Brovinci^/»® Het ontbrekende woord Lafhartige roofmoord in Bandoeng. PUN EN ZWITSALETTEN Arabon ADAAISOW Kapelle en Vrouwenpolder overtroffen alle verwachtingen. SANATOGEN. Het Zenuwsterkende Voedsel Rampokkers vermoordden 53-jarige administrateur. KORTE BERICHTEN De eed in twee talen. Aan lezer! Persoonlijk! Kledingtentoonstelling te Goes onschuldig Eerste contact met Schouwen en Zeeuwsch Vlaanderen. Woensdag 13 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De veiligheid in Indonesië. Familie moest machteloos toezien. In koelen bloede is Zaterdag avond een 53-Jarige administra teur 1ste klasse van de Algem. Volkseredletbank, de heer F. W. Netjhoff, in zijn woning te Ban doeng, door rampokkers ver moord. Z(]n vrouw, twee van zjjn dochters en een schoonzoon moes ten machteloos toezien, hoe hty met revolverschoten van het leven werd beroofd. De bedrijvers van deze afschuwelijke misdaad namen direct de vlucht en tot op heden ontbreekt nog leder spoor. Omstreeks half negen werd er geklopt op het raam van de eet kamer. Op dat ogenblik waren hier alleen de heer Neijhoff, die nog zat te werken, en diens vrouw aanwezig. Twee van zijn dochters en een schoonzoon be vonden zich in een ander ge deelte van het huis. De heer Neijhoff, die in de veronderstel ling verkeerde, dat ar visite was, begaf zich naar de voordeur en opende deze. Vermoedelijk zijn hierop de drie rampokkers ogen blikkelijk de woning binnenge drongen. Op het lawaai en ge roezemoes, dat in de gang hoor baar werd, kwam ook mevrouw Neijhoff de gang op. Hier vond se drie personen, twee in uni form en een in burger, die haar man met een revolver bedreig den. Samen met haar man werd ze door de aanvallers de slaapka mer binnengedrongen, waar even later ook de beide dochters en de schoonzoon werden bin nengebracht. Een der rampokkers rukte hier de heer des huizes zijn pols horloge af en direct daarop ge lastte een ander hem om de kas ten te openen. Dit weigerde de heer Neijhoff, waarop de man in burger probeerde om hem de sleutels, die hij aan een ketting in zijn borstzak droeg, afhandig te maken. Er ontstond een worsteling en op een gege ven ogenblik duwde de aanval ler zijn slachtoffer achterover op Graven van Nederlanders in Duitsland. Da Oorlogsgraven-Stichting zal één dezer dagen een aanvang ma ken met de inrichting en verzor ging der Nederlandse graven in Duitsland. Een missie van de Oorlogsgra ven-Stichting is heden naar het kerkhof Ohlsdorp nabij Hamburg vertrokken, waar de eerste zes honderd witte kruisen, vermel dende naam, geboorte en sterf datum en voorzien van de Neder landse driekleur, zullen worden geplaatst. Meer bevroren vlees? OM PRIJS TE DRUKKEN. Het ministerie van Landbouw voert momenteel onderhandelin- gen om te trachten de invoer van evroren vlees te verhogen, om daardoor de prijzen in ons land te kunnen drukken en de prijsbe- heersing in het algemeen in de hand te werken. Er bestaat kans op invoer van bevroren vlees uit Argentinië, Denemarken en Ier land. Men zoekt speciaal de lan den met zwakke valuta uit. KOSTERS WERDEN HET EENS De besturen van de beide kos tersorganisaties in ons land zijn in de afgelopen week tot volko men overeenstemming gekomen over een fusie van beide organisa ties. Deze fusie was indertijd als voorwaarde gesteld voor de toe lating van beide organisaties tot het Christelijk Nationaal Vakver bond. Op 19 October zullen de twee organisaties in Amersfoort een algemene vergadering houden. het bed en loste van vlakbij een schot op hem. De kogel, die via de bovenarm in de hartstreek drong, maakte ogenblikkelijk een eind aan het leven van de heer Neijhoff. Volgens verkla ringen van een der dochters zou er tweemaal op haar vader zijn geschoten. Direct na hun laf hartige daad, namen de moorde naars de vlucht, waarbij een van hen nog in het wilde weg een schot in de kamer loste. Hier door werd echter niemand ge raakt. Hun buit bestond slechts uit dat ene polshorloge. De heer Neijhoff zou over 3 weken naar Nederland vertrek ken. (Ingez. mededeling, advert.) 