V.-raad verwerpt Russische klacht inzake Amerikaanse bombardementen NIEUWS Taegoe onder geschutvuur van de rode troepen Vlissingen heeft een tweede Christelijke kleuterschool Razzia's op communisten in Frankrijk Protest tegen bonwstop op het platteland op komst PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Huiselijk krakeel. Malik stelt tegenstemmers verantwoordelijk voor gevolgen Nieuwe versterkingen voor Noord-Koreanen Truman optimistisch ten aanzien van Korea Strüd tegen „vijfde colonne's" begonnen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L Vorststr. 80 Tel 2438, uij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vloosvvijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1657 Abonnementsprijs j 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 8 SEPT. 1950. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, .Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huljssen, Ternqgpen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- eii ondergang van Zon en Maan Zaterdag Zon op 0.04 u., onder 19.19 u. Maan op 2.04 u., onder 18.32 u. Hoogwater op Zaterdag 9 Aug.: Vlissingen: 12.16 u. 1.50 m., u. m. Terneuzen: 0.20 u. 1.67 m., 12.42 u. 1.69 m. Wemeldinge: 1.23 u. 1.44 m. 13.52 u. 1.37 m. Zierikzee: 1.08 u. 1.25 m. 13.33 u. 1.17 m. Het is tussen de beide meer derheidspartijen, de Kath. Volkspartij en de Partij v. d. Arbeid niet alles botertje tot de boom. In een de vorige week gehouden vergadering verklaarde de voor zitter van de K.V.P., de heer Andriessen, dat van de zijde dei P.v.d.A niet wordt nagelaten vrij regelmatig het bestaansrecht en de bestaansreden van de K.VJP. in twijfel te trekken. Deze uitingen, zo vervolgde hij, gaan dikwijls met allerlei aantijgingen gepaard, zodat men zich vaak niet aan de indruk kan onttrekken, dat het bestaan van de K.V.P. eigenlijk een ramp voor het land betekent. In dit verband werd gewezen op de volgende uitspraak van „Hat Vrije Volk": „Als emancipatiebewegingen hebben de confessionele partijen in ons land een historische rol vervuld. Maar die taak is vel- bracht. Wat er op het ogenblik nog rest, dat is confessionele „Prinzipienreiterei" en confessio nele machtspolitiek." Ernstiger beschuldiging is vol gens de heer Andriessen voor een politieke partij moeilijk denkbaar. Omgekeerd verweet hij de bondgenoten, dat bij hen de de mocratie niet veilig is. .Gebeurtenissen van de laat ste tijd doen ons zien, welke op vattingen van democratie bij de socialisten aanwezig zijn. De ge beurtenissen in België bewijzen dat, volgens hen, de inhoud van het begrip democratie een veel zijdige inhoud heeft en dat men daarmede op een gruwelijke wijze kan experimenteren. Dat men van socialistische zijde m Nederland er geen bezwaar in ziet, dat experimenteren goed te praten, kan niet anders dan tot ernstige ongerust held stemmen." T T it deze ernstige beschuldi- *-2 gingen over en weer blijkt, dat de verhouding tussen beide partijen die de pretentie voeren dat zij alleen in staat zijn een levenskrachtig Kabinet te vor men, zo ongeveer alles te wen sen overlaat. Het kan haast wel niet anders of bij de komende begrotings debatten zal dit wel nader blij ken. Door de regering is een wets ontwerp ingediend tot het te gengaan van lichtvaardige echt scheidingen door verbetering van de verzoeningsprocedure. Niet onmogelijk, dat in de eerste plaats maatregelen nodig zullen blijken om dit politieke huwelijk te saneren. TEGENSTELLING TUSSEN SOWJET-UNIE EN AMERIKA VERSCHERPT. Gisterochtend