Alleen samenwerking redt de Middenstand. Beroepsvervoerders moeten een drachtig samenwerken. De voorgeschreven loonsverhoging. Axel gaat 110 woningen bouwen. Het ontbreK«nde woord ABAH5QN Congres C. M. B. op Woudschoten. Beperking van het electrici- teitsverbruik gedurende de piekuren. Alleen dan kunnen moeilijkheden opgelost worden. Het vraagstuk van lonen en prijzen. Waarom de beschikkingsvorm Nieuw rioleringsplan in de kom. flet gaat om heel ons volk. Dié hond kan appor teren. ETEN RUSTEN ORANJEBOOM BIER! Dankbaar vaderland. Vrijdag 8 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze Utrechtse eoi%spondent). Ter inleiding van zijn wintereampagne heeft de Chr. Midden standsbond Woensdag en Donderdag een congres gehouden op het conferentie-oord W'oudselioten I>Ü Zeist. Bestuurders uit de diverse aangesloten bonden woonden dez e kaderbijeenkomst by. Ook de heren dr J. Schouten en H. W. Tilanus, voorzitters van de A.R. en C.H. Tweede Kamerfractie waren tegenwoordig. Naar de heer Joh. de Jong te Rotterdam, voorzitter van de in zijn openingswoord zei, kon men op een conferentie ais deze niet ontkomen aan een en kele opmerking over het vraag stuk der lonen en prijzen, dat Woensdag wel bijzonder actueel was. De heer De Jong ontpopte zich allesbehalve als een voorstander van loonsverhoging. Elke verho ging brengt ons in de huidige om standigheden verder van huis, verklaarde hij. Want het gevolg ervan is een stijging der produc tiekosten, die als vanzelf een prijsverhoging veroorzaakt. Veel beter leek de heer De Jong de weg van productieverhoging en consumptiebeperking. T.a.v. de productieverhoging maakte de spreker nog deze - naar hemzelf toescheen revolutionnaire op merking: wanneer het uit sociale overwegingen wenselijk en nood zakelijk is de lonen te verhogen, zou het dan niet evenzeer wense lijk en noodzakelijk zijn de werk tijden te verlengen? De vijf pro cent van 1 Januari is toegekend als voorschot op de productiever hoging. Dit laatste is echter niet gerealiseerd. Vooruitziende blik. Perspectieven voor de midden stand in verband de toenemende bevolking. Dit was het onderwerp waarover de eerste inleider op het congres, prof. dr F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, de conferen tievoorgangers voorlichtte. De spreker maakte eerst dui delijk wat hij met een midden stander bedoelde. Een midden stander, vertelde hij, is een on dernemer. Want hij produceert zelf, hij verkoopt zelf en hij draagt zelf het risico. Een typi sche trek van ondernemers is, dat zij zich instellen op de- toe komstige vraag van het publiek. Zij hebben een vooruitziende blik. Dit geldt ook voor middenstan ders, al zijn er onder hen die de vooruitziende blik wel eens mis sen, doch dit komt bij de „grote" ondernemers evenzeer voor. De middenstander is producent omdat hij zorgt, dat de goederen die in de fabriek gemaakt zijn, bij de consument worden ge bracht. Daardoor verhoogt hij de waarde van die goederen. Vraagt men wat de toekomst van de middenstander zal zijn nu Onze bevolking steeds groeiende ls, dan geldt vóór alles, dat de middenstander van zijn vooruit ziende blik gebruik moet maken en dat hij daarnaast voor effici ënte productie en distributie dient te zorgen. Minder luxe. Het ziet er naar uit, aldus prof. De Roos, dat de vraag naar luxe artikelen sterk zal verminderen, en dat het publiek naar de goed kopere soorten verbruiksartikelen gaat vragen. De inkomens laten geen andere mogelijkheid men zal in de toekomst alleen op so bere wijze in zijn levensonderhoud kunnen voorzien. De distributiemethoden moeten doelmatiger en goedkoper worden, nu de detaillist in 't grootwinkel bedrijf e.d. zijn hevige concurren ten krijgt. Tegenover de mogelijk heden van deze concurrenten be- (Ingez, mededeling advert.) 