Voorbeeldbedrijf van 25 ha. voor Walcheren FIIO FOP Tovertwijg Vereniging „Zeeuwse Hulp" steunt slacbt offers van de oorlog. Chefarine,4 Dit najaar reeds gedeeltelijk in exploitatie. en de Prachtige besteding van ingezamelde gelden. Generale Synode Gbr. Gereformeerde Kerken. Wat brengt de RADIO? 4 krachtige pijnstillende middelen in 1 tablet Zeeuws aMetdei Zaterdag 9 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 Walcheren krijgt een voorbeeldbedrijf voor de landbouw en de veeteelt. Het komt onder Hoogelande en het zal een oppervlakte hebben van 25 ha. Het wordt een echt Walchers bedrijf, half bouw land en half weiland. Dit najaar zal de grootste helft al in ge bruik kunnen worden genomen. De bedrijfsvoerder is reeds be noemd. Het is de heer K. Osté te Vrouwenpolder, die vele jaren op een VValehers bedrijf heeft geboerd en de laatste tijd verbonden was aan de Landbouwvoorllchtingsdienst. Het wordt een volkomen nor maal bedrijf. Precies als de an dere bedrijven op Walcheren. Geen enkele boer zal dus kunnen zeggen: de voorwaarden tot een goede, economische bedrijfsvoe ring zijn daar beter dan op mijn eigen bedrijf, want dat zal juist niet 't geval zijn. De grond is van gemiddelde kwaliteit, niet van de allerbeste en niet van de aller slechtste. Het bouwland is zelfs wel iets beneden het gemiddelde, want er is door de inundatie een flinke laag teelaarde afgespoeld. Het ligt in de bedoeling in de komende winter de boerderij en de arbeiderswoning te bouwen. De schuur wil men gereed hebben voor oogst 1951. Het wordt tradi tionele bouw, passend in het Wal- cherse landschap en overeenstem mend met wat hier voorheen was. WAT IS DE BEDOELING? De niet-ingewijde zal zich af vragen, wat nu precies de bedoe ling is van een voorbeeldbedrijf. Om dit duidelijk te maken moet even ingegaan worden op de ge schiedenis van de Nederlandse landbouw, veeteelt en zuivelbe reiding. Er is in de laatste 60 jaar op dit gebied enorm veel bereikt. Technisch staat het Nederlandse agrarische bedrijf op een buiten gewoon hoog peÖ. De vergelijking met andere Europese landen kun nen wij met glans doorstaan. De productiekosten liggen hier meest al iets lager, indien niet gelijk. Deze resultaten konden worden bereikt door voortreffelijk land bouwonderwijs, door voorlichting van ambtenaren zowel als door de pers, door het bloeiende organi satiewezen op grarisch gebied, door het goed georganiseerde cre- dietwezen (boerenleenbanken), door de tot grote ontwikkeling gekomen zijnde coöperaties en tenslotte door de arbeid van tal van wetenschappelijke instituten op gebied van akkerbouw, vee teelt en zuivelbereiding. ECONOMISCHE FACTOREN BELANGRIJK. Maar we zijn zeker nog niet aan het eind. Verbeteringen zijn steeds mogelijk. Werd in vroegere decennia over 't algemeen de meeste aandacht besteed aan technische verbeteringen en op voering van de productie, vanaf omstreeks 1930 en onder invloed van de toen heersende economi sche crisis zijn de economische factoren meer op de voorgrond getreden. Hoe heb ik geboerd? Dat was de vraag, die nog meer dan voorheen, iedere boer zich aan het eind van een jaar stelde. Als gevolg van de toegenomen aandacht voor deze economische factor ontstonden in tal van pro vincies de proefbedrijven, waar talrijke proeven werden genomen op het punt van bemesting, ziek tebestrijding, veredeling van ge wassen enz. Toch komt men hier door niet tot conclusies omtrent de beste resultaten, economisch gezien, die de bedrijven de boe ren opleveren. Zo ontstond de ge dachte van de voorbeeldbedrij ven. Dit zouden bedrijven dienen te zijn, waar niet proeven werden genomen, maar waar door een volkomen verantwoorde wijze van bedrijfsvoering