Groot V.N. offensief in Korea ingezet NIEUWS Landing bij Seoel bedreigt Noorde lijken met afsnijding. „Wat U gedaan hebt, hebben wij met aandacht gelezen." Nederlandse tandartsen in Middelburg bijeen. Toch hondgenoten. Opnieuw communistische agitatie verwacht. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Z. K. H. Prins Bernharü reikte onderscheidingen uit. Minister Schokking kreeg zijn begroting goedgekeurd. Reinigingsrechten in Rilianü met een gulden verhoogd. Ontvangst door bet Gemeentebestuur. „Uitvinder" bleek flessen trekker. Westkapelle nam afscheid van meester Vrijhoef. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60 Tel 2438, uü geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1664 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 14. Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 16 SEPT 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorpi Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag! *Zon op 6.17 u., onder 18.52 u. Maan op 13.49 u., onder 20.44 u, Hoogwater op Zondag 17 Sept.: Vlissingen; 5.04 u. 2.25 m., 17.22 u. 2.21 m. Terneuzen: 5.36 u. 2.41 m„ 17.55 u. 2.38 m. Wemeldinge: 6.55 u. 1.89 ni„ 19.10 u. 1.83 m. Zierikzee; 6.37 u. 1.66 m., 18.51 u. 1.62 m. Onder eigen verantwoorde lijkheid nemen wij deel aan de strijd tegen het communisme. Dat houdt, naar wij gisteren reeds stelden, een beperking in: onze geestelijke drijfveren zijn andere dan die van onze mede strijders; wij zijn slechts bond genoten. Maar bondgenoten willen wij dan ook zijn. Staande voor de keuze: Truman of Moskou? kie zen wij met volle overtuiging voor Truman. Geheel anders uus dan toen men ons nog maar en kele jaren geleden wilde dwin gen tegenover Moskou Mussert te kiezen. Dat was echter ook een ge heel andere zaak. In twee opzichten. Vooreerst wilde men ons toen wel opdringen, dat er buiten Rusland en Duitsland geen andere macht van beteke nis was, maar dit was in stnjd met de feiten. De Westelijke de mocratieën vormden immers een geweldige derde macht, zodat van een noodzaak om tussen Mussert en Moskou te kiezen geen sprake was. Zo'n derde macht bestaat thans niet. Kleinere mogendhe den mogen al eens trachten een onafhankelijke positie in te .re men: ook zij blijken er bij net politieke krachtenspel toch altijd weer in te moeten berusten, dot er uiteindelijk slechts twee wc- reldmogendheden zijn: Rusland en Amerika. Als wij moeten kiezen dan kan het dus slechts tussen deze twee gaan. Als wij moeten kie zen: hier raken wij zo aan het tweede verschilpunt tussen nu en toen. Immers: al was er in de jaren, dat men ons die keu: voorhield, geen andere wereld macht dan communisme of na tionaal-socialisme geweest, dan nog hadden wij tegen het eerste geen bondgenootschap met het laatste mogen aangaan. Er was immers letterlijk geen keus bij: het ene stelsel was nagenoeg even goddeloos als het andere. Ook dat is nu anders. Wij heb ben gisteren duidelijk afstand genomen van de humanistische idealen, die onze medestrijders tegen het communisme koeste ren. Maar dat geeft ons nu dan ook het recht om te verklaren waarom wij toch met hen samen kunnen gaan. De reden is deze, dat wij beiden strijden voor de vrijheid. Zij vatten die weliswaar op als een goed, dat de mens toekomt en waarvan hij naar eigen goeddunken gebruik kan maken, maar dat neemt toch niet weg, dat die vrijheid daar mee tevens een weg openlaat voor -het Evangelie. En daarom gaat het óns. Bij dit alles moeten wij ons er uiteraard van bewust blij ven, dat menselijke vrijheids idealen ten slotte toch altijd weer tot slavernij voeren. Ook de idealen van onze bondgenoten tegen het communisme dus. De Franse revolutie in het verleden, de Indonesische