lrovintiegB#/«® I ^FLiïffl Koffie wordt aanzienlijk duurder. ScMtandverzorging in Zeeland ver heugt zich in grote medewerking. Veerse raad dronk erewjjn op gezond heid van Vorstin en Prins. Het ontbrekende woord AÖAAISOW Voor margarine een prijsstop. Suiker genoeg. 97 pCt van de in aanmerking komende schooljeugd wordt behandeld. Beker van Maximiliaan (verzekerd voor f25.000) naar Gent. „Het dal der beslissing veiligheid gebracht. KORTE BERICHTEN Vrijdag 15 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Minister Mansholt vertelt Tweede Kamer: D© koffie zal binnenkort aanzienlijk duurder worden, omdat de subsidieverlening zal worden beëindigd. Voorts komt er een prys- stop voor margarine en gaat de regering in de herfst 150.000 toa aardappelen kopen om de prtys stabiel te houden. Ziedaar enkele van de voornaamste mededelingen, die minister Mansholt in de Tweede Kamer heeft gedaan by de behandeling van de begroting 1950 van het landbouw-egalisatiefonds. De koffie. Over da subsidieverlening op koffie is met de Stichting van de Arbeid onderhandeld en bij de 5 percent loonsverhoging is, volgens minister Mansholt, met het duui- der worden van de koffie reeds rekening gehouden. De bonnen voor distributie van de koffie zijn toereikend tot Januari. 1951, wat nieuwe maatregelen tegen die tijd noodzakelijk maakt. De margarine. In de prijsstop voor magarine wordt vastgehouden aan de prijs van 8 September jongstleden. Om dcc- prijsstop mogelijk te maken betaalt de regering nu reeds 146.38 subsidie per 100 kg, dat is weer 22 gulden meer dan in September 1949. Inmiddels is de prijsstop afge kondigd in de Nederlandse Staatscourant. Verder zullen tegen het komend voorjaar op een redelijk peil maximumprijzen voor aardappe len worden vastgesteld. De handel dient er dus rekening mee te hou den, dat er geen vrije prijsont wikkeling mogelijk zal zijn. Er is in het geheel geen gevaar voor een aardappel tekort, maar op de prijs zijn nog andere factoren van Invloed dan alleen de aanwezige, voorraden. De suiker. De minister deelde voorts mede, dat de eigen suikervoorziening van dien aard is, dat Nederland zich, met een te verwachten pro ductie van 360.000 ton, gewonnen Op ongeveer 67.000 hectare, ge heel kan voorzien. Er wordt dan ook alleen nog suiker ingevoerd voor her-uitvoer. Op het varkensvlees voor Puitsland zal een exportheffing Van fl.10 worden gelegd, tenein- Versobering in Engeland. In de Dinsdag gehouden zitting van het Engelse Lagerhuis, deel de minister Attlee mede, dat het drie-jarenplan grote versobering *al brengen. Er zullen minder luxe auto's gefabriceerd worden, minder ra dio's en televisie. De textielproductie zal worden Ingekrompen en de bouwnijver heid en chemische industrie zul len de terugslag ondervinden van de accentverlegging naar de zwa re industrie. De regering zal niet schromen, (Onnodig, een toewijzingsstelsel Voor belangrijke grondstoffen in het leven te roepen. IJsland wordt opnieuw bebost, IJslandse en Noorse deskun digen zijn er thans in geslaagd rond de Poolcirkel een nieuw §oort dennebomen te kweken, dat beter bestand is tegen het ruwe klimaat. In 1949 werden ongeveer 100.000 kleine denne- boinen van de kwekerijen in Noord-Noor wegen door de lucht Haar IJsland vervoerd, waar ze Onmiddellijk geplant werden. Dit experiment heeft zulke goede resultaten opgeleverd, dat het dit jaar werd voortgezet. En nu is men er in geslaagd niet minder dan 280.000 denneboompjes naar IJsland over te planten. Men heeft de stellige verwachting, dat het eens zo kale IJsland bin nen niet al te lange tijd weer de grote wouden van vroeger rijk zal zijn. de de prijzen in ons land op een redelijk niveau te houden. Ten aanzien van onze export ver klaarde de minister, dat deze goed loopt en dat er geen vrees voor ernstige stagnatie