Begroting 1951 gebaseerd op teleurstellende begroting 1950 j3rovinu$^M Economisch herstel onmiskenbaar, doch nieuwe gevaren in zicht. ADAMSON Millioenenparade in de Tweede Kamer. Daarom uiterste zuinigheid geboden. DE TROONREDE. Verbetering van verleden jaar niet voortgezet. Belastingopbrengst gestegen. Uitgeteld in de eerste ronde. Woensdag 20 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Ü8 ontwikkeling in het lopende begrotingsjaar, waardoor een aanvankelijk geraamd begrotingsoverschot van f 20 miiUoen ver keerde In een tekort van f 367 millioen, heeft de Regering met grote zorg vervuld en heeft haar by de voorbereiding van de ont werpbegroting over 1951 steeds voor ogen gestaan. In de gevallen, waar dit zonder de algemene beginselen van het regeringsbeleid aan te tasten ook maar enigszins mogelijk bleek, zjjn dan ook op de aanvankelijk opgestelde voorontwerpen aanzienlijke reducties toegepast. Het resultaat hiervan was, dat de uitgaven voor 1951 op een lager bedrag konden worden gesteld dan die van de aan hangige begroting voor 1950. Mede dank zjj een hogere raming der middelen kon het geraamd begrotingstekort voor 1951 be perkt biyven tot f 117 millioen. Aldus de Minister van Financiën, de heer Lieftinok, ln zijn gistermiddag aan de Tweede Kamer aangeboden mlllioenennota, welke een overzicht geeft van 's Rijks financiën. Dat de zaken in 1950 zo teleur- Itellend verlopen zijn, schrijft de linister o.m. toe aan de deva luatie en aan de militaire maat regelen, die genomen moesten worden ter uitvoering van de be- iluiten der Ronde Tafelconferen tie. Nieuwe begrotingsontwerpen moesten in verband hiermee wor den ingediend voor Oorlog, Unie aangelegenheden en Uniezaken en Overzese Rijksdelen, terwijl voor de Marine en het landbouw- •galisatiefonds ingrijpende begro tingswijzigingen moesten worden voorgesteld. Onzekere factoren. Ook voor de begroting 1951, waarop dus slechts een betrekke lijk gering tekort geraamd wordt moeten echter een aantal belang rijke reserves worden gemaakt. O.a. heeft men hierin nog geen rekening gehouden met de jong ste loonsverhoging en evenmin met de belangrijke prijsstijgingen, die toch waarschijnlijk voor de deur staan. Voorts is voor eventuele werk loosheidsbestrijding een aanloop- post opgebracht van f 15 millioen (Vervolg van pag. 1) DE DEFENSIE. Het stemt tot diepe bezorgdheid, dat zo spoedig na de afloop van de wereldoorlog en zo onmiddellijk volgende op de beëindiging van het conflict in Indonesië, opnieuw van Neder land grote offers voor de defensie moeten worden gevraagd. Versnelling van de opbouw en versterking in het bijzonder van de strijdkrachten te land en in de lucht is ter hand genomen. Hetgeen op dit gebied verder zal dienen te worden gedaan, verkrijgt vorm en inhoud door voortdurend overleg met de landen, met welke Nederland in het Noord-Atlantisch verdrag is verbonden. Naast de steun, welke andere landen ons willen geven, heeft Nederland eigen prestaties te vergroten. Zowel bij de defensie als bij de ordehandhaving en bij de burgerlijke ver dediging zal vrijwillige medewerking van grote betekenis kun- tien zijn. Met dankbaarheid gedenk Ik hoevelen hun militaire dienst overzee met inzet van hun gehele persoon hebben ver richt, en ook thans nog gedurende de laatste en wellicht zwaarste periode van hun verblijf in Indonesië vervullen. Met eerbied itel Ik vast, hoevelen bereid bleken om als vrijwilligers deel te nemen aan het Nederlandse aandeel in de strijdmacht der Ver- Snigde Naties in Korea. De regering weet zich door de wilskracht er natie gesterkt in haar streven om Nederland zijn plaats te doen Innemen in de kring der