1 %afe met korte metten! Gebruik DE BEGRAFENIS VAN GENERAAL SMUTS, Het stoffelijk overschot van Generaal Smuts zal Vrijdag te Pretoria worden bijgezet. De Zuidafrikaanse regering heeft een staatsbegrafenis aangeboden. Waarschijnlijk zal, op verzoek van de familie, de begrafenis met mi litaire eer geschieden. De dood van Generaal Smuts zou veroorzaakt zijn door een hartaanval tengevolge van her- sen trombose. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren order gegeven om ook op de dag van de begrafenis van Generaal Smuts de vlaggen halfstok te hijsen. PRINSES BEATRIX NAAR MIDDELBAAR ONDER WIJS. Prinses Beatrix is overgegaan naar de afdeling Middelbaar On derwijs van de werkplaats kinder gemeenschap te Bilthoven. De lessen zijn gisteren weer begon nen. NEDERLAND OP DE JAAR BEURS TE STOCKHOLM. De Nederlandse collectieve In zending op de Jaarbeurs, die van 26 Augustus tot 10 September j.l. te Stockholm is gehouden, mag getuige de enthousiaste artikelen in de Zweedse pers en de grote tevredenheid der deelnemers zeer zeker geslaagd worden genoemd, aldus het Centr. Inst. ter bevor dering van de buitenlandse han del. Vooral de fruitinzending van het C.B. van de Tuinbouwveilin gen trok de aandacht. „Concentratie-kloosters" in Tsjecho-Slowakije? Volgens door Radio Vaticaan aangehaalde berichten zijn in Tsjecho-Slowakije „concentratie kloosters" opgericht, waar mon niken en priesters communisti sche propagandacursussen moe ten volgen. De gevangenen, al dus dit bericht, moeten 11 uur per dag dwangarbeid verrich ten. Kloosterzusters worden in kloosters door geheel Bohemen opgehaald en in „concentratie kloosters" opgesloten. Tweede Kamerlid vraagt 5 pCt. voor Indische pensioenen. Het Tweede Kamerlid van de Wetering (C.H.) heeft aan de Minister van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd of de rege ring bereid is ook 5 pet. verho ging voor de Indische pensioe nen. Josef Rambo, vice-voorzitter van de Oostduitse Volkskamer, is Zaterdag naar West-Berlijn ge vlucht, aldus meldt het West- Duitse nieuwsbureau D.P.A. Een Roemeense waarnemer van het internationaal criminologisch congres te Parijs is in de gangen van de Sorbonne door een schot ernstig gewond. Een andere Roe meense waarnemer wordt van de aanslag verdacht en is gearres teerd. De twee Deense zakenlieden, die 20 dagen in de Sowjet-zöne van Duitsland zijn vastgehouden, hebben bij hun terugkeer te Ko penhagen verklaard, dat de Rus sen hen goed behandeld hadden. De 21-jarige Yolande Betbeze uit Alabama is tot „Miss America 1951" gekozen. Twee mijnwerkers, zijn inge volge gasontsnapping in een ko lenmijn nabij Leigh om het leven gekomen. De mijn is tot nader or der gesloten. Chili heeft in een verklaring van het ministerie van buiten landse zaken de Sowjet-aanspra- ken op rechten in het Zuidpool gebied van de hand gewezen. De Russen hebben een nieuw soort chemische sproeistof uitge dacht, die het mechanische oog sten van katoen vergemakkelijkt. Doordat de vloeistof de bladeren van de katoenplant doet afvallen, wordt het plukken van de katoen vereenvoudigd. Woestijnen in Sowjet-Unie worden geïrrigeerd. Uitgebreide plannen voor irri gatie