RODEN BEREID TOT ONDERHANDELEN? Internationaal leger voor.de veiligheid van Europa NIEUWS Britse troepen naar Japan Geschil tussen de Polder Walcheren en de Fa Van Oord. Goese „exporteurs" stonden terecht Middelburgse Raad voor het eerst bijeen in eigen huis Voorwaardelijke veroordeling. Scherpe critiek op prüzenbureau SNIPPER Raad van Koudekerks vergaderde PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuw hulpverleningsplan in de maak Flinke straffen voor duistere practyken El' komt een jachthaven Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1666 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 19 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hufjssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 6.22 u., onder 18.45 u.; Maan op 16.58 u., onder 23.57 u. Hoogwater op Woensdag 20 Sept. Vlissingen: 8.08 u. 1.45 m., 21.04 u. 1.46 m.; Terneuzen: 8.37 u. 1.66 na., 21.29 u. 1.66 m.; Wemel- dinge: 9. 41 u. 1.31 m„ 22.28 u. 1.36 m.; Zierikzee: 9. 21 u 1.14 m., 22.11 u. 1.20 m. U en onzer lezers geeft uiting aan zijn ontevredenheid over de rechtspraak in ons land. Door de economische politie rechter te Zutphen werd een man die zonder vergunning van het G.A. zijn arbeid had veria ten, tot tien dagen hechtenis veroordeeld. Te 's-Gravenhaga echter zouden een drietal amb tenaren c'.ie niet onbelangrijke verduisteringen pleegden slechts voorwaardelijke straffen heb ben gekregen. Onze lezer meent, dat in het laatste geval met de eisen van het recht een loopje werd genomen en vraagt of het niet beter zou zijn de voorwaardelijke veroordeling af te schaffen. Het spreekt vanzelf, dat wij ons niet wagen aan een beoor deling van de bedoelde vonnis sen. Wij moeten wat dit betreft, ais onbevoegd, verstek laten gaan. Tnzake het instituut der z.g. voorwaardelijke veroordeling, lopen de meningen nogal uit een. Naast een betrekkelijk kleine groep, die de voorwaardelijke veroordeling als in strijd met de eisen van het recht afwijst, staan vele anderen, die de mogelijk heid van voorwaardelijke ver oordeling, als een belangrijke verbetering in onze rechtspraak van harte toejuichen. Bekend is, wat met dit insti tuut, ondanks de niet geheel dui delijke naam' bedoeld is: op schorting van de tenuitvoerleg ging van het vonnis. De veroor deling is onvoorwaardelijk, maar het vonnis wordt niet uitgevoerd, op voorwaarde, dat de veroor deelde zich binnen een bepaalde proeftijd niet opnieuw aan een strafbaar feit schuldig maak' Bij de toepassing van dit, in 1915 in ons land ingevoerde stelsel, is aan de strafrechter een grote mate van vrijheid gelaten. En van die vrijheid wordt al thans door sommige rechtbanken een ruim gebruik gemaakt. Wat als uitzondering bedoeld was, is wel geen regel geworden, maar het is toch bij sommige rechtbanken voorgekomen, dat van al de uitgesproken von nissen ongeveer een derde Voorwaardelijk was. Vermoedelijk houdt dit ver band met de moderne opvattin gen van schuld en straf. Het gevaar, dat op deze wijze het rechtsbesef van ons volk Wordt ondermijnt, schijnt ons ze ker niet denkbeeldig. VERRASSEND BERICHT UIT TOKIO. In niet-officlële kringen te Tokio blijven geruchten de ronde doen, dat Noord-Korea vredeson derhandelingen zou zijn begonnnr. Deze zouden 48 uur geleden ge opend /.yn na de eerste volledige berichten over de vorderingen van de verbonden troepen in het bruggenhoofd bU Intsjon. Pogin gen om bevestiging van de ge ruchten te verkrijgen uit be trouwbare bron zjjn zonder resul taat gebleven. Uit Singapore wordt gemeld, dat „aanzienlijke aantallen Brit se manschappen per vliegtuig naar Japan gebracht worden om deel te nemen aan de strijd op Korea. Grondpersoneel van de R.A.F. is gisteren naar Japan ver trokken. Zandzakken in Seoel. Het grote offensief langs de noordkant van het Zuidkoreaans bruggenhoofd wordt vertraagd door hevige Jegenstand der noor delijken. In Seoel worden zand zakken opgestapeld voor