Modderlawine sloot 128 man op in Schotse mijn HIEBWS Trygve Lie: aanval in Korea was lang en met zorg voorbereid Ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen geldt: September te (roes. beperking van stroomverbruik Een Zeeuws streekcostnum ontworpen Het recht der kleinen. Twaalf mijnwerkers nog niet gered SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Werkgeversorganisaties principieel tegen loons verhoging Als oorlog gewonnen is moeten Oost en West onderhandelen Prof. Mr R. Kranenburg 70 jaar. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorststr. 90 Tei 2438, ujj geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2734; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1658 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 11 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 9 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van; Mr W. F. E. Baron v. d. Fcltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H, Jansen, Meliskerke; Ds J, Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Ma&n. Zondag: Zon op 6.05 u., onder 19.08 u. Maan op 3.29 u., onder 18.47 Hoogwater Zondag 10 Sept.: Vlissingen: 2.18 u. 1.59 m., 14.40 u. 1.49 in. Terneuzen: 1.11 u. 1.89 m., 13.28 u. 1.89 m. Wemeldinge: 2.18 u. 1.59 m., 14.40 u. 1.49 m. Zierikzee: 2.05 u. 1.38 m., 14.22 u. 1.26 m. Nederland is dezer dagen wel op schrijnende wijze herin nerd aan 'n schandelijke zaak. Dn Ambonnese minister van Voed selvoorziening, die zo moedig de vijandelijke omsingeling trotseer de, beschuldigde ons immers van woordbreuk en verraad. Deze beschuldiging treft ons daarom zo pijnlijk, omdat zij waar is. Zij houdt voornamelijk twee punten in. Ten eerste, dat Ne derland wel op de Ronde Tafel conferentie Ambons zelfbeschik kingsrecht bezworen heeft, maar Ambon verraadt nu het dit recht metterdiac. opeist en aanspraak maakt op een vrij volksbestaan. Nu zijn er mensen, die zeggen, dat het niet het Ambonese volk is, dat de vrije Republiek der Zuil-Molukken heeft Uitgeroe pen, maar dat dit slechts ge beurd is door een kleine groep die de rest der bevolking ter roriseert. Wij geloven dit niet en ook minister Lokollo heeft krachtige argumenten tegen deze voorstelling te berde ge bracht. Maar laten wij een ogen blik aannemen, dat dit inder daad zo zou zijn, waarom verzet de Republiek Indonesië zich dan tegen een vrije volksstemming op Ambon? Alleen daardoor kan immers de ware volksmening aan het licht komen. De Rege ring van de Zuid-Molukse Re publiek durft dat wèl aan. De Republiek Indonesië heeft tot zo'n volksraadpleging trou wens ook op eigen gebied nooit de moed gehad. Zij was destijds in de Renville-overeenkomst voorzien, maar de Republiek heeft vel opgepast, dat er niets van kwam. Voor de Nederlandse progressieven was dat ook niet nodig: zij geloofden ook zo wel, dat de eigenmachtig door Soe- karno c.s. uitgeroepen Republiek de verlangens van de bevolking juist vertolkte. Wij verklaren overigens niet te begrijpen, waarom dezelfde logica niet voor Ambon opgaat. En waarom dus ook de Neder landse Regering niet bereid is op dezelfde voet Soemokil van Ambon te erkennen, als zij het Soekarno van Java deed. Wil men echter ditmaal minder lichtgelovig zijn, het is ons wel. Maar laat Nederland dan ook het democratisch beginsel eerlijk een kans geven en een volks stemming op Ambon voorstellen. Dat is verdediging van het zelf beschikkingsrecht. Al het an dere Is verraad daarvan, hes schoon ook gecamoufleerd. Daar heeft minister Lokollo volkomen gelijk in. Maar hij heeft ook gelijk in het tweede punt van. zijn be schuldiging. Nederland heeft mee aan de Ambonnese militai ren terugkeer naar hun vader land beloofd. De Republiek ver zet zich daartegen on lokt on lusten uit. Waarvan mede de vrouwen en kinderen van deze Ambonnezen, die immers bij deze beroepssoldaten in de ka zerne