vrijheidsstrijd (Ambon) en de Belgische ko ningskwestie in het heden zijn daar om er ons aan te herinne ren. En hoe idealistisch is zelfs de Russische revolutie niet be gonnen? Dit neemt echter niet weg, dat wij thans voor de onmiddellijke keuze staan tussen een ongerem de totalitaire heidense tyrannie en een allerminst gesloten stel sel van menselijke vrijheidsidea len. Idealen, waarvan God cte eveneens vreselijke laatste ge volgen nog weerhoudt en waar tussen wij zelfs nog hier en daar sporen van Christelijke invloed kunnen waarnemen. En zo ge zien is de keuze voor het heden niet moeilijk. Nooit mogen wij natuurlijk, wanneer wij zo in de machtsstrijd van onze dagen mede stelling nemen, dat doen alsof niet God, maar wij zodoen de voor het Evangelie een plaats in de wereld zouden reserveren. Wat wij doen, doen wij slechts in Zijn opdracht. Aan Hem blijft de leiding. Dat alleen kan ons immers ook het vertouwen schenken, dat aan Zijn Rqk de overwinning blijft, ook al zou het communisme schijnen te ze gevieren. Maar onder Zijn lei ding blijft ons de taak opgedra gen, om te werken zolang het dag is. Ook op politiek gebied in de strijd tegen het communis me. Samen met de bondgenoten, die daarvoor thans te vinden zijn. V Rechtszaak Bertha Hertogh uitgesteld. Vrijdag heeft het Opperste Ge rechtshof te Singapore een af wijzende beschikking genomen op het namens de ouders ingediende verzoek, om het meisje Bertha Hertogh onder de hoede te stel len van de sociale dienst van het gouvernement, voor de duur van de procedure inzake haar terug zending naar haar ouders. De verdere behandeling van de zaak zal plaats hebben op 20 No vember instede van 16 October, zoais aanvankelijk was vastge steld. r.en jeugdleider te Singapore is gisteren per vliegtuig voor een leis van zes maanden door het Midden-Oosten vertrokken, ten einde steun van de Mohammeda nen te krijgen in de „strijd om 't huwelijk van Bertha Hertogh in s'and te houden". Deze leider, Koliamed Khan, die voorzitter is van de „Mohammedaanse jonge- l'edenvereniging" te Singapore, verklaarde, dat deze aangelegen heid een nationale kwestie was geworden. De troepen der V.N. In Korea zjjn gisteren tot het offensief overgegaan. Na een zwaar bombardement door Amerikaanse en Britse schepen op de kust z(jn gistermorgen Amerikaanse mari niers en infanteristen aan land gegaan bjj Intsjon, aan de West kust van Korea bij Seoel gelegen. Luchtlandingstroepen wisten in de loop van de dag de stad Kimpo met 't bjj deze plaats gelegen vlieg veld, te bezetten. Kimpo ligt ongeveer 16 km van Seoel, de voor malige Zuid-Koreaanse hoofdstad. Door deze landing wordt het Noord-Koreaanse leger aan de Naktong bedreigd met afsnijding van zijn aanvoerbases. Er zijn reeds aanwijzigingen dat er Noord- Koreaanse troepen van het Naktong-front worden teruggetrok ken om aan deze nieuwe bedreiging het hoofd te bieden. Gene raal Mac Arthur was ten tjjde van de landing zelf bjj Intsjon aanwezig en leidde de landingsoperaties persoonlijk. Aan de ope ratie namen 260 schepen deel, die 7 naties vertegenwoordigden. Het eerste Amerikaanse brug genhoofd bij Intsjon werd gevormd op het eilandje Wolmi, dat door een dam met het vasteland is verbonden. De verdedigende N.- Koreanen waren door het voor afgaande bombardement zo ver suft dat zij slechts geringe weer stand konden bieden. Later vorm den de Amerikaanse troepen, 4 km van het eerste bruggenhoofd nog een tweede bruggenhoofd, vlak bij Intsjon. In andere landingen veroverden de Zuid-Koreanen Jongdok, 40 km ten Noorden van Pohang, Koesan in het Westen, 160 km ten Zuiden van Seoel en vormden een bruggenhoofd achter de Noordelijke linies onmiddellijk ten Noorden van Pohang. Ook uit het Zuiden, vanaf Tae- goe, werd vannacht een V.N.