een ge vecht van straat tot straat. Nadat eenheden van de Ame rikaanse eerste cavallerie, die ten noorden van Taegoe strijden, slechts „beperkte winst" hadden gemeld, hebben 40 Superforten met 500 ton bommen in een smal le strook land van slechts twee vierkante kilometer langs de wes telijke oever van de Naktong ver woestingen aangericht. Tegelij kertijd hebben Engelse manschap pen langs de Naktong ten zuiden van Taegoe opdracht gekregen zich naar het noorden te ver plaatsen om de strijdende Ameri kanen te hulp te komen. Jachtbommenwerpers bestook ten de noordelijke linies langs de midden-loop van de Naktong. Ten westen van Jongsan leed de te genstander naar schatting een verlies van 1200 man aan doden en gewonden. Naar Waegman uit het zuiden oprukkende Amerikanen stelden zich gistermorgen na verbitterde strijd in het bezit van een belang rijke heuvel. Rapport van MacArtliur aan de Veiligheidsraad. MacArthur heeft gisteren de Veiligheidsraad medegedeeld, dat „er positieve bezwjjzen waren verkregen, dat de Sowjet-Unie Noordkorea in 1949 en 1950 van Noordatlantische Raad accoord met De Noordatlantische Raad heeft de vorming van een internatio naal leger ter verdediging van Europa goedgekeurd. De Raad ging uiteen om de ministers van buitenlandse zaken in staat te stellen hun regeringen te raadplegen over de middelen om een internationaal leger te vormen. ZO VLUG MOGELIJK. Gisteravond werd een commu niqué uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de Raad het voorstel om in' zo kort mogelijke tijd een één geheel uitmakende militaire macht te vormen, welke in staat is Europa te verdedigen, harte lijk verwelkomde. In het communiqué wordt niet verwezen naar de besprekingen door de raad van het vraagstuk, of aan Duitsland moet worden toegestaan contingenten voor dit leger te zenden, maar verklaard Wordt, dat vele der problemen zo danige overwegingen met zich meebrachten, dat overleg nodig was om te zorgen, dat er snel de finitieve besluiten zouden kunnen worden genomen. De Raad zou uiteengaan en bin nen twee weken weer bijeenko men, aldus het communiqué. Onmiddellijk na het uiteengaan van de Raad zetten de ministers van buitenlandse zaken der wes telijke „Grote Drie" hun geheime besprekingen voort voorname lijk betrekking hebbend op tech nische problemen, die zij moeten oplossen als bezettingsmogend heid in West-Duitsiand. Men ver wacht aan het eind van de be sprekingen een communiqué. De vergadering van de Noord- Atlantische Raad van Zaterdag Labour verlaat de (Europese Parlementaire Unie. De Britse Labour-afgevaardig- de Hughes is afgetreden als vice- president van de Europese Parle mentaire Unie, die haar vierde congres gisteren begonnen is in Konstanz (Baden). Hij heeft aan Graaf Coudenhove-Kalergi, de secr.-generaal van de unie, mede gedeeld, dat de Labourleden van het Britse "parlement niet meer bij de Unie aangesloten wensen te blijven. Als reden geeft Hughes op, dat hq vierkant tegen het door Chur chill te Straatburg gedane voor stel tot oprichting van een Euro pees leger en tot hermilitairise- ring van Duitsland is. Waar dit voorstel klaarblijkelijk bij de an dere leden van de Unie instem ming vond, aldus Hughes, zou zijn lidmaatschap tot misstanden kun nen leiden. werd bijna geheel in beslag genoi men door een uiteenzetting van Robert Schuman over 't probleem van Duitslands herbewapening. Hij zei o.a.: „Frankrijk wil zich niet onttrekken aan het onder zoek van dit vraagstuk. Wij zijn niettemin van oordeel, dat iedere onmiddellijke beslissing gevaarlijk zou zijn". Bevin schijnt niet langer gekant tegen Duitslands herbewapening. Hij zette uiteen, dat de Duitse contingenten werkelijk in het At lantisch leger dienen te worden opgenomen en dat zij geen auto nome eenheden met een Duits operbevel moeten zijn. De vertegenwoordigers van Italië, Canada, Noorwegen, Dene marken, Portugal en IJsland heb ben het principe van de Duitse