Bravincie*»® Leerlingen der Rijkskweekschool te Middelburg bouwen een maquette. Uitvoering uitbreidingsplan zal Souburg tot stad maken. Het Goese Ziekenimisvraagstuk. ADAMSON Een pronkstuk voor de Gentse tentoonstelling. Paniek in Newyorkse Metro. >RTE BERICHTEN Gemeentebestuur en ontwerper hadden vooruitziende blik. Man vond zjjn vrouw verbrand. V eilingsberichten Ondank is 's werelds loon. Met de „Fairsea" naar het vaderland. Xatcr'dag 16 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Boeken met foto's als voorbeeld. Niet minder dan 80 mensen bouwen te Middelburg aan een maquette van Zeeland. Op de Zeeuwse tentoonstelling te Cent zal men daarmede de Belgen op de hoogte brengen van alle mogelijke zaken, die voor Zeeland van belang zijn, zoals de producten, die op de Zeeuwse klei worden geteeld en het geen in de industrieën wordt geproduceerd. Deze 80 arbeiders en arbeidsters zijn leerlingen van de Rijkskweekschool te Mid delburg. Hun.„studio" is gevestigd in het handenarbeid- en tekenlokaul van deze school. Wat daar in die beide lokalen In alle stilte wordt gepresteerd, Ïjrenst bijna aan het ongelofe- ijke. Toekomstige onderwijzeres sen hanteren de beitel en de raag alsof ze thuis brood snijden, t Gaat blijkbaar allemaal van self, want de heren Louis Hey- jnans en J. van Kasteel, onder wier leiding, of beter misschien onder wier waakzaam oog dit slles tot stand komt, lopen rus tig rond en beantwoorden alleen maar de vragen. Geen schoolbord met ingewikkelde constructie tekeningen van kerken, die moe ten worden nagemaakt van plas tic, geen moeilijke berekeningen worden hun voorgezet. Ze moe ten het zelf doen. Voorbeelden en modellen. Men is bezig om voor alle dor pen in Zeeland een dorpskerk te hiaken. Dat wordt ook weer niet een „lopende band" model, maar toveel mogelijk natuurgetrouw. Een dik boek met foto's over Zeeland en Zeeuwse kerken en gebouwen ligt open op tafel en wordt van tijd tot tijd geraad pleegd. Talrijke ansichtkaarten met kerken, molens en schepen liggen over de werktafels ver spreid en dienen als voorbeeld. Zo verrijzen kerken en ook stadhuizen. In een bakje staat het Middel burgse stadhuis van plastic, 't Was nog niet helemaal klaar, want een der vleugels was nog ln de maak, maar 't vorderde best. Er is geen onderscheid tus sen de taken voor de jongens of de meisjes en zoals gezegd de dames gaan net zo handig of beter gezegd misschien nog wel, iets handiger met vijl, beitel of raag om, dan menige jongeman. De maquette. Nu nog enige bijzonderheden over de maquette zelf. Deze staat opgesteld in het tekenlokaal ©n enkelen zijn daar bezig om de laatste hand te leggen aan het geheel. De vloer, waarop de maquette, die van triplex is ver vaardigd en met een figuurzaag moest worden uitgezaagd, rust, is gemaakt door de leerlingen van de Middelburgse Ambachtsschool die eveneens de schragen ver vaardigden. Zeeland ligt er na tuurlijk temidden van het wa ter, dat verschillend van kleur is naarmate de diepte. Ook de delen der provincie zijn ver- Schillend van kleur. Er ls n.l. ge werkt met verschillende tinten groen, waardoor men een beeld krijgt van Zeeland hoe het was Voor 1300, van 13001600, van leOO tot 1800 en de delen, die na 1800 zijn ingepolderd. In leder deel van Zeeland ligt een ronde schijf, waarop de pro ducten van dat bepaalde deel zul len worden aangegeven. Alle plaatsen zijn aangegeven evenals de industrieën; deze laatste ge symboliseerd door een schoor steen of zoals „de Schelde" te Vlisslngen door een kraan. De boten van de Prov. Stoomboot- dienst worden ook natuurge- DE BOMMENWERPERS ZIJN ER! „De bommenwerpers zijn er, er is oorlog", deze kreet, die door enkele onbekenden geslaakt werd naar aanleiding van een kortslui ting in de New Yorkse Metro heeft Donderdagavond een paniek veroorzaakt, waarbij 17 personen min of meer ernstig gewond wer den. Door de kortsluiting