Veldmaarschalk Smuts te Pretoria overleden. NIEUWS Een groot Staatsman ging been. Zeenwse vlassers protesteerden tegen besluit van Minister Mansholt. Geheimzinnige verdwijning van Amerikaanse familie. Het bevolkingsonderzoek op T.B.C. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Belangrijk jaarverslag Nog drie Britse divisies naar Duitsland Onopgelost spionage- mysterie. Gehele Nederlandse vlasindustrie tegen heffing op voorraden. Ift dcttkcasiuiun naac fye+it. SNIPPER Jitgave Stictu-ig „Zeeuwsch Dagblad'" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, otj geen gehoor 2970, 2436 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlisslngen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. admmistratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlonswiikstraat Tel 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1660 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per mum. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 12 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.10 u., onder 19.01 u. Maan op 7.46 u., onder 19.22 u. Hoogwater op Woensdag 18 Sept. Vlissingen: 2.34 u. 2.22 m., 14.42 u. 2.24 m. Terneuzen: 3.02 u. 2.38 m., 15.13 u. 2.40 m. Wemeldinge: 4.22 u. 1.89 m„ 16.39 u. 1.78 m. Zierikzee: 4.13 u. 1.63 m., 16.22 u. 1.51 m. Aan jaarverslagen wordt als regel weinig aandacht ge schonken, met uitzondering dan door enkelen, die bij de zaak, waarom het gaat meer van nabij betrokken zijn. Dit zal echter naar wij hopen, niet het geval zijn met het pas verschenen 71ste jaarverslag van de Unie „Een school met de Bijbel". u Dit is een verslag, dat in brede kring de volle aandacht verdient. In de eerste plaats om de feiten en cijfers, die hier worden ver strekt. Daar is de uitslag van de Unie collecte in 1949, die in totaal heeft opgebracht f 129.^47.69 of ruim f12.000.minder dan het vorig jaar. Wat dit betreft maakt Zeeland geen slecht figuur. De opbrengst van de collecte was hier f 5554.47 op f 1200.— meer dan in 1948. Overigens trekt het de aan dacht dat de band van Zeeland met de Unie niet bijzonder sterk schijnt te zijn. Blijkens de presentielijst van de op 11 April j.l. gehouden jaarver gadering, was geen enkele afge vaardigde of stemhebbende cor respondent uit ons gewest aan wezig. In het bestuur der Unie is op die vergadering voor Zeeland ge kozen de heer D. Barends, rector van het Chr. Lyceum voor Zee land, als opvolger van ds P. A. Elderenbosch, voorheen te Kloe- tinge. Wij spreken de hoop uit, dat hij zal blijken een actiet bestuurslid te zijn, die de Locale Comité s in dit gewest nieuw leven weet in te blazen, met het gevolg, dat straks als van ouds, in alle steden en dorpen de Unie-collecte wordt ge houden. Maar dit verslag is vooral ook belangrijk door de brede weergave van gehouden toespra ken. Daar is allereerst het kloeke openingswoord van de voorzitter, prof. dr K. Dijk, die met kracht van argumenten, de Unie tegen op haar gerichte aanvallen ver- digde. Daarnaast deed hij een krachtige oproep om in eendracht de strijd voort te zetten en de arbeid weer ter hand te nemen. En voorts is er het belangwek kende referaat van ds H. G. Groe- newoud, Ned. Herv. predikant te Groningen, over het onderwerp „Onze nationale taak heden". Zeer belangrijke en actuele vragen werden in dit referaat aan de orde gesteld. Het is niet mogelijk de inhoud van deze rede in korte zinnen weer te geven. Wij volstaan met de opmerking, dat ze waard is, aandachtig te worden gelezen en behandeld. Het is niet de gewoonte, dat zo als vroeger, vergaderingen van Locale Comité's worden