Zeeuwse hofjes worden vernieuwd. MÏÏ m VL/m Buitenlandse bouwkundigen bezochten Middelburg. ZWAHTKOP lij Met ontbrekende woord liddenstandsbelangen in het gedrang? APAmON Twee hofjes in Middelburg, één in Vlissingen. Zeeuwse Wandelingen Geen tehuis voor pensioengerechtigde officieren Lezers grijpen naar de pen cxxvn. Hartelijke ontvangst door provinciaal en gemeentebestuur. f is de flacon haast teeg? Ioon nieuwe haienll Q Shampodor WJ KORTE BERICHTEN Beraad over lonen en prijzen onvolledig. Windsterkte 6-8-10. Oommunistisclie professoren. Donderdag 7 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Op het ogenblik is men bezig twee Zeeuwse hofjes, één in Vlis singen en. één in Middelburg te vernieuwen en dit heeft me op de gedachte gebracht eens de „wandeling" langs de hofjes te maken. Een hofje is eigenlijk een com plex meestal kleine, eenvoudige huisjes, heel vaak gebouwd rond »en binnenplaatsje. Vanaf de gtraat met het drukke verkeer Is er dikwijls weinig van te zien gn de gehaaste voorbijganger be merkt er niets van. Daartoe moet men eerst een poortje door om dan vol bewondering stil te staan bij dit stukje afgesloten wereld. En als dit binnenpleintje dan be plant is met bomen of enkel maar een bleekveld en met bloe men is afgezet, met in het midden soms nog een antieke pomp, wordt de rust van zo'n stukje stadsleven er nog groter door. De oudste hofjes zijn wel de begijnhoven met de woningen der begijnen, vrouwen die zich ver enigd hebben in een soort wereld lijke vrouwenvereniging. Geen nonnen dus, ze hebben wel de be lofte van kuisheid en gehoorzaam heid afgelegd, maar kunnen in de wereld terugkeren wanneer ze willen. Ieder begijnhof heeft (had) een kapelletje. Door handwerken (kantklossen b.v.) weten deze be gijntjes in haar weinig-eisen^ on derhoud te voorzien. Heel wat Zeeuwen zijn wel eens in Brugge geweest en hebben daar misschien ook wel het Ba- gtjnhof bezocht, een van de mooi ste plekjes van dit oude Vlaamse stadje, ontelbare malen reeds ge fotografeerd en geschilderd. Ook het Bagijnhof te Amsterdam, vlak bij de drukke Kaiverstraat, waar in de kapel de alledag-kerk wordt gehouden, is bekend. En wie in Breda komt, moet ook daar eens proberen het Bagiinhof te vinden. PTA DE HEKVORMING. De meeste hofjes uit ons land dateren uit de 17e eeuw, onze Gouden eeuw. Er werd toen veel geld verdiend, er was welvaart en voorspoed en onze voorvaderen konden ook wat missen voor hen, die minder rijk met aardse goe deren bedeeld waren. Ze bouw den wat eenvoudige huisjes, twin tig tot dertig bij elkaar soms, waar arme mensen, gewoonlijk weduwen of oude vrijsters, rustig haar laatste levensjaren konden slijten. Ze hadden er vrij wonen en uit de rente van een beschik baar gestelde geldsom kregen ze in sommige gevallen ook nog wel een wekelijkse kleine uitkering om van te kunnen leven. Een nletrfte versmaden eer was, dat het"nofje naar de stichter werd genoemd, soms stond zijn naam in steen gebeiteld boven de toegangspoort of, was hier een versje aangebracht, waarin zijn naam en het doel van de stich ting voor het nageslacht in gra niet waren geconserveerd. Op het ogenblik hebben we in ons land nog ruim 200 hofjes, waarvan Amsterdam er het vier de deel voor zijn rekening neemt. De andere treffen we vooral aan In de Hollandse steden Haarlem, Leiden, Alkmaar, Den Haag, Dor drecht, maar ook buiten Holland is hier en daar nog wel wat te vinden. Zo zijn er in Zeeland voor zover me bekend is ten minste nog 3 hofjes over, in Middelburg twee en in Vlissingen één, en die gaan we nu even be kijken. LANGS DE ZEEUWSE HOFJES. In Middelburg zijn we gauw Uitgekeken. Op de Molenberg staat vlak aan de straat een tien tal kleine huisjes, het Armhofje, dat in 1682 gesticht is door de erven van Jacomina de Weert, Weduwe van Johan van Reygers- berch. De huisjes zien er erg ver vallen uit en worden niet meer bewoond. En ais we door het poortje gaan naar de binnenplaats ilan we daar geen fleurig tafe reel van groen en bloemen, maar een grote hoop eierkolen, zeker door een kolenhandelaar daar opgeslagen tegen naderende winterkoude! (Ingez. mededeling, advert.) 