'n Beetje tocht kou of vocht, Is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ont wikkelen, gaan afvalstoffen in het bloed zich vastzetten in hoe ken en gaatjes. Door dat te voor komen, tast ge Uw Rheumatische pijnen bij de oorsprong aan. Be gin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuiverende Kruschen- kuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen ver dwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veer krachtig jeugdig gevoel. schikt de middenstander slechts over één afweermiddel: de klan tenbinding door het scheppen van een eigen sfeer. Wat de middenstander alleen niet kan voordelig inkopen van grote partijen Vermag hij wél in samenwerking met anderen. De vorming van inkoopcombinaties en vrijwillige filaalbedrijven moet dan ook worden toegejuicht. Voor de reclame verenige men zich eveneens. Weliswaar zal de indi viduele ondernemer iets van zijn zelfstandigheid prijsgeven, maar dit strookt juist met zijn vooruit ziende blik. De gevaren voor de midden stand komen echter niet alleen van de zijde van het grootbedrijf, doch eveneens van de zeer kleine bedrijfjes. Aan de eisen van vak bekwaamheid moet daarom streng de hand worden gehouden. Dat de eis van credietwaardig- waardigheid gehanteerd dient te worden, vond hy ook noodzake lijk. Buiten deze bescherming van overheidswege bescherme de mid denstand zichzelf, zei de spreker. Dit kan geschieden door samen werking. Daarnaast zij iedere middenstander er zich van be wust, dat /nen in de toekomst gaat vragen naar het eenvoudige en goedkope product. Een effici ënte productie blijft hoofdzaak. Kruideniers gaan confereren. Op 12 en 13 September zal de Christelijke Kruideniersbond zijn jaarvergadering houden en wel op Birkhoven bij Amersfoort. Deze vergadering draagt een bijzonder karakter omdat er ook een con gres aan verbonden is. In verband met het tekort aan productiecapaciteit der electrische centrales zal het in de a.s. win termaanden en wel in de periode van 13 November 1930 tot en met 27 Januari 1951 wederom nood zakelijk zijn het electriciteitsver- bruik in de piekuren te beperken, zo deelt het ministerie van eco nomische zaken mee. Deze piek uren vallen van Maandag tot en met Vrijdag, 's morgens tussen 7.30 en 9 uur en 's middags tus sen 4.30 en 6 uur, 's-Zaterdags uitsluitend 's morgens van 7.30 tot 9 uur. 's Zaterdagsmiddags en 's Zondags is beperking niet nodig. In de staatscourant werd be kend gemaakt, dat, behalve in Friesland en Zeeuwsch-Vlaande- ren, gedurende de piekuren het electriciteitsverbruik voor verlich ting en verwarming in electrische treinen en trams tot de helft be perkt dient te worden. Voorts dat buitenverlichting van openbare gebouwen, van horecabedrijven en van amusementsinrichtingen, re clameverlichting alsook etalage verlichting tijdens de piekuren is verboden. Evenals het vorige jaar is eta lageverlichting wel toegestaan aan die winkelbedrijven, welke een overeenkomst met het elec- triciteitsbedrijf hebben aangegaan om- in de piekuren slechts de helft van de verlichting voor etalage en winkel te ontsteken. Mr Dr VERKERK SPRAK TE GOES. Onder de titel „Voerman houdt de teugels" heeft Mr Dr E. P. Verkerk, Tweede Kamerlid en al gemeen voorzitter van de Prot. Chr. Bond van beroepsgoederen- vervoerders, Woensdagavond in de Prins van Oranje te Goes een rede gehouden over de vele moei lijkheden waarmede de vervoer ders momenteel te kampen heb ben. Mr Verkerk werd verwelkomd door de afdelingsvoorzitter, de heer D. Pronk, die de geringe op komst betreurde, temeer omdat het gaat om de toekomst van het beroepsgoederenvervoer. Dat het beroepsgoederenver voer tegenwoordig met vele en grote moeilijkheden te maken heeft bleek al direct uit de woor den van