gehou den, waarin dergelijke onderwer pen aan de orde worden gesteld. Misschien ligt hier een taak voor de schoolbesturen om in een vergadering met ouders en be langstellenden dit onderwerp te behandelen. Men zal het misschien niet in alles met de spreker eens zijn. Dit behoeft ook niet. Als maar met het overdenken van wat hier werd behandeld ernst wordt gemaakt. De Christelijke nationale school zal er wel bij varen. Maar het zal niet alleen onze scholen doch het gehele volks leven ten goede komen. „Colombi" gaat proeftocht maken. Van 13 tot 15 September zal het 13.400 brt metende passa giersschip „Colombi" van de Compagnie General Transatlan tic^ te Parijs haar proeftocht maken. De „Colombi" is in Sep tember 1948 door de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen in repa ratie en voor ombouw opgenomen. Thans na twee jaar is het schip van alle moderne gemakken voor zien, o.a. is air-condition-systeem aangebracht en zijn de machines omgebouwd. Het schip was in 1941 afge bouwd door een Franse werf en destijds oen der luxe passagiers schepen van de C.G.T. In de oor log onderging het een volkomen transformatie en deed het dienst ais hospitaalschip. Daarbij werd de passagiersaccomodatie ge sloopt en toen het in 1948 bij „De Schelde" kwam was het inwendig geheel leeggehaald. Thans is het van binnen volkomen vernieuwd. Het vaartuig kan 584 passagiers vervoeren en heeft 'n bemanning van 296 koppen. Interieur en meubelen werden, hoewel Frank rijk toonaangevend is op mode gebied, vervaardigd door de fir ma Mutters in Den Haag; behal ve voor wat betreft de toeristen salons. De twee ronde schoor stenen die het schip vroeger had zijn thans vervangen door één ge stroomlijnde. De zeer bijzondere vorm daarvan is 't resultaat van proeven genomen in het lucht vaartlaboratorium te Amsterdam, welke ten doel hadden het. neer slaan van de rook op de sport en zonnedekken te voorkomen. Door deze geheel nieuwe con structie zal de rook achter het schip neerslaan. De schoorsteen is door „De Schelde" te Dord recht vervaardigd van lichtme taal. Op 80-jarlge leeftijd is gisteren in zijn woning bij Pretoria over leden Veldmaarschalk Jan Christiaan Smuts. Sinds 28 Mei was Smuts ziek; eerst was het een aanval van ischias, later kwam er longontsteking by. In Augustus, toen de veldmaarschalk aan de beterende hand was, werd hij het slachtoffer van een griepepide mie. Toch was Smuts vorige week in zoverre hersteld, dat hjj in staat was een autotocht door Noord-Transvaal te maken. Zijn plan om weer aan het werk te gaan, werd echter door zijn dokter verboden. Gisteren was de veldmaarschalk de hele dag temidden van zyn gezin geweest; hij overleed kalm in tegenwoordigheid van verschillende van zyn familieleden. SMUTS's LEVENSLOOP. Jan Christiaan Smuts werd op 24 Mei 1870 op de boerderij Bo- venplaats bij Malmbury, 50 km ten Noorden van Kaapstad gebo ren als zoon van 'n calvinistische boer van Frans-Hugenootse af komst. In Stellenbosch en later in Cambridge studeerde de jonge Smuts rechten. Als jong advocaat raakte hij in de politiek verzeild. Na eerst Cecil Rhodes te hebben aangehangen, duurde het echter niet lang of Smuts werd een over tuigd volgeling van Paul Kruger. In 1898 werd hij benoemd tot procureur-generaal van Trans vaal. In 1899 bij de Britse inval trok Smuts de wapenrok aan om de vrijheid der Boerenrepublieken te verdedigen. Samen met zijn vriend, generaal Louis Botha, nam Smuts een lei dend aandeel in de stryd van Transvaal tegen de Engelsen. Na de nederlaag der Boerenrepublie ken ging Smuts Ijveren voor sa menwerking