De ethiek van het ondernemerschap. Ook de Dames krijgen hun beurs. Net ontbrekende woord ABAMSON Samengaan van zakelijke en culturele. Reisdeviezen voor toerisme Het ontstaan van kinder verlamming. Verkeersstagnatie in West'Zeeuwsch-Ylaanderen. GEMEENTERADEN Slechts 10 Zeeuwse mossel- kwekers naar de Waddenzee? Jasses, Neen - liever niet, KORTE BERICHTEN Maandag 11 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 „Wij bezitten niets". (Van onze Utrechtse correspondent). De tweede dag van het kader- oongres, belegd door de Christe lijke Middenstandsbond, bracht een discussie over de ethiek van het ondernemerschap. Dr VV. Volger, Ned. Herv. pred. te Amsterdam, leidde de bespre kingen in met een referaat over dit onderwerp. HJJ stelde voorop, dat naast de dogmatiek (datgene wat geloofd moet worden) hoort de ethiek (datgene wat gedaan moet worden). Men mag deze twee niet schei den, gelijk wel gebeurt. Er he- staat een wezenlijke band tussen ons geloof en onze zaak. Sterker: Jezus Christus heeft te maken met ons bedrijf. Dr Volger grond de deze opinie aangaande de „christelijkheid van het bedrijf" op drie zuilen: God is schepper, God is eigenaar, God is rechter. Zolang men vasthoudt aan God als schepper van de wereld, draait ook alles in deze wereld om Hem. Heel ons leven, ons werk en ons bedrijf moet gericht zijn op God. Dit spreekt nog te meer, als wij beseffen, dat God ook eigenaar is. Wij bezitten letterlijk niets. Noch tans plegen wij onszelf doorgaans doodleuk als eigenaar te beschou wen van onze zaak, hetgeen niet anders dan diefstal is! Ons maga zijn, onze winkel en onze woning, het is een huis Gods en wij mo gen God niets uit handen wrin gen. Wederom krijgt dit alles grote betekenis, wanneer wij God niet alleen als schepper en eigenaar, maar ook als rechter zien. Een maal wordt voor Gods ogen ge bracht wat wij met ons leven heb ben gedaan, doch evenzeer wat wij met ons bedrijf hebben uitge voerd, hetgeen eigenlijk vanzelf spreekt, als wij aanvaarden, dat God de bezitter van onze goede ren is. SLECHTS RENTMEESTER. Maar wat blijft er voor de on dernemer over, indien de eigen dom hem wordt ontzegd? Hij is, aldus de inleider, rentmeester. Moeilijke kwestie! Want de mid denstander is erg gebrand op zijn zelfstandigheid. Hierdoor verandert ook de ba sis van zijn werk. De rentmeester arbeidt niet voor zichzelf, maar voor zijn heer. Derhalve gaat onze zaak niet onszelf aan, doch Chris tus. Waarmee ook gezegd is, dat noch de staat nóch de kerk over ons bedrijf mag heersen. Norm voor het zakenleven is weer Jezus Christus, Die zich ge openbaard heeft in de Heilige Schrift. Daarin vinden wij duide lijke gegevens over eerlijkheid, rechtvaardigheid, naastenliefde, billijkheid in het berekenen van de winst, betrouwbaarheid e.d. Helaas, %vij maken voor onze za ken veel te weinig gebruik van de Bijbel. Belangrijk is het contact van de ondernemer met de mensen. Eerst tegenover zijn personeel, naast wie hij eigenlijk als de eer ste bediende staat, waar Chris tus toch de directie voert. Dan tegenover de crediteuren, met wier geld hij voorzichtig moet omspringen, omdat het geld van die crediteuren ten diepste ook Gods geld is. Tenslotte tegenover de klanten, die hij niet moet be schouwen als een mogelijkheid om winst te maken, maar als mede mensen, welke hij dient op te voe den. Dit is een moeilijk punt. Want hoe gevaarlijk en misleidend kan het maken van reclame zijn of 't etaleren en hoe funest is het af betalingssysteem. Maar hoe kan men, dit alles overziende, nog zaken doen? De grond van ons handelen ligt in het volbrachte werk van Jezus Christus. Wie dit 'erkent, zal het wellicht niet gemakkelijk hebben. Christus heeft ons, ook In dit op zicht, verdrukking voorspeld ln de wereld. Evenwel zal hij zich noch- besprekingen. DOOR EN VOOR DE VROUW. tans onuitsprekelijk gelukkig voe len als dienaar van Christus. DYNAMIET GELEGD. De reactie op deze rede was verbazend. Als