een antwoord ge vonden zou moeten worden op de vraag, hoe de beste resultaten be reikt konden worden. ALLEEN PROEFVELDEN IN ZEELAND. Toen de oorlog was geëindigd wenste ook de Stichting ('oor de Landbouw in Zeeland één of meer voorbeeldbedrijven. Er waren hier alleen proefvelden. Voor een voor beeldbedrijf was veel geld nodig. Na vele besprekingen kon uit het Fonds „Scheldemonden" voor de Zeeuwse landbouw een bedrag van f 130.000.worden verkre gen. Voor het beproeven van land bouwwerktuigen en -machines in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen werd f 15.000.beschikbaar gesteld, voor een proefbedrijf op Schou wen f 65.000.en voor een voorbeeldbedrijf op Walcheren f 50.000.Maar dat was lang niet genoeg. Er zou nog heel wat geld bij moeten. En dat is er ook gekomen. Een actie onder de coöperatieve landbouworganisaties in het land leverde-" een bedrag op, uit het z.g. Ierse Fonds, waar in de opbrengst werd gestort van de verkoop van de door Ierland aan ons land geschonken vette ossen werd een flinke som ver kregen en het nog ontbrekende (Ingez. mededeling, advert.) Wanneer hevige pijnen U het leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFARINE „4". Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die stuk voor stuk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders v rheumaiiek, menstruatie-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET bedrag kwam er, toen ongeveer een jaar geleden bleek, dat dit Ierse Fonds nog niet was uitge put. GROND WORDT GEHUURD. De Herverkavelingscommissie Walcheren werd vervolgens ge vraagd gronden, die vrij kwamen doordat Walcherse boeren naar de Noord-Oost-Polder vertrokken, toe te wijzen en al is dit uiter aard nog niet definitief geschied, er kan nu toch op 25 ha. gere kend worden. Een groot deel kan in het najaar reeds in exploitatie genomen worden en de rest het volgende jaar. Een voordeel is, dat de grond niet behoeft te wor den gekocht, maar van de Staat kan worden gehuurd. Men kan nu het hele kapitaal besteden voor de bouw, de aanschaf van vee en werktuigen en als werkkapitaal. Het bedrijf wordt dus gesteld voor de normale lasten, die ieder ander bedrijf heeft. En "de exploitatie moet zo geschieden, dat deze lasten kunnen worden opgebracht. I Ingez. m- M'ng, advert.) De bedrijfsboer is, zoals reeds gezegd, benoemd. Zijn vrouw kent het boerenbedrijf ook uitstekend. Zij is één der beste voormelksters uit Zeeland. Er komt verder één vaste werkman en zo nodig zul len losse krachten worden inge schakeld. Er komen ca. 15 koeien en 2 paarden. Het bedrijf wordt niet gemechaniseerd en de werk tuigenbezetting zal dezelfde zijn als in normale bedrijven van dit soort. IEDERE BOER KAN HET NADOEN. De exploitatie zal zo geschie den, dat iedere andere boer het op zijn eigen bedrijf zal kunnen nadoen. Er zal een goede boek houding worden gevoerd, zodat men alles geheel zal kunnen na rekenen. Er zal voorts bijzondere aandacht worden besteed aan een passende weilandexploitatie (ont watering, bemesting, bewerking, omweidesysteem) en men wil ko men tot een productieve veesta pel, niet door aankoop, maar door goed fokken. Bovendien zullen de koeien zoveel mogelijk uit eigen bedrijf gevoed worden. Verder komen er enkele kweek- zeugen en daarmede wil men de voordelen tonen van de moderne varkenshouderij. Een honderdtal kippen zal niet ontbreken,maar het houden daarvan zal ook vol gens de moderne economische in zichten geschieden. BEHEER EN EXPLOITATIE. De Stichting voor de Landbouw in Zeeland heeft het financieel beheer en de financiële verant woordelijkheid. De dagelijkse ex ploitatie berust bij de bedrijfs voerder, die in de toekomst in de winsten en eventuele verliezen zal delen. Het exploitatieplan wordt in overleg met hem opgemaakt door een commissie van de Stich ting, waarin zitting hebben twee Z.L.M.