ontstond een donderend lawaai, dat nog Versterkt werd door de echo in de tunnel van de metro. Door de tunnel flitste tezelfdertijd een ge weldige bliksemschicht. Door dit defect zou niemand gewond zijn, indien de door angst overmande reizigers de ruiten niet hadden willen verbrijzelen en elkaar niet onder de voet hadden gelopen. Buitenlanders zouden Tsingtao moeten verlaten. Volgens in Hongkong aangeko men reizigers is aan buitenlan ders, wonend in de Noordchinese havenstad Tsingtao, verzocht te gen een vastgestelde datum te vertrekken. SABOTAGE OP DE „VENGEANCE" De Engelse admiraliteit onder zoekt de mogelijkheid van een po ging tot sabotage op het 14.000 ton metende vloot vliegkampschip „Vengeance". In de smeerafdeling Van het schip werd een kleine hoeveelheid zand gevonden. Op het concours hippique te Utrecht is op het concours voor éénspannen hackney's mevr. VtldstraPalsma te Marssum met Basing Belle kampioen van Nederland geworden. De Nederlandse rundveestapel ln 1950 bedroeg naar het C.B.S. mededeelt, in Mei volgens voor lopige uitkomsten van de land bouwtelling in totaal 2.722.709 stuks, tegen 2.539.810 in Mei 1949 en 2.817.314 in Mei 1939. De C.J.M.V. houdt in 1951 bondsdagen in Tiel. Dit wil zeg gen, dat die dageil 7 a 8000 Chris telijke jongemannen naar het Betuws centrum zullen komen om ln Tiel deze vergaderingen bij te wonen. tiouw nagemaakt en zullen in de Wester- en Oosterschelde worden neergezet. Ook de be tonning van de Zeeuwse wateren wordt aangebracht. Verder komt er een windroos met de 32 streken waar bij de vier hoofdwindstreken de vier hoofdproducten en aan de andere toppen de bijproducten, allen in verhouding tot hun belangrijk heid, zijn aangegeven. De kerken zullen straks ook worden neerge zet en het geheel zal een leven dige aanblik bieden. Het zal'nog een toer worden, zo verzekerden ons de leraren om op tijd klaar te zijn. Bij dit werk zijn zoals reeds opgemerkt alle 80 leerlingen van de school ingeschakeld, zodat ze straks al len, wanneer ze op 14 October a.s. de tentoonstelling zullen be zoeken in de lof kunnen delen, die hen ongetwijfeld zal worden toegezwaaid voor de wijze waar op ze dit werk hebben volbracht. ARTSENDIENST. Aanstaande Zondag doen de volgende artsen dienst: Middelburg: W. Feikema, Dam 16, telef. 2993; Vlissingen: H. C. A Detmar, Badhuisstraat telef. 2233; Goes: M. P. Bruijn- zeel, Jac. Valckestraat 3, telef. 2375; 's-HArendskerke, Hein- kenszand en Wolfaartsdijk: A. I. Vos, Dorpsstraat A 2, Wolfaarts dijk, telef. K 1198—231; Driewe gen, 's-Heerenhoek en Nieuw- dorp: H. C. C. J. Lukas Luyckr, Werril 16, 's-Heerenhoek. telef K 1105282; Veere, Oostkapeile en Serooskerke: J. Reynders— Schilt, Dorpsstraat 46, Seroos kerke, telef. K 1189—212; Kou- dekerke, Westkapelle en Zoute- lande: L. Sloos, Middelburgse straat A 61, Koudekerke, telef. K 1185—231; Tholen, Oud-Vos- semeer. Nieuw-Vossemeer en St Philipsiand: R. C. Renes, Oud- Vossemeer, telef. 19 en H. Men ger, St. Philipsiand, telef. 20. APOTHEKEN. In de week van 1623 Sept. zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: Ockenburg, Sin gel. Goes: Numans. Zondagsdienst dierenartsen. Dit weekend wordt de prak tijk van de dierenartsen in West Zuid-Beveland waargeno men door: A. A. Elzerman, Goes, telef. K 1100—2233 en Joh. Klaassen, Heinkenszand, telef. K 1106—288. WANNEER na verloop van jaren het uitbreidingsplan van de gemeente O.- en VV.