"tfORÏ FIIO FOP Tovertwijg Honderden Zeeuwse Hervormde vrouwen hielden streekdag te Goes. en de Generale Synode Chr. Gerefereerde Kerken. NOTEERT EYEN? PROVINCIENIEUWS Mevr. Cohen Stuart-Franken sprak over „Christendom en Oorlog". 6 maanden voor Goese zakkenroller. Conferentie Ghr .-Historische Vrouwengroepen. .Vrijdag 15 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2). Propagandawagen van de N«d. Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose naar Goes. De Stichting „Goese Wijkver- ileging „Het Oranje Groene Cruis'' afd. T.B.C. te Goes, eal op l9, 20 en 21 Sept. a.s. de gelegen- ïeid krijgen de bevolking voor te ichten op het veelomvattende terrein van de tuberculosebestrij ding door middel van de propa gandawagen van de N.C.V. Door wgord en beeld wordt aan gegeven op welke wijze de ge- Hele bevolking kan medewerken aan de oorkoming en de bestrij ding van de tuberculose, zowel Voor zichzelf als voor anderen. Deze zo gevreesde volksziekte kén niet krachtig genoeg bestre den worden! Het bestuur roept dan ook leder op een bezoek aan deze pro pagandawagen te brengen. Deze lal tot standplaats krijgen de Markt te Goes op 19, 20 en 21 Sept. a.s. en is gratis toegankelijk van 9.30 uur af tot des avonds 9 uur, met slechts een paar korte onderbrekir' n. Drank-weerconferentie Zuid-Nederland—België. Door de Zeeuwse propaganda- commissie van de Nederlandse Vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken wordt op 16 en 17 September In de Jeugdherberg „De Klavervelde" te Bergen op Zoom een drank- (veer conferentie Zuid-Nederland -België gehouden. De heer L. J. C. Poppe uit Gent lal spreken over „De Belgische Drankwetgeving" en de heer J. Kingma uit Zutphen over „De Nederlandse Drankwetgeving". MIDDELBURG. Nieuwe gevangenispredikant. Ds H. Veldkamp, Geref. predi kant, is door de minister van Ju stitie aangewezen als geestelijk verzorger van de gedetineerden in het Huis van Bewaring. Ds Veldkamp volgt als zodanig de Ned. Herv. predikant ds P. J. F. van Voorst Vader op. SEROOSKERKE (W.). Ringrijderij. Zaterdagmiddag werd een wed strijd gehouden in het ringsteken tussen de Afd. Oostkapelle en Se- rooskerke van de L.J.G. De afdeling Oostkapelle moest de wisselbeker afstaan aan de af deling Serooskerke, die met 73 te- gér 64 ringen de kamp won. ST. LAURENS. Verkoping woningen. Woensdagmiddag werden door notaris «R. Batten in café BJoe mendaal publiek geveild: Een huis met erf en tuin aan de Noordweg no. 49, gekocht door J. P. Ie Clercq q.q. te Mid delburg voor f5860; een huis met erf en tuin aan de Noordweg no. 161. Koper A. Dingemanse c.s. voor f 3000. ZIERIKZEE. Op t(jd gered. Woensdagmiddag had het 5- jarig dochtertje van de heer F. Hillebrand het ongeluk aan het Sas te struikelen en in de haven te vallen. Het kind kwam in de modder terecht, doch door het kordate optreden van de heer W. v. d. Hulle en enige omstan ders kon het gered worden. Onderscheiden. Voor verrichte daden tijdens de oorlog 19401945 zijn aan de thans in Canada vertoevende oud-inwoner van Zierikzee, de heer P. F. v. d. Vliet, door de minister van Verkeer en Water staat de volgende onderscheidin gen toegekend: het oorlogskruis met gesp voor algemene krijgs verrichtingen; het kruis oorlogs- dienst koopvaardij 19401945 met gesp voor bijzondere krijgs verrichtingen; het kruis Nor- mandië 1944; en het kruis Oost- Azië Pacific 19421945. Ontslag en benoeming. Per' 1 October a.s. hoopt de heer W. Kristelijn, gemeentelijk plantsoenwerkman, dez» dienst met pensioen te verlaten. 