wonen, het slachtoffer worden. Minister Lokollo heeft er nu op aangedrongen, dat Nederland zijn oorspronkelijke belofte ge stand zal doen. Wat is het ant woord daarop? Dat de Regering het met de Republiek zal be spreken, mits de Ambonnezen zich van verdere ongeregeldhe den onthouden. Kan het erger lijker, tegenover mensen, die slechts uit zelfverdediging naar de wapens grepen? Dit zijn dan de woorden die de Ambonnezen van Nederlandse zijde te horen krijgen. Zijn er ook daden? Ja, zeker. Van hulp? Weineen: Nederland evacueert de Ambonese troepen uit Ma kassar, z.odat ze op Java over Vier steden verspreid kunnen worden en zodoende in nog do delijker gevaar komen te verke ren dan tevoren. Wat zijn nu toch de motieven van de Nederlandse Regering voor haar houding? Ziet zij dan niet, dat zij de Ambonnezen, die Nederland zulk een ontroerende trouw bewezen hebben, het grofste onrecht aandoet? Wij kunnen ons niet voorstellen, dat zij dit inzicht zou missen. Maar zij meent o.i. hiertoe gedwongen te zijn ter beveiliging van de in derdaad ontzaglijke Nederlandse belangen op Java. Nu geloven wij wel niet, dat dit doel op deze wijze bereikt wordt, maar dc redenatie is toch te volgen. Be lang staat hier dus tegenover recht. En het is immers maar het recht van zulk een klein volk, zo liet een hoge autoriteit zich onlangs uit. Het recht van een klein volk moet dus wijken voor Neder lands belang. Maar dit is voor een Christen toch wel onaan vaardbaar. En ziet de Rege ring het niet? voor Nederland is het zelfmoord. Hoe klein zijn wij zelf immers! Truman zal vandaag econo mische controlemaatregelen aankondigen. President Truman zal heden: avond het Amerikaanse volk mededelen, welke economische maatregelen door de tegenwoor dige toestand noodzakelijk zijn geworden. STRIJD TEGEN DE BRUINE RAT BEGINT WEER, De plantenziektenkundige dienst wil in het ^najaar en de winter weer een landelijke actie ter be strijding van de bruine rat orga niseren met medewerking van ge meentebesturen en landbouworga nisaties. ZWARE REGENVAL VEROORZAAKTE RIVIER VAN MODDER. In de Knockshinmocksteenkoolmijn te Conmock in Ayrshire (Schotland) zijn Donderdagavond 128 mijnwerkers, bijna de gehele middagploeg, ingesloten, doordat, tengevolge van een harde regen, modder de toegang tot de mijngangen afsloot. Na uren van hard werken om toegang tot de mijngangen te krij gen, gelukte het 105 mensen te verlossen. 12 mannen, die in een ander deel van de mijn opgesloten werden, konden vannacht nog niet bereikt worden. De gehele nacht is men bezig geweest met het gooien van bomen, hooi en hout in de ge weldige krater om de modder lawine tegen te houden, die de mijnschachten dreigt te vullen en de ingesloten mijnwerkers te verstikken. Het gat in de boven de mijnschacht ingezakte grond is 100 bij 50 meter. De in het gat gelopen modder verspert de toegang. Elke 15 minuten stuur de de ploegbaas van de ingeslo ten mijnwerkers telefonisch een boodschap naar boven, die de wachtenden weer hoop gaf. Vlak na het moment, dat de modder de mijnschacht begon in te stromen, konden acht men sen de buitenwereld nog berei ken. De anderen moesten uren lang wachten in de grootste spanning of ze gered zouden worden. Telefonisch kon men gelukkig contact onderhouden, behalve dan met de dertien, en na enige De Gezamenlijke Centrale Werkgeversorganisaties in indu strie, handel, bankwezen, verze keringsbedrijf, verkeer, land bouw en middenstand, hebben thans medegedeeld, dat de in houd van het communiqué van de regering en de genomen loon politieke maatregel bij hen prin cipiële bedenkingen ontmoet. De centrale organisaties der Nederlandse werkgevers waren ditmaal niet aanstonds overtuigd van de wenselijkheid om voor de handhaving van een rede lijke verhouding tussen de loon- en prijsontwikkeling de weg in te slaan van een algemene loons verhoging. Er was