Attlee maakt Britse defensieplannen bekend. NIEUWS Churchill steunt de regering. Bonn verwacht dat West-Dnitsland een bolwerk zal worden. Stichting Rusthuizen Walcheren gaat „Der Boede" uitbreiden. Winterprogramma C.J.M.V. in Zeeland werd vastgesteld. Hoger? productie. Lagere levensstandaard Noodwet Drees verruimd. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ghr. Padvindersbomlen houden koempoelan op Woudschoten. Leger in twee jaar opgebouwd. Generaal Marshall, Amerikaans Minister van Defensie. St. Maarten zwaar getroffen door orkaan. Prov. Bondsdag 1951 komt in Goes. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e J AAKGANG No. 1661 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 13 SEPT. 1950 Hoofdredacteur. R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.12 u., onder 18.59 u. Maan op 9.14 u., onder 19.35 m. Hoogwater op Donderdag 14 Sept. Vlissingen: 3.09 u. 2.37 m„ 15.16 u. 2.34 m. Terneuzen: 3.37 u. 2.53 m., 15.49 u. 2.48 m. Wemeldinge: 5.02 u. 1.97 m., 17.16 u. 1.83 m. Zierikzee: 4.53 u. 11.70 m„ 17.00 u. 1.57 m. "VTYijdagavond heeft staatssecre- taris mr dr A. A. van Rhijn een radiorede gehouden over de regeringspolitiek inzake lonen en prijzen. Het verdienstelijke van dit woord is, dat het recht op de man af ging. De heer van Rhijn deed geen moeite ons volk te paaien door de dingen mooier voor te stellen dan ze zijn. Onverbloemd werd toegegeven, dat het er voor ons nationale wel vaartspeil ver van gunstig uitziet en dat de prijzen van verschillen de artikelen verder zullen stijgen. De wereldprijs van rubber steeg in nog geen twee maanden tijds met 70 procent, die van tin met 33 pet, van reuzel met 35 pet. Wol is vergeleken met een jaar geleden op de wereldmarkt twee 5 driemaal zo duur. Zo ging het met alle grondstoffen. - Er is reden voor de vrees, al dus mr Van Rhijn, dat de geste gen grondstoffenprijzen geleide lijk meer in de kleinhandelsprij zen tot uitdrukking zullen komen. Bovendien is ook het seizoen in de komende maanden weinig gun stig voor dalende prijzen. Tegen de winter kunnen ook aardappe len, groenten en fruit weer duur der worden. Maar vooral de inge treden oorlogseconomie maakt het onwaarschijnlijk dat de ver houdingen een gunstige keer zul len nemen. Er kap gelukkig heel wat ge daan worden om de prijsstijgingen te beperken. Het regeringscom muniqué somt vele middelen op. ,,Maar wij moeten er geen doekjes om winden; de thans in gang zijnde ontwikkeling Is on gunstig voor ons nationale wel vaartspeil". In plaats van met bijv. 1000 ton boter zullen wij eenzelfde hoeveelheid ingevoerde producten moeten betalen met plm. 1100 ton boter. Bovendien moet een groter deel van ons nationaal inkomen besteed worden aan de defensie. Wij behoeven daarom nog niet te -zeggen: „liever kanonnen dan boter", zoals Goering. Wij beho ren beide na te streven. Wij moe ten er allen een stevig schepje bovenop leggen". Mr van Rhijn besloot met te zeggen dat hogere productie on herroepelijk noodzakelijk is. Gaarne ondersteunen wij zijn oproep aan een ieder om daaraan mee te werken. T_I et was geen prettige bood- schap, die president Truman in een radio-praatje tot de Ame rikanen richtte. De noodzakelijke herbewape ning zal nieuwe lasten eisen. Het is nodig dat de uitgaven voor de defensie tot een totaal 30 milliard dollar per jaar .en verhoogd, wat een ver- duobeling van de defensie-uitga ven betekent. De president waarschuwde de Amerikanen, dat zij zich opoffe ringen zullen moeten getroosten. Er zal harder gewerkt moeten worden en een deel van de hoge levensstandaard zal voorlopig prijsgegeven