Westelijke defensie wordt versterkt. NIEUWS Meer Amerikaanse troepen naar Europa. Geslaagde jubileumviering van „Ons Genoegen" te Kats. Weer sterke aanval op Taegoe. Westkappels dameskoor vierde 30-jarig bestaan. Krijgt Middelburg toch een jachthaven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kloetinge gaat drie woningen bouwen. Zangverenigingen zetten hun beste beentje voor. Noord-Koreansn vermommen zich als Amerikanen. 116 Schotse mijnwerkers gered. Toespraken, muziek, bloemen en enveloppes met inhoud. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, ojj geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1659 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 11 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZtlDCMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.08 u., onder 19.03 u. Maan op 8.19 u., onder 19.11 u. Nieuws Maan 4.29 u. Hoog wachter Dinsdag 12 Sept.: Vlissingen: 2.01 u. 2.08 m., 14.09 u. 2.06 m. Terneuzen: 2.28 u. 2.25 m., 14.39 u. S.23 m. Wemeldinge: з.43 u. 1.82 m., 16.00 u. 1.67 m. Zierikzee: 8.33 u. 1.58 m., 15.44 1.42 m. President Truman heeft Zaterdag bekend gemaakt dat hij heeft toegestemd in een aanzienlijke vergroting van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa. De omvang van deze Amerikaanse versterkingen en de tijd, waarop zij zullen aankomen, zullen wor den vastgesteld in overleg met Amerika's bondgenoten in het At lantisch Pact, aldus verklaarde Truman. Naast deze maatregel tot versterking van do Westelijke defen sie zijn nog meerdere plannen in voorbereiling. Zo zal Amerika Frankrijk en Engeland voorstellen m een Amerikaanse opperbe velhebber te benoemen van de te vormen Noord-Atlantische strijd macht, terwijl ook overwogen wordt de verdere ontmanteling van militaire Installaties in West-Duitsland stop te zetten. Generaal Mark Clark, bevel hebber van de Amerikaanse grondstrijdkrachten, verklaarde gisteren bij aankomst in Frank fort uit Washington, dat de door president Truman beloofde ver sterking van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa niet lang op zich zou laten wach ten. Generaal Clark zal verslag uitbrengen over de gevechtspa raatheid van Amerikaanse troe pen over zee. Naar zijn mening zouden gevechtsklare troepenver sterkingen voor de lente in Euro pa zijn aangekomen. Zij zouden waarschijnlijk naar Duitsland ge zonden worden. De omvang der uitbreiding van de Amerikaanse troepensterkte in Duitsland zou afhangen van de uitbreiding van de troepensterkte van de andere landen van het At lantisch Pact. Amerikaanse voorstellen. Men venvacht, dat Engeland en Frankrijk hun goedkeuring zul len hechten aan een Amerikaans voorstel om een Amerikaanse op perbevelhebber te benoemen over de strijdkrachten van de Atlan tische mogendheden in West-Eu ropa. Een voorstel daartoe zal komende week door Acheson wor- Besluit viel na geheime zitting. Do raad van Kloetdnge heeft Zaterdagochtend besloten tot de bouw van drie woningen in de Prins Bcrnhardstraat. Deze wo ningen worden 227 M' groot en worden door de aannemer J. Bay- ens uit Kapelle, gezet voor 121.265.—. Het besluit werd in een spoed vergadering genomen, waarbij men ook nog in besloten zitting overging. De heer J. H. Valk, directeur van de Centr. Dienst voor Bouw en Woningtoezicht op de Beve- ianden, was ter vergadering aan wezig om toelichting te geven. Destijds wilde Kloetinge één gro te woning neerzetten en twee kleinere voor de prijs van f 18.500. Dit plan werd door de Prov. di rectie afgekeurd en moest toen omgewerkt worden. Inmiddels kwam de premieregeling, waar door de bouwplannen weer in het water vielen. De woningen komen nu op een huur van f 5.30 per week. De