heeft de Veiligheidsraad wederom vergadert. Onder meer ging het over de Russische resolutie waarin Ame rika aangeklaagd wordt burgerlijke doelen in Noord-Korea te hebben gebombardeerd. Ditmaal kwam men tot een besluit, want de resolutie werd met de Sowjet-stem tegen en een onthou ding van Jocgo-Slavië vérworpen. Overigens is aan de hele gang van zaken bij de debatten te merken, dat de tegenstelling tus sen Rusland en Amerika met de dag scherper wordt. De per tinent onware beweringen van de Sowjet-Unie worden door Amerika steeds krachtig verworpen, wat weer tot gevolg heeft, dat de Russische afgevaardigde zijn Amerikaanse collega leu gens in de schoenen schuift. Bij de bespreking van de Rus sische resolutie sprak de Ame rikaanse afgevaardigde tegen, dat de Amerikaanse luchtmacht „onverdedigde burgerlijke doe len" zou bombarderen. Hij zei, dat slechts aanvallen op mili taire doelen werden uitgevoerd. De Noord-Koreanen vorderden burgers op om bij militaire ope raties te helpen en gebruikten burgerkleding voor soldaten. Ook gebruiken de Noord-Koreanen woonhuizen, ziekenhuizen en scholen voor opslag van oorlogs materiaal. IN HET NIET. Er waren van geallieerde zijde miiiioenen pamfletten onder de bevolking verspreid, waarin zij Uw woning in twee kisten. De nieuwste Britse mon tagewoning wordt netjes in twee kisten verpakt afgele verd en kan door de eigenaar zelf zonder deskundige hulp gemakkelijk in elkaar wor den gezet. Het huis, dat een geheel van staal gemaakt ge raamte heeft, meet 36 x 12 x 8 voet en heeft een zitkamer, slaapkamer, kleine keuken, badkamer en gang. De %vo- ning moet op een betonnen fundatie komen te staan en heeft planken binnenmuren en geïnsuleerde buitenmuren Bij het ontwerp van dit huis heeft de fabrikant vooral re kening gehouden met de be hoeften van erdigranten, en een voorbeeld ervan is ter inspectie in Tasmanië ten toongesteld. Volgens de berichten van het front in Korea, welke Donder dagmorgen te Tokio werden ontvangen, bevinden de Noord- Koreanen zich zo dicht bij Taegoe, dat de stad door hun artil lerie kan worden beschoten. Twee krachtige speerpunten ope reren op een afstand van ongeveer 11 km van de stad. Zij waren ongemerkt door de bergpassen ten N.O. van Taegoe ge trokken, welke de afdelingen van de eerste Amerikaanse cava leriedivisie hadden moeten ontruimen. Aan de Noordwestelijke zijde van de defensielinie rondom Taegoe trokken andere af delingen van de eerste cavaleriedivisie terug. werd gewaarschuwd. „Maar deze misdaden zinken in het niet bij het in koelen bloede neerschie ten van ongewapende en ge wonde gevangenen", aldus de Amerikaan, die er tevens aan herinnerde, dat het Internatio nale Rode Kruis geen toestem ming had gekregen naar Noord- Korea te gaan om te zien wat er waar is van de beschuldi gingen. Voor de resolutie afgestemd werd haalde Malik voorbeelden aan van het bombarderen door de Amerikaanse luchtmacht van steden, dorpen en ziekenhuizen, welke bombardementen te ver gelijken waren „met het optre den van de Duitsers onder Hit- Ier". „De Amerikanen nemen hun toevlucht tot deze barbaarse bombardementen omdat zij niet in staat zijn het verzet van de Koreaanse strijders te breken", zei Malik. Malik noemde na de stemming het besluit van de raad „onwet tig pn onbilljjk" en zei, dat de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van dit onwettig be sluit zal moeten worden gedra gen door die delegaties, die tegen de Sowjet-resolutie hebben ge stemd. MANDSJOER1JE. De