gegronde reden om er onder de gegeven omstandig heden terughoudend tegenover te staan. Vooral het dwingend voorschrijven achten zij princi pieel afkeurenswaardig. De werkgeversorganisaties zijn ech ter bereid loyaal mee te werken aan de uitvoering. tijd begonnen de opgesloten mijnwerkers met het graven van een tunnel door de 9 m. dikke steenkoollaag, waarin de red dingsploegen aan het hakken waren. De ingeslotenen kregen op het laatst nog verse lucht door een spleet van 15 cm tussen het plafond van hun gang en de muur van modder, die hen van de schacht scheidt. BLIJDSCHAP. De blijdschap bij de ingang van de mijn, waar ongeveer 2000 mensen bijeen waren, was groot, toen de reddingsploegen de opgeslotenen bereikten en deze uit de mijn konden. Vrou wen en kinderen knielden bid dend neer, terwijl een muziek korps van het Leger des Heiis speelde. Een 45-jarige mijnwerker, die deel uitmaakte van een red dingsploeg, zakte in elkaar en overleed. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door de zware regen val. RIVIER VAN MODDER. Onder dé wachtenden bevond zich een van de acht, die wist te ontsnappen, toen de modder de schacht begon in te stromen. „Het was een vreselijke gewaar wording", vertelde hij. Met brui send geweld drong een stroom dunne modder de schacht bin nen. Wij moesten hard naar de Twee Nederlandse compag nieën naar Korea. Thans is officiëel aan de Ver. Naties meegedeeld, dat de Ne derlandse regering voor de land strijdkrachten van de Verenig de Naties te Korea een detache ment van de Kon. Landmacht aanbiedt ter sterkte van twee compagnieën infanterie met een staf. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat het detachement uiteindelijk uit drie compagnieën zal bestaan. De uitzending zal met Brits materiaal geschieden 1 October kunnen ze vertrekken. Er zal geen compagnie mari niers naar Korea gezonden worden. Op een vergadering, georganiseerd door de Vereniging der Ver. Naties te Chicago, heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., verklaard, dat de oorlog in Korea de wereld voor een van zijn zwaarste crises sinds 1945 heeft geplaatst. Vijf jaar na de vorige oorlog en de vorming der organisatie van Verenigde Naties zien de V.N. zich geplaatst voor de mogelijkheid van een derde wereldoorlog. De oorlog in Korea, zo zei Lie, vormde de meest rechtstreekse uitdaging aan de vredelievende bedoelingen der V.N. De kracht van de aanval toonde, dat deze lang en met zorg was voor bereid want het was bijna ge lukt het land in enkele dagen gewapender hand te nemen. Het zou voor de wereld rampspoedig zijn geweest, indien een daad van agressie onder deze omstan digheden gelukt ware. Als de V.N. de oorlog in Korea gewon nen hebben zal er een tijd komen van grote inspanning om tot overleg «tussen Oost en West te geraken, zo zei Lie. Hij zei, dat de wereld een grote schuld had aan de presi dent en het volk van Amerika wegens hun moedig besluit en het leiderschap, dat zij daardoor konden geven. Het Koreaanse precedent zou niet worden ver geten en de wereld zou het moeilijker dan ooit vinden, zo niet onmogelijk, om ongestraft een daad van gewapende agres sie te begaan. Het was niet ge noeg, dat de Noord-Koreanen zich achter de 38ste breedte graad terugtrokken. Het doel der V.N. is en blijft een verenigd onafhankelijk Korea waar het VERGADERING C.N.V. Het Christelijk Nationaal Vak verbond zal op Maandag 11 Sep tember a.s. te Utrecht een bui tengewone algemene vergadering houden, waarin, in vervolg op de besprekingen in de algemene ver gadering van 25 en 26 Juli, de gewijzigde statuten en reglemen. ten definitief zullen worden aanvaard, behoudens de beslis sing van de bestuursvorm. Verder zal in deze algemene vergadering een lid van het da gelijks bestuur worden gekozen in de plaats van de heer Ormel. Door het bedanken van drs Ha- zenbosch duurt deze vacature