jOrovinrifrffi/iiw ORT FILO FOP Tovertwijg GS Hachelijk avontuur van zeventien Amerikaanse soldaten. OPENING ZWITSALAX „De poorten der hel". I Onthulling oorlogsmonument te Westkapelle. KIffl&fllÉË en de ZATtRliAG 9 StPTEföiJÜR a.S. VIN IHMMII Straatmakers verduisterden motorrijwiel. Ernstige dierenmishandeling. DANK ZIJ Vrijdag 8 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina J Opvoering lekespel trekt veel belangstelling. Op uitnodiging van de Com missi» van Bijstand van het Pro vinciaal Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk in Zeeland is mo menteel een lekespelgroep van het Centraal Instituut voor Chr. Sociale Arbeid in Amsterdam in Zeeland voor de opvoering van het lekespel „De poorten der hel". Woensdagavond was men in Souburg, gisterenavond m Schoondijke, vanavond wordt het spel opgevoerd in Zierikzee en tenslotte is Zaterdagavond Goes aan de beurt. De belangstelling voor de op voering in Souburg was over weldigend. De voorzitter van de Commissie van Bijstand de heer A. H. S. Stemerding sprak op deze eerste avond een welkomst woord, waarbq hij uiteenzette, dat de bedoeling van het leke spel is, een helder inzicht te ge ven in de Bijbelse boodschap. Bovendien deelde spr. mede, dat dit optreden van de groep in Zeeland tot doel heeft om jok in onze provincie te komen tot hei urmen van een lekespel- gloc*,. In Herv. kring is men het er nog steeds niet over eens of het Juist moet worden geacht, dat door zo'n spel het Evangelie mede wordt verkondigd. Er zijn talrijke voor- maar ook talrijke tegenstanders van het lekespel. Het aantal tegenstanders zal vermoedelijk door de vier op voeringen in Zeeland wel gaan slinken, daar voor deze tournee een ook voor Zeeland uitstekend spel is gekozen. Dat er voor de opvoering van lekespelen grote belangstelling bestaat, beweende eerste avond overduidelijk, te meer, daar er voor de discus sie na afloop eveneens grote be langstelling bestond en dit ge sprek leidde niet in de laatste plaats tot een verduidelijking van de strekking van dit spel „De poorten der hel" Is oor spronkelijk een Engels spel, dat is vertaald door mevr. Hasela- gerte Winkel. De inhoud komt in grote trekken hierop neer, dat in dit spel de fouten, die in de kerk en door de keriunensen worden gemaakt, geen ogenblik worden verbloemd, doch open- lijk aan da kaak gesteld. Het is alsof dit spel allen een spiegel voor wil houden met de uitroep: „Zo is het tegenwoordig in de kerk en daar doet U aan mee!" Dit negatieve wordt ech ter o.i. slechts gedeeltelijk en te weinig weggewerkt door het positieve: Het Kruis van Christus op de achtergrond en de Satan, die in de persoon van de koster de kaarsen, als sym bool van de kerk, wil uitblazen, doch daarvoor geen kans krijgt. Voor hen, die dagelijks in con tact komen met het Evangelie is alles eenvoudig te volgen en zal het geheel verhelderend moeten werken. We zijn het voorts volkomen eens met hen, die dit in de discussie tot uiting brachten, dat het moeilijk za zijn dit spel voor buitenkerke lijken op te voeren wegeus het gemis aan een meer uitdrukke lijk positief deel in dit spel. Rest ons te zeggen, dat de ie den van de lekespelgroep zich uitstekend van hun taak hebben gekweten evenals de regisseur ds H. Aalbers, Ned. Herv. predi kant te Amsterdam en tot voor kort te Vlissingen. Zaterdag 30 September zal op de begraafplaats te Westkapelle een monument worden onthuld ter nagedachtenis aan de slacht offers van het bombardement op 8 October 1944. Deze plechtigheid zal worden voorafgegaan door 'n i kerkdienst, waarin zullen voor gaan ds W. de Wit, predikant bij ae Gereformeerde Gemeente te Middelburg, ds W. Oosthoek, Ned. Hervormd predikant ter plaatse en ds Pontier, Gereformeerd pre dikant ter plaatse. Op de begraaf plaats zal het monument worden onthuld door burgemeester