raad besprak toen de volg orde, waarin twee andere Sow- jet-resoluties, n.l. betreffende Formosa en het bombarderen van doelen in Mandsjoerije door Amerikaanse vliegtuigen, zou den worden behandeld. De Amerikaanse afgevaardig de verzocht de Mandsjoerijse kwestie eerst te nemen, in het bijzonder het voorstel van zijn regering om een commissie van twee te benoemen voor een onderzoek in zake het bombar dement in Mandsjoerije. Als deze commissie zou bevinden, dat doelen op Chinees grondgebied waren aangevallen, was Ame rika bereid de schade te ver goeden en de schuldigen disci plinair te straffen. Besloten werd dit eerst in be handeling te nemen, hoewel de Russische afgevaardigde eerst een vertegenwoordiger van Chi na wilde horen. Maandag wordt opnieuw vergaderd. BRANDSTOFFENBIJSLAG. Evenals vorige jaren zal in de winter 1950/1951 aan personen, die een uitkering ontvangen krachtens de bepalingen van de sociale bjjstandsregeling en de zelfstandigenregeiing (groepen a en b) een brandstoffenbijsiag wor den verstrekt. Noord-Koreanen terug op positie van tien dagen geleden. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie als zijn mening te kennen ge geven, dat voor het eind van deze week de Noordkoreaanse strijdkrachten teruggeslagen zul len worden op de positie, die zij tien dagen geleden innamen. Gevraagd naar commentaar op de positie in de zuidelijke punt van het schiereiland, ont week Truman eerst een ant woord met de woorden: „Ik ben geen theoretisch strateeg", doch daarna verklaarde hij, dat de frontlijn der V.N. in Korea de laatste tien dagen geen veran dering had ondergaan. Toen journalisten hem er op wezen, dat de laatste dagen herhaalde lijk in de bladen gemeld was, dat strijdkrachten der V.N. wer den teruggeslagen, erkende Tru man, dat het front op enkele plaatsen was „ingedeukt", doch hij voegde er aan toe, dat de Noord-Koreanen voor het eind der week op hun vorige stel lingen zouden zijn terugge drongen. NU NOG EEN SCHOOL IN HET NIEUWE STADSDEEL! TANKS VOOR BELGIE. Het Amerikaanse schip, de „American Counseiler" is de ha ven van Antwerpen binnen gelo pen met een aantal tanks en an der oorlogsmateriaal aan boord. Amerikaanse marine erkend Russisch vliegtuig te hebben neergeschoten. De Amerikaanse marine heeft thans erkend, dat twee ge vechtsvliegtuigen van de mari ne Maandag de Russische bom menwerper bij Korea hebben neergeschoten. Dit is de eerste officiële ver klaring, dat Amerikaanse vlieg tuigen het toestel neerschoten, dat volgens de beschuldiging van Amerikaanse zijde zeestrijd krachten der V.N. aanviel. Verse Noordkoreaanse troepen hebben aan het front nabij Ma- san, dat verdedigd wordt door de 25ste Amerikaanse divisie, Donderdagmorgen vroeg een grootscheeps offensief ontketend. De communisten hebben een kleine penetratie tot stand ge bracht. Er woedden bittere ge vechten en de verdedigers had den het zwaarste artillerievuur van de gehele oorlog te door staan. In de nachtelijke uren hebben de communisten om vangrijke versterkingen over de rivier de Nam gebracht. In het gebied ten Noorden van de tijdelijke hoofdstad Taegoe heeft de Amerikaanse eerste ca valeriedivisie, gesteund door de luchtmacht, twee Noordkoreaan se aanvallen afgeslagen. Ten Westen van Jongsan drong Ame rikaanse infanterie door tot op 10 km van de Naktong, die thans hoog water heeft. De troepen van de Verenigde Naties hebben ten Zuidwesten van Angang-Mi tegen sterke Noordkoreaanse tegenstand in, langzame vooruitgang gemaakt. Hoewel