heren D. Schipper en R. Buitenhuis waren er vierkant voor, het plan te accepteren. Want, zo zei laatstgenoemde, ie dere gelegenheid om de woning nood te lenigen, moet worden aangegrepen. De heer Schipper had alleen 't bezwaar, dat de Kloetingse aan nemers geen gelegenheid hadden gekregen voor deze bouw in te schrijven. Dit kon, volgens de heer Valk, echter niet anders, omdat hij met plannen moest komen. De heer Bayens moest voor Dinsdag be scheid hebben i.v.m. de bestelling van het materiaal. „Laten we dan nu nog even overleg plegen met de Kloetingse aannemers", advi seerde men. Dat werd een moei lijke kwestie, want, zo zeide de heer Valk, indien met andere aan nemers contact wordt opgeno men, dient Bayens hiervan in kennis te worden gesteld, waar door deze vrij komt van zijn aan bod. Lukt het met de Kloetingse aannemers niet, dan liep men de kans dat Bayens het ook niet meer deed. Dit leverde zoveel problemen op, dat de raad in ge heime zitting overging. Na drie kwartier gingen.de deuren weer open en werd medegedeeld, dat men de aannemer Bayens het werk toch maar zal geven. Laten we de volgende keer echter ook eens om de plaatselijke aanne mers denken, adviseerde de heer Schipper nog. Tenslotte besloot de raad een kasgeidlening aan te gaan van f 10.000 tegen 1% pet. 's jaars. den gedaan op de bijeenkomst van de ministers van buitenland se zaken der Westelijke Grote Drie. Van gezaghebbende zijde wordt te Washington verklaard, dat Acheson de volgende voorstellen aan zijn Britse en Franse colle ga's zal voorleggen: 1. Benoeming van een Ameri kaanse opperbevelhebber over de te vormen collectieve Noord-At lantische strijdmacht; 2. Integratie van een West- Duitse strijdmacht ter sterkte van een divisie in de collectieve Atlantische strijdmacht; 3. Vergroting van het aantal divisies in Europa; 4. Vergroting van het aantal Britse troepen in Europa met toe voeging van Canadese eenheden 'en 5. Vergroting van de omvang der strijdkrachten van de West- Europese landen van het Noord- Atlantisch Pact; 6. Versterking van de bestaan de politiemacht in West-Duits- land. Men verwacht, dat de beide voorstellen betreffende Duitsland (2 en 6) oppositie van de beide andere ministers zullen onder vinden. Stopzetting van ontmantelingen. De Westelijke geallieerden ver wachten een einde te maken aan de ontmanteling van militaire in stallaties in West-Duitsland, zo wordt in gewoonlijk welingelichte geallieerde kringen te Bonn ver nomen. Een Britse woordvoerder ver klaarde, dat de kwestie thans te Londen wordt besproken en dat er mogelijk binnen een paar da gen een verklaring hierover afge legd zal worden. van de herstelbetaling is thans bijna voltooid. Een maand gele den zeide de Britse commissaris voor Noord-Rijnland-Westfalen, Bishop, dat deze ontmantelings werkzaamheden in zijn deelstaat van toen af gerekend over onge veer 6 weken beëindigd zouden zijn. In zijn land ligt het Ruhr- gebied. In geallieerde kringen is men van mening, dat de ontmanteling van militaire objecten stop gezet si „naar aanleiding van de ver slechterde veiligheids toes tand van West-Duitsland na het uitbreken van de Koreaanse oorlog". De geallieerde politiek, zo ver klaart Reuter, is er sinds de oor log op gericht 'n scherpe scheids lijn te trekken tussen „ontman teling ten behoeve van de herstel betaling" en „demilitarisatie- werkzaamheden". De vernietiging van het oorlogspotentieel op in dustrieel en ander gebied. De toe passing van deze politiek door de Britse bezettingsautoriteiten vormde een van de voornaamste obstakels in de Brits-Duitse be trekkingen. Zulks leidde tot een aanzienlijke mate van impopula riteit van de Britten. Goese carillon over enkele weken compleet. Naar wij vernemen, zal het Goese carillon over enkele weken verrijkt worden met negen kleine kloi?.