we het met deze spreker eens zijn, wie kan dan middenstander blijven, zei iemand. En een ander beweerde onomwonden, dat dr Volger dy namiet had gelegd onder de gel dende opvattingen. Velen maak ten bezwaar tegen het betoog voor zoveel het op de practijk van toepassing was geweest. Dr Volger nam echter niets te rug van hetgeen hij had gezegd. Inderdaad leidt de toepassing van deze theorie tot conflicten. Maar dat moet ook. Want de om gang met Jezus Christus is in derdaad vol gevaren! Wie rustig leven wil, sluite zijn winkeldeur voor Hem. Doch wie Jezus toe laat in zijn zaak, die verloochene dagelijks zichzelf. Had op de eerste conferentie dag dr J. Schouten, namens de christelijke politieke partijen de C.M.B. tot studie aangespoord, aan het slot van de conferentie onderstreepte bondsvoorz. Joh. de Jong die woorden. Hij sprak de wens uit, dat de aanwezigen met het gehoorde hun voordeel zouden doen en sloot daarna de Uitbreiding van de vereen voudigde regeling. Sedert 1 Januari 1950 is het mogelijk, toeristenreizen naar een aantal landen terstond bij een deviezenbank de benodigde de viezen te verkrijgen, terwijl op die datum tevens de regeling van kracht werd, dat men een jaar maximum van f400,aan reis- deviezen naar eigen keuze over de verschillende landen kon ver delen, rekening houdende met de voor de elk der landen bestaande maxima in totaal en per dag. Deze eenvoudige wijze van ver krijgen van reisdeviezen wordt m.i.v. 15 September a.s. uitge breid tot alle bij de Europese Betalingsunie betrokken landen, vooralsnog echter met uitzonde ring van Zwitserland. Voor al die landen is het maximum per land tevens gelijkgetrokken en ge bracht op het jaarmaximum van f 409,aan reisdeviezen. Men kan nu dus volgens deze regeling reisdeviezen verkrijgen voor Noor wegen, Zweden, Denemarken, Finland, IJsland, Groot Brittan- nië, Ierland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Portugal, Oostenrijk, Griekenland en Turkije. Verder is enige uitbreiding ge geven aan het verkrijgen van de viezen voor de kosten verbonden aan het reizen per auto. Voor het verkrijgen van devie zen voor toeristenreizen (Van onze correspondent.) De dames die haar echtgenoot een dag moesten afstaan voor de Jaarbeurs, zullen er weldra ook- zelf een dagje tussen uit kunnen wippen, eveneens voor beursbe- zoek. Van 29 September tot 8 October wordt namelijk in de Houtrusthallen in Den Haag een speciale „Damesbeurs" gehou den. De bedoeling van dit evene ment is geen andere dan de be doeling van haar „collega" te Utrecht, namelijk om contact te leggen tussen fabrikant en ko per, in dit geval koopster. Reeds eerder werden dames beurzen georganiseerd. Maar de vorm waarin het ditmaal zal ge schieden, is nieuw. Want op deze beurs heeft men gezocht naar 'n samengaan van het zakelijke en het culturele. De dames zullen niet alleen te zien krijgen wat er op huishoudelijk terrein te koop is, maar zij kunnen tevens kennis nemen van hetgeen er door en voor de vrouw wordt gedaan. De Damesbeurs geeft een over zicht van het onderwijs voor meisjes van de kleuterklas af tot de huishoudschool toe. Ja zelfs de kinderbewaarplaats komt er aan te pas. Alles wordt tentoon gesteld met „levend" materiaal. Scholen van elke gezindte doen mee om te zorgen dat de bezoek sters een goed inzicht krijgen in de wijze waarop het onderwijs wordt gegeven. Daarnaast zullen de dames zich een indruk kunnen vormen van de arbeid der vrouw op artistiek terrein. Zo zal op de Damesbeurs een beeldhouwster aan het werk zijn. Nieuwe snufjes. Nadat de dames bij het betre den van haar beurs onder een zeepbellenlawine zijn doorgegaan Strijd op Korea stelt zware eisen. De Amerikaanse arts dr Bow man, die is teruggekeerd van een missie van zes weken in het Ver re Oosten, heeft verklaard, dat geharde oud-strijders uit de twee de wereldoorlog, die bij Anzio, in Normandië en in de Pacific heb ben gestreden, door de oorlog op Korea „psychiatrische gevallen" waren geworden. Deze „gevallen" waren in aantal toegenomen ge durende de eerste stadia van de oorlog op Korea tengevolge van nederlagen en infiltraties van de vijand. 