enigszins geminderd door het slechte weer, bleef de luchtmacht zich op het front concentreren. Gevechtsvliegtui gen en jagers-bommenwerpers vielen Noordkoreaanse concen traties aan, terwijl zware bom menwerpers hun doelen verder ï,aar bet Noordoosten en het Noordwesten zochten. Een tweede escadrille „Sun derland '-vliegboten van de Britse luchtmacht zal Zondag uit Singapore aankomen. DE MUNITIE. De Noord-Koreanen maken gebruik van dorpelingen om hun munitievervoer naar het front te verzekeren, zo wordt In rapporten van de Amerikaan se inlichtingendienst verklaard. De Noord-Koreanen, die zo min mogelijk van de wegen gebruik maken met het oog op de aanvallen uit de lucht, geven aan de dorpshoofden kleine pak ken munitie of andere vitale voorraden. De dorpen zijn ver antwoordelijk voor het door geven van het volgende dorp en zo leggen de voorraden de weg naar het front af. Deze wijze van vervoer is moeilijk uit de lucht waar te nemen. De Noordelijken maken volgens ge noemde rapporten gebruik van geweld om de dorpelingen deze dragersdiensten te laten uit voeren. Volgens een door radio-Mos kou uitgezonden bericht van het Noordkoreaanse opperbevel zou den de Amerikanen in Korea tot 1 September de volgende verliezen geleden hebben: 15.176 doden, 1736 krijgsgevangenen en 45.000 gewonden. Wel enigszins anders dus dan de Amerikaanse opgave van gisteren. Arrestatie van Amerikaanse communisten in geval van oorlog. Het Amerikaanse federale bu reau van onderzoek (F.B.I.) wil 12JOOO „gevaarlijke communis ten" arresteren, indien oorlog met de Sowjet-Unie zou uitbre ken, aldus zou Hoover, directeur van het F.B.I., aan de senatoren verklaard hebben. Baltische en Slavische vluchtelingen in Nederland. Uit München zijn gisteroch tend de eerste 24, merendeels bejaarde vluchtelingen, van een groep van tweehonderd, voor een groot deel afkomstig uit de Baltische en Slavische landen, in Nederland aangekomen. Deze vluchtelingen zullen in tehui zen in verschillende plaatsen in Nederland onderdak krijgen. Westduitse republiek bestaat één jaai*. De Westduitse kanselier, dr Adenauer, heeft in het parle ment, waar ook hoge gealllëer- de functionarissen en het corps diplomatique aanwezig waren, het éénjarig bestaan van de Westduitse republiek herdacht in een rede. Na ontdekking van geheim wapenarsenaal. DE FRANSE POLITIE lieeft gisteren by razzia's te Parys en Noord- en Zuid-Frankrijk bijna 300 buitenlandse communisten gearresteerd. Het departement van buitenlandse zaken noemt deze poHtie-activiteit „een poging om Vijfde Colonnes onschadelijk te maken". Sommigen van de gearresteerden zyn onmiddellijk het land uitgezet, terwijl vele anderen In Noord-1'raiiUrIjk werden geïnterneerd. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat deze actie reeds lang was voorbereid. De actie schijnt liet gevolg te zijn van een ontdekking van een geheim wapenarsenaal te Barba zan in Zuid-Frankrijk enige tijd geleden. De meeste arrestanten zijn veteranen van het Spaanse republikeinse leger. De actie werd de grootste raz zia op-communisten genoemd, die sinds 1939 in Frankrijk werd uit gevoerd. Om vier uur 's nachts. De razzia begon om vier uur 's nachts. Honderdvijftig agenten van de contra-spionnagedienst en zestig overvalwagens zwermden uit over Parijse wijken, waar de refugees verblijf houden. Onder de arrestanten bevinden zich en kele Joegosiaven, Polen, Tsjechen en Roemenen. Men vond tijdens de huiszoekingen propagandama teriaal en radiozenders. De republikeinse