-ers, twee C.B.T.B.-ers en één vertegenwoordiger van de landarbeidersorganisaties. 17. Zo liep Filo een hele poos door terwijl hij telkens schichtig omkeek, hij voelde zich helemaal niet op zijn gemak, zo midden in de nacht in het Wilde Woud. Oei, het was verschrikkelijk donker! Hij kon de weg nauwelijks zien en hij moest heel voor zichtig voortgaan om hem niet kwijt te raken. Om wat minder eenzaam te lijken, praatte hij hardop tegen zichzelf. „Brrr. wat 'n woest bos. Wie w-w-weet is-is 't wel bet-t-toverd! De....d-de tovenaar! D-die woont hier ergens, m-misschien wel heel dicht bij! Maar ik ga 'm nu niet zoeken hoor. Ik loop maar door en en dan zal ik wel wachten tot het weer licht is. Terwijl Filo zo in zichzelf liep te praten, was hij ongemerkt op een zijpad geraakt, dat sinds mensenheugenis niet meer gebruikt werd, omdat iedereen het (veel te) griezelig vond om door te lopen, terwijl niemand wist of het eigenlijk wel ergens heen leidde. Onze vriend merkte het pas, toen hij al een heel eind afge- dwaald was. „Wel ""-in-'n-hoed! Dit-dit isik ben op de ver keerde weg! Ik ben verdwaald! O, o, wat moet ik nu beginnen, ik kom hier nooit meer uit! En het duurt nog zo lang voordat het ochtend wordt! Enende minstreel zei, dat het bos be toverd was! Oef, wie weet wat voor beesten in het donker zitten te loeren! Brrr.Daar klonk opeens een schrille kreet door het woud! Filo gilde van schrik en meteen vlöög hij er vandoor, als een pijl uit een boog! Hij verloor alle voorzichtigheid uit het oog en rende tot hij eindelijk weer wat tot bezinning kwam. Wat was dat geweest? 'n Monster? 'n Spook? Angstig keek hij om. Nee, er was niemand die hem achterna zat. Ofwat hoor de hij? GeritselBrroeffüü Daar schoot iets vlak voor zijn voeten over het bospad! Filo maakte 'n sprong, zó schrok hij, maar meteen zag hij wat het was. 'n Konijn! 'n Doodgewoon konijn, zo een als hij zelf wel eens te voorschijn goochelde! Was hij daar nu zo van geschrok ken? Maar die schreeuw? .Ach, nu wist hij het! Natuurlijk! Dat was immers da schreeuw van de uil! Hoe had hij zo bang kunnen zijn. Filo's angst was ineens helemaal verdwenen, hij schaterda van het lachen en hij lachte nog toen hij zijn stok weer opnam en verder het bos inging. zitter dezer commissie is de heer C. Zwagerman, Rijksveeteeltcon- sulent, die wel de promotor van dit voorbeeldbedrijf mag worden genoemd. Als het bedrijf eenmaal in ex ploitatie is zal het ongetwijfeld de volle belangstelling van alle Wal cherse boeren hebben. Zij zullen er kunnen leren, hoe zij hun eigen bedrijven zo economisch mogelijk kunnen beheren. En al is het dan een Walchers bedrijf, het zal de hele Zeeuwse landbouw ten goede komen. Want ook de boeren van de andere eilanden zullen hier Voor- 'veel kumon opsteken. <>p- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 6.07 u., onder 19.06 u. Maan op 4.54 u., onder 19.00 u. Hoogwater Maandag II Sept.: Vlissingen: 1.28 u. 1.91 m., 13.37 u. 1.90 m. Terneuzen: 1.54 u. 2.09 m., 14,07 u. 2.08 m. Wemeldinge: з.08 u. 172 m„ 15.21 u. 1.60 m. Zierikzee: 2.52 u. 1.49 m., 15.05 1.36 m. In onze provincie bestaat de Vereniging „Zeeuwse Hulp", die prachtig werk verricht, maar waarvan weinig Zeeuwen iets afwe ten. Over het doel en de arbeid van deze nu ongeveer drie jaar bestaande vereniging hebben we inlichtingen gevraagd aan do se cretaris-penningmeester, de heer J. C. F. van Kamer te Middelburg en deze vertelde ons o.m., dat in de loop der drie jaren ongeveer 60 gevallen in behandeling zijn geweest, waarmede