#, de laatsten die nog aan het fraaie beiaardspel ontbreken. De klokjes zijn reeds gegoten bij de fa Eysbouts te Asten en zijn thans naar de fa Van Bergen te Heiligerlee gestuurd om afge werkt en zuiver gestemd te wor den. Deze aanwinst zal de zuiver heid van het carillonspel zeker ten goede komen. Eindexamens Zeeuws Technisch Instituut te Goes. Aan het Zeeuws Technisch In stituut te Goes zijn geslaagd voor het examen waterbouwkundig op zichter de heren S. Cornelisse te Bergen op Zoom; P. L. van Halst te Kortgene; M. S. van Hoeve te Sas van Gent; J. Houtekamer te Krabbendijke; C. J. de Kater te Kortgene; P. Klopmeijer te Dom burg; A. Mullié te Kortgene; J. G. Mullié te Middelburg; K. Over- beeke te Krabbendijke; C. W. Schippers fe Kortgene; J. M. J. Schrijver te Goes; M. J. v. d. Vel de te Bruinisse en J. de Visser te Domburg. Twee candidaten wer den afgewezen. Een miezerige regen heeft Za terdagmiddag getracht 't dertig jarig jubileum van de zangver eniging „Ons Genoegen" te Kats langzaam maar letterlijk in het water te laten belanden. Maar Pluvius heeft geen rekening ge houden met de liefde die de Zeeu wen voor do zang bezitten. Zo kon het gebeuren, dat het zang festijn ondanks de regen ten vol le mocht slagen. De ontvangst. In de zaal van de heer J. S. Versprille, waar des middags een officiële ontvangst plaats vond, waren de voorzitters en directeu ren van de zes aan het feest deel nemende verenigingen gezellig bijeengeschaard, samen met het ere-comité, het regelingscomité en de leden van het Bondsbestuur. Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene, tevens ere-voorzitter, Wika Veenhoven te Goes geordend. Gistermorgen is in de Ned. Herv. Kerk te Goes de nieuwe Wika, W. Veenhoven, geordend tot zijn diensttaak. Deze taak zal bestaan uit het leiding geven aan het jeugdwerk. De ordening werd verricht door ds Odé, die een pre dicate hield over „Roeping", n.a. van 1 Sam. 3 10; waarin de He- re zich tot de jeugdige Samuël wendt en deze zich ter beschik king stelt in Gods dienst. Na de ordening sprak ds Odé een persoonlijk woord van wei- kom tot de nieuwe jeugdleider. Ook werd een hartelijk woord van dank gesproken tot de vorige Wi ka. „Wika De Zeeuw heeft", al dus ds Odé, „het woord Wika in Goes een sympathieke klank ge geven. Het begrip Wika heeft hij een zeer bruikbare betekenis ge geven". De ontmanteling ten behoeve sprak een welkomstwoord. Hij Zondag kort na middernacht heeft de communistische Infanterie de Amerikaanse stellingen op 13 km ten Noorden van Taegoe aan gevallen. Het schijnt dat het hier gaat om een geweldig offensief tegen deze stad. Van weerszijden kwam de artillerie in werking en de Amerikaanse luchtmacht viel de vijandelijke stellingen van op geringe hoogte aan. Te Taegoe kon het kanongebulder duide lijk worden gehoord. De eerste stormloop werd uitgevoerd door slechts enkele honderden Noord-Koreanen, doch om een uur des ochtends meldde men ernstige gevechten. Men valt uit liet Noorden en uit het Noord-Westen aan. Vol gens waarnemers zal dit „de sterkste Noord-Koreaanse aanval" zijn „waartoe men in staat is". Ook vanuit 't Zuid-Westen wordt aangevallen. Een Noord-Koreaan- se krijgsgevangene verklaarde, dat men opdracht had ontvangen Taegoe voor zonsopgang (Maan dag) te veroveren. KRIJGSLISTEN. Tweehonderd Noord-Koreanen, in Amerikaanse waterdichte jas sen en helmen, kwamen in de loop van Zaterdag zomaar een hduvel, 10 km ten Noorden van Taegoe, opwandelen en voerden een aanval bij verrassing uit op de daar verschanste Amerikaanse infanteristen. De overrompelde Amerikanen trokken een 800 me ter terug naar een verderop ge legen heuvel doch wisten de N.