Kamer critiseert begrotingen van Oorlog en Marine. NIEUWS Chr.' Woningstichting Walcheren neemt te Souhurg 80 woningen over. Ministersconferentie in New York tot Maandag onderbroken. Slechts bondgenoten. Minimum aan vertrouwen. Nederlanders bestuderen koelhuis- en vries- wezen in Amerika. Noord-Korsaanse aanvoerlijnen vernietigd door Amerikaanse luchtmacht. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerikaanse methoden bieden veie voordelen. De afsluiting van het Zwin. V.N.-comfflissie brengt rapport uit. Torenklok wordt niet verlicht. SNIPPER Eisenhower genoemd als opperbevelhebber voor West- Europa. Uitgave Stichting „ïeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80 Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vllssingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 35; Tel administratie 2009; Tel redactie 2347; Terneuzen: Vlooswykstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1668 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 11 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord VRIJDAG 15 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, BiezeUnge; Ds J. S. Hartjes, Vllssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; EL Jansen, Mellskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang vaa Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.15 u., onder 18.54 u. Maan op 12.18 u., onder 20.12 u. Hoogwater op Zaterdag 18 Sept.t Vlissingen: 4.20 u. 2.33 m., 16.37 2.33 m. Terneuzen: 4.50 u. 2.48 m., 17.10 u. 2.48 m. Wemeldlnge: 6.13 u. 1.94 m., 18.32 u. 1.88 m. Zierikzee: 5.59 u. 1.70 m., 18.14 u. 1.65 m. VAT ereldoverheegsing is altijd al het doel geweest van het communisme. Maar pas in de laatste jaren is het tot zo'n ont stellende macht gegroeid, dat de rest van de wereld deze over heersing moest gaan vrezen als een onmiddellijk dreigend dodelijk gevaar. Doch nu vindt het com munisme dan ook bijna die gehele vrije wereld verenigd tegenover zich. Altijd was zijn hand reeds tegen allen, maar thans is ook de hand van allen tegen het commu nisme. Ook Nederland heeft zijn plaats in dit anti-communistische we- réldiront ingenomen. Wij zijn het hier ten volle mee eens en dat op geestelijke gronden, waarover wij in een volgend artikel nog nader rekenschap zullen afleggen. f J e niet-communjsten staan dus thans verenigd tegenover een gemeenschappelijke vijand. Dit is noodzakelijk, want het gevaar van buiten is overweldigend. Maar ook dit samengaan heeft zijn gevaren, die wij scherp in het oog moeten vatten. Bij elk sa mengaan moet men immers op zijn hoede blijven om eigen zelf standigheid te bewaren. Dit geldt voor Nederland als natie. Maar het geldt ook, wanneer wij ons als Christenen in de geestelijke strijd aan de zijde der anti-communis ten scharen. Want de gelijkscha keling bedreigt ons in dat gezel schap even goed als temidden van nationaal-socialisten of commu nisten. Wanneer men gezamenlijk te genover één vijand staat komt immers onwillekeurig de gedach te op, dat in die strijd nu ook al len door dezelfde idealen gevoed worden. Velen hebben dit b.v. ook gemeend tijdens de bezetting, maar hoe anders kwam het na de oorlog uit. Want zulke gemeen schappelijke idealen blijken altijd weer belangen van de mens te betreffen: zijn vrijheid, zijn wel vaart, waarnaar men streeft om dat de mens daar recht op zou hebben. Terwijl het ons juist moet gaan om Gods recht in deze wereld hoog te houden. Aan gelijkschakeling van de overtuiging, waarin wij de anti communistische strijd voeren, met zulke humanistische idealen kun nen wij dan ook slechts ontko men, wanneer wij nooit vergeten, dat de allesbeheersende tegen stelling in de