Johan Evertsen werd 3{ eeuw geleden geboren. y Richtlijnen voor Commissie Personen vervoer gepubliceerd. Bestrijding van t.b.c. vraagt aller medewerking. Zal hei djjkgeschot van de Polder Walcheren ongewijzigd blijven? AS DAAS SO s Yele Everissns sneuvelden in dienst van het vaderland. Zeeuwse Wandelingen Aangenddm enftfdoend LAXEER-AKKERTJES Margery Lovell De middenstand lhouwt ou Lezers grijpen naar de pen Grote bietenoogst met goed suikergehalte. Propagandawagen maakt tournee door Zeeland. KORTE BERICHTEN Voorstel van het Dagelijks Bestuur. Jagerslatijn. Dintdag 59 September 1950 PROTESTANTS CHRIST"! IJK DAGBLAD Pagina 1 Dit jaar U het precies 350 jaar geleden, dat deze zeeheld In VLisslngen geboren werd. Minder bekend dan De Kuyter en Tromp, U h\j en ook z\jn broer Cornells echter niet minder dapper ge weest dan deze twee „groten op zee" en hun praalgraf te Middel burg ls een getuigenis \an de dankbaarheid van regering en volk. DE AFKOMST. De Evertsens hebben hun oor- aprong ontleend aan een zekere Evert Hiendricxssen 1 Hendrik- *e) uit Zoutelande. Toen Vllssin- gen zich in 1572 voor de Prins Verklaard had. verhuisde hij daar heen en voegde zich weldra bij de Watergeuzen om de Spaanse Vijand op zee te bestrijden. Als kapitein van een schip heeft hij goed werk gedaan bij de bewa king van de Zeeuwse kusten en enkele keren is hij ook daadwer kelijk in gevecht met de Span jaarden geweest. In 1601 is hij gestorven. Hij liet 3 zonen na en deze zijn 't geweest, die de geslachtsnaam Évertsen hebben aangenomen. Heel eenvoudig, het waren zonen van Evert, ze noemden zich dus Evertszoon en deze naam is ge worden tot Evertsen. Precies op dezelfde manier zijn de namen Pieterse, Janse, Karelse, Leinse, Willemse en al zulke namen met de uitgang -se ontstaan. De tweede zoon Jan of Johan (de andere twee zijn onbekend gebleven) was de vader van de man, wiens naam hierboven staat. Even dapper als vader Evert vecht hij op zee, eerst tegen de Spanjaarden en tijdens het 12- jarig bestand tegen de kapers uit Duinkerken, in welke strijd hij in 1617 gesneuveld is. Hij was de eerste Evertsen, die zijn leven verloor in dienst van het vader land, na hem door nog acht leden uit zijn geslacht gevolgd, waar onder vijf van zijn zonen. Zijn vrouw, Maayken Jans, Overleefde hem 30 jaar en van de 11 kinderen, die ze hem geschon ken had, waren, er bij zijn dood nog acht in leven. Hiervan sneu velden in 1625 Evert en Pieter tegen de Duikerkers, in 1627 Ge- leyn tegen de Portugezen. En na deze inleiding volgt de Seschiedenis van Johan, het vier- e kind, in 1600 te Vlissingen ge boren. JOHAN EVERTSEN, Eerst schreef deze zijn naam Jan, later wat langer Joan, de laatste kwart-eeuw van zijn leven Johan, onder welke naam hij het meest bekend is. Ook deze had „een aardje naar zijn vaartje", ,de zee was zijn ele ment, reeds in 1622 is hij scheeps bevelhebber. Tijdens het Bestand valt er weinig op zee te beleven, de eerste jaren daarna ook nog niet, en zijn werk bepaalt zich pok voornamelijk tot het bege leiden en beschermen van onze koopvaardijschepen tegen Span Jaarden en kapers. Zo hielp hij b.v. de Spaanse zilvervloot, die Piet Hein veroverd had, veilig naar het vaderland te brengen. Zijn werk, zijn dapperheid blijft niet onbekend, en in 1628 wordt hij door de Admiraliteit van Zee land benoemd tot commandeur. In 1636 heeft hij gelegenheid 'n prachtig staaltje van zijn onver schrokkenheid en kunde te geven in de strijd tegen een grote vloot kaperschepen uit Duinkerken. Na een strijd van vijf uur worden twee der grootste schepen ver overd en twee van de