mr. M. Tydeman. De Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke -nadert voltooiing. De Rijks landbouwwinterschool te Schoondijke begint haar vol tooiing te naderen, en zal bij de aanvang der lessen in gebruik ge nomen worden. Dit zal waar schijnlijk de derde week van Oc tober zijn. De school betekent voor het landbouw onderwijs in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een belang rijke verbetering. Het gebouw bevat een ruime hal, directeurs-, concierge- en lerarenkamer, 3 normale lesloka len, een laboratorium en een schei- en natuurkunde lokaal, compleet met zuurstofkast. Voorts Is de nieuwe school een demonstratielokaal rijk, waar grole landbouwwerktuigen, ook by slecht weer, voor de jongelui gedemonstreerd kunnen worden. In de grote, aan de school ver bonden, fietsenstalling kunnen de leerlingen hun stalen ros een on derdak geven. Vlootrevue en gondelvaart te Vlissingen. Zoals gemeld heeft de Vereni ging voor Watertoerisme „Schel- &e ,te. Vlissingen, dezer dagen de Koninkiyke goedkeuring op de statuten verkregen. Dit feit zal niet ongemerkt passeren en Za terdag worden gevierd met een vlootrevue, 's middags om half drie en een gondelvaart, die 's avonds om kwart voor acht zal beginnen. Er zal worden vertrokken van de Keersluis, waarna wordt geva ren naar de Houtkaai tot voor het stadhuis. Van daar gaat het naar de eerste binnenhaven, daar na weer terug via de Houtkaai naar de Keersluis. De schepen zullen gepavoiseerd zijn en na tuuriyk 's avonds voor de gondel vaart, fraai verlicht. Het is van zelfsprekend, dat een en ander alleen bij gunstig weer doorgaat. Oesterexport Augustus 1950. Het aantal verzonden oesters uit geheel Zeeland bedroeg In Augustus 1950 naar Nederland 5462 naar België 32165 en naar Duitsland 3800 Totaal 41427 Verleden jaar was in Augustus het aantal 45848. Politie wandelde. Een groep leden van de gemeen te politie uit Bergen op Zoom, o.l.v. hoofdagent Wouters, heeft deelgenomen aan de 4e Airborn- wandeltocht te Renkum. Alle deel nemers liepen het 25 km. par cours' uit en behaalden buiten de Individuele prijs een fraaie groeps- prijs. GOES. W. de Jonge Jubileerde. Woensdag vierde de heer W. de Jonge z(jn zilveren juhlleum als employé by de Gemeentelijke Rei nigingsdienst. De jubilaris is In zijn woning aan de Scheldestraat hartelijk gehuldigd door de direc teur van gemeentewerken de heer Oranje en door zijn collega's. Na mens het gemeentebestuur bood de heer Oranje hem een enveloppe met Inhoud aan en ook de colle ga's lieten zich niet onbetuigd. De opbrengst van de collecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" te Goes be droeg f 662.07. De heer van Moort te St. An- nuland had het ongeluk, waar schijnlijk door het slippen van het achterwiel, met zijn Solex te val len, en zijn sleutelbeen te breken, Zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. gemeente te Arnemui- den ln het verenigingsgebouw op te treden ds Dieleman van Bors sele. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hei- en Boeicop J. Wieman te Hoog Blokland; te Alblasserdam (2e pr.pl.), J. J. Trouw te Herwenen. Bedankt voor Waddinxveen, J. v. d. Heuvel te Schoonhoven Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Winschoten F. Kouwenhoven te Brouwersha ven. Bedankt voor Haulerwijk, H J. Meijerink te Drogeham, Toegelaten evangeliebediening. Tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk zijn toege laten de theol. candidaten J, Dijkstra te Marrum (Fr.) en T, D. van Soest te Soesterberg. Emeritaat. Aan ds L. S. P. v. d, Chijs, Luth. pred. te Rotterdam, is m.l.v. 1 October eervol emeri taat verleend. GENERALE SYNODE CHR. GEREF. KERKEN. In de Woensdag voortgezette zitting van de Generale Synode, rapporteerde Ds J. C. Maris over de kerkelijke archieven. Prof. J. Hovius deelde mede, dat