moeten worden. „Het gevaar dat thans de we reld bedreigt, is zo groot, dat wij niet kunnen volstaan met halve maatregelen". Voor dit klare woord mogen wij dankbaar zijn. Het is een taal die ook Stalin rstaat. En het geeft moed voor de toe komst als blijkt, dat ook in ons land de gevaren worden onder kend en voor het nemen van noodzakelijke harde maatregelen niet wordt teruggedeinsd. De Nederlandse Chr. padvin- dersgroepen (x-groepen) zullen op 16 en 17 Sept. in het conferen tie-oord der Ned. Chr. Studenten- Vereniging te Woudschoten, de jaarlijkse Koempoelan houden. Deze zal ditmaal st^in in het te ken van „door het geloof alleen" Over dit onderwerp zal, nadat Za terdagmiddag om vier uur de Koempoelan is geopend door ds W. M. A. Kalkman, hoofdkwar tierscommissaris der N.P.V. ge sproken worden door ds P. de Geeter uit Zwaag-Westeinde. Na behandeling van dit onderwerp, bespreekt de heer Joh. J. Buiten dijk uit Den Haag, commissaris der x-groepen, de vraag „Hoe staat het met de x-groepen". De dagsluiting wordt verricht door ds S. Kranenburg, hoofd kwartierscommissaris. Na de kerkdiensten op Zondag spreekt ds W. M. den Hertog uit L.iosduinen over „Geloof en ge meen-chap". In het Britse Lagerhuis Is gisteren gediscussieerd over de te volgen defensiepolitiek. De.regering had het Lagerhuis vervroegd van z\jn reces bijeengeroepen om het besluit van de regering tot het verlengen van de dienstplicht van l'/z tot 2 jaar en het ver hogen van de soldij goed te keuren. In de rede, waarmee Attlee de debatten opende, deelde hij me de, dat de Engelse regering voornemens is, de twee divisies En gelse troepen, die reeds in Duitsland zijn, te versterken met nog een derde divisie. Churchill, de oppositieleider, zeide de regering de steun van de conservatieven toe bij de uitvoering van de mili taire plannen der regering. Attlee verklaarde, dat de rege ring niet van mening was, dat 'n 3e weredoorlog nabij of onvermij delijk is. De Engelse herbewape ningsplannen omvatten In totaal 34 milliard gulden. De verlenging van de dienstplicht betekent een versterking van de Britse troepen in het komende half jaar van 77.000 man. Momenteel beschikt Engeland over 6'A divisie. Door de versterking van de Britse troe pen in Duitsland zal men daar over meer dan drie divisies gaan beschikken. Ook de bestaande 4 divisies in andere delen van de wereld zullen worden verstrekt. In 1951 zal Engeland over 12 di visies territoriale troepen gaan beschikken. Er zullen dan na mo bilisatie ongeveer 10 divisies- staande troepen en 12 divisies territoriale divisies op de been kunnen worden gebracht. Ook de vloot en de luchtmacht zullen verstrekt en gemoderni seerd. worden. Betreffende de deelname van Duitsland aan de Westelijke verdediging verklaar de Attlee nadrukkelijk, dat Duit se deelname slechts zal kunnen worden overwogen in het kader van een gemeenschappelijke ver dediging. Hij wilde de West-Duit se regering een mobile gendar merie toestaan, doch geen leger in embryonale vorm. Productie van luxe auto's, radio- en televisie toestellen, chemische- en textiel producten en van de woningbouw zal misschien moeten worden be perkt, in het belang van de ver dediging, aldus stelde Attlee zijn toehoorders in het vooruitzicht. CHURCHILL'S ANTWOORD. Winston Chmurchill, de leider der conservatieve oppositie, be loofde de regering steun ln alles wat de veiligheid van het land kon dienen, doch zeide dat zijn partij geen verantwoordelijkheid wilde dragen voor de huidige stand van zaken. De conserva tieve steun betekende allerminst een vertrouwensvotum bij de be handeling van militaire