25 jaar lang werd deze functie door hem verricht. In zijn plaats is benoemd de heer M. L. van de Schelde, employé bij de Prov. Stoomboot- dienst. AXEL. Causerie over Zutd-Afrika. In de geheel bezette zaal onder de toren der Ned. Herv. Kerk, werd door de heer Belger, onder wijzer aan een Chr. school te Port Elïzabeth in de Kaap-provincie een causerie gehouden over Zuid Afrika. Ds D, J. Couvée, Geref. pred. te Axel, sprak vooraf over het doel der Chr. Bibliotheekvereniging, die deze avond had belegd. Hij wees op het belang voor Axel van de op 1 Oct. a.s. te openen Chr. Openbare Leeszaal. De heer Belger die reeds 25 jaar in Zuid-Afrika woont be sprak op bevattelijke wijze de al gemene toestanden aldaar. Hij gaf een aardrijkskundig overzicht en wees op de grote af standen, schetste het belang der schapenteelt en verhaalde van de bijna eentonige schoonheid van het klimaat. Er wordt voor een waarde van 1500 millioen gulden per jaar aan goud uitgevoerd. Ook het kleurlingen-vraagstuk werd aangeroerd. De Afrikaans en Engels sprekenden kunnen het best met elkaar vinden, doch Kaf fers en Hottentotten hebben vaak ruzie, de Bosjesmannen sterven uit, maar dan zijn er nog Indiërs in grote getale. De getalsterkte der blanken en kleurlingen is resp. en 10 millioen. Het probleem is volgens de heer Belger onoplosbaar. On der de kleurlingen wordt krach tige communistische propaganda gemaakt. Het leven loopt in Zuid-Afrika wel makkelijker dan hier, maar men kan er ook niet met niets doen rijk worden. De Zuid-Afrikaanse regering is zeer kieskeurig voor emigranten, want er zijn nogal wat „misluk- kelings" onder. Vooral gewenst zijn mensen uit het bouwbedrijf (aannemers) en goed geschoolde technische krachten (motoren). De dominee is in Zuid-Afrika zeer geëerd; bij zijn komst krijgt hij een auto en een gevulde pro visiekast. Met ingang van Zondag 17 September zal het badseizoen te Vlisslngen gesloten worden. De Zaterdag te Zierikzee ge houden collecte voor het „Wilhel- minafonds" (Kankerbestrijding) bracht f 224.27 op. Te Haamstede Dracht deze op f 103.34. De op 9 Sept. te Grjjpskerke gehouden collecte voor het t.b.c.- fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht f 51.47. Deze collecte bracht te Kapelle op f209.28. Te Kattendyke f28.23. Te Vlisslngen f 1183.82. ,Te Rit- them f 60.Te St. Annaland f 101.64. Te Brulnissè f 80.—. De collecte te Wolphaartsdjjk voor de E.H.B.O. bracht op de som van f 135.45. De collecte ten behoeve van de Stichting Christelijke Blindenhulp heeft te 's-GravenpoIder opge bracht f24.45. De in de Ned. Herv. Kerk ge houden collecte ten bate van de restauratie der Ned. Herv. Kerk te Tholen heeft te St. Annaland opgebracht f 112.75. Zaterdag a.s. zal te Ovezande een wielerwedstrijd worden geor ganiseerd voor gewone fietsen. Voor het examen motordrijver is geslaagd A. M. A. Holdrinet, leerling aan de „De Ruyter- school" te Vlissingen. Enkele honderdtallen Zeeuwse Hervormde vrouwen waren gis teren ln de „Prins van Oranje" te Goes bijeen om voor de eerste maal in Zeeland een streekdag bjj te wonen. Deze dag, die onder leiding stond van mevr. A. II. v. d. Graaft Lammerink uit Sas van Gent, was bedoeld om het contact tussen de diverse groepen te verstevigen en zich te bezinnen op de ge meenschappelijke taak, die wacht. Na de gebruikelijke opening sprak mevr. v. d. GraaffLam merink een welkomstwoord, Waarin zij erop wees, dat voor het eerst een streekdag gehouden is in Nijmegen. Zeeland wil echter niet achterblijven. Zij verheugde zich over de grote opkomst. Nadat men vervolgens onder leiding van mevr. Bos uit Velp de Gezangen 147 en 288 ten ge hore had gebracht, sprak mevr. C. Cohen Stuatt—Franken over het onderwerp „Christendom en Oorlog". Aan de hand van Bijbel se gegevens betoogde zij, dat een derde oorlog nimmer zal mogen plaats hebben. Zij sloot zich in haar betoog volkomen aan bij de actie Kerk en Vrede. In het begin van haar betoog merkte mevr. Cohen op, dat het voor de Christen zeer moeilijk is zijn houding tegenover het pro bleem oorlog te bepalen. Zij greep terug in de geschiedenis en toon de aan, dat het menselijk vernuft steeds