Defensie gaat grote offers eisen Geen verdere verlaging van belastingdruk Het Westen geeft Duitsland weer een kans EEN PRINSJESDAG ZONDER ZON maar tocb met veel feestvreugde Regering rekent volgend jaar op 40.000 emigranten DE TROONREDE De Troonrede. Gevolgen van internationale spanningen merkbaar in rede Waegwan heroverd Staat van oorlog zal worden beëindigd SNIPPER NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND POLITIEMAGHT WORDT VERSTERKT Noodvoorzienig yemeentefinanciën wordt met een jaar verlengd Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, u« geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1667 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord WOENSDAG 20 SEPT. 1980 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Xholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 6.23 u., onder 18.42 u.; Maan op 17.27 u., onder u. Hoogwater op Donderdag 21 Sept. Vlissingen: 9.54 u. 1.24 m., 22.46 U. 1.42 m.; Terneuzen: 10.21 u. 1.43 m„ 23.09 u. 1.62 m.; Wemel- dinge: 11.19 u. 1.15 m., u. m.; Zierikzee: 10.59 u. 1.00 m., 23.47 u. 1.22 m. 7 FAe rede waarmee H. M. de Koningin gisteren de zitting van de Staten-Generaal heeft geopend, is niet in opgewekte toon gesteld, al kan ook niet worden gezegd, dat zij een pessi mistische geest ademt. De moeilijkheden worden on der het oog gezien, maar daar naast wordt de verwachting uit gesproken, dat ons volk, dat zich na de oorlog uit de diepste ellen de omhoog heeft gewerkt, oereid zal zijn aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Te prijzen is de nuchtere toon, die het geheel kenmerkt. De gevaren en bezwaren die zien in deze tijd voordoen, worden niet verzwegen. Mooie voorspie gelingen ontbreken. LI erumerd wordt aan de ver- T1 heugende opleving die het eerste vijftal jaren na de bevrij ding te zien gaven, een opleving die geremd wordt door de inter nationale spanningen, waarbij de aanval op Zuid-Korea het hoog tepunt vormt. Met voldoening wordt gewag gemaakt van de internationale samenwerking, ten einde de col lectieve veiligheid te verzekeren en van het feit, dat de economi- scne samenwerking van Europa belangrijke vorderingen maakte. Vermelding hierbij verdient de uitspraak, dat de regering het van groot belang acht, dat zo spoedig mogelijk ook Duitsland wordt betrokken bij de nauwere aaneensluiting van Europa. 'Len opziente van de verhou- -*■ ding tot Indonesië wordt hoe kan het anders onder dit Kabinet! een optimistische toon aangeslagen. In tegenstel ling met wat van Indonesische zijde hieromtrent herhaaldelijk werd uitgesproken, wordt uiting gegeven aan de blijmoedige ver wachting, dat de moeilijkheden van de overgangstijd, ook met betrekking tot Nieuw-Guinea, in gezamenlijk overleg zullen wor den overwonnen. Wij helpen het hopen! Verheeld wordt intussen niet, dat de veranderde toestand, in veier levensomstandigheden diep en pijnlijk heeft ingegrepen. Met blijdschap zullen velen hebben vernomen, dat de regering de gevolgen daarvan, zoveel in haar vermogen ligt, tracht te verzach ten. Althans, wanneer het nu niet bij woorden blijft. Diepe bezorgdneid wordt uit gesproken over het feit, dat ondanks de gewaardeerde hulp van andere landen opnieuw van Nederland grote offers voor de defensie moeten worden g vraagd. Het gevolg hiervan is, dat een herziening in de rang orde in de „dringendheid" der Uitgaven, ook voor de lagere overheden onvermijdelijk zal zijn. Wat hiermee precies be doeld wordt, is niet duidelijk. Misschien dat de millioenenncta hierover nader uitsluitsel geeft. Maar dit staat reeds vast, dat verdere verlaging der belastin' gen niet mogelijk wordt geacht. Niemand zal het trouwens an ders hebben verwacht. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat een stijgend prijzenpeil noodlot tige gevolgen zou hebben voor een groot deel van ons volk, waarom zo nodig, dieper en meeromvattend overheidsingrij pen in uitzicht wordt gesteld. T echt wordt er de nadruk op gd, dat grote krachtsinspan- n.ng van heel ons volk nodig zal zijn, om aan gewijzigde verhou dingen het hoofd te bieden, waarbij de verwachting wordt uitgesproken, dat onze volks kracht ook tegen deze verzwaar de taak opgewassen zal blijken te zijn. Van de weinige nieuwe maat regelen die in uitzicht wor den gesteld, noemen wij de be vordering der emigratie, het voortzetten van landaanwinning en inpoldering, en wenselijke onderwijsvoorzieningen. Dr. toe zegging van wettelijke maatre gelen tegen het volksvijandig optreden van de communisten wordt hierbij tot onze spijt ge mist. Voals reeds werd opgemerkt, worden de moeilijkheden n' onderschat. Van een pogcu ons volk door mooie beloften m slaap te wiegen, is hier geen sprake. Dit valt te waarderen, al zou het aanbeveling hebben ver diend als was uitgesproken, dat de regering voor het vervullen van een uiterst moeilijke natio nale taak, het optreden van een waarlijk nationaal kabinet wen selijk acht. De rede eindigt met het uit spreken van de bede, dat God regering en parlement in hun arbeid mag sterken. Het zou heerlijk zijn geweest en het zou het vertrouwen heb ben versterkt, als daaraan was toegevoegd, dat de regering ons volk wenst voor te gaan in een leven naar de ordinantiën van Hem, op Wiens zegen een beroep werd gedaan. H. M. de Koningin heeft gistermiddag te I uur in de verenigde vergadering der Staten-Generaal de volgende troonrede uitge- ultgesproken: AANVANKELIJK HERSTEL GEREMD. Leden der Staten-Generaal, Bij het eerste lustrum na de bevrijding gaf het economisch, maatschappelijk en geestelijk leven van Nederland een beeld te zien, dat getuigde van de veerkracht, waarmede ons volk door alle teleurstellingen en tegenslagen heen vele gevolgen van oorlog en bezetting te boven wist te komen. Gedurende een groot deel van het achter ons liggende jaar vond het herstel op verheugende wijze voortgang. De gezondheidstoestand van ons volk kan in het algemeen gunstig worden genoemd. De woning bouw vorderde. De industriële en agrarische productie ontwik kelden zich bevredigend, ook handel en verkeer namen toe. Op sociaal gebied bleef een goede samenwerking bestaan. Wel deed zich na de devaluatie een prijsstijging gevoelen, maar aange nomen mocht worden, dat deze binnen zekere grenzen kon wor den gehouden en onder de invloed van de ruimere productie na enige tijd voor een daling zou plaats maken. Ook in de financiële toestand tekende zich een verdere verbetering af, al werd die o.a. door de devaluatie ongunstig beïnvloed. Thans doen zich echter ook in ons land de gevolgen gevoelen van de toenemening der internationale spanningen, in het bij zonder na de aanval op Zuid-Korea, een oorlogsdaad, die voor de eerste maal heeft geleid tot een snel militair ingrijpen van de zjjde der Verenigde Naties. MILITAIRE EN ECONOMISCHE SAMENWERKING. Op de vrije volkeren rust de taak om in zo nauw mogelijke aaneensluiting de collectieve veiligheid te verzekeren en het kostbare erfdeel der vrijheid te beschermen tegen mogelijke aanranding van buiten en ondermijnende actie van binnenuit. Voor Nederland, dat sinds de bevrijding doelbewust tot inter nationaal samengaan met gelijkgezinde mogendheden heeft be sloten, betekent deze ontwikkeling geen principiële wijziging in het beleid. Wel