zaken. Churchill constateerde bij de re gering een gebrek aan vooruit ziendheid, overtuiging en verbeel dingskracht, juist waar het de es sentiële dingen betrof. Naar Churchill's oordeel hadden de En gelsen de Amerikanen bitter te leurgesteld. Engeland was te traag geweest met het zenden van troepen naar Korea. Scherpe critiek leverde Churchill op de Britse leveranties van werktuigen voor de productie van oorlogs materiaal aan Rusland en ande re Oost-Europese landen. In ant woord hierop zeide Attlee, dat de West-Dultsland verwacht Jn de volgende twaalf maanden te wor den opgebouwd tot een van de sterkst© Europese bolwerken van het Westen tegen Rusland en zijn satellieten. Deze verwachting van de Westduitsers is het gevolg ge weest van de verklaringen, die door president Truman, minister Acheson en generaal Clark zijn afgelegd en waarin werd aange kondigd, dat do Amerikaanse troepen in Duitsland nog vóór het voorjaar zullen worden versterkt, dat de demilitarisatie zal worden stilgelegd en dat West-Duitsland een legermacht zal mogen vor men. Nog vóór de besluiten van de conferentie der Grote Drie, die gisteren begonnen is, hierover af te wachten, is de Wsteduitse fe derale regering zo zeker van de nieuwe mogelijkheden, die haar in de toekomst worden geboden, al- Auto spleet boom in tweeën. Gisterochtend vroeg is op de Rijksweg tussen Oostdijk en Krabbendijke 'n ongeval geschied dat nog betrekkelijk goed is af gelopen. Een vrachtauto uit Rotterdam is, zoais de bestuurder verklaar de, doordat de stuurinrichting weigerde, van de weg afgeraakt en met de laadbak tegen 'n boom aan de rechterzijde van de weg gereden. De kracht van de bot sing was zo groot dat de boom vlokomen in tweeën werd gesple ten. De bestuurder was slechts licht aan de rechterslaap gewond. De politie heeft de zaak in on derzoek. In de Tweede Kamer is giste ren aan de orde geweest een ver ruiming van de steunverlening aan ouden van dagen volgens de zgn. Noodwet Drees. Aanleiding hier toe was dat deze wet per 1 Oc tober zou aflopen omdat zij oor spronkelijk slechts voor 3 jaar zou gelden. Daar de definitieve regeling echter nog lang niet ge reed is, moest de Kamer zich uit spreken over een verlenging van deze Noodwet. Van deze gelegen heid maakte minister Joekes ge bruik om enige verruimingen aan te brengen. De maximum inkomengrenzen werden verhoogd. Gehuwden, wo nende in de gemeenteklassen 1, 2, 3, 4, 5 kregen tot dusver een uitkering als zij resp. een inko men hadden minder dan f 1375; 1300; 1225; 1150; f 1075. Deze grenzen zullen nu ais de Eerste Kamer dit wetsontwerp aanneemt, waaraan men niet be hoeft te twijfelen verhoogd worden tot f 1400; f 1365; f1290; f 1215 en f 1140. Voor ongehuw- den wordt de grens ook al naar de gemeenteklasse: f 920; (f 875); f 870 (f 825); f 820 (f775); f770 (f725); f720 (f 675). De. cijfers tussen haak jes geven de oude maximum gren zen aan. Vooraf waren interpellatie-aan vragen van de heren Suurhof (Arb.) en Gortzak (Comm.) over het loon en prijsvraagsttuk n.a.v. de 5 procept loonsverhoging ver worpen. Medegedeeld werd dat zo gauw het overleg van de regering met de verschillende organisaties over het prijs- en loonbeleid is beëindigd, de Kamer zal worden ingelicht. Volgende week zal de regering de Kamer een nota aan bieden betreffende de prjjsbeheer- sing, in casu de prijsstop. dus de Daily Tel., dat zij al haar nieuwe politieke, economische en financiële plannen hierop afstemt. Bijzonderheden over de bijdrage die West-Duitsland zal leveren in het belang van de verdediging van West-Europa, kunnen echter pas na de conferentie