landen, die zich doelbewust op maken om de kans op het behoud van de vrede te vergroten door de zekerheid te scheppen, dal een aanval gezamenlijk zou worden weerstaan. HET FINANCIEEL EN ECONOMISCH VOOR NIEUWE VRAAGSTUKKEN. BELEID De gang van zaken in de wereld stelt Nederland ook op economisch, sociaal en financieel gebied voor nieuwe vraagstuk ken. Behalve aan de noodzaak tot opvoering der nationale weer baarheid is daarbij vooral te denken aan de sterke stijging der prijzen van vele grondstoffen op de wereldmarkt, een stijging, waartegen Nederland alleen niets vermag, en die voor ons land «en bijzonder ongunstige uitwerking heeft, omdat het zelf zo weinig grondstoffen voortbrengt. Onder deze omstandigheden eist het te volgen beleid hernieuw de nauwgezette overweging. Een herziening van de rangorde in dringendheid der uitgaven Sp het gebied der overheidswerkzaamheid, met inbegrip van die er lagere overheden, zal onvermijdelijk zijn. Een verdere ver laging van de belastingdruk zal om gelijke oorzaak voorshands niet in vooruitzicht kunnen worden gesteld. De handhaving van het monetaire evenwicht, in de laatste jaren bevorderd door de Marshallhulp, zal onder de gewijzigde omstandigheden moei lijker worden. Het is echter een gebiedende eis, dat dit even- Wicht wordt bewaard, zowel als voorwaarde voor het herstel van het nog steeds ontbrekende evenwicht in de betalingsbalans, als omdat een stijgend prijspeil noodlottige gevolgen medebrengt Voor het levensniveau van een groot deel van ons volk. In ver band daarmede zal ook in de financiële politiek aan sociale ge zichtspunten bijzondere aandacht moeten worden besteed. Evenzeer is op economisch gebied grote waakzaamheid ge boden. Mocht de ontwikkeling dieper en meer omvattend over heidsingrijpen wenselijk doen zijn, dan zal de regering niet aar zelen hiertoe over te gaan. Na urgent gebleken maatregelen op het gebied van de loon- •n prijspolitiek te hebben genomen, heeft de regering over het Verder te dezen aanzien te voeren beleid het advies gevraagd Van de dit jaar tot stand gekomen Sociaal-Economische Raad. Ter bereiking van een doeltreffende maatschappelijke organi satie is h#t van groot belang, dat lichamen, als bedoeld in de Wet op de bedrijfsorganisatie, tot stand komen. De regering zal de bedrijfsorganisatie zoveel mogelijk bevorderen, mede door bij nieuwe wettelijke maatregelen, waar mogelijk, bevoegdheden aan bedrijfslichamen toe te kennen. De bevordering van de industria lisatie, die tot nog toe niet onbevredigend verloopt, blijft een kernpunt van de economische politiek. Ook op verdere verhoging van de productiviteit van landbouw en visserij blijft het streven der regering gericht. DE WERKGELEGENHEID. De werkgelegenheid bleef zich in het algemeen, in aanmerking genomen het grote aantal gedemobiliseerden, dat geplaatst moest worden, gunstig ontwikkelen. Waar zich in enkele gebieden van Ons land met veelal eenzijdige bestaansbronnen regionale struc turele werkloosheid begon af te tekenen, werden voorzieningen getroffen om deze gebieden aantrekkelijker te maken voor indu strievestiging. Op dit gebied zijn reeds enkele resultaten van betekenis bereikt. De sterke bevolkingsgroei en de beperktheid van de beschik bare grond blijven krachtige bevordering der emigratie eisen. Voorstellen tot het voortzetten van landaanwinning en inpol dering zullen worden gedaan, CULTURELE EN ONDERWIJSPOLITIEK. Nu de liquidatie van de gevolgen van oorlog en bezetting «teeds verder voortschrijdt, kan meer dan in vorige jaren aan dacht en energie worden gewijd aan de aanpassing van ons recht aan de ontwikkeling der maatschappelijke verhoudingen. Op