voornaam- CXXVHI. ste bevelhebbers gevangen geno men en als buit naar Zeeland ge bracht. Een gouden keten van duizend gulden waarde met een gedenkpenning is de welverdien de beloning. Het volgend jaar wordt hij na de dood van Hollare verheven tot vice-admiraal van Zeeland. In 1639 waagt Spanje een laat ste poging om ons land te verove ren. een grote vloot zal een leger overbrengen, een poging die door onze vloot verhinderd is, bekend in de geschiedenis door de slag bij Duins, de Engelse haven, waarheen de Spanjaarden gewe ken waren. Tromp heeft hier de vijand ve'rslagt maar ook Evert sen heeft met zijn smaldeel Zeeuwse schepen dapper meege holpen. Het grote Portugese ad miraalschip de „Theresia", met 80 stukken geschut en met 1200 koppen bemand, waaronder vele edellieden, was zijn doelwit. Ver overen lukte niet, maar door en kele branders weet hij het mooie schip in brand te steken. Toen op het laatst van de 80- jarige oorlog Frederik Hendrik Sas van Gent en Hulst veroverde, heeft Johan Evertsen met zijn schepen belet, dat de vijand deze plaatsen kon naderen en terug winnen. Het is zijn laatste strijd tegen de Spaanse vijand geweest, in 1648 werd te Munster vrede gesloten. In 1622 was Evertsen getrouwd met Mayken Cornelisse Gorcom, de dochter van een dappere Zeeuwse scheepskapitein. Drie zonen en één dochter zijn uit dit huwelijk geboren. Zijn oudste zoon Johan sneuvelt in 1649 tegen een Turkse zeerover, een zoontje is jong gestorven, zijn zoon Cor nells is eveneens bekend uit zee gevechten e.\ is na de dood van zijn vader vice-admiraal gewor den. Als onderscheiding van zijn oom en neef, die dezelfde naam dragen, wordt hij „de Jonge" ge noemd. In het volgend artikel worden de lotgevallen van Johan Evert sen tijdens de Engelse oorlogen besproken. L. v. W. Dit seizoen wordt een goede bietenoogst met een gunstig sui- ke-gehalte verwacht. Momenteel is gemiddelde gehalte zelfs ev.a ui Jg als vorig jaar, toen de aanvoer van bieten evenwel ab normaal groot was. Fit-eindelijk werden toen bieten naar Duits land getransporteerd omdat men ze in ons land niet verwerken kon. Dit jaar hebben de verschillen de fabrieken zich geprepareerd op een lange campagne. Men hoopt echter voor de aanvang van de vorstperiode gereed te zijn. Geen sinecure, daar vorig jaar reeds drie milliard kilo werd ver werkt en thans een nog grotere hoeveelheid wordt verwacht. De suikerfabrieken te Roosen daal en Zevenbergen passen dit seizoen in samenwerking met Eu ropa's grootste suikerfabriek te Stampersgat, een verbeterde ont vangst van bieten toe waardoor een snellere afwerking gewaar borgd is. De Verenigde Coöpera tieve Suikerfabrieken verwerkten vorig jaar niet minder dan 934.530.000 kg bieten. (Ingez. mededeling, advert.) werken tegen verstopping Tegen onnodige doublures zal worden gewaakt. In het Staatsblad No. K 373 is thans gepubliceerd een besluit van 33 Augustus 1950, houdende richtlijnen voor de Commissie Vergunningen Personenvervoer, de zgn. Commissie-Van Breen. O.m. wordt daarin gezegd, dat het belang van een duurzame en redeiyke voorziening ln de ver voersbehoeften medebrengt, dat een vergunning wordt geweigerd, indien door het verlenen daarvan en als overmatig aan te merken vervoergelegenheid zou ontstaan. Ten aanzien van de aanspraken op een verguning staan particu liere ondernemingen, overheids- ondernemingen en dochteronder nemingen der Nederlandse Spoor wegen geheel op één IUn. Voorzover reeds verleende ver gunningen het karakter van streekvervoervergunningen dragen vindt geen samenvoeging tot gro tere eenheden plaats, tenzij ln een