Mr- Verkerk. Hij somde verscheidene „wrijvingspunten" op: het overheidsvervoer, dat een schadeloosstelling van 300 mil- lioen zal krijgen; het eigenvervoer dat met 80 pet. gestegen is en een veel grotere capaciteit bezit dan waar het recht op heeft; de gevaarlijke concentratie van het grootbedrijf; een politiek touw trekken en verder onder andere de organisatorische zwakte van de vervoerders. Van de 9417 zijn niet meer dan 6000 in totaal ge organiseerd. Dit maakt de positie van de vervoerders zwak, omdat een gezamenlijke actie meer kracht bezit naarmate er meer leden achter staan. Voor het in betere banen leiden van het vervoer staat Mr Ver kerk, zoals hij zei, drie idealen voor: andere strijdmethoden, zeg genschap voor de vervoerders en terugbrengen van de kosten en lasten tot een zo laag mogelijk verantwoord niveau. Met aanhaling van verschillen de voorbeelden wees Mr Verkerk op de gevaren van de huidige re- geringspolitiek op allerlei terrein en niet het minst op vervoersge bied, op welk gebied de regering, althans de minister zoals de heer Verkerk zei soms won derlijke wegen bewandelt. De al gemeen voorzitter wees op het onbillijke van het grensoverschrij dend vervoer van de A.T.O., die vroeger da grens niet overkwam en van het met 80 pet, gestegen eigen vervoer. Samenwerking. Uitvoerig besprak hij de wet op het goederenvervoer en de pogin gen, die gedaan waren bij de minister om hem te wijzen op de moeilijke situatie waarin het be roepsgoederenvervoer momenteel verkeert. Met nadruk betoogde Mr Verkerk, dat de enige weg om wat te bereiken, is, een sterke en eendrachtige organisatie. Er moet komen een federatie van beroeps vervoerders die contact onder houdt met andere organisaties, zo als middenstands-, werkgevers- en werknemersorganisaties. Eerst wanneer het zover is kunnen de vervoerders met succes aandacht vragen voor hun belangen, zei de heer Verkerk. Bij de bespreking kwam nog de kwestie der richtlijnen ter tafel en opgemerkt werd, dat het Hoofdbestuur van de N.O.B. een brief naar de minister gezonden heeft met verzoek de oude richt- HOE DE VAKCENTRALES ER OVER DENKEN. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond is verheugd over de bindend voorgeschreven loonsverhoging, maar betreurt, dat voor de jeugdlonen het ver gunningsstelsel bleef gehand haafd. Voorts is het bestuur van het C.N.V. eenparig van oordeel, dat de afkondiging van een prijs- stop noodzakelijk blijft. Een ge bonden loonpolitiek, gepaard aan een vrije prijsvorming, is voor de christelijke vakbeweging onaan vaardbaar. Wat dit betreft is de genomen beslissing onbevredigend. Op het ogenblik, aldus de heer Ruppert in een radiotoespraak, wordt door fabrikanten en han delaren een aantal artikelen in prijs verhoogd, waarvoor geen en kele aanleiding bestaat. Enige ja ren geleden is voor mensen met een dergelijk gedrag de term „on vaderlandslievende schobbers" ge bruikt.'Deze titel past thans vol komen voor die velen, die van daag allerlei prijzen zonder enige noodzaak doen stijgen". Het bestuur van de Kath. Arb. Beweging nam met waardering kennis van de genomen beslissing, al wordt betreurd, dat deze vijf procent niet volledig geldt voor lonen en salarissen boven de f3600,per jaar. De maatregelen van prjjsbe- heersing, die zullen worden geno men, om ongemotiveerde prijsstij ging te voorkomen, ziet men met vertrouwén tegemoet. Op de aangesloten leden wordt een ernstig beroep gedaan, om mee te werken aan de maatrege len die tot verhoging van 's lands welvaart kunnen leiden. De secretaris van het Nederl. Vakverbond verklaarde: „Wij zijn zeker niet ontevreden over de bereikte resultaten, maar ons definitief oordeel schorten wij op tot dat gebleken is hoe de dis pensatiemogelijkheid wordt toege past en wat