cultureel gebied zal het beleid gedragen blijven door de overtuiging, dat kunsten en wetenschappen van hoge waarde Hjn voor ons volk. Aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd een nota be treffende het geheel van onderwijsvoorzieningen, die voor de toe komst van onze jeugd en met het oog op de behoeften onzer maatschappij wenselijk zijn. GROTE KRACHTSINSPANNING NODIG. De verdere uitwerking van het door het kabinet bij zijn op treden ontwikkelde program van wetgeving en bestuur, waarvan feeds verscheidene punten werden verwezenlijkt, zal voortgang hebben. In de Memoriën van Toelichting bij de begrotingshoofd- «tukken worden daaromtrent nadere mededelingen gedaan. Veel *al daardoor ook in het nieuwe zittingsjaar van Uw werkkracht worden gevraagd. Vast staat, dat een grote krachtsinspanning van heel ons volk nodig zal zijn om aan de gewijzigde verhoudingen het hoofd te bieden. Uit hetgeen mogelijk is gebleken in de vijf jaar, waarin Nederland zich uit de diepste ellende omhoog heeft gewerkt, mag het vertrouwen worden geput, dat onze volkskracht ook tegen deze verzwaarde taak opgewassen zal blijken te zijn. De regering harerzijds zal het mogelijke doen om een redelijk •venwicht te bevorderen tussen de eisen, gesteld vóór de mede- Werking aan de collectieve veiligheid, en het economische, sociale •n culturele welzijn van ons volk. Met de bede, dat God ons allen in onze arbeid moge sterken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. waarvan in het geheel nog niet vast staat of en hoeveel daarvan besteed zal moeten worden. Dan zijn er nog verschillende wettelijke regelingen aanhangig, die uitgaven met zich kunnen brengen, welke in de begroting nog niet zijn voorzien. Dit betreft o.m. de ontwerp-huurwet, de in uitzicht gestelde salarisverbete ring van het personeel van lager-, nijverheids-, middelbaar en voor bereidend hogei* onderwijs, het ontwerp nopens het kleuteronder wijs, het wetsontwerp kinderbij slag kleine zelfstandigen, het wetsontwerp overheidsaansprake- lijkheid bezettingshandelingen, 't wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag en het ontwerp kinder toelagewet voor gepensioneerden (voorzover betreft het militaire en spoorwegpersoneel). Gevreesd mi n thans worden, dat een bedrag van f 132.000, als thans uitgetrokken, voor de be scherming van de burgerbevolking in verband met de internationale ontwikkelingen niet voldoende zal blijken. Ook moet nog afgewacht worden of f 1.000.000 voldoende zal blijken te zijn voor de ver plichtingen voortvloeiende uit de garantiewet voor burgerlijke overheidsdienaren van Indonesië. De bijdragen aan de geldmiddelen van Nieuw-Guinea zijn verder met een bedrag van f20 millioen nog maar zeer globaal geschat. En uiteindelijk zal, last not least, het bedrag van de begro tingen van Oorlog en Marine wel met tenminste 10 15 pet. moe ten worden verhoogd. Voorlopig gunstig beeld. Maar met dat al vertoont de begroting 1951 dan toch in haar huidige gedaante een tekort van „slechts" f 117 millioen, dat is een verbetering van f 250 mil lioen vergeleken bij de thans aan hangige begroting 1950. Vergele ken bij de voorlopige raming over 1950, die er nog weer aanzienlijk ongunstiger uitziet dan de begro ting over dat jaar in de thans aanhangige vorm, bedraagt de verbetering zelfs f 355 millioen. Duidelijk economisch herstel. In zijn slotbeschouwing plaatst de Minister de toestand van 's Rijks financiën in het breder ver band van de ontwikkeling der Nederlandse economie. Het tekort op de begrotingsba lans, dat in de jaren 19461948 respectievelijk f 1.15 milliard, f 1.65 milliard en f 1.14 milliard bedroeg blijkt in 1948 