van de woestijnen in het Zuid-Aziatische deel van de Sow jet-Unie, met inbegrip van het aanleggen van een kanaal van 1.100 km lengte, zijn door de Sow- jet-regering goedgekeurd, aldus meldt Radio-Moskou. Het werk zal in 1951 beginnen en in 1955 afgelopen zijn. Dan zullen volgens de plannen onge veer 1.240.00 ha geirrigeerd zijn. (Ingez. mededeling, advert.) Doe een voorraad gezondheid op. Maak van Uw lichaam een voorraadschuur van gezondheid. Voed elke cel met Sanatogen, dat zwakte overwint met pure kracht en U verlost van zenuwklachten. DUITSE AFRIKA EXPEDITIE. Paul Gratz, een 75-jarige Duit se ethnoloog, zal 28 December naar Kaapstad vertrekken om per auto een expeditie van 15000 mijl te ondernemen van de Kaap tot Cairo. Gratz, een bekend Afrika- onderzoeker, beweert de eerste te zijn geweest, die in 1907 per auto Afrika van het Westen naar het Oosten is doorgetrokken. Ernst of poppekasterjj 7 Een inzender schrijft in net weekblad „De Christ.-Hist. Ne derlander": De nieuwgekozen Statenleden van Friesland zijn met hun ar beid aangevangen. Het begin bracht iets nieuws. Drie leden legden de eed af in twee talen. Het „FrieSch Dag blad" was er als de kippen bij om te verklaren, dat dit toch vooral niet moest worden gezien als een demonstratie, maar dat het bij de drie leden hoge ernst was. Hier doen zich enkele vragen voor. De eerste, die de eed aflegde in twee talen, was een nieuw Statenlid, van wie bekend js, dat hij vaak Fries spreekt en daarbij dikwijls de indruk wekt, demonstratief te zijn. De tweede legde de vorige maal de belofte af. Maar de be lofte is in beide talen nagenoeg gelijk. Werd de eed, zoals som migen beweren, hier gekozen, omdat 't Fries meer afwijkt van het Nederlands? Numero 3 gebruikte de vo rige maal de Nederlandse taal. Was hij toen zo ernstig nog niet? Zou het verder niet gewenst zyn, eerst te bepalen hoe de eedsformule in 't Fries moet lui den? Er was nu geen eenstem migheid. Velen vonden de manier, waar op de zaak is opgelost, een ge lukkige. Ik kan er geen waarde ring voor hebben. Voor wie wordt de eed afgelegd? Voor de Staten? Voor de Commissaris? Voor 't grote publiek? Voor geen van allen. De al machtige God wordt aangeroe pen. Waarom moet dat in twee talen? De drie leden dachten: die eerste, in 't Fries afgelegde eed, dat is de echte en we doen er de vertaling bij, omdat de Commis saris dat graag wil. De Com missaris dacht: de Nederlandse tekst is de echte, aan de wet is voldaan, de vertaling in 't Fries mogen ze er bij zeggen, omdat ze dat graag willen. Elk wat wils! Is dit diepe, heilige ernst of is dit poppekasterij? Is dit Gods naam aanroepen ofdemon streren? dat zich 300 jaren geleden vrij willig onder de bescherming van Nederland stelde; goed en bloed gaf tegen geweld en bedrog. Am bon, dat onze Koningin wenste tl behouden, onze en hün Vlag, het „Rood, Wit en Blauw"; óns hün Volkslied „het Wilhelmus v Nassau" niet wilde loslaten, kortom trouw bij Nederland wilde blijven, wordt thans onbarmhar tig aan zichzelf overgelaten verkeert in grote nood!! Dat gaat ons aan, Nederlan ders! Zeeuwen, ons, die wéten wat 't betékent belaagd en be dreigd te worden en in grote nood te verkeren Dit is een Nationale zaak! Het gehele Nederlandse volk, dus ook Gij! helpe thans Ambon aan voed sel en medicamenten door zo spoedig mogelijk! nu wij weten dat de hulp inderdaad Ambon be reikt een zo groot mogelijk bedrag te storten op giro 5135 van de Amsterdamsche Bank te Eindhoven, ten name van de Stich ting „Door de Eeuwen Trouw" of voor Zeeland aan een der heren van het Comité van aanbeveling per postwissel of