-of- fensief gemeld. Volgens dit be richt zouden sterke Amerikaanse en Zuid-Koreaanse eenheden erin geslaagd zijn vanuit hun posities rond Taegoe door te stoten naar het Noorden. Dit offen^ef zou er op gericht zijn een aansluiting tot stand te brengen met de bij Int sjon gelandde V.N.-strijdkrachten. De af te zagen arm. In een communique, dat na af loop van de operatie door Mac S.B.M. wordt A.T.O. Evenais vele autobedrijven in het land, zal ook de Stoomtram BreskensMaldeghem autobus dienst overgaan in A.T.O.-ver- band. De practische overgang overweegt men te doen ingaan op 1 Januari a.s. Hiermede kunnen de fusieplannen voor de S.B.M. en Z.V.T.M. voorlopig wel als van de baan worden beschouwd. Mogelijk volgt later de Z.V.T. M. ook nog de weg naar de A.T.O. waardoor de diensten door geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen als een geheel kunnen worden gere geld. Met ingang van de nieuwe winterdienstregeling zal een bus dienst worden ingelegd Breskens- Perkpolder, dus door West en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Door deze sneldienst zal de verbinding Oost-West ongetwijfeld veel ver beteren, vooral wanneer eenmaal de nieuwe verbindingsweg door de Braakman gereed komt. Arthur werd uitgegeven, werd verklaard dat de gehele landing met de regelmaat van een uur werk was verlopen. Het doel der operatie is om Seoel te bezetten. Volgens de laatste berichten zou den de Amerikaanse troepen Int sjon reeds anderhalve kilometer gepasseerd zijn in de richting Seoel. Met de verovering van Seoel zou de V.N.-troepen de sleu tel tot geheel Zuid-Korea in han den vallen. Seoel is n.l. door de Noordelijken tot een knooppunt van hun verbindingslijnen met 't Zuidelijke front gemaakt. Met de bezetting van Seoel zou de acti viteit der Noordelijke legers in het Zuiden verlamd worden en generaal Mac Arthur wil aldus 'n wintereampagne vermijden. Generaal-majoor Almond, de bevelhebber van het nieuwe brug genhoofd noemde dit het „aam beeld, waartegen generaal Wal ker de Noord-Koreanen zal ver pletteren". Generaal Mac Arthur verklaar de, dat deze situatie, waarin alle verbindingslinies van de tegen stander door een nauw kanaal lo pen, een unieke gelegenheid bie den om de levensader van de reus achtige Noord-Koreaanse strijd macht in het Zuiden af te snij den. Negentig procent Van de Noordelijke troepen staat aan 't front in het uiterste Zuiden. „Er zijn weinig parallellen in de geschiedenis, waarin de tegen stander zijn arm zo ver heeft uit gestoken. Wij zullen die arm af zagen", zo ze' Mac Arthur. Generaal-majoor Almond voor spelde, dat de ineenstorting van de vijand zeer snel zal zijn. Stationshal te Vlissingen. De. hal met loketten en de ba gage-afdeling van het nieuwe sta tion te Vlissingen zijn in gebruik genomen. Dit betekent een grote verbetering vooral voor de passa giers van de boten, die nu vlug de trein kunnen bereiken. VEERE. Vismijn van 15 Sept.: Aanvoer: 1022 kg garnalen 84 1,14 (export); 139 kg bot 3035; 128 kg tong 9297; 105 kg rog 1618; 56 kg wijting 1619; 2 kg schol 19; 2 kg visiever 1,30. Ook aan twee Zeeuwen. „In deze moeiljjke dagen, nu men overal hoort spreken van oorlogsgevaar, Is liet wel bijzon der inspirerend u hier te zien, die het voorbeeld hebt gegeven van wat een volk kan presteren in tij den van nood". Deze woorden sprak Z. K. H". Prins Bernhard gisterochtend in 't Koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam tot de ruim 150 Ne derlanders, die zich hadden ver zameld in de burgerzaal om uit handen van de Prins een onder scheiding te ontvangen voor hun daden van moed, verricht in Ne derland of daarbuiten, sedert Mei 1940. Het waren allen mannen beho rende of behoord hebbende tot de Koopvaardij, de Koninklijke Ma rine, het voormalige K.N.I.L., de Koninklijke Landmacht, Lucht strijdkrachten en het Roode Kruis, die zich hebben doen gel den bij Malta en in Rotterdam, op de Grebbeberg, Ypenburg en Waalhaven, op Java, Sumatra en elders in de Indische Archipel. Onder hen bevonden zich twee Zeeuwen, sergt. M. J. v. d. Reest uit St. Annaland en S. H. C. Dronkers uit Vlissingen. „U kunt er verzekerd van zijn" Centrale garage in Kapelle. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, bestaan er bij verschil lende Zeeuwse vervoerders plan nen om te komen tot stichting van een centrale garage met re paratie-inrichting op coöperatie ve grondslag. Naar wij thans ver nemen heeft het bestuur van de „Inter-Zeeland" zich achter deze plannen gesteld en zijn er onder handelingen gaande om deze ga rage in Kapelle te stichten. Het oorspronkelijke plan om deze garage in Goes te vestigen schijnt men te hebben laten varen vanwege de weinige medewerking, die men in Goes ondervindt. Zo beschikt de directeur van „Inter- Zeeland" nog steeds niet over een eigen woning, hoewel deze hem reeds enkele malen is toegezegd en daarvoor door de betrokken autoriteiten aan de gemeente ook een extra-bouwvolume is toege wezen. zei de Prins „dat wij, H. M. de Koningin en ik, al wat U ge daan hebt met bijzondere aan dacht hebben gelezen". Gekleed in de Generaalsuniform der Kon. Landmacht reikte de Prins de ruim 150 onderscheidin gen uit. De adjudanten van de Prins, majoor C. G. Geertsema en lt. ter zee 1ste klasse F. Stein- metz, lazen de namen af, waarna de Prins de Bronzen Leeuwen, de Bronzen Kruisen en de Kruisen van Verdienste en Vliegerskrui- audi (Van onze Utrechtse correspondent) Het dagelijks- bestuur van het C.N.V. meldt; Er is reden om aan te nemen dat de communisten op dracht hebben gekregen opnieuw te trachten onrust in de bedrijven te verwekken. Ondanks het feit dat de plaatselijke leiding van E.V.C. en C.P.N. te Amsterdam en Rotterdam het uiterst moeilijk achtte om de arbeiders te bewe gen zich opnieuw in het avontuur te storten heeft ook zij moeten bukken voor het bevel dat ze van elders kreeg. Zij moest beloven al haar best te zullen doen om stakingen te forceren. Deze con flicten moeten, naar uit artikelen in de communistische pers blijkt, ontketend worden door gebruik making van de ontstemming over de stijging van de prijzen, die mo menteel onder de arbeiders heerst. Hoewel er geen aanleiding tot bijzondere ongerustheid be staat is het ongetwijfeld van be lang waakzaam te zijn. Een ge waarschuwd man telt voor twee. Minister Schokking is gisteren zegevierend te voorschijn getre den uit het parlementaire tour- nooi, waarin hij het wel heel zwaar heeft moeten verduren om zijn begroting van defensie goed gekeurd te krijgen. Tenslotte keurde de Tweede Kamer zijn be groting echter goed; alleen de communisten waren traditiege trouw tegen. Voordat men aan de beslissing toe was hadden de staatssecreta rissen van Oc >g, mr Fockema Andreae en van Marine, de heer Moorman, het defensiebeleid ver dedigd. Daarna voerden nog ver schillende Kamerleden het woord. De heer Fens (K.V.P.) die Woensdagmiddag de minister een termijn van 4 maanden had ge steld om zijn vertrouwen te her winnen, bleef erbij dat zijn be zorgdheid binnen deze tijd ver dwenen zou moeten zijn. Volgens de heer Oud (V.V.D.) moest het kabinet zich terdege afvragen of met dit beleid kan worden doorgegaan, nu blijkt dat er in deze minister een gebrek aan vertrouwen bestaat. Minister Schokking betoogde tenslotte dat het onmogelijk is om met 850 millioen alles vol waardig te doen. Voor de zelf