tussen Boeren en Engelsen en voor zelfbestuur voor Zuid-Afrika. Critiek en tegen werking van de zijde van zijn landgenoten werd daardoor in grote mate zijn deel bij zijn stre ven. In 1910, toen de Unie van Zuid-Afrika tot stand kwam, werd Smuts minister van Binnen landse Zaken en Mijnwezen. In de eerste wereldoorlog leidde Smuts de Engelse campagne te gen Duits Zuid-West Afrika. In 1917 werd hij opgenomen in het Britse oorlogskabinet van Lloyd George. Van 1919 tot 1924 was Smuts premier van Zuid-Afrika, toen bleek Herzog's nationalistische party sterker en moest Smuts voor Herzog het veld ruimen. On der de druk der economische en Huiselijke twist met tragisch gevolg. Een wel zeer tragisch einde nam een huiselijke twist Zon dagavond in het gezin van een 48-jarige los-werkman in de Marco-Polostraat te Amster dam. De man had ruzie gekregen met twee van zyn schoolgaande kinderen. Een van hen sloeg Bij daarby met een stoel. Zijn 19- jarige zoon kwam tussenbeide, waarop de man een stuk hout pakte om ook deze jongen te lijf te gaan. Zijn zoon greep hem echter vast en drukte hem op een ledikant, dat in de kamer stond. Plotseling bleek de man te zijn overleden. De opwinding bleek voor hem hij was een ernstig hartpatiënt te veel te zijn geweest zo constateerde een snel gewaarschuwd genees heer. De politie heeft de 19-jarigs jongeman na een verhoor en na overleg met de officier van justi tie ontslagen van vervolging. Hem treft geen enkele schuld. sociale moeilijkheden verenigden Smuts en Herzog zich in 1932. Dat samengaan duurde tot 1939, toen Herzog voor Zuid-Afrika in de komende wereldoorlog een neutraliteitspolitiek voorstond, terwyi Smuts een pro-Engelse po litiek wilde voeren. Smuts' stand punt overwon en Herzog's neu- traliteitsstreven leed een neder laag. In 1942 werd Smuts op nieuw lid van het Engelse oor logskabinet. Hy werd het sym bool van het „Britse Gemenebest van Volkeren", welke uitdruk king van hem afkomstig is. In 1948 werd Smuts' Verenigde par ty verslagen door de nationalis tische party van dr Malan en moest Smuts voorgoed de pre mierszetel inruimen. BEZOEK AAN ZEELAND. Begin October '46 bracht Smuts een bezoek aan Nederland. Hy werd daarby o.a. ontvangen In de Clandestien slager werd spion. Tegen de 31-jarige Amsterdam se meubelmaker A. B. heeft gis termorgen de Off. van Justitie by de Byz. Strafkamer van de Am sterdamse Arr. Rechtbank, mr L. J. M. W. Drabbe, by verstek een gevangenisstraf voor de tyd van vü'f jaar zonder aftrek van het voorarrest geëist. Het strafregister van deze ver dachte vermeldde vele veroorde lingen voor gewone delicten. De meubelmaker was volgens zyn eigen schriftebjke verklaring in Februari 1945 in Duitse dienst ge treden en wel by een organisatie in Gorssel, die zich belastte met de opleiding van spionnage-agen- ten. Tevoren bevond hy zich we gens clandestiene slachtingen en veediefstallen in het kamp Om men. Men verwacht, dat de Britse premier, Attlee, vandaag in het Lagerhuis zal meedelen, dat En geland nog minstens drie divisies naar Duitsland zal zenden om zün strydkrachten daar te versterken. Eén van de drie divisies zal een pantserdivisie zyn. Op het ogenblik heeft Engeland twee divisies in Duitsland. Panamees schip bij Ameland op mijn gelopen. Gisternacht is een Panamees schip, de Sparto, dwars voor Ameland, op een myn gelopen. Het schip was geladen met stuk goed op weg van Hamburg naar Amsterdam. De „Holland" van de rederü Doeksen is ter assistentie uitgevaren. Het schip kon echter op eigen kracht verder. Verenigde Kamers der Staten- Generaal waarvoor hy het woord