70 pCt van de „gevallen" kon echter na een behandeling naar het front terugkeren. De patiënten waren eenparig van mening, dat de strijd op Korea naar veel zwaarder was dan welke ac- Zwitserland blijft het systeem van ties ook, waaraan zij voordien loting voorshands gehandhaafd, hadden deelgenomen. Ilngez. mededeling, advert.) demonstratie van een zeep- poederfabriek kunnen zij in de stands zien, welke apparaten en artikelen er te haren gerieve de laatste tijd op de markt zijn gekomen. Ziehier een greep uit de ge- exposeerde nieuwe snufjes: een naaimachine die tevens stopwerk verricht; een wasmiddel waar mee men de vaat kan doen zon der dat deze daarna behoeft te worden afgedroogd! Dan schuim rubbermatrassen; een vervan gingsartikel voor zeemleder; een wasmachine die ook geschikt is voor de vuile vaten! Voorts een spons inhoudende een zeepmid- del, waarbij men slechtr wat wa ter behoeft te voegen voor het gebruik. Een gehoorapparaat, dat aangepast wordt aan iemands ge- hoorgebrek, inplaats van dat het in serie wordt vervaardigd. Behalve het bezichtigen van deze begerenswaardige artikelen, kan men zich op de Damesbeurs ook onledig houden met het aan schouwen van demonstraties, waarbij inzonderheid voor klein- behuisden een zolderverbouwing (van opslagruimte tot woonka mer) leerzaam zal wezen. Uiter aard ontbreekt de mode niet. Er zullen per dag vijf modeshows worden gehouden, gratis voor beursbezoeksters. Het een en ander zal de moeite van een dagtrip naar Den Haag zeker lonen! Belgische Socialistische jeugdbeweging doet commu nistisch geluid horen. Het bestuur van de socialisti sche jonge wachten heeft ver klaard, dat het weigert de oorlog als onvermijdelijk te beschouwen en „niet de imperialistische pro paganda wenst te dienen". Het verzet zich tegen de aankondiging van de verlenging der dienstplicht en zegt van oordeel te zijn, dat „een machtspolitiek slechts kan leiden tot een nieuwe wereld brand". Geen motorrijtuigenbelasting voor in België wonende auto-eigenaren. Bij K.B. wordt m.i.v. 1 Septem ber 1950 aan in België wonende of gevestigde houders van motor rijtuigen voor de in België thuis behorende motorrijtuigen, waar mede zij op openbare wegen in Nederland rijden, vrijstelling van motorrijtuigenbelasting verleend, zolang aan in Nederland wonen de of gevestigde houders van mo torrijtuigen voor de in Nederland thuisbehorende motorrijtuigen in België een gelijke vrijstelling van verkeersbelasting en dagelijkse belasting wordt verleend. per rol De grootste en de beste! Militaire manoeuvres in West-Duitsland. Ongeveer 110.000 man Ameri kaanse, Britse en Franse troepen zullen vanochtend de grootste militaire manoeuvres beginnen, die na de oorlog in Duitsland zijn gehouden. Da manoeuvres worden met de benaming „Regenboog" betiteld. Zij zullen tot 18 Sept. duren. Een vooraanstaande Ameri kaanse onderzoeker op het ge bied van kinderverlamming, dr J. L. Melnick, heeft meegedeeld, een nieuwe theorie over het ontstaan van het virus, dat kinderverlam ming veroorzaakt, gevonden te hebben. Hij verklaarde, dat zijn onderzoekingen er op wezen, dat het virus in de kern van cellen in het ruggemerg ontstond. Naar hij zeide, opende zijn onderzoek een nieuw terrein van onderzoek naar de betekenis van de duur van de immuniteit en weerstand tegen „tweede aanvallen". Volgens dr Melnick wijzen zijn gegevens er op, dat het virus zo wel in de celkern als in het cy toplasms aanwezig is. Dit deed vermoeden, dat het virus in de kern a»u kunnen ontstaan en ver volgens in het cytoplasma werd vrijgelaten, waar het in grotere concentratie werd bewaard. Deze theorie, aldus dr Melnick, gaf een verklaring voor de wijze, waarop het virus de cellen in het rugge merg aantastte en tenslotte ver nietigde. Truman krijgt vergaande bevoegdheden op economisch gebied. President Truman heeft een wet getekend, waarbij hij ver gaande bevoegdheden op econo misch gebied krijgt, te vergelij ken met die in oorlogstijd. Hij kan lonen en prijzen regelen, distribu tiemaatregelen nemen, voorraad- vorming'strafbaar stellen, schaar se grondstoffen verdelen, orders voor de defensie voorrang geven en fabrieken opvorderen. Plantenziektenwet. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet dat beoogt het bestrijden van ziekten en schadelijke dieren op korte ter mijn mogelijk te maken. De op grond van deze wet uit te vaardigen maatregelen hebben in hoofdzaak tweeërlei strekking. Eensdeels beogen zij de invoer van plantenziekten en van voor plan ten schadelijke dieren te voorko men, anderzijds moeten op grond van deze wet bestrijdingsmaatre gelen kunnen worden voorge schreven bij aanwezigheid van ziekten of plagen in het land. Schepelingen van de „Bali" voor de balie. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren negen schepelin gen, die betrokken waren bij de ontvreemding van een grote par tij Khaki Dril van het motor schip „Bali" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", het vorig jaar in Pladjoe in Indonesië gepleegd, allen tot vier maanden met af trek van de tijd, doorgebracht in voorarrest. De jongste bakker in het jongste dorp. In Blauwhuis, een tot dorp uit gegroeide nederzetting in Fries land, die onlangs officieel tot zelf standig dorp is verheven, woont Neerlands jongste bakker. Het is E. Bootsma, die op 17-jarige leef tijd geslaagd is voor Meester- Bakker. Hij moest vooraf verlof vragen examen te mogen doen, want eigenlijk is hij nog te jong. West Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt nieuwe wegen. Niet voor de tijd, zullen velen zeggen, die de toestand de laatste jaren heb ben aanschouwd en tot hun on genoegen hebben leren kennen. Voordat n.en er echter over gloed nieuwe betonwegen zal glijden, zal nog veel worden gevergd van het geduld. Door het massaal op breken van de diverse wegdekken ontstaan regelmatig nieuwe pro blemen voor de weggebruikers en niet het minst voor de busdien sten, die moeten zorgen op tijd de boot te halen. Toch dient te wor den gezegd, dat men alles in het werk stelt de problemen te ver kleinen. Door omlegging van het verkeer en met eenrichtingsver keer in te stellen loopt het ver keer nog tamelijk vlot, al is hef niet aangenaam om schuddend en schokkend langs de wegen te worden vervoerd. Het is daarom een grote troost, dat de huidige misère nu eindelijk de finale in luidt. De kom van Schoondijke is thans practisch geheel in de oer staat teruggebracht, doordat het wegdek is verwijderd en slechts een zandpad overbleef. Reeds worden echter de segmenten ge plaatst, zodat er schot in komt. In Oostburg werkt men mo menteel meer in de binnenstra ten, zodat de verkeersweg thans buiten schot blijft. Draaibrug Sluis is van langere duur, zodat men daar de buien maar moet af wachten en gelaten moet aanzien wat het wordt als het weer ver slechtert en met een straatje om moet over Potjes. Nog gekker wordt het op de route OostburgIJzendijke, waar thans bij de Verkorting de weg onderhanden wordt genomen. Hier ligt een karweitje van en kele jaren met vele verkeerspro blemen, waardoor de diverse bin nenwegen, die toch niet zo dave rend erbij liggen, het hard te ver duren krijgen. Vooral Waterland kerkje zal hier de tol moeten be talen om eenmaal uit het isole ment te worden verlost. Nieuwe wegen zijn prachtig, als ze klaar zijn. Gelukkig is men er nooit verwend, zodat ook dit laatste rukje er nog wel bij kan. De Franse regering heeft be sloten de lichting 1949 drie maan den langer onder de wapenen te houden (nu 15 maanden). ST. PHILIPSLAND Vele verzoeken van inwoners werden behandeld. Woensdagavond kwam de raad bijeen. Goedkeuring was ontvangen van de dir.