nog voort. Als enige candidaat is door acht organisaties gesteld de heer C. J. van Mastrigt, thans voorzitter van de Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond. volk zijn eigen regering kan kiezen. Als de V.N. de strijd in Korea gewonnen hadden en dit moest geschieden wenste Trygve Lie een grootse poging te zien om de onderhan delingen tussen Oost en West in Verenigde Naties te doen her vatten. Prijsopdrijvings- en hamster- wet opnieuw in werking. Bij Kon. Besluit is de prijs opdrijvings- hamsterwet 1939 met ingang van 27 September opnieuw in werking gesteld. Voorts zullen ook die van de distributiewet 1939 in werking treden, op grond waarvan zo nodig op de bestaande organisa tie van distributiekringen een nieuwe distributie-apparaat kan worden opgebouwd. Dit betekent echter geenszins, dat de rege ring opnieuw tot distributie zal overgaan. Het is tot heden nog ieder jaar geschiedt. bodem van de schacht lopen om via de schacht ons in veiligheid te kunnen brengen. Tenslotte bewoog zich een rivier van mod der met steeds groter snelheid voort." Op het moment van het af sluiten was nog niets bekend over het lot van de twaalf elders in de mijn opgesloten mijn werkers. J^en vreest het ergste. Somber geluid over Nationaal Luchtvaart Laboratorium. Researehwefk ligt stil. In een gesprek met een A.N.P.- verslaggever heeft Ir A. J. Mara, hoofdingenieur van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium te Am sterdam, zich nogal somber uit gelaten over het technisch weten schappelijk onderzoek van dit in stituut. Er zijn n.l. zeer veel vraagstuk ken op luchtvaart gebied, die nog om een oplossing vragen, zei hij en toch wordt het N.L.L. niet vol doende ingeschakeld. De uitbrei dingen, waarmede men op het in stituut is begonnen liggen stil, terwijl voorts personeel is ont slagen. Zo weet men op het instituut nog niets af van raketten omdat men er geen proeven mee kan doen. In geval van oorlog zou men aangewezen zijn op hetgeen het buitenland aan materiaal geeft. Men zou trouwens niet eens in staat zijn de kwaliteit ervan naar behoren te beoordelen, omdat men „niet op de hoogte is van het nieuwste op dat gebied". Als oor zaak van dit alles noemde Ir Mara de vrees van de hogere lei-, ding dat kapitaalsinvesteringen in researchwerk niet lonend zou den blijken te zijn. De loonsverhoging voor werknemers beneden 23 jaar. Het college van rijksbemidde laars heeft bepaald, dat aan man nelijke en vrouwelijke werkne mers beneden de leeftijd van 23 jaar, die gehuwd of kostwinner zijn en wier loonjs geregeld In een collectieve "arbeidsovereen komst of bindend vastgestelde loonregeling een loonsverhoging wordt toegekend van 5 Het is toegestaan ook aan andere jeugdige werknemers een toeslag te geven. Voor een bedrijfstak, waarin de naleving van het "bepaalde tot ernstige economische moeilijkhe den zou leiden, kan door het col lege van rijksbemiddelaars, ge hoord partijen en de Stichting van de Arbeid, dispensatie wor den verleend. Verzoeken om dis pensatie moeten uiterlijk 16 Sep tember 1950 bij het college zijn ingediend. „Zwarte kunst". Meer kolen bij minder werk. Naar de „Volkskrant" weet te melden is in de Staatsmijn Wil- helmina een zogenaamde „kolen- ploeg" in gebruik genomen. Dit nieuwe mechanische werktuig kan ook de dunnere kolenlagen van omstreeks 50 centimeter dikte ontginnen, waarvan de winning vroeger te duur was. Daardoor is de ontginbare Lim burgse kolenvoorraad met niet minder dan 20 toegenomen! Voorlopig behoeft men dan ook niet meer bevreesd te zijn voor uitputting der mijnen, waarover de directies al het voorhoofd be gonnen te fronsen. Daarbij komt nog, dat met de kolenploeg thans 60 arbeiders het werk kunnen verrichten, waarvoor er vroeger 100 nodig waren. Met recht mag dan ook gesproken worden van een omwenteling in de Neder landse mijnindustrie. (Van