1 Het andere hofje staat in het St. Antheunisstraatje, dat tot vóór enkele jaren St. Jorisstraatje heette. De acht huisjes staan om een binnenplaatsje. Men is juist met de verbouwing klaar geko men, men heeft er 6 huisjes van gemaakt, dÉfc geveltjes zijn wit geschilderd vm dit St. Antheunis- hofje ziet er na deze verjongings kuur weer netjes uit. Het enige nog bestaande hofje in Vlissingen is op 't ogenblik nog in reparatie. We moeten het zoe ken in een smal steegje, de Korte Zelke, het werd in 1643 gesticht door Cornelia Quack als woon oord voor arme mensen, zoals we kunnen lezen in een ingemetselde steen van.de toegangspoort: „Dit huis heeft gesticht Cornelia Quack, weduwe van Karei Nijs salicher. Spaersaemheyt is goet Den armen geven is zoet Maer van Godt komt den overvloet Die den armen wil gedencken Godt wilt hem zijn hemelrijek schencken". Dit poortje met de wapens van Zeeland en Vlissingen wordt nog niet gerestaureerd, dat zal later gebeuren door Rijksmonumenten zorg. Dit Cornelia Quack's hofje werd juist 3 eeuwen geleden (1650) door de eigenaars overgedragen aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente, die het in 1786 over droeg aan de Zeemans- en" Vis- sersbeurs, sinds laatstgenoemd jaar wordt het dan ook Zeemans erve genoemd. De laatste jaren waren de huis jes erg vervallen en de oorlog heeft er nog een schepje opge gooid, zodat ze niet meA- te be wonen waren. De verbetering door de gemeente geschiedt dan ook radicaal: de voorgevels zijn weggebroken en inwendig wordt er ook heel wat veranderd, de bedsteden worden er uit gewerkt, ieder huisje krijgt waterleiding en afvoer van water (voorheen on bekende geneugten) en een eigen W.C. Voordien stonden op de binnenplaats enkele houten huisjes, die als gemeenschappe lijke toiletten dienst deden en door de volksmond typisch „de tempel" werden genoemd (immers de plaats der offeranden!). Zo was het bij meer hofjes, we lezen van een hofje in Den Haag eveneens van „een heimelijk ge mak of gemeen secreet tot gerief van de inwonende lieden". Vier van de kleinste huisjes worden tot twee omgebouwd, zo dat na de restauratie van de 24 huisjes er 22 zullen overblijven. Vóór de laatste oorlog had Vlis singen nog een hofje „het Oude Gasthuis", dat echter door de bombardementen zo geleden heeft dat het opgeruimd is. L. v. W. Een groot gezelschap buiten landse bouwkundigen heeft, zoals kort gemeld, Dinsdag een bezoek gebracht aan Middelburg. Vorige week is ln Amsterdam het con gres gehouden voor Internatio nale Volkshuisvesting en Stede- bouwkunde. Bouwkundigen uit 27 landen woonden dit congres bij. Van de deelnemers bleven er 77 vier dagen langer om verschillen de steden in Nederland te bezoe ken. Dinsdag waren zij naar Mid delburg gekomen. De bouwkundi gen, die Walcheren bezoeken, zijn o.a. afkomstig uit Japan, Joego slavië, Portugal, Engeland, Ame rika, Frankrijk, België, Denemar ken en Zwitserland. Ze werden Dinsdagmiddag in het tijdelijk gemeentehuis aan de Wagenaarstraat door de burge meester, Mr Dr N. Bolkestein ontvangen. In de v.m. raadszaal werden enkele toespraken gehou den zowel door de burgemeester als door een der deelnemers, een professor uit Kopenhagen. Er werd voorts een uiteenzetting ge geven van de uitbreiding van de stad, aan de hand van het uit breidingsplan. Na afloop van deze bijeenkomst werd een rit door de stad en de nieuwe wijken ge maakt. Zo werd een bezoek ge bracht aan de montagewoningen aan de Veerseweg en aan het complex middenstandswoningen aan de Griffioen. Vooral dit laat ste had de grootste belangstel ling en bewondering van de bouw