te zijn ge daald tot f 0.3 milliard. Neder land heeft dus wel belangrijke vorderingen gemaakt op de weg naar zelfstandigheid t.o.v. het buitenland. Het reële nationale inkomen is volgens een recente schatting van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek van 1946 tot 1949 gestegen van 91 tot 125 pet. van dat van 1938. Een bevredigend cijfer, zelfs als men in aanmerking neemt, dat de bevolking in deze 11 jaar met 15 pet. toenam. Er heeft zich dus, aldus con cludeert de Minister, in de afge lopen jaren een duidelijk econo misch herstel voltrokken, al mag men daarom de grote economi sche moeilijkheden waarvoor ons land nog steeds staat niet uit het oog verliezen. Betalingsbalans blijft primair. In dit verband wijst hij op de grote zorg, die de betalingsba lans nog altijd vereist. Aangezien de buitenlandse hulp aanzienlijk zal gaan dalen is een verbetering van de betalings- en met name de handelsbalans ten opzichte van de toestand der laatste maanden dringend nodig. Vooral zal ver meden moeten worden dat er een teveel aan binnenlandse koop kracht ontstaat, die de betalings balans zou bedreigen. De thans tot stand gekomen liberalisatie van het verkeer zou de nadelige invloed van zulk een teveel aan koopkracht in versterkte mate tot uiting doen komen. Van invloed op de binnenlandse monetaire ontwikkeling is o.m. ook de begrotingspolitiek. Het nadelig saldo van f 117 millioen, waarbij nog komt het nadelig sal do op de buitengewone dienst II van f 400 millioen is in dit ver band van betekenis. Ook zal het beeld van de begroting van 1950 nog van invloed zijn, daar een deel der daarin opgenomen ont vangsten en uitgaven eerst in 1951 zal worden geëffectueerd. Het geheel overziende, meent de Minister, dat waar de moge lijkheid van het optreden van on gewenste tendenties niet geheel is uitgesloten de feitelijke ontwik keling met nauwgezetheid dient te worden gevolgd en dat iedere eventuele verdere verhoging van uitgaven, waar geen verhoging van middelen tegenover staat, slechts verantwoord is te achten indien deze door verhogingen el ders kan worden gecompenseerd. Bewapening vergroot moeilijkheden. De minister wijst er tenslotte nogmaals op, dat de economische en financiële problemen, waar voor ons land zich ziet gesteld, thans worden gecompliceerd door de gebleken noodzaak tot vergro ting der militaire paraatheid. Een vergroot beslag op goederen en diensten voor militaire doelein den betekent onvermijdelijk, dat het deel der reële nationale mid delen dat ter beschikking komt van de civiele sector, dienover eenkomstig vermindert. Enerzijds zullen de uit deze constellatie voortvloeiende offers naar billijkheid dienen te worden verdeeld, anderzijds dient 't stre ven er op te zijn gericht, de ver wezenlijking van de doeleinden der economische politiek op lange termijn zo min mogelijk te scha den. Monetair evenwicht bedreigd. De nieuwe situatie levert ge vaar op van verstoring van het monetaire evenwicht, indien de vraag in de civiele sector zich niet aanpast aan het verminderde aanbod. Deze situatie wordt toch al bemoeilijkt door de prijsstij gingen op de wereldgoederen markten. Gezien de samenstelling van het Nederlandse in- en uit- voerpakket (de invoerartikelen stijgen meer in prijs dan onze exportartikelen) bedreigen deze de ruilvoet. Zetten deus tendenzen zich voort, clan zal het treffen van antl-inflationlstische maatrege len noodzakelijk zjjn. Tering naar de nering. Het tekort, dat de ontwerp begroting voor 1951 vertoont ondanks alle inspanning om haar sluitend te maken wijst er op, aldus de minister, dat het finan cieel beleid aan een critische her ziening dient te