een bedrag van ca. f 40.000.gemoeid was. Het geld, waarover de vereni ging beschikt, is geheel uit de provincie zelf afkomstig en er is nog ruim voldoende om meer Zeeuwen, die daarvoor in aan merking komen, te helpen. Ieder herinnert zich nog wel de grote actie, kort na de be vrijding van Zeeland tot het ver lenen van hulp aan onze nog niet bevrijde landgenoten boven de rivieren. Was het oorspronkelijk de be doeling alleen goederen in natu- ra in te zamelen, al spoedig bleek dat vele Zeeuwen geld wilden geven. Het Militair Gezag gaf toe stemming daarvoor in België vetten aan te kopen voor Hol land. Helaas bleek dit niet moge lijk tengevolge van deviezen- moeilijkheden enz. Inmiddels hadden de Zeeuwen het enorme bedrag van f400.000 bij elkaar gebracht. Er bleef twee ton over. Het actiecomité, dat bestond uit de heren J. C. F. v. Kamer, J. Boutens, M. Braat en W. Abe leven, heeft toen getracht in het eigen land het nodige te pakken te krijgen. Dat is gedeeltelijk ge lukt. O.m. zijn toen enorme par tijen Friese kaas naar Holland gebracht. Maar er bleef toch nog f 200.000.- over. Er werd besloten dit geld te bestemmen voor hulp en steun aan Zeeuwse oorlogsslachtoffers. Natuurlijk kon men zich niet op het terrein van de materiële oorlogsschade begeven, want dan zou men vele millioenen nodig hebben. De bestemming der gelden. Men besloot hen te helpen, die tengevolge van oorlogshandelin gen of -omstandigheden hun ouders of kostwinners verloren hadden en hen, die door de oorlog lichamelijk of geestelijk zodanig getroffen waren, dat zij daardoor niet meer of onvoldoende in staat waren zich of hun gezin die ver zorging te geven, waartoe zij anders wel in staat zouden zijn geweest. Uiteraard zou deze hulp alleen worden verleend, indien de door wettelijke bepalingen of landelijke instellingen te ver lenen hulp incidenteel niet toe reikend werd geacht. En voorts zouden alleen geholpen worden zij, die in Zeeland woonachtig waren of door de Duitsers ge dwongen waren de provincie te verlaten. Zo is men aan het werk ge gaan. In alle districten van Zee land kwamen contact-adressen en in de loop der drie jaren is heel wat werk verzet. De duur der vereniging is gesteld op 20 jaar, omdat gerekend wordt, dat de kinderen, die nu geholpen worden, dan in hun eigen onder houd kunnen voorzien. Berekend is, dat jaarlijks ca. f 12.000 kan worden uitgekeerd. Na 20 jaar is het kapitaal dan ongeveer op gesoupeerd. Nog meer hulp is mogelijk. Momenteel lopen er nog onge veer 15 gevallen. Er kunnen nog meer Zeeuwen geholpen worden en het is goed, dat zij, indien zij voor steun door deze vereniging in aanmerking komen, de weg weten te vinden. Maar nogmaals: materiële schade wordt niet ver goed en ieder geval wordt zeer nauwkeurig onderzocht. De vereniging, waarvan het bestuur bestaat uit de heren mr J. A. Dumon Tak, voorzitter; van Kamer, secr.-penn. en nota ris R. Batten, bestuurslid, heeft behalve uitkeringen voor een maal ook tal van geregelde uit keringen gedaan. In sommige gevallen wordt nauw samenge werkt met de AVO en de Stich ting 1940—1945. Welke gevallen? Het is wel interessant te we ten, welke gevallen al zo in be handeling zijn genomen. Tal van jonge mensen kregen hun oplei ding betaald. Een meisje kon studeren voor privé-secretaresse. Haar vader was op Walcheren omgekomen tijdens de inundatie. Een jongen kreeg studiegeld voor zijn opleiding tot waterbouw kundig opzichter. Ook zijn vader kwam in de oorlog om het leven. Een andere jongen, wiens vader omgekomen was, kon voor stuurman leren, nog een jongen voor timmerman op de Am bachtsschool, terwijl een jongen, dié een been verloor, zijn studie kosten voor het boekhouddiplo- ma