herbewapening met enig voorbe houd aanvaard. De Nederlandse afgevaardigde, Stikker, verklaar de zich voorstander van een zo spoedig mogelijke Duitse herbe wapening. België scheen geneigd zich bij het Franse standpunt aan te sluiten. De Amerikanen handhaven hun zienswijze. munitie heeft voorzien". Hij verklaarde voorts dat „com munistisch China opgeleide man schappen aan de Noordkoreanen had geleverd, hoewel er geen be vestiging is van openlijke Chinese deelneming aan de oorlog". Malik verstond geen Frans Nadat Austin de Raad MacAr- thurs beschuldiging had voorge lezen, toonde hij een automatisch pistool, dat, naar hij zei, in Korea was buitgemaakt en in de Sowjet- Unie vervaardigd. Terwijl de Franse vertaling van MacArthurs rapport werd voorgelezen, beke ken de afgevaardigden het oor logswapen, dat de rondgang deed. Toen het bij Malik kwam verliet deze de kamer. Hij deelde echter mee, dat dit niets te maken had met het automatische pistool, doch dat hij naar de hall was ge gaan, omdat hij geen Frans ver stond. OVER DE NAKTONG! Vanochtend vroeg werd gemeld, dat 600 manschappen van de strijdkrachten der V.N. 6'/2 kilo meter ten Zuiden van Waegwan onder hevig vuur der noordelijken de Naktong zijn overgestoken. Geen verkiezing dit jaar zégt Britse regering. De Britse regering heeft zich uitgesproken tegen het houden van algemene verkiezingen in dit jaar, tenzij zij vanavond bij do stemming over de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie een nederlaag zal lijden, zo is gisteren na een kabinetsvergadering van gezaghebbende zijde verklaard. Attlee zou, zo werd verklaard, van mening zijn, dat verkiezingen thans hoogst ongelegen zijn met het oog op de. ingewikkelde inter nationale toestand. Als het Plan-Marshall afloopt. Gordon Gray, de speciale assis tent van Président Truman, heeft een nieuw programma voor eco nomische hulpverlening aan het buitenland ontworpen en voorge steld. Dit programma, dat iri werking zou moeten treden in 1952, wan neer het plan-Marshall afloopt, wordt thans nog door de betrok ken regeringsorganen besproken en kan nog belangrijke wijzigin gen ondergaan, alvorens het aan President Truman wordt voorge legd. Volgens welingelichte zijde voor ziet het ontwerp-plan o.m. in voortzetting' van de economische hulpverlening aan Europa gedu rende ongeveer 4 jaar na beëin diging van het plan-Marshall. Het zwemmen ging vanzelf De 61-jarige grootmama Leont ine D'ugeon, ofschoon nimmer de zwemkust mach tig, slaagde er in een andere grootmoeder met haar vier jarige kleinzoon te redden uit de snelstromende Cha- rente bij Saint Hippolyte in Frankrijk. De jongen was spelende te water geraakt en nagesprongen door zijn li- jarige grootmoeder, die ech ter tezamen met haar klein zoon door de sterke stroming werd meegevoerd. Grootmoe der Drugeon, het drama be merkend, sprong toen zon der bedenken van de andere oever in de diepe stroom en kon de beide drenkelingen met één arm naar de kant duwen. „Ik moest iets doen', zei de kranige vrouw achter af. „Ik ben zelf grootmoeder. En het zwemmen ging van zelf." Maximumprijs koffie 1.92 per 250 gram. M.i.v. 24 September a.s. wordt de maximumverbruikersprjjs voor koffie gebracht van f 1.10 op f 1.92 per 250 gram. Aan Horecabedrijven en instel lingen, die voor hun koffietoewij- zingen sedert 1 Juni j.l. een hef fing van f 4.