voerde. H.M. de Koningin ontving hem op het paleis Soestdük en verleende hem het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De 10e October was de veldmaarschalk de gast van Zee land. Des morgens werd een be zoek aan Goes gebracht, terwül des middags Walcheren werd be zocht. In Middelburg woonde Smuts o.a. de uitreiking by van een 500 tal kinderschoenen, die in het Zuid-Afrikaanse plaatsje Middelburg waren ingezameld voor de Middelburgse jeugd. Ver der maakte hy een autotocht over Walcheren waarbij een bezoek werd gebracht aan Westkapelle en Vlissingen. Lastige taxi-passagiers. In de nacht van Zondag op Maandag hebben een man en een vrouw in Amsterdam de politie veel last bezorgd. Zij wei gerden met een taxi-chauffeur af te rekenen, waarop men een agent te hulp riep. De vrouw nam onmiddellijk een dreigende houding aan en de man viel daarna de agent aan. Er ontstond een vechtpartij. De agent kreeg assistentie en het slot van het lied was, dat drie agenten krab- en andere wonden opliepen. De vrouw stak in haar zenuwach tigheid in het politiebureau haar hoofd door een ruit. Een diepe snüwond op de neus was hier van het gevolg. Man en vrouw zitten thans in de cel. Studentenkring St Anna ter Muiden geopend. Het oude plaatsje St Anna ter Muiden beleefde Maandag een drukke dag als gevolg van de ves tiging van de Studentenkring St Anna ter Muiden, welke kring door burgemeester Van Hoote- gem van Sluis officieel werd ge opend, in het oude, zo juist ge restaureerde raadhuis. De geno digden werden verwelkomd door dr Seols, vice-president van de Studentenkring, die een overzicht gaf van de voorgeschiedenis, en er op wees hoe door het bezoek van de studenten Ees Cramer en Bep van Bale de aandacht op de ze plaats werd gevestigd. Namens het Prov. Bestuur sprak mr dr Mes, lid van Ged. Staten, een woord van warme waardering. Met hem waren aan wezig de heer Schout, lid van Ged. Staten en de Griffier der Staten, dr Teliegen. Verder merk ten wü o.a. op, B. en W. en de raadsleden van Sluis en andere autoriteiten. Het oude gemeentehuis is in gebruik gegeven op voorwaarde dat er niet in geslapen of gekookt zal worden. Deze zomer bezochten reeds verschillende studenten w.o. en kele buitenlanders St Anna ter Muiden, die allen zeer enthousi ast waren en toezegden in hun land propaganda te zullen maken. De kring St Anna ter Muiden beoogt een internationaal stu denten-centrum te zyn, welk doel naar wij hopen bereikt zal wor den. Chr. Lagere Landbouwschool te Middelburg officieus geopend. Aangezien het geheel, w.o. ook moet worden gerekend de woning van het hoofd der school, de heer J. K. Voogd, nog niet gereed is, waardoor de school nog niet of ficieel kon worden geopend, is gisteren in het nieuwe gebouw van de Chr. Landbouwwinter- school der Z.L.M. aan de Koude- kerkseweg, een begin gemaakt met de lessen. De school begint met ongeveer 30 leerlingen. Wan neer de officiële opening zal plaats vinden valt op dit moment nog niet te zeggen. Wagen met zand reed in Middelburg tegen een huis. Op de Noordbrug stopte giste ren een auto, die geladen was met zand. De chauffeur stapte uit en vergat de remmen vast te zetten. Daar de weg ter plaatse enigszins helt, ging de auto rijden met het gevolg dat de wagen in botsing kwam met 't huis Noord- singel 168. De voorgevel van de woning liep schade op. Aanrijding te Middelburg. Gisteren liepen op de Dam twee mannen met een ladder op een transportfiets toen uit de Lange Giststraat een vrachtauto nader de. De wagen raakte de ladder en een van de mannen kwam daarby te vallen. Het slachtoffer, A. S. uit