vergoed kreeg. Dan was er een man in Hans- weert, die f 1000 kreeg, waar mede hij de kosten kon betalen na een ernstige verwonding tij dens de oorlog. Een persoon uit Schore verloor een been en kreeg studiegeld voor het midden standsdiploma. Een jongeman, die verplicht in Duitsland was tewerk gesteld en daaruit met t.b.c. terugkeerde, kon gratis voor reclametekenaar studeren én een heel mooi geval was dat van twee meisjes, die aan het Conservatorium te Amsterdam voor zangeres mochten studeren, toen him vader dit, doordat hij zeer ernstig werd gewond in de oorlog, niet meer kon betalen. Twee andere meisjes, recht streeks oorlogsslachtoffers, kre gen hun opleiding voor costu- mière vergoed en zelfs een naai machine. Een man, die beide han den kwijt was, ontving een schrijfmachine, terwijl de AVO hem verder verzorgde. Grote verscheidenheid Dan was er een vrouw, wier man in de Javazee gesneuveld was en wier pensioen te klein was, die geregeld wordt gehol pen voor studie van haar kinde ren. Ook krijgt uitkering een moeder van een jongen, die in Delft studeerde en in het onder grondse verzet zijn leven gaf. Deze jongeman verdiende na tuurlijk nog niets, maar zou la ter kostwinner zijn geworden. Er zijn nog meer mooie voor beelden te geven van 't prachti ge werk der vereniging. Een Zeeuwse jongen kan gratis in Delft voor werktuigkundig inge nieur studeren. Zijn vader kwam bij een beschieting om het leven en zijn moeder kan de studie niet betalen. Een soortgelijk ge val is dat van een jongen, die voor medicus kan studeren. Ge regelde hulp wordt ook verstrekt aan de nabestaanden van twee jongemannen, die ondergronds werkten, gearresteerd werden en later uit Duitsland niet terug keerden. Een zoon van een in de oorlog omgekomene ontving een opleiding tot monteur en drie personen, allen rechtstreeks oor logsslachtoffer, werden in de ge legenheid gesteld een opleiding tot meterijker te volgen. Alle drie werken nu bij de PZEM. Al drie jaren betaalt „Zeeuw se Hulp" nu de reiskosten van ale kinderen, die in de kampen van „Het Vierde Prinsenkind" hun vacantie komen doorbren gen. Men ziet dus uit deze nog on volledige verantwoording van de besteding der Zeeuwse gelden, alle kinderen, die in de kampen en dat er voor deze vereniging een mooi arbeidsterrein ligt. COMMUNISTISCH CHINA EN DE V.N, Trygve Lie, secr.-generaal der V.N., heeft Tsjou en Lai, minister van Buitenlandse Zaken van com munistisch China, meegedeeld, dat, indien de Algemene Vergade ring besluit Communistisch China tot de zitting toe te laten, te La ke Success onmiddellijk maatre gelen getroffen zullen worden voor de ontvangst der delegatie. De heer Sudjatmoko, verbonden aan de Indonesische delegatie van waarnemers bij de V.N. en am bassaderaad, is per vliegtuig uit New York vertrokken. Hij zal zich naar Djakarta begeven, ten einde zijn regering te raadplegen met betrekking tot de Indonesi sche candidatuur voor de V.N. Geen tehuis meer, nu een onderdak in Nederland. Bij de behandeling van de zendingszaken, bracht ds G. W. Polman de laatste boodschap mee van een Inlands predikant uit Midden-Celebes voor deze door guerillas werd weggevoerd: „Toean vergeet de Toradjakerk niet in deze tijd van druk. Bid voor ons!" Overeenkomstig de conclusie van zendingsdeputaten werd be sloten de kerken te verzoeken, de eerste Zondag van October een bidstond en 'n extra-collecte voor de zending te houden. Uit wat ds Polman meedeelde is duidelijk gebleken, dat de zen dingsarbeiders die deze zomer naar Nederland zijn terugge keerd, dit geheel gedaan hebben in overleg met de zendingsdepu taten. Zij zijn tot het laatste ogenblik gebleven, doch achtten het, toen zij waren verdreven, voor de kerken beter te repatri ëren dan werkeloos achter te blijven met de kans, onder te gaan. Er was trouwens geen woonruimte in Makassar en Dja karta. Ds J. van Dalen heeft, te ruggekeerd, met goedkeuring der deputaten informatief contact opgenomen met de Baseier Mis sion. Ds Polman was van mening, dat de aanwezigheid van Euro pese zendingsarbeiders in de bin nenlanden uitgesloten zal zijn, en dat niet alleen op M.