groter dingen heeft gepres teerd, zovele, dat de geleerden zelf verontrust zijn geworden over de gevolgen van hun uitvindingen. De eerste wereldoorlog kostte 10 millioen soldaten het leven en er sneuvelden 100.000 burgers. De tweede wereldoorlog vielen 100 millioen soldaten maar evenveel burgers. Z(J noemde oorlog ln strijd met alle geboden, want oorlog is tota litair. Ook het geloof is totalitair en aangezien we geen twee geden mogen dienen moeten we Chris tus kiezen. Slechts krachtig gees telijk verzet is h.i. de Christen waardig. Na de pauze, waarin mevr. Bos de dames enkele canons leerde zingen, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen aan mevr. Cohen Stuart. Des middags hield mevr. J. v. GrootveldTimmerman, reizend secretaresse van de Ned. Herv. Vrouwenvereniging een causerie waarin zij een indruk gaf van het geen zij in de diverse Hervormde Vrouwengroepen heeft ervaren. Dat is vaak niet zo fraai. Soms zijn er groepen die zo besloten blijven, dat vele vrouwen er bui ten blijven staan. Gelukkig zijn het echter uitzon deringen en spreekster vertelde dan ook van het vele andere goe de werk, dat bijv. voor zieken wordt gedaan. Tenslotte deelde spr. mede, dat op 24 Oct. te Goes een besturendag gehouden zal worden, waarbij de Provinciale vertegenwoordigster gekozen zal moeten worden. Het slot van de middag vorm de een causerie met film van d3 v. d. Most uit Rotterdam, predi kant voor de Rijn- en binnenvaart die op zeer onderhoudende wijze het werk onder de schippers be- lichtte. Extra carillonconcerten te Veere. Op dö Zaterdagen 16 en 23 September a.s. zal de Veerse bei aardier Jan Kwist nog 2 extra beiaardconcerten geven op het carillon van het stadhuis. Deze extra bespelingen, die voor het grootste deel bestaan uit verzoeknummers, zullen de liefhebbers van carillonmuziek in de gelegenheid stellen, van oude, bekende nummertjes te ge nieten. Vooral wanneer het weer medewerkt beloven dit prachtige concerten te worden, waartoe zeer zeker de herfstsfeer en het avondduister zullen medewerken. Het programma voor het eerste concert luidt als volgt: 1. Preludium (Staf Nees); 2. Ave Maria (Staf Nees); 3. Inter mezzo uit Cavaleria Rusticana (Moscagni); 4. Hoofdthema uit: Moldau (Smetana); 5. Nonnen koor (Straus); 6. Rase Dreams (Strasny); 7. a. Letzter Frühling, b. Solvejgs Wiegelied (Grieg); 8. Heilige stad (Adams) 9. a. In einem kühlen Grunde, b. Ach, wie ist 's möglich dann, c. Wer hat dich, du schöne Wald; 10. Aria in D (Bach); 11. Largo uit „De Nieuwe Wereld" (Dvorak); 12. Trumpet Voluntery (Purcell). Middelburger viel van wagen met hooi. Op de Middelburgse stationsbrug reed gisteren een wagen geladen met hooi en bespannen met twee paarden. Daar de voerman de Middelburger H. bovenop het hooi zat, kon hij bij het afrijden van de brug in de richting van het station de remmen van de ban denwagen niet bedienen. Daar door kreeg het voertuig een te grote snelheid en in de bocht ging hierdoor de lading schuiven. Het gevolg was, dat de voerman van de wagen viel, weer wist op te staan, doch even later in elkaar zakte en in de stationsrestauratie moest worden binnengedragen. De gewaarschuwde arts achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk, doch het slachtoffer heeft het Gasthuis inmiddels al weer verlaten. DE HERDENKING VAN DE BEVRIJDING TE AXEL. De bevrijding van Axel op 19 Sept. zal dit jaar op bescheiden wijze worden herdacht. De Po len hit Breda, Vlissingen en Rot terdam zullen deze herdenking weer bijwonen. Na een mis in de r.-k. kerk volgt een bloemlegging op het graf van Mevr. Lzyllowski en op de graven der burgerslacht offers. 