Souburg, liep 'n hersenschud ding op. Zy verliet op 28 Augustus een hotel in West-Berlijn en sinds dien is niets meer van haar ver nomen. Vier dagen later, op 1 Septem ber, maakte de Oost-Duitse „so cialistische Eenheidsparty" de zuivering van zes harer vooraan staande functionarissen bekend. Zy werden onder andere beschul digd van contact met de „super- agent Noël Field". De „Byeenkomst van de hon derdduizend vredespartisanen", die 1 October te Dortmund zou worden gehouden, is door het communistische „Comité van jon ge stryders voor de vrede" afge last. Het grootste spionnage-myste- rie in het na-oorlogse Europa, de geheimzinnige verdwijning van drie leden van de Amerikaanse familie Field, is thans nog duis terder geworden door het bericht, dat mevrouw Erika Wallach twee weken geleden in Berlijn verdwe nen is. Noel Field, een voormalige Amerikaanse sociale werker in de westeiyke bezettingszones van Duitsland, verdween ruim een jaar geleden in Tsjecho-Slowakye. Zyn Duitse vrouw verdween en kele maanden later te Praag, waarheen zy was gereisd om haar man te zoeken. Herman Field, Noels broer, ver dween vorige zomer op het vlieg veld van Warschau na een rond reis door Polen. Noel Field werd in het Hon gaarse Proces-Rajk genoemd als „een super-agent van de Ameri kaanse inlichtingendienst". Sinds dien is zün naam verbonden ge weest met elke grote communis tische zuivering in Oost-Europa. Amerikaanse agenten hebben Europa doorzocht naar aanwijzin gen voor de verblyfplaats van de drie vermiste Fields. Thans zoe ken zü ook naar mevrouw Wal lach, die een geadopteerde doch ter van Noël Field wordt ge noemd. Tussen 25 September en 18 October wordt Goes onderzocht. Zoals gemeld, zal het bevol- werk moet door huisbezoek wor- Aanrijding bij Oudelande. Op de weg van Oudelande naar Ëllewoutsdyk is gisteren de aan nemer D. v. d. Poel uit Oudelan de met zün auto tegen 'n vracht auto gereden. PersoonBjke onge lukken deden zich niet voor, maar de personenauto werd flink be schadigd. De politie onderzoekt de schuldvraag. klngsonderzoek op tuberculose In Zeeland op 25 September a.s. te Goes beginnen. Daarna is het eiland Tholen aan de beurt. Te Goes duurt dit onderzoek tot 18 October. In „De Prins van Oran je" te Goes werd, teneinde dit onderzoek zo efficiënt mogeiyk te doen geschieden, een vergadering belegd waar dr Doeleman ruim 120 personen, vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters van di verse verenigingen en Instellin gen, heeft ingelicht over de te volgen werkwijze. De vergadering werd geopend door burgemeester W. C. ten Ka- te, voorzitter van de werkcom- missie, die zich met de voorberei dende werkzaamheden heeft be iast. Door de Prov. Vereniging tot Bestrijding van de T.B.C. is als derde arts, dr Van Joost, aange steld die in Indië zün sporen met dit werk heeft verdiend en ook ter vergadering aanwezig was. Het behoeft geen betoog, dat de artsen erop rekenen dat ieder een aan het onderzoek zal deel nemen; immers zo zal men in staat zyn op den duur de T.B.C. uit te roeien. Het belangrykste Honderden vlassers uit Zeeland en West Noord-Brabant zelfs was er een afgevaardigde uit Friesland hebben gisteren In een te Hulst belegde vergadering geprotesteerd tegen de hun opgeleg de heffing op het vlas dat voor 1945 opgeslagen was en na dat jaar bewerkt werd. De vergadering werd mede bijgewoond door enkele burgemeesters en vooraanstaande personen uit de vlaswe reld. Van het Bedryfssehap was er echter niemand verhoogde prijs hard nodig door de verhoogde productiekosten. In 1947 werd verzocht een commis