brief aan de heer A. C. van der Rest, Lange Kerkstraat te Goes met vermel ding „Voor hulp aan Ambon". Dr J. P. Nikijuluw, vertegen woordiger van de Republiek Zd. Molukken, hier te lande, beveelt bovenvermelde Stichting, welke over een staf van betrouwbare en deskundige personen over heel Nederland beschikt, ten zeerste aan, „omdat op deze wijze nood lijdend Ambon het meest gebaat is!" Voorts wordt met grote nadruk gevraagd in iedere stad en op elk dorp een inzamelingscomité te vormen, opdat zo spoedig mogelijk het grote leed in Ambon verzacht kan worden! Moge God ons bijstaan in onze grote verantwoordelijkheid tegen over dit, ons Broedervolk!!! Genoemde Stichting voor hulp aan Ambon „Door de Eeuwen Trouw" houdt as. Zaterdag 1( September, des middags een lan delijke vergadering te Utrecht, waar zullen spreken mr K. van Rijckevorsel, plv. Rijksadvocaat te Den Haag en de heer N. K. VigeleynNikijuluw, destijds ver tegenwoordiger voor de Minder heden ter R.T.C. Een beperkt aantal kaarten voor deze belangrijke vergadering kunnen vóór Donderdag worden aangevraagd voor de Provincie Zeeland bij de heer Van der Rest bovenvermeld. Aan U dus nu de daad tot hulp VERSTEKELINGEN AAN BOORD VAN ENGELS SCHIP. Gisteren arriveerde in de Waal haven het Engelse s.s. „Seafisher' Aan boor# bevonden zich twee verstekelingen. Het waren een 29- jarige Duitser en een 22-jarige Roemeen. Zij waren in Oran aan boord gekomen en zijn beiden, ieder op eigen houtje, uit het vreemdelingenlegioen gedeser teerd, waarbij zij drie jaar hadden gediend. De ouders van de Duit ser zijn inmiddels naar Brazilië geëmigreerd. Hij heeft nu het plan opgevat ook daarheen te gaan. Voorlopig zijn de versteke lingen echter op het hoofdbureau van politie opgesloten. De lonen der Amsterdamse taxichauffeurs. Het College van Rijksbemidde laars heeft het advies van de Stichting voor de Arbeid, inzake de regeling der lonen van de Am sterdamse taxichauffeurs, ont vangen. Er werd besloten het advies nog in de loop dezer week met de Stichting van de Arbeid in be handeling te nemen, zodat dan 'n beslissing kan worden verwacht. Koreaanse vrijwilligers in Japan Ongeveer 3000 Koreanen in Japan hebben zich bij de Kore aanse diplomatieke missie te To kio als oorlogsvrijwilligers opge geven, aldus meldt het persbureau Jiji. SHAW HEEFT EEN HEUP FRACTUUR. George Bernhard Shaw is giste ren per ziekenauto naar het zie kenhuis te Luton vervoerd, waar hij dezelfde avond zou worden ge opereerd aan een heupfractuur, die hij Zondag heeft opgelopen bij een val in zijn tuin. MARVO HEEFT WERKZAAM HEDEN BEëINDIGD. De Marine Voorlichtingsdienst in het Oosten te Djakarta, heeft zijn werkzaamheden beëindigd. FEUILLETON. door O. F WALTON. 90) o— „Hoe lang is u op Grantley Castle geweest, juffrouw?" „Met Kerstmis ben ik naar huis gegaan, Lady Violet was toen hersteld." „Speet het u, dat ge moest vertrekken?" „Ja, in sommige opzichten wel; 't is een prachtige buitenplaats en de gehele familie was goed voor mij. Ik denk, dat Lady Vio let mij nog wel enige maanden bij zich had willen houden, om haar behulpzaam te zijn bij de voorbereidselen van het huwe lijk, maar. „Maar wat?" „Nu, ik meende op te merken, dat Lady Earlswood liever zag, dat ik heenging. Mijnheer For- tescue, kent u kapitein Bering ton?" „Ja, natuurlijk ken ik hem; wü waren samen op Sandhurst." Marjorie zweeg, alsof ze liever niet op dit onderwerp doorging. „Ga voort als 'tu belieft, juf frouw. Wat wou u zeggen van kapitein Berington?" „Och", zeide zij, ,,'twas mis schien beter het niet te zeggen, maar ik kreeg de indruk, dat het om mij was, dat