bijzonder geval de omstandighe den dit dringend gewenst mochten maken. De vergunning voor autobus diensten, die een goed ineenslul- tend net van diensten vormen binnen een uit een oogpunt van goede vervoervoorziening als een geheel te beschouwen gebied, wordt wegens strijd met het be lang geweigerd aan andere dan streekvervoerondernemingen. Indien een streekvervoeronder- neming wordt gevormd door sa menwerking of overkoepeling van overigens zelfstandige bedrijven, dient die samenwerking of over koepeling te geschieden in de vorm van een rechtspersoon, ten name van wie de vergunning kan worden gesteld. DOUBLURES. Bij het verlenen van vergun ning of het aanwijzen van trajec ten wordt gewaakt tegen onnodi ge doublures met andere autobus- diensten of railvervoerdiensten. Autobusdiensten tussen belangrij- Het bezoek van Koningin en Prins aan Engeland. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken ontkent, dat Koningin Juliana en Prins Bern- hard in het begin van de volgende lomer officieel een bezoek aan Engeland zouden brengen. Dit be richt werd gelanceerd door Reu ter uit Londen. Een woordvoerder Van de Nederlandse ambassade ïou dit medegedeeld hebben. Loopjongens-diplomatie. Weer twee Russen betrapt ln Zweden, In een afgesloten militair ge bied bij Stockholm waar het Zweedse leger bezig was met oefenen zijn twee Russen aange troffen, die zich als Engelsen voordeden. Ze zullen uitgewezen worden. Kortgeleden betrapte men de Sowjet-vlootattaché te Stockholm met drie assistenten (oen ze met een jacht in een ver boden militaire zone foto's maak ten. Een fietsjongen bracht toen Van de Russische ambassade een protestnota die natuurlijk prompt werd geweigerd. Want aan „loop jongens-diplomatie" doet men in Zweden niet. Vaar in Nederland mosselen gevangen -wgrden, 1946 1967.000 kg 1947 1241000 kg 1948 24000 kg 1949 2443.000 kg Vy' '«'.L'-'.soa'ok; De Zeeuwse mosselencultuur wordt ernstig bedreigd. Indien zij voor goed verdwijnen zou, is ons land nog niet geheel ver stoken van mosselen, want zoals men op de kaart zien kan is in het Noorden van het land nog een productiegebied van deze heeft. voedingsrijke schelpdieren, doch een jaarlijkse vangst van 2.4 millioen kg. in het Noorden tegenover ruim 50 millioen in Zeeland toont wel aan dat „de Zeeuwse" in feite onze nationale mossel is, die bovendien ook in het buitenland veel liefhebbers ke bevolkingscentra, waartussen een voldoend frequente railver binding bestaat, behoren slechts te worden toegelaten, indien de omstandigheden daartoe nopen. Het verlenen van vergunningen en het aanwijzen van trajecten, behoort zodanig te geschieden, dat een goede aansluiting en ge rede overgang op andere vervoer diensten mogelijk wordt. Indien voor het uitoefenen van een autobusdienst in meer dan één gemeente een vergunning is aangevraagd zowel dc»r de onder nemer, die tot 15 Mei 1940 ver gunning had, als door een andere ondernemer, zal de Commissie, in dien zij meent, dat de vergunning aan laatstgenoemde ondernemer behoort te worden verleend, bij haar beslissing in overweging ne men, of een naar haar oordeel billijke regeling met betrekking tot de door eerstgenoemde onder nemer tengevolge van het niet weder verlenen van de vergun ning te lijden schade is tot stand gekomen, of althans een naar haar oordeel billijke schadever goeding is toegezegd, en de na leving van die toezegging voldoen de is gewaarborgd. GROEPS VERVOER. Bij de vergunningverlening wordt in beginsel geen verschil gemaakt tussen ondernemers van autobusdiensten en andere onder nemers van personenvervoer met autobussen. Echter