- Koreanen toch te verslaan, aldus Reuters correspondent Lionel Hunt. De Amerikanen verwacht ten landgenoten of Zuid-Koreanen om hen af te lassen en daarom waren zij door de nadering van de naar het leek bevriende groep militairen niet gealarmeerd. De vermomde Noord-Koreanen deden in het geheel geen pogingen om dekking te zoeken, aldus verhaal de een Amerikaanse sergeant achteraf. Zij kwamen kalm aan gewandeld heel gewoon met el kander sprekend. Sommigen schreeuwden iets naar anderen en kregen antwoord. Op korte afstand van de Ame rikanen gekomen., openden de vermomde Noord-Koreanen plot seling het vuur en stelden machi negeweren op. De Amerikanen moesten terugtrekken, doch kon den later in een tegenaanval de Noordelijken terugdringen. In de sector Jontsjon probeer den Noord-Koreanen dezelfde krijgslist, doch daar mislukte zij. Elders schoten Noord-Koreanen rookgranaten op Zuid-Koreaanse geschutsstellingen om naderende straalbommenwerpers in de waan te brengen, dat daar de voor hen gemarkeerde doelen lagen. Een Amerikaanse waarnemer, die de aanval van de grond leidde, waarschuwde de piloten, dat de Zuid-Koreanen geen rookgrana ten hadden en leidde de aanval lende vliegtuigen naar de Noorde lijke posities. HET NEDERLANDS DETACHEMENT. Majoor M. P. A. den Ouden, die belast was met de vorming van een onderdeel der Kon. Land macht dat ter beschikking van de Ver. Naties zal worden gesteld, is thans belast met het commando van dit onderdeel in de functie van commandant Nederlands de tachement Verenigde Naties. Verschillende van de Nederland se vrijwilligers, die Vrijdag onder de wapenen zijn gekomen vertel den dat zij dreigbrieven ontvan gen hadden. Geadresseerd: „Aan de beroepsmoordenaar zo en zo". Zij waren er niet van onder de indruk. Want deze vrijwilligers zijn zo! Eén van hen heeft nog net kans af te studeren en, met zijn docto- raal-rechten naar Korea te gaan. „Maar wat wil je daar doen?" heeft men hem ter keuring ge vraagd. Hij zei dit: „Van alles, als ik maar in de voorste linie kan staan!" De opbrengst van de collecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" bedroeg te St Laurens f 46,66. Te Middelburg was de opbrengst van deze collec te f 827,82. Beroepen te Maasland zowel als te Monnikendam ds H. J. J. Keyzer, Herv. predikant te St Laurens. noemde het een prestatie een ver eniging 30 jaar lang in stand te houden in zo'n kleir.e gemeen schap als Kats. Na de deelnemers en toeschouwers een prettige dag te hebben toegewenst, zegde hij tot slot het bestuur van „Ons Ge noegen" alle steun toe in de toe komst. De secretaris van de Zeeuwse Zangersbond, de heer P. C. Schip per uit Kortgene, sprak, mede na mens voorzitter T. L. Jonker uit Haamstede, die verhïhderd was, een gelukwens. Hij had een spe ciaal woord voor voorzitter A. Platschorre, die er steeds voor gezorgd heeft, dat er in de ver eniging „een vogelkooi" zei de heer Schippers een vaste kern bleef bestaan. Nadat de heer M. Breas, voor zitter van het regelingscomité 'n gelukwens had uitgesproken, kon de heer A. P. Holster uit Hans- weert, als oud-dirigent van „Ons Genoegen" en oud-Katsenaar de oude banden weer eens hechter aaneenweven. Ook hij had een extra woord voor de heer Plat schorre. Nadat de heer Platschorre de sprekers voor hun woorden en de burgerij voor de in de loop der jaren ontvangen steun had be dankt, werd de erewijn rondge diend en bracht burgemeester Schuit een toast uit. Achter de muziek Toen schaarde men zich achter de muziekvereniging „Excelsior" en werd een rondgang door het dorp naar de Voorstraat gemaakt waar tegenover „Het Wapen