standige uitrusting van 3 divisies is meer geld nodig. Wij zijn af hankelijk van wat we van over zee krijgen. De begrotingen van Oorlog en Marine werden ten slotte zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd met alleen de communisten tegen. Geen staanplaatsen meer. Deze week ging men er toe over, door toedoen van de Rijks verkeersinspectie op de lijn Vlis singenMiddelburg in de bussen van de N.V. Stoomtram Walche ren, alleen zitplaatsen toe te staan. Het gevolg hiervan was echter, dat vele Souburgers de bussen zagen voorbijgaan en ble ven staan. Hierdoor waren ze nog verder van de pad, dan met een staanplaats. Het is te hopen, dat gelijk met de uitvoering der voor schriften meer bussen zullen wor den ingelegd dan voorheen, on danks 't monopolie van de Stoom tram Walcheren op deze lijn. De particuliere ondernemers kwamen er vroeger ook niet eenvoudiger sen op tunieken en burgerkleding van Het publiek mag er niet speldde. De Prins verliet het paleis weer tegen twaalf uur, terwijl de ge decoreerden nog enige tijd in de burgerzaal bleven, waar hun ver versingen werden aangeboden. de dupe van worden. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft de benoeming van generaal Marshall tot minis ter van defensie goedgekeurd. De raad van Rilland heeft, na uitvoerige bespreking, besloten de reinigingsrechten te verhogen van 13.tot 14.Er wordt n.l. steeds meer afval met de ophaal dienst meegegeven, die deze eigenlijk niet kan verwerken. De ophaaldienst zal instructies mee krijgen betreffende het ophalen van het huisvuil. Met de eleetrische straatver lichting zal het nog wel even du ren deelde burgem. de Goffau mede. De fabriek kan de appara tuur nog niet leveren. Met het herstel van het havenplateau is men inmiddels begonnen. De bouw van een gymnastieklokaal is met de minister besproken; er is thans een nieuw, aesthetisch beter verantwoord plan ontwor pen. Een verzoek van de Bond van Ned. Architecten en de Mij. tot bevordering van de Bouw kunst om bouwwerken, die niet uitsluitend ten dienste van de ge meente worden gebouwd, niet door ambtenaren van Publieke werken te laten verrichten werd voor kennisgeving aangenomen. Evenals het verzoek van het Ka tholiek Paedagogisch Beroepskeu zebureau te Goes, om subsidie uit de gemeentekas. Een besluit tot verlenging van de lopende kasgeldlening a f75.000 werd goedgekeurd. De re kening over 1949 sloot met een batig saldo van f2310.De in komsten gew. dienst bedroegen f 297.248.83 en de uitgaven f 294.437.93. Inkomsten en uitgaven kap. dienst bedroegen f 842.825.04. Bij de begroting voor 1951 sprak men allereerst over de reinigings rechten. Bij de post straatbelas ting merkte de heer Buteyn op, dat het wenselijk zou zijn ook be lasting te heffen van de onbe bouwde eigendommen. Dat is echter door hogere instanties verboden. Tot leden van de adviescommis sie woonruimtewet werden de raadsleden wederom benoemd. Bij de rondvraag informeerde de heer Boonman of het bouw plan van de heer Wiele nog door gang zal vinden. De heer Boot had tenslotte de wens t.a.v. het aanbrengen van de flikkerlicht-installatie bij de spoorwegovergang aan de Derde- weg. De voorzitter zei, dat bij de P.Z.E.M, aangedrongen zal wor den, om die weer zo spoedig mo gelijk klaar te maken. Dit is de foto van een nieuwe eleetrische locomotief die door de N.S. in gebruik is genomen. Van deze zware machine eert Fransman zullen er binnenkort 50 in dienst worden gesteld. Middelburg was gisteren en Is vandaag de gastvrouw van de Nederlandse Mij ter Bevordering van de Tandheelkunde die in de Concert- en Gehoorzaal haar 55e algemene vergadering houdt. Dit congres ls voor een groot deel gewjjd aan besprekingen over de sociale tandheelkunde; ln het bijzonder de schooltandver- zorging. Aangezien vooral dit laatste probleem de volle belang stelling van de Zeeuwse tandartsen geniet en die er allen daad werkelijk aan mede werken, was het niet te verwonderen, dat dit congres zeer vele interessante punten oplevert. 