wereld niet is: vóór of tegen Stalin, maar: vóór of tegen Christus? Want uitein delijk is het niet het communis me, dat de mens voor de beslis sende keuze stelt, maar het Kruis. Alleen de Kruisbanier is dus het vaandel waarom wij ons als eigen formatie kunnen handhaven in de strijd tegen het communis me. En dat moeten we dan ook doen om de wereld, ook de niet- communistische wereld, boven alles uit die vraag te blijven voor houden, die in dat vaandel ge schreven staat: óór of tegen Christus? Maar wil ons dat vaandel niet uit de handen vallen, dan moeten wij natuurlijk allereerst zelf met die vraag volle ernst gemaakt hebben. En daar wij dat vaandel ook willen opheffen in de politie ke strijd, mag er ook op het ter rein van de politiek geen enkel vraagstuk zijn, waarover wij niet het licht van het Evangelie dur ven laten schijnen. En wij moeten er daarbij van overtuigd zijn, dat bij dat licht ook een antwoord ge ve on wordt. En dat niet maar een antwoord, maar één ant woord, hét antwoord. Want God laat ons niet in het duister, wan neer wij vragen, wat Hij in de practijk van het leven van ons wil. Daarom mogen wij ons er ook nu "oij neerleggen, wanneer er onder Christenen politiek me ningsverschil bestaat. Wanneer b.v. Christelijke werkgevers en Christelijke arbeiders verschillend denken over loonsverhoging en prijsbeheersing dan moeten zü dit gezamenlijk gaan bezien. Want God heeft geen verschillende ta rieven, waaruit men kiezen kan. En wanneer men zegt, dat onder nemer en arbeider nu eenmaal elk hun eigen belang hebben en het daarom wel nooit eens zuilen worden, dan heeft men Gods Woord van zijn kracht beroofd en kunnen we elke Christelijke poli tieke actie maar beter staken. En hetzelfde geldt van letterlijk alle andere vraagstukken. Altijd moet het bij ons gaan om Gods recht en niet om een of ander menselijk belang. 1 J it is het wat ons onderscheiden J moet van alle anderen met wie wij samen de strijd tegen het communisme voeren. Dan alleen zitn wij in die strijd verantwoord tegenover onze Opperste Veld heer. Wij strijden dus wel samen met andere niet-communisten, maar wij doen dat onder eigen verant woordelijkheid: wij vormen niet één leger, maar zijn slechts bondgenoten. MINISTER SCHOKKING ONDER VUUR. Na 5 Jaar hernieuwde Russische bewapening staan wi) thans, ln September 1950, nog steeds aan het begin van de oprichting van zegge en schrijve drie divisies. Aldus de A.R.-aIgevaardlgde, de heer Bruins Slot, tijdens het Woensdagmiddag begonnen debat ln de Tweede Kamer over de begrotingen van Oorlog en Marine, waarin minister Schokking ook overigens zware critiek te verwer ken kreeg. Al dadelijk werd een scherpe aanval op de minister ingezet door de heer Fens (K.V.P.), die het beleid als „aarzelend en tas tend" karakteriseerde. Niet minder scherp was het oordeel van de heer Bruins Slot (A.R.). We hebben hier te doen met een stuk beleid, dat ons zeer sterk verontrust, aldus spreker. Wat de internationale samenwer king betreft, ziet het er zelfs naar uit, dat de regering in het geheel geen standpunt heeft, meende hij. Dat is wel het zwakste wat men hebben kan. Ook gisteren weer critiek. Ook tijdens de voortzetting van het debat gistermiddag bleef de critiek tegen minister Schokking voortduren, zij het iets milder dan Woensdag. Zijn partijgenoot, de heer Tilanus nam het zelfs voor de minister op, maar daar in bleef hij dan ook de enige. De tweede A.R.