onze' parlementaire redacteur.) De voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaai, prof. mr R. Kranenburg, viert heden zijn 70ste verjaardag. Af gezien van zijn leeftijd behoort deze vitale politicus ook wat de duur van zijn Kamerlidmaat schap betreft tot de oude garde in de Eerste Kamer. Op 18 September 1929 deed hij voor de vrijzinnig-democra ten in onze Senaat zijn intrede. Na de bevrijding werd prof. Kranenburg lid van de P. w (i. A. Slechts twee senatoren kun nen op een langere staat van dienst bogen. De eerste is prof. A. Anema (A.R.), die reeds van 20 Sept. 1921 af zitting heeft in de Eerste Kamer en de tweede is de C.H. afgevaardigde Polle- ma, die sinds 12 Juni 1928 met vaardige handen het politieke bijltje hakt. t Prof. Kranenburg promoveer de in 1903 in de rechtswetenschap en in 1909 in de staatsweten schap. In 1915 werd hem het hoogleraarschap aangeboden aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Op 5 October 1927 vertrok hij vandaar naar Leiden om staatsrecht, algemejie staatsleer en administratiefreent. te studeren. In 1946 werd prof. Kranenburg benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer. Een enkele maal, als het gaat om staatsrechtelijke kwesties, verlaat hij wel eens het voor- zittersgestoelte om aan het de bat deel te nemen. Dit behoort echter tot een hoge uitzondering. Maar als hij spreekt weet hij zich overtuigd van de belangstelling van de gehele Kamer. In de om gang is prof. Kranenburg een be minnelijk man en de Kamerle den vinden in hem een voorzit ter die van opschieten houdt. Zo snel mogelijk tracht hij zich door de vele stukken heen te werken. DE STAD DILLENBURG IN DUITSLAND, de bakermat Oranjes, viert op het ogenblik het feit, dat zU 600 jaar gel stadsrechten heeft verkregen. Onder de 80.000 mensen, die naa' de feestvierende stad waren gekomen, was ook een groot aanta! Nederlanders. Het hoogtepunt der feestelijkheden was de recon structie van de drievoudige Gravenbniiloft ln het Huls Oranje. Onze foto Iaat U een deel van de feeststoet, een onderdeel de* bruiloft,' zien. PIEKUREN VALLEN OP ANDERE TIJDEN DAN ELDERS. De beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland. Als de Westelijke grote drie zouden besluiten de staat van oorlog met Duitsland te beëin digen, zullen zij onder Duitsland verstaan het gehele gebied, dat het derde rijk bij het uitbreken van de tweede oorlog in bezit had. Gisteren opende de heer J. de Kok in de Lange Vorststraat te Goes zijn vernieuwde slagers winkel. Enkele omwonenden hadden de vlag uitgestoken en 's avonds bracht de Harmonie „Euphonia" hem een serenade. ZANGKOOR VAN PLATTELANDSVROUWEN HEEFT DE PRIMEUR. Door de Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Zeeland, wordt gepoogd een streek- costuum ingang te doen vinden. Dat streekcostuum is niet be doeld voor Zeeuwen, die nog de oude Zeeuwse dracht trouw zijn gebleven, want de afdeling meent de handhaving van die mooie dracht te moeten bevor deren. Er zijn evenwel vrouwen, die om velerlei redenen niet meer het oude Zeeuwse costuum dragen. Voor haar is een Zeeuws streekcostuum ontworpen, dat zij naar verkiezing dagelijks kunnen dragen of alleen op hoogtijdagen, feestavonden, be zoeken, enz. De ontwerpster van het costuum, die geïnspi reerd is door de oude Zeeuwse dracht, is de mode-ontwerpster mevrouw Jo Kars te Leeuwar den. De japon is van stevige ge bloemde stof en is iets korter dan de gebruikelijke boerinnen- japon, maar ook wijd uitstaan. De mouwen zijn kort. Het costuum is afgezet met een zwart fluwelen band. Rond de hals is een befje, dat doet den ken aan de z.g. beuk van het Zeeuwse boerinnencostuum. Een snoer bloedkoralen rond de hals herinnert ook aan de oude Zeeuwse dracht. De kap is ver vallen. Het nieuwe toilet zal door het zangkoor van de afdeling Zuid- Beveland-West van de Bond van Plattelandsvrouwen