sie in te stellen die de kwestie moest onderzoeken. Eerst raakte de brief zoek, doch het Zeeuwse Kamerlid wist deze weer op te vissen. Toen was het inmiddels 1949 geworden. De commissie werd ingesteld, doch in een der- geiyke verhouding dat het Be dryfssehap ieder besluit kon te genhouden. Mr Fruytier noemde enkele van de zaken welke door deze commissie werden besproken en waarbü direct al bleek, dat men niet tot overeenstemming zou raken. Uit alles bleek, dat 't Bedryfssehap in elk geval zyn zin door wilde drijven en daarom doof bleef voor alle aangevoerde argumenten. Er rest maar een ding, zo be sloot de secretaris, opnieuw een diepgaand onderzoek vragen, dat er zal moeten komen! West Zeenwsch-Vlanderen gedupeerd. De heer R. van Acker, de Zeeuws-Vlaamse afgevaardigde by het Bedryfssehap voor Vlas en Hennep, legde de nadruk op de specifiek Zeeuws-Vlaamse aange legenheden in de zaak. Hy wees er op dat het niet verantwoord is de vlassers met een heffing te be lasten nu er zoveel in de viasbe- drijven geinvesteerd moet worden en was van mening dat West Z. Vlaanderen nimmer een heffing opgelegd had mogen worden. Hierdoor werd de wederopbouw van het zo ontzaghjk zwaar ge troffen West Z.-Vlaanderen ge remd en eigenlijk, zo zei hy, heb ben de instanties de euvele moed gehad om het Koninkiyke woord vanuit Londen gesproken: Zeeuws- Vlaanderen zal herrijzen! te ma ken tot een paskwil. Overigens was het niet duide- ïyk op welke grond de minister zün beslissingen genomen had, omdat in zün brief stond, dat het niet op grond van prijsverhoging was! Dit dus weer in tegenstel ling met de gedachte van het Be dryfssehap. Verder spraken nog de heer A. Molendyk, voorzitter van de on dervakgroep Viasverwerkende in dustrie, de heer D. v. d. Walle uit Dronrijp in Friesland, de heer C. Francken, secretaris van de fe deratie, de heer C. Sweere uit De heer R. Buys uit Koewacht voorzitter van de Federatie van Zeeuws-Vlaamse Vlassersveréni- gingen, deelde mee, dat het fede ratiebestuur besloten had deze dag uit protest te staken en een protestvergadering te beleggen waarop een motie ingediend zou worden die naar minister Mans- holt gezonden zal worden als ant woord op zijn beslissing om de heffing van 't Bedryfssehap toch te handhaven. De kwestie werd vervolgens van alle kanten bekeken door verschillende sprekers, die allen de volle instemming van de ver gadering verwierven. Mr B. Fruytier, secretaris van de ondervakgroep Viasverwerken de industrie was de eerste die het woord voerde en er op wees dat het wel een zeer ernstige zaak betreft als de rustige en nü- vere vlassers een dag het werk stil leggen en een protestverga dering beleggen. De heffing is op gelegd, zei de heer Fruytier, op grond van winst, die veronder steld werd omdat de prijs ver hoogd was. Overigens was die prijs in het geheel niet zo hoog, want in de bezetting was de prijs kunstmatig laag gehouden en bo vendien hadden de vlassers de den verricht. Ter gemeente-se cretarie heeft men de stad in 107 wü'ken verdeeld. Ieder van de aanwezigen kgn zich nu opgeven zo'n wyk vodr zijn rekening te nemen, wat neerkomt op het be zoeken van 30 gezinnen. Zij krijgen zgn. huisbezoekkaar- ten mee, welke in de meeste ge vallen reeds tevoren zyn ingevuld met de naam, het adres, de leef tijd en het geslacht van de be trokkenen. Op deze kaart wordt aangetekend wanneer men aan 't onderzoek zal kunnen deelnemen. Er zal een aparte tijd worden vastgesteld voor mensen die op de gewone uren niet kunnen ko men en invaliden en ouden van dagen, die slecht ter been zyn, zullen worden afgehaald. Men