-spreker, de heer Roosjen laakte de aarzeling bij de ontwikkeling van de Natio nale Reserve. Ernstige critiek had hy voorts op het feit, dat de „Cu- pola"-oefeningen op Zondag wa ren gehouden Tenslotte vroeg hy de minister al het mogeiyke te doen ten bate van de Ambonnese militairen van het voormalige K.N.I.L., opdat deze niet in el lende ondergaan. Politiek van groot belang was natuuriyk de houding die de Par ty van de Arbeid zou innemen. De heer Vorrink bleek de minis ter nog wel een minimum aan vertrouwen te willen schenken. Verder zat ook hy echter vol cri tiek, o.a. inzake de organisatie van de hogere legerleiding, al leek hem de functie van „Chef van Staf van de Chefs van Sta ven" ook nog zo gewichtig. Een Europees leger en deelneming van West-Duitsland daaraan achtte deze afgevaardigde beide nood- zakeiyk. De minister vindt een verdediger. De Christeiyk-Historische afge vaardigde, de heer Tilanus nam het, zoals gezegd, voor de minis ter op. Hy deed dit allereerst door er op te wyzen, dat ^ij by defensie bij uitstek met een stuk regeringsbeleid te maken hebben, waarbij meerdere ministers be trokken zyn. Voorts wees spreker erop, hoe de internationale ver wikkelingen en de noodzaak om troepen naar Indonesië te zenden het de minister moeiiyk gemaakt hebben. Met de volgende spreker, de heer Vonk (V.V.D.) kwam de cri tiek weer aan het woord. Ook achtte deze afgevaardigde de voorgestelde verhoging van 10 k 15 procent voor de begroting '51 onvoldoende. Geen actetgssen. De heer Korthals, eveneens van de V.V.D., die daarna aan het woord kwam uitte speciaal be zwaren tegen de legerorganisatie. „Onze jongens worden niet geïm poneerd door officieren met dikke actetassen, maar wel door hun troepenofficieren, die zy dageiyks zien", aldus spreker, die voorts nog bijzonder voor de vloot pleit te. De S.G.P.-afgevaardigde, de heer Van Dis uitte bezwaren te gen misbruik van de Zondag en wenste maatregelen tegen het vloeken. Hij verklaarde zich voor snelle bewapening. De communistische afgevaar digde, de heer Gortzak deed ln de avondvergadering het gewone geluid uit die hoek horen, dat de Sowjet-Unie slechts op vrede uit is, zodat bescherming tegen ge varen uit het Oosten overbodig is. Het antwoord van de minister. Nadat nog een tweetal andere afgevaardigden 't woord gevoerd hadden, kwam minister Schok king aan het woord voor zyn re pliek. Hy constateerde, dat er thans internationaal het besef heerst, dat afweer noodzakeiyk is. De diensttyd is voor de lichting 1949-n reeds op 18 maanden be paald. Een gedeelte der troepen zal by gebrek aan kazernering hier te lande in Duitsland worden gelegerd. De zaken die niet ln het openbaar ter sprake kunnen ko men zullen in elk geval met de defensie-commissie uit de Kamer besproken worden. Eén ministerie van Rüksverdediging is over een jaar te wachten, wanneer de coör dinatie haar beslag zal hebben gekregen. Waar de physieke eisen van da leiding van militaire departe menten zeer hoog zyn, had spre ker de behoefte aan het volle vertrouwen. Op de vraag van de heer Bruins Slot, of hij vastbesloten Is, dat de Nederlandse marine niet in een De Nederlandse studiegroep voor het koelhuis- en vrieswezen, waartoe ook do hoer Fr. Schets, van de Kon. Mij. „De Schelde" uit Vllssingen behoort, hebben ln Amerika al heel wat ervaringen opgedaan. Do heren arriveerden 1 Augustus in de V.S. en bezoch ten New York, Philadelphia, Washington. St. Louis, Kansas City, Dallas en Los Angelos. Op het programma staan thans nog San Francisco, Seattle, Chicago en Dayton. „Alles, van het visserijbedrijf tot de lunchpakketjes voor kin deren, zou in Nederland verbeterd kunnen worden, als de Ameri kaanse techniek van adverteren en verpakking van voedsel zou worden toegepast", zo gaf een der leden van de studiegroep de Ne derlandse scheikundige dr C. v. d. Broek, als zün mening. „Het verbruik van vis zou be langrijk toenemen als wy