is. Er worden pogingen gedaan om in West-Europa te komen tot een stabiele landbouwontwikkeling. Het vetgehalte der consumptie- melk moet z.i. op 214 pet worden gehandhaafd. Verhoging tot 3 pet zou de prijs der melk met 2 cent doen stijgen, waardoor de con sumptie zou kunnen dalen. NAAMSVERWARRING De communistische gemeente Saint Julien, die onlangs haar nieuwe stadion genoemd heeft naar de Franse communistische leider Thorez en een straat naar maarschalk Stalin, tegen de in structie van het ministerie van binnenlandse zaken, gelooft de strijd om de naambordjes gewon nen te hebben. De posterijen hadden gewaar schuwd, dat post bestemd voor de boulevard Joseph Stalin niet zou worden bezorgd. Het gemeente bestuur heeft thans besloten de nieuwe naambordjes te doen be vestigen, doch de oude met de woorden boulevard Gambetta eveneens te handhaven. Verder is besloten, dat in het vervolg een bordje met de woor den „Maurice Thorez Stadion" elke morgen bij het stadion zal worden opgehangen en elke avond weer verwijderd zal worden. De bordjes verdwenen namelijk iedere nacht. Toch Esperanto op de lagere scholen. Het A.N.P. verneemt, dat bij de regering het voornemen bestaat, bij de eerstvolgende wijziging der Lager-Onderwijswet, de mogelijk heid tot toelating van het Espe- ranto-onderwijs in te voeren. Australische zakenlieden bezoeken ons land. Een dertigtal Australiërs, leden van de „Australion Bowling Asso ciation" en allen prominente za kenlieden, maakt een wereldreis van 9 maanden. Zij zullen ook enige dagen in ons land vertoe ven. Vandaag arriveren de Australische toeristen met de nachtboot te Hoek van Holland. De ontmantelingsmaatregelen ter demilitarisering van de Kruppfabrieken te Essen zijn stopgezet. Een „kostbare" Amerikaan De douane te Rotterdam hield gisteren een Amerikaans passa gier van de „Nieuw Amsterdam' aan die in zijn bagage en onder zijn kleding niet minder dan 13 kg. goud had verborgen. Het goud werd in beslag genomen, en de man werd gearresteerd. Het vermoeden bestaat, dat er een complot van goudsmokkela ren bezig is. Het gebit van de gemiddelde Nederlander Is beneden peil ln vergelijking tot dat van de bewo ners van andere landen. Men heeft op enkele manieren geprobeerd hierin verbetering te brengen en b(j dit zoeken naar een oplossing kwam men uit bü de verzorging der gebitten op school. Wanneer men met de schoolgaande Jeugd begint, en die bijbrengt, dat niemand z'n gebit mag verwaarlozen, zullen de kin deren, zodra ze van school af zijn wel vrijwillig voor een halfjaar lijkse contröle by de tandarts ko men. Met alle kracht hebben de tand artsen de strijd aangebonden te gen de tandziekte. Men maakte propaganda en ondanks het feit, dat diegenen, die verplicht ver zekerd zijn bij een ziekenfonds, gratis tandheelkundige hulp kun nen krijgen, heeft deze poging tot sanering op basis van vrijwillig heid niet tot succes geleid. Men verwachtte n.l. dat de verplicht verzekerden in ieder geval naar de tandarts zouden gaan. Dit bleek echter niet het geval. Zodoende is men gaan zoeken naar andere maatregelen om toch te trachten zoveel mogelijk gebit ten te saneren. Met ingang van 1 Juli j.L is ingevoerd de tandart- senkaart. Ieder, die bij de tand arts komt en wiens gebit in orde is, krijgt een dergelijke kaart, die hem of haar recht geeft op een gratis halfjaarlijkse contrdle. Wanneer men zijn gebit regelma tig ieder half jaar laat controle ren, dan kan men er van verze kerd zijn, dat men z'n gehele leven vrije tandheelkundige be handeling krijgt. Ook dit is dus geheel op vrijwillige basis, doch men zal altijd wel een groot aan- TRACTOR-AUTO. WASHINGTON. Binnenkort verschijnt op de Amerikaanse markt de „FarmORoad", een trac tor-auto. Dit voertuig, dat een ge middelde snelheid van 96 kilome ter per uur kan