van Kats" 'n keurig overdekt podium was opgesteld. En hier, terwijl de regen zachtjes maar gestadig de kleding doorweekte, klonk het bondslied en brachten de vereni gingen hun liederen ten gehore. Er werd over het algemeen prima gezongen. Afgewisseld door een concert van „Excelsior" en samenzang traden hier achtereen volgens op het „Gemengd Koor" uit 's-Heer Abtskerke o.l.v. dir. W. L. Harthoorn uit Goes, de ju bilerende vereniging zelf, „Zang Veredelt" uit Kortgene o.l.v. dir. F. Smit, „U.D.I." uit Souburg, dir. B. Vleugels, „Zanglust" uit Wilhelminadorp, dir. F. Tammin- ga uit Goes, en „Zang en Vriend schap" uit Wissekerke o.l.v. dir. P. A. van Damme. Na de pauze heeft burgemees ter Schuit de medailles uitge reikt. „Ons Genoegen" kreeg de medaille die de burgemeester zelf beschikbaar had gesteld, „Zang en Vriendschap" die van de Zan gersbond, „Zang Veredelt" die van de landbouwer P. de Regt, „Ex celsior" de medaille van het rege- Na urenlang hard werken zijn de reddingsploegen er gisteren in de vroege morgenuren in geslaagd 116 mijnwerkers, die Donderdag avond door een modderlawine in een mijngang van de Knockshin- mochsteenkoolmijn te Conmock in Ayrshire (Schotland) werden opgesloten, in veiligheid te bren gen. De mijnwerkers bevonden zich op 220 meter diepte en wa ren door een met gas gevulde ruimte van de buitenlucht ge scheiden. De redders moesten de mijnwerkers met gasmaskers door de anderhalve km brede „gas- muur" heenbrengen. Er is geble ken dat in totaal 129 mijnwerkers van de buitenwereld waren afge sloten. Hiervan zijn er 116 gered, van de overige 13 ontbreekt elk spoor. Men vreest voor hen het ergste. Opvoering „De poorten der hel" in Go»s. Als besluit van iiaar tournee door Zeeland heeft de lekespel- groep van de C.I.C.S.A. Zaterdag avond in 't Schuttershof te Goes onder regie van ds H. Aalbers, het lekespel „De poorten der hel" opgevoerd. Ook in Goes was de belangstelling overweldigend. Slechts met moeite kon aan al le belangstellenden een plaats worden gegeven. Zoals reeds in een vorig verslag is opgemeekt worden in dit stuk de touten van de kerk onverbloemd en genade loos in het licht gesteld. Zoals hit de na afloop volgende discussie bleek, beeldt dit stuk de werke lijkheid uit; zij het dan ook dat de gesignaleerde fouten zich in de practijk niet zo geprononceerd presenteren. Ds Odé sprak een inleidend welkomstwoord. Na afloop van de tournee van deze groep door Zeeland, kan men de Prov. Commissie van Bijstand van de Ned. Herv. .Kerk niet an ders dan dankbaar zijn voor het organiseren van deze tournee. Regisseur, spelers en speelsters van deze C.I.C.S.A. lekespelgroep verdienen warme dank voor de wijze waarop zij in Zeeland dit spel hebben gebracht en ook voor de wijze waarop zij aldus 't leke spel hebben gepropageerd. Het is te hopen dat de pogingen van de sectie cultureel werk van de Prov. Commissie van Bijstand om te komen tot oprichting van een Zeeuwse lekenspelgroep met suc ces zullen worden bekroond. Het goede lekespel kan in Zeeland zeer zeker nog een belangrijke in vloed ten goede doen gelden, dat hebben ook deze opvoeringen doen zien. De sluiting van de radio zenders. In afwijking van eerder gepu bliceerde berichten, dat de zen ders van de omroepverenigingen op de eerste 5 werkdagen van de week zouden sluiten van 7.30 8.30 uur en van 16.3018.00 uur, op de Zaterdagen van 7.308.30 uur., terwijl de Zondagen buiten de beperking vallen, wordt thans medegedeeld, dat op verzoek van de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen op de weekdagen de sluitingsuren in de morgen zullen zijn van 7.309.00 uur. Voetbaluitslagen, Eerste klasse: V.C.K. IKloe tinge I 03; Driewegen