het product op dezelfde wyze ver jongen schreef notaris een dreigbrief. Notaris J. C. Kegge uit Olde- broek ontving een dreigbrief met de mededeling, dat hy f1500 op een bepaalde plaats moest neer leggen, anders zou hy worden doodgeschoten. De politie werd van dit schrüven op de hoogte ge steld en zette een val op. Op het afgesproken uur naderde een jon geman. Toen de politie hem trachtte te grijpen, kon hij ont snappen. Hü werd echter her kend. Het huis te Oldebroek, waarin de jongen verbleef, werd omsingeld, en de schrijver van de dreigbrief werd van zijn bed ge licht. Fiscus bereidt omroepverenigingen onaangename verrassing. Drie der grote omroepvereni gingen, de A.V.R.O., K.R.O. en V.AR.A., hebben van de belas tingdienst Inspectie Amsterdam bericht ontvangen, dat moet wor den gerekend op een belangrijke navordering over de laatste 10 jaren van de exploitatie der ra diobladen en de daarmede behaal de winsten. Deze bedragen zün voor de omroepverenigingen zeer verschillend, daar b.v. de A.V.R.O. de Radiobode zelf exploiteert en de V.A.R.A. en K.R.O. hun gidsen exploiteren in samenwerking met twee grote uitgeversbedrijven te Amsterdam. Voor de A.V.R.O. echter zou het bedrag der navor dering, naar verluidt, anderhalf millioen gulden bedragen. Binnen kort zullen besprekingen worden geopend tussen de belastingin specties en de omroepautoriteiten teneinde een oplossing te berei ken. De A.V.R.O., ZOU als hü op eens anderhalf millioen gulden moet betalen belangrijk belem merd worden in het ontplooien van haar taak. Het is niet bevreemdend, dat de N.C.R.V. niet onder deze na- vorderingsbesluiten valt daar de exploitatie van het orgaan dezer omroepvereniging in Wageningen geschiedt en dus onder een ande re belastinginspectie ressorteert. hoek zal worden gedrukt, ant woordde de minister met een uit- drukkeiyk: „Ja". Ook staat de regering op het standpunt, dat de West behoorlyk moet worden ver dedigd. Voorzover het van Nederland afhangt zullen de drie divisies er inderdaad komen. De minister zou het echter immoreel achten mensen op te roepen, indien de wapens zouden ontbreken. Aan de Zondagsrust wordt de hand gehouden. Dat de lucht- oefeningen ook op Zondag plaats vonden was onvermydelyk. Om half een werd de vergade ring gesloten. Feestelijke schorsing. Te middernacht werd de ver gadering enkele ogenblikken ge schorst. Leden, ministers en staatssecretarissen wensten daar na de voorzitter, de heer Korten- horst, geluk met zyn zilveren ju bileum als Kamerlid. De minister president, dr W. Drees, sprak na hervatting van de vergadering de heer Kortenhorst toe. Plannen voor 4 tunnels en nieuw stadhuis binnenkort in Amsterdamse raad. Het rapport over de plannen van publieke werken voor een tunnelverbinding der beide IJ- oevers te Amsterdam kan eind October a.s. worden verwacht. De memorie van antwoord van B. en W. op het vooronderzoek door een der afdelingen van de gemeenteraad van de sanering der voormalige Jodenbuurt en de daarmee samenhangende defi nitieve aanwijzing van het terrein waar het nieuwe stadhuis zal worden gebouwd zal in de loop van deze maand verschenen, zo dat vermoedelyk in October deze kwestie in de gemeenteraad open baar zal worden behandeld. Nieuwe olie-raffinaderij in Frankrijk. Te Sant-Pol-Sur-Mer ten wes ten van Duinkerken is thans een nieuwe petroleumraffinaderij, de belangrijkste van Noord-Frank rijk ln aanbouw. Deze raffinade rij zal 1.400.000 ton ruwe petro leum per jaar kunnen verwerken, en meer dan 55.000 ton smeerolie en andere producten. Wat de Belgische pers er van zegt. Nog steeds staat de bedreiging van het natuurreservaat het Zwin by onze Zuiderburen in het middelpunt van de belang stelling. Van Nederlandse zijde toont men zich meer gematigd, al moeten we uit deze houding vooral niet concluderen, dat deze k,westie voor ons land van minder bteekenis is; het gaat hier om niet minder dan het be houd van een prachtig stuk na tuurschoon. Na de felle critieken in de Eelgische bladen, is thans een kentering waar te nemen, na het bekend worden van de laatste plannen voor het be houd van het Zwin. „De Brugsche Courant" zegt er o.m. het volgende van: „De dijk is er! Goed, en..'