-Souburg, dat Donderdagavond door de ge meenteraad werd vastgesteld, zal zjjn verwezenlijkt, dan zal men de Inwoners en het gemeentebestuur van deze gemeente onrecht aandoen, wanneer men blijft spreken van een dorp. Door dit plan zal Souburg de aan dulding „stad" met ere kunnen dragen. Gemeentebestuur en ontwerper, ir F. H. Klokke te Mid delburg, hebben een vooruitziende blik gehad en 't hangt nu alleen nog maar af van de toewijzing van bouwvolume om dë tijd te be palen, die met de verwezenlijking gemoeid zal zjjn. Het uitbreidingsplan van de ge meente sluit volkomen aan bij het herbouwplan, dat enige tijd gele den officieel werd goedgekeurd. De uitbreiding zal natuurlijk ge paard gaan met de aanleg van straten. Bovendien is midden in de gemeente een aardig plein op genomen het zgn. Burchtpïein. In West. Wanneer we de afzonderlijke' stukken van dit plan bekijken, dan zien we, dat het uitbreidings plan niet beperkt is gebleven tot Oost Souburg alleen. De van Doornlaan is nog steeds een dood lopende straat, doch het plan voorziet in een doortrekking van deze laan, waardoor een verbin ding met het Marnixplein ont staat. De bebouwing zal hier laag worden gehouden, doch het is de bedoeling, dat er toch midden standswoningen zullen verrijzen. Open plekken. De nog open plekken in de bebouwde kom zijn eveneens op genomen in het uitbreidingsplan. Daar is eerst het stuk, dat o.m. begrenst wordt door de Dijkstraat en Bermweg. Beide straten wor den door een nieuwe straat met elkaar verbonden. Bovendien wordt vanaf de driesprong BraamstraatDijkstraatNieuw- straat een nieuwe straat gepro jecteerd, die uitkomt in de Ka naalstraat. Er zullen hier en daar enkele bestaande woningen moe ten worden afgebroken om de mo gelijkheid te scheppen de nieuwe straten met de bestaande te ver binden. Eveneens voor woning bouw bestemd is het terrein ten Zuiden van de Kanaalstraat. Dit woningencomplex krijgt twee nieuwe straten, waardoor de Ka naalstraat met de Buteuxstraat met elkaar worden verbonden. Een dezer nieuwe straten komt uit tegenover de Beciusstraat, de andere tegenover de Haaksbergen straat. Burchtpïein. Aantrekkelijk is ook het plan voor een nieuw plein, dat da naam Burchtplein zal krijgen. Hierdoor wordt de Kanaalstraat doorge trokken tot de Ritthemsestraat, terwijl het Burchtplein een ver binding krijgt met het Oranje plein. Er is hier plaats voor ge mengde, lage, halfhoge en bijzon dere bebouwing. Er komen dus woningen van verschillend type, terwijl er tevens aan gedacht is, om er enkele winkels of een res taurant te bouwen alsmede een openbaar gebouw. Bovendien wordt het plein natuurlijk van 'n passende beplanting voorzien. Tenslotte is nog een plan, dat voorziet ln een afronding van de gemeente ten Noorden en ten Oosten van de Ritthemsestraat. Ook daar zijn hoofdzakelijk klel- Ongeluk of misdrijf? Gisterenmorgen te pl.m. 5.30 uur werd bij de politie te Ter Apel aangifte gedaan van ver branding ener vrouw Toen de heer J. N. te Ter Apel gistermorgen wakker werd, al dus verklaarde hij aan de poli tie, bemerkte hij, dat zijn echt genote niet meer in bed lag. Na dat hij het huis had doorzocht, ging hij achter de woning kij ken, waar hij een vuurtje zag branden. Tot zijn grote ontstel tenis lag zijn vrouw temidden van de vlammen. De vrouw was reeds overleden en reeds gedeel telijk verkoold. Mevr. N. was 21 jaar oud en had een kindje van 3 weken. De officier van het parket te Gro ningen en de gemeentepolitie te Ter Apel stellen een onderzoek in of het hier een ongeluk dan wel een misdrijf betreft. ne woningen in lage bebouwing geprojecteerd. Rondom Oost-Sou burg wordt een singel aangelegd, die aansluit op de reeds bestaande straten en die in de Z.W. helft van de gemeente bijna aan de daar geprojecteerde snelweg Vlissingen Zuid-Beveland raakt. Door bo men zal deze straat van de weg gescheiden blijven, daar de Rijks waterstaat het niet verantwoord acht de ringweg op een of meer plaatsen te verbinden met deze nieuwe weg, die ook, evenals alle bovengenoemde straten alleen nog maar op papier bestaat. Alle hoop is nu gevestigd op de toewijzing van bouwvolume voor 1951 of, dat is de vurige wens van alle ge meentebesturen een opheffing van de beperkende bepalingen, zo dat iedere gemeente vrij kan bou wen en hoeveel men wil, waSr- mee de woningnood in Souburg snel tot het verleden zou gaan