uit de nalatenschap van Prof. J. W. Geels twee oude notulenboeken van de synodale commissie van voor 1892 aan het archief der kerken geschonken zijn. Aan de discussie over het rap port namen deel, Ds M. van der Klis, Prof. L. H. van der Meiden, Ds W. Heerma en ds S. van der Molen. De synode wees de kerk van Rotterdam-Centrum aan als ar- chiefbewarende kerk. Nadat de synode zich bezig had gehouden met de samenstelling van het collecterooster, het ver slag van het kerkelijk jaarboek en van de Chr. Geref. scheurka lender, en de bijbelvertaling, kwam aan de orde het rapport in zake de zending onder de Joden. Deputaten stelden voor candidaat M. Boertien, beroepen pred. bö de kleine kerk te Wormerveer, spe ciaal voor dit werk af te zonderen en hem daartoe twee jaar te Lon den of te Bazel te doen opleiden. De synode besloot een commis sie te benoemen die met de be trokken deputaten de zaak beky ken en met concrete voorstellen komen zal. Ds L. S. den Boer rapporteer de over de arbeid van deputaten voor de Binnenlandse Zending in welk verband ds Bikker en ds G. H. Polman de synode als advi seurs dienden. Besloten werd Zon dag 1 October a.s. een Zendings zondag te houden: Bij de behandeling van het rap port in zake de evangelisatie kwam o.m. aan de orde een" voor stel van ds v. d. Zaal om te ko men tot het beroepen van een predikant speciaal voor de polders rondom het IJsselmeer. De synode toonde sympathiek te staan t.o.v. deze zaak, waarop ds v. d. Zaal zijn voorstel introk. Uitvoerig hield de synode zich bezig met het rapport van depu taten naar artikel 13 der Kerken orde (verzorging van emeriti-pre dikanten, predikantsweduwen en wezen). Besloten werd by depu taten aan te dringen om zo moge lijk te komen tot vorming van een reservefonds. De voorgestelde con clusies werden aangenomen. Eert (bal beMam de (YlatteAAo-hn. Een xwart-witte kat, thuis behorend in hotel Belvedere op de Hörnli, schijnt de eerste van zijn geslacht te zijn, die er zich op beroepen kan, de Matterhorn tot de top beklommen te hebben, aldus blijkt uit een verhaal van de Geneefse correspon dent van de Timss. Hotel Belvedere is het be ginpunt voor Alpinisten, die de Matterhor beklimmen willen. De kat, die gewend was het vertrek uan de klim- gezelschappen gade te slaan, ging op een goede morgen achter een groep bergklim- mers aan. Hij bleef al gauw achter, doch bereikte toch een hut op ongeveer 4000 meter hoogte. De volgende dag zette het ondernemende dier de tocht voort. Nog een dag later passeerde hem een gezelschap bergbeklimmers, die meenden, dat de laatste steile gedeelten van de berg voor de kat wel onoverkome lijk zouden zijn. Doch uren nadat het gezelschap op de top was gearriveerd, kwam ook de zwart-wltte er aan, miauwend en staart omhoog. Het behoeft geen betoog, dat het beest gul werd onthaald. Een gids nam de kat ln zijn rugzak en eindweegs mee terug Communistische successen op T.U.C.-congres. Het Britse vakverbondscongres (T.U.C.) heeft, tegen het advies van de leiding in, aangedrongen op gelöke betaling van vrouwen in dienst van de overheid, die zich hiertegen verzet op grond van de economische toestand. Vier communisten, die zich candidaat hadden gesteld voor verkiezing ln de algemene raad van het vakverbond kregen bij lange na niet het vereiste aantal stemmen. Eveneens tegen het advies van de leiding in nam men een reso lutie aan, waarbij het beginsel van matiging ln het stellen van hogere looneisen wordt losgelaten De aangenomen resolutie ging uit van betrekkelijk kleine vakver enigingen, waarin de communis tische invloed sterk is. De reso lutie dringt er by de algemene raad op aan, af te zien van lede re verdere politiek van loonbe heersing en doet tegelyk een be roep op de regering om „een wet- tehjke controle op de winsten ln te stellen". Reshevsky weigert verder te spelen. De Amerikaanse schaakkam pioen Reshevsky heeft ln het mo menteel aldaar gehouden schaak- tournooi, Dubrovnik verlaten, omdat hy niet verder wilde spe len. De reden hiervan is nog on bekend. 