., de Nederlandse Staat heeft daar, al had hy het'gewild, niets aan kunnen doen. Het Zwin valt on der de grote watering „Het Vrije van Sluis", en de wate ringen zyn zeer machtig! Maar er is e»n hoopvol geluid, dat ons toelaat, ons optimisme nog te be waren. De commissie voor ,het vraagstuk van het Zwin", waar in drie Belgen en drie Neder landers zitting hebben, heeft nu meegedeeld, dat de vereniging „Ht Zeeuwse Landschap" onder toezicht van de Nederlandse Rijkswaterstaat, de middelste geul van het Zwin zal laten uit diepen, zodat de zee bij vloed, vooral bij springvloed, toch weer toegang zal hebben tot de schor ren. Als goede Belgen mogen wij niet twijfelen aan.... de goede wil der Hollanders. Hoe dan ook, wanneer gebeurt wat „Het Zeeuwse Landschap" wil doen, blijft het Zwin be houden. Beloning voor inlichtingen over moord op Lahaut. De Belgische communistische party heeft Donderdag een belo ning van 100.000 Belgische fr. aangeboden voor degenen, die in lichtingen kunnen verschaffen, welke leiden tot de arrestatie van de moordenaars van Julien La haut, de Belgische communisten leider. De Belgische politie zet haar onderzoek voort, maar heeft nog niets bereikt. ELECTRIFICATIE BAANVAK AMSTERDAM-TWENTHE. De electrificatie op het baanvak AmsterdamrTwenthe ij thans bijna voltooid. In de omgeving van Enschede zijn de electrlciens met de laatste werkzaamheden bezig. Op 5'A meter boven de rails wordt de rijdraad gespannen. Nog korte tijd, en dan zul len hier de electrische treinen over de rails denderen. pakten als in de V.S. en ais er op dezelfde wyze propaganda voor werd gemaakt. Als de handelsbe lemmeringen in Europa zyn opge heven zal onze diepvries-industrie zich in belangrijke mate kunnen uitbreiden". De heer T. van Hiele, tuin- bouw-adviseur van het ministerie van landbouw, verklaarde aan de Amerikaanse pers, dat, nu de vis sers gedwongen werden naar ver der afgelegen visbanken "te gaan, de Amerikaanse methoden van het bevriezen van de vangst, zo dra deze aan boord is, zullen wor den gevolgd. Ten aanzien van het sorteren en de verpakking van appels wordt alles in de V.S. mechanisch gedaan. Zelfs worden er de kisten gestandariseerd. Ook op dit ter rein zullen adviezen in Nederland worden gegeven. De heer Brou wer, directeur van de N.V. Blauwhoedenyeem Vrlesseveem had veel waardering voor de mo gelijkheid, om de kleine Ameri kaanse trucks te introduceren, die ln de pakhuizen worden gebruikt en die zo zyn uitgerust alsof zy als het ware armen en handen I hebben, waarmee dozen en kisten I critiek uit op de wyze, waarop in worden opgenomen en neergezet. Zuld-Korea de wet «op de natio- Generaal Mao Arthur heelt gisteren verklaard, dat de Noord- Koreaanse troepen in Zuid-Korea zyn afgesneden van hun bevoor radingsbronnen. Do Amerikaanse superforten kadden hun taak om alle communistische verbindingswegen naar het Zuiden af te snij den bijna voltooid. Gisteren was het aan het gehele front vrjj rus tig; nergens werden grote acties gemeld. In het Noord-Oosteiyk deel van het front rukten de Zuid-Ko- reaanse troepen 3 km op. Tengevolge van het slechte weer was de activiteit van de Amerikaanse luchtmacht gisteren slechts ge ring. Do Noord-Koreaanse minister van buitenlandse zaken, Pak Hen- Nen, heeft aan Lake Success een telegram gezonden waarin ver klaard wordt, dat Amerikaanse bommenwerpers de gehele zware industrie van Korea en het grootste gedeelte van de middelzware en lichte industrie hebben vernield. nale veiligheid is toegepast. In V.N.