-generaal van weder opbouw tot verbouwing van het winkelpand in de Beatrixstraat te A.J. Polder. De huur zou f 6.20 per week moeten zijn. Tot dit bedrag zou de huur der andere woningen in deze straat ook ver hoogd moeten worden. B. en W. aanvaardden dit ech ter niet, evenmin als de raad. Op een verzoek an de café houder W. Rijstenbil tot vaststel ling van het sluitingsuur op 11 uur werd besloten de sluiting op half elf te bepalen. Er was een dankbetuiging ontvangen van Prins Bernhard voor het geluks telegram t.g.v. zijn verjaardag. Een verzoek van de heer M. A. Stols, Voorstraat, zijn bedrijf om half elf te mogen sluiten werd in handen gesteld van B. en W. voor nader onderzoek. Het ver zoek van de heer van Gurp tot aanwijzing van een standplaats aan de Voorstraat voor zijn pa tates friteskraam werd afgewe zen, evenals het verzoek van diverse bewoners aan de Zuid- dijk tot het plaatsen van een trap tegen de dijk. Een adres van de heer C. L. Faasse over een brief van de Bond van Ouden van Dagen in zake toeslag op kolen, vrije ge neeskundige behandeling enz. werd voor kennisgeving aange nomen. De gemeente zal zich ga rant stellen voor rente en aflos sing van een borgstelling der -i.LETON. door O F WALTON 88) HOOFDSTUK XXVIII. Vergeet-m ij - nietjes. Borrowdale is schoon in ieder jaargetijde. De zomerzonneschijn haalt het warmbruin op van zyn met heide begroeide hoogten; de herfst doet de bossen in zijn laagten oplichten van fel geel en donkerrood en de wintersneeuw tovert het landschap om in een klein Alpenland. Maar de tere lente weet van Borrowdale een allerliefst plekje aarde te maken. Zij bedekt het veld met een tapijt van pinkster bloemen en besprenkelt dat met de afwisselende kleuren van wilde hyacinthen; op andere plaatsen spreid zij over het groen een gazen gouden kleed van bo terbloemen, terwijl omhoog het frisse groen van de berken, de donkerbruine barstende knoppen der kastanjes, de talloze tekenen van ontwakend leven der na tuur samenwerken om de gehele vallei u,. -prookjesland te maken. Zo tenminste dacht Marjorie, toen zij naar buiten trad om achter Fernbank de heuvel te beklimmen. Zij was van plan haar wekelijks bezoek aan haar oude vrouwtjes te brengen. Haar hart was even blij en levenslus tig gestemd als de lentedag om haar heen, want zou deze week kapitein Fortescue niet in Rosth- waite komen? In anderhalf jaar had ze hem niet gezien; ook niets van hem vernomen dan de twee korte briefjes, die hij aan haar moeder had geschreven. 'tWas haar duidelijk, dat hij het ontbrekende woord in de brief nog niet had gevonden, want hij woonde nog in Birmingham, in dat sombere huisje aan deLime- straat. Ze was blij, dat hij een korte vacantie zou genieten na zijn harde arbeid. En verheugd was ze, dat Borrowdale zich op zijn voordeligst zou vertonen. Ook was ze overtuigd, dat haar moe der ingenomen was met zijn be zoek en allen gaarne een ge zellige avond met hem zouden doorbrengen. En wat haar zelf betreft nu zij wilde het ook graag. Het pad leidde door een bosje, waar de pinksterbloemen het oog streelden en daarna, toen ze hoger klom, bereikte zij een ruwe bergweg. Ze volgde deze een eind ver en na een stevige klauterpartij tegen de hellingen op bereikte zij een gehucht, dat zich als het ware in een uithol ling tegen de heuvels aan ge nesteld had. Het was Waten- dlath. Een schilderachtiger plekje was nauwelijks denkbaar. De enkele witte boerderijen en landhuisjes met spitse, rieten daken, stonden alle dicht bij een rustig bergmeertje en werden weerspiegeld in zijn stille wate ren. Het aardige dorpje scheen volkomen afgesloten van de we reld door de bergen die het om ringden. De oude Sara Grisedale woon de in een huisje, ook op kleine afstand van het meer gelegen. Ze was een rijzige, magere oude vrouw, ondanks haar hoge leef tijd bedrijvig van aard en nog in staat over de bergen heen de kerk geregeld te bezoeken en de steile heuvel zelfs zonder be hulp van een stok te beklim men. Marjorie babbelde lange tijd met haar