's Avonds worden van ge meentewege bloemen gelegd bij het bevrijdingsmonument, waar bij burgemeesters van Oeveren het woord zal voeren. Bij het Poolse Kruis aan de Kanaaldijk wordt door „Axel-Polen" een krans gelegd, waarna een koor uit „Asaf" en „Thalia" de beide volksliederen zal zingen. Ten slotte volgt een concert op de markt door de Chr. Fanfare „Ho sanna" en de Harmonie „Con cordia". GOES. Bijtijds gered. Woensdagmiddag geraakte het 10-jarig zoontje van de fam. W. in de Westvest en verdween in de diepte. De chauffeur van een juist voorbijrijdende auto van de Shell had de jongen zien ver dwijnen en sprong gekleed te water. Na enkele pogingen slaag de hij er in de jongen uit het modderwater te halen. Nadat kunstmatige ademhaling was toegepast, leverde de chauffeur hem aan zijn ouders af. V eilingsberichten GOES. Veiling van 14 Sept. Exportveiling: Conférence 53,70 57,60; Bonne Louise d' Avranches 46,60—56; Beurré Hardy 64 69,90; William Duchesse 33; Maagdenperen 23,3024,60; Sp. aanse Wijnpeer 3336,50; Herzo- gin Elsa 31; Beurré Ducandeau 48,80—50; Cox Orange Pippin 28—40,35; Allington Pippin 16,60 25; Notarisappel 1922; Trans parant de Croncel 15,8022; El- lisons Orange 2730; Manks Codlin 2324,30; Glorie van Hol land 2426; Sterappels 32,20— 39; Verpakt fruit: Cox Orange Pippin 35—50; Sterappels 4243; Glorie van Holland 2234; Al lington Pippin 2838; Ellisons Orange 3236; James Grieve 28 —41; Manks Codlin 37—39; Ge wone veiling: Beurré Hardy 14 37; Triomphe de Viénne 4374; Herzogin Elsa 1218; Spaanse Wijnpeer 1030; Maagdenperen 6 13; Bonne Louise d' Avranches 1437; Conférence 1126; Cox Orange Pippin 823; Transpa rant de Croncel 615; Notaris- appel 612; Allington Pippin 6 16; Ellisons Orange 621; Jacq Lebel 613; Manks Codlin 1220; Bramley Seedling 615; Glorie van Holland 716; Appels kroet en val 2,806,90; Blauwe Druiven 6468; Groene Noten 3639; Dubb. Princessebonen 16 19, alles per 100 kg. KRABBENDIJKE. Veiling van 14 Sept.: Exportveiling: Peren: Conférence 53,7056,10; Bonne Louise d' Avranches 45,9056,60; Gewone veiling-: Bramen 85,90; Bonen 15,10; Appels: Cox Orange Pippin 1829; Ellisons Orange 1925; Goudreinette (val) 28; Sterappel 622; Transparant de Croncel 10—19; Glorie van Hol land 611; Allington Pippin 7 14; Manks Codlin 624; Appels verpakt: Cox Orange Pippin 36— 43; Ellisons Orange 2338; Transparant de Croncel 2528; Signe Tillish 26; Peren: Bonne Louise d' Avranches 2232; Con férence 421; Jacq Lebel 810; William Duchesse 9; Rooseveldt 11; Beurré Durondeau 15—22; Beurré Hardy 2034, ales per 100 kg. VEERE. Vismijn van 14 Sept.: Aanvoer: 1680 kg garnalen 78 1,00 (export)8 kg schar 5254; 209 kg bot 4264; 65 kg tong 1,101,39; 4 kg ongesorteerde vis 48; 144 kg rog 16; 8 kg vis- lever 901,91; 429 kg wijting 16; 4 kg schol 39. at* WN T Ktoorrvt 22. Het duurde maar een ogenblikje, dat Perplexos daar zo stond te prevelen. Plotseling viel er een blaadje van de twijg, die hij in zijn hand hield en op hetzelfde moment Filo kon zijn ogen niet geloven was de tafel helemaal veranderd. Het dikke boek, het perkament, de ganzeveer en de inkt waren verdwenen en daarvoor in de plaats stond er nu een stevig ontbijt klaar! Broodjes, warme pap en een schaal vol wilde woudvruchten! De tovenaar nodigde Filo vriendelijk uit plaats te nemen, maar onze goochelaar moest eerst van zijn verbazing bekomen. Dat was nog eens wat, daar kon hij met geen enkele goocheltoer tegenop! En zulke dingen zou hij nu ook gaarne leren! Filo was reuze ln zün schik, dat begrijp je. Hü schoof aan tafel en deed zich te goed aan de warme pap en de knappende broodjes. „Hm", zei Perplexos. „Juist. Daar was je dus getuige van een toverdaad, beste vriend. Ik deed het door middel van een tover twijg, zoals je wel zag. Hm. Het leek heel eenvoudig, nietwaar? Maar het is minder gemakkelijk dan het liikt, want je moet goed in de toverspreuken thuis zijn. Je zult dus eerst xlink moeten studeren- previementica en' magimetrie! Hm. Maar leg je voor eerst een wijle ter ruste om geheel van de vermoeienissen del- .reis te bekomen". Dat deed Filo en toen hy goed uitgerust was, begon Perplexos hem te onderwijzen. Het was verschrikkelijk moeilijk, wat er allemaal in die dikke boeken stond! Gelukkig maar dat Filo zo'n pienter ventje was! Na dertien dagen werd hij door de tovenaar overhoord. Filo had goed zijn best gedaan want al zijn antwoor den waren goed! Perplexos was dan ook heel tevreden. „Bravo, Filo Fop, driewerf Bravo! Hm. Je hebt alle spreuken goed onder de knie! Kom nu maar eens mee!" Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poortvliet, A. G. Haring te Lage Vuursche; te Oudewater, J. Wieman te Hoog- Blokland. Aangenomen naar St. Johan- nesga, A. D. Meeter te Amster- dam-Watergraafsmeer. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Tweetal te Utrecht Noord-West, M. K. J. C. Blok te Berkel en Rodenrijs en C. H. Lindeboom te Kampen. Beroepen te Bunschoten-Spa kenburg (3e pr.pl.), J. Kamphuis te Ferwerd. Geref. Gemeenten. Bedankt voor 's-Gravenpolder H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Ds E. B. Couvee f. Te Amerongen is ds E. B. Cou vee, emeritus-predikant van de Nederl. Herv. Gemeente te Utrecht, door een auto aangere den. Ds Couvee is gedurende het vervoer naar het ziekenhuis te Zeist overleden. De overledene die eerst een jaar te Brussel als hulpprediker werkzaam was, diende de ge meenten te Enter, Schiedam on Utrecht. In 1909 werd hij be noemd tot dir.-voorz. der ver. NederL Herv. Stadszending te Utrecht, waar hij later predi kant was voor bijz. werkzaam heden. Hij bereikte de 75-jarige leeftijd. Oecumenische Raad van Kerken. In een voorbereidende verga dering, waaraan, werd deelgeno men door een twintigtal verte genwoordigers van verschillende te 's-Gravenhage aanwezige ker ken, is een oecumenische raad gevormd, waaraan wordt deel genomen door de Ned. Herv. Ge meente, de Evang. Lutherse Ge meente, de Remonstrantse Ge meente, de Waalse Gemeente en de gemeenten der Oud-Katho lieke Kerk, der Baptisten en van de Doopsgezinde sociëteit. In de avond van 8 Juli j.l. be vond de logementhouder M. C. v. H. te Goes zich met enige van zijn logementgasten, in een café. Toen hij tegen middernacht naar huis ging en door de achterdeur zijn hui» wilde betreden, werd H. onwel en viel bewusteloos op de grond. Van dit moment maakte een van de eveneens thuiskomen de gasten, de los werkman D. G. uit Goes, gebruik, om zijn porte- monnaie uit diens zak te halen, hieruit enige bankbiljetten weg te nemen en daarna de portemon- naie weer in v. H.'s zak terug te doen. v. H. die inmiddels weer bijge komen was, voelde, dat G. bij hem iets in zijn zak stopte, en toen hij even later zijn geld natelde, bleek dat hij een bedrag van f48.- miste. G. wilde hem slechts f30 teruggeven. Ter terechtzitting verklaarde verdachte, die voor dit feit al enige maanden in voorar rest zit, dat hij slechts een bedrag van f 34.50 had weggenomen, v. H. verklaarde echter, dat het f 48 was geweest. Daar hij reeds 7 maal wegens diefstal was veroordeeld, veroor deelde de Officier van Justitie hem tot een gevangenisstraf van 6 maanden, met aftrek van voor arrest PREDIKBEURTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ZONDAG 17 SEPTEMBER 1950. Ned. Herv. Kerk. Aardenburg: 10.30. ds Blom; St. Anna ter Muiden: 11 ds Schrale. Biervliet: 9.30 ds Wie bosch. Breskens 10.30 ds ten Haaft, 6.30 ds Wiebosch. Gpd- zand: 10 ds ten Cate. Groede: 9.30 ds Boere. Hoofdplaat: 10 ds Winckel. St. Kruis: 8.45 ds Blom. Nieuwvliet: 2 ds Boere. Oostburg: 10 ds Fournier. Retranchement: 2 ds ten Cate. Schoondijke: 10 ds Schopenhauer. Sluis: 9:30 ds Schrale. Waterlandkerkje: 10 dhr Heijboer. IJzendijke: 10 ds Doorn. Zuidzande: 10 ds Kuijlman. Geref. Kerken. Schoondijke: 9.30 en 2.30 ds v. d. Meulen (H.A.). In de Woensdagzitting werd de behandeling van het rapport inzake