gelanceerd worden op 12 en 13 October a.s. en wel op de Zeeuwse ten toonstelling te Gent. Naar aanleiding van de be richten over beperking van stroomverbruik in de a.s. win termaanden, wordt ons van de zijde der N.V. P.Z.E.M. het vol gende medegedeeld. Do beperking van het stroom verbruik gedurende de piekuren (7.30—9 uur en 16.30—18 uur met uitzondering van 's Zater dagsavonds en de hele Zondag) geldt voor het gehele land met uitzondering van Friesland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Friesland is vrijgesteld omdat deze provincie over een cen trale beschikt die in de behoef te kan voorzien. In Zeeuwsch-Vlaanderen is echter geen overvloed van cen tralevermogen, doch een tekort. Zelfs indien geen der machines en ketels gestoord geraakt, zal de Centrale te Westdorpe de hoogste winterbelastingen niet kunnen opbrengen. Eenvoudig- heidshalve heeft men de beper kingscampagne centraal opgezet en Zeeuwsch-Vlaanderen vrij gesteld van de „piekuren", om dat deze hier op andere tijden vallen. De uren gedurende wel ke de „piek" in het stroom verbruik pleegt op te treden, zijn n.l. voor alle gebieden vrijwel gelijk.behalve voor Zeeuwsch- Vlaanderen, waar de piek door samenwerking van ver schillende factoren geduren de het grootste deel van het winterseizoen niet op boven genoemde uren optreedt, maar 's morgens tussen 11 en 12 uur. Nog geen verlichting uit Vlissingen. Gelukkig staat de Centrale te Westdorpe bü de verzorging van Zeeuwsch-Vlaanderen niet ge heel op zichzelf. Door middel van koppelkabels kan in beperk te mate door de Compagnie Néerlandaise de l'Azote te Sluis kil en door de Centrale te Lan- gerbrugge (bij Gent) worden bijgesprongen. En hierop is dan Schoolzwemmen te Goes. Aan het Goese Sas vonden gisteren schoolzwemwedstrijden plaats. Het slechte weer was oorzaak, dat er weinig animo bestond. Er werden 5 A-diplo ma's uitgereikt, n.L aan 3 jon gens en 2 meisjes, terwijl 5 meisjes het B-diploma verwier ven. Een bijzondere prestatie leverde de 7-jarige A. van Donk, die dapper door alle golven heen zwom en niet ophield eer ze haar A-diploma op zak had. Ook vandaag vinden weer wedstrij den plaats. Ook jong Souburg zwom. Niet minder dan 109 jongens en meisjes, allen jeugdleden van de Souburgse Zweminrichting „Luctor et Emergo", zijn er in geslaagd het •zwemdiploma van de Kon. Ned. Zwembond te be halen. Voor diploma I slaagden 43 meisjes en 19 jongens; voor diploma II 23 meisjes en vier jongens; diploma III werd be haald door één meisje en één jongen; diploma IV door 5 meis jes en voor diploma V slaagden 2 meisjes en één jongen. Slechts één werd er bij het examen voor diploma I afgewezen. ook de verwachting gebaseerd, dat zonder al te veel tegen spoed, a.s. winter de stroom voorziening in dit gewest kan worden gehandhaafd zojider onderbreking of zonder verplich te afschakeling. De door de Wester-Schelde gelegde kabels geven deze winter dus nog geen verlichting ln de situatie. Ook voor Zeeuwsch-Vlaande ren is beperking dus geboden en bijzondere afspraken met be paalde grootgebruikers zullen niet kunnen uitblijven. Maar óók voor het grote pu bliek geldt in het algemeen: door liet stroomverbruik gedurende de wintermaanden zoveel moge lijk te beperken, helpt men de zekerheid van ononderbroken stroomvoorziening te verhogen! Men kan dit bijvoorbeeld doen door het gebruik van strijkijzers, straalkachels, e.d. zoveel moge lijk in de middaguren (124 uur) en des avonds na 7 uur te doen vallen. Van deze mede werking hangt het tenslotte af of a.s. winder afschakelingen van netgedeelten en verbruikers nodig zullen zijn of niet. HERVERKAVELINGS COMMISSIE WALCHEREN. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Herverkave lingscommissie Walcheren is als voornaamste agendapunt aan de orde geweest: de bespreking van het voorlopige secondaire wegen plan voor het eiland. Hierover zal, voordat het de finitief wordt vastgesteld, nader overleg worden gepleegd paet het Prov. Bestuur en de Wal- cherse gemeentebesturen. De Noord-Koreanen bevinden zich op nog geen 10 km ten Z.