behoren. Tot zolang is de gemeen te echter vleugellam, maar zodra de beperkingen worden opgeheven zal men in Souburg de plannen klaar hebben en dat is al len voornaam ding. De heer H. C. van Donk te Goes jubileert. Op 1 October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. C. van Donk optrad als hoofd der Chr. school voor U.L.O. te Goes, welke school onder zijn energieke leiding tot grote bloei is gekomen. De arbeid van de a.s. jubilaris, die eerst als onderwijzer werk zaam was te Zwammerdam, Rijns burg en Scheveningen bleef niet beperkt tot de eigen §phool. Dat blijkt wel uit de verschillende functies door hem vervuld. Zo is hij o.m. voorzitter van de afde ling Noord- en Zuid-Beveland van de Vereniging van Chr. Onder wijzers (essenoprichter van de afdeling Chr. U.L.O. in Zeeland, waarvan hij meermalen voorzitter was; hoofdbestuurslid van de Vereniging voor Chr. M.U.L.O.; lid van de regelingscommissie voor het U.L.O.-examen; vertrou wensman van Gereformeerd Schoolverband; districts-commis- saris van de Unie „Een schooi met de Bijbel"; secretaris-pen ningmeester van het 9e district van de Schoolraad; bestuurslid van de Chr. Kweekschool voor Onderwijzers te Middelburg. Be kend is voorts, dat hij tijdens de bezetting een der leidende figuren was van het schoolverzet. Hij ge noot dan ook de eer, dat hij enige tijd té St Michiels-Gestei werd vastgehouden. Ook buiten het schoolleven is de heer Van Donk geen onbeken de. De Geref. Kerk ter plaatse dient hij reeds tal van jaren als ouderling en als scriba. Voorts is hij voorzitter van de Geref. Man- nenvereniging en voorzitter van de afdeling Zeeland van de Ned. Chr. Reisvereniging. En welke plaats hij ook in neemt, overal is de heer Van Donk, die over een zeldzame vi taliteit beschikt, een stuwende kracht. Het zal de jubilaris die straks eveneens zijn 25-jarig huwelijks feest mag vieren, zeker niet aan belangstelling ontbreken. Dierenbeschermers doen prachtig werk. Donderdagavond werd door de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren in zaal Krijger een vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer G. Nieuwenhuijsen, directeur van de Ned. .Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Des middags werd voor de schoolkinderen de film „Dieren in huis en hof" vertoond. In de avondbijeenkomst be sprak de heer Nieuwenhuijsen de taak van de dierenbescher ming. Met enkele voorbeelden toonde hij aan, welke verschrik kelijke gevallen van dierenmis handeling zich tegenwoordig voordoen. De dierenbescherming heeft ook te strijden tegen zie kelijke overdrijving van som mige mensen. T.a.v. de gebeur tenissen in Noord Zeeland, sprak spreker de wens uit, dat men elkaar nog eens zal vinden. Tijdens de vertoning van bo vengenoemde film, wees de heer Nieuwenhuijsen in een gloedvol betoog nog op verschillende mis- Kosten nieuw gebouw geschat op 4 millioen; jaarlijks tekort op \}/2 ton. Door het centraal bureau voor financiële adviezen van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten is een onderzoek in gesteld naar de kosten van een te stichten Prot. Chr. Zieken huis en wat daarmee in ver band staat. Het interne beleid van het be staande gasthuis bleef onaan geroerd, daar de opdracht zich slechts uitstrekte tot de vragen wat een nieuw protestants christelijk zieken huis van 150 bedden te Goes zou kosten; of het aanbeveling verdiende het Gasthuis over te nemen en hoe of men het kath. ziekenhuis te Goes zal subsidië ren ingeval het nieuwe prot. ziekenhuis ook geldelijke bij dragen van de Bevelandse ge meenten ontvangt. Over de stichtingskosten laat het rapport zich zonder omwegen uit. Die zullen naar schatting f 3.900.000 bedragen en daar in middels een nieuwe loonronde inging en de materialen in prijs stegen, kan men dit thans vei lig op vier millioen stellen. Er wordt echter op gerekend, dat het Rijk hiervan in het ka der der regeling