contact met de Gerefor meerde Kerken voortgezet. De synode besloot met meerderheid van stemmen geen afgevaardig den naar elkanders synoden te zenden maar wel alle daarvoor in aanmerking komende stukken uit te wisselen en met elkander in contact te treden wanneer de Gereformeerde Kerken van ver schillende formatie voor alge mene zaken komen te staan, cie haar levensbelangen raken. Ds synode sprak haar erkentelijk heid uit voor het aanbod der Ge reformeerde Kerken, terwijl ge stipuleerd werd, dat over en weer de overeenkomst ten allen tijd kan worden verbroken. Een schrijven van de Vrije Universiteit om deze stichting, die 20 October 70 jaar bestaat in de gebeden te gedenken, werd voor kennisgeving aangenomen. Het deputaatschap voor contact met Gereformeerde belijders zal voortaan heten: deputaten voor de eenheid van Gereformeerde MIDDELBURG. Eierveiling van 14 Sept.: Minimumprijs voor pluimveehouders f2,63 per kg. Vuilschaligen 2 cent minder per ei. Winkelprijs per 100 stuks f23 voor klasse 0; f22 voor klasse I; f21 voor klasse II; f20 voor klasse UI; f 19 voor klasse IV; f18 voor klasse V; f 17 voor klasse VI. BERGEN OP ZOOM. Veiling van 13 Sept.: Bloemkool A 16- 28-31-62, id. B 20-32-14, Staak- princessen 2530, Snijbonen 40- 24-52-55; Stamboon dubb. Prm- cessen 15-18, sla per 10 st. 20-25- 38, Andijvie 5-6, Sav.kool 5-6-7, Prei 8, Spinazie 13-16, Kroten 5-7-11, Rodekool 5-6, Wittekool 4-5-9, Bospeen 8-10-11, Toma ten 12-16-20, Spruiten 32-33-25, Meloenen 23-50, Druiven 69-72, B. Hardy 29-38, Vijgenpeer 15- 17, Maagdepeer 13-15-17, Triumph de Vienne 35-70, Transp. de Cronsel 17-21, AU. Pippin 15-20. ST. MAARTENSDIJK. Vei ling van 13 Sept.: Eigenh. I 8,22 —8,24, id. IX 6,86—7,60, id. driel. 5, Bintjes I 7,54—7,60, id. II 7,20, id. bonken 6,108,20, kriel 3,10. Aanvoer 26 ton. ST. ANNALAND. Veiling van 13 Sept. Gele Eigenheimers: ge wone 8.12—8.62, alles per 100 kg. Aanvoer 15 ton. belijders in Nederland en voor correspondentie- met kerken in het buitenland. Ds J. C. Maris werd aangewe zen als secretaris voor buitan- land en ds J. H. Velema voor binnenland. Als deputaten voor overleg tussen kerken van Gereformeer de belijdenis werden benoemd ds Bikker, prof. Hovius, ds Jonge- leen, ds Nieuwenhuyze en mr Versteeg. Ds P. de Smit rapporteerde over de gevoerde corresponden tie met de Gereformeerde Ker ken onderhoudende Artikel 31. Aangezien er nog belangrijke verschilpunten zijn werd beslo ten tot voortzetting van het con tact. Met op twee na algemene stemmen werd besloten tot aan sluiting bij de Internationale Council of Christian Churches over te gaan. De aansluiting tot dit lichaam werd verdedigd door prof. J. J. van der Schuit en prof. G. Wisse. Op voorstel van de part. sy node van het Noorden werd be sloten zich tot de Nederl. Herv. Kerk te wenden met de oproep „nu geheel terug te keren tot de waarachtige dienst des Heeren". Naar aanleiding van het rap port over emigratie werd uitge sproken, dat er geen bezwaar is, dat leden der Chr. Geref. Ker ken zich aansluiten bij de Old Christian Reformed Church. Kerkinstituering in Amerika en Canada wordt niet juist geacht. Hierna benoemde de synode verschillende deputaatschappen. Tot vierde lid van de redactie van „De Wekker" werd be noemd ds J. C. Maris te Haar lem-Noord. Roepende kerk van de synode van 1953 is Leeuwar den. De voorzitter sprak hierna een slotwoord, waarbij stilge staan werd bij het woord uit de Openbaring 2 2: „Ik weet Uwe werken". Hij las hierna Ps. 124. De assessor, ds Maris, bracht de voorzitter dank voor zijn lei ding, waarbij prof. Hovius zich namens de hoogleraren aansloot. Staande werd Psalm 121, vers 4, gezongen, waarna de voorzit ter voorging in dankgebed. De scholier S. uit Hoofdplaat is op weg naar de Ambachts school met zijn rijwiel te Oost burg onder een vrachtauto ge