9 maanden geëist tegen oplichter uit Colijnsplaat. Zich verrijken door middel van flessentrekkerij is een strafbaar feit. Dat ervoer gisteren ook de 36-jarige landarbeider A. G. uit Colijnsplaat. Met allerlei smoesjes heeft deze man van diverse per sonen geld los gekregen. Voor de Middelburgse recht bank is 9 maanden gevangenis straf tegen hem geëist, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar. Hij heeft diverse slachtoffers gemaakt. Van D. T. te Kortgene wurmde hij f 50 los „om belas ting te betalen" en van P. de R. in dezelfde plaats f 100, met het praatje dat hij een baantje als dekknecht kon krijgen doch dat hij geen nette kleren en reisgeld had om zich persoonlijk te gaan voorstellen. Van S. V .te Kruiningen wist hij f50 te „lenen" om zgn. een motor te kopen. Bij tientallen andere bewoners van Noord-Be veland trachtte hij geld los te krijgen door sprookjes over een aardappel-looftrekker, die hij had „uitgevonden" te vertellen. Van het geld leidde hij een gemakke lijk leventje. Voor de rechter toonde hij diep berouw. Hij had schulden gemaakt en had ge tracht het ene gat met het andere te stoppen. Voorts wist hij niet meer wie allemaal geld van hem kregen „want hij had geen aan tekening gehouden". Uitspraak op 29 September. De heer De Vree werd verwelkomd in zijn plaats. Gisteravond is in het schoolge- heer H. A. de Vree. Evenais de bouw te Westkapelle hartelijk af scheid genomen van het hoofd der Chr. school, de heer J. Vrijhoef en echtgenote. Aanwezig waren, naast het schoolbestuur, de bur gemeester, mr M. Tydeman, de inspecteur van het Chr. Nationaal Schoolonderwijs, dr K. Huizinga, de Ned. HerV. predikant, ds W. Oosthoek, alsmede het personeel der school, vele ouders en oud leerlingen. De voorzitter, de heer H. Wou ters, sprak het scheidende hoofd toe en dankte hem voor hetgeen hij voor het onderwijs en voor Westkapelle deed. Uw onderwijs is goed geweest, aldus spr., en de school kreeg er een goede naam door. De voorzitter wenste de heer VrijHoef een rijk arbeidsveld toe in Amsterdam en rijke zegen op zijn werk daar. Namens het schoolbestuur werd een agenda aangeboden. Neeltje van Rooyen bood namens de oud-leerlingen 'n schemerlamp aan. Des middags was door de schooljeugd reeds afscheid geno men waarbij eveneens een cadeau was overhandigd. Dr K. Huizinga richtte zich eerst tot het nieuwe hoofd, de heer Vrijhoef feliciteerde hij hem met zijn promotie. Ds Oosthoek wees in zijn toespraak op het geen Jezus tot Petrus zei, n.l.: Een ander zal u gorden. Gaat en werkt in biddend opzien tot God, aldus de 'predikant. De heer en mevrouw Vrijhoef werd hierna Ps. 121 4 toegezon gen. De heer Vrijhoef zei in zijn dankwoord dat hij in Westkapelle mensen had ontmoet die hij nim mer zou vergeten. Ook namens het personeel der school werd daarop een cadeau aangeboden. WELKOM! Na de pauze werd de heer De Vree door de voorzitter welkom geheten. Spreker bad de heer De Vree liefde, geduld en geloof toe. De heer Wouters deelde nog me de, dat er plannen zijn om de school uit te breiden met een 3e lokaal. Ook de burgemeester heette de heer De Vree welkom. In zijn dankwoord zei de heer De Vree zich bewust te zijn van zijn moeilijke maar mooie taak. IBj riep de hulp in bij zijn werk van schoolbestuur en ouders. De heer Vrijhoef sloot tenslotte ds avond met dankgebed, waarna de aanwezigen nog persoonlijk af scheid namen van de heer en me