worden onder worpen vóórdat besloten' wordt tot nieuwe uitgaven, die met zelf tot een rijker vloeien d*P middelen bijdragen of op andere wijze, wat haar monetair effect betreft, b.v. door het plaatsen van leningen, kunnen worden gecompenseerd. Het inhalen van de belasting achterstand levert nog een zeke re reserve op, maar deze factor is van voorbijgaande aard en mag derhalve bij de bepaling van het toelaatbare uitgavenniveau niet in aanmerking worden genomen en dient bovendien bij voorkeur voor schuldfaflossinng te worden gebruikt. Het gevaar, dat 's lands finan ciën bedreigt, bestaat vooral hier in, dat het verlangen groot Is om in de vele noden en behoeften, die ervaren worden, tegelijkertijd en zo goed mogelijk te voorzien, ter wijl de financiële toestand selec tie en beperking eist. Bij de sa menstelling der onderhavige be groting Is reeds veel beperking betracht. Als verdere uitgaven onvermijdelijk blijken, zal er meer beperkt moeten worden. Daarbij dient volledige bereidheid te wor den gewekt om elke uitgave bin nen het strikt noodzakelijke te houden en haar te plaatsen in het algemeen kader van een veraut- wo' 'd begrotingsbeleid. Slechts zo komt het hoogste be lang van het land tot zijn recht en kan rechtvaardigheid worden betracht jegens het gehele volk. DE NAAKTE CIJFERS. De totaal-cijfers van de ont- werp-begroting voor 1951 zijn samengevat in het hieronder volgende overzicht, ontleend aan de millioenennota. Ter vergelij king zy'n daarin mede de bedra gen van de herziene raming van de uitgaven en middelen over 1950 opgenomen. Gewone dienst: Omschrijving (in mill, guldens) cv S c® £2 d) r-t ir r—i ■a g cd f- Uitgaven 3201 Middelen 3899 a O 4, XI 2954 3678 Voordelig saldo 698 724 Buitgenw. dienst I (uitgaven en ont vangsten van aflo pend karakter) Uitgaven 1104 653 Middelen 170 12 Nadelig saldo 934 641 Gewone dienst buitengew. dienst I: Uitgaven 4305 3607 Middelen 4069 3690 Nadelig/voordelig saldo 236 83 Nadelig saldo land- bouw-egalisatiefonds 236 200 Nadelig saldo 472 117 Buitengew. dienst II: (kapitaalsuitgaven en -ontvangsten) Uitgaven 1220 635 Middelen 302 232 918 403 Saldo AANTAL AMBTENAREN DAALT. De sterkte van het burgerlijk rijkspersoneel wordt voor 1951 geraamd op 78.300. Sedert 1 Januari 1946 is het aantal met ongeveer 45.000 verminderd. Voor de begroting 1950 werd het nog op ruim 100.000 geschat. DE SLOKOPS. In de millioènennota wordt een opsomming gegeven van de drie belangrijkste groepen van uitgaven. Deze zijn ook voor 1951 weer: 1. De militaire uitgaven in eigenlijke zin: f818 millioen. 2. De uitgaven voor oorlogsherstel: f 461 millioen. 3. De dienst staatsschuld: f713 millioen. Te zamen f1992 millioen. Hierbij is dan nog geen reke ning gehouden met de verwach te stijging van de militaire uit gaven met 10 a 15 Uit een uitvoeriger specifica tie elders in de nota blijkt, dat de belangrijkste andere uit gavenposten gevormd worden door: 1. Sociale voorzieningen f 521 millioen. 2. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen f 422 millioen. Gevijven vragen deze onder- van werpen dus bijna f 3 milliard van het totaal van bijna f41» milliard. RIJKSDEELNEMING IN HET BOUWPROGRAMMA 1951. Uit de millioenennota blijkt, dat van de f 1474 millioen, die in 1951 zullen worden uitge geven voor werken op het ge bied van water, en wegenbouw, spoorwegbouw, burgerlijke of utiliteitsbouw e.d. een bedrag van f 403 millioen ten laste van de Rijksbegroting komt. De overige gelden worden dus ge fourneerd door lagere publiek rechtelijke organen en particu lieren. De Staatsbalans. Schuldpositie eveneens verslechterd. De in 1948 ingetreden verbe tering van de staatsbalans