betreffende de onrendubele stichtingskosten, ruim één derde hiervan voor zijn rekening neemt. Dc becijfering van het exploi tatietekort Is nog minder roos kleurig. Al wordt een bezetting van negentig pel uls uitgangspunt genomen, bedraagt de gemid delde verpleegprijs nog fll per patiënt en per dag, terwijl de gemiddelde opbrengst per ver- pleegdag bij de bestaande ta rieven slechts f 8 is wat neerkomt op een jaarlijks tekort van anderhalve ton. Bij een be zetting van tachtig pet wat meer waarschijnlijk is stijgt het tekort tot f175.000. Zestig pet. van de eventuele tekorten wordt naar men hoopt voor rekening genomen van de protestantse kerken en de rest blijft voor de gemeenten. In het ene geval komt dit neer op f0.90 per inwoner en per jaar in het andere op f 1.05. Slechts bij drastische verho ging der verpleegprijzen zou dit tekort kunnen worden voor komen, maar men moet reke ning houden met de tarieven van „St. Joanna", die nu ook al lager liggen dan van het Gast huis. Het rapport staat voorts stil bij de mogelijkheid om het Gast huis over te nemen. Het te ver wachten nadelig saldo zou dan heel wat lager liggen geschat wordt een bedrag van f 10.000 maar omdat het in de bedoe ling ligt toch tot een nieuw ziekenhuis te komen wordt het niet raadzaam geacht om gebouw en installaties te kopen. Vol staan zou kunnen worden een huurcontract te sluiten voor de tijd dat er nog geen nieuw zie kenhuis is. Dit zal volgens het rapport niet zo lang behoeven te duren, omdat de bouw van een nieuw ziekenhuis te Goes door de off. plancommissie in urgentieklasse I is geplaatst. Enkele pagina's zijn gewijd aan een eventuele subsidiëring. Het rapport acht het 't meest urgent om deze subsidiëring op gelijke basis te plaatsen als die van het protestantse ziekenhuis, wat dus neerkomt op 40 sub sidie in een eventueel tekort, maar dan met overleg van alle bescheiden. De rapporteurs ontvingen even wel van het bestuur van „St.- Joanna" de mededeling, dat dit afwijzend tegenover de genoem de regeling staat. Hierbij werd er gewezen op de grote uitgaven welke „St.-Joanna" zich steeds heeft getroost voor de zieken verpleging, zonder ooit een be roep te doen op de openbare kassen; men is dit ook-niet voor nemens in de toekomst. Wel echter zai het nodig zijn over te gaan tot de bouw van een nieuw zusterhuis waarvan de kosten worden geraamd op c.a. £100.000.—. Teneinde deze bouw zonder stijging van de exploitatielasten mogelijk te maken, is het waar schijnlijk, dat het bestuur voor dit doel een financiële tegemoet koming van de gemeenten zou aanvaarden zonder verdere voorwaarden. De jaarlijkse lasten verbonden aan de bouw van het nieuwe zusterhuis zijn te stellen op f 4.326.38 n.l. een 40-jarige an nuïteit 3 te verhogen met pl.m. f 300.onderhoudskosten. Omgeslagen over het aantal in woners zou dit neerkomen op plm. f 0.07 per inwoner. Hoewel de rapporteurs het in principe het meest juist «ouden standen o,a. het couperen van paarden-staarten. Zowel het woord van de spre ker als de film zullen de be langstellenden van die avond on getwijfeld tot meer propaganda strekken voor dit prachtige werk. Schoolkinderen naar „Wal- cherens' groei" te Middelburg De commissie voor de tentoon stelling „Walcherens Groei" heeft besloten om de expositie op Vrij dag 22 September a.s. open te stellen voor, de schoolkinderen, uit geheel Walcheren. Deze schoolkinderen, mits zij in schoolverband komen, hebben ge heel gratis toegang. Het is begrij pelijk, dat deze geste van het ten toonstellingscomité zeer op prijs wordt gesteld. GOES. Concert „Euphonla". De Harmonie „Euphonia" geeft hedenavond 8 uur haar laatste concert in dit seizoen, 't Pro gramma «vermeldt o.m. Ouver ture: Antigone, F. Rousseau; „Sinfonia", Joh. Chr. Bach; En- de Walsen, Atoi van E. Wald- teufel; Versmade liefde van Paul Lincke; „In de smidse" van Eilenberg. Geringer tekort op het Gasthuis. Over 1949 was op de gemeente begroting het tekort van het Gasthuis geschat op 41.000.