westkappelaars uitstekend ver trouwd te zijn. Het vele gebruik van het plaatselijke dialect, geeft bij het lezen aanvankelijk enige moeite, maar na de lezing van enige bladzijden, wordt dit be zwaar niet meer gevoeld en blijft men met klimmende belangstel ling het verhaal volgen. Het is een prachtig boek, dat van het begin tot 't eind spreekt van de liefde van de schrijfster voor dit volk aan de altijd grootse en ge weldige zee. Een meesterlijke te kening. En toch ontbreekt hier, naar het ons voorkomt iets, waar door het niet overeenkomt met de werkelijkheid. Wij maken hier kennis met een groot aantal elk op zichzelf be langrijke figuren, onder zeer uit eenlopende omstandigheden. In het begin staan we aan het sterfbed van Daane van Sighem en aan het slot sterft Berra, zijn vrouw, de sympathieke moeder van Jikke en Leus, de hoofdper sonen van dit verhaal. Wij zien hier de opgroeiende jeugd, er is sprake van verlovingen, huwelij ken en geboorte, sterven en be graven. Heel het leven zoals het in een dorp als Westkapelle ge leefd wordt, trekt als in een boei ende film langs ons heen. Maar merkwaardig hierbij is, dat in heel dit boek van kerk en godsdienst met geen woord ge sproken wordt. Dit stoere volk, volk van bazalt, zoals het hier getekend wordt, leeft zonder God in de wereld. Het geniet van de overwinning aan een zijden vreugden des levens, he.t heeft zijn bruiloften, waar gedanst wordt en gedronken, het vecht tegen de altijd gevaarlijke vijand het water, er zijn de stropers en de strandjutters, die op kostelijkst wijze de baubikkers politie en jachtopzieners weten te ver schalken, maar in de nood ls es geen gebed en in de vreugde is er geen danklied ter ere van Hem Wiens ook de zee is. Zijn zo de Westkappelaars? Ze zullen er zijn zo. Maar wie tracht uit te beelden het leven van dit volk van bazalt en van het ker kelijk en godsdienstig leven zon der meer zwijgt, geeft daarmee blijk, als althans niet opzettelijk verkeerde kleuren worden ge bruikt, dit volk toch niet te ken nen. En zo is dit boek, hoe schoon, ontroerend schoon het soms ook mag zijn, toch een mistekening. Dit valt temeer te betreuren, om dat naar verwacht mag worden, dit boek evenals Jikkemien, een groot aantal lezers zal bereiken, die op deze wijze van de bewo ners van Walcheren in het alge meen en van de Westkappelaars in het bijzonder, een indruk krij gen die met de werkelijkheid niet in overeenstemming is. Korte Verklaring der H. Schrift. Uitgave N.V. J. H, Kok, Kampen. In de tweede druk van deze veel gevraagde en terecht ge roemde serie, zijn opnieuw twee deeltjes verschenen: Het boek Ester, opnieuw uit de grondtekst vertaald en verklaard, door dr G. Ch. Aalders, en Jakobus en Judas, resp. bewerkt door dr F. W. Gros heide en dr S. Greijdanus. Met blijdschap zullen deze herdrukken door velen worden begroet. Paraphrase H. Schrift. Uitgave: T. Wever, Fra- neker. In de serie Paraphrase Heilige Schrift, verscheen thans het boek Numerie, bewerkt door ds W. Tom. Na een korte inleiding waarin een overzicht van de in houd van dit vierde boek van Ma zes wordt gegeven, geeft ds Tom een omschrijving die zich gemak kelijk lezen laat. Een aantal aan tekeningen werken er toe mee de tekst te verduidelijken.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4