Lady Earlswood mij liever zag vertrekken." „Hoe dat zo om hem?" „Nu, hij was erg vriendelijk voor mij en als ik mijn namid dagwandeling deed in het park, gebeurde het vaak, dat hij de zelfde richting uitging. Ik kon het toch niet helpen, wel? Maar 'k geloof dat Lady Earlswood meende, dat ik hem uitlokte. Toen werd mijn positie minder aangenaam en ik was blij, dat ik kon heen gaan." „Werkelijk blij?" „Ja zeker, werkelijk blij. Het was erg onplezierig hem overal te zien opduiken, waar ik ook heenging en ik wist wezenlijk niet meer wat ik moest begin nen." „En u ging dus met Kerstmis naar huis?" „Ja, daags voor Kerstmis." „Hebt u sedert dien van iemand der familie nog iets ver nomen?" „Éénmaal. Ik kreeg een brief van Lady Violet een paar weken na mijn vertrek, waarin zij ver telde van onaangename dingen in verband met Lord Kenmore's bezittingen of liever gezegd, wat hij verwachtte te verkrijgen na zijn broeders dood; zij was bang, dat hij zou worden beroofd van hetgeen hem wettig toekwam. Maar zij schreef niet wat het eigenlijk was en ook niet, wie hem wilde tekort doen.- Dat was in Januari en na die tijd heb ik niets meer gehoord." Kenneth zag haar een poos zwijgend aan. „Maar nu moet u mij eens ver tellen, hoe het u gegaan is", vroeg zij glimlachend. „Nu, de omstandigheden zijn mij wat gunstiger geworden. Zoals ik reeds aan mevrouw Douglas schreef, het gaat mij nu beter dan voorheen. Ik heb af scheid genomen van juffrouw Hall! 't Scheen haar verdriet te doen, dat ik wegging, die goede, oude ziel." „Waar komt u dan nu te wor nen? Aan de andere kant van Birmingham?" „O, neen, heel buiten, op 't platteland." „Toch zeker niet de kant uit van Daisy Bank?" zei ze lachend „Neen, noordelijk van Bir mingham." ,,'k Ben blij voor u, dat ge bui ten komt wonen. Ik houd ook zoveel van de vrije natuur. En 't zal voor u veel rustiger zijn, na dat ingespannen leven." „Ja, dat hoop ik; ik weet ook eigenlijk wel zeker, dat het veel rustiger zal zijn." „Hoe heet de plaats?" „North Eaton." „Krijgt u daar aardige ka mers?" „Neen, ik ga niet weer op ka mers wonen. Ik ben van plan een eigen huishouding op te zetten." „Een huishouding? Hebt u dan een huis?" „Ja, nu heb ik een huis. Een paar weken geleden heb ik het gekregen." „Is er een tuin bij?" „O ja, een heel aardige en het huis is nu ja, nogal een mooi huis, zou ik zeggen. Het heeft nog maar één ding nodig. Lieve Marjorie, kun je niet vermoe den, wat dat éne is?" Zij zat met haar hoofd over Laddie gebogen, zodat hij haar gelaat niet kon zien. „Kun je het niet vermoeden, Marjorie?" (Wordt vervolgd Bond Plattelandsvrouwen organiseert: VAN 9 t/m 14 APRIL. Goede kleding voor het platte land. Met dit doel voor ogen heeft de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen besloten volgend voorjaar op diverse plaatsen In ons land zgn. kledlngtentoonstel- lingen te organiseren. Ook in Zee land komt een dergelijke tentoon stelling en wel In Goes, waar van 9 t/m 14 April in het Schutters hof een dergelijke show gehouden zal worden. Door het hoofdbestuur van de Bond is een commissie in het le ven geroepen waarvan uit Zee land mevr. G. DorstVos zitting heeft genomen. Het besluit om verantwoorde kleding voor het platteland te propageren werd genomen omdat men in de provincie niet zoveel contact heeft met de nieuwe mo de. Het platteland heeft een eigen stijl, in levensgewoonten, in de woning en In de kleding. Vroeger was het costuum een uiterlijke bevestiging ervan, aldus de com missie. Nu is dat om practisehe redenen niet meer uitvoerbaar. Toch moet de kleding passen bij onze persoon, werk en