ITer- neuzense Boys I 64. Tweede klasse: Kloetinge II Krabbendijke II 61; Terneuzen- se Boys IIDriewegen H 23. Junioren: V.C.K. ASeroos- kerke A 61; Terneuzense Boys Z.V.V.V. 4—2. In ue iv ie awe Hiexunaerkazerac te a-U ravenhage is de eerste groep vrijwilligers voor Korea onder de wapenen gekomen. Bij de fourier werd de militaire kleding in ontvangst genomen. Wist u, dat het Westkappels dameskoor achter een orgel is ge boren? We zouden het ook niet willen geloven, maar de voorzit ter van dit ln binnen- en buitenland bekende koor, de lieer W. J. K. Dieleman vertelde het Zaterdagmiddag op de ter gelegenheid van 't 30-jarig bestaan gehouden receptie in hotel „De Valk". Piet je, de dochter van Noach Minderhoud kreeg n.l. 30 jaar geleden orgelles van Fieter de Rooy en tijdens één van die lessen, zittend achter het orgel, is de gedachte opgekomen om een koor op te richten. Eerst was het koor gemengd, maar de heren bleken min der voor de zang te voelen en verdwenen de een na de ander. Spijt heeft men daarvan nog niet gehad en hoewel het koor thnas weer een moeilijke periode doormaakt geeft men de moed niet op. Voorzitter Dieleman kon tal van belangstellenden, w.o. 't gemeen tebestuur aan 't begin der receptie welkom heten. Hij zei, dat men graag een daverende fuif zou heb ben gegeven, doch het geld ont brak ervoor. Aangezien het ar chief verdwenen was, kon slechts een bescheiden overzicht van de historie van het koor worden ge geven. De heer C. Roelse, die van het begin af lid is geweest van 't koor, is, toen dit is omgezet in een dameskoor, toch trouw geble ven, want hij nam zitting als be stuurslid en is dit heden ten dage nog. Voor deze trouw werd hem hulde gebracht en voorts werd lof toegezwaaid aan de dirigent, de heer P. de Rooy, die eveneens de strijd niet opgaf, zoals de voorzit ter het uitdrukte, en het koor heeft gebracht op een hoog peil, zodat het de toets der critiek kan doorstaan. UPS EN DOWNS. Het koor heeft het in al die ja ren niet altijd even gemakkelijk gehad en vooral de laatste jaren kenmerkten zich door grote ups en downs. In Mei 1940 moest het koor worden opgeheven, doch zo dra de bevrijding kwam, herrees ook het Westkappels dameskoor en de liederen schalden over het ontredderde dorp en ver daarbui ten. Acties werden ingezet om Westkapelle te helpen en 't koor trok er op uit, zingend te Utrecht Den Haag en Amsterdam. Een van de hoogtepunten in de ge schiedenis werd bereikt en het lingscomitê, „Gemengd Koor" 's-Heer Abtskerke, de medaille van bakker M. v. d. Berge, „Zang- lust" de medaille van de heer J. S. Versprille, terwijl de medaille van het personeel van „Lommer rijk" door „U.D.I." meegenomen werd naar Souburg. Voorts kreeg iedere vereniging een herinne- ringsmedaille. Het slot van de ge slaagde dag was een fakkelop tocht waaraan door jong en oud werd deelgenomen. Gemeenteraad weer in het stadhuis aan de Markt bijeen. In de laatste raadsvergadering Van de Stichting R.K. Voorberei- is uitvoerig gesproken over het gereed maken van het voormalige dok tot jachthaven, mede op ver zoek van de Vereniging voor Wa- toerisme „Schelde" te Vlissingen. Er bleek toen verwarring te zjjn ontstaan, daar men niet precies wist of van de Vereniging boven het verschuldigde liggeld nog f 150 per jaar zou zijn bedongen voor de extra service. De meer derheid van B. en W. stellen nu voor daar „Schelde" niet van plan is deze f 150 per jaar neer te tei len van deze f 150 af te zien en dus alleen het verschuldigde liggeld te heffen. Het geschikt maken van het dok voor jachthaven zal de ge meente een bedrag van f 2190 kosten. Zo dit voorstel wordt aan genomen, zal Middelburg dus zij het een bescheiden jachtha ven