-Celebes. Wel kunnen zjj aan de randen van de zendingsvelden als con tactpersonen optreden. De praeses verzekerde, dat de synode mee leeft met de getrof fen miss. predikanten. Moet voor het evangelisatie werk onder de massajeugd, door de daarvoor ingestelde jeugdraad regeringssubsidie worden aan vaard, zoals de zendingsdeputa ten voorstelden? Sommige leden bleken princi piële bezwaren te hebben, maar aangezien de regering geen en kele zeggenschap vraagt, besloot de meerderheid het standpunt van deputaten goed te keuren. Prof. L. H. v. d. Meiden wenste in de acta aantekening van zijn afkeurend prae-advies en ds C. v. d. Zaal van zijn tegen-stern. Breedvoerig werd van gedach ten gewisseld over 'n voorstel van prof. Wisse om meer actief tegen Rome op te treden, door de be noeming van een commissie die dergelijke arbeid kan stimuleren. De synode besloot een com missie te benoemen bestaande uit de predikanten Gruppen, Hen stra, Nederlof, van der Molen en Velema met prof. Wisse als adviseur, die in de zitting van de volgende week met nader uit gewerkte voorstellen zal komen. Ten aanzien van de instructie van het Zuiden tot steunverle ning aan de bouw van een Pro testants Sanatorium in het Zui den des lands door aanbeveling „De slag bij het Manpad" „Ontmanteling" ging niet door. In de buurt van Heemstede ligt het zgn. „Manpad". Daar heeft een bloembollenkweker enkele jaren geleden, zonder vergunning, een schuur neergezet. Die schuur nu, staat voor de helft op Bloe- mendaals gebied, terwijl de an dere helft op Heemsteedse bodem is gevestigd. Dit heeft tot een eigenaardige situatie geleid. Bloemendaal's vroede vaderen besliste^ namelijk, dat het ge deelte van de schuur dat op hun grond staat, afgebroken moet worden. Zo toog een groep Bloe- mendaalse gemeentewerklieden naar het manpad om de „ontman teling" te beginnen. Ze kwamen van een koude kermis thuis, want de huurders van de terreinen rond de schuur weigerden toegang te verlenen. Heemstede tracht nu bemiddelend op te treden en ook het ministerie van Landbouw zou, althans volgens de eigenaar van de schuur, van mening zijn dat de schuur maar moët blijven staan. Op het station te Arnhem arriveerden ongeveer 20 ontheem den, die uit verschillende Duitse kampen zijn ontslagen. Deze ontheemden, allen ouden van dagen, zijn van verschillende nationaliteiten. Zij zullen in diaconale inrichtingen in ons land worden verzorgd. Honderd weeftoestellen verbrand. Gistermorgen om half zeven brak door .onbekende oorzaak brand uit in de 'grote textiel fabriek der N.V. v/h A. J. ten Hoopen en Zn te Neede (Gelder land). In de damast-weverij vond het vuur gretig voedsel. Ook de in dit gebouw ondergebrachte af deling kaartenponserij ging ge heel in de vlammen op, alsmede de ongeveer honderd weeftoe stellen, die daarin stonden opge steld. Het gebouw brandde ge heel uit, waardoor de fabriek zijn kostbaarste en moeilijkst te vervangen afdeling verloren zag gaan. De verzekering dekt dc schade. van de actie tot plaatsing van obligaties en het houden van een collecte, zeide prof. van der Schuit dat dit niet ligt op de weg der synode. Met deze zienswijze verenigde de vergadering zich. Inzake de Jodenzending werd nader besloten aan deputaten op te dragen maatregelen te treffen