is het duidelijk geworden, dat de volkeren van West-Europa en van de Atlantische gemeenschap hun politieke, economische, financiële, sociale en militaire samenwerking in sneller tempo dienen te verwezenlijken. Op de weg naar de economische unie tussen Nederland, Bel gië en Luxemburg is dit jaar weder een belangrijke voortgang gemaakt. De organisatie op grond van het Brusselse pact, waar in de Benelux met Groot-Brittannië en Frankrijk is verenigd, is een waardevolle vorm van coöperatie gebleven, al is een gedeelte van haar arbeid overgenomen door de grotere gemeen schap der Noord-Atlantische volkeren, waarin de internationale ontwikkeling de stoot heeft gegeven tot een versterking en ver snelling van de gezamenlijke defensie-maatregelen. In West-Europa wint het begrip voor de noodzakelijkheid van practisehe samenwerking veld. Een sterke wil daartoe is onder meer tot uiting gekomen in de Raad van Europa. Op het gebied van de economische integratie van Europa zijn belangrijke vorderingen gemaakt, in het bijzonder door het be sluit tot vorming van een Europese betalingsunie, die het econo misch verkeer tussen de Europese landen in velerlei opzicht vergemakkelijkt, al blijft de tariefpolitiek van verschillende landen nog een belemmering. Ook het plan voor de integratie van de productie van de twee belangrijkste industriële grond stoffen, staal en kolen, kan van grote waarde blijken. Neder land heeft aan de uitwerking dezer plannen een actief aandeel genomen en tevens een eigen initiatief ontwikkeld door in diening van het plan van actie voor Europese economische inte gratie. De regering acht het van groot belang, dat zo spoedig mogelijk ook Duitsland ten volle wordt betrokken bij de nauwere aaneensluiting van Europa. Het economisch verkeer tussen Nederland en Duitsland is reeds in sterke mate verruimd. DE VERHOUDING TOT INDONESIË. In de eeuwenoude verhouding tussen Nederland en Indonesië heeft zich door de souvereiniteitsoverdracht een definitieve ver andering voltrokken. Deze ommekeer heeft het onvermijdelijk gemaakt, dat tal van feitelijke en persoonlijke verhoudingen werden beëindigd of aan de veranderde toestanden aangepast. In veler levensomstandigheden heeft dit diep en pijnlijk inge grepen. De regering tracht de gevolgen daarvan zoveel in haar vermogen ligt te verzachten. Problemen van de overgangstijd hebben tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Voorts houdt het vraagstuk Nieuw-Guinea de beide landen verdeeld. Niettemin mag de hoop worden ge koesterd, dat het belang, dat voor beide staten in een goede samenwerking gelegen is, op den duur over de moeilijkheden zal doen zegevieren. De eerste Unieconferentie, die dit jaar in Djakarta gehouden is, heeft de practisehe betekenis van de bijzondere relatie, die tussen beide landen bestaat, in het licht gesteld. De regering hoopt, dat volgende Unieconferenties zich zullen kenmerken door eenzelfde goede sfeer en even belangrijke practisehe resul taten als de eerste. De handelsbetrekkingen tussen beide landen ontwikkelen zich bevredigend. De regering vertrouwt, dat zij zich in de toe komst in toenemende mate zullen kunnen ontplooien, waarbij de mogelijkheden, die Nederland als Benelux-partner heeft, van invloed kunnen zijn. DE OVERZEESE RIJKSDELEN. De in Suriname reeds ingevoerde en voor de Nederlandse Antillen spoedig te verwachten interimregeling geeft in af wachting van de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde aan deze gebieden een belangrijke en zelfstandige positie, welke naar de overtuiging der regering de banden met Nederland zal ver sterken. De samenwerking