dient voor groepsver- voer, dat geheel of grotendeels over het traject van een autobus dienst plaats vindt of in hoofd zaak met zulk een traject parallel loopt, en dat binnen het kader van die autobusdienst past, in de regel aan de ondernemer van die autobusdienst de voorkeur te worden gegeven. Indien bijzondere omstandig heden, ln het bijzonder van soci ale aard, daartoe aanleiding ge ven, kunnen ook personen of in stellingen, die niet als onderne mers van personenvervoer met autobussen te beschouwen zijn, in aanmerking komen voor een ver gunning, mits daardoor geen of vrijwel geen vervoer aan beroeps vervoerders zal worden onttrok ken. JEUGDSPAAKACTIE NATIONALE SFAARRAAD, Da jeugd-spaaractie van de Na tionale Spaarraad, heeft als belo ning een boekje het licht doen zien getiteld „De Reddingsboot komt" waarin door de heer H. Th. de Booy, dir. van de Kon. Noord en Zuid-Hollandse Reddingsmij. op boeiende wijze over een schip breuk wordt verhaald. Dit boekje wordt gratis uitge reikt aan alle jongelui van 6 tot 16 jaar die van 18 tot 30 Sept. wat geld op hun spaarbankboekje laten bijschrijven. Van Sept. 1949 tot Aug. 1950 werd door 600.000 jongelui gespaard. De regering van India heeft be sloten de regering van Israël te erkennen. FEUILLETON. door EMILY S. HOLT. 3) o— Hij toonde hun, door hen naar de Mozaïsche offeranden te ver wijzen, waarom Christus een Lam genoemd wordt; hij vertel de hun duidelijk, dat Hij stierf; de Rechtvaardige voor de on- rechtvaardigen, opdat Hij ons tot God zou brengen; hij stelde fijn gehoor ten volle voor, dat iijn werk een volmaakt, een volkomen, een alles afdoend werk geweest is. Hij vertelde hun, dat Gods liefde voor zon daren zo groot is, dat Hij Zijn eigen geliefde Zoon, de lieve ling uit Zijn schoot, overgaf, om hun zonden te dragen, opdat Zijn gerechtigheid hun toegerekend fcou kunnen worden; en eindelijk ichilderde hij hun de heilige et ad, waar zonde, noch moeite, noch dood gevonden worden Wier muren edelgesteenten, en Wier poorten paarlen zijn; de Woonplaats der gezaligden, die hun klederen gewassen en wit J«maakt hebben in het bloed as Lams, en Hem dag en nacht prijzen en zeggen, dat Hij hun lof waardig is. Verder wees Sastre zijn hoor ders er op, dat er in de Schrift wel sprake van is, dat de enge len Gods het Lam zullen aan bidden, maar dat er nergens staat, dat wij de engelen moeten aanbidden; dat de engel Gods, als Johannes op Patmos voor hem neervalt zelfs zegt: „Doe dit niet; aanbid God". „Gij ziet dus, vrienden", voeg de de spreker er aan toe, „hoe dwaas het is, om tot de engelen te bidden, en hoe bedroefd deze zouden zijn, als zij wisten, dat zo velen dat doen. •Of zij er iets van weten of niet, dat deelt ons Gods Woord niet mee, maar mochten zij het weten, dan moet het hun hinde ren, en weten ze het niet, wat voor nut hebben dan zulke ge beden? Ik geloof ook niet, dat de Hei lige Maagd, die nu bij haar Zoon en Heer in de hemel is, er blij mee zou zijn, als zij wist, dat de mensen hier op aarde haar aan bidden, en hetzelfde kan, dunkt mij, gezegd worden van al Gods heiligen." Aan het eind van zijn rede leunde Sastre over de rand van de preekstoel en vroeg op zach te ernstige toon „Wie van u, mijn vrienden, heeft onze geze gende Heer Jezus, het Lam, dat geslacht is, lief? Wie van u is bereid, vom de wereld op te ge ven om Zijnentwil? Wie van u wil het Lam Gods volgen, waar Hij ook heen leidt, zelfs al zou 'tgaan langs de weg van ver drukking zijn, of de moeizame weg, die wij gevangenis noemen, of langs de weg van armoede, of misschien zelfs de weg door het dal der schaduwen