der Grote Drie bekend worden gemaakt. Duitse officieren? Het eerste probleem, waarvoor de West-Duitse regering zich ge plaatst ziet, is het onderbrengen der Amerikaanse versterkingen en haar eigen strijdkracht. In Bonn wordt reeds gewerkt aan een plan om de Westduitse garni zoenen van politie en soldaten (wanneer Acheson erin slaagt zijn Britse en Franse collega's tot zijn zienswijze over te halen) te ver delen. De voormalige Duitse ge neraal Von Manteufel heeft ge zegd, dat er twee jaar voor nodig zün om een nieuw Duits leger met moderne bewapening te vormen. Andere generaals zijn van me ning, dat het in anderhalf jaar ook kan. Alle Duitse officieren zijn het eens over één ding; het nieuwe Duitse leger moet onder bevel staan van Duitse officieren en het doet alleen dan mee aan de verdediging van Europa, wanneer het op voet van gelijkheid met de andere legers van de Westeuro- pese landen wordt behandeld. Dit standpunt wordt gedeeld door de regering van Bonn. De verklaringen van Truman en Acheson hebben over het alge meen voldoening gewekt in Bonn temeer daar de Grote Drie thans van plan schijnen te zijn „spijkers met koppen" te slaan een uit drukking, die de Westduitse kan selier als raad gaf aan de minis ters Acheson, Sehuman en Bevin, export van deze machines naar 't Oosten zou worden stopgezet in dien ze in eigen land of in de lan den der bondgenoten nodig waren voor de verhoogde wapenproduc tie. Churchill ivilde een groot Duits quotum inschakelen in de geza menlijke Westelijke defensie. In totaal dienden 60 a 70 divisies in West-Europa gestationneerd te worden. Onder de bescherming van de Amerikaanse superioriteit op het gebied der atoomwapens zou men het West-Europese leger moeten opbouwen en dit zou de Sowjet-TJnie ervan weerhouden 'n oorlog te beginnen. Het West- Europese leger wilde Churchill als volgt opbouwen: Duitsland en Italië ieder 8 tot 10 divisies, de Beneluxlanden 4, Frankrijk 15, Engeland 6 of 8, Canada 3 en de Verenigde Staten 10. De Amerikaanse minister van defensie, Johnson, heeft zijn ont slag genomen. Prsident Truman heeft dit ontslag per 19 Septem ber verleend. Tot opvolger van Johnson is benoemd de vroegere Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George C. Mars hall. Johnson volgde in 1949 James Forrestal op als .minister van de fensie. Sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog stond de de fensiepolitiek van Johnson aan scherpe critiek bloot. In de brief, waarin hij om zijn ontslag vroeg, schrijft Johnson, dat hij eens gezegd heeft, dat' hij bij „nauwgezette vervulling" van zijn plichten onvermijdelijk meer vijanden dan vrienden zou krijgen. „Enigszins treurig erken ik, dat mijn verwachting juist was", al dus Johnson. Johnson beval zelf generaal Marshall als zijn opvolger aan. Generaal Marshall is thans 69 jaar oud. In 1939 benoemde president Roosevelt hem tot stafchef. Na de val van Frankrijk in de twee de wereldoorlog werd hij tevens opperbevelhebber van het Ameri kaanse leger. In Januari 1947 wefd hij tot minister van buitenlandse zaken benoemd en in Juni van dat jaar werd het plan geboren, waaraan hij zijn naam gaf. In December 1948 onderging hij een nieropera tie en de volgende maand trad hij af, opgevolgd door Dean Ache son. Ook de Amerikaanse onder minister van defensie heeft ont slag genomen. Hij wilde zijn vroe gere positie van onderdirecteur van de Amerikaanse maatschap pij van slaapwagens, weer gaan bekleden. Maatregelen tegen Belgische communistische ambtenaren. De Belgische regering heeft besloten die ambtenaren uit de staatsdiensten te verwijderen, die „door hun lidmaatschap van de communistische partij of door hun sympathie voor deze partij de Belgische staat ondermijnen". Dit werd door premier Pholien Dinsdagmiddag op een perscon ferentie meegedeeld. Pholien deelde verder mee, dat het parlement zich zal dienen uit te spreken over de uitvoering van de door de regering genomen be slissing. In een toelichting verklaarde de eerste-minister, dat het rege ringsbesluit toepasselijk is op alle subversieve groeperingen. De re gering stelt echter nu reeds vast, zo zeide hij, dat de communis tische partij zich voortdurend schuldig maakt aan handelingen tegen de belangen van het land. Men wil een verpleeginrichting voor chronische zieken met 120 bedden. twee plechtigheden te den helder. Op 13 September zal op het voorplein van het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord de installatie plaats vinden van de nieuwe adelborsten. De volgende dag zal op het sportterrein Ankerpark te Den Helder een aantal jonge marine officieren beëdigd worden. Enige maanden geleden hebben reeds uitvoerig geschreven over de exploitatie door de Stich ting Rusthuizen Walcheren van liet voormalige bulten Der Boede te Koudekerke, dat als rusthuis in gebruik is. Men wil het omvor men tot een verpleeginrichting voor chronische zieken. Het is thans reeds zover, dat Der Boede hiervoor binnen niet al te lange tjjd zal worden verbouwd. Er zal dan ook een vleugel worden bij gebouwd. Het gehele gebouw zal dan een capaciteit krijgen van 120 bedden. Er bestaat in geheel Zeeland en West-Brabant geen zodanige inrichting, zodat verwacht wordt, dat een gebouw met een capaci teit van 120 bedden zeker in een behoefte zal voorzien. De Inspec tie van de Volksgezondheid, die deze plannen sterk stimuleert, is zelfs van mening, dat het huis met 120 bedden nog slechts voor een deel in de behoefte zal kun nen voorzien. De Stichting wenst Der Boede te verbouwen, zodat er 40 patiën ten permanent kunnen worden verpleegd, terwijl daarnaast een vleugel zal worden gebouwd met een capaciteit van 80 bedden. Verbouw en aanbouw zullen vol gens de globale begroting, die is opgesteld, f 350.000 kosten. Ook het instrumentarium en de inven taris zal een groot bedrag ver gen. Op grond van deze voorlo pige cijfers stelt het bestuur der Stichting zich voor, dat een geld lening van f 445.000 moet worden gesloten ter financiering van een en ander. WAARBORG. Het bestuur zal daarin stellig slagen, indien door één of meer gemeenten de betaling van rente en oflossing wordt gewaarborgd. In het kader hiervan is het eerst gedacht aan de gemeente Koude kerke, waar het gebouw zich ffe- vindt. Is eenmaal de financiële zijde van het vraagstuk veilig ge steld, dan wordt van regerings wege alle noodzakelijke medewer king op vlotte wijze naar ver zekerd is verleend en kan spoedig met de uitvoering van de nog te maken definitieve plannen worden begonnen. B. en W. van Koudekerke zijn van oordeel, dat het mogelijk is in beginsel te besluiten tot het verlenen van garantie van rente en aflossing der benodigde gelden. Na de ontvangst van de uitge werkte definitieve plannen met 'n kostenbecijfering kan tegenover de geldschieter een meer con creet besluit worden genomen. Volgens het voorlopige exploita tie-overzicht kan gerekend wor den op een belangrijk jaarlijks overschot. Tengevolge van de moeilijke verbindingen worden eerst thans nadere bijzonderheden bekend over de grootte van de ramp die op 31 Augustus en 1 September de Bovenwindse eilanden trof, toen een orkaan deze eilanden, in het bijzonder St Maarten, teis terde. Het blijkt nu, dat St Maar