omgeving en wat voor elke kleding geldt, geldt ook hier ril.: goed van lijn, goed van snit en ook van stof. Naast de show wil men een tentoonstelling organiseren waar in de nadruk gelegd wordt op de persoonlijke hygiëne, wenken over houding en manieren. Er wordt thans gewerkt aan het ontwerpen van folders, en een tentoonstel lingsboekje. Op 12 September zal door de AVRO in de rubriek „Het Platteland" de komende tentoon stellingen besproken worden. Moedige redding te Veere. Gistermiddag bij het vertrek van de veerboot van Veere naar Kamperland geraakte het 5-jarig zoontje van de heer L. v. d. Broe- ke, dat op de steiger speelde, te water. Het kind werd direct mee gesleurd door de vooral aan het Noorderhoofd zeer krachtige eb- stroom. Een tweetal vissers, die bij de Campveerse toren stonden n.l. J. S. uit Arnemuiden en de Thoolse visser A. S. alsmede de dekkneeht van de veerboot H. M. sprongen te water. Na enige ogenblikken gelukte het H. M. 't kind te grijpen en aan de wal te brengen. Een moedig staaltje reddings werk! Zeeuwse Plattelandsvrouwen trekken naar Lochem. „Zeeuwse dag" op 19 Septeber. Op 19 September houdt de afd. Gelderland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een Zeeuwse Dag te Lochem,- waar bij tevens de najaarsvergadering wordt gehouden. Het programma voor de Zeeuwse dag, waaraan 110 Zeeuwse dames zullen deelne men, vermeldt o.m. een lezing van Mevr. H. Breusinküsselen- broek uit Lochem over de land bouw en fruitteelt in Zeeland. Mevr. Breunisse uit Oosterhout zal iets vertellen over het leven op Noord-Beveland. Voorts zullen Zeeuwse dames iets over hun klederdracht vertellen, zullen er Zeeuwse volksdansen worden gedaan en zal Mevr. HuismanGriep uit Hansweert enkele Zuid-Bevelandse schetsen voordragen. En daarmede is de dag nog niet ten einde. Want er zal een film over Walcheren worden vertoond welke is geti teld „Terug naar het eiland" en de secretaris van de Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, de heer^Heutekamr uit Goes, zal iets vertellen over de Zeeuwse folklore. Aan de bijeenkomst is een tentoonstelling over Zeeland verbonden waarvoor diverse Zeeuwse bedrijven producten beschikbaar hebben gesteld. MIDDELBURG. Oud-lerares der kweekscholen begraven. Vorige week werd mevr. van zeer gewaardeerd lerares, zoals aan de beide Kweekscholen te Middelburg, begraven. Oud-collega's en oud-leerlingen van beide scholen waren met vele anderen aanwezig om hun hoog achting voor de overledene te to nen. Mevr. van Kasteel was een zeer gewaardeerd lelares, zoals duidelijk bleek bij haar afscheid van het onderwijs. Molenwaterconcert. Vrijdagavond zal het Middel burgs Muziekcorps o.l.v. de heer Joh. H. Caro een concert geven op de tent op het Molenwater. Bij slecht weer zal dit concert Zaterdagavond doorgang vinden. Op het programma komt o.m. voor een eerste uitvoering van Tschaikowsky-herinneringen. Voorts worden uitgevoerd de bekende ouverture „De barbier van Sevilla" en het karakterstuk „Optrekken der stadswacht", terwijl ook enkele marsen zullen worden gespeeld. Het laatste Molenwaterconcert van dit seizoen vindt plaats op Vrijdag 22 September a.s. Vliegerwedstrijd. De 'tZandse jeugd, o.l.v. va ders of grotere broers is zich momenteel druk aan het oefe nen in het vliegeren. Zoals be kend zal Zaterdag a.s. bij goed weer een vliegerwedstrijd wor den georganiseerd op een terrein aan de Trompstraat. BRUINISSE. Koene redding. Zaterdagnamiddag reed het 9-jarig zoontje van de heer J. de Ronde met zijn fiets van een der pontons te Zijpe pardoes de 3meter diepe tramhaven in. Hij werd gered door de 