de regering gaat doen met haar nieuwe vorm van prys- beheersing". Van de uitwerking van de dis- pensatieregeling zal het afhangen welke houding de vakbeweging ten slotte tegenover deze maat regel zal moeten aannemen. lijnen spoedig bindend te verkla ren! Van andere zijde werd ge zegd, dat echter geen brief ver zonden is. Voorzitter Pronk her innerde ook nog aan de onver kwikkelijke bijeenkomst in Breda, waar hij geen enkel goed woord voor over kon hebben. Wanneer moties bij herhaling zonder meer met een kwinkslag van de tafel geredeneerd worden is dat meer dan erg, zei hij. Nadat geruime tijd over een et/ ander gesproken was, sloot de voorzitter de vergadering. Axel gaat uitbreiden. Op de j.I. gehouden gemeenteraadsverga dering is besloten tot de bouw van 40 simplex- en 10 duplex- woningen. Met de bouw zal eerstdaags worden begonnen. Er zal hiervoor een lening worden gesloten van f 552.000. Eveneens zullen 60 simplexwoningen worden gebouwd t.b.v. de Industrievestiging. Voor dit bouwplan zal een bedrag van f 588.000 worden geleend. Opnieuw kwam in de raad ter sprake het verzoek van de eige naar van de bioscoop „Het Cen trum" tot verlaging der vermake lijkheidsbelasting. Er werd ech ter, zei het» na enige discussie, besloten, aan dit verzoek voorlo pig niet te voldoen. In het Bouwplan „West" zullen de straten de volgende namen krijgen: Bernhardstraat, Mar grietstraat en Zuidsingel. De Standard Petrol Comp. heeft ver gunning gekregen een tank te leggen voor het perceel West straat 26. De heer J. Hollebek kreeg een schadeloosstelling van f4000 voor het afstaan van tuingrond t.b.v. de uitbreidingsplannen. Het nieuwe rioleringsplan voor de .kom van de gemeente werd vastgesteld, terwijl voorts een voorstel werd aangenomen tot het beschikbaar stellen van gelden voor het egaliseren van bouwter rein in Plan West. In totaal werd hiervoor een lening aanvaard van f 235.000. De schoolkinderen die vier km buiten de kom wonen, zullen van af 1 October tot en met 31 Maart gratis per bus worden vervoerd. G.S. wilden, dat de ouders bij dragen, doch de raad ging met 8 tegen 3 stemmen accoord met een voorstel van de heer P. Hame- linck tot gratis vervoer. De Chr. Nationale school zal f 620 subsidie krijgen voor het aanschaffen van leermiddelen. Rondvraag. De heer C. van Bendegem wees op hardnekkige geruchten om trent de bouw van een hotel op de hoek KanaalkadeZeestraat, waardoor het plantsoen verloren zou gaan en de entrée van Axel zou worden ontsierd. Hij wenste daar een bouwverbod. De heer Wondergem (C.H.) wees op hardnekkige geruchten, dat door de dienst van Bouw- en Woningtoezicht een bedrag van f 30.000,— zou zijn toegekend aan de weduwe van de directeur. Hij vroeg, of B. en W. dit verant woord achtten. De heer Hamelink bepleitte toezicht, dat de hoeken der Crijnssenstraat niet zouden wor den ontsierd en vroeg aanleg van plantsoentjes. Hij prees de acti viteit van B. en W. inzake elec- trificatie, doch had critiek op de straatverlichting. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 86) o— Toen de dokters hem aan het verstand brachten, dat het die dag onmogelijk was, daar de graaf bijzonder zwak was en volkomen rust moest houden, werd zijn toorn nog groter en toen hij van de bedienden ver nam, dat de indringer, zoals hij hem noemde, op datzelfde ogen blik in de kamer van de graaf zat, kende zijn verontwaardiging geen grenzen meer. Hij weiger le Deslist notitie van Kenneth te nemen of zelfs ook maar hem te zien. Hij liet zijn diner op zijn eigen kamer brengen, daar hij niet verkoos aan te zitten met de man, die hem had weten te verdringen, en hij ging die avond naar bed met het vaste besluit de strijd tot het bittere einde vol te houden. Maar de volgende dag werd lord Kenmore bij de gra.