16. Filo zag, dat de weg recht het grote woud inleidde, het leek wel een lange, donkere, groene timnel, waar ze op afgingen. Steeds dichter kwam het bos en even later zag Filo niets an ders dan bomen, bomen en nog eens bomen om zich heen. Hoe verder ze reden, hoe dichter het bos werd en hoe donkerder. Bovendien was het al donker, de zon was reeds onder gegaan, het werd dus langzamerhand nacht. De bomen leken nu op vreemde, griezelige wezens met lange grijparmen. Oei, wat zagen ze er wild uit! Ja, nu wist Filo het zeker, dit was natuurlijk het Wilde Woud! Hier ergens moest die tovenaar wonen! „Oef!" dacht hij bij zichzelf. „Nu zal Ik hier toch ergens af moeten! Maar eh.... ja, dan zou Ik dus de koetsier moeten waarschuwen. Dat hoort hij vast niet, die koets maakt zo'n herrie. Tjonge, wat is het hier donker, 't is hier eigenlijk niet zo'n ge zellig bos, nee, ik ben natuurlijk niet bang, o nee, maar eh ja, ik zal nog maar een beetje blijven zitten, misschien gaat de koets aanstonds wel wat langzamer, in een bocht of zo, dan kan ik er afspringen". Maar het bleek wel, dat de koetsier de weg erg goed kende, want bocht of geen bocht, hij liet de paarden draven, zo hard ze konden. En het bos werd hoe langer hoe dichter en de weg hoe langer hoe smaller. De takken van de bomen zwiepten vlak boven Filo's hoofd voorbij en plotseling kwam er een tak, die hèèl laag hing. Filo wou vlug wegduiken maar daarbij verloor hij zijn evenwicht enhonderdebolder, daar tuimelde hij van de koets naar beneden en kwam op onzachte wyze midden op de bosweg terecht. „Oei! Help!" riep hij. „Help! Stop! Neem me mee! ,t Is hier zo donker" Maar er was natuurlijk geen mens die hem hoorde en de koets was al niet meer te zien. Gelukkig had hij zich niet erg bezeerd. Daar stond hij nu, al leen, midden in het donkere Wilde Woud. „Oei! Wat ben ik begonnen, wat een naar bos, eh.... ik be doel eh, 'n dicht bos is het hier.eh, ja, wat nu? Waar moet ik nu heen. Hoe moet ik in het donker die tovenaar zoeken? Oei!'1 En omdat hij niets beters wist te doen, draaide hy zich om en liep in de richting vanwaar hy gekomen was. V eilingsberichten GOES. Veiling van 7 Sept. Fruit voor export: Br. Hardy 64.60—68.90, Will. Duchesse 30 33, Br. Lebrun 30.75—36.50, Her- zogin Elsa 36.60, Maagdeperen 31, Br. Durandeau 46.10, Cox's Oranje Pippin 2649, Ellisons Oranje 28.20, Manks Codlin 19.9025.10, Transp. de Croncel 17.6020.45, Jacq. Lebel 11.60, Notarisappel 18.1021, alles per 100 kg. Verpakt fruit: Cox's Oranje Pippin 3948, Ellisons Oranje 2844, Manks Codlin 29—33, Transp. de Croncel 2831, alles per 100 kg. Kleine veiling: Triumph de Viënne 37-80, Will Duchesse 7 12, Br. Hardy 1034, Herzo- gin Elsa 616, Maagdeperen 6 14, Manks Codlin 6-16, Transp. de Croncel 817, Cox's Oranje Pippin 624, Ellisons Oranje 11 22, Jacq. Lebel 511, Notaris appel 614, Kroet- en Valappels 0.853.70, Reine Victoria 2243, Abrikoospruimen 2141, Mo narch 2764, Burbank Geant 24—32, Cataloni 1025, Druiven 6675, Dubb. Princessebonen 20, alles per 100 kg. KRABBENDIJKE. Veiling van 7 Sept. Exportveiling: Br. Hardy 57.1067.30, Herzogin Elsa 30— 35.60, Pitmaston Duchesse 36.60 37.80, Transparant de Croncel 16.8018.50, alles per 10Ö kg. Gewone veiling: Bramen 89.50, Bonen 1616.10, Cox's Oranje Pippin 530, Transp. de Cron cel 519, Manks Codlin 1426, Ellisons Oranje 2230, James Grieve 22, alle3 per 100 kg. Appels verpakt: Cox's Oranje Pippin 3741, Transp. de Cron cel 26, Manks Codlin 3136, Ellison Oranje 35—42, Br. Har dy 2342, Jacq. Lebel 812, Herzogin Elsa 417, Triumph de Viënne 4160, Conference val 69, alles per 100 kg. Peren