kundigen. Ook Zanddorp werd met een bezoek vereerd en van daar ging het via de woonwijken aan 't Zand naar de Rouaanse- kaai. Vervolgens werd daar uitge stapt, waarna het gezelschap zich te voet door de Kuiperspoort en over de Dam naar het Abdijcom plex begaf om tenslotte het exte rieur der kerken in ogenschouw te nemen. Twee ontvangsten. Om ongeveer vier uur werden de gasten in de Burgerzaal van het Stadhuis ontvangen, waar burgemeester Bolkestein hen een en ander vertelde over het Stad huis, de verwoesting, restauratie en in gebruikneming. Hij sprak daarbij de wens uit, dat men vele goede herinneringen aan Middel burg zou bewaren. De wethouder van Sheffield dankte de burge meester voor zijn woorden en voor de rondleiding door de stad. Voor de voorlichting tijdens de rondgang door de stad werd voorts nog gezorgd door de heren M. D. A. Glerum, hoofdingenieur-direc teur van de Prov. Volkshuisves ting, A. J, W. Matthijssen en W. H. M. Bleyenberg, resp. directeur en wnd. directeur van Gemeente werken, terwijl ook de wnd. ge meentesecretaris de -heer W. F. van Riet aanwezig was. De ont vangst in de Burgerzaal werd ook bijgewoond door de wethou ders en een tweetal raadsleden. In de Statenzaal. Dinsdagavond werden de congres sisten in de Statenzaal officieel door het Prov. Bestuur ontvangen. Mr A. J. v. d. Weel, wnd. Com missaris der Koningin, riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en sprak zijn waardering uit voor het belangrijke werk van de organisatie op het gebied van stedebouw. Hij herinnerde aan de grote moeilijkheden, waarvoor Zeeland stond en nog staat ten gevolge van de oorlogsverwoestin gen. Daarna sprak Ir M. de Vink, dir. van de Prov. Planol. Dienst, over diverse Walcherse vraagstuk ken. Hij herinnerde aan de inun datie, de herstelvraagstukken, de landbouwproblemen, de herverka veling, het vertrek van boeren naar de Noord-Oost-Polder, de diverse badplaatsen, de uitbrei dingsplannen van Vlissingen, de herbouw- en uitbreidingsplannen van de Walcherse dorpen enz. Zijn in het Engels uitgesproken rede werd na ieder onderdeel in bet Frans vertaald. Aan de muren van de Staten zaal was een groot aantal kaar ten en tekeningen opgehangen van Walcheren en de diverse uit breidingsplannen, terwijl op enke le tafels foto's en maquettes een en ander nog duidelijker demon streerden. Gisteren ging het gezelschap Walcheren rond. In Veere werd het stadhuis bezichtigd. Over de dijk ging men naar Vrouwepol der en vervolgens naar Oostka- pelle. In Domburg werd thee ge dronken. In de omgeving van Westkapelle-Aagtekerke werd een aantal percelen bezichtigd, die reeds herverkaveld zijn en hun definitieve vorm hebben verkre gen. In Vlissingen werd gegeten en daarna ging men naar Delft. (Ingez. mededeling, advertentie.) Instelling van Defensieraad. De minister van Oorlog heeft meegedeeld, dat hij voornemens is voor het verkrijgen van een grotere eenheid in het defensie beleid, binnenkort over te gaan tot het instellen van een defen sieraad, welke onder voorzitter schap van de minister zal bestaan uit de staatssecretarissen van oorlog en marine, de chefs van staven van de krijgsmachtonder delen en waaraan een secretaris wordt toegevoegd. Deze defensieraad zal op gere gelde tijden samenkomen ter be spreking van de aanhangige pro blemen. Gratificaties militaire ambtsjubilea. Aan beroepsmilitairen beneden de rang van tweede-luitenant wordt na 24- resp. 36-jarige trou we dienst op plechtige wijze een zilveren, resp. verguld zilveren medaille uitgereikt. De minister van Oorlog overweegt deze uit reiking vergezeld te doen gaan van een gratificatie. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 September 1.439.202 tegen 1.432.266 op 1 Augustus j.l. Op 1 Augustus waren er 486.379 aangeslotenenop het rijksradio- distributienet tegen 488.412 op 1 Juli. Een jonge timmerman te Straatsburg at een stuk taart met een levende wesp er in. Hij werd in zijn keel gestoken en stikte binnen enkele minuten. De gemeenteraad van Charleroi heeft besloten een gedenkteken op te "richten ter ere van de prins-regent als erkentelijkheid vo^-r de diensten, die hij het land bewezen heeft. De Canadese regering heeft be sloten aan de landen van het At lantisch Pact gratis oorlogsmate riaal en wapens van Canadese fabricage, ten bedrage van 300 millioen dollar te geven. Gevolg gevend aan een verzoek van de regering hebben de elc- triciens van een atoomfabriek bij Schenectady, in de staat New York, een staking om loonsver hoging afgelast enkele uren na dat zij was uitgebroken. Ten minste 14 personen hebben verwondingen opgelopen tenge volge van aardschokken, die zich Dinsdag tegen het aanbreken van de dag in midden-Italië hebben voorgedaan. Volgens berichten van vluchte lingen uit de Sowjet-zone van Duitsland worden momenteel in Sternbuchholz bij Schwerin, Wul- kow, Toepchin, Gnaschwitz, Tor- gau, Schönebeck, Erkner en Pri merburg, alle in de Sowjet-zone gelegen, munitie voor artillerie, luchtdoelgeschut, tankgesohut en andere soorten ammunitie ver vaardigd, alsmede springstoffen en bommen. De Franse regering heeft op dracht gegeven tot het bestuderen van de mogelijkheid van vorming van een Europese landbouwpool in de geest van de fusie der steenkool- en staalindustrieën. De laatste groep Britse mari niers met bestemming voor Korea is per vliegtuig uit Londen naar het Verre Oosten vertrokken. Over enkele weken zal een Bel gische filmmaatschappij een 16 16 mm documentaire op de markt brengen, die gewijd zal zijn aan het geval van MeegerenVer meer. De Westduitse bondsregering heeft tot consul in Den Haag be noemd de heer Karl Dumont. De heer Dumont, wiens voorouders Hugenoten waren, heeft tussen 1920 en 1935 als secretaris en als ambassaderaad gewerkt op de Duitse ambassade te Parijs. De minister van buitenlandse zaken, mr D. U. Stikker, is per vliegtuig naar Parijs vertrokken, waar hij enkele dagen zal vertoe ven. Daarna gaat hij naar Ame rika. De eerste internationale confe rentie over de geschiedenis van de tweede wereldoorlog, die dank zij het initiatief van het Rijksin stituut voor oorlogsdocumentatie in het I.C.C. te Amsterdam wordt gehouden, is Dinsdag geopend. Tegen het eind van deze week zuilen de eerste vrijwilligers voor Korea onder de wapenen worden geroepen. Zij zullen in de nieuwe Alexanderkazerne aan de van Alkemadelaan te 's-Gravenhage worden gehuisvest. Zaterdagmorgen 16 September a.s. zal op de van Alkemadelaan hoek Stevinstraat te 's-Gravenha ge, het verzetsmonument „Oran jehotel" door de Koningin worden onthuld. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 85) o— Een lakei had ook bij de open deur gestaan met een dienblad in zijn handen om de graaf te bedienen op last dér verpleeg sters. Hij hoorde wat door de graaf werd gezegd en 't be hoeft nauwelijks gezegd zo verspreidde zich het grote nieuws onmiddellijk door het kasteel. In de kamer der dienst boden werd het geval ijverig be sproken en de deftige huis knecht, die spoedig daarna de bibliotheek binnentrad, waar Kenneth vertoefde, was de eerste, die Kenneth toesprak met de titel, die hem toekwam en die hem vijf en twintig jaren onthouden was. „Het diner is opgediend in de eetkamer, mylord!" HOOFDSTUK XXVII. Weer een hoofdstuk afgesloten. Maanden waren voorbij ge gaan sinds die Kerstavond waar op Lord Derwentwater zijn zoon Sn erfgenaam had erkend, en lenneth zat weer eens in zijn kleine achterkamer onder het dak van juffrouw Halls woning in Birmingham. Die maanden waren rijk ge weest aan gebeurtenissen, rijk ook aan voorvallen en gesprek ken die het hart raakten. Hij kon nauwelijks geloven dat het alles in een paar maanden was afgelopen. Nu was hij in Bir mingham om in te pakken, wat het zijne was en ook om een laatste onderhoud te hebben met de verzekeringsmaatschappij, die hem node zag vertrekken, nadat ze hem eerst een tijd van ver lof had gegeven, die hij aan het ziekbed van zijn vader had doorgebracht. 