is van plan per kwartier 25 tot 30 personen te onderzoe ken; het behoeft niet gezegd te worden dat verwacht wordt dat iedereen zich aan het hem tevo ren opgegeven zal houden. Het onderzoek, dat plaats zal vinden in het Schuttershof kost f 1,05 per persoon. Is men niet in staat dit bedrag te betalen, zo zeide dr Doeleman dan kan men zich vol komen kosteloos laten onderzoe- OOK OP KOREA GEBRUIKT MEN D.D.T. Met de Noord-Koreaanse legers trekken er ook andere legers naar het Zuiden op, die door de Amerikanen even fel worden bestreden, zij het dan met andere wapenen. Op deze foto ziet U hoe de Amerikanen die andere „vijand", die door de Noo~-(l- Koreunen de krijgsgevangenkampen wordt binnengesmokkeld bestrijden. Van voren en van achteren duwen de Amerikanen grote D.D.T.-spuiten tussen de kleren der Noord-Koreaanse krijgsgevangenen, en de kleine vijanden sneuvelen bij bosjes. Gent, 12 October 1950. Van daag waren hier op de Zeeuwse Culturele Tentoonstelling dames, die een costuum droegen, dat nie mand kon thuisbrengen. Bij on derzoek bleek, dat de dames af komstig waren uit Zuid-Beveland (Zeeland). Verschillende Belgen infor meerden belangstellend naar de betekenis van deze costuums. Tot onze spjjt moesten we antwoor den dat niemand in Zeeland die eerder had gezien. Enkele Belgen merkten op: „Wél goede reclame voor Zeeland!" Eigenljjk moest men die Belgen gelijk geven Dit verhaaltje is natuurlijk fan tasie. Maar het kan op 12 en 13 October in Gent gebeuren. Men «rijgt daar n.l. de merkwaardige situatie, dat een niet bestaand streekcostuum, gedemonstreerd zai worden. Het is niet, zoals ieder ander streekcostuum, ge groeid", maar heel zakehjk ont worpen door een mode-ontwerp ster en dus niet echt. Zodat ver wacht moet worden, dat het geep toekomst heeft. Is het compromis of overgang? De kap is in ieder geval verdwenen. En nu is ieder een nieuwsgierig, of er een mo dieus hoedje dan wel een hoofd doek voor in de plaats komt. Maar nog meer dan deze vraag benauwt ons het probleem van 't streekcostuum voor de Zeeuwse mannen. Worden zy vergeten? Is er niemand, die zoveel fantasie weet op te brengen om dit te ont werpen? Moeten wü, Zeeuwse mannen dan straks in Gent maar rondtippelen in een afgedragen colbertjasje en een vouwloze broek? Nee, dit zal niet gebeu ren. Hier volgt de beschrijving van een by de postuur en de structuur der Zeeuwse mannen passend streekcostuum: Wy zuilen klompen dragen (liefst met het wapen van de stad of het dorp onzer inwoning erop geschilderd). Voorts zwarte knie kousen. De broek van iets lich tere kleur, om het effect niet al te somber te maken. Deze reikt tot even onder de knieën en is af gezet met een zwart fluwelen bandje. Op de broek worden en kele zilveren guldens of rijks daalders vastgenaaid, die de ge dachte aan de broekstukken le vendig houden. Voor overhemd neme men een boezeroen (met paarlemoeren knoopjes), hetwelk: geacht kan worden de streeksfeer het best te benaderen. Een grote stropdas is niet gewenst. Een wit boord vorme de bekroning van broek en boezeroen. Als hoofd hoofddeksel is een zwarte sport- pet of een bolhoed het meest op zijn plaats. Volgt men al deze raadgevingen op, dan is succes in Gent (mis schien) verzekerd. T. Auto ramde lichtmast te Vlissingen. Zondagavond om ongeveer half twaalf is de bestuurder van een Belgische auto op de hoek Coosje BuskenstraatSpuistraat met 'n flinke klap tegen een lichtmast van de P.Z.E.M. opgereden. Een dame uit Goes, die naast hem zat ging met haar hoofd door de vöorruit en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. De