verpakt: Triumphe de Viënne 7885 per 100 kg. VEERE. Vismijn van '7 Sept. Aanvoer: 308 kg. exportgarna len 1.671.92, 4 kg bot 41, 4 kg. tong 1.011.20, 4 kg. wyting 16. Nagekomen Advertentie Om 10.30 uur hopen wij onze nieuwe zaak te openen, waar in U ruime keuze zult vinden in het gehele manufacturenvak, in Bedden, Dekens, Vloerkleden, Lopers, prachtige dessins. Verder hopen wij te heropenen onze Dameshoedenzaak, welke sedert het bombardement in 1944 stopgezet moest worden. Ook hierin het nieuwste wat er geboden wordt. Openingsdag 5 korting en leuke attracties! Zie étalages! Beleefd aanbevelend, Dorpsstraat 53 Wemeiüinge, Telefoon K 1192- 336, Politierechter Middelburg Twee Goudse straatmakers, M. G. K. en H. J. K., die momenteel in Middelburg werkzaam zijn, hadden zich wegens oplichting te verantwoorden. Zy wisten n.l. dat de Goesenaar M. M. v. d. L. een motorfiets te koop had, maar omdat ze slecht bü kas waren zonnen zy op een middel om de motor te bemachti gen zonder te betalen. -Daarom gingen zij naar Domburg, waar v. d. L. van 's Maandags tot 's Zaterdags verbluft en stuurden een telegram naar de woning van v. d. L. te Goes, waarin zy de huisgenoten meedeelden, dat 's middags iemand de motor zou ko men af halen en of men deze maar wilde meegeven. Zy deden het voorkomen, of v. d. L. zelf het telegram had verzonden. De list gelukte en de niets ver moedende huisgenoten gaven 's middags de motor aan één der oplichters, H. J. K. mee, die het vehikel naar Middelburg bracht, om het te laten nazien. Toen v. d. L. 's Zaterdags thuis kwam, bleek dat de hele zaak op bedrog berustte. Ter zitting bekenden beide ver dachten het hun telaste gelegde, Zij hadden geldgebrek, omdat zy straatwerk op Walcheren te laag hadden aangenomen. De Officier van Justitie acHtte het feit zeer ernstig en eiste te gen M. G. K. 3 maanden gevan genisstraf en tegen H. J. K. 6 maanden gev. straf, voor beiden eiste hy de onmiddellyke gevan genneming. De uitspraak luidde voor H. J. K. 6 maanden gev. straf met be vel tot onmiddellyke gevangen neming, en voor M. G. K. 3 maan- PREDIKBEURTEN ZONDAG 10 SEPTEMBER. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Ned. Herv. Kerk. Aardenburg: 10.30 ds Schutte te Brugge. St. Anna ter Muiden: 11 ds Schrale. Axel: 10 ds Sebe- steun, 2.30 ds Pennings. Biervliet: 9.30 ds Wiebosch. Breskens: 10 cand. Klap, 6.30 ds Boere. Cadzand: 10 ds ten Cate. Groede: 9.30 ds Boere. Hoofdplaat: 10 ds Winckel. St. Kruis: 8.45 ds Schut te te Brugge. Nieuwvliet: 2 ds Sfchopenhauer. Oostburg: 10.30 ds Fournier. Retranchement: 10.30 ds Kuyiman. Schoondyke: 10 ds Schopenhauer. Sluis: 9.30 ds Schrale (bed. H. Doop). Waler- landkerkje: 9 d3 Fournier. IJzen- dyke: 10 ds Doorn. Zuidzande: 9 ds Kuyiman. Geref. Kerken. Axel: 10 en 3 cand. Kruiswyk, Amsterdam. Schoondyke: 9.30 en 2.30 cand. Suurmond, Oosterbeek. Geref. Kerk. (art. 81), Axel: 10 en 2.30 ds v. Tonge ren, Rouveen. Geref. Gemeenten. Axel: 10 en 2.30 leesd. MIDDELBURG. Eierveiling van 7 Sept. Sortering I: minimum voor klein pluimveehouders f2.73; vuilschaligen f 0.02 per el min der. Winkelprijsf 22.50 voor klasse I; f 21.50 voor klasse II; f 20.50 voor klasse III; f 19.50 voor klas se IV; f 18.50 vöor klasse V; f 17.50 voor klasse VI. BERGEN OP ZOOM. Veiling van 6 Sept. Bloemkool A 3946 —50—25—54; idem B 19—28— 37; Staakprinc. 303644; Sny- bonen 20—23—41—50—56—60; Stamboon dubb, princ. 1522; Savoyekool 57; Andijvie 57; Sla 2032; Breekpeen 89; Bos peen 8910; Rodekool 57; Wittekool 47; Tomaten 1214 1718; Komkommers 78; Prei 8; Kroten 11—13; Spinazie 6 12; Meloen 3246;- Druiven 68 73; Spruiten 50; Pruimen: R. Victoria 214462; R. Claude 54 7275; B. de Louvain 5254; Peren: B. de Merode 1113; Tri umph 6029; William 21; Appe len: J. Lebel 1213; Triumph de Consel 262819; M. Codlin 19 20; Cox Oranje 4348; L. Su perbe 1624. ST. ANNALAND. Veiling van 6 Sept. Eigenh. gew. 8—8.41, driel. 