op economisch en cultureel gebied met Suriname en de Nederlandse Antillen ontwikkelt zich gun stig. De plannen tot verdere ontginning van Surinames hulpbron nen nemen geleidelijk vaste vorm aan. Enkele projecten zijn reeds in uitvoering. De activiteit, die de Landsregering in goede samenwerking met het welvaartsfonds en de stichting voor de machinale landbouw op dit gebied aan de dag legt, heeft de warme belangstelling en steun van Nederland. (Zie vervolg pag. 2). Overtocht over de Han. Eenheden van de Amerikaanse 24ste divisie hebben Waegwan heroverd, het verkeersknooppunt ten Noorden van Taegoe. Het ge hele front van de Noordelijken bjj Taegoe begint uiteen te vallen. In het Noorden hebben Ameri kaanse mariniers de voornaamste spoorwegverbinding van Seoel naar het zuiden afgesneden. Pa trouilles van de eerste Zuld- ggr"' divisie zjjn hedenoch tend vroeg het havengebied van Pohang binnengedrongen. Na een geweldig spervuur van de artillerie zjjn duizenden Ame rikaanse mariniers begonnen met de overtocht over de rivier de Han bij Seoel. BRITSE REGERING WINT bij stemming in Lagerhuis. De Britse Labourregering heeft de stemming over de nationalisa tie van de ijzer- en staalindustrie gewonnen met 306 tegen 300 stemmen. Met 306 tegen 300 stemmen werd Churchills motie verworpen, waarin de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie „een daad, die de natie verdeelt in een pe riode van gevaar" genoemd wordt. De negen liberalen stemden alle tegen de regering. Het Lagerhuis, dat voor een spoeddebat over de defensie van vacantie was teruggekeerd, ging uiteen tot 17 October. Vijfde zitting Algemene Vergadering V.N, begonnen. Gisteren zijn 59 landen te Flushing Meadow bijeengekomen voor de vijfde zitting van de Al gemene Vergadering der Verenig de Naties. Men zag zich onmid dellijk geplaatst voor de omstre den kwestie der Chinese verte genwoordiging. Wisjinsky verklaarde, dat Na tionalistisch China geen recht had zitting te nemen en verzocht Tsjiang Kai Sjeks vertegenwoor diger eruit te gooienEen voorstel van India om een stem ming te houden werd verworpen. GESLAAGDE LANDING TROEPEN DER VERENIGDE NATIES. De troepen van de Verenigde Naties hebben bij Intsjon en Wolmi eiland voet aan land gezet. De invasie gelukte uitstekend en was voor de communistische Noordelijken een volkomen ver rassing. Binnen korte tijd wisten de troeen Seoul te bereiken. M26 tanks op het strand van Wolmi eiland. (Radiografisch overgebrachte foto.) GROTE DRIE NAMEN BELANGRIJK BESLUIT. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en Amerika hebben te New York besloten een einde te maken aan de staat van oorlog met Duitsland. Amerika, Engeland en Frankrijk zullen iedere aanval op West- Duitsland beschouwen als een aanval op henzelf. Vorming van een mobiele politiemacht en de instelling van een ministerie van Buitenlandse zaken zal toegestaan worden. VVest- Duitsland zal diplomatieke betrekkingen met vreemde mogendhe den mogen aanknopen. land, die naast de taak van be zettingstroepen de taak hebben als veiligheidsstrijdkrachten en bescherming van de Westerse we reld op te treden, versterken. Helicoptere beschadigd. Gisterochtend omstreeks 10 uur heeft de helicoptere van de stich ting Hefschroefvliegtuigen op het vliegveld Ypenburg een onfortuin lijke landing gemaakt. Het toestel kwam in de landing op een wiel neer en kantelde. De rotor werd daarbij vernield. De twee inzit tenden, de instructeur It. vl. Id- zerda en een leerling, die op dat moment de stuurknuppel in han den had, kwamen er zonder letsel af. Voorlopig is de helicoptere hiermede buiten gebruik