-*. Door doeltreffender beheer en be zuinigingen heeft men dit vele duizenden gulden lager weten te brengen. Daar stonden echter weer verschillende tegenvallers tegenover o.a. door niet voor ziene salarisverhogingen. Het uit eindelijke tekort zal thans onge veer f 25.000 bedragen. YERSEKE. M. C. Eckharilt overleden. Gistermorgen is op de leeftijd van 55 jaar overleden de heer M. C. Eckhardt. De overledene was lid van de gemeenteraad, waar hij voor de C.H.U. zitting had. Ook was de heer Eckhardt oud-presi dent-kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk. De overledene was naar Amsterdam vertrokken, om daar een operatie te ondergaan. Hij is echter op zijn reis te Breda overleden. KAPELLE-BIEZELINGE. Vergadering N.C.V.B. Dinsdagavond kwam de afd. Kapelle-Biezelinge van de N.C. V.B. in maandelijkse vergadering bijeen. Wegens drukke werk zaamheden heeft mevr. v. Wille- gen bedankt als secretaresse. In haar plaats werd gekozen mevr. Spruit-Adriaanse. Mevr. de Goe de uit Wemeldinge sprak over Reclassering en voorlichting. Duidelijk werd uiteen geZet, dat ook dit werk gaven en krachten vraagt om velen die het pad der misdaad opgaan terug te brengen en ze te maken tot nuttige men sen in de maatschappij. Verschillende vragen werden gesteld en beantwoord. RILLAND. De onschuldige gestraft. Enige jongeren, hadden dezer dagen kattekwaad uitgehaald bij bakker de Koster. Toen de bak ker de hem gebakken poets be merkte ging deze op zoek naar de schuldigen. Hij meende deze te kennen en toog er dus op uit, om met hen te confereren. De „ver moedelijke dader" betuigde zijn onschuld. De bakker, die op „hoogspan ning" stond, gaf de jongen enige rake klappen in zijn gezicht. De politie zal nu uitzoeken wie de echte dader is en uitrekenen hoe veel de bakker zal moeten betalen voor zijn uitgedeelde klappen. Feest ten bate van kleuterschool. Volgende week Zaterdag zullen er enige vermakelijkheden plaats vinden op de weide van de heer C. v. Gorsel. Dit gaat uit van de Herv. kleuterschool en is bedoeld om de kas te versterken. Er zal o.a. gelegenheid zijn tot schieten, touwtrekken, grabbelen enz., zo dat jong en oud zal kunnen ge nieten. 's Avonds zal een en ander worden voortgezet in de gemeen telijke garage. De muziek- en de voetbalvereniging is om medewer king gevraagd. WESTKAPELLE. Monument voor de gevallenen. Zaterdag 30 Sept. a.s. zal het door het comité „Westkapelle Herrijst" opgerichte monument ter nagedachtenis aan de geval lenen bij de bombardementen van 3 October en in November 1944 aan de gemeente worden overge dragen. Om hall vier zai in de Kerk der Geref. Gemeente een herden kingsdienst worden gehouden, waar drie predikanten zullen voorgaan. Om half vijf begeeft men zich naar het kerkhof, waar om tien voor vijf de burgemeester namens het gemeentebestuur het monu ment zal aanvaarden. vinden, dat de subsidie-voor- waarden voor beide ziekenhui zen volkomen gelijk worden zijn er redenen om U te adviseren de voor het bestuur van het R.K. Ziekenhuis aanvaardbare regeling in ernstige overweging te nemen, indien anders over eenstemming niet kan worden verkregen. Deze redenen zijn: le. Voorkoming van concur rentie door beide inrichtingen door een aanmerkelijk verschil in tarieven; 2e Voorkoming van een uit breiding van „St. Joanna met als gevolg leegloop, verliezen en ten derde de wenselijkheid om te geraken tot gemeenschappe lijke exploitatie van polikliniek, laboratorium en Röntgen-afde- ling. MIDDELBURG. Veiling van 15 Sept.: Fruit: Bonne Louise d' Avranches 40—51; Beurré Har dy 3537; Maagdenpeer 16; Kraaiperen 414; St Remy 4 6; Conférence 1435; Tomaten 12 18; Druiven 65 -85; Peren val 8--15; Perziken 1-34; Suiker meloen 11 -55; Netmeloen 27 33; Groene Ananas 846; Jacq Lebel 711; Cox Orange Pippin 21—45; Glorie van