bereiken, kan worden gebruikt als tractor en als twee-persoonsauto. Het ver mogen van de FarmORoad be draagt 26 en een halve p.k., het voertuig is 114 centimeter hoog en 160 centimeter breed. Aan de achterzijde van het voertuig kan •en ploeg, eg, maaimachine of cultivator worden bevestigd en aan de voorzijde kan een sneeuw ploeg of bulldozer worden gemon teerd. Na de opening van da Maandag gehouden raadsvergadering te Veere hield de voorzitter een kor te toespraak, die de aanwezigen, op zijn verzoek, staande aanhoor den. Toen Prins Bernhard tijdens het Koninklijk bezoek aan Veere informeerde, wat er met de rest van de wijn zou gebeuren, die ge bruikt was voor de ere-dronk van H. M. had de burgemeester ge antwoord, dat die, op de gezond heid van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, zou wor den gedronken. Hij achtte thans het ogenblik gekomen, de dronk op de gezondheid van het Konink lijk paar uit te brengen en staan de werden de glazen geheven en brachten de raadsleden de heil dronk uit. Na dit ongewone, maar goede begin, deelde de voorzitter mede, dat met de uitvoering van de 2e etappe van de restauratie van de Campveerse Toren begin October zal worden aangevangen. Door de burgemeester werd de oorkonde ondertekend door de Koninklijke gasten, aangeboden aan de ge- meente.Bij monde van de heer Kodde werd het geschenk in dank aanvaard. Het sluitingsuur voor café's werd gedurende de seizoenmaan den Mei t.m. September gesteld op 12 uur. Aan de R.K. Stichting voor Mid delbaar en Voorbereidend Hoger onderwijs te Goes zal subsidie verleend worden als leerlingen uit de gemeente de school bezoeken. I.vjn. de restauratie van de Campveerse Toren werd het wen selijk geacht de onderbouw van een der vleugels van het gebouw, van het Rijk aan te kopen. Op het ogenblik is dit deel ln gebruik als bergplaats van de R.W.S., die wel de ruimte wil af staan tegen een andere berg plaats. Het oog is daarbij geval len op de opslagplaats van olie etc. van de heer Volmer. De ge meente kan dat gebouwtje kopen van de Domeinen voor f1000. Hiertoe werd besloten, nadat me degedeeld was, dat de heer Vol mer een andere ruimte zal ...ont vangen. Het verzoek van de tentoonstel lingscommissie voor de Zeeuwse culturele tentoonstelling te Gent, om de beker van Maximiliaan in bruikleen te mogen ontvangen, werd met 4 tegen 2 stemmen in gewilligd. De heer Bakker merkte op er niet voor te zijn, omdat de beker ook 's Zondags te bezich tigen zal zijn, wat in Veere juist tegengegaan wordt. Voorgesteld werd de beker te verzekeren voor f 15.000.doch dit werd ver hoogd tot f 25.000. Als leden van het Burgerlijk Armbestuur werden herbenoemd de heren D. Kasse Jz. en J. Bliek. Omtrent het voorstel van B. en W. om de school in het vervolg niet meer beschikbaar te stellen voor vergaderlokaal, waren de meningen van de raadsleden vrij wel onverdeeld. Als hygiënische maatregel werd het ten zeerste toegejuicht, terwijl het de finan ciële gelijkstelling van het open baar en bijzonder onderwijs ten goede zou doen komen. Het bestuur van de bijzondere school zal gevraagd worden het gebouw, zo enigszins mogelijk niet anders dan als schoolgebouw te laten gebruiken. Besloten werd de openbare school niet meer be schikbaar te stellen voor andere doeleinden. De heer Schout, havenmeester te Veere, werd met ingang van 1 October 1950 in vaste dienst be noemd. tal mensen houden voor wie de gang naar de tandarts een lijdens weg is en die het alleen ln uiter ste nood zullen wagen naar een tandheelkundige te gaan, omdat de angst diep "»worteld is. Ideaal. De ideale wijze om de gebitten van practisch iedere Nederlander te saneren Is de schooltandverzor- ging. Tweemaal per jaar worden de gebitten van alle schoolkinde ren, die daarvoor in aanmerking komen, gecontroleerd en alle blij