raakt, Met een hersenschudding moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd. Druk bezoek, ook uit Zeeland. Onder leiding van jkvr mr C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen werd te Baarn de najaarsconfe rentie van de Chr. Hist. Vrouwen groepen gehouden. De conferentie was druk be zocht. Uit Zeeland was een extra bus met belangstellenden geko men. Bij de opening wees de presi dente er op, dat het de bedoeling was zich te bezinnen en kracht te putten voor Gods aangezicht. In deze sfeer werd de gehele conferentie gehouden. Mr H. A. Sneller, de vroegere secretaresse van H. M. de Konin gin, thans inspectrice bij de kin derpolitie te Baarn, sprak over de taak der kinderpolitie. Zij wees er op, dat deze niet meer repres sie tot doel heeft, maar de pre ventie. Mej. K. ter Marsch uit Rotterdam vertelde van haar werk voor de ongehuwde moeders en haar kind. De tragiek van deze vrouwen- en kinderlevens schets te, zij aan de hand van tal van voorbeelden. Mej. T. J. van der Plaats uit Utrecht hield een causerie over de beroepskeuze. Mevr. S. G. Land weerde Visser uit Soest gaf haar visie over de taak van de vrouw in de gemeenteraad, ter wijl jkvr. Wttewaal van Stoetwe gen de conferentie besloot met te spreken over „Hedendaagse poli tiek". De aig. vergadering der C.H. Vrouwengroepen zal op 5 Octo ber te Utrecht worden gehouden. In de middagvergadering hoopt de heer H. W. Tilanus te spreken over „Nederland en de internatio nale situatie". 10.000ste schip In de Nieuwe Waterweg. Ruim drie weken eerder dan verleden jaar arriveerde gister morgen om 10.15 u. het 10.000ste schip van dit jaar in de Nieuwe Waterweg. Het was het 424 brt. metende Engelse m.s. „Bucklaw" De „Modjokerto" op weg naar Rotterdam. Met een volle lading Indische producten wordt de „Modjokerto" van de Kon. Rotterdamse Lloyd in de nacht van Vrijdag op Zater dag uit Indonesië te Rotterdam verwacht. SCHEEPSTIJDINGEN Wat er morgen te doen is. GOES: Beursgebouw Grote Markt. Dahliatentoonstelling Afd. Goes Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. Geopend van 2 tot 10 uur. Zaal Bustraan: Vergadering Centrale A.R. Kiesvereni ging 2 uur. Prins van Oranje: 2.30 uur Kadervergadering C.N.V. Prins van Oranje: 8 uur Jaarvergadering Egypte- zending. MIDDELBURG: 3 uur Vlie gerwedstrijd 't Zand. KRUININGEN: 2 uur Markt Zeepkistenrace's. KRABBENDIJKE: Veertigja rig bestaan Gymnastiekver eniging „Sparta". Officiële ontvangst gemeentehuis 2.15 uur. Waterstanden Keulen 214 0.05) t Ruhrort 016 onver- anderd; Loblth 1016 (plus 0.05); Nijmegen 791 (plus 0.07)Arnhem 795 (plus 0.05) j Eefde 297 (plus 0.09)Deventer 205 (plus 0.09)Borgharen 4115 (plus 1.38)Belfela 1095 (plus 0.15); Grave 470 (plus 0.02) Vreeswijk 047 (—0.08)Lith 0 (—0.23). Wat brengt de Radio? PASSAGIERS- EN TROEPEN TRANSPORTSCHEPEN OP INDONESIË GOYA pass. 13 Daedalus Rif naar Am sterdam. ORMONDE 10 van Aden naar Rotterdam. INDRAPOERA 13 van Suez naar Djakarta. ORANJE pass. 13 Burlings naar Amsterdam. SIBAJAK en ZUI DERKRUIS 13 van Djakarta naar Rot terdam. WILLEM RUYS 13 v. Southamp ton naar Djakarta. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 12 Septem ber: KENTES HOY van Rotterdam. 14 September: ALBATROS van Rotterdam. BREUGHEL van Gent. Van Vlissingen vertrokken 12 Septem ber: KENTÈS HOY naar Duinkerken. ANITA naar Londen. EUROPA naar Wick. ACTJO naar Kopenhagen. MARAB naar Granvielle. Gepasseerd naar Antwerpen 13 Septem ber JULIA van Londen naar Gent.1 DIANA V van HuU. HOUTMAN van Rotterdam. 14 September» MARIA THE- RESIA van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen 13 Septem ber: LOENERKERK naar Rotterdam. UNI F. naar Bervick. 14 September: LEKKERKERK naar Rotterdam. LAAG- KERK naar Marseille. MADO naar Londen. Zaterdag 16 Septeber 1950. HILV. I (402 M.)VAKA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.45 Gram. VPRO 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de arbeiders. 