gesteld. ZEVEN INDONESISCHE KINDEREN ONTVOERD. Te Djakarta zijn zeven kinde ren van Indonesische landaard door personen in uniform, die over stenguns en een vrachtwa gen beschikten, ontvoerd. Een jongen, die, waarschijnlijk in ver band met het feit, dat zijn vader geen groot losgeld zou kunnen op brengen, werd vrijgelaten, kon de politie te Soerabaja inlichten. NIEUWSTE AMERIKAANSE STRAALJAGERS NAAR DUITSLAND. De tweede divisie van de Ame rikaanse luchtmacht in Duitsland zal binnen enkele dagen worden uitgerust met ongeveer 150 „Thunderjets", de nieuwste Ame rikaanse straaljagers, zo heeft een woordvoerder van het hoofd kwartier der luchtmacht te Wiesbaden meegedeeld. Overeenkomst inzake de Europese betalingsunie getekend. Vertegenwoordigers van de 17 landen, die aan het Europese her stelprogramma deelnemen, heb ben gisteren te Parijs de overeen komst inzake de Europese beta lingsunie getekend. DE VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad heeft het debat over Korea tot een nader te bepalen datum verdaagd. Alle beperkingen betreffende tonnage, snelheid en aantal van de door Duitsland voor de export te bouwen vrachtschepen voor de handel zijn opgeheven. De staalproduetie mag verhoogd worden „voorzover dit ten goede komt aan de defensie-inspannin gen van het Westen". Het beëindigen van de staat van oorlog na de daartoe ver eiste wetgevende stappen van de drie bezettende mogendheden heeft geen betrekking op de sta tus en de rechten van de bezet tingsautoriteiten in Duitsland, al dus een communiqué, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat ook andere landen dit voorbeeld zul len volgen in het kader van hun eigen grondwetten. POLITIEMACHT. In de Russische bezettingszóne zijn eenheden van zuiver militaire aard gevormd. Daarom zullen de drie landen hun troepen in Duits- Gouden Koets trok door de Residentie. (Van. onze Haagse redacteur) PRINSJESDAG is weer voorbij. En het is weer een feestelijke dag geworden al zat de lucht dan ook vol grauwe wolkengevaar ten en bleef het oranjezonnetje weg. Duizenden waren weer op de been om de plechtige en zo bezienswaardige stoet door de voor naamste Haagse straten te zien passeren. Terwijl de saluutschoten klonken, in de verte, reden daar Koningin en Prins, machtig be jubeld door de menigte die daar soms tien rjjen dik stond. De Antirevolutionaire party houdt op Woensdag 18 October a.s. te Utrecht een buitengewone deputatenvergadering. Het hoogtepunt van de dag was, als steeds, het gebeuren in de eeuwenoude Ridderzaal. Daar waren weer de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, de ministers en staatssecretarissen, de leden van de Raad van State, het corps diplomatique en vele andere hoge en burgerlijke autori teiten. Dat betekende weer een keur van gewaden en costuums Naast het stemmig zwart, blonk het goud der rijkversierde diplo matenuniformen. Vele Ka merleden (meer dan verleden jaar) hadden hun ambtscostuum voor deze dag aangetrokken. Daartussen zag men de smette loze witte broek van de oud-mi nisters of een toga ten teken van hooggeleerde waardigheid. Eerst om twaalf uur begon de zaal vol te lopen, waarna prof. mr R. Kranenburg, ook al in toga met baret, om half één de Grif fier kon laten voorlezen, dat hij bij Koninklijk Besluit opnieuw be noemd is tot voorzitter der Eerste Kamer. Toen was het wachten op het paardegetrappel buiten en het spelen van het Wilhelmus door de Marine Kapel..Reeds minuten te voren kon men aan het oorverdo vend gejuich van de enthousiaste menigte horen, dat H. M. de Ko ningin in aantocht was. De com missie van in- en uitgeleide rees van haar