speciaal voor dit werk. Na drie jaar zullen de financiële conse quenties onder de ogen te zien zijn. Besloten werd voorts deputa ten te benoemen voor controle, overleg en beheer der kerkelijke kassen. Wat betreft de Theologische school, werd besloten dat de zaak van het admissie-examen nader zal worden bestudeerd. Hierbij werd de wens naar objectieve richtlijnen uitgesproken. In de te onderwijzen vakken werd enige wijziging aange bracht; over eventuele verplaat sing van de school naar of bij een universiteitsstad werd nog geen beslissing genomen; aan cu ratoren werd opgedragen naar middelen en wegen om te zien opdat de volgende synode het aantal hoogleraren met een kan uitbreiden, zodat er een profes sor komt in de Oud-Testamenti- sche en een in de Nieuw-Testa- n.entische vakken. Prof. van der Schuit rappor teerde over het verslag van het officieel -orgaan der kerk „De Wekker". Hij overhandigde aan de voorzitter een persoonlijke, gift, van f 10.000.zijnde voor 20 jaar een verhoging van f500 per jaar voor zijn opvolger. Voorts schonk hij een gift van f 18.000 voor het emeritaatsfonds der hoogleraren, zijnde het door hem 18 jaar genoten honorarium als hoofdredacteur. De voorzitter en de nestor der iredikanten, ds J. Jongeleen irachten de hoogleraar hartelijk dank voor deze geste. Met dankbaarheid werd kennis genomen van het schrijven van sympathie van de Generale Sy node der Gereformeerde Kerken in Indonesië in verband met de ramp, die haar zendingsveld op Celebes getroffen heeft. De synode is uiteengegaan tot Dinsdagmorgen 10.00 uur. EEN CONCERT. Kent ge iets zakelijkers, iets dat méér de harde werkelijk heid van het-jaclitige-leven- van-thans demonstreert dan een stationsemplacement? Laatst stonden wij op het station van Den Bosch, wachtend op da trein, die ons terug naar Zeeland zou brengen. En terwijl een stem monotoon door de luid sprekers mededelingen voor de reizigers opsomde, terwijl een lange goederentrein binnenrolde, trof ons, als een streling, een zoet geluid, de klank van eert viool. En kijk, daar op een loslijn, naast het eerste perron, stond een kleine oude woonwagen en voor deze wagen zaten twee jonge zigeuners, bruine knapen met zwarte lokken en vuriga donkere ogen. De een speelde viool, de andere begeleidde hem op een gitaar. Het was een onbekende melo die, maar één, die als de zoela poesztawind het koude emplace ment verwarmde. Zij stonden er met hun wa gentje reeds een week, ver trouwde een kellner van de sta tionsrestauratie ons toe, c.l wachtten blijkbaar op enkele anderen om samen verder te trekken. Het werd een concert, dat door velen zwijgend en met be wondering werd aangehoorde Het werd vaak onderbroken, want Den Bosch is_ een druis station. Dan zag men slechts de vloeiende, liefkozende bewegin gen waarmede de violist zijn in strument hanteerde en de gi tarist in de snaren greep. Dan zag men de muziek. Heel be deesde knapen waren het. Zo kwam een postbeambte op zijn motor, ronkend het terrein op gereden. Meteen brak de mu ziek af en verdwenen de instru menten achter de rug. Vol on rust staarden de twee naar de man-in-uniform die daar nader de. Pas toen hij voorbij was, namen ze aarzelend, hun instru menten weer op en klonken hun melodieën weer over het uitge strekte emplacement. Zondag 10 September 1950. HILVERSUM I (402 m.)VA RA: 8.00 Nieuws. 8.15 Postdui- venberichten. 8.17 Gram. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Voor militairen. 9.10 Postduivenberichten. 9.15 Ver- zoekprogr. 9.45 Causerie. VPRO: 10.00 Voor de kinderen. 10.20 Voor de jeugd. IKOR10.30 Kerk dienst. AVRO: 12.00 Gram. 12.40 Gram. 13.00 Nieuws. 14.00 Boe kenhalfuur. 14.30 Symphoniecon-, eert. (15.2515.45 Filmpraatje). 