-f toe gelaten, en toen hij de kamer binnentrad, vond hij de advocaat bij het bed zitten. Op een tafel voor hem lagen de onbetwist bare bewijzen van het huwelijk •n van de geboorte van het kind en stuk voor stuk toonde de advocaat, die de tussenper soon was voor deze gelegenheid, aan lord Kenmore, dat, indien hy zijn zaak voor het gerecht wilde brengen, hij slechts zou komen te staan voor grote en onmogelijke uitgaven, want hy zou volkomen zeker zyn proces verliezen. ,,'t Spijt mij, 't spijt my zeer, Kenmore, dat ge zo lang in on wetendheid van dit alles zyt ge laten", zei de graaf, „en Ik kan uw bittere teleurstelling zo goed verstaan, maar ik moet mijn eigen zoon recht laten weder varen". Zo eindigde het onderhoud, en Lord Kenmore, nog maar half overtuigd, liet het rijtuig voor komen en verliet het kasteel, zonder de neef, die zijn plaats had ingenomen, ook maar gezien te hebben. Hy schreef menige boze brief na zyn thuiskomst, maar, nadat hij nader rechtskundig advies had ingewonnen, was hy ten slotte gedwongen toe te geven, hoewel zeer tegen zyn wil, dat er niets kon worden gedaan om het ongeluk dat hem getroffen had, van zich af te wentelen. Groot was de ontsteltenis op Granley Castle, toen het nieuws daar bekend werd. Lady Earls- wood vond, dat de vooruitzich ten van Lady Violet nu ver be neden haar verwachtingen wa ren. Had zy geweten, dat Lord Kenmore een betrekkelyk arm man was nooit zou ze in de verloving hebben toegestemd. Evenwel, 'twas nu te laat om zich terug te trekken, zy moest dan maar zorgen voor een betere party voor haar jongste dochter Lady Maud. Misschien deed die zoon van Lord Derwentwatei wel eens een bod; hy was een jonge man en ze had uit Ken- more's brief opgemaakt, dat hy nog ongehuwd was. Ze had er niet het minste vermoeden, w i e hy was. Lord Kenmore vertelde haar, dat hij in Aifrika geboren was, naar hy meende, ergens in het buitenland groot gebracht. Geen ogenblik bracht zij noch haar dochter hem in enig ver band met de zoon van de rijke mijnwerker, met wie zy inder- tyd de omgang hadden afgebro ken, en van wie ze nu onderstel den, dat hij ergens op eerlyke wijze zijn schamel stukje brood verdiende. Kapitein Berington had van zyn ontmoeting met Kenneth geen gewag gemaakt en sinds zijn vertrek van Grantley Castle hadden zy dan ook nooit meer iets van hem vernomen. Toen enige tijd later, da doods- tyding van Lord Derwentwater hen bereikte, besloot Lady Earlswood dan ook diens opvol ger zo spoedig mogelyk in haar op ta nemen. Hy moest stellig bij het huwelyk worden uitgenodigd. Hij was immers Kenmore's naaste bloedver want en al wist ze, dat haar aan staande schoonzoon niets van hem wilde weten daarom juist zou zy trachten vóór het huwelijk een verzoening tussen die twee tot stand te brengen. Lady Maud was nog een door niemand opgeëist kleinood en wie weet of het haar, de lucht hartige, onbezorgde jonge dame niet zou gelukken de titel te ver werven, die haar zuster onge lukkig genoeg ontgaan was? Gedurende het laatste deel van Lord Derwentwaterg leven konden hy en zyn zoon onge stoord van elkanders gezelschap genieten. Tot op zekere hoogte herstelde hij van zijn zware aan val en bracht het zelfs zover, dat hy dagelyks op een rolstoel naar zyn eigen kamer mocht worden gebracht; maar de veer tiende Maart kreeg hy geheel onverwachts de laatste stoot, die het broze lichaam In enkele uren sloopte. Lord Kenmore weigerde zelfs aart de teraardebestelling van zyn broer deel te nemen en 't ge volg was, dat odha en neef elkander nooit hadden ontmoet. (Wordt vervolgd.) Onze Haagse redacteur meldt, dat de Regering ditmaal in tegenstelling met de eer ste 5 pet. -de vorm van een beschikking heeft gekozen, om te voorkomen, dat verschillende groepen die de eerste vijf