plaatsen op om het Ko ninklijk Paar op het bordes te ontvangen. Toen was het moment niet ver meer of H. M. de Koningin en de Prins betraden de zaal, voorafge gaan door de opperceremonie- meester, die met zijn roep: „De Koningin", alle aanwezigen van hun plaatsen deed opstaan, Onder doodse stilte las onze Koningin de troonrede. De voorzitter hief luide het „leve de Koningin" aan, dat door alle aanwezigen, behalve de com munisten, werd overgenomen. Daarna was het weer de taak van de commissie van In- en uitgelei de om H. M. te vergezellen tot de uitgang. Het publiek dat zo ge lukkig was om een plaatsje op het Binnenhof te kunnen bemach tigen stond hier reeds ongeduldig te wachten en onder luide toe juichingen verliet de Gouden Koets weer dit historische plein. Prof. dr W. H. Gispen jubileert. Prof. dr W. H. Gispen, hoog leraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de Bijbelse Archeologie, het Hebreeuws, Aramees, Assy- risch en Arabisch, aan de Vrije Universiteit te Amsterdam her denkt vandaag de dag, waarop hij 25 jaar geleden door nu wijlen zijn vader ds W. H. Gispen te Hazerswoude in het predikambt werd bevestigd. Prof. Gispen diende 17 jaren de Geref. Kerk te Delft. In 1943 verleende de ker- keraad hem verlof om zich, op uitnodiging van het Ned. Bijbel genootschap te wijden aan de ver taling van het Oude Testament. De politiemacht zal gebracht worden op 30.000 man en zal naar gelang van (1e omstandig heden vergroot kunnen worden. Een eigen leger wordt de Duit sers nog niet toevertrouwd. Deze politiemacht zal met lich te wapens, automatische wapens inbegrepen, worden uitgerust en de beschikking hebben over lich te pantserauto's (Scoutcars) doch niet over tanks. Bij een noodtoe stand zal zij feitelijk onder fede raal oppercommando staan. Da politiemacht zal geen volmacht tot het verrichten van arrestaties hebben en haar vorming zal geen herziening van de grondwet van node hebben. HULDE AAN BERLIJN. De drie regeringen brengen in de verklaring hulde aan da „standvastigheid van het volk van Berlijn in de dappere strijd voor de vrijheid van de stad". Zij zou den zich tegen agressie in welke vorm ook blijven richten en da Berlijnse economie blijven steu nen. De beginselen van de be trekkingen tussen Berlijn en het westelijke militaire bestuursbu reau zouden worden herzien en de geallieerde contróle zou tot een minimum beperkt worden. Zulks zou kunnen lelden tot wederzijds begrip en vertrouwen. BINNENLANDSE ZAKEN. Aan de memorie van toelichting op de begroting van Binnen], Za ken ontlenen wij: Een ontwerp tot wijziging van de Zondagswet zal spoedig aan de ministerraad worden voorge legd. De laatste hand wordt gelegd aan een wijziging van de Gemeen tewet betreffende de incomptabl- liteiten. Een wetsontwerp tot wijziging van de Begrafeniswet is om ad vies toegezonden aan de Ged. Staten en de Ver. van Nederland se Gemeenten. Aan dezelfde adressen is toegezonden een voor stel tot wijziging van de Gemeen tewet betreffende de mogelijk heid van het spreiden van behar tiging van belangen, door deze toe te vertrouwen aan bestaande of te vormen lichamen. Een voorstel tot herziening van de Woonruimtewet is in voorbe reiding. De noodvoorziening voor de ge- meentefinanclën, welke geldt tot 1951, zal, in verband met ver schillende omstandigheden voor lopig met een jaar worden ver lengd. Met betrekking tot de openbare veiligheid zullen diverse nieuwe wettelijke voorzieningen worden getroffen. Dit geldt vooral de po litie. De organisatie van de bur gerlijke verdediging vordert ge stadig. Over de repatriëring wordt gemeld, dat 18.000 gerepa- triëerde