heeft zich blijkens de millioenennota in 1949 niet voortgezet. Het na delig saldo, dat op 31 Decem ber 1948 f 14.374 millioen be droeg, nam in genoemd jaar toe met f 692 millioen, zodat het op 31 December 1949 f 15.066 mil lioen beliep. De voornaamste oorzaken van deze verslechte ring waren de kwijtschelding van vorderingen op Indonesië en de devaluatie. Ook de daling van de binnen landse schuld zette niet verder door. Bedroeg deze op 30 Juni 1949 f22,834 millioen, op 30 Juni van dit jaar bleek zij gestegen tot f 23.251 millioen. De buiten landse schuld nam, hoofdzake lijk tengevolge van de devalu atie nog veel sterker toe en wel van f 2.519 millioen op 30 Juni 1949 tot f 3.453 millioen op 30 Juni 1950. Verdeling tussen Rijk en Gemeenten. In de millioenennota betoogt minister Lieftinck, dat de belas tingopbrengsten over 1950 d aanvankelijke ramingen waar schijnlijk in ruime mate zulten overschrijden. Dit geldt speciaal voor de niet-kohierbelastingen, die sneller op de economisch omstandigheden reageren. Hal verwege het jaar hadden deze belastingen- reeds 58,4 pet. van het geraamde bedrag opge bracht, terwijl de op 1 Januari 1950 ingegane loonsverhoging toen nog slechts gedeeltelijk in vloed had kunnen uitoefenen. De omzetbelasting zal tengevolge van de door de devaluatie ver oorzaakte prijsstijgingen meer dan f 100 millioen meer opbren gen dan geraamd was. De in voerrechten gaven over de eerst:: helft van het jaar vanwege de omvangrijke import eveneen zeer bevredigende ontvangsten te zien. Sedert Mei kwam hier nog de gunstige invloed bij van het bijzonder invoerrecht op ben zine. Over het feitelijk beloop van de kohierbelastingen valt op dit moment nog weinig te zeggen Van de over 1951 verwachte belastingopbrengst van f 3883 millioen zal ten bate van het ge meentefonds komen f421 mil lioen, d.i. 11,7 pet., van het pro vinciefonds 25 millioen en van het landbouw-egalisatiefonds f 8 millioen. Het voorstel om het aandeel van het gemeentefonds voor de jaren 1951 en 1952 te verhogen van 8 tot 11,7 pet. is gedaan om te voorkomen, dat de gemeenten door de afschaffing van de ondernemingsbelasting in deze overgangsjaren in bud- getaire moeilijkheden zouden komen. Korenmolen te Sluis wordt gerestaureerd. De in 1944 tijdens oorlogshan delingen in Zeeuwsch Vlaande ren, zwaar beschadigde koren molen „De Brak" te Sluis, zal, dank zij de bemoeiingen van het Sluisse gemeentebestuur en met medewerking van de vereniging „De Hollandse Molen" en „Mo lenmonumentenzorg", worden gerestaureerd. Deze stenen molen, die in 1739 werd gebouwd en die tot 1944 in gebruik was, werd vroeger druk bezocht door buitenlandse toe risten. Ned. Chr. Reisvereniging afd. Zeeland. De afd. Zeeland van de Ned. Chr. Reisvereniging heeft het reisseizoen 1950-1951 j.l. Zater dag afgesloten met een zeer ge slaagde dagreis naar Brugge, onder leiding van de voorzitter, de heer H. C. van Donk uit Goes. 47 leden namen aan deze tocht deel. In totaal werden in dit jaar 5 excursies gemaakt, te weten naar Gent en de begonia- velden van Lo Christie, naar de suikerfabriek van Dinteloord, naar het naturreservaat op Schouwen, door de bloeiende boomgaarden van Zuid-Beveland en tenslotte kersen-eten in Zuid- Beveland. De beide laatsten ge schiedden per fiets, de anderen per touringcar. Behalve de jaar vergadering, waarop enige films werden vertoond, hield de afde ling nog een grote Zwitserse avond. Het ledenaantal beweegt zich in stijgende lijn. Rechtsgebied rechtbanken en kantongerechten. Verschenen is het voorlopig verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantonge rechten. De commissie stemt in met het voorstel om