vende tanden worden zonodig ge repareerd. De melktanden kunnen rustig blijven staan, daar die na verloop van tijd toch vervangen worden. In Zeeland is men al heel snel tot de overtuiging gekomen, dat schooltandverzorging de ideale oplossing was om de be strijding van de tandziekte ter hand te nemen. Zo werd deze pro vincie de eerste in Nederland, waar over het geheel de school tandverzorging werd georgani seerd. In alle delen van Zeeland zijn Stichtingen gevormd, daar men dit werk aan het particulier ini tiatief wil overlaten, zodat nie mand bezwaren kan hebben. Zo kwamen op Walcheren, op Schouwen en DuiVeland, Noord en Zuid-Beveland en in Oost en West-Zeeuwsch Vlaanderen, als mede op Tholen Stichtingen tot stand, die de schooltandverzorging ter hand namen. In deze Stichtin gen hebben o.m. zitting afgevaar digden van de gemeentebesturen, van de Ned. Mij voor Tandheel kunde, de Ned. Mij. tot bevorde ring der geneeskunst, de Kruis verenigingen, ziekenfondsen en ook vertegenwoordigers uit de onderwijswereld en der ouders, die dus zelf meespreken in deze voor de gezondheid van hun kin deren belangrijke aangelegenheid. Trapsgewijze. Het zou ondoenlijk zijn geweest om op alle scholen direct alle klassen te gaan behandelen. Daar om heeft men besloten om te be ginnen bij de eerste klasse en zo ieder jaar wanneer er een nieuwe eerste klasse bijkomt de verhoog de klas er bij te houden. Zo zullen wanneer de schooltandverzorging zeven jaar draait, alle klassen der Lagere scholen worden be handeld. Voorlopig blijft de schooltandverzorging beperkt tot de lagere scholen. Of men nog eens zal overgaan tot het behan delen van de lagere klassen van het middelbaar onderwijs, is nog niet te zeggen. Het ideaal voor deze school tandverzorging is niet alleen, dat alle kinderen er aan deelnemen, doch ook dat er in iedere school een lokaal is, waar de kinderen behandeld kunnen worden. Nu heeft men nog te maken met ver schillende centra. De Middelburg se en Vlissingse kinderen worden nu behandeld in de plaatselijke medische centra en voor het plat teland van Walcheren is een rei zend instrumentarium aange schaft. Instemming. Het is gebleken, dat de school tandverzorging bij het overgrote deel der ouders in Zeeland in stemming heeft gevonden. Men moet toestemming geven voor de ze behandeling, die geheel door het ziekenfonds wordt betaald en het aantal ouders, dat deze toe stemming aan hun kinderen, voor zover ze dan momenteel opgeno men zijn in de regeling, heeft ge geven, bedraagt 97 Men is ge heel vrij zijn kind op school tand heelkundige verzorging te geven of niet. De toestand der gebitten valt over het algemeen genomen nogal mee, want, zo vernamen we, bij de behandeling van 318 kinde ren had men 110 vullingen nodig en moe3ten geen kiezen worden getrokken. Deze cijfers hebben betrekking op het aantal kinderen van 10 verschillende Middelburg se scholen. FEUILLETON. door O. .F. WALTON 92) De huwelijksreis duurde niet lang; een paar weken in Schot land te midden van de schone r ui- der Hooglanden. Ken- verlangde sterk naar Eagie- ton terug te keren en ook Mar- jorie was erg benieuwd haar toekomstige woning te zien. De arme Kenneth werd met heel wat vragen lastig gevallen gedurende de reis. „Zou alles wel op orde ge - bracht zijn, als we thuiskomen?" „O, ja, de dienstboden waren aanwezig." „Dienstboden? Zouden wij dan twee dienstboden kunnen hou den? Is dat niet veel te „Wacht maar totdat je thuis komt, Marjorie", zeide hij met Êen glimlach, terwijl hij moeite ad zijn geheim nog langer te bewaren. „En als je denkt, dat er teveel zijn, nu, dan kun je er een wegsturen." Een andere keer wilde zij we-. ten, hoeveel kamers er in het huis waren en hoe het er uitzag. Hij maakte zich er af met te zeggen, dat hij er volstrekt geen verstand van had