des doods? Wie is er hier, die het met Hem aandurft? Is er niet een? Als de engelen het getal der verlosten zullen opmaken, zal er dan niet een uit Bostock bij zijn? Zal hot erger zijn dan in Sodom, waar toch nog één rechtvaardige ge vonden werd, één, die door God behouden was op grond van het offer, dat in het laatste der da gen gebracht zou worden? Is er niet een hier? Broeders, dat kan niet. Ik vertrouw van u, dat gij in grote getale, ja, in menigte tot Christus zult gaan, om de zoom zijns kleeds aan te raken, dat wil zeggen de macht van zijn grote genade te leren kennen. Christus ziet het gaarne, dat wij ons om Hem heen dringen en om vergeving van zonden vra gen. Nergens in de Schrift lezen wij, dat hij ooit er over geklaagd heeft, dat de menigte zich om Hem heen drong. Nergens staat het, dat hij een zondaar afwees. Ik ben een oude man, vrienden, en waarschijnlijk zal ik hier nooit meer terugkomen; maar ik zal in de hemel naar u uitkijken. Zorg. dat ik u daar niet mis. Ik bid God, dat gij allen tot dia schaar in witte klederen moogt. behoren, die hier boven het ge slachte Lam in eeuwigheid zal loven en prijzen. Die preek had Margery Lo vell wonderlijk in de oren ge klonken. Nog nooit had zij ge hoord van het Lam voor ons ge slacht. Zij waren al weer een mijl op weg naar huis, voor zij en Richard een woord zeiden. Margery verbrak het eerst de stilte. „Wat hebben wij vandaag een wonderlijke dingen gehoord", zei ze. „Dat hebben we", antwoordde Richard. „Ik ben benieuwd, of broeder Sastre gelijk had. „Ik zou graag willen, dat ik het boek zou kunnen krijgen, waar John Wycliffe Gods Woord in de volkstaal heeft overgezet. Dan zou ik kunnen zien, of broe der Sastre gelijk heeft. Ik wou dat ik iemand kende, die het boek bezit!" Broeder Carew op Marston beeft me laatst verteld", zei Ri chard, enigszins aarzelend, „dat hij het evangelie van Johanne3 bezit, door een knappe schrijver gecopieerd uit John Wycliffe's vertaling." (Wordt vervolgd.) Hoe men t.b.c. krijgt, of het erfelijk is, waarom geregeld on derzoek zo belangrijk i0f op deze en vele andere vragen krijgt men het antwoord In de propaganda wagen van de Ned. Centrale Ver eniging tot bestrijding van de tu- bereulose, die momenteel een tourn'ée door Zeeland maakt. Vorige week heeft de auto een bezoek gebracht aan alle gemeen ten op hei eiland Tholen en Sint Philipsland, waar men niet te klagen had over belangstelling, al wil dit niet zeggen, dat de inte resse voor de gevreesde t.b.c. niet groter had kunnen zijn. Deze en de volgende week gaat de wagen naar een achttal plaat sen op Zuid-Beveland, om daarna andere delen van Zeeland door te trekken. 19, 20 en 21 Septem* ber is de auto in Goes, de 22e in Wolphaartsdijk, 23e in 's Heer Arendskerke, 25e in Kloetinge, 26e in Wemeldinge, 27e in Kapel- le-Biezelinge, 28e in Kruiningen en 29e in Krabbendijke. Er is in de grote trailer heel wat materiaal te vinden over de t.b.c. en alles wat er mee samen hangt. Men ziet vele foto's, die de gevaren van besmetting uit beelden en aangeven hoe men overbrenging van de gevaarlijke ziekte kan voorkomen, zoals niet hoesten zonder een zakdoek te gebruiken. Het is zaak op deze dingen te letten, want tubercu lose is niet erfelijkniemand wordt tuberculeus geboren. Wel kan het gebeuren, dat kinderen gaandeweg besmet worden door hun omgeving, Tegenwoordig weet men, dat niet erfelijkheid, doch onachtzaamheid, slordigheid en een leven met te weinig frisse lucht, gebrek aan rust, reinheid en goede voeding de oorzaken zijn. Op al dia dingen wordt men gewezen in de propagandawagen en de propagandist