Tholen en St. Phi- lipsland te doen blijven in het kanton Zierikzee en het arron dissement Middelburg. Oriënteringsrit voor „brom fietsen" op Zaterdag a.s. te Goes. Zaterdag a.s. wordt een oriën teringsrit voor „bromfietsen" ge organiseerd door de Solexclub „De Bromvlieg" te Goes. Er wordt om twee uur gestart te Goes en dan vertrekken verder elke twee minuten twee „brom fietsers", die een routebeschrij ving meekrijgen. Op de route zijn verschillende controleposten gevestigd,'waar de startkaart afgetekend wordt. Aangezien de rit slechts 35 km bedraagt en geheel over verharde wegen loopt, is het geen zware opgave voor de deelnemers. Het mooie van de rit is echter, dat zij ook verkeersopvoedkundig is. De Goese politie heeft haar vol le medewerking toegezegd. Er wordt gelet op het opvolgen van de verkeersvoorschriften en er worden ook schriftelijk enkele eenvoudige verkeersvragen ge steld. MIDDELBURG. Uitbreiding der straatverlichting. In de raadsvergadering van Maandagmiddag is o.m. tijdens de rondvraag gesproken over de straatverlichting. De heer J. M. Wondergem (C.H.) vroeg waar om de lantaarn in de Eigen- haardstraat ondanks toezeggin gen niet is verplaatst en nader hand vroeg de heer P. Melief- ste (A.R.) om betere verlichting antwoordde de wethouder, de heer L. J. van 't Westende, dat binnenkort een voorstel de raad zal bereiken, waarin een groot aantal voorzieningen betreffen de uitbreiding der straatverlich ting zowel in de binnenstad als de buitenwijken worden voor gesteld. De heer J. L. Breel (Arb.) informeerde naar de openstelling van het stadhuis voor de vreemdelingen. De voor zitter deelde mede, dat dit vol gend jaar het geval zal zijn. De heer Meliefste wees er nog op, dat de bewoners van de Blauwedijk en Stationstraat last ondervinden van de Ijzergieterij van Boddaert en Co. Een en an der zal worden onderzocht. Voorts klaagde de heer Me liefste over de lage druk van het gas voor de woningen aan de Seisweg. Laatste Molenwaterconcert, Voor de laatste maal in dit seizoen zal het Middelburgs Mu ziekcorps o.l.v. de heer Joh. H. Caro, Vrijdagavond van 8 tot 10 uur een concert geven op de tent op het Molenwater. Men heeft gemeend om tijdens dit laatste concert enkele verzoek nummers te spelen en zo vinden we in het programma opgeno- men„De parade der tinnen sol daatjes", alsmede de ouverture „Dichter en landman" van Sup- pé. Ook de selectie van Ameri kaanse neger- en volksliederen wordt op verzoek uitgevoerd. Drie marsen, de ouverture „Ban dietenstreken" van Suppé en de suite „Romantique" van Popy completeren het programma. Wanneer de weersomstandig heden ongunstig zijn, zal dit con cert worden gegeven op Woens dag 27 September a.s. Ontspanningsavond voor de militairen der C.O.A.K. Naar wij vernemen zal door het bestuur van het Chr. Mili tair Tehuis op Donderdagavond 28 September a.s. in het tehuis aan de Nieuwstraat een ontspan ningsavond worden georgani seerd vóór de militairen van de C.O.A.K. x In de bovenzaal van het te huis zal de bekende voordrachts kunstenaar Elsacker declameren, terwijl de heer Ab. Lichtendahl voor de muzikale omlijsting zal zorgen. Verder zal op 21 October a.s. de jaarlijkse collecte voor het wei'k van de Ver. „Pro Rege" worden gehouden, waardoor de tehuizen in stand kunnen wor den gehouden en avonden kun nen worden gegeven. THOLEN. Brandje. Vrijdag j.l. Is, vermoedelijk door het oplaaien van de vlam van het petroleumstel, het schuurtje van de fam. Kooijman aan de Grind weg geheel uitgebrand. Met eigen middelen werd het brandje ge blust. Verzekering dekt de schade. OOSTBURG. Aanrijding. Maandagmiddag kwam een dienstbus van de Z.V.r.M. in de Burchstraat