garde, gewa pend met tommy-guns legde een cordon om het Departement van Binnenlandse Zaken, waar de ar restanten werden verhoord. Nie mand werd tot het gebouw toe gelaten. Te Marseille werden niet minder dan 2000 personen ver hoord. Ook zijn er enkele Rus sen aangehouden, doch het is niet bekend of het Wit-Russische vluchtelingen dan wel Sowjet- burgers waren. Naar Corsica? Men neemt aan, dat een aantal van de gearresteerden op Corsi ca zal worden gedetineerd. Eik geval zal worden onder zocht, zo deelde men de Reuter- correspondent mede. Degenen, tot wier uitzetting wordt beslo- VUIL VERWIJDERING IN WALCHERSE DORPEN ZAL WORDEN BESTUDEERD. Amerikaanse luchtmachtgroepen worden opgeroepen. De Amerikaanse luchtmacht deelt mede, dat in de naaste toe komst vier groepen jager-bom menwerpers en een tactische verkenningsgroep van de natio nale garde zullen worden op geroepen. Gistermiddag vergaderde in Middelburg de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren. Er zijn in deze vergadering een drietal uiter mate belangrijke beslissingen genomen. Allereerst zal vermoe. delijk worden geprotesteerd tegen de afkondiging van de bonwstop voor het platteland; de toewijzing van percelen, die in het kader van de herbouw plannen der dorpskernen zijn onteigend, zal worden bekeken en tenslotte zal het vraagstuk van de vuilverwljdering in de dorpen worden bestudeerd. Zoals bekend bestaat er voor de bouw van woningen op het platteland een bouwstop, d.w.z. dat een bepaalde kubieke in houd der woningen niet mag worden oyerschreden. Dit wordt door de leden der vereniging beschouwd als een onbillijkheid en men heeft besloten na te gaan of het noodzakelijk is tegen deze bouwstop te protesteren. Onteigeningen. Na de bevrijding zyn door tal van gemeenten herbouwplannen opgesteld en verschillende daar bij betrokken gronden zijn des tijds onteigend ten name van de_ betreffende geme«nte. Tot nu toe kon nog geen toewijzing van deze percelen plaatsvinden, daar nog geen richtlijnen waren ver strekt. Deze richtlijnen zyn in middels binnengekomen en met de voorbereiding van de toewij zingen zal een begin kunnen worden gemaakt. Aangezien een en ander voor de diverse gemeentebesturen zeer veel werk meebrengt, zal worden besproken of dit werk wellicht door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht kan geschieden. Huisvuil, Het vraagstuk van de verwij dering van het huisvuil op de dorpen begint langzamerhand ur gent te worden. Zolang er nog sloten genoeg te dempen zijn, weet men met het huisvuil wel raad, doch zodra de herverka velingswerkzaamheden zover zijn gevorderd, dat men het opge haalde vuil op deze wijze niet meer kwijt kan, zal naar een andere oplossing moeten worden gezocht. Zoals bekend zit men in Vlissingen met hetzelfde vraagstuk. Hier denkt men aan de vestiging van een compost- inrichting. Er is nu besloten om in overleg met de in Vlissingen hiervoor bestaande commissie gezamenlijk naar een oplossing van het vraagstuk te zoeken. Tenslottg is door de burge meesters en secretarissen van Walcheren besloten om op 12 October a.s. een bezoek te bren gen aan de dan te houden Zeeuwse tentoonstelling in Gent. ten, zullen zeer spoedig uit het land worden gezet. Zy zulien Frankrijk mogen verlaten over de grens die zij verkiezen. Als ze het land niet willen verlaten, zullen ze verblijf moeten houden in de dorpen, die hun door de autori teiten worden aangewezen. An dere bronnen delen mede, dat zij zich in Noord-Afrika zullen moe