van de Cen trale Vereniging, de heer D, Hof stee uit 's-Gravenhage zorgt voor een vlotte toelichting op het ten toongestelde materiaal. EEN WAARSCHUWING. Hij wijst er op, dat de bestrij ding van tuberculose nog altijd De Nederlandse emigratie naar Australia. Van het begin van Januari j.l. af zjjn er meer dan 6500 Neder landse emigranten naar Australië vertrokken. De emigratie-deskun digen verwachten, dat vóór 1951 een aantal van 10.000, dat men zich als doel gesteld had voor 1950, zal worden bereikt. Van dit aantal worden 8500 Nederlanders per schip vervoerd. Met de gecharterde_ vliegtuigen der K.L.M. worden 1500 emigran ten naar Australië overgebracht. Op het ogenblik staan er on geveer 20.000 voor emigratie ge schikt bevonden Nederlanders op de lijst, in afwachting van trans port naar Australië. nodig is, al is de sterfte aan de ziekte direct na de oorlog gere geld afgenomen en thans zelfs lager dan voor 1940. Enkele cij fers ter illustratie; in 1910 be droeg de sterfte per 10.000 inwo ners 15.53; in 1939 4.11 en in '49 2.44. Het aantal ziektegevallen blijft evenwel nog hoog. In 1948 werden op de verschillende con- sultatiebureaux 17.947 nieuwe ge vallen van actieve t.b.c. geconsta teerd; in 1949 waren er 17.46 nieuwe gevallen. Een waarschu wing is dus zeker niet overbodig! En van het allergrootste belang is, dat ieder deel neemt aan het bevolkingsonderzoek, dat eerst daags in Zeeland aanvangt. Men heeft niet alleen verantwoorde lijkheid voor zichzelf, maar nog meer voor zijn medemens! Hoe vroeger het ziekteproces in de longen ontdekt wordt des te gro ter is de kans op genezing en des te korter duurt de ziekte. Om enigszins op de hoogte te zijn van alles wat met de tuberculose sa menhangt kunnen wij niet anders doen, dan er bij iéder op aan te dringen een bezoek aan de propa- ganda-auto te brengen. Gratis voorlichting, wat wil men nog meer! Volgens minister Spender, de Australische minister van buiten landse zaken, wenst Australië een Pacific-Paet met hetzelfde ka rakter als een Atlantisch Pact. Dit i.v.m. de kwestie Nieuw-Gui- nea. Binnen enkele maanden zal Ita lië 250 oorlogsvliegtuigen voor gebruik gereed hebben heeft de Italiaanse minister van defensie, Pacciardi, verklaard. Spanje kan binnen 36 uur vier en veertig divisies mobiliseren zo is verklaard. v Frans Schelder, parlementaire redacteur van de Maasbod» vier de Zaterdag zijn zilveren jubi leum als journalist. Aan Res. Kapitein C Conipaan is in Pulchri Studio te Den Haag de eerste prijs uitgereikt voor zijn inzending in de tekenwed strijd van „Het Lichtspoor". Hij kreeg een medaille, beschikbaar gesteld door Prins Bernhard. Er waren 435 inzendingen. Een Israëlische militaire auto is Vrijdagavond ln de Negef op een mijn gereden en terzelfdertijd vanuit een hinderlaag met hand granaten bestookt. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Tot commandant van het on langs opgerichte commando luchtverdediging Nederland ls benoemd de kolonel vl. wn, J. v. d. Werft. Zondagavond ls het hamsteren van 32 artikelen, w.o. staal, tim merhout, aloohol voor industrieel gebruik en nylongaren ln de Ver. Staten verboden. Wanneer de algemene vergadering van do Polder Walcheren, die op Zaterdag 30 September a.s. in het P.Z.E.M.