pro cent niet hebben ontvangen daar de werkgevers dit niet kon den opbrengen er thans weer naast zouden zitten. Het gaat hier om enige tienduizenden personen. De mogelijkheid vooi een dispensatie is uitdrukkelijk opengehouden. Dit zal echter niet betekenen: 5 pet. of niets Het zal zeer wel mogelijk zijn. dat liet College van Rijksbemid- delaars beslist dat er bijv. 3 pel loonsverhoging zal moeten wor den gegeven. Inzake de vraag of onze exportpositie niet in ge drang zou komen door deze loonsverhoging was men nog ai optimistisch gestemd. Ons prijs peil ligt vergeleken by verschil lende andere landen vrij laag. We kunnen dus wel een stootje hebben, waar nog bijkomt, dat men ook elders in Europa met dezelfde problemen te kampen heeft en het loonpeil ook moet herzien. De kwestie van de dispensatie maakt deze loonsverhoging niet eenvoudiger. Verschillende be drijfstakken zullen ongetwijfeld dispensatie aanvragen. Wij den ken hierbij slechts aan de siga- renindustrie, die reeds met ge noeg moeilijkheden te kampen heeft om staande te kunnen blij ven, terwijl de eerste 5 pet. ook nogal moeilijkheden heeft ver- Het vraagstuk van lonen en prijzen. In zyn radiorede over de be slissing van de regering inzake de loonsverhoging, heeft de voor zitter van het Vakverbond, de heer Ruppert, er met kracht op aangedrongen, dat de regering de prijzen, althans van de eerste le vensbehoeften, stevig in de hand zal houden. „Worden op prysgebied geen scherpere en doeltreffender maat regelen genomen dan thans door de regering in uitzicht zijn ge steld, dan staan we over een paar maanden weer voor precies de zelfde moeilykheden als thans. Dat is in strijd met het belang van de arbeidende stand en van geheel ons volk. Dat is ook in strijd met de belangen van het bedrijfsleven. Maar wy zullen ook als Neder landse mannen en vrouwen moe ten zien, dat wy zelf een taak hebben. Enerzijds zullen de loon- trekkenden moeten beseffen, dat ons land in zeer moeilyke om standigheden verkeert en dat wy alle krachten zullen moeten in spannen, om deze moeilykheden 'te overwinnen. Anderzijds zullen met name de ondernemers en zal ook de handel moeten beseffen, dat elke onnodige prysverhoging een misdaad is tegenover ons volk. En het gehele volk zal juist op dat punt van die prysverhoging nauwlettend moeten toezien. Het zal moeten weigeren, om onnodi ge hoge prijzen te betalen. Het zal zichzelf moeten inperken en niet toe mogen geven aan de hier en daar geconstateerde hamster- woede. Ook die werkt prijsver hogend. Het gaat om heel ons volk. Dat zullen en regering en bedrijfsle ven, dat zullen werkgevers en ar beiders en middenstanders en boeren, dat zullen mannen en vrouwen, dat zal heel ons volk moeten beseffen. Alleen als wy schouder aan schouder staan en alleen dan, als wy gelovig het oog omhoog slaan tot Hem, die de wereld regeert, zullen we de wegen vinden, waar door we de moeilijkheden kunnen overwinnen." KORTE BERICHTEN oorzaakt by de bakkers. Men kan gerust zeggen, dat de werk gevers deze 5 pet. uitkeren, hoe wel zij de overtuiging hebben, dat dit economisch niet verant woord is. In de agrarische sector is de doorberekening ongetwij feld veel róoeilijker dan in de industrie. Voor de tuinbouw geldt byv. een gehele vrij» markt. Daar wordt de prijs vast gesteld naar vraag en aanbod. Hoe de ontwikkeling in de land bouw dan ook zal zijn valt moei lijk te voorspellen. Hamsterwoede in België. De laatste weken heeft zich een ware hamsterwoede van een groot deel der Belgen meester gemaakt met het gevolg, dat lucifers, zeep, suiker en olie op het ogenblik vrijwel niet te verkrijgen zyn in de Belgische winkels. In een in terview heeft de Belgische minis ter van economische zaken op het dwaze van deze hamsterpsychose gewezen. De