ten door de zwaarste orkaan sinds 1819 is geteisterd. Donderdags nadat men vanuit Porto Rico was gewaarschuwd voor de naderen de orkaan, trof men alle mogelij ke voorbereidingen, die echter weinig effect sorteerden. Reeds Vrijdagsmorgens leden vele huizen van het zeer ruwe weer. Tussen 2 en 3 uur ontlast te zich echter het zwaarste deel van de orkaan boven St Maarten. Huizen waaiden compleet weg, bomen werden ontworteld, tele foonpalen gebroken, en neerge worpen en hekken werden over de grond geworpen. De windme ter brak nadat een snelheid van 80 mijl per uur was geregistreerd. Windmolens werden dubbel ge knapt. Na de ramp zag het eiland eruit alsof het afgebrand was. Behalve vele huizen werden ook verscheidene vruchtbomen ver nield. Veel inwoners verloren hun kleren, meubelen, huisraad, enz. Vooral de armen werden zwaar getroffen en behoeven onmiddel lijke steun. Zonder krachtige hulp van buiten het eiland zullen velen deze slag niet te boven komen, aldus meldt men van St Maarten. Op de andere Antillen, die niet zo zwaar getroffen werden, is men reeds bezig met het organi seren van een hulpactie voor het zo zwaar getroffen St Maarten. Metselaar overleden na val van een steiger. Bij het verrichten van werk zaamheden bij de verbouwing van een school te Apeldoorn, is een 55-jarige metselaar uit Vaassen gisterochtend van een 5% meter hoge steiger gevallen. Hij is in het ziekenhuis overleden'. INDONESISCHE HOGE COMMISSARIS BEZOEKT DE JAARBEURS. De Hoge Commissaris van de republiek Indonesië, mr Moh. Rgem, heeft Maandagmorgen een bezoek gebracht aan de Jaar beurs te Utrecht. Mr Roem toonde vooral voor de medische pharmaceutische afdeling en de stand van het Indisch Instituut grote belangstelling. De Hoge Commissaris en zijn echtgenote drinken tezamen met de heer F. H. Fentener van Vlissingen, die hen rondleidde, bij een der stands een kopje thee. De herfstmanoeuvres in de Amerikaanse zone. Een Amerikaanse stafofficier heeft Dinsdag medegedeeld, dat er 48.000 man deelnemen aan de herfst-manoeuvres in de Ameri kaanse zóne van Duitsland. On der hen bevinden zich Franse en Engelse troepen. - Militaire waarnemers van alle landen van het Atlantisch Pact wonen de manoeuvres bij. Onder de 150 buitenlandse waarnemers bevinden zich ook vijf hoge offi cieren van het Spaanse leger. taris, de heer J. C. Gordeau, zul len alle afdelingen in de pro vincie door de leden der Provin ciale Commissie worden bezocht. Op dit week-end werd afscheid genomen van de voorzitter van de Provinciale Commissie, ds A. de Vries te Middelburg, welke in verband met zijn vertrek naar Zeist Zeeland gaat verlaten. De heer C. Leunis sprak hem namens de commissie hartelijk toe en bracht dank voor het vele werk dat hij voor het C.J.M.V. werk in Zeeland heeft gedaan. De dagelijkse commissie hoopt zich over het nieuwe presidium nader te beraden. Zaterdag en Zondag heeft de Prov. Commissie Zeeland van het C.J.M.V. tezamen met de Provinciale Jongenswerkzaamcommissie haar jaarlijks week-end gehouden, ter bespreking en vaststelling van de werkzaamheden in het komende winter- en voorjaarssel- zien 19501951. Het week-end, dat gehouden werd in het pas ge restaureerde C.J.M.V.