huizen te be schrijven; ze zou het wel zien als zij er waren aangekomen. „Is 'teen groot huis?" „Groter dan dat van juffrouw Hall." „Zo troot als Fernbank?" Zo verliepen de heerlijke veer tien dagen en de dag kwam aan, waarop ze zouden terugkeren. „Alwéér eerste klas, Kenneth! Wat ben je verkwistend!", zeide ze terwijl ze de trein instapten. „O, wij zijn niet altijd op de huwelijksreis, Marjorie", glim lachte hij. „Nu komen we eindelijk bij North Eaton, 'tls geloof ik het volgende station", zei Kenneth enige uren later. Marjorie keek met grote be langstelling uit het raampje. „Welk een mooi landschap, wat is 'thier lief!" zeide zij. „Ik ben zo blij, dat we in 'n mooie streek komen te wonen." „De trein stopt ai, Marjorie." ,0, Kenneth, wat staat daar een keurig rijtuig aan het sta tion met een span prachtige schimmels!" „Och, dat is hier niets vreemds. Er zijn verscheiden mooie bui tenplaatsen in de omtrek." Een palfrenier stond op het perron en kwam op het portier af, terwijl hij beleefd groette. Kenneth hielp zijn vrouw uit de trein en liep toen met de palfrenier het perron op. Daar na kwam hij bij Marjorie terug. „Nu zullen wij naar het rijtuig gaan, Marjorie. Charles zal wel voor de bagage zorgen." „Welk rijtuig?" „Hetzelfde, dat je voor „het station zag staan." „Van wie is dat?" „Van Lord Derwentwater; het zal ons naar huis brengen." „Ken je Lord Derwentwater dan, Kenneth?" „O, ja, heel goed." „Hoe vriendelijk van hem om ons met zijn rijtuig te halen. Vind je niet, Kenneth?" Zü stegen in en reden weldra in snelle draf de weg op naar Eagleton. „Zijn we spoedig thuis?" vroeg ze. „Ja, wij zijn er weldra, 'tls een paar kilometer, denk ik." Marjorie was nu zelfs te opge wonden om te praten. Z(j ver langde haar nieuwe huis te zien, waarvan ze zo weinig wist en ln 't geheel geen voorstelling had. „O, Kenneth", riep ze een paar minuten latej, „waar gaan we heen? We houden stil voor een portiersloge en het hek wordt geopend! Dat is zeker een ver gissing!" „Geen vergissing, lieve; 't i; alles in orde." „Maar zie 'eens wat een prach tige laan! We schijnen naar een groot huis te rijden. Ben je wel zeker, dat we op de goede weg zijn, Kenneth?" „Volkomen zeker, lieveling. Kijk maar eens uit, je zult zo dadelijk het huis zien." Zij kwamen nu uit de schaduw van de laan in het park, dat zich badend in de gouden gloed der avondzon voor hen uitbreidde. En daar vóór hen, in al zijn pracht, stond Eagleton Castle. „Marjorie, wat zeg je van ons nieuwe huis?" .Kenneth", fluisterde zij en haar lippen trilden van ontroe ring, „ik begrijp het niet! Wat betekent dat alles?" ,Het betekent, mijn lieve klei ne vrouwtje, dat ik het ontbre kende woord in de brief gevon den en dat jij bent Lady Derwentwate r!" EINDE. I SLECHTE TIJDEN. DE C.F.A. VERTOONDE:; MIDDELBURG. Hef was te verwachten, dat de aankondiging van de C.F.A., dat in het voor- gramma van de filmvoorstellin gen van Dinsdag- en Woensdag avond de film over het Kon. be zoek aan Zeeland zou \yorden opgenomen, vele bezoekers zou trekken. Beide avonden was de Schouwburgzaal dan ook overvol. Niet alleen met de vertoning van genoemde film heeft de C.F.A, een „goede beurt" gemaakt, de hoofdfilm „The Valley of Dee:' sion" (Het dal der beslissing) moet op de velen, die haar za gen, een diepe indruk hebben gemaakt. Men kent niet meer het standsverschil dat werkgever en werknemer vroeger geschei den hield en soms vijandig te genover elkaar deed staan. De arbeidersorganisatie is iets van zelfsprekend geworden en de medezeggenschap in het bedrijf wint snel terrein. Hoe dit alles vroeger was, in de tijd dat er van een behoorlijke organisatie nog geen sprake was, liet ons dit filmwerk zien. Het gebeurt maar zelden, dat men een werkelijk goede liefdeshistorie verfilmd ziet, want meestal hellen deze over