15-jarige A. Jumelet Jz„ die in het café van zijn vader het hulpgeroep hoorde en buiten komende zich geen ogenblik bedacht, maar ge kleed en wel in de tramhaven dook. vim VOORUITSTREVEND Dr E. W. Barnes, de Angli- caanse bisschop van Birming ham, voorvechter van het mo dernisme in die kerk, ts een man van de vooruitgang. Dat blijkt wel uit zyn advies, dat hij op de jaarlijkse bijeen komst van het Engels genoot schap voor de vooruitgang der wetenschappen ten beste gaf. Deze vooruitstrevende bis schop maakt zich bezorgd over de groei van het menselijk ge slacht, die naar hij vreest tot overbevolking kan leiden. Daar om waarschuwde hij, dat steeds meer gewerkt moet worden om de groei van een gedegenereerd geslacht te voorkomen. Onder die omstandigheden, zo orakelde hij, kan euthanasie (het recht der medici om onge neeslijke zieken te doden), ge boortebeperking en zelfmoord, niet geheel meer veroordeeld worden. Dat deze bisschoppelijke wijs heid zonder meer in strijd is met Gods Woord, is voor ieder dui delijk. En van vooruitgang, al xoerd die dan ook in een wetenschap pelijk genootschap als zodanig geëtaleerd, kan ook moeilijk ge sproken worden. Deze wereldse vooruitstre vendheid is in feite niets anders dan terugkeer naar het heiden dom. De Apostel Paulus zou bij het horen van dergelijke wijsheid spreken van het zich begeven tot verleidende geesten en leringen der duivelen. Van uitingen van een verdorven verstand van de waarheid beroofd. Er mogen tronen wankelen, Koning Voetbal zit nog altijd stevig in het zadel. Reeds de eerste competitiedag is het voetbalpubliek en zijn de spelers er volkomen „in" en hoewel in het „stille" sei zoen ook nog veel, misschien ai te veel, gevoetbald werd, kan men toch merken, dat competitie-voetbal direct een andere, een veel levendiger sfeer brengt. Er wordt met meer élan gestreden om-de punten dan dat bespeeld is om bekers en andere trophecn. De eerste dag moet al met verstoorde illusies geëindigd zijn en zai anderzijds hoopvolle verwachtingen voedsel gegeven hebben voor het bouwen van luchtkastelen en het opzetten van optimistische maar wankelbare berekeningen in de jongenssamenkomsten „rond de dorpspomp". Het is een onschuldige en toch enerverende bezig heid, waarvan hen de vreugde gaarno gegund zij. Ie KLASSE: Krabbendijke I Arnemuiden I 2S; Nieuwdorp I Colijnspl. Boys I 41; Rillan- dla I—Kapelle I 2—4; V.C.K. I— Kloetinge I 03; Wolphaartsdjjk IWemeldinge I 84. Misschien de meest verrassende uitslag van deze eerste competi tiedag is de overwinning van Ka pelle. Een overwinning van on schatbare betekenis voor een elf tal, dat voor het eerst het eerste klasse domein binnentreedt. Men mag met belangstelling de verde re verrichtingen van Kapelle te gemoet zien. Zeker Is, dat het prestige van Rillandia een lelijke knauw te pakken heeft en hun start zeer twijfelachtig is. De grote strijd te Krabbendijke is in het voordeel van Arnemuiden ge- eindjgd. Een flinke stap in de goe de richting voor de vissers en een tegenslag voor Krabbendijke wel ke nog gemakkelijk is in te halen. Het kon best zijn, dat Nieuwdorp zich bij de sterkere ploegen gaat voegen in de strijd om de titel. De uitslag tegen Colijnsplaatse Boys duidt daar wel op. Ook Kloetinge kwam keurig voor de dag. Hoewel we vermoedden, dat V.C.K. de handen vol zou hebben, hadden we een nederlaag van dit formaat niet gedacht. Wolphaartsdijk en Wemeldinge ontlopen elkaar, ge zien de uitslag en zoals we in on ze voorbeschouwing schreven, niet veel. 2e KLASSE A: Wissekerke I Nieuwland I 50; Serooskerke I 's-Heer Hendrikskinderen I 32; S.V.D. IBevelanders