-RAPPORT OVER t KOREA. De commissie der V.N., die be last is met het onderzoek naar het Koreaanse geschil legt in een pas uitgegeven verklaring de ge hele verantwoordelykheid voor de Koreaanse oorlog op de Noor- delyken. De commissie verklaart, dat „de Noord-Koreaanse regering op 25 Juni een zorgvuldig voorberei de grootscheepse invasie is begon nen, nadat haar pogingen om de Zuid-Koreaanse republiek van binnen uit te ondermynen, schip breuk hadden geleden". Hoewel de kunstmatige verde ling van het land de oorzaak van het conflict is, zouden de Noord- Koreanen de oorlog hebben kun nen voorkomen door algemene verkiezingen voor het gehele grondgebied, onder de controle van internationale waarnemers, toe te staan, aldus het verslag. Het rapport verklaart, dat de regering in Zuid-Korea het re sultaat is van „vrije verkiezingen en de uitdrukking van een volks wil". De commissie oefent echter Duitse wensen gaan gedeeltelijk ln vervulling. De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben gisteren hun conferentie in New- York voorlopig beëindigd. Maan dag zullen zij opnieuw büeenko- men. De tot nu toe besproken onderwerpen, het Duitse vraag stuk, de West-Europese defensie vraagstukken en de kwesties be treffende het Verre Oosten, zul len Maandag, na de bijeenkomst van de Noord-Atlantische Raad, opnieuw in behandeling komen. Gistermorgen besteedden de ministers hun gehele zitting aan het vraagstuk der Duitse herbe wapening en het deelnemen van Duitsland aan de Westelyke de fensie. Waarnemers in New-York zyn van mening dat de toenade ring tussen de standpunten van Acheson enerzyds en Bevin en Schuman anderzyds, begint te groeien. Bevin en Schuman zou den gaan overhellen naar de Ame rikaanse zienswyze om Duitse contingenten deel te laten uit maken van de Noord-Atlantische verdedigingsstrydkrachten. Men meent in New-York voorts te we ten dat de ministers van oordeel zyn dat een aanzienlyke verster king van de West-Duitse politie gewenst zou zyn. Ook zou naar het oordeel van de ministers, be ëindiging van de staat van oor log met Duitsland onmiddellijk aanvaardbaar dienen te worden en zou Duitsland een grotere ma te van zelfstandigheid dienen te worden gegeven in zaken van de buitenlandse politiek en sommige andere buitenlandse aangelegen heden, als b.v. de handel. De hoge commissarissen zou den opdracht gekregen hebben 't bezettingsstatuut te herzien, zo dra zy in Bonn zyn teruggekeerd. 1949 werden 118.621 personen ge arresteerd en 33.207 personen be recht. Sommige arrestaties gin gen gepaard met „schending der grondwettelyke vrijheden en zelfs grove behandeling en marteling", aldus het rapport. De binnenland se toestand in de Zuid-Koreaansê republiek werd echter voor het uitbreken der vijandelijkheden op 25 Juni langzamerhand beter. Het rapport gaat dieper in op een merkwaardig incident: 10 Ju ni, twee weken voor het- uitbre ken der vyandelykheden, kwamen drie Noord-Koreaanse vredesge- zanten" in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel aan, met, naar verluidt, het plan om officiële voorstellen te doen voor een alge mene verkiezing in geheel Korea. „Zodra deze drie gezanten de 38e breedtegraad over waren, werden zy aangehouden en werden pogin gen gedaan, hen tot de zienswyze van de Zuid-Koreaanse republiek over te halen", aldus