oude wijze van stemming in het ontwerp-Kieswet behouden. Naar wy vernemen, heeft de minister van binnenlandse zaken aan verschillende instanties, o m. de hoofdstembureaux ter kennis neming een nieuw ontwerp-Kies wet doen toekomen. In een byge- voegde brief deelt de minister mede, dat dit ontwerp de grond slag zal worden van het ontwerp van wet, dat aan de Kamer zal worden aangeboden. In het ont werp is de oude wyze van het uitbrengen van de stem gehand haafd. Zoals thans ook in de Kieswet staat, kan de kiezer al leen invloed uitoefenen op de volgorde in de candidatenlijst door een voorkeurstem uit te brengen. De minister heeft dus het denk beeld uit het advies van het Cen trale stembureau niet aanvaard. Suikerzieken huldigden prof. Best uit Canada. Aan prof. dr C. H. Best uit Toronto, die samen met Banting het insuline heeft uitgevonden, werd te Amsterdam het ere-voor- zitterschap van de Ned, Verent- ging van Suikerzieken aangebo den. Zyn uitvinding maakt het mogelyk, ondanks suikerziekte in het leven te blyven. De voorzitter, de heer H. S. Roosje, deelde mee, dat thans 11.000 van de 45.000 suikerzieken in ons. land bij de vereniging zyn aangesloten. Door het omslaan van een kano is te Amsterdam een jongen ver dronken. Samen met zyn broer voer hy door de Pieter Lastman- kade. Een schilder, die het onge luk zag gebeuren, kon een van de jongens redden. Het stoffelyk overschot van de andere jongen werd later opgedregd. In Zaandam is een motorschuit geladen met balen houtmeel, ver brand. Het vuur is ontstaan, door dat een scheepslantaarn uit de mast op de lading is gevallen. De schipper, de heer van Beek uit Delft en zijn zoon konden zich bytijds redden. De Belgische suikeroogst be looft veel dit jaar. In twee weken is het suikergehalte gestegen van 50 tot 78 gram per suikerbiet. De Canadese ballonvaarder Boitard, die na de ballonopstyging te Amsterdam Zaterdag 1.1. in de Russische zone terechtkwam en daar gevangen werd genomen, is nog steeds niet vrijgelaten. Ook twee Deense zakenlieden, die een noodlanding moesten maken op het eiland Rügen, worden door de Oostduitse politie vastgehouden. De Nederlandse onderzeeboten zullen weer uitgerust worden met telefoonboelen om ingeval van noodverbinding met de buiten wereld contact te verkrijgen. Voor de kust van Toulon is een oud Romeins schip gevonden van ongeveer 51 m lengte. Het vaar tuig bleek geladen met 200 krui ken, die blijkbaar wijn hadden bevat. Zaterdag 9 December a.», zal burgemeester. Oud het nieuwe Rotterdamse Leger des Heils cen trum openen. De dirigent van het OonceHge- bouw-orkest, Eduard van Bei mini, zal op doktersadvies deze maand nog rust moeten houden. Nederlandse industrie krijgt grote order. Van Indonesische spoorwegen. Bij de Nederlandse industrie is een grote order voor spoorweg- materieel geplaatst, aldus ir Ef- fendi, hoofd van de Spoorwegen. Werkspoor, Beynes en Allan Co. zullen gezamenlyk 100 3e klas personenwagens en 1000 goede renwagons aan de Indonesische Spoorwegen leveren. Voorts zyn 100 locomotieven besteld bij de Duitse fabrikant Krupp. De leve ringen zullen ongeveer in April 1951 plaats vinden. Vorenstaande en andere bestel lingen by Nederlandse en Duitse fabrikanten, die alle in het eerste kwartaal 1952 zullen zyn uitge voerd, omvatten een bedrag van 50 millioen roepiah. vim GEEN GELIJKSTELLING. Dat we op het gebied van het onderwijs van het gelijk recht voor allen nop ver verwijderd zijn, is voor ieder die meeleeft, duidelijk. Alleen voor het lager onder wijs is er de gelijkstelling voor de publieke kassen, wat nog iets anders is dan de volkomen ge lijkstelling. Voor het kleuteronderwijs is nog steeds geen regeling getrof fen. Wat dit betreft, is het Chr. onderwijs afhankelijk van d'e gemeentebesturen, die