oude vriendin, terwijl ze op haar gewone plaats zat op een driepotige houten stoel tegenover het turfvuur. Onder wijl pakte ze uit haar mandje al de versnaperingen die ze voor de oude vrouw had meegebracht. Dan nam ze afscheid en vervolg de haar wandeling naar een oude boerenwoning, die wat ho gerop stond. Daar zou ze voor haar moeder wat verse eieren halen, zoals zij wel vaker deed. Twee, drie honden kwamen van het erf af, blaffend haar tege moet. Maar ze kenden Marjorie wel en waren spoedig gekal meerd, toen zij tot de dieren sprak. Honderden jaren had deze boerderij reeds op die afgezon derde plek gestaan en haar lage zoldering, eiken beschot, zware balken, diepe schouw en ge beeldhouwde kasten waren even zovele overblijfselen uit lang vervlogen dagen. Toen Marjorie de boerenplaats verlaten had, liep ze over de brug, die de oevers der beek verbond, welke in het berg meertje uitstroomde. Op de brug staande zag ze langs de water kant een gehele strook van ver- geet-mij-nietjes. Zij daalde voor zichtig bij de oever neer tot aan de waterkant en plukte de lieve bloempjes. Toen ging ze in het gras zitten om ze van de natte wortels te ontdoen en in haar mandje boven de eieren, een plaatsje te geven. (Wordt vervolgd.) Bouwkas „Rohyp" aan de heer B. C. Verwijs van f9089.waar van le hypotheek f 7725.en 2e f 1364.—. De aftredende leden der ad viescommissie Woonruimtewet werden herkozen. Medegedeeld werd, dat de vroegere gemeente ontvanger, de heer B. Bossers, zich op het Ambtenarengerecht heeft beroepen. B. en W. werden gemachtigd namens de gemeente op te treden. Besloten werd de wnd. gem. ontv. zo mogelijk eenmaal per maand te A.J. Polder zitting te doen houden. Medegedeeld werd, dat aan verstrekte voorschotten van evacuatiegelden nog- f 30.798.36 moet worden terugbe taald. Op verzoek van de heer Stormzand, tijdens de rondvraag, zal aan de gemeenteopzichter opdracht worden gegeven de haag rond het kerkhof te A.J. Polder wat te verfraaien. Da heer Verwijs vroeg inlich tingen over de keuring van vee en vlees. Het vrijwillig verzeke ren van varkens voor huisslacht wilde hij aanmoedigen. Voorts informeerde h(j naar het bouwvolume van de heren Aarnoutse en Dekker. Bij de eer ste is men met de bouw begon nen, de bouw bij de heer Dekker ondervindt stagnatie, omdat nog niet bekend is, of er een benzine pomp zal worden geplaatst. Deze spreker pleitte voorts voor de bewoners van de Oostdijk, die veel hinder ondervinden van de rupstractor van de heer W. Rijs tenbil, voor een zitbank voor de ouden van dagen op de kade, voor demping van de sloot tus sen Dekker en Mol en voor spoedige riolering. De heer Quist sprak over een sloot te A.J. Polder bü het nieu we transformatorhuisje. De buurtbewoners willen die dem pen (evenals de omwonenden van eerstbedoelde sloot), als de gemeente voor riolering zorgt. WOLPHAARTSDIJK. Er worden drie woningen op het Villaterrein gezet. Donderdag kwam de raad van Wolphaartsdijk in spoedvergade ring bijeen. Als enig punt stond op de agenda de woningbouw. De voorzitter, burgemeester v. Oeveren, deelde mede, dat de bouw van drie woningen aan de Prinses Julianaweg, waartoe de raad in zijn vergadering van 7 Juli 1950 besloot, niet door kan gaan. De oorzaak hiervan is ge legen in de diverse prijsverho gingen en regeringsmaatregelen. In de plaats hiervan zal het ech ter wel mogelijk zijn drie wonin gen te bouwen op het Villater rein, in aansluiting op de vijf waartoe reeds eerder besloten is. Na enige bespreking wordt z. h. st. besloten tot de bouw van deze drie woningen met verminder de rijksbijdrage en de bouw hier van op te dragen aan aannemer Priem voor de som va f 7050 per stuk. Tevens worden burgemees ter en wethouders gemachtigd de nodige voorbereidingen te tref fen tot verkoop van deze wonin gen aan particulieren. In een aan de mosselkwekers gezonden circulaire komt het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom enigszins terug op