5.075.60; BI Eigenh. gew. 77.15; Bintjes gew. 8.13. Alles per 100 kg. Aanvoer 25 ton. SCHERPENISSE (via veiling St. Annaland). 6 Sept. Gele Ei genh. gew. 8.37, gew. afw. 5.63 6.35; Bi. Eigenh. gew. 6.32; Bint jes gew, 7.56. Alles per 100 kg. Aanvoer 12 ton. den gev. straf. Voor laatstgenoem de werd geen bevel tot onmiddel lyke gevangenneming gegeven. J. N., oester- en mosselkweker te Yerseke, was op een Zondag avond by een kennis een borreltje gaan drinken. Toen hij naar huis ging, nam hy een cognacfles, waar nog een beetje in zat, mee om het op te drinken. Toen hij langs het café van zyn oom, J. V., aan de Lepelstraat kwam, herin nerde hij zich, dat hy met hem niet op zeer goede voet stond Daarom gooide hy de fles door één van de ruiten van het café. Uit spraak f30 of 15 dagen en week gev. straf voorw. met 1 jaar proeftijd. Hy moet de schade ver goeden. Wegens wederspannigheid werd de loswerkman O. S. uit Krab- bendyke conform de els, by ver stek veroordeeld tot een week gev. straf. Hij had zich' tegen de politie verzet, toen hy in staat van dronkenschap de orde en rust op straat verstoorde en daarom werd opgepakt. De chauffeur F. S. uit Axel reed een avond op zyn fiets langs de rijksweg van Terneuzen naar Axel. Op eën plaats, waar de weg een bocht naar links maakt, nam hy in plaats van de buitenbocht, de binnenbocht, waardoor hy een botsing veroorzaakte met een an dare wielrijder, n.l. J. G. uit Ter- neuzen. Deze kwam te vallen en bekwam een schedelbasisfractuur. f 50 of 10 dagen, alsmede 2 weken gev. straf voorw. met 2 jaar proeftyd. DIERENMISHANDELING. De melksiyter A. de P. te Schore had op 17 Juli 1.1. teza men met zyn vrouw J. v. W., een kat van hun buurman G. gedood, die zich in hun kuikenren bevond en enige kuikens had doodgebe ten. Zy hadden het dier met be hulp van een mestriek en een klomp afgemaakt. Zy verklaarden in de veronder stelling te zy'n geweest, dat zij gerechtigd waren het dier te do den, omdat het zich op hun erf bevond. De Politierechter dacht gelukkig anders over deze sadis tische streken en veroordeelde beiden tot f 15 of 10 d. De landbouwer A. W. N. uit Kapelle kreeg wegens mishande ling van een hond f30 of 15 d. Aan de Noord-Koreanen ontkomen. Dit is het verhaal van zeuentien Amerikaanse soldaten, di« zes dagen van hun onderdeel waren geïsoleerd door opruk kende noordelijke troepen. Gisteren zijn ze weer in Jongsan opgedoken. Drie van hen waren gewond. Zij kunnen nog steeds niet begrijpen, hoe zij aan gevangenneming wisten te ont komen. KOREAANSE CHRISTENEN IN NOOD. Honderden zendelingen zijn dakloos geworden. Op 27 Juli heeft de Wereld raad van Kerken, welks centraal comité in Toronto vergaderde, samen met de Intern. Zendings raad een groet gezonden aan de Christenen in Korea. Op deze groet is thans een antwoord ont vangen, ondertekend door Ed ward Adams, secr. der Presby teriaanse, Amerikaanse kerk in Korea. Xn dit antwoord staat, dat de groet verspreid wordt door de radio, opdat ze ook in Noord-Korea gehoord zal wor den. De Raad van Christenen van Korea bevindt zich op dit ogenblik in volkomen wanorde. Slechts weinige leden van het moderamen zijn tijdig uit Seoel gekomen en het aantal zendelin gen is niet groter meer dan een twaalftal. Talrijke zendelingen hebben een onderdak gevonden in Taegu en Poesan. Hun huizen ziji, verwoest en velen hunner zijn alleen overgebleven. Dezer dagen drongen vertegenwoordi gers van da Raad van Christe nen het oorlogsgebied binnen oro een predikant veilig te stellen. Helaas zonder succes. Ontdekt werd, dat meer dan 10.000 men sen uit een bepaalde streek wa ren samengestroomd, omdat strijd gevreesd werd. Drie dagen lang hebben zy in regen en hete zon in het bergland in de open lucht moeten