I 3—2; Veere I—Mevo I 5—4. De oud-eerste-klassers willen er In de tweede dit jaar wat meer van terecht brengen schijnbaar en Nieuwland moest dit tot zijn schade ondervinden. Het is wel een wat grote uitslag geworden en het staat wel vast, dat de Nieuw- landers op die manier deze keer niet in de promotie-strijd zullen komen. Ook het begin van Se rooskerke is wat weifelend, tenzij 's-Heer H.Kinderen aan kracht gewonnen zou hebben. S.V.D. lijkt ons een ploegje in opkomst, dat vandaag of morgen in de kop groep ook nog wel eens van zich zou kunnen laten spreken. Beve landers konden er tenminste niet tot enige oogst komen. Veere leg de het eerste contact met de Schouwense vertegenwoordigers en het werd voor de Walchenaren een overwinning op het nippertje. In ieder geval is daarmee wel be wezen, dat Mevo In dit milieu mee kan. 2e KLASSE B: Colijnspl. Boys II—Rillandia II 1—2; Kapelle II Mevo II 40; Kloetinge n Krabbendjjke II 61; Wemeldin ge IIWolphaartsdijk 1^ 04. Onverwacht kwam de grote ne derlaag van de Krabbendijke re serves in Kloetinge. Krabbendijke II heeft altijd tot de sterksten be hoord en Kloetinge II tot de minst sterken. De rollen zijn, schijnbaar gekeerd. Rillandia II kon van de Noord Bevelandse reis een kleine overwinning meebren gen. De reserves van Kapelle maakten een goede slag en de jongens uit Zierikzee moesten met een flinke nederlaag de verre terugreis aanvaarden. Evengoed moet men bewondering hebben voor een vereniging als Mevo, welke met twee elftallen de kost bare competitie aandurft. Wol phaartsdijk II beet in de uitwed strijd behoorlijk van ziéh at 2e KLASSE C: Arnemuiden II —Nieuwdorp H 4—1; R.C.S. I— Kapelle III afgelast; 's-Heer Arendskerke IISerooskerke II 5—0; Nieuwland II—V.C.K. II 1—8; V.S.C. I—Meeuwen I 7—3. Het ziet er naar uit, dat Arne muiden II het weer best zal red den en de reserves van Nieuw dorp waren het eerste slachtoffer, dat aan de zegekar ging. Of zou den Arendskerke II, dat een pri ma prestatie leverde en V.C.K., dat met een monsteroverwinning startte concurrenten kunnen wor den? We geloven het nog niet, maar V.S.C. de nieuwe Vrouwen- polderse ploeg heeft ook prima voornemens. De Meeuwen konden tegen deze nieuwelingen tenmin ste, ondanks hun meerdere com petitie-routine lang niet op. 2e KLASSE D: A.Z.V.V. I— Spul I 18; Driewegen ITer- neuzense Boys I 64; Hoek I Zaamslag I 22. Hoek en Zaamslag losten de zaak broederlijk op en deelden de winst. De beide andere wedstrij den van dit eerste officiële tref fen in het Zeeuws Vlaamse land eindigden met hoge scores, waar bij Spui de elf #an Driewegen nog wist te overtreffen. Er zullen nog wel een paar we ken nodig zijn om de juiste krachtsverhoudingen hier nader te kunnen peilen. 2e KLASSE E: Terneuzense Boys IIDriewegen II 23j Zaamslag IIHoek n 4I; De Beren IISpui II 23. Behalve Zaamslag II, dat met een flinke overwinning van start ging, deden de overwinnaars het hier wat kalmer aan. Driewegen II kon evenals het eerste elftal de Terneuzenaren overwinnen, zij het met bescheiden cijfers en ook Spui II moest het wat schraler doen dan de oudere broers of schoon de Zuid-Bevelandse Beren toch met een kleine nederlaag te rug over de Schelde moesten. KORFBAL. Uitslagen van Zaterdag. Ie kl.VolhardingSwift i7; Vios—B.K.C. 12; TogoScam- polo 40. 2e kl. A: DiosMadjoe 15; VopoS.S.S. af gel. 2e kl. B; VitesseEendracht 53; de PoelZeelandia 39. 3e kl. A: Stormvogels 2 A.K.C. 0—3; Atlas—Fortuna afgel. 3e kl. B: Scampolo 2—Tjoba 2 5—2- - Adspiranten: V.K.S.Scam polo 1—3; de Poel—Zeelandia 2—1.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2