naar de verkeerde kan' door een grote mate van senti ment. Hier wordt ons, de liefde van twee mensen getékend met alle moeilijke beslissingen, die op gegeven momenten moeten worden genomen, zonder al te veel romantiek. Het is ln de eerste plaats de harde werke lijkheid en de echtheid van dit liefdesverhaal, dat niet nalaat indruk te maken. Daar komt echter bij, dat men de dingen, zij het hier en daar wel eens iets te geforceerd, ziet in het licht van Gods Woord. Dit soort films is wel bijzonder geschikt voor vertoning door de C.F.A. G. d. V. Heruitzending Zeeuwse radio-groeten. Op 30 en 31 Aug. werden Zeeuw se radio-programma's voor mili tairen in Indonesië uitgezonden. Deze programma's werden vooraf in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg opgenomen. De programmaleiding van de P.C.J. zender kreeg verschillende verzoeken van Zeeuwse militairen of deze programma's heruitgezon den konden worden. Zij besloot aan de wens van deze militairen te voldoen en zo zal dan op Don derdag 28 en Vrijdag 29 Sept. a.s dezelfde programma's weer te be luisteren zijn. De familieleden van militairen worden verzocht hun verwanten van deze heruitzendingen op de hoogte te stellen. Voor Indonesië gelden de golflengten 13, 16 en 19 meter tussen 8 uur en 8.30 uur Javatijd en voor Nederland luiste re men in de 49 meter band tus sen 1.30 en 2 uur. Ook de te Goes opgenomen per soonlijke groeten worden op ge noemde data weer uitgezonden. MIDDELBURGER IN DEN HELDER BEëDIGD. Tijdens de militaire plechtig- Ik ben dezer dagen wel diep I onder de indruk gekomen van de nood der tijden en speciaal I van de financiële nood waar- Zeeuwse fotografen vergaderden in Middelburg Maandag vergaderde te Middel burg de Zeeuwse afdeling van de Ned. Fotografen Patroons Ver eniging. De voorzitter, de heer Kees Helder, zette in zijn openingsrede uiteen, het veie dat door de lan delijke organisatie de laatste tijd werd bereikt. Nu het bestuur der Vrije Orga nisatie tevens het bestuur der Vakgroep Fotografie vormt, en tot opheffing der Vakgroep be sloten is, zal men moeten bewij zen, dat men deze vrijheid ook waard is. Men zal voldoende ver antwoordelijkheidsgevoel moeteir opbrengen om uit vrije wil de bin ding te bestendigen welke de Vakgroep verplicht tot stand bracht. Na goedkeuring nieuwe Statu ten en Huishoudelijk reglement werd tot bestuursverkiezing over gegaan. Voordat deze plaats vond, deel de de voorzitter mede, dat' hij de functie, die hij vanaf de oprich ting bekleedde, zou neerleggen. Uit de vergadering werd de voorzitter dank gebracht voor al les wat hij ln 't belang der Zeeuwse fotografen deed en bij acclamatie tot ere-voorzitter der afdeling benoemd. Door ziekte genoodzaakt kon ook de secretaris, de heer Elzen- ga, zich niet meer voor een her benoeming beschikbaar stellen. Tot voorzitter werd gekozen, de heer A. W. Verschoore te Goes, secretaris les Lamaln te Middel burg en tot penningmeester de heer Ch. L. Dert te Vlissingen. Na een hartelijk woord van dank aan de scheidende bestuurs leden, in 't bijzonder aan de ge wezen secretaris, de heer Elzenga uit Terneuzen sloot da voorzitter deze vergadering. Nederlands tandartsen congres 'te Middelburg. Vandaag en morgen zullen tand artsen uit alle delen van ons land in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg bijeen zijn ter gele genheid van de jaarvergadering van de Ned. Mij. tot bevordering der tandheelkunde. Vanmorgen zullen door een Engelsman en een Nederlander voordrachten worden gehouden; om half twaalf zal het gemeentebestuur van Middelburg het gezelschap ln da Burgerzaal van het Stadhuis aan de Markt ontvangen. Morgenochtend wordt opnieuw ln de Concertzaal verga derd. Gisteren werd voor de automo bilisten onder de congressisten een oriënteringsrit over Walche ren en