— per kg. vooruit hebben betaald wordt de heffing op de nog niet aangewezen toe wijzingen gerestitueerd. GERST INLEVEREN. Tarweprijs wordt verhoogd. Teneinde de verbjuw van gerst in een betere verhouding met die van tarwe te brengen, heeft mi nister Mansholt besloten, dat voor de oogst 1951 weer een in leveringsplicht voor gerst zal gel den. üeze verplichting zal over het algemeen ZoUO kg. per ha. bedra gen, welke hoeveelheid ue over- neid tegen een gemiddelde richt prijs van f22.per 100 kg. zal overnemen. Anderzijds heett de minister, eveneens ter voorko ming van de uitbreiding van de met gerst verbouwde oppervlakte ten koste van de verbouw van tarwe, besloten de richtprijs voor tarwe van de oogst 1951 voor de boer te verhogen tot gemiddeld f24.25 per 100 kg. Tenslotte kon digt de minister een nadere rege ling aan ter beïnvloeding van het teeltpeil voor rogge en haver in dien de uitzaai van deze gewas sen een te grote omvang zou gaan aannemen. Polderbestuur zou nog f 60.000.moeten betalen. Er is een geschil ontstaan tus sen de Polder Walcheren en het Aannemers- en Handelsbedrijf van Oord te Werkendam. De aan nemer pretendeert een vordering van in totaal f 60.253,16 wegens meerdere kosten van tewerkstel ling van arbeiders van buiten Walcheren wegens mijnengevaar, verder wegens prjjs- en loonsver hogingen en tenslotte nog een klein bedrag wegens stormschade. Volgens de fa. van Oord waren arbeiders uit Walcheren wegens de gebleken aanwezigheid van mijnen op het werk aan de zee wering te Westkapelle niet bereid daar te arbeiden. Hierdoor moes ten arbeiders van buiten worden aangetrokken, die met vracht auto's moesten worden vervoerd. De lonen, sociale lasten, reiskos ten, verblijfkosten, kosten van vrachtauto's, een bulldozer en aig. kosten welke hieruit voortvloei den, worden door de firma bere kend op f 54.750,31. Het bestuur van de Polder ontkent het ver band tussen het mijnengevaar en de geringe genegenheid van Wal- cherse arbeiders om aan de dijk. te gaan werken. In verband met een te ver wachten storm op 25 October '49 is door de aannemer in opdracht van de opzichter op de onverde digde belopen een noodvoorzie ning aangebracht. De kosten daarvan bedroegen f 1594,76, en de fa. van Oord meent deze aan de Polder in rekening te kunnen brengen. Volgens het polderbe stuur is de aannemer op grond van het bepaalde in het bestek verplicht het gemaakte werk te gen invloeden van de zee en het weer zorgvuldig te beschermen en het herstel van eventuele schade aan het werk kan ten laste van de aannemer worden gebracht. De fa. van Oord beroept zich er op, dat het water bij genoemde storm een hoogste stand van 3.05 m -f N.A.P. zou hebben bereikt. In fei te, zo deelt het polderbestuur me de, is de waterstand niet hoger geweest dan 2.70 m N.A.P. Vechtpartij met dodelijke afloop. In de nacht van Zondag op Maandag deelden burgers aan de politie mede, dat in de Van Wageningenstraat te Arnhem een man in zeer spaarzame kle ding op straat lag. Bij onderzoek trof men ter plaatse inderdaad een man aan, die een verwon ding bij de mond had. De G.G.D. kon slechts de dood constateren. Het slachtoffer bleek de 46-jarige glasblazer F. J. H. te zijn. De man heeft met een zekere van E., bij wie hij al jaren in de kost was, een woor denwisseling gehad, waarbij van E. hem een slag in het gezicht toebracht en hem daarna ver moedelijk van de trap gooide. Van E. is gearresteerd. Het stoffelijk overschot is door de '.politie in beslag genomen. DE BOTER WORDT DUUR BETAALD. DE BOTER, die de Goese koop man J. A. B. samen met de groen- tenhandelaar Ch. C. v. O. uit Goes naar België heeft laten smokke len, moet duur betaald worden. J. A. B. werd gisteren n.l. door de Bijzondere Politierechter te Middelburg veroordeeld tot acht maanden met aftrek, terwijl v. O. twintig weken uit de circulatie wordt genomen. B. had trouwens nog meer op zijn kerfstok. Voor frauduleus vervoer van vee, dat bestemd was om naar België gesmokkeld te worden, werd hjj veroordeeld tot vier maanden. Hij werd onmiddel lijk in hechtenis genomen. De boter, die B. en Van O. voor de smokkel hadden afgeleverd, werd in Nederland gekocht en met de auto van Van O. naai-Wa- terlandkerkje vervoerd, waar een bekend smokkelaar uit Eecloo het gehele vrachtje overnam om er mee naar België te verdwijnen. Het verweer van beide beklaag den, dat ze niet wisten, dat de boter voor de smokkel bestemd was, ging niet op. Een getuige had namelijk gezien, dat zij met bankbiljetten