blyven. Het is de Raad gelukt allen onder te bren gen in een vluchtelingenkamp. Een „staatskerk" ln Oost- Duitsland Volgens Evangelische kringen te Berlyn voltooien Oost-Duitse regeringsfunctionarissen thans plannen tot vorming van een „staatskerk" in de Sowjet-zone. Uit berichten uit alle delen van deze zone zou blyken, dat mede werking wordt gezocht van pre dikanten. De bedoeling zou zyn, deze 'plannen na de verkiezingen van 15 October uit te voeren. Dinsdag 12 September om 7 uur zal voor de Geref. Gemeente te Kortgene voorgaan ds Diele man uit Borssele. Korporaal Nile Letta had zich de eerste nacht verborgen gehou den in hoog gras. Een voorby- gaande Noord-Koreaan trapte op zyn handen. „Met een andere jon gen lag ik in een rijstveld en we konden niets doen", vertelde hij. „wy gingen toen maar tellen hoe veel Noord-Koreanen langs ons trokken, wy kwamen tot 550 en vielen toen in slaap. Toen wy la ter wakker werden stroomden zy nog steeds voorby." Sergeant Robert Huntney was door machinegeweervuur gedwon gen zich elf uur lang ln een rijst veld schuil te houden. Op een nacht verschool hy zich in een bosje struikgewas, toen Noord- Koreaa'.se militairen verschenen en eenmansgaten begonnen te gra ven op 20 meter van hem van daan Huntney sliep in tabaks- aanplantingen en dronk water van sawalis en uit de Naktong. Soldaat Richard Robinson lag eens zo dicht by een Noordelijke commar tiopost, dat hij, naar hy zei, „lange tyd door hun gekweb bel niet kon slapen". Sergeant Junius Washington verklaarde: „Een Noord-Koreaan- se tank kwam zo dicht in mijn buurt, dat ik haar had kunnen aanraken". Soldaat Stanley van Hossen (tnaez. mededeling, advert.) NATUURLIJK VERKEND LAXEERMIDDEL Bijzondere Politierechter Middelburg. Op 11 Juli 1.1. kwam vanuit België op de grenspost te Sas v. Gent een auto met twee perso nen, die naar Nederland wilden. Toen de douane vroeg of ze iets hadden aan te geven, verklaarden ze ee» bepaald bedrag aan Bel gische francs by zich te hebben. By visitatie bleek echter, dat de slager A. P. uit Gent bovendien nog f 100 en 2110 Belgische francs in zyn portefeuille had verborgen, terwyl de andere, mej. M. de P. uit Gent, f2000. tussen haar kle ren had verstopt. Ter zitting verklaarde P. niet te hebben geweten dat hy nog zo veel geld by zich had, terwyl mej. P. zei, dat zy het bedrag van f2000 voor iemand anders over de grens moest smokkelen. De Bhz. Politierechter veroor deelde beiden tot 1 maand gev. straf met verbeurdverklaring van de in beslag genomen betaalmid delen. Tot helpster aan de gem. Be waarschool te Wemeldinge ls be noemd mej. W. van Moort aldaar. zag van zijn schuilplaats hoe ge üniformeerde Noord-Koreanen een dorp binnengingen en weer te voorschijn kwamen als argeloze burgers. Hij en enige kameraden lopen op een nacht langs de kant van een weg en ontmoetten een groep Noord-Koreanen. „Zy rie pen „hai" (een Koreaanse groet), waarop wij „hai" terugriepen en verder gingen", aldus v. Hossen. SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. ATLAS 6 van Cadiz naar A'dam. BEN- NEKOM 6 van Buenavontura naar Guayaquil. BLIJDENDITK 7 te Antwer pen. DELFT 6 te Puna. DUIVEN"- DRECHT 7 dwars Oporto. GORDIAS 6 Izmir. IiECUBA 6 van Laguaira naar Curagao. JAVA 7 van Suez naar Colombo. JÓHAN VAN OLDENBARNEVELT pass. 7 Ouessant. ORANJESTAD 7 te A'dam, PRINS TOHAN WILLEM FRISO 6 te Montreal: PRINS M AU RITS 7 te Ant werpen. SOESTDIJK 6 van New York naar Baltimore. WINTERSWIJK 6 van Kaapstad naar Santos. ZWIJNDRECHT 7 van Lulea naar R'dam. ZIJPENBERG pass. 6 Burlings. ALAMAK 7 verw. Sue*. ALMKERK 7 "verw. Colombo. ANNEN- KERK 6 te Fremantle. ALUDRA 6 te R'dam. ANNENKERK 6 te Fremantle. ARMILLA (t.) 6 van Pladju naar Bang kok. BALÏ 7 te Balikpapan. BLIJDEN- DIJK 6 van R'dam naar New Yorlc. BO NAIRE 6 van Southampton naar A'dam, BORNEO 