Holland 17; Allington Pippin 318; Tuinzoet 23—29; Sterappels 10; Notaris appels 614; Appels val 515; Bramley's Seedling 8; Groenten: Andijvie 58; Bloemkool A 33 63; idem B 8 43; idem C 825; Savoye kool 815; Rode kool 6 9; Witte kooi 58; Komkommers A 710; idem B 7 -9; idem C 78; Witlof 3944; Augurken 2883; Dubb. Princessen 1520; Stokprincessen 18—34; Snijbonen 2057; Pronkbonen 18 20; Uien a6; Postelein 1621; Bospeen 819; Boskroten 26; Prei 12 16; Sla 26; Spinazie 817; Aardappelen: Bintjes groten 4,90 8,40; Blauwe Eigenheimers groten 67,20; Koopmans blauwe 7—7,90. GOES. Veiling van 15 Sept.: Exportveiling: Bonne Louise d' Avranches 46,1057,10; Confé rence 53,1058,40; Maagdenpeer 20; Cox Orange Pippin 20— 36; Ellisons Orange 17,70 25; Alling ton Pippin 16,1018,60; Transpa rant de Croncel 14,6015,40; Bramley Seedling 13,2014; Pre sent van Lunteren 16,50; Princes- se Noble 1620; Verpakt fruit: Cox Orange Pippin 3445; Al lington Pippin 1524; Ellisons Orange 3536; Gewone veiling: Beurré Hardy 1636; Bonne Louise d' Avranches 1138; Her- zogin Elsa 611; Conférence 9 23: Maagdenpeer 812; Spaanse Wijnpeer 1225; Cox Orange Pippin 821; Ellisons Orange 523; Notarisappel 615; Al lington Pippin 612; Transparant de Croncel 829; Jacq Lebel 6 11; Sterappels (val) 3,50—6,60; Goudreinetten (val) 35,80; Di verse kroet en valappels 1,90 3,30; Druiven 6070; Groene No ten 3738, alles per 100 kg; Groenten: Bloemkool A 3649; idem B 1931; idem C 817; Komkommers 78; Kropsla 2 6; Meloenen 1049, alles per 100 stuks; Stoksnijbonen 2746; Stokprincessebonen 26—28; Ren tegevers 2124; Dubb. Princesse- bonen 1721; Pronkbonen 25; Groene kool 6—10; Rode kool 4 6; Witte kool 99,50; Andijvie 5—6; Uien 5—7; Prei 8-9; To maten 1215; Spinazie 1017; alles per 100 kg; Selderij 1,503 Kroten 45,50, beide per 100 bos. KAPELLE. Veiling van 15 Sept. Exportveiling: Bramen 105,10 106,80; Dubb. Princ. z. dr. 15,10 20,05; Peren: Conférence I 50,25 —58,60 idem II 17,50—17,90; Beurré Hardy I 65,2075,10; id. II 34,80; Beurré Dilly I 30—32,20; idem II 12,90; Bonne Louise d' Avranches X 58,7063,20; idem II 30,80; Maagdenpeer I 20,05 23,10; idem II 8,70—8,80; Val Peren 3,2011,90; Appels: Cox Orange Pippin I 28,9044,50; Glorie van Holland I 18,9020,50; Sterappel I 29,1040,85; Trans parant de Croncel 1 14,2019,30; Laxton's Superbe I 20; Jacq Le bel I 10,95; Bramley's Seedling I 13,3016,30; Lanes Prince Al bert I 10,75; Notarisappel I 13,50 15,50; Val Goudreinette 7,60 8; Val Sterappel 3,606,40; Val Appels 2,903,80; Zure Kroet- appels 3,703,90, alles per 100 kg. Gewone veiling: Peren: Beurré Hardy 14—59; Beurré Dilly 3 11; Beurré Lebrun 1216; Presi dent Roosevelt 414; Maagden- peér 411; Conférence 536; Claps Favourite 26; Bonne Louise d' Avranches 12—43; Spaanse Wijnpeer 425; William Duches- se 37,50; Appels: Glorie van Holland 715; Sterappel 449; Cox Orange Pippin 752; Elli sons Orange 639; Manks Codlin 723; Transparant de Croncel 426; Lemoenappel 716; Bram-1 ley Seedling 513; Lanes Prince Albert 49; Present van Lunte ren 512; Tuinzoet 225; Zoete Bloëmé 915; Jacq Lebel 47,50; Laxton's Superbe 618; Alling ton Pippin 414; Princesse No ble 8,50; Hondsmuil 39; Bis marck 57,50; Diversen: Groene Noten 3133; Druiven 6281; Bramen 1,04, alles per 100 kg; Vijgen 2—3,50; Noten 2,10—2,70; Perziken 111, alles per stuks; Pruimen: Burbank Giant 21; Warwick Droper 58; Rademaker 23; Sarina 21; Groenten: Andijvie 55,50; Tomaten 1218; Rode kool 5,50; Savoye kool 6,5017; Prei 8,50—10; Augurken 20; Uien 5; Aardappelen 710, alles per kg; Kropsla 23; Bloemkool 7 38; Meloenen 24, alles per stuk; Bos selderij 2,50 per bos. KRABBENDIJKE. Veiling van 15 Sept.: Exportveiling: Peren: Conférence 54,4058,30; Bonne Louise d' Avranches 48; Maagden peer 24,5027,50; Beurré Dilly 33; Gewone veiling: Druiven 66 69; Bloemkool 89; Peren: Bon ne Louise d' Avranches 1540; Conférence 523; Beurré Duran- deau 