-W. en 16 km ten Noorden van Taegoe; verder is er wei nig nieuws van het front. 5000 jonge Grieken van 14 tot 20 jaar, die gedurende de bur geroorlog door partisanen naar Oosteuropese landen zijn ge bracht, zitten thans in Oost- Duitsland. Het schijnt dat een aantal in de uraniummijnen zal moeten werken. Aangezien het aantal dreigbrieven is toe genomen wil men nog 23 man in dienst nemen voor de bescher ming van Truman. 60 man zijn daar reeds mee bezig. -• Een dronken timmerman uit Wales heeft 10 shilling boete gekregen omdat hij met alle geweld Attlee thuis met een bezoek wilde ver eren. Te Twello is een 7-jarig meisje van de fam. Wout op een overweg door een trein gegre pen en gedood. Te Apeldoorn is een 1-jarig kindje met het hoofdje tussen de spijlen van het ledikantje bekneld geraakt en overleden. Mej. Bep de Lange heelt 40 jaar lang de ge meente Amsterdam als telefo niste gediend. Ze heeft zo'n 10 millioen verbindingen tot stand gebracht en is gisteren ge huldigd. De afd. Goes van de Mij voof Tuinbouw- en Plantkunde heeft in de gisteren, o.l.v. de heer K. Goudzwaard gehouden vergade ring, besloten -in het Beurs gebouw te Goes, op 16 Sept. eeri dahliatentoonstelling te organi seren, waaraan door bloemisten en amateurs wordt deelgeno men. Op deze expositie, die van 2 tot 10 uur geopend zal zijn, zullen de amateurs met de nieuwste dahlia's aanwezig zijn. Iedere 25ste bezoeker zal een bouquet bloemen of een plant geschonken worden en iedere 50ste een doos verpakt fruit. Volwassenen zullen 25 cent en- trée betalen; kinderen 10 ct. Do Accordeonvereniging „Apollo" zal muzikale medewerking ver lenen. Met gestolen kas op weg naar het Vreemdelingenlegioen. Te Den Haag is door de politie aangehouden J. F. uit Breda, die de vorige maand met een autó en de kas van zijn patroon naar België was getrokken. Het bleek dat F. naar België en Frankrijk was geweest. Hij wou dienst nemen bij het Vreemdelingen legioen. Of de aanbiedingen niet aanlokkelijk genoeg waren, ver haalt de geschiedenis niet, maar wel dat hij daarna weer naaf Nederland terugkwam. De auto, die hy van de garagehouder de R. uit Bergen op Zoom had ge huurd, werd aan deze terug gegeven. Van het geld van zijn patroon was niets meer over. Auto van hoge commissaris geroofd. Toen de heer A. Tii. Lamping vorige week vol moed naar Indo nesië vertrok, zal hij wel niet ver moed hebben, dat juist de vorige avond de auto van de hoge com missaris in Djakarta gestolen was. Aneta meldt namelijk, dat oen aantal lieden in militair uni form en in een jeep gezeten zicif op de Djalan Bodjonegoro van aè auto hebben meester gemaakt. Brand door onvoorzichtigheid te Noordgouwe. Opnieuw heeft spelen met vuur door kinderen geleid tot een brand, die gelukkig dit keef beperkt kon blijven. Woensdag avond n.l. geraakte door het spelen met vuur 50 pakken stro in brand, waardoor de eigenaar f 100.schade leed. Gelukkig dat de brandweer spoedig ter plaatse was, waardoor het in de nabijheid staande gebouw kon worden gespaard. Aanrijding te Oudelande. Woensdag kwam de motor rijder J. v. d. E. uit Borssele, in botsing met een auto, die bestuurd werd door W. de V. te Vrouwenpolder. De motorrijder sloeg hierbij over de kop en liep daarbij verwondingen op. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende be wolking. In het Noorden van het land krachtige tot matige wind uit Westelijke richtingen, maar tijdelijk zwak en veranderlijk. In het Zuiden van het land tij delijk krachtige Zuid-Westelijke wind, later tot matig afnemend en draaiend naar richtingen tussen West en Noord. Weinig verandering in temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1