betaald werden, die verborgen waren in een buis van de fiets, waarmee de smokkelaar uit België was gekomen. Dezelf de getuige was ook al eens een keer met de vrachtauto mee naar België gereden en wist er dus alles van. De eis tegen B. luidde 7 maan den en tegen Van O. 8 maanden. Ook van de koetjes beweerde B., niet te hebben geweten, dat ze voor de smokkel waren bestemd. Het was een zwak verweer want in Goes had hij de dieren op een vrachtauto geladen en deze geca moufleerd met kisten fruit. Gistermiddag heeft de Middelburgse gemeenteraad, die voor het eer9t In de gerestaureerde raadszaal vergaderde, niet minder dan 4 uur, deels in besloten zitting, gedebatteerd over diverse voorstel len. Verschillende raadsleden hebben bq de behandeling tot vast stelling van de huur voor de tuinmanswoning van „Toorenvllet", het beleid van het Prijzenbureau voor onroerende goederen heftig becritiseerd. maakt, waren aangenomen, kwam de huurkwestie van de voorm. tuinmanswoning van „Tooren- vliet" ter sprake. B. en W. had den een voorstel ingediend om accoord te gaan met de door het prijzenbureau voor onroerende goederen vastgestelde huur van f 600.per jaar. Voor dit voor stel in behandeling kwam, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. op hun mening waren teruggeko men en van het advies waren af geweken. Zij stelden nu voor het pand voor f 400 te verhuren. De heer Wattel (A.R. wees de voorzitter er op hoe de Commissie van Bijstand eveneens bezwaren hadden tegen de hoge huur en hij had verwacht, dat de burgemees ter hiervan melding zou maken. De heer J. L. Breel (Arb.) vond de huur ook te hoog en vroeg wie het plan tot herbouw van de wo ning had gemaakt, temeer daar bij de bouw meerdere fouten wa ren gemaakt. De heer I. van Loo (Arb.) oefende critiek op het Prijzenbu reau en vroeg zich af hoe men, gezien de woning, tot een derge lijke hoge huur, kon komen. De heer J. M. Wondergem (C.H.) vond zelfs f400.nog teveel en achtte f 350.- voldoende. De wet houder, de heer L. J. van 't West- ende moest toegeven, dat de ge meente zelf het plan tot herbouw had ontworpen en hij kon niet an ders dan de gebreken en fouten toegeven. Bij de bepaling der huurprijs, aldus spr. is het volume maatgevend geweest. De heer J. W. Kögeler antwoordde nog, dat men deze woning niet kan verge lijken met woningwetwoningen. De gemeente moet hier een finan cieel offer brengen, aldus spr. Met vaststelling der huur op f400 per jaar werd hierna accoord gegaan. Opnieuw passeerden daarna en kele verordeningen de hamer, waarbij o.m. de haven-, kraan- en bruggegelden werden verhoogd. Jachthaven. Na enig debat over de financiële regeling en de mededeling, dat be treffende de inning der liggelden en het beheer een regeling zou moeten worden getroffen tussen de havenmeester en de ver. voor watertoerisme Schelde te Vlissin gen, werd het voorstel om f2190 te voteren teneinde het dok ge- In zijn openingswoord sprak burgemeester mr dr N. Bolkestein zijn vreugde uit, dat thans weer op deze historische plaats verga derd kan worden. Hij wees er op, dat met het aantal raadszetels is rekening gehouden op een bevol kingsgroei van liefst 10.000 zielen. Hoewel de afstand van de raads leden tot de tafel van B. en W. in letterlijke zin groter was, dan in het tijdelijk raadhuis sprak de burgemeester de hoop uit, dat deze verwijdering geen figuurlijk karakter zou gaan dragen. Mr Bolkestein besloot met de wens, dat de mooie omgeving een in spiratie zou betekenen om vele wijze besluiten te nemen. Rapverbod aangenomen. Bij de ingekomen stukken vroeg de heer H. F. Flierman (Arb.) bij het geven van namen aan stra ten, ook oud-burgemeesters of wethouders te vernoemen. Verder vroeg de heer Flierman de bord jes met dergelijke of andere na men van personen te voorzien van enige bijzonderheden, zoals jaar van geboorte en overlijden. Te vens werd door de voorzitter mee gedeeld, dat B. en W. hebben be sloten