ten vestigen. Er zijn veel Spaanse commu nisten bij. Van de 160 Spanjaarden had den er 130 internering op Frans gebied boven het leven in Oost- Europa verkozen. De actie is vooral gericht tegen de Spaanse vluchtelingen, van wie er meer dan 100.000 sinds het einde van de Spaanse burgeroorlog in Frankrijk wonen. Men is het er niet over eens, of de maatregelen een voorbode zijn van een actie tegen de Franse communistische partij, die naar men zegt 800.000 leden telt. De autoriteiten zijn reeds lang bezorgd over een organisatie van gewapende groepen opstandelin gen, die in het geheim opge bouwd zouden worden en het plan zouden hebben sleutelposi ties te bezetten voor het geval een inval in het land zou wor den gedaan. VOLENDAMMËR BOT TER IN MOEILIJKHEDEN. Bemanning kon haveningang niet vinden. Bij de Hoornse haven- heeft gisternacht de bemanning van een Volendammer botter ang stige ogenblikken beleefd. De bemanning zou tijdens zwaar stormweer een wijkplaats zoe ken in de haven, doch tengevol ge van de hevige regen kon men de ingang niet vinden. Toen het vaartuig door de wind zou gaan, scheurde het grootzei], waardoor het schip in een zeer hachelijke positie kwam te verkeren en op de stenen glooiing werd ge smakt. Met een lijn werden de mannen van boord gehaald. Het schip werd flink beschadigd. Vlissingen lieeft een tweede Chr. Kleuterschool, welke voor lopig is gevestigd in het Chr. Militair Tehuis aan het Bella- mypark. Met deze tweede school van de Vereniging voor Chr Kleuterscholen is aan de lang gekoesterde wens om een kleu terschooi in het centrum van de oude stad te hebben, voldaan. Maar nog is het bestuur niet tevreden, want ook in het nieu we stadsdeel zal een school moe ten komen. Dit betekent echter de bouw van een geheel nieuw gebouw en veie moeilijkheden zullen moeten worden overwon nen eer het zover is. Een vijftigtal kinderen heb ben een plaatsje gekregen in de nieuwe school, maar, zo deelde de wethouder van Onderwijs, de heer W. Poppe, die tezamen met zijn collega van Sociale Zaken, de heer L. P. van Oorschot, de opening gistermiddag bijwoon de, mede, er lopen naar schatting nog een 300 kinderen in Vlis singen rond, die, wanneer er meer kleuterscholen of meer ruimte bij de bestaande scholen zou zijn, ook onderwijs zouden kunnen ontvangen. De opening. Terwijl de kinderen in het voorste deel van de grote be nedenzaal welke in een les- en speellokaal is gesplitst, reeds bij een waren, vond in de speelzaal de officiële opening plaats door de voorzitter van het school bestuur, ds F. Kloosterman. Deze zei, na de aanwezigen te hebben verwelkomd, dat hij verheugd was over de nieuwe financiële regeling, welke door het ge meentebestuur voor het kleuter onderwijs in Vlissingen is inge voerd. Hij bracht dank aan de verschillende colleges van de Ned. Herv. Kerk te Vlissingen, die vertegenwoordigd was door ds J. C. Sickesz. Ds Kloosterman sprak de hoop uit, dat het werk aan deze school zou bijdragen tot een verdieping van het gees telijk leven in de wijk, waarin de school staat. Na de beide schoolhoofden, mej. de Waal en Dodelijk ongeluk bij Amsterdam. De bestuurder van een perso nenauto raakte gisteravond op de Haarlemmerweg bij Amster dam plotseling de macht over zijn stuur kwijt. De auto schoof over een vluchtheuvel en reed daarna een benzinepomp onder steboven. Door kortsluiting vatte de uitstromende benzine vlam. Een verhuizer, die achter de pomp bezig was een wagen op te iaden, werd geraakt en werd gedood. De auto