't Was hem niet mogelijk ge weest Eagleton Castle eerder te veriaten; zijn vader wilde hem niet uit zijn nabijheid missen, zelfs geen dag. Al de liefde die hem gedurende het vierde van een eeuw was ontzegd, scheen bewaard te zijn om over hem uitgegoten te worden in de korte tijd, die ze samen hier op aarde nog zouden doorbrenger- De graaf kostte het werkelijk moeite" hem gedurende een uur niet te zien, en Kenneth wijdde zich geheel aan zijn vader. Zo was hij de oude man tot grote troost en verlichting, maar bo venal tot geestelijke zegen. Kenneth zag met innige vreug de, dat zijn vader leefde in de tollenaarsstemming: O God, wees mij zondaar genadig! en ook dat hij met kinderlijk ver trouwen zich vastklemde aan de trouw ep de rechtvaardigheid van de Zaligmaker van zonda ren. Al zijn hoop rustte op het volbrachte werk van Christus. Drie weken geleden, terwijl hij Kenneths land omklemd had, was hij zacht de eeuwigheid in gegaan. Zijn laatste woorden waren: „Getrouw en rechtvaar - dig om onze zonden te verge ven." Maar de eerste veertien dagen, die Kenneth in het huis zijner voorvaderen had doorgebracht, waren bijzonder stormachtig ge weest. Lord Kenmore was op het toneel verschenen, zodra hij een brief had ontvangen, waarin de graaf hem had medegedeeld, dat zijn eigen zoon aan zijn ziekbed zat. Die komst had on rust gebracht. Zijn gehele leven had Kenmore zich beschouwd als de erfgenaam van Derwent water. Zijn oudere broer was ge huwd geweest, nu ja, maar hij had geen kinderen en hij zag dus in het verschiet niets teF wereld dat hem zou beletten of belemmeren eenmaal zelf Lord Derwentwater te worden. Aan Lady Earlswood had hij meege deeld, wat zijn vooruitzichten waren en op grond daarvan had zij toestemming gegeven tot zjju verloving met haar dochter. De villa, die hij van zijn moeder had geërfd, was betrekkelijk klein, zijn inkomen eigenlijk een bagatel vergeleken met dat van Eagleton. En nu, juist toen Lady Violet hersteld was van de kwetsuren, toen de datum van haar huwe lijk opnieuw was vastgesteld, en al de beschikkingen v/aren gemaakt, was die brief van de graaf gekomen, met de ontstel lende mededeling, dat de graaf een zoon had, die, hoewel zo vele jaren verloochend en verstoten, nu was ontvangen en verwel komd als de erfgenaam van de titel en bezittingen. Het gehele verhaal scheen Lord Kenmore ongelooflijk toe; hij kon zichzelf althans er niet toe brengen te geloven, dat het op feiten berustte. Zo'n be lachelijke verklaring wilde hij zelfs voor geen ogenblik als waar aannemen, al lag ze daar voor hem in het handschrift van de graaf zelf. De herhaalde hart- aandoeningen van zijn broer, die zijn leven zo onzeker maakten, hadden hem, geheelnatuurlijk, doen rekenen op de spoedige aanvaarding der heerlijkheden van Eagleton Castle. Zou het dan te verwachten zijn,_ dat hij zich gemoedelijk zou onderwer pen aan zijn onterving? (Wordt vervolgd De Nationale Reserve Jong kader wordt opgeleid. Naar aanleidiug van in de afd. der Tweede Kamer gemaakte op merkingen, zegt de minister van Oorlog in zijn M.v.A. betreffende de begroting, dat het geenszins in de bedoeling ligt de Nationale Reserve te doen zijn een tehuis van officieren, die de pensioen gerechtigde leeftijd naderen of hebben overschreden. Reeds thans bestaat het voor nemen ook bij de N.R. jonge of ficieren in te delen, die hun. ver blijf daarbij zullen moeten be schouwen als een phase van hun militaire loopbaan. Zulks zal ui teraard eveneens gelden voor de beroepsonderofficieren. Jong ka der wordt opgeleid. Ten behoeve van de instructie wordt jong dienstplichtig kader, Zieke en invalide militairen. De minister van Oorlog deelt aan de Tweede Kamer mede, dat het grote aantal zieken onder de militairen slechts voor een klein deel het gevolg is van de actie in Indonesië. Wel houdt het aantal zieken verband met het verblijf van de militairen in Indonesië, b.v. het vrij grote aantal t.b.c.