één zonodig twee vier- deurskasten, 2 schilderijen w.o. die van het stadhuis en de maquette van de Lange Jan af te staan voor de tentoonstelling te Gent. Aan de heer J. C. Th. Kwak werd eervol ontslag verleend als leraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. De leden van de commissie van advies in zake de Woonruimtewet 1947 werden herbenoemd. Het voorstel de Alg. Politiever ordening te wijzigen l.v.m. het uitvaardigen van een verbod om hout te kappen binnen de be bouwde kom werd na enige cri tiek aangenomen met 12 tegen zes stemmen. Tegen stemden de heren Schenk en Hesselink (V.V.D.), Hoek, Wattel en Me- liefste (A.R.) en Wondergem (C.H.). Men vond over het alge meen, dat de verordening te ver ging. Critiek op het prijzenbureau. Nadat verschillende beheers- verordeningen, waarbij slechts en kele opmerkingen werden ge schikt te maken als jachthaven, aangenomen. Het voorstel tot niet verlenen van een bijdrage aan de R.K. H.B.S. te Goes gaf opnieuw stof tot debat. De heer J. S. Hoek (A.R.) kon zich niet met de mo tivering verenigen en betreurde het nog steeds, dat vorig jaar het verzoek van het Chr. Lyceum te Goes was afgewezen. Hij hield een hernieuwd pleidooi om de Bijzon dere instellingen van middelbaar onderwijs te subsidiëren. De heer P. van Empel, die vorig jaar te gen de subsidieverlening van het Chr. Lyceum had gestemd zei, dat voor de R.K. principiële gron den konden worden aangevoerd om deze bijzondere school te stichten, omdat men van R.K. zij de een principiële scheiding in het onderwijs zeer voor stond. De heer Hoek voegde hierop de heer van Empel toe, dat men in Prot, Chr. kringen eveneens een prin cipiële scheiding in het onderwijs voorstaat. Met de stemmen van de heren Kögeler, 't Westende, van Empel, Wattel, Hoek, Flipse en Meliefste tegen werd het voorstel om het subsidieverzoek af te wijzen aan vaard. Voorts werd nog een be drag van f 2150.gevoteerd voor aanschaffing van schoolbanken en kachels voor de Herv. school aan de Zuidsingel en ging de raad ac coord met de uitbreiding van het aantal watermeters. Ook het voorstel tot aankoop van grond van de Ver. „Hendrick de Key- ser" werd z.h.s. aanvaard, waarbij door de heer Schorer werd aange drongen op herstel van een pand in de Gortstraat, dat eveneens be zit is van deze Vereniging. Na be sloten zitting werd nog z.h.s. be sloten het crediet voor „Tooren- vliet" met f 22.500.te verhogen. Rechtsgeding. De fa. van Oord heeft haar vordering overeenkomstig de alg. voorschriften voor de uitvoering en onderhoud van werken onder beheer van het Dept. van Water staat, aanhangig gemaakt bij de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland. Het dagelijks bestuur van de polder Walcheren vraagt nu de Alg. ver gadering de voorzitter ie machti gen^ op te treden als verweerder voor de Polder. Tenslotte is ook nog een vordering tot een bedrag van f 3908,09 ingediend wegens prijs- en loonsverhogingen. Deze vordering is door de polder tot een bedrag van f 3211,01 erkend. De Vereniging van ex-politieke gevangenen (uit de bezettingtijd), heeft de ministerraad een tele gram gezonden met de vraag de nagelaten betrekkingen der ge vallenen de reeds vorig jaar ge vraagde loonsverhoging van 5 te geven Mevr. Maria Montes- sori heeft gisteren te Amsterdam uit handen van mr Reinink, secr.- generaal van het departement van O., K. en W. de Koninklijke onderscheiding Officier in de Or de van Oranje Nassau ontvangen. Te Lunteren is gisteren de tiende Christelijke sociale cursus van het C.N.V. begonnen. U hoort er morgen meer van. Zwitser land is van plan 550 middelzware tanks aan te kopen, zo mogelijk van Engeland of de V.S., is te Bern bekend gemaakt. Inktvis sen, soms van een meter groot, bezorgen aan de Engelse kust de kreeften- en krabbenvisserij veel schade. Men vreest een herhaling van de plaag die in 1900 de vis serij teisterde. Truman heeft het congrjs een plan toegezonden