het rapport. „Allen verklaarden inderdaad voor de radio, dat zij tot het standpunt der republiek waren bekeerd. Toen de commissie voor Korea hen daarna ondervroeg, verklaarden twee, dat hun rede voeringen voor de uitzending wa ren gewijzigd en de derde, dat hy een voor hem opgestelde rede voering had voorgelezen. Gisteravond heeft in de raad van Souburg de herstemming plaats gevonden over het voorstel van B. en W. om 80 gemeente woningen in eigendom en beheer over te dragen aan de Chr. Wo ningstichting Walcheren. In de vorige raadsvergadering staakten de stemmen, doch nu werd het voorstel met 6 (Prot. Chr.) tegen 4 (P.v.d.A.) aangenomen. De heer P. den Boer (P.v.d.A.) was af wezig. De burgemeester, de heer A. H. S. Stemerding, deelde mede, dat is besloten de torenklok niet van gemeentewege te verlichten wegens de hoge kosten. Verder zullen het schilderij „Gezicht op Souburg" en een waardevol al bum gratis worden afgestaan voor de tentoonstelling te Gent. Slib verkoop. Er kwam een voorstel aan de orde tot verkoop van het riool- slib voor f 3 per kubieke meter. De heer Chr. Simonse gaf een knappe technische uiteenzetting over de waarde van dit slib, die hy op f 4,34 becyferde. De raad ging aceoord met een verkoopsprijs van f 3. Verder werd besloten een geld lening van f 41.383,50 aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten. Het uitbreidingsplan van de gemeente waarop wij uitvoerig terugkomen werd z.h.s. aanvaard. Ir Klokke, de ontwerper, die was uitgenodigd om een toelich ting te geven, moest wegens ziek te verstek laten gaan. Tot leden van de waterleiding commissie werden benoemd de heren J. v. d. Have, A. W. Bouff, M. Pierens en Chr. Simonse. Tot leden van de woningcommissie de heren L. Ch-, Jansen, P. den Boer, J. Sinke en W. Huson. Tot leden Generaal Dwight Eisenhower, die ln de afgelopen oorlog het be vel voerde over de Westelyke legers, wordt te New York vooral genoemd als eventuele candidaat voor de post van opperbevelheb ber van de gezamenlyke West- Europese strijdkrachten. De drie ministers van buiten landse zaken, die momenteel in New York vergaderen, zyn het nl. eens geworden over het aan stellen van een Noordatlantisch opperbevelhebber. Er wordt beweerd, dat Gene raal Eisenhower, die op het ogen blik president van de Universiteit van Columbia is, te kenen heeft gegeven, dat hij bereid zou zijn een dergelijke functie aan te ne men. Op verschillende plaatsen heeft gisteren de rode haan weer ge kraaid. In Zevenbergen verbrand de 'n kapitale boerderij van naar schatting f 100.000 terwyl in Rosmalen 2 boerderijen en een schuur in de as werden gelegd. Schade f 80.000. Autodieven in Almelo hebben gisteren getracht een rechercheur, die hun trachtte te arresteren en by hun op de treeplank stond, tussen de auto en een boom te verpletteren. Doordat de rechercheur zich tij dig liet vallen bracht hy 't er le vend, zy het zwaar gekwetst af. In Den Haag wachten momen teel nog 5000 personen op een te lefoonaansluiting. België heeft 1000 man troepen voor Korea aangeboden. Men verwacht dat begin volgende week in Parys de ondertekening zal plaats hebben van de Europese Betalingsunie. De E.C.A. heeft 350 millioen dollar beschikbaar gesteld voor het eerste werk der Unie. Het Engelse Lagerhuis heeft gisteren het herbewapeningsplan de Britse regering goedgekeurd. De Duitse bondsraad en de West- Duitse regering hebben gisteren hun scherpe afkeuring geuit over de op 15 October te houden Oost- Duitse verkiezingen. Vroegere Duitse militairen zullen weer openbare ambten mogen bekleden aldus heeft de geallieerde Hoge Commissie bepaald. Tot op heden waren vroegere actieve militairen