be stuurder, een zekere K. uit Bel gië had te diep in het glas ge keken en derhalve de bocht ook maar meteen wat ruim genomen. Hy werd in arrest gesteld en zqn wagen werd in beslag genomen. Standaardbuiten, namens de W. Brabantse vlassers, de burgemees ter van St Jansteen, de heer P. A. Geirnaerdt, als ere-voorzitter van de Vlassersverenigingen te Koewacht en St Jansteen, en de heer A. Paridaen als West Z. Vlaams vlasser. Zy allen voerden tal van argumenten aan die stuk voor stuk voldoende waren om de heffing niet te handhaven. Tydens de discussie bleek dat de gehele Nederlandse vlasindus trie achter de protesterende vlassers staat en de motie aan minister Mansholt waarin gepro testeerd wordt tegen de gehand haafde heffing en dringend ver zocht wordt een nieuw objectief onderzoek in te stellen, werd dan ook met algemene stemmen aan genomen. Ook zal getracht wor den de zaak in de Tweede Kamer ter sprake te krijgen. Iemand uit de vergadering ver zocht nog een brief gepubliceerd te krijgen, welke door de voorzit ter van het Bedryfssehap naar het lid van Ged. Staten, de heer Lockefeer was gezonden. ken. Misschien, dat de beter ge situeerden er wat meer voor over hebben? Tenslotte zü nog medegedeeld, dat kinderen beneden de zes jaar niet onderzocht zullen worden, terwül zoveel mogeiyk getracht zal worden de schoolkinderen in klassikaal verband te onderzoeken. Prins Bernhard is gisermiddag voor een kort bezoek naar Enge land vertrokken om daar een vlucht te maken met een nieuw 4-motorig passagiersvliegtuig met straalaandrijving van de De Ha- villandfabrieken. Gisteren werd na 12 jaar werken de restauratie voltooid van de Delftse nieuwe kerktoren. Heel Delft is nu weer trots op deze toren, die in 1938 bijna op instorten stond. Zater dag viert Delft feest om zün ver nieuwde toren. Tussen Muiden en Diemen reed gisteren 'n dron ken autobestuurder tegen een an dere auto op. Beide wagens wer den zwaar beschadigd doch per- sooniyke ongelukken deden zich niet voor. In het Zuiderbad te Amsterdam dook gisteren een 18- jarige jongen boven op 'n andere zwemmer. De jongeman kreeg 'n rugwervelfractuur en overleed later daaraan. Maandagmiddag viel een lichtkooi in de nieuw bouw van het warenhuis van Vroom en Dreesman te Rotter dam van 9 meter hoogte naar be neden. Een 34-jarige monteur uit Breda werd op slag gedood ter- wyi een ander ernstige gewond werd. Na langdurige discussies heeft de Veiligheidsraad gisteren besloten het Russische voorstel om een vertegenwoordiger van communistisch China te horen in verband met de klacht dat Ame rikaanse vliegtuigen doelen in China zouden hebben aangevallen, te verwerpen. Er waren 6 voor stemmers, terwyi er 7 benodigd waren. De leiders der 3 groot ste politieke partyen hebben over eenstemming bereikt over de vor ming van een nieuwe Griekse re gering. Venizelos (liberaal) wordt premier. In de laatste maan den zijn 280.000 denneboompjes door de lucht naar IJsland ver voerd. Dit is een bepaald soort den, bestand tegen het klimaat, waarmee men hoopt IJsland op nieuw te bebossen. De General Electric Cy heeft een nieuw aanjaagapparaat ge construeerd, dat vliegtuigen met zuigermotoren in staat zal stellen zonder onderbreking van Chicago naar Londen (6500 km) te vlie gen met zware lading. DE BILT ZEGT: Iets kouder. Half tot zwaar bewolkt, met vooral in de Noordelijke helft van het land plaatselijk enkele buien. Krachtige en aan de kust tüdehjk harde wind tussen Zuid-West en Noord-West. In het Zuiden lage re, elders iets lagere temperatu ren dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1