kwam tenslotte bran dende tot stilestand tegen een huis. De beide inzittenden lie pen lichte verwondingen op. Dronken chauffeur wilde agent overrijden. Een autobestuurder, die een borreltje had gedronken, heeft gisteravond te Amsterdam tot twee maal toe getracht een agent te overrijden. Bij een stoplicht trachtte de auto eerst de motor rijder te „snijden" en later toen de agent de achtervolging inzet te, week de auto plotseling zo scherp naar links, dat de motor rijder kwam te vallen. Later kon de bestuurder worden ge arresteerd. Stijging van kleinhandels- omzet in Juli. Verschillende takken van de tailhandel en ambacht boekten in Juli j.l. een vry belangrijke omzetvermeerdering. Vermoedelijk zijn de gespan nen internationale verhoudingen, voortvloeiende uit het Koreaan se conflict, alsmede de in ver schillende branches gehouden opruimingsverkopen hieraan niet vreemd geweest. De grootste omzetstijging werd genoteerd in de detailhandel in textiel. Ook in het kruideniersbedrijf en drogistenbedrijf (zeep en was middelen) was sprake van om- zettoeneming. Britse liberalen wensen geen fusie met Conservatieven. Het bestuur van de Britse liberale party heeft bekend gemaakt, dat op de a.s. party- vergadering aangedrongen zal worden op de handhaving van een onafhankelijke liberale par tij, welke tegenstander is van •de labourpartij zowel als van de conservatieven. Dus geen liberaal-conservatief huwelijk. mej. de Keuning, te hebben toe gesproken, bracht de voorzitter dank aan de medebestuursleden voor hun activiteit. We hopen hier niet te blijven, zei ds Kloosterman, want dit is slechts een begin en wat hier is voldoet alleen aan redelijke eisen. De predikant sprak voorts de wens uit, dat er spoedig met de hulp van gemeentebestuur en bevolking zal kunnen worden overgegaan tot de bouw van een nieuwe school in de nieuwe stadswijken. Toespraken Terwijl de kinderen, die van dit alles weinig begrepen, door gingen met hun spel en wat rumoerden, hetgeen de gezellig heid en de intimiteit van deze bijeenkomst verhoogde, werd nog door enkelen het woord ge voerd. Eerst sprak de wethou der, de heer W. Poppe, die ver heugd was, dat het schoolbestuur de door de gemeente geboden gelegenheid heeft aangegrepen om deze tweede school te stich ten. Hij prees de activiteit van het bestuur en wees er op hoe iedere schoolmoet worden ge dragen door de ouders en niet door de overheid. Ds Sickesz zei namens de kerkeraad, dat men met grote belangstelling het werk van de Chr. Kleuterscholen volgde en hij wenste het bestuur Gods zegen toe op zijn werk. De heer J. A. Slager tenslot te sprak namens het bestuur der Prins Willem, en Oranjeschool gelukwensen uit en bood een enveloppe met Inhoud aan voor aanschaffing van leermiddelen. De voorzitter dankte allen voor hun woorden en ook het bestuur van het Chr. Militair Tehuis voor het afstaan van het gebouw. Havendam bij Lemmer weggeslagen. In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft de zware Zuid westerstorm veel schade veroor zaakt aan de havendam, die ge maakt wordt voor de ingang van het nieuwe kanaal bi] het IJssel- meer te Lemmer als onderdeel van de kanaalwerken Lemmer— Groningen. Een groot gedeeltó van deze dijk, die reeds ander halve meter boven de water spiegel lag, is weggespoeld door dat in het bitumen gaten kwa men, waardoor het zand weg- gezQgen werd. De Hongaarse regering heeft bepaald, dat alle religieuze or den op vier na hun activiteit moeten staken. 