de toezeggin gen, gedaan in het rondschrijven van 18 Augustus. Werd toen de gelegenheid opengesteld zich in groepen van 10 bedrijven te verenigen, die dan ieder een gedeelte van de Waddenzee zouden toegewezen krijgen om te bevissen, thans wordt medegedeeld, dat men zich opnieuw in groepen van 10 bedrijven moet opgeven, waar mee de vorige opgave vervalt. Het ligt in de bedoeling van de Inspectie der Visserijen het Friese Wad en het Groninger Wad open te stellen voor slechts één groep van 10 bedrijven, die daar gedurende een langere pe riode de visserij op halfwas- en consumptiemosselen zal uitoefe nen. Deze groep krijgt de beschik king over door haar in overleg met de Visserij-Inspectie uit te kiezen proefpercelen. Het is de bedoeling, dat het verzamelde halfwas en zo nodig ook de ge viste mosselen aldaar worden uitgezet. Zijn de consumptiemos selen geschikt voor levering, dan zal het Aan- en Verkoopkantoor orders voor aflevering in Zee land doorgeven. De halfwasmos selen blijven voorlopig staan en zullen zodra hiervoor gelegen heid bestaat, tegen een vastge stelde prijs via het Aan- en Ver koopkantoor moeteft worden af geleverd aan de kwekers, die hiervoor in aanmerking wensen te komen. Mocht niet voldoende belang stelling of gelegenheid bestaan de halfwas mosselen af te ne men, dan blijven ze staan, totdat ze opgegroeid zijn tot consump tiemosselen. De consumptiemosseien, wel ke direct kunnen worden gevist; kunnen op bestelling van het Aan- en Verkoopkantoor wor den afgeleverd in Zeeland, in dien de mosselen aan bepaalde minimumeisen voldoe Indien meerdere groepen zich voor deze nieuwe regeling opge ven, dan zal door loting worden vastgesteld, welke groep, naar de Waddenzee gaat. Voor verschillende Kwekers is dit* ongetwijfeld een teleurstel ling. Immers bijna allen hadden zich opgegeven en velen hadden goede moed om dit najaar op het Wad, met het vissen van con sumptiemosselen hun bedrijf gaande te kunnen houden. Vooral nu deze week uit in Zeeland, aangevoerde partijen mosselen bleek, dat de kwaliteit veel beter is dan de eerst aan gevoerde partijen deden ver moeden, had men goede hoop, dat ook onder de in het wild groeiende mosselen nog par tijtjes zouden kunnen worden gevonden met een hoog visge- wicht. Van de nieuwe regeling zullen echter slechts 10 kwekers uit ge heel Zeeland kunnen profiteren. Hongaarse actie tegen religieuze orden. De Hongaarse regering heeft een decreet uitgevaardigd waar bij alle religieuze orden op vier na hun activiteit moeten staken. Aan 59 religieuze orden is ge last, hun kloosters binnen drie maanden te verlaten. De vraag hoe in het levens onderhoud van de meer dan 10.000 getroffenen moet worden voorzien, zal een commissie be staande uit vertegenwoordigers van de regering en de kerk, moe ten oplossen. Het besluit der Hongaarse re gering is een uitvloeisel van het Grösz (naar beweerd werd uit „accoord" dat aartsbisschop Jozef naam van de Kerk) op 30 Augus tus heeft gesloten met de com munistische regering. In deze overeenkomst werd het aantal religieuzen bepaald, dat de volksrepubliek voor de geestelij ke verzorging en het onderwijs van haar onderdanen nodig zou hebben. vim GEEN GELIJKSTELLING. De vorige week heb ik het be staan aanmerking te maken op het feit, dat aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland medewer king voor de stichting van een middelbare meisjesschool werd geweigerd. En dat, terwijl voor twee openbare inrichtingen van die aard wèl medewerking werd verleend. Nader bedacht ik, dat mijncri- tiek misschien toch niet geheel gegrond was. De mogelijkheid zou bestaan, dat een te weinig in Zeeland werd gecompenseerd door een overvloed in andere provinciën. Dat zou dan voor Zeeland niet prettig zijn, maar de weigering krijgt dan toch een ander karakter. Intussen ontving ik hierom trent enkele cijfers. Daaruit bleek mij het vol gende. Het aantal Christelijke H.B.