-gebouw te Goes, kenmerkte zich door uit voerige en levendige besprekingen betreffende de stand van het werk in diverse delen van de provincie, de mogelijkheden, welke geopend moesten worden tot eventuele stabilisering of uitbreiding en vaststelling van werkvergaderingen, Ring- en Leidersconferen ties, bezoekschema's voor de afdelingen, kampwerk, enz. HET JONGENSWERK. De Provinciale Jongenswerk commissie besloot op 16 en 17 Juni 1951 een Leidersweek-end te organiseren te 's-Heer Arends- kerke, waarvan het instructieve gedeelte verzorgd zal worden door de Bonds-secretaris, de heer H. Verhaar. Een Zeeuws Jongens kamp op Texel werd in studie ge nomen, terwijl het bezoek aan de kampen te Leusden provinciaal geregeld zal worden. Evenals vorig jaar zullen ge durende het winterseizoen weer Leiderscursussen worden gegeven, te houden op diverse plaatsen in de provincie. Voor het eerst in de geschiede nis van het Zeeuwse Jongens werk zal in het voorjaar van 1951 een Provinciale Jongensdag ge houden worden te Goes, zodat ook de jongere leden van het C.J.M.V. de gelegenheid krijgen elkaar in Provinciaal Verband te ontmoe ten. Op nog intensiever samenwer king tussen Jongens- en Jonge- mannenwerk zal worden aange stuurd. HET JONGEMANNENWERK. Naast de besprekingen betref fende het Jongenswerk werden diverse voorstellen ter tafel ge bracht en aangenomen ter stimu lering van het Jongemannenwerk. Op 21 en 22 October 1950 zal een bestuurders-week-end worden gehouden in het kamp „Hedenes- se" te Cadzand, waar naast de practische voorlichting voor het afdelingswerk de ontspanning een ruime plaats in zal nemen. De stads-secretaris van het C. J.M.V. uit Den Haag, de heer Deierkauf, zal op de voorjaars werkvergadering te Goes op 10 Februari 1951 aan de hand van films indrukken geven over het werk in de grote stad. De Provinciale Bondsdag zal eveneens te Goes worden gehou den waartoe het Schuttershof, en de „Prins -van Oranje" met een capaciteit van 1100 bezoekers zijn gereserveerd. Het met zorg opgestelde pro gramma, dat wederom afgestemd zal zijn op he karakter van deze dag bevat naast samenkomsten in de Maria-Magdalenakerk een opvoering van het spel: „Ik zal herrijzen", op te voeren door de lekenspelgroep van de „Jonge Kerk" te Goes. Het ligt in het voornemen van de regelingscommissie een mars met tamboers- en pijpercorpsen door de stad te organiseren, ter wijl een openluchtsamenkomst deze Toogdag zal besluiten. Ter versteviging van het werk in de Ringen zullen op een 5-tal plaatsen ringconferenties worden gehouden, waar zowel het Jonge mannen- als het Jongenswerk aan de hand van enkele inleidingen de aandacht zullen vragen. Samen met de dlstricts-secre- H. M. de Koningin heeft giste ren een offcieel bezoek gebracht aan de Jaarbeurs. Haar interesse ging vooral uit naar de medische afdeling. Het kleinste toestel, dat ooit op Schiphol landde, streek daar gisteren neer. Het was een Zweeds toestel. Tijdens het verblijf op Schiphol werd de gereedsschapskist van de piloot gestolen. In Steenwijkenvold werd gisteren het eerste kamp voor moeilijk opvoedbare jongens tussen 6 en 14 jaar geopend. Gisteren is definitief het einde gekomen van „Rotterdam-Ahoy". Alles wat er over was van de tentoonstelling ging n.l. onder de hamer en werd aan de meest bie dende verkocht. Het meeste bracht de luchtbrug op, n.l. f 11.000. De Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden heeft 5 procent verhoging van de pen sioenen gevraagd. -> Sinds de be zetting van Oost-Duitsland door de Russen zouden 300.000 Duit sers, waaronder duizenden kinde ren door de Russen zijn geïnter neerd. Hiervan zouden er 100.000 zijn gestorven. Von Schwerin, een bekend voormalig Duits gene raal is benoemd tot adviseur van Adenauer in veiligheidsaangele genheden. Von Schwerin stond vanaf het begin als een vijand van het nazi-systeem. Noor wegen zal de duur van de dienst plicht niet verlengen, aldus heeft de Noorse minister van defensie medegedeeld. Slagregens heb ben in de Franse