Zuid-Beveland gehouden, terwijl te Domburg een tennis- tournooi werd georganiseerd. heid, die gistermiddag in Den onder vele gezinnen zo diep gc- Helder heeft plaats gevonden is bukt gaan. o.m. de Middelburger de heer C. In Goes gaf op de voor dit J. de Valk beëdigd als adelborst j doel veel te kleine Grote Markt het circus Mullens zijn voorstel- lingen. der eerste klasse. WAARDE. Aanrijding. Woensdag kwam de landbouwer M. op de hoek Dorp-Kerkweg in aanraking met een geladen vrachtauto van de heer B. te Kruiningen. Dit ongeval liep zeer I en straks komt de goed af; de luxe wagen had nogal uieer nieuwe eisen materiële schade. HOEDEKENSKERKE. Bazar ten bate van verenigings gebouw. Drie avonden achter elkaar. Het circus biedt plaats voor pl.m. 2000 toeschouwers. Natuurlijk werd het een sof. Het leven is zo duur, tal van artikelen zijn haast onbetaalbaar winter dia stelt voor kleding en kachels en brand- stoffen. De mensen hebben in deze tijd waarlijk wel wat anders te doen dan hun lieve geld voor circus- De Stichting Dorpsgemeenschap I voorstellingen uit te geven, te- te Hoedekenskerke is na een rus- I rneer daar de pas gevierde tige zomerslaap wier wakker ge- kermis ook al een diepe deuk in worden en heeft plannen gemaakt veier portemonnaie heeft ge- tot het houden van een bazar. De geven baten ''iervan komen ten goede Ja> 'dat dacht maar. aan d_ inrichting van het Ver- Dinsdagavond werd de gala- emgingsgebouw. Besloten werd de V00Tstelling gegeven. bazar te houden D.V.Zaterdag 23 Toen er geiegenheid was kaar Dec. en Dinsdag 26 Dec. a.s. ten te kopen stonden niet tien- Het comité rekent natuurlijk tallen, maar vele honderdtallen °Pj^™^ewel'km8 van de ëehelej elkaar te verdringen om een beurt te krijgen. En de andere dagen was het niet anders. gemeente. YERSEKE. Oestergewicht wordt verminderd. Dinsdagavond kwamen de ex porteurs van oesters bijeen. De voorzitter, de heer mr M. Vla ming bracht direct de verhoging van de oesterprijzen door slechte groei en stijgende onkosten in be spreking. Alle leden klaagden over de slechte groei der oesters en er werd met algemene stem men besloten om het gewicht der oesters te verminderen. Prijsver- En nu maar weer zuchten over de slechte tijden en foete ren omdat 'de brandstoffen en vele andere artikelen zo duur zijn ueai.ej.75 ic vemmiucreii. xriijsver- j r— I li I hoging wenste men niet, vooral tien qedeelte WÊTC! in daar in 't buitenland reeds offer-1 tes zijn gemaakt en ook naar En geland reeds tegen vastgestelde prijzen is verkocht. Na een bespreking, waarbij de zaak grondig werd bezien, werd besloten om een voorstel „Vette' aan te nemen; voor 24, tegen 13 stemmen. De gewichten zijn nu officieei vastgesteld op: 5 nul minimaal 93 kg. maximaal 98 kg.; 4 nul min. 83 kg, max. 88 kg.; 3 nul min. 73 kg. max. 78 kg.; 2 nul min. 63 kg. max. 68 kg.; 1 nul min. 53 kg. max. 58 kg.; eerste soort rond de 50 kg. Dit besluit kan te allen tijde worden herzien en zal aan de Be drijfschap worden medegedeeld Uiteindelijk neemt dit de beslis sing. Uitvoerig werden een paar grie ven der Belgische importeurs be sproken. De wenselijkheid werd uitgesproken om -het aantal im porteurs in België te verhogen. KRUININGEN. Schoolzwemmen. De Kruiningse schooljeugd heeft deze week weer gezwommen voor het sehoolzwemdiploma. Hoewel er een flinke wind was en een stevige deining stond in de Veerhaven, lieten 41 jon gens "en meisjes zich hierdoor niet afschrikken. Er waren 19 candidaten -voor het A-diploma, waarvan er 13 slaagden; 21 meis jens en jongens behaalden het B-diploma; de enige candidaat voor het zwemvaardigheldsdi- ploma C werd afgewezen. Dit jaar behaalden in totaal 75 leerlingen het sehoolzwemdi ploma. A en 21 het diploma B O.- en \V.