11.35 Fluit en piano. 12.00 Promenadeorkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Hawaiianmu- ziek. 13.00 Nieuw*. 13.15 Gram. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Amateursuitzending 14.50 Streek- uitzending. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Causerie. 16.15 Gram. 16.25 Lichte muziek. 16.45 Sport. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18.06 Nieuws. 18.15 Harmonie-orkest. 18.35 Vrouwenkoor. 18.55 Gram, 19.00 Artistieke 'staalkaart. VP RO 19.30 Causerie. 19.40 Causerie 19.55 Causerie. VARA 20.00 Nws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 VARA- varia. 20.15 Gev. progr. 21.10 Symphonie-orkest. 21.55 Socialis tisch commentaar. 22.10 Weense muziek. 22.40 „De commissaris vertelt verder". 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILV. II (298 M.): KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Mededelin gen). 13.00 Nieuws. 13.20 Metro- pole orkest?" 14.00 Harmonie-or kest. 14.30 Gram. 15.00 Kroniek. 15.35 Gem. Koor. 16.05 Pianoduo. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd 18.00 Lichte muziek. 18.20 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Symphonette-orkest, koor en so listen. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man. 20.12 Gram. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Gram. 20.43 „Steek eens op heren". 21.00 Gev. progr. 21.45 Puzzle. 21.55 Popu lair concert 22.35 Amerikaans commentaar. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws. 23.20 24.00 Utrechts stedelijk orkest. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 14 September medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goea Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obligatiën Kon. Boot 1364 1364 Nederland 1948 984 Kon. Paketvrt. 1344 1304 Dito 1947 97 97 Ned. Sch. Unie 1644 162 Dito 1937 96 96 v. Ommeren'» Sv. 1784 1784 Dollarlening 1947 99 994 Rott. Lloyd 149 149 Invest. Certif. 97 97 Stv. Mij. Ned. 1724 173 Nederl. 1962-64 ex. 97H 974 H.V.A. 1304 1274 Dito cum. 9 7H 974 Java Cult. 68 65 Nederland N.W.S, 7%l 794 N.I.S.U. 100 994 Spaarcertificaten mi Vorstenlanden 344 334 Indië 1937 A 944 944 Deli Bat. Mij. 122 1204 1234 Grootboek 1946 964 964 Deli Mij. 1265$ Cult. Handel en Ind. Bk. 634 614 Senembah 113 1104 Nat. Handelsbank 92H 89 Muller Co. 157 157 Ned. Handel Mij. 149 148 Amsterd. Bk. 1644 163 A.K.U. 175 1734 Escoinpto Bank 484 474 Berghs Jurgens 314 3134 Holl. Bank Unie 240 240 v. Berkel's Patent 120 1184 Cert. Javascbe Bk. 105 100 Calvé Delft 137 1365$ Herstelbk. Pr. 964 Centrale Suiker 168 167 Ned. Bk. v. Z. Afr. 198 196 Fokker 1294 1254 R'damse Bank 172 171 Gelder Zonen 1614$ 1615* Surinaamse Bk. Kon. Hoogovens 1484 1484 2364 T./entse Bank 1684 1654 Lever Bros Unil. 238*4 Am. Smelting 684 704 Ned. Ford 277 276 Anaconda Copp. 394 404 Ne,d. Kabelfabr. 277*4 275 Bethl. Steel 474 ex. 474 Philips' Gloeil. 235 232 Chrysler 814 Dito 6 cum. pref. wd. 165 166 General Motors 105 109 Wilton 157*4 1574 Intern. Nickel 38 394 Billiton I rubr. 330 331 Kennecott 73 734 Dito II rubr. 245 Rep. Steel 434 444 Dordtsche Petr. 280 2804 Stand. Brands 54 54 Dito pref. 295 295 U.S. Steel 125 1304 Kon. Olie 309)$ 3094 Cities Service 84 864 Dito onder aand. 30*4 3034 North Am. 184 814 Moeara Enim 523 Cont. Oil 85 A'dam Rubber 1424 1384 Midcont. Oil 54 4 55 Bandar Rubber 130 131 Philips Oil 80 ex. Deli Bat. Rubber 1Z14 123 Shell Union 594 564 Kendeng Lemboo 1114 110 Tidewater 334 334 Oost Java Rubber 494 484 Baltimore lSi 154 De Oostkust 1084 1034 Miss. K. Texas 74 Serbadjadi 53 SI New York Centr. 154 164 Holl. Ara. lijn Java China Jap. lijn 174 173 Pennsylvania 214 22 122 Canadian Pac. 22

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3