- gevallen. Zo zijn er in het jaar 1949 uit Indonesië naar Nederland ver voerd c.a. 1000 zieke militairen, waarvan 1/4 lijdende was aan t. b. c. en 1/4 gerekend moet wor den tot de chirurgische patiënten, terwijl ruim 5 pet. lijdende was aan een psychische aandoening. Het aantal invaliden, dat als gevolg van de actie Indonesië een invaliditeitspensioen krijgt, be draagt thans ongeveer 350, het gemiddeld bedrag van de pensioe nen bedraagt f900 per jaar. Dit lage gemiddelde wordt ver klaard door het feit, dat in de overgrote meerderheid der geval len wegens een gering percentage invaliditeit met een gering pen sioen mocht worden volstaan. B.M.W.-dief lichtte ook een modemagazijn op. De onlangs wegens verduiste ring van een B. M. W.-automo- biel in arrest gestelde W. van E. blijkt nog meer op zijn kerfstok te hebben. Hij is n.l. enige tijd geleden met de door hem ver duisterde wagen naar een heren modemagazijn aan de Veenestraat in Den Haag gereden. Op naam van een Haagse familie, die daar klant was, kocht van W. twee overhemden en een das en ver zocht de rekening bij bovenge noemde familie te willen presen teren. Toen later de nota werd aangeboden, kwam de oplichting aan het licht. hetwelk zich daarvoor beschik baar stelt in het raam van de N. R. gebruikt. Met betrekking tot de aange geven sterkte van 12.500 man wordt opgemerkt, dat dit getal een streefgetal is voor het voor jaar 1951. Indien blijkt, dat de vrijwillige dienstneming dit getal zou over schrijden, zullen, de vrijwilligers dankbaar worden aanvaard en de organisatie aan dit hoge getal vrijwilligers worden aangepast. Nederlandse professor construeert een nieuw orgel. Prof. dr A. D. Fokker, curator van het physisch kabinet van „Teyler's Stichting" te Haarlem, houdt zich sinds jaren bezig met de kwestie der stemming van de muziek, d.w.z. met de onderlinge verhouding van de tonen. In samenwerking met de orgel bouwers Pels uit Alkmaar heeft hij een orgel geconstrueerd, waar op alle tonen kunnen worden weergegeven volgens de stemming berekend door de zeventiende eeuwse physicus Christiran Huy- gens. Deze weergave vergt niet zoals bij de gelijkzwevende tem peratuur twaalf toetsen, doch 31 per octaaf. Prof. Fokker en de Alkmaarse orgelbouwers menen een oplossing gevonden te hebben door het orgel van bijzondere kla vieren te voorzien. Deze zullen naar hun inzicht het mogelijk maken in alle toonsoorten met veel groter zuiverheid te spelen dan op gewone orgels mogelijk is. Het instrument biedt bovendien mogelijkheden voor de weergave van nieuwe en exotische harmo-, nieën. Prof. Fokker zal Vrijdag in het Teyler museum te Haarlem een demonstratie van het nieuwe in strument geven. Sir Thomas Beecham werd boos. De 70-jarige dirigent Sir Thomas Beecham, riep eergister avond tot het meer dan enthou siaste publiek op het internatio nale festival te Edinburgh: „Stil te!" Toen het publiek te vroeg be gon te applaudiseren voor de zan geres Ilse Hollweg, siste Beecham nadat de bijvalsbetuigingen ge luwd waren, over zijn schouder de aanwezigen het woord „barba ren" toe. Ilse Hollweg zong Strauss' „Aridane auf Naxos", dat de strijdlustige dirigent 40 jaar ge leden in Groot-Brittannië intro duceerde. Het applaus brak los, voordat de zangeres met zingen had op gehouden. Het Hoofdbestuur van liet Ned. Verbond van Middenstandsvereni gingen Heeft aan de ministerraad meegedeeld, dat het tot zijn mis noegen moet vaststellen, dat het huidige beraad over de te nemen maatregelen inzake lonen en prjj- zen onvolledig was, daar het Ned. Verbond van Middenstandsvereni gingen, dat deel uitmaakt van de Stichting van