voor de bescherming van de bur gerbevolking tegen een mogelijke atoomaanval. - Een IJslandse Douglas „Skymaster", die sinds Donderdag vermist werd, heeft men thans op de Vatna-gletscher in het Zuid-Oosten van IJsland gevonden. Alle zeven leden van de bemanning waren ongedeerd. Garantstelling betaling van rente en aflossing geldlening „Der Boede". Voordat de raad van Koudeker- ke gistermiddag' met de behande ling van de agenda begon, sprak burgemeester L. J. Dregmans de gemeente-secretaris, mr H. v. <1. Schuur, hartelijk toe naar aan leiding van het feit, dat de heer v. d. Schuur enige tjjd geleden zijn meesterstitel behaalde. De secretaris, die voor Koude- kerke reeds buitengewoon veel werk op algemeen gewaardeerde wijze heeft verricht, heeft zonder enige universitaire studie dit re sultaat bereikt. Op een adres van enige hotel-, café- en restauranthouders om het sluitingsuur te verschuiven van tien tot half twaalf, l.v.m. vergaderingen en de aanwezigheid van pensiongasten, hadden B. en W. afwijzend geadviseerd. Elk verzoek tot het verlenen van ont heffing van hét sluitingsuur is nog toegestaan. Bovendien is op Zaterdag en in de vacantiemaan- den dagelijks het sluitingsuur la ter. Voorts vreesden B. en W. een toenemend bezoek van „vaste klanten" aan café's. De heer Flipse was het hier mede niet eeris en wees erop, dat lieden, die in Koudekerke niet te recht kunnen in een café naar de omliggende gemeenten gaan. Dat geld kan beter in Koudekerke verteerd worden. Hij stelde vooif het sluitingsuur op elf uur te stel len, welk voorstel echter werd verworpen met slechts zijn stem en die van de heer Christiaanse vóór. „Der Boede". Het voorstel van B. en W. te garanderen de betaling van rente en aflossing van een door de Stichting Rusthuizen Walcheren aan te gane geldlening van ca. f445.000.ter financiering van de stichting van een verpleegin richting voor chronische zieken te Koudekerke „Der Boede", ont moette geen bezwaren. De heer Flipse vroeg, of het bekend is, hoeveel het de gemeente zou kun nen kosten. De burgemeester ant woordde, dat B. en W. het voor stel aan alle kanten hebben be keken op ev. risico's, maar dat alle overgelegde cijfers volkomen verantwoord zijn. Een verzoek van de afd. Koude kerke van de Ned. Bond van Ouden van Dagen om tegemoet koming in de kosten van brand stoffen werd ter afdoening in handen gesteld van het Burgerlijk Armbestuur. Ontspoorde goederenwagen te Arnemuiden veroorzaakte stagnatie. Gistermorgen ontspoorde op liet stationsemplacement te Arnemui den tijdens het rangeren een goe derenwagen, waardoor het trein verkeer werd gestremd. De rei zigers die met de trein om vijf voor twaalf in Goes arriveerden werd tot hun verbazing meege deeld, dat de trein niet verder reed. Gelukkig bleef de stagnatie tot deze ene trein beperkt, daar men er in slaagde de goederen wagen weer snel op de rails te krijgen. De bussen van de N.V. Stoomtram Walcheren zorgden er voor, dat de reizigers snel werden doorvervoerd naar Middelburg, waar werd omgereden om de rei zigers voor Vlissingen in de ge legenheid te stellen over te stap pen. Jeugdtoneel in Goes. Schooljeugd genoot van Pinocclo. Vopr een groot aantal leerlin gen van de lagere scholen in Goes heeft het Nederlands jeugdtoneel gisteren in de „Prins van Oranje" het stuk Pinoccio opgevoerd. Dit stuk is geschreven naar het ge lijknamige Italiaanse kinderboek. Reeds 10 jaar speelt deze toneel groep voor de jeugd. Het vertoonde spel was keurig en de decors en de costuums wa ren uitstekend verzorgd. De jeugd genoot dan ook volop van het op het toneel gebrachte sprookje, dat als alle sprookjes, een paedagogi- sche strekking heeft. DE BILT ZEGT: Tqdeiyk enige regen. Tot hedenavondOverwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen enige regen. Meest ma tige wind veranderlijk van rich tingen. Weinig verandering in temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1