een zeer verschillend standpunt innemen. Bovendien zijn er nog de Ged. Staten die soms niet bereid blij ken te zijn een gunstige subsi dieregeling goed te keuren. Van gelijkstelling is hier nog geen sprake. Hier zijn alleen gunsten, geen rechten; althans geen wettelijke rechten. En hoe 't niet het middelbaar on derwijs gesteld is, hebben we in Zeeland nog pas op een zeer on aangename manier ervaren. De Rijks H.B.S. te Middelburg wordt uitgebreid met een mid delbare meisjesschool. Het Goese Lyceum ontving eveneens toestemming zulk een school te stichten. Maar het Christelijk Lyceum voor Zeeland, waarvan gebleken is dat daarvoor grote belangstel ling bestaat en dat zich in een groot aantal leerlingen mag ve~- heugen, werd door de minister van Onderwijs met de gard naar huis gestuurd. Geen medewerking zegt de minister. En dat in Zeeland waar de Prot. Chr. groepen een groot deel der bevolking uitmaken. De gelijkstelling is wat dit be treft nog ver. Het onrecht tiert nog steeds welig op Neêrlands dierbre grond. (Ingez. mededeling, advert.) Nieuw geneesmiddel naar de troepen in Korea. De medische diensten van de strijdkrachten der V.N. in Korea zullen een nieuw Brits genees middel ontvangen, dat iedere ver ergering van de toestand van een zieke gedurende 24 uur zou be letten. Het Distaquaine G, zoals het middel heet, ls ontwikkeld uit pencilline en vervaardigd door Britse pharmaceutische laborato ria. Het zou onbegrensde medi sche mogeiykheden bieden en zou op het slagveld van onschatbare waarde zUn. Verder zou het nieuwe genees middel gemakkehjk, snel en vei lig, zelfs door ondeskundiger, kunnen worden Ingespoten. Uit begrafenisstoet gevuurd op autobus. Te Semarang eist de A.P.R.I., dat by het passeren van een mi litaire begrafenis het verkeer stil houdt. Zondag passeerde op Karang- djatt een begrafenisstoet. Er icfed daar op dat moment een autobus, die waarschynlyk niet snel ge noeg stopte, want uit de begra fenisstoet werd het vuur geopend op de autobus. De chauffeur en een passagier werden gedood. COLUMBUS EEN VERVALSER t Niet Columbus, maar de Portu- -ees Dualmo heeft Amerika ont dekt. Aldus beweert prof. Davies van de Universiteit te Exeter (Eng.). Columbus zou zyn log boek hebben vervalst, nadat hij van zijn broer, die kaartenmaker was, positieve gegevens over het reeds ontdekte land zou hebben gekregen. Men kent de historie van de uitvinding van het Schnorkel- apparaat, door een Nederlands zee-officier De marine-leiding wilde er niet van weten, maar toen kwamen de Duitsers en maakten van deze vinding, die thans overal wordt toegepast, een dankbaar gebruik. Na heel veel moeite kreeg de uitvinder tenslotte een kleine beloning. In de afdelingen der Tweede Kamer werd hierop aanmerking gemaakt. Maar nu komt de re gering verklaren, dat bedoelde officier helemaal geen uitvin ding heeft gedaan. Het probleem was overal ter wereld reeds in studie. De verdienste van be trokkene is, dat hy bepaalde ideeën heeft ontwikkeld, maar die bleken technisch niet uit voerbaar. De technische moei lykheden is men geruime tijd later, onafhankelijk van betrok kene, té boven gekomen. Hy kan dus geen rechten laten gelden en alleen by wyze van gunst is hem een kleine beloning toege kend. Dankbaar vaderland. Maar niet jegens de uitvinder! PILOOT VAN VERONGELUKTE FIREFLY TERAARDEBESTELD Op de algemene begraafplaats te Huizen is gistermorgen onder grote belangstelling met militaire eer ter aarde besteld de piloot van de vorige week Woensdag in zee gestorte Firefly, W. van de Born, De boedel van Van Meegeren bracht 185,849 op. De totale opbrengst van de on der de banner gebrachte boedel van de overleden kunstschilder Han van Meegeren is f85.349.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2