rijk zijn. ONDERWIJS. B. en W. stellen voor om f 2150 ter beschikking te stellen van de Herv. school aan het Molenwater voor de aanschaffing van 24 dend Hogfer en Middelbaar On derwijs te Goes werd een verzoek om een bijdrage ontvangen. Daar een dergelijk verzoek van de Ver eniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger onder wijs te Goes destijds werd afge wezen, staat de meerderheid van B. en W. op het standpunt, dat dit nu ook dient te geschieden. Verder zal met ingang van 1 Sept. j.l. eervol ontslag moeten worden verleend aan de heer J. C. Th. Kwak, leraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Voorts stellen B. en W. voor om alle le den van de Commissie van Advies inzake de Woonruimtewet 1947 met ingang van 1 October a.s. te herbenoemen, zodat in de samen stelling van deze commissie geen wijziging komt. Daar een aantal beheersverorderingen binnenkort aflopen, zullen zij opnieuw moe ten worden vastgesteld, waarbij van de gelegenheid is gebruik ge maakt om hier en daar verande ringen in de redactie aan te bren gen. Al deze voorstellen komen aan de orde in de raadsvergade- schoolbanken en drie kachels, ring die Maandag 18 September des middags om 2 uur wordt ge houden. Voor de eerste maal na de ramp van 1940 zal de raad in het Gothisch stadhuis aan de Mrakt bijeenkomen. Middelburgse raadscommissie contra prijzenbureau. Het is nog slechts kort gele den, dat de geheel opnieuw op gebouwde tuinmanswoning vafi de buitenplaats „Toorenvliedt" door de huurder kon worden betrok ken. Het Is een riante woning ge worden, doch alle vertrekken be vinden zich gelijkvloers. Het Prijzenbureau voor onroe rende goederen stelde de huur prijs van deze woning vast op f 600 per jaar, d.i. f 50 per maand, waarbij de kosten van waterleiding voor rekening van de huurder komen. Ondanks het feit, dat de woning eerst enige tijd geleden is betrokken, wil de gemeente de huurovereenkomst op 1 Mei j.l. al doen ingaan. De Commissie van Bijstand van de Middelburgse gemeenteraad is 't met bovengenoemd huurbedrag niet eens en de beslissing is nu aan de raad. Hoe een Prijzenbureau een der gelijke huur kan vaststellen, is onbegrijpelijk, vooral wanneer men deze woning vergelijkt met de middenstandswoningen in de Griffioen, die in huurprijs onge veer gelijk zijn. Dinsdagmiddag zal H.M. Ko ningin Juliana een kort bezoek brengen aan de Utrechtse Jaar beurs. Aalsmeer heeft Zater dagmiddag in Amsterdam de bloemetjes buiten gezet. Voordat het grote bloemencorso door de hoofdstedelijke straten trok werd in het stadion een bloemenspel opgevoerd. Vele duizenden Am sterdammers genoten van het kleurige schouwspel. De die naren van de Heilige Hermandad in Bolsward en de plaatselijke schooljeugd zijn de beste maat jes. 400 schoolkinderen maakten daar Zaterdag op uitnodiging van de gemeentepolitie een prachtige autotocht. Zaterdagmiddag is een 69-jarige kassier van een coöperatief restaurant te Amster dam overvallen. De overvallers slaagden erin zich met een buit van f 1500 uit de voeten te ma ken. -■ Volgend jaar hoopt men te beginnen met de ontginning van 860 H.A. woeste peeigronden in de zgn. Vredepeei, in de gemeente Venray. Men hoopt het plan in 1956 gereed te hebben.