bij het draaien naar de Markt in botsing met een per sonenauto. Beide auto s liepen lichte schade op. De schooljeugd toonde grote belangstelling voor de reconstructie door de Rijks politie. Nieuwe straat. Er is een begin gemaakt met het leggen van een wegdek op de nieuwe verbindingsweg tus sen de Brouwerijstraat en het plein voor de R.K. kerk, zodat da gemeente binnenkort weer vim POLITIEK ADVIES. Er bestaat te Amsterdam een bankierskantoor: Van der Werf en Hubrecht. Dit kantoor geeft ter voorlich ting van zijn zakenrelaties, beursoverzichten uit. Dat ge beurt meer. Maar iets nieuivs is wel, dat tegelijkertijd politieke voorlich ting wordt gegeven. Zo maar gratis voor niets. Het gaat over Nieuw-Guinea. Voor Nederland waardeloos, al dus het advies. Het wordt in alle opzichten een blok aan het been. Nu treft het, dat Soekarno zijn zinnen op dit gebied heeft gezet. En we moeten niet vergeten, dat Soekarno een groot man is, dia door millioenen op de handen wordt gedragen. En die gemak kelijk stemming tegen de Ne derlanders in Indonesia kan maken. En dan volgt het gratis advies: „Wij hebben het lot van deze 220.000 Nederlanders in eigen hand. Mogen wij dit risico op ons nemen? Wij doen een dringend beroep op het gehele Nederlandse Volk, om pressie uit te oefenen op de Nederlandse Regering om Irian met een vriendschappelijk gebaar aan Indonesië over te dragen. De tijd dringt. Milliarden Ne derlandse belangen staan op het spel." Toch wel vriendelijk van deze firma om zo maar gratis poli tieke adviezen te verstrekken. Ik voor mij ben er erg dank baar voor. Alleen een mens is niet gauw tevreden zou ik er nog graag een toelichting bij willen hebben. En wel over de vraag met wat voor een kantoor we hier te doen hebben. Het kan nooit kwaad te weten uit welke hoek de wind hier waait. Inconsequent, Het prot. chr. weekblad „Vrij heid" wijst op een inconsequentie van „De Telegraaf" en vindt die „echt een beetje vreemd": „Het hele jaar door heeft „Da Telegraaf" telkens weer gezegd, dat haar groot onrecht ls ge schied. Wij laten dat nu rusten. Maar toch willen we even op een wat vreemde redenering wij zen waarmee „De Telegraaf" zijn (toch zo schone?) straatje uit de oorlog wil schoonveger). Kijk, zeggen zij: „Wij hebben generaal Winkelman na de capi tulatie gevraagd wat we doen moesten. Gewoon doorgaan, zei de gene raal. Net als alle andere bedrij nen. Nou, dat deden we toen natuur lijk. En later hebben we nog eens .eprobeerd van de regering lq Londen langs de „Zwitserse weg" richtlijnen te verkrijgen. We heb ben daarop nooit antwoord ge kregen. Ja, w(j weten nu, dat dat verzoek zelfs niet ls doorgezon den". Is het dan zo'n wonder willen zij blijkbaar zeggen, dat wij ook niet meer wisten wat wij doen moesten en dat w(j toen maar „gewoon" doorgegaan zijn Och, neen, een wonder niet. Maar is „De Telegraaf" dan zo weinig gewend „zelfstandig" be slissingen te nemen? Reizen ze dan tegenwoordig ook dagelijks een of meer keren naar Den Haag om de regering te vragen hoe ze moeten hande len en schrijven? Ze lijken ons toch heel flinke kerels toe, met een stellige overtuiging. Mannen, die niet schromen voor alles wat recht ls te strijden. En die heus niet geneigd zijn om als maar adviezen te vragen. Wij vinden het echt een beetje vreemd. Niet onbegrijpelijk, alleen maar wat vreemd". de buitenwijken. Beiden «en nieuwe straat heeft. RETRANOHEMENT. Klopjacht aan het Zwin. Niet altyd genieten de vegels in het Zwin van de rust in het natuurreservaat. Dezer dagen, werd er een patrijzenjacht ge houden, waarbij een tweehon derd vogels werden geschoten.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2