515; Comtesse de Paris 4; Beurré Alex Lucas 5; Maag denpeer 311; Beurré Hardy 36; Spaanse Wijnpeer 1220; Wil liam Duchesse 37; Peren ver pakt: Bonne Louise d' Avranches 43; Appels verpakt: Cox Orange Pippin 2944; Ellisons Orange 26—39; Allington Pippin 16—23; Signe Tillish 2128; Sterappei 2545; Appels: Cox Orange Pip pin 8—24; Ellisons Orange 17 27; Allington Pippin 712; Signe Tillish 3—20; Sterappel 16—31; Goudreinette (val) 411; Glorie van Holland 417; Jacq Lebel 4—9; Bramley's Seedling 6—14; Transparant de Croncel 817; Notarisappel 8, alles per 100 kg. ST. ANNALAND. Veiling van 14 Sept. Gele Eigenheimers: ge wone 8.43—8.61; drielingen 5.83— 5.87; Blauwe Eigenheimers: ge wone 7,35; Bintjes: gewone 8.01, alles per 100 kg. Aanvoer 20 ton Uienveiling: Uien middel 4.73; bonken 4.79; drielingen 8.27, pick- ler» 7.90, alles per 100 kg. Aan voer 90 ton. vim LIEFDADIGHEID. Van liefdadigheid gesproken. In Japan begint men al echt Westerse allures te krygen. Een wervelstorm, die onlangs Osaka teisterde, heeft daar ont zettende verwoestingen aange richt. Gelukkig stonden de getroffe nen in hun ellende niet alleen. Begaan met het droeve lot van de slachtoffers, besloot men in Tokio, in navolging van wat ook in ons land wel gebruikelijk is, een grote weldadigheids-wie- lerwendstrijd te organiseren, waarbij naar het schijnt zwaar gewed werd. Met het gevolg, dat toen een on bekende met wie niemand ge rekend had, met de prijs ging strijken, een verschrikkelijk ka baal ontstond. Ongeveer 400 politiemannen waren nodig om het sportieve publiek in bedwang te houden. Het gelukte hen een tweemaal herhaalde poging om het stadion in brand te steken, te verhinde ren, maar zij konden niet voor komen dat grote schade werd aangericht. Een en ander is oorzaak dat de slachtoffers van de ramp er naast grijpen. Misschien is wel een tweede voorstelling nodig, maar nu ten bate van de vele politiemannen en loketmeisjes die gewond wer den. Met het troepentransportschip „Fairsea", dat vermoedelijk 25 Sept. in Rotterdam aankomt, ko men de volgende Zeeuwen mee: Sergt. J. Bron, Nieuwland; korp. L. A. de Kok, Goes; sold. J. v. d. Kreeke, Wolfaartsdijk; korp. R. J. L. Lockefeer, Hulst; sold. A. Meijaard, Wemeldinge; sold. J. N. Bakker, Kamperland; sergt. G. A. van Duyvenbode, Kloos- terzande; sold. M. Rottier Hein kenszand; sold. M. C. Aerts, Ril land-Bath; sold. D. J. de Bruine, Terneuzen; sold. J. J. Lindhout, Oud-Vossemeer; J. Best en ge zin; Middelburg; sergt. J. J. van Halsteren, Breskens; sergt. A. Koole, Serooskerke; sergt.-mui. P. C. v. Krekelberg, Goes; sold. M. E. van Loocke, Sluis; sergt. L. A. Rouw, Goes; F. P. Swar- telee en gezin, IJzendijke; korp. H. P. Zegers, Philippine; sergt. H). v. d. Dries, 's-Heerenhoak; F. M. M. SchoutenSomers, Vlissingen. Het troepentransportschip „Ranchi", dat vermoedelijk 25 Sept. in Amsterdam arriveert, brengt terug: sergt. J. M. Blaauw, Middelburg. Voor het nieuwe cursusjaar zijn aan de Landbouwhuishoudschool te Ovezande 30 nieuwe leerlingen ingeschreven. Voor het politie-diploma slaag de de wachtmeester der Rijkspo litie A. W. Koppenhol te Ove zande. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Puttershoek, A. H C. Jacobs, legerpred., Bode graven; te Maarssen, A. A. Kool haas te Amersfoort; te Ridder kerk, R. Bartlema te Neder- Hardinxveld; te Rotterdam- Vreewijk, H. Onstein te Lemeie. Bedankt' voor 's-Grevelduin- Capelle, J. C. Stelwagen te We- zep; voor Nieuwe Tonge, R. W. Steur te Ouddorp. Geref. Kerken. Beroepen te de Heij-Tuindorp, H. de Bruin, thans lerend ouder ling aldaar; te Spijkenisse, tl. Rienks, legerpr" te Heemstede. Geref. Gemeenten. Beroepen te Zaandam, J. v. d. Berg te Utrecht. EXTRA KERKDIENSTEN. KruiningenGeref. Gemeente, hedenavond 6.30 stud. Hage. Tholen: Chr. Geref. Kerk: Woensdag 7.30 ds v. Leeuwen, Delft.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2