— Op de Haagse kermis is een 10-jarige jongen door 'n electrische stroom gedood. Oorzaak was een clande stiene lichtaansluiting waarbij niet geïsoleerde draad was ge bruikt waardoor de afrastering onder stroom was komen te staan. Wederom wordt Japan door 'n taifoen bedreigd. Weerkundigen vrezen dat vandaag de streek van Tokio zal worden bereikt, waar door zeer grote schade zou wor den aangericht. Het nieuwe Griekse kabinet, dat sinds 21 Aug. in functie was, is Zaterdagavond na een nederlaag in 't parlement afgetreden. De leider der (recht se) populistische partij heeft op dracht ontvangen een nieuwe re gering te vormen. Volgens be richten uit Berlijn wordt momen teel in de gelederen der S.E.D. een grootscheepse zuivering voor bereid. Hierbij zouden 2000 partij functionarissen, waarvan 3 Oost- Duitse en 4 provinciale ministers zijn betrokken. Radio Vaticaan heeft ontkend dat tussen de Hon gaarse R.K. geestelijkheid en de Hongaarse regering een vergelijk zou zijn getroffen. ledental liep op tot 60. Toen kwam de neergang en de kleder drachten verdwenen meer en meer, waardoor het aantal leden tot 28 slonk. Ook nu maakt het koor weer een moeilijke tijd door en de voorzitter deed 'n dringend beroep op de jeugd om de gele deren te komen versterken. West kapelle moet blijven zingen, dat was de wens, waarmee spr. zijn rede besloot. FELICITATIES. Namens het gemeentebestuur sprak de burgemeester mr M. Ty« deman, die uiting gaf aan zijn dankbaarheid en enkele hoogte punten uit de jaren na de bevrij ding memoreerde. Spr. zei, dat men het dameskoor niet dank baar genoeg kan zijn voor het geen men na de bevrijding voor Westkapelle heeft gedaan. Van de gelden, die zijn ingezameld, zo zei spr. zal eerlang een verenigings gebouw verrijzen. Na bestuur en directeur te hebben gefeliciteerd bood de burgemeester een veld- bouquet aan alsmede een enve loppe met inhoud. Vervolgens bood de heer F, Naerebout als voorzitter van de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" te Vlissingen gelukwensen aan eveneens vergezeld van een enve loppe met inhoud. Als voorzitter- van de muziekvereniging „O.K.K." de Vereniging „Westkapelle Her rijst" en oud-voorzitter van het dameskoor voerde de heer P. de Vos het woord, die 'n aantal her inneringen ophaalde. Zowel na mens „O.K.K." als „Westkapelle Herrijst" bood de heer De Vos 'n enveloppe met inhoud aan. De laatste enveloppe kwam van de Korfbalvereniging „Stormvogels". Namens de Chr. Gem. Zangver eniging „Looft den Heere" wer den bloemen aangeboden en sprak P. Roelse gelukwensen uit. De rij sprekers werd gesloten door dei heer F. P. Dominicus, die sprak namens de Chr. Mondharmonica- clut „De Krekels". De voorzitter dankte allen voor hun woorden en enveloppes. CONCERT, De receptie bleek juist op tijd te zijn afgelopen, want terwijl de voorzitter zijn laatste woorden uitsprak kwam de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" met haar signaal afdeling aan marcheren om voor hotel „De Valk" enkele marsen te spelen. Nadat de mannen ver versingen waren aangeboden werd een mars door het dorp gemaakt, hetgeen velen op de been bracht. Ondanks de weersomstandigheden was de belangstelling voor het concert dat „Ons Genoegen" des avonds op het schoolplein gaf eveneens zeer groot. Voor dit con cert had men de rijdbare muziek tent uit Vlissingen meegebracht. Aan enkele nummers, die tij dens het concert werden uitge voerd, werd meegewerkt door de signaalafdeling. Wethouder Bouma geridderd. Wethouder Bouma van Bussum, de ontwerper van de bekende zgn. Bouma-woningen, goedkope wo ningen die met verminderde Rijks bijdrage kunnen worden gebouwd, is ter gelegenheid van de inge bruikname van de eerste 35 wo ningen van het type Bouma, be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. ZUID-LIMBURG HERDENKT DE BEVRIJDING. Woensdag a.s. zal in Zuid-Lim burg herdacht worden dat 6 jaar geleden de geallieerde troepen bij Nonbeek de NederlandsBelgi sche grens overtrokken. DE BILT ZEGT: In de vroege ochtend plaatse lijk nevel of mist, overigens bijna overal perioden met zonneschijn en droog weer. Warmer. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1