-gebouw te Middel burg byeenkomt,, het voorstel aanneemt, zal het dykgeschot, dat in 1951 zal worden geheven, geiyk zjjn aan hetgeen nu wordt betaald. Voorgesteld wordt een gescliot van 17,per f 100,be lastbare opbrengst, waardoor de totaal opbrengst van de gebouwde eigendommen f 209.300,zal worden en f 46,per ha schotbaar en 187,80 per ha vry land, hetgeen een bate van f 763.046,af werpen zal. De cyfers. De bestuurskosten zijn geraamd op f52.000,— (v. j. f60.443,76) de salarissen voor de technische dienst op f 64.500,(vorig jaar f98.230,38). De kosten der wer ken zijn f 1000,.hoger geraamd dan in 1950, nj. op f 350.000, Dit bedrag wordt als volgt over de verschillende wateringen ver deeld; Noordwatering f 206.000, Oostwatering f 50.000,Zuidwa tering f 34.000,en Westwate ring f60.000,—. Zowel de kosten van herstel oorlogsschaden als de kosten van bemaling werden gelijk geraamd aan de cijfers over 1950 resp. f75.000,— en f20.000,—. Aan rente van' schulden moet worden betaald f 116.890,49 (vorig jaar f 149.544,66), terwijl de aflossin gen zullen bedragen f202.971, tegen f201.971,— v. j. De grond en andere lasten zijn geraamd op f 5500,— tegen f 32.145,77 in 1950. De uitgaven van verschillend» aard komen op de begroting voor met f25.000, Het totaal der uitgaven zal be dragen f 1.588,544,74, terwijl de begroting voor 1950 een bedrag f 2.553.030,85 vermeldt. Wat de in komsten betreft, deze zullen naar raming f 658.543,62 bedragen, waaronder niet ls begrepen het te heffen dijkgeschot. Bepaling dykgeschot. Volgens de opgestelde bereke ning moet in 1951 door dijkge schot worden gedekt een bedrag van f 168.063,37. Dit bedrag be droeg in 1950 f 230.096,17. Tenge volge van de toeneming van de belastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen zou dit be drag gevonden kunnen worden door het heffen van een geschot van f 6,per f 100,belastbare opbrengst. Bij een totale belast bare opbrengst van f2.990.000, zou dan een dijkgeschot van f179.400,geheven worden. Een verlaging van de heffing van f7 verdient naar de mening van het dagelijks bestuur in de tegenwoor dige onzekere omstandigheden ze ker geen aanbeveling. In 1950 werd ook een dykgeschot van f7 geheven, benevens een buitenge woon geschot van f 2,Voorge steld wordt dan ook opnieuw een gewoon dykgeschot van f7,— per f 100,belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen te heffen, waardoor een ontvangst van f300.300,— wordt verkregen. Voor de ongebouwde eigendom men valt dan 'nog te dekken een bedrag van f720.701,12. Wanneer men evenals vorig jaar f46,per ha schotbaar en f 37,80 per ha vrij land heeft, dan is een inkomst van f 763.046, gewaarborgd en blijft ter dekking van de onvoorziene uitgaven nog een bedrag van., f 42.344,88 over. Deze winter voedseltekort in Joego-Slavië? Op de buitengewone critieke toestand der voedselvoorziening in Joego Sla.ië wordt de nadruk ge legd in de berichten van de eigen verslaggever van de „New Chro nicle" en de „Daily Telegraph" te Belgrado. Beiden bevestigen, dat deze winter in Joego Slavië een ernstige voedselnood zal heersen, zo de westeiyke mogendheden maarschalk Tito niet helpen. „De voedselnood zal zo erg zgn, dat Tito's positie gevaar zal lopen", zo schrijft de „Daily Telegraph." Dit voedseltekort vindt zijn oor zaak ln de slechte oogst van dit jaar tengevolge van de ongehoor de droogte en in de politiek van de Joego Slavische regering, wel ke erin bestaat veeleer zware ma chines dan levensmiddelen en verbruiksgoederen ln te voeren. Daarenboven zouden er werk krachten te kort z|jn in de land bouw tengevolge van de over plaatsing van een groot aantal arbeiders naar de industrie. Nieuwe panden te Oostburg. Vrijdagmiddag werd te Oost burg het nieuwe pand van de firma RaesFierens officieel door de loco-burgemeester weth. J. v. Kampen geopend. Het pand is zeer modern naar de eisen des tyds ingericht. Met man en macht werd gewerkt om het pand voor de