vrouw Vrijhoef; Chr. Boerinnen en Platte landsvrouwen maakten excursie naar Tilburg De afdeling Zuid- en Noord- Beveland van de Chr. Boerinnen en Plattelandsvrouwenbond heeft Donderdag, onder leiding van mej. De Looze uit Goes, een excursie gemaakt naar de Aa-Be wollen dekenfabrieken te Tilburg. Aan deze excursie namen 36 dames deel. Evenals de excursie op 1 Juni naar* de Plateel- en Aardewerkfabrieken van Goede- waagen te Gouda, was ook deze trip buitengewoon leerzaam. Na een ontvangst door de di rectie, waarbij koffie werd gepre senteerd, werden de dames in staat gesteld de ontwikkelings gang van schapenwol tot deken, tot in de puntjes te volgen. In zijn openingswoord heeft de voorzitter van de Ned. Mij, de heer D. A. van Houte uit Rotter dam zijn grote waardering uitge sproken voor het initiatief van de nog zo jonge afdeling Zeeland, om dit congres voor te bereiden. Hij wees vervolgens op de nood zaak een blik te werpen op het geen in het buitenland op het ter rein van de volksgezondheid wordt gedaan. De aanwezigen werden hiertoe ook in staat ge steld. Nadat men des ochtends de huishoudelijke zaken had af gewikkeld, heeft de heer Parker Buchanan, secretaris van de Bri tish Dental Association (welke de overkoepeling is van de voor 1944 bestaande drie beroepsorga nisaties) een zeer interessante in leiding gehouden over de organi satie van de Openbare Tandheel kundige dienst in Engeland, de Public Dental Service. Deze spreker besloot zijn inlei ding, die zeer verhelderend ge werkt heeft met het beantwoor den van een aantal vragen die door het hoofdbestuur en zijn ad viescommissie waren opgesteld. De internationale tandartsen- organisatie. Hierna lichtte de voorzitter van de Maatschappij, de heer J. Stork, de vergadering in omtrent het verloop van de vergadering van de Internationale Tandartsen organisatie, die speciaal aan het onderwerp der openbare tandheel kundige gezondheidszorg gewijd was. Als persoonlijke conclusie voegde spr. aan zijn betoog toe, Auto in de sloot bij Middelburg. Vrijdagavond vond op de Zaag- molendijk een ongeluk plaats. Een personenauto, die daar reed slipte door de gladheid van de weg en kwam, na enige keren over de kop te zijn geduikeld ondersteboven in de sloot terecht, waarbij de wagen zeer ernstig beschadigd werd. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De bakkerspatroons hebben mi nister Mansholt gisteren gevraagd om een compensatie van de 5 pro cent loonsverhoging. Zij willen öf een verhoogde broodprijs, of een subsidie of geen loonsverho ging. Bij Scheemda raakte gis teren een tracrtorbestuurder met zijn tractor in een diepe sloot. Doordat de man met zijn voeten beklemd zat, kon men hem niet bevrijden. Eerst kon men het hoofd van de man nog boven wa ter houden, doch toen de tractor dieper wegzakte, verdronk hij. De Indonesische regering heeft als richtdatum voor de bespre kingen met Nederland over Nieuw-Guinea vastgesteld half October 1950. Het commando van de luchtmachtstaf is gisteren door luitenant-generaal C. Giebel overgedragen aan luitenant-gene raal A. Aler. Voor het eerst na de oorlog werden gisteren te 's-Hertogenbosch een drietal door de K.M.A. opgeleide beroeps officieren beëedigd. H.M. Ko ningin Juliana woonde gisteren de viering bij van het gouden ju bileum van de algemene Neder landse vereniging „Het Groene Kruis", die in Utrecht werd ge houden. Ook minister Joekes was aanwezig. Maandag a.s. zullen op Java de stakende onderne mingsarbeiders weer aan 't werk gaan. Het Algemeen Landbouw Syndicaat heeft overeenstemming bereikt met de Sabupri, de vak bond der arbeiders. Onder zeer grote belangstelling heeft giste ren te Pretoria de begrafenis plaats gehad van