16.30 Sport. VPRO: 17.00 Cause rie. 17.20 Voordracht. VARA: 17.30 Gemengd koor. 17.50 Gram. 18.00 Sport. 18.15 Nieuws. 18.30 Cabaret. 19.00 Discussie. 19-30 Banjo-ensemble. AVRO20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Omroeporkest en solisten. 21.00 Cabaret. 21.30 Metropole-orkest. 22.00 Chansons. 22.30 Piano. 23.00 Niéuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.). NC RV: 8.00 Nieuws. 8.15 Bariton, hobo en orgel. IKOR: 8.30 Vroeg dienst. KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Kamerorkest. 12.15 Apolo gie. 12.35 Gram. 12.40 Lunchcon cert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 ,,Uit het boek der boeken". 14.00 Residentie-orkest en solist. 15.10 „Katholiek overleg". 15.35 Viool en piano. 16.00 Gram. 16.10 „Ka tholiek thuisfront overal". 16.15 Reportage. 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 Geref. Kerkdienst. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Kerkkoor. 19.30 Nieuws. KRO: 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbe spreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Gev. progr. 22.45 Avondge bed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Maandag 11 September 1950. HILVERSUM I (402 M.j: AV RO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 „Op de uitkijk". 11-15 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 ,In 't spionnetje". 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Sopraan en orgel. 13.45 Gram. 14.00 Causerie. 14.20 Piano. 14.50 Cabaret. 15.20 Omroeporkest en operettekoor. 15.50 Voordracht. 16.05 Omroep orkest. 16.40 „Musicalender" 17.30 Voor de padvinders. 17.-15 Gram. 1S.OO Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 Filmprogr. 19.00 Causerie. 19.20 Chansons. 19.45 Regeringsuitzen ding. 20.00 Nieuws. 20.05 „De Avrc-vtintercampagne 1950-'51". 20.15 Opera. 21.25 Hoorspel. 22.20 Pop: )air concert. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM n (298 M->. NC* RV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend* gymr.astiek. 7.30 Gram. 7.45 Een voord voor de dag. 8.00 Niei,ws« 8.10 Sportuitslagen. 8.20 Gewijla muziek. 8.45 Gram. 9.15 Voor c'e zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.20 Voor dracht. 11.40 Alt en piano. 12.10 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole-orkest. en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio, 14.35 Trio. 15.00 Tuinbouwpraat* je. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bij bellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17,00 Voor de kinderen. 17.15 Or gel. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Volksmelodieën. 18.20 Gram. 18,30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. 19.40 Radio- lcrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Resi dentie-orkest en soliste. 21.00 Cau serie. 21.20 Verzoekprogr. 22.00 Amerikaanse indrukken. 22.10 Kamerkoor en symphonie-orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. DUIVENSPORT. bruinisse. Wedvlucht. Door de postduivenhoudersver- eniging „De Bruse Trekker" werd deelgenomen aan de wedstrijd uit Weert. De uitslag was als volgt: 1, 10, 11 en 12 W. A. Jumelet, 2, 7 en 8 Jo van den Berge; 3, 35, 16 en 17 H. W. Bossers; 4. C, J. Maas; 5 en 6 l. Capelle; 9. A. IJzelenberg; 13 en 34 J. P. du Cloo.. Snelheid eerste duit 667.01 m. per minuut. anna jacoba-polder. De uitslag van de gehouden wedvlucht vanuit Venlo door P.V. „Nooitgedacht" op Zateideg 2 Sept. j.l. luid» als ro'zt. H. Deurloo 1 «r. 9; C. 1 van Dijke 2, 4 en 7: I Qui»' 3, 6 en S; J. v. <3. Rs«at ci 11 De afstand km Fjj eerste duil ArIe«idi .--n 4.09 25. De tierde om 18.10.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4