gezinnen gehuisvest zul len moeten worden. Sociale Zaken. De M. v. T. op de begroting voor sociale zaken leert ons, dat ook in de komende jaren een voorzichtig sociaal beleid geboden blijft. Aan scholing en heromscho- De Kon. Ned. Middenstands bond, de Ned. Chr. Middenstands bond en de Ned. Kath. Midden standsbond hebben gezamenlijk een uitvoerig adres aan de Twee de Kamer gezonden waarin tege moetkomende fiscale maatrege len voor de middenstand worden gevraagd. Minister In 't Veld zal begin October een bezoek aan Denemarken en Zweden brengen om onderdelen van de bouwnij verheid te bestuderen. Het kleinste carillon tér wereld is ge bouwd bij Gebrs. van Bergen te Heiligerlee. Het toestel dat slechts enige tientallen kilo's weegt heeft een grote klankrijk dom. De Oostduitse volkspolitie heeft gisteren een aantal ongewa pende West-Berlijnse politieagen ten gearresteerd toen deze door de Sowjet-sector naar hun werk gingen. De West-Duitse kanse lier Adenauer, heeft bekend ge maakt, dat alle West-Duitse re- geringsfunctionnarissen, die het communisme of uiterst "rechtse partijen steunen zullen worden ontslagen. In Noord-Australië is een derde vindplaats van ura nium ontdekt. M.i.v. 1 October wordt de omzetbelasting van si garen in België verhoogd. Een baggermolen op de Maas schepte gisteren een bom van 250 kg. op. Er gebeurden gelukkig geen on gelukken. Post bestemd voor naar het vaderland terugkerende militairen op de „General Bellou" die in een %krr tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 21 September ter post worden be zorgd. mm Mr Roem en mr Focke- ma Andreae zijn gisteren op Kemajoran gearriveerd. ling van volwassenen zal bijzon dere aandacht moeten worden ge schonken. Over de emigratie wordt ge zegd, dat voor 1951 wordt ge streefd 24.000 personen naar Australië te verplaatsen, 2000 naar Nieuw Zeeland, 8000 naae Canada en 6000 naar andere lan den. Van velen hunner zal Neder land de kosten, aan de emigratie verbonden, geheel of gedeeltelijk moeten betalen. De voorbereiding voor de in voering van de Werkloosheidswet vindt doorgang. Men streeft e* voorts naar de Noodregelkig Kin derbijslag voor kleine zelfstandi gen in de loop van het komend» zittingsjaar haar beslag te doen krijgen. Prijsstop geen goed uitgangs punt genoemd. Nota inzake prijspolitiek verschenen. Zoals de omstandigheden thans zijn bestaat er geen gevaar voo een algemene inflationistischj geldontwikkeling. Hiervan uit- faande, en mede door diverse re- enen van internationaal-econo- mische aard, acht de regering een prijsstop geen goed uitgangspunt voor de thans te voeren prijs politiek. Aldus valt te lezen uit een thans aan de Tweede Kamer aan geboden, en door de ministers Mansholt en v. d. Brink onder tekende, nota inzake de prijspoli tiek. Die prijspolitiek zal nochtans krachtig en slagvaardig moeteil zijn. Waar nodig, zal regulering van de in- en uitvoer een normale voorziening waarborgen, aldus de nota. ONGEVAL BIJ DE SALÜUT- BATTERIJ. Drie militairen van de artillerie- school te Breda, die behoorden tot de batterij, die belast was met lossen van de schoten, die de tocht van de Gouden Koets bege leidden, zijn gewond geraakt toen bij een der laatste salvo's de la ding ontbrandde, voordat het sluitstuk van de vuurmond was gesloten. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. Tot hedenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met bijna overal tijdelijk regen. In het westen later brekende bewolking. In het zui den van het iand tijdelijk zwakke veranderlijke wind, overigens meest matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1