6 te Tegal. CALTEX DELFT (t-) 6 van Port Said naar R'dam,. CAL TEX THE HAGUE pass. 6 Malta. CAL TEX UTRECHT (t.) 6 265 m. Oost Gi braltar. CÓTTICA 7 te Paramaribo. EEM- LAND 6 pass. Kp. Verdisclie Eil. GROO- TEKERK pass. 7 Kp. Finisterre. JA GERSFONTEIN 6 van Port Said naar Alexandria. JUPITER 6 pass. Malta. KO- TA INTEN 6 van Tarakan naar Djakarta. LUTTERKERK 6 van Aden naar Port Soedan. MAASHAVEN 6 van R'dam naar Buenos Aires. MAPIA 6 van Dja karta naar Semarang. MEERKERK 7 ta Hongkong. MENTOR 6 pass. Kp. St. Vin- c nt. MERWEDE 7 te R'dam. MITRA (t.) 6 pass. Kp. Finisterre. MODJOKER- TO 6 van Port Said. MIJDRECHT (t.) pass. 6 Landsend. NESTOR pass. 6 Kre ta. NIEUW AMSTERDAM 5 van New York naar R'dam. OSSENDRECHT 6 ta R'dam. PHRONTIS pass. 6 Finisterre, RIOUW 6 pass. Sabang. ROEPAT 6 van Belawan naar Pcnang. RONDO 6 pasa« Terceira. ROTTI 6 te Londen. RIJN LAND pass. 6 Finisterre. STAD ARN HEM 6 pass. Casqtiets. STAD BREDA' 7 verw. WalvisSaai. STAD LEIDEN pass. 6 Start Poiut. TAWALI 6 van Port Soa- dan naar Suez. TIBERIUS 7 te Trinidad. TJIBES AR 6 te Hongkong. VAN 'T HOFF 7 verw. te Cheribon. VOLENDAM 6 pass. Dover. WATERMAN 6 van Dja karta naar Semarang. WIELDRECHT 6 in Golf van Oman. ZEELAND 6 van Port Said naar New York. ABBEKERK 6 te Colombo. ALGENIB 6 te Rio Grande. ALTAIR 6 van Santos naar Rio Grande. AMSTELLAND 6 te Montevideo. ARUN- DO 3 van Sorel naar A'dam. DANAE 6 van A'dam naar Italië. GOOILAND 6 te Rio de Janeiro. LANGKOEAS 6 pasfl. Maladiven. MYONIA 4- te Auckland. PRINS FREDERIK HENDRIK 4 paaa. Belle Isle. SIBAJAK 6 pass. Lombok. SOMMELSDIJK 2 van Tampico naar New Orleans. STAD SCHIEDAM 7 te A'dam. STRAAT SOENDA 6 pass. Sa- bang. STREEFKERK 6 van Gdynia naar R'dam. VIVITA 6 te Sydney. WOF.NS- DRECHT 4«van Montreal. PASSAGIERS- EN TROEPEN TRANSPORTSCHEPEN OP INDONESIA KOTA BAROE 7 tc Suez naar Rotter dam. FAIRSEA 6 520 mijl Z.Z.W. Don- draliead naar Rotterdam. GRÖOTE BEER 6 van Amsterdam naar Djakarta. INDRA- POERA 6 van Marseille naar Djakarta. ORMONDE 6 120 mijl W. Minicoy. Aanstei'damsche Effectenbeurs. Slotkoerson op 7 September medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obligation Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum. Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Cult. Handel en Ind. Grootboek 1946 Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgens v. Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker F kker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 cum. pref. wd. Wilton Billiton I aubr. Dito II rubr. Dordtsche l'etr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Java China Jap.lya Kon, Boot 136# 138# 99# Kon. PaketvrL 128 ex. 130# 97# Ned. Sch. Unie 157# 161# 96# v. Ommeren's Sv. 177 177 98# Rott. Lloyd 145 149# 97# Stv. Mij. Ned. 167# 171# 97# 97# H.V.A. 119# 122 Java Cult. 62 63 79# N.I.S.U. 94 ex. 96J4 31JÏ 100# Vorstenlanden 31 94# Deli Bat. Mij. 103# ex. 108K 56# Deli Mij. 113# 115/. 96# Scnembah 100# 104 87 Muller Co. 153 issjf 16154 141 Amsterd. Bk. 161# 168# Escompto Bank 42# 313 Holl. Bank Unie 227# 228# US# Cert. Javasche Bk. 92# 93# 130# Herstel bk. Pr. 97# 168 Ned. Bk. v. Z. Afr. 192 193 130 R'damse Bauk 171# 170# 158# 140# St -inaamse Bk. Twentse Bank 16 7 166 225# Ara. Smelting 66 64 274 Anaconda Copp. 37# 37# 27» Bethl. Steel 46# 45# 225# Chrysler 79# 79# 162# General Motors 102# 100 154# Intern. Nickel 37# 36# 323 Kennecott 71 70# 235 Rep. Steel 41# 41# 5# 270# Stand. Brands 5# -287 U.S. Steel 123 122 299# Cities Service 80# 79# 18# 295 North Am. 18# 510 Cont. Oil '79 79 13174 Midcont. Oil 52# 51# 120 Philips Oil 78 78# 110 Shell Union 51# 31# 51# 102# Tidewater 31# 45 Baltimore 12# 12 93# Miss. K. Texas 6# 43# New York Cetitr. 15 172 Pennsylvania 19# 19# 19# Canadian Pac. 19#

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3