-SOUBURG, Verkoping. Ten overstaan van notaris mr P. Loeft werd Woensdag publiek verkocht: 80.20 A. weiland a. d. Molen weg voor f1870; 1.67.10 H.A. bouw- en weiland a. d. Zaai- hoekwe^ voor f3500; dubbel woonhuis aan de Ritthemsestr. nrs. 53 en 55 voor f 5000; alles aan de heer W. Bosschaart. Woonhuis a. d. Ritthemsestr. nr. 40 aan de heer W. Wielema- ker voor"f2770. Woonhuis a. d. Ritthemsestr. nr. 10 aan de heer P. v. Sorge voor f2850. Gewyde muziek, Zondag a.s. zal de muziekver eniging „Vlijt en Volharding" in Canada is op het ogenblik niet voornemens twee of drie divisies naar Europa te zenden, om te hel pen een strijdmacht van 60 a 70 divisies op de been te brengen, zo heeft Louis Saint-Laurent in liet Canadese parlement verklaard. 6000 bestuurders en conducteurs zijn thans betrokken bij de sta king van de Londense autobussen. Op een totaal van 5100 voertui gen zouden er gisteren 900 niet uitgereden zijn. Da stakers willen niet dat conductrices in dienst worden genomen. De Wereldbank heeft twee le ningen aan Ethiopië toegestaan. De eerste lening van 5 millioei) dollar is bestemd voor het herstel samenwerking met het Ned. en onderhoud van het wegennet, Herv. Kerkkoor en de Chr. Ge- mengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" van 28.30 uur een concert van gewijde muziek ge ven op de tent op het Oranje plein. SEROOSKERKE (W.). Aanbesteding. Dinsdag had ten gemeente huize de aanbesteding plaats van de aanleg van een nieuwe straat. Er werd als volgt Inge schreven: Fa. Lagasse en v. d. Klippe, Vlissingen, f 29.600; J. de tweede, van 2 millioen dollar voor economische ontsluiting. De geallieerde Hoge Commissie heeft haar goedkeuring"- gehecht aan de overeenkomst tussen West Duitsland en Nederland inzak» de betaling van het Duitse deficit in de wederzijdse handel. Indonesië en Birma hebben een overeenkomst gesloten, waarbij Burma aan Indonesië 150.00 ton rijst levert tegen 40 pond sterling per ton. Aiippe, vussmgen, iza.ouu; J. De Verwachte „Kesia"-typhoon, Moerland, St. Annaland, f28.400; welke Woensdag over Japan heeft M. Knuist, Goes, f27.690; M. gewoed, heeft de dood gekost van ■Wandel, O.- en W.-Souburg, tien personen. Daarenboven wor- f27.533; M. Jongepier, Seroos- den drie vermisten gemeld. 22.UW kerke (W.), f27.280; J. v. 't Ver- huizen staan onder water en 14 laat, Middelburg, f25.940; Fa. schepen zijn gezonken. Duijnhouwer, Goes, f24.932; De Mexicaanse schatkist heeft Aannemersbedrijf Zeeland, Mid- I gisteren de derde van de tien delburg, f24.899; Gebrs. Geldof, jaarlijkse stortingen verricht, dia Serooskerke (W.), f23.943; Jac. volgens overeenkomst aan de Mexican Eagle ten goede komen als schadeloosstelling voor de ont eigening van haar belangen in Mexico. Het betrof een bedrag van 8.689.257 dollars. Op de Nieuwe Waterweg is een geslaagde proeftocht gehouden met het Franse motorschip „Bou el Mogdad", bestemd voor de Haringman, Goes, f23.600. De gunning is nog aangehouden. KAMPERLAND. Bouw van koelhuis begonnen. Aan de Molenweg te Kamper land is deze week een begin ge maakt met de bouw van een Iuchtgekoelde aardappelbewaar plaats. Dit gebouw, dat 51 m. lang Franse koloniën en gebouwd door wordt, 10 meter hoog en 18 meter de N.V. scheepswerf en machine- breed,' zal een voorraad kunnen fabriek „De Biesbosch" in Dor- bergen van 100 ton. Het gebouw drecht. dat gezet wordt voor de Coöpera- To De,ft ]iepen Qp dc Kanaal_ tl6Vie 1 i^eve?iS1efnrl nT w'eS enkele personen, waaronder perland zal ongeveer eind No- geheel links een jonge Engelsman. vember, begin Decembei gereed j g-- passeren van een vracht- Komeo. Het werk wordt uitge- "Ydeed Sfeen sfap op zij, doch voerd door de fnma A. C. van I .verd gegrepen door de aanhang- Hee te Kamperland. wagen, welke hij niet gezien had. (Zie vervolg pag. 3.) 'Hij werd op slag gedood.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2