Soedan voor millioenen francs schade berok kend. Vele dorpen en oogsten werden onder water gezet, ter wijl duizenden personen daklobs werden. Een Zweedse ingenieur is erin geslaagd de kleefstof van rogge te isoleren. Dit vraagstuk heeft deskundigen reeds eeuwen bezig gehouden. Jordanië heeft Israël ervan beschuldigd dat Joodse troepen de Noordelijke grenzen van Jordanië zouden heb ben geschonden, 2431 Belgische vrijwilligers voor Korea. In totaal hebben zich 2431 Bel gen aangemeld als vrijwilligers voor het Belgische contingent voor Korea. België zal een expeditionnaire macht van iets minder dan 100Q man naar Korea zenden. De op leiding zal begin October aanvan gen, waarna het contingent begin November scheep zal gaan. Amerikanen maken vorderingen op Korea. Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur zijn de Zuid-Korea- nen óp het Noord-Oostelijk front bijna 2 kilometer voortgetrokken, terwijl de Noord-Koreanen slechts geringe tegenstand boden. Ver- schillende stukken geschut en uit rustingen werden buitgemaakt. Op het vliegveld van Pjongjang werden door vliegtuigen van dai Ver. Naties drie nieuwe yaks ver nield en een beschadigd. Op het Noordelijk front werdi eveneens terrein gewonnen. Vol gens generaal Walton is „het erg ste voorbij" en kan de vijand, al heeft hij thans nog het initiatief, tot staan gebracht worden. Volgens een schatting van Ma<J Arthurs hoofdkwartier verliezen de Noord-Koreanen 2000 man pee dag aan doden en gewonden. Volgens een Amerikaanse woordvoerder schijnt de tegen stand in de centrale sector langs de Oostkust af te nemen. Ame rikaanse en Zuid-Koreaanse troe pen zijn in dit gebied in 5 dagen 13 kilometer gevorderd. Utrechtse studenten worden herdacht. De Utrechtse Universiteit heeft gemeend, dat de namen der in da strijd voor het vaderland in de jaren 1940/1945 omgekomen leden van-haar gemeenschap op een ge denkplaat voor vergetelheid die nen te worden bewaard. De ont hulling van deze plaat en de over dracht daarvan aan het collega van curatoren zal geschieden op de dag van de rectoraatsover dracht de 18e September 's mor gens half twaalf in het hoofdkan toor der Universiteit op het Dom plein in tegenwoordigheid van autoriteiten en genodigden. Vierling in Londen geboren. Mevrouw Elizabeth Coles heeft Woensdagnacht 't leven geschon ken aan een viertal meisjes in 'n ziekenhuis te Londen. De babies, die elk ongeveer drie a vier pand wegen, kwamen binnen een uur ter wereld. Zij zijn onmiddellijk in speciale conveuses geplaatst, De moeder maakt het goed. Va der van de vierling is een 31-ja- rige monteur. Het echtpaar heeft reeds een zoon van 5 jaar. De Belgische hamsterwoede, In een gisterenavond gehouden radiotoespraak heeft de Belgische eerste-minister Joseph Pholien de hamsterwoede veroordeeld, die zich de laatste weken van een groot deel der Belgen heelt mees ter gemaakt. De eerste minister maakte er onder meer melding van, dat de grossiers in zeep in een maand dezelfde hoeveelheid hebben ver kocht ais normaal in een jaar. Hi] citeerde verder het geval van een man, die op een dag drie rij wielen kocht en van een dame, die 5 kg peper insloeg. Opmerkelijk is bij deze ham sterpsychose, dat zonder enig on derscheid wordt gekocht en dat in 't algemeen iedere prijs wordt betaald, die de winkelier maar vraagt. De Belgische premier legde er de nadruk op, dat deze aankoop race slechts in België valt waar te nemen. DE BILT ZEGT: Overwegend droog weer. Wisselende bewolking en over wegend droog weer. Matige en in het Noord-Westen van het land krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1