opening der win kelweek gereed te hebben. Ook in de Burchtstraat waar de heer Hontelez zyn moderne fietsenwinkel op de oude plaats heropende. Ook deze opening werd door weth. v. Kampen verricht. Voor de mooie etalages had het pu bliek direct veel belangstelling. Zaterdag werden beide zaken voor het publiek opengesteld. COMMUNISTISCHE ACTIE. De communisten in ons land zijn er met de hier uitgelokte stakingen bekaaid afgekomen. Zij hebben met hun op hoge toon gestelde eisen niets bereikt en de stakende arbeiders moesten toen het er aankwam het gelag betalen. Er zou reden zijn om aan te ne men, dat zij, zo ze door schade en schande al niet wijzer werden, toch niet de moed zouden heb ben hetzelfde spel opnieuw te spelen. En misschien zou dat ook het geval wezen, als de „leiders" zichzelf konden zijn en op hun beurt niet door anderen geleid werden. Tenslotte zijn ze ook niet meer dan marionetten, die zonder zelf te denken de bevelen uit Moskou hebben op te volgen. Doen ze dat niet, is er geen blinde ge hoorzaamheid dan liggen ze er uit, al gaan ze dan niet als in Rusland naar een concentratie kamp of erger. En zo is er naar van de zijde van het C.N.V. gemeld werd, re den om aan te nemen, dat ze opdracht hebben gekregen op nieuw te trachten onrust in de bedrijven te verwekken. Van de ontevredenheid die er in som mige kringen heerst over da stijging van de prijzen, moet ge bruik worden gemaakt, conflic ten uit te lokken. We zijn dus gewaarschuwd. En de regering is gewaarschuwd. En ook de vakorganisaties, waar onder er zijn die niet al te sterk in de schoenen staan en die „om de communisten de wind utt de zeilen te nemen" alvast beginnen inplaats van de arbeiders de waarheid te zeggen min of meer met de rode wolven mee te huilen. Wat naar 't mij voorkomt da beste manier is, om de commu nistische invloed te versterken. Technische marine-dienst plichtigen waarschijnlijk langer in dienst. Van de zijde van het ministerie van marine deelt men het vol gende mede: „Electromonteurs, vuurleiding- monteurs, radio-radarmonteurs en stokers, behorende tot het dienst plichtig personeel der Kon. Ma rine; dal is opgekomen in het eerste kwartaal van 1949, zullen voorzover z'y niet behoren tot de lichting 1944, na hun eerste oefe ning van 21 maanden, indien dit noodzakeiyk blykt, nog ten hoog ste drie maanden langer, echter uiterlijk tol begin Januari 1951, in werkeiyke dienst worden ge houden". De as van wyien veldmaar schalk Smuts zal op de plaats „Doornkloof" te Irene, by Pre toria, worden verstrooid, aldus heeft Jannie Smuts, zoon van de overledene, medegedeeld. Raadsverslag St Laurens. Naar aanleiding van de zini „De heer Riemens (A.R.) wilde niet onderdoen voor waardering van de brandweer, maar laakte het, dat met modderwater op de Grote Kerk was gespoten, waar door o.m. de regenbak was ver ontreinigd", voorkomende in het Zeeuwsch Dagblad van Zaterdag j.l. in het raadsverslag van St Laurens, deel ik u mede, woorde- lyk gezegd te hebben: „Ik kan me volkomen aanslui ten by hetgeen door de heer Ha melink gezegd is, als het gaat over de waardering. Maar de vraag is bij my opgekomen, of in de oefening by het water geven niet had kunnen voorkomen wor den, dat vuil water op de kerk was terecht gekomen. En hadden geen maatregelen getroffen kun nen worden, waardoor voorkomen was, dat de regenbak verontrei nigd wérd?" Het woord „laken" in de bete kening van misprijzen of sterk afkeuren is door my niet gebezigd. Dit om misverstand te voorko men. Hoogachtend, J RIEMENS, Noordweg 36, St Laurtns

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2