59 orden moeten de kloosters verlaten. Volgens een bericht uit Berlyn zouden Oost-Duitsland en Polen een verdrag van wederzijdse hulp verlening op militair gebied ge sloten hebben. Te Oxford wordt momenteel achter geslo ten deuren een conferentie over atoomenergie gehouden waar aan 200 geleerden uit veertien vrije landen deelnemen. Te Djakarta is het nieuwe Indone sische kabinet plechtig beëdigd. Nabij Ravenne is een Franse autobus tegen een ander voer tuig gebotst. Van 45 bedevaart gangers werd 1 gedood en wer den 25 gewond. In de Jordaan kregen een dokwerker en een betonwerker Tuzie. De eerste trok zyn mes en stak er zyn tegenstander mee in de linker arm. De een ging naar 't zieken huis, de ander naar de cel. Nederland, België, Denemarken, Frankrijk, Zwitserland en West- Duitsland hebben besloten de grenscontrole voortaan in de treinen te verrichten. Te Wa- geningen is overleden op 70- jarige leeftijd prof. dr J. A. Honig, oud-hoogleraar aan de landbouwhogeschool. Het ligt in de bedoeling een ere-escorte huzaren te paard te vormen, bestaande uit een half escadron huzaren in ceremoniëei tenu. Post voor de Ranchi en Fairsea uit te reiken in een tussen haven, moet uiterlijk 10 Sept. gepost zyn. In St.-Oedenrode kocht een juffrouw een oude pan op een verkoping. Thuis zag ze, dat er f 1300.in zat. Zy naar de notaris, die wist er meer van. Hij gaf de vrouw 10 beloning. Diamantprijzen in Antwerpen plotseling gestegen. Te Antwerpen zijn de prijzen van ruwe en geslepen diamant de laatste week zo plotseling en zó sterk gestegen in enkele geval-» len zelfs tot 30 pet., dat de mees- te fabrikanten er door verrast werden. Het zijn de handelaar^ in ruwe diamant, die deze stijging door speculatieve handelingen in het leven hebben geroepen. Stichting van dc Arbeid vraagt ook loonsverhoging voor beter gesalariëerden. Door het bestuur van de Stich- ting van de Arbeid is er bij de regering op aangedrongen, ver gunning te verlenen dat ook in komens boven f 3600 per jaar mef volle 5 procent worden verhoogd, DODELIJKE AANRIJDING. Te 's-Gravenhage is gister-mor- fen de 63-jarige motorrijder A. v, in botsing gekomen met een militaire personenauto, bestuurd door de soldaat J. v. d. B. uil Lisse, De motorrijder werd met een schedelbasisfracuur in het zieken* huis Westeinde opgenomen en overleed kort daarop. MET STALIN VERGELEKEN. President Truman heeft zicfi laten ontvallen, dat het Ameri kaanse Marinierscorps „de politie macht van de vloot" is en „een propaganda-apparaat heeft, dat bijna even erg is ais dat van Sta lin". De Amerikaanse openbare me ning is hierover zeer gebelgd, zo dat Truman %el een nadere ver klaring zal moeten geven. NA AANRIJDING OVERLEDEN De 49-jarige wielrijdster M. A, K.-v. d. K. te Den Haag is doos een bestelauto, bestuurd door dn Hagenaar L. op de Hootkade aan gereden. In het ziekenhuis aan de Zuidwal is zij overleden. Wapensmokkel naar Oost- Europese landen. Oostenrijkse en Britse politie in Karinthië heeft een interna tionale bende wapensmokkelaars ontdekt, die handgranaten en slaghoedjes uit West-Europa naar landen „achter het Ijzeren gordijn" smokkelde. Er werden grote transacties gedaan met Oosteuropese landen, die in dol lars betaalden. DE BILT ZEGT: Verder afnemende wind. Wisselend bewolkt met ten Noorden van de grote rivieren nog enkele verspreid optreden de buien, elders overwegend droog weer. Langs de Wadden- kust aanvankelijk nog krachtige tot harde, overigens krachtige tot matige wind uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1