maarschalf Smuts. Onder de kransen was er een van Koningin Juliana en Prins Bernhard, die Donderdag avond uit Nederland per vlieg tuig was gekomen. Uit protest tegen het in dienst nemen van meer conductrices hebben 14.000 van de 40.500 Londense bus chauffeurs en -conducteurs het werk neergelegd. Het hef- ichroefvllegtuig, dat sedert en kele weken bij de Belgische poste rijen ln dienst was, is gisteren bij Luik ln de Maas gestort. De pi loot wist riek zwemmend te red den. dat de overheid een coördineren de, stimulerende en toezichthou dende taak heeft. Zij mag echter slechts uitvoerend optreden wan neer de tandheelkundige profes sie niet ln staat zou zijn haar taak op dit gebied te vervullen. Spr. was verheugd te kunnen con stateren dat in Nederland mis schien wel het meest van alle landen het particulier initiatie! zich op dit gebied op zijn best heeft getoond. Ontvangst door het gemeentebestuur. Dat het gemeentebestuur van Middelburg dit bezoek op prijs heeft gesteld bleek wel uit da ontvangst die de deelnemers tus sen de middag in de Burgerzaal werd bereid. Burgemeester dr N. Bolkestein toonde zijn blijdschap dat steeds meer organisaties hun jaarlijkse, vergaderingen in Zeeland gaan houden. In zijn dankwoord uitte de heer Van Houte zijn waardering voor hetgeen men op Walcheren en in Middelburg heeft weten te pres teren. Hij feliciteerde het ge meentebestuur met de restauratie van het stadhuis. Hij was er zeke? van dat, in overeenstemming met de Zeeuwse spreuk „Luctor er Emergo" de wederopbouw van Zeeland zal gelukken. Boottocht op de Wester-Schelde. Laat in de namiddag werd door de deelnemers een boottocht ge maakt over de Wester-Schelde met de „Koningin Juliana". Op deze tocht, die door de afdeling Zeeland op touw was gezet, wa ren diverse autoriteiten aanwezig, o.m. dr Bolkestein, dr J. R. v. d. Borgh, Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid in Zee land; dr Ir W. Hacke, voorzitter Ziekenfondsraad; dr J. Feitsma, wnd. tandheelkundig adviseur aan het bureau van de Ziekenfonds raad; de heer L. J. M. Spooren- berg, Inspecteur in alg. dienst van de Geneeskundige Inspectie van Staatstoezicht op de Volks gezondheid; de adj.-directeur van de Stichting Zeeland, de heer Hornstra; de vertegenwoordiger van het departement van Sociale Zaken, mr Vergracht, alsmede enkele Belgische gasten. Zeer heldere meteoor in Zeeland waargenomen. Donderdagavond omstreeks kwart voor tien werd door ver schillende personen ln Zeeland 'n zeer heldere meteoor waargeno men. Eén moment werd de omge ving hel verlicht. Volgens de voorlopige gegevens bevond het beginpunt van de me teoor zich in Oost-Zuid-Oostelijke richting op een hoogte van onge veer 35°. Het eindpunt zou heb ben gelegen op ongeveer 15° in ongeveer Zuid-Oostelijke richting boven de horizon. De lengte van de afgelegde baan wordt geschat op 2025°. De duur van het ver schijnsel bedroeg 2 h 2'A seconde. Als kleur der meteoor wordt blauw opgegeven, terwijl de me teoor een flinke staart bezat. Da werkgroep meteoren van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrekunde stelt veel belang in dit verschijn sel en verzoekt ieder, die nadere inlichtingen kan verschaffen, de ze te willen zenden aan de secre taris van de afedeling Zeeland van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrekunde, 'de heer Jac. Sohier, Noordbolwerk 6 te Middelburg. Een vorige maal kwamen in lichtingen binnen zowel uit bin nen- als buitenland, waardoor het natuurverschijnsel nauwkeurig kon worden vastgesteld. DE BILT ZEGT. Minder regen. Wisselend bewolkt met op en kele plaatsen een bui. Matige, tijdelijk krachtige wind overwe gend uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1