- scholen in ons land bedraagt in totaal 20 en het aantal Christe lijke gymnasia 9. Zeeland komt op deze lijst niet voor. Daarnaast zijn er in ons land 22 Christelijke lycea, waarvan 1 in Zeeland. Verder zijn er in ons land naast een 12-tal openbare Mid delbare meisjesscholen, in totaal 2 Christelijke inrichtingen van die aard. Van overvloed is dus geen sprake. En toch werd voor Zeeland dt noodzakelijke medewerking ge weigerd. Van gelijkstelling is dus na een schoolstrijd van meer dan een eeuw, geen sprake. Feestdag op „Vrederust". In de plaats van het Koningin- nefeest werd op de inrichting Vrederust" op Donderdag een groot terreinfeest gehouden. De muziekvereniging „Eupho- nia" begon des morgens met een rondwandeling langs de pavil joens, waarop gezamenlijk naar het feestterrein werd gewandeld. Ds v. d. Berg hield hier eerst een feestrede, waarna diverse volksspelen, als kruiwagenrace's en ringsteken op tandems werden gehouden. Ter afwisseling speelde de muziekvereniging. De kruiwagenrace werd gewon nen door zuster N. den Hamer met zuster N. Schreuder, die over het parcours 51 sec. liepen. 2e prijs werd behaald door de zus ters Besseling, die er 53 sec. over deden. De tandemwedstrijd werd ge wonnen door F. de Smit en mej. C. van Ree; 2e prijs de heer M. de Jonge en mej. A. Minderhoud. In de middag waren er volks spelen voor de patiënten, waar voor grote belangstelling bestond. Als attractie was er nog een goochelaar mr Joghny, die een leuke uitvoering gaf. 's Avonds was er in het ont spanningslokaal een instuifavond voor het personeel. KATTENDIJKE. Drie woningen te Wilhel- minadorp. Vrijdagavond kwam de raad in spoedvergadering bijeen. De heer Valk van de Centrale Dienst gaf een uiteenzetting over de bouw van woningen met verminderde Rijksbijdrage te Wilhelminadorp. In principe werd besloten 3 woningwetwo ningen te bouwen. De huurprijs zou lopen van plm. f 5 tot f 5.35. De bouwkosten zullen bedragen rond f21.300. Truman heeft zijn minister vau buitenlandse zaken, Acheson, be last met de uitvoering van zijn „punt vier"-program voor hulp aan verder te ontwikkelen lan den. I>e laboratoria van het Calif or- nische Technologische Instituut hebben twee nieuwe scheikundige elementen gevonden, waardoor 't aantal elementen, dat de schei kunde kent, tot honderd gestegen is. Volgens de Canadese minister van defensie, Brooke Claxton, zal Canada voorstellen, aan zijn Eu ropese bondgenoten twee derden of meer van de uitrusting, nodig voor een legerdivisie, over te dra gen. Attlee zal de kwestie van ver trouwen stellen, wanneer zijn 34 milliard gulden omvattend herbe wapeningsprogram Dinsdag in 'n bijzondere zitting van het Britse Lagerhuis zal worden behandeld. Het Britse algemene vakver bond heeft de slotzitting van zijn jaarlijks congres te Brighton be sloten 369.000 gulden te besteden voor steun aan de vakbeweging in India, Pakistan en de Britse kolonieën. De Unesco heeft een crediet van 175.000 dollar beschikbaar gesteld om haar bijdrage aan de activi teit der V.N. in Korea te finan cieren. De Beierse premier, Hans Er- hard, is tot voorzitter van de Duitse bondsraad ^Eerste Kamer) gekozen. De geallieerde raad voor Bur gerluchtvaart in West-Duitsland heeft de West-Duitse regering toegestaan vliegtuigen te huren voor het vervoer van regerings functionarissen. West-Duitse autoriteiten heb ben, naar het West-Duitse econo mische nieuwsbureau meldt, de levering van 30.000 ton staal aan Oost-Duitsland goedgekeurd. Volgens Egypte, heeft Israël 2.000 Arabieren uit het Negeb- gebied gedwongen naar Egypte te gaan. St. Nicolaas- en kerstpakket ten voor Nieuw (4»ea moeten resp. voor of 20 September en 31 October a.s. ter verzending wor den aangeboden. De Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft afwijking van de goedgekeurde plannen bij bouw van huizen met Rijkssteun een ernstig ver grijp genoemd, dat in de toe komst streng zal worden ge straft.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2