uitgesloten van openbare ambten. De republikeinse senator Taft heeft scherpe critiek geleverd op de benoeming van George Mars hall tot minister van defensie. De Griekse premier Venizelos heeft verklaard dat hy de Ver. Staten om meer militaire hulp zal vragen in het kader van de Euro pese defensie. Truman heeft gisteren verklaard dat hij zyn ministerie van buitenlandse zaken heeft gemachtigd tot het openen van officieuze besprekingen over een vredesverdrag met Japan. van de commissie voor georgani seerd overleg de heren L. Ch. Jansen, G. J. Janse en Chr. Si monse en tot leden van de advies commissie Woonruimtewet 1947 de heren J. S. Bloos, F. Leen- houts, L. v. Sluys, J, D. P. de Smit en P. Verheul. Rondvraag. In de rondvraag vroeg de heeï Chr. Simonse 't gymnastieklokaal des morgens te doen schoonma ken, daar het gebouw des avonds door verenigingen wordt gebruikt. De voorzitter deelde mede, dat dit door B. en W. reeds is gere geld. De heer J. v. d. Have (C.H.V wees op een verzakking ln dè Bermweg en zün partijgenoot d« heer J. Sinke vroeg wanneer de kolentoeslag aan hen, die van dè Noodwet Drees trekken, zal wor den uitbetaald. De voorzitteS antwoordde, dat dat niet kan ge» schieden voor de begroting doos Ged. Staten is goedgekeurd. „Vrederust" krijgt een vijfde arts. Het bestuur van de Stichting „Vrederust" heeft gisteren beslo ten tot de benoeming van een vyfde arts. Het is de heer W. Fok- kens, thans arts te Leerbroek^ Hy werd benoemd met ingang vai> 15 September 1950, doch zal eerst over een half Jaar zijn werk op de Stichting aanvangen. Gedu rende dit half jaar zal hy zien' onder leiding van Prof. dr H. C» Rllmke te Utrecht verder bekwtH men in de psychiatrie. Voor d« nieuw benoemde arts zal een wo ning aan de hoofdlaan gebouwd worden. Het Stichtingsbestuur verga derde voor de eerste maal sindi de uitbreiding met twee verte genwoordigers van de Gerefor meerde Gemeenten en een van de Chr, Geref. Kerken. Èr werd op deze vergadering verder nog besloten aan pavil joen IV een nieuwe vleugel te bouwen, welke bestemd zal wort den voor zusterhuis. Deze vleugel zal 18 kamers bevatten. Van de centrale werkplaats zullen de zgn, „stille bedrijven" eveneens uitge breid worden met een vleugel, waardoor het mogeiyk wordt de arbeidstherapie in ruimere mate toe te passen. Tot op heden kon» den hier te weinig personen te* werk gesteld worden. WINKELWEEK TE GOES van 30 Sept. t.m. 10 Oct. Van 30 September tot en met 10 October organiseren de ge4 zamenlyke Goese middenstands» venenigingen, evenals vorige ja ren, een winkelweek. Door dé deelnemende winkeliers wordert genummerde bonnen verstrekt waarop prijzen, bestaande uit luxe- en gebruiksvoorwerpen zul len vallen. Voorts zullen, als spe ciale attractie gedurende de win kelweek autoraces op de Grot(i Markt gehouden worden vooiï jongens en meisjes van 10 t/qtl 13 jaar waarvoor mooie pryzen beschikbaar zijn gesteld. 2 aanrijdingen te Terneuzen. Gisterochtend Is bij het gebouity van de Waterleding Mij de voet* ganger J. de Feyter uit TerneUr zen aangereden door de wielrija- ster C. B. uit Sluiskil. De heet De Feyter liep een beenbreuk op. De wielrijdster trof geen schuld. Op de hoek van de Noordstraat botste de motorrijder W. v. D. alhier tegen de 14-jarige W. J. v, d. M., die met enkele vriendjes een wedstrijd hield in hardrijden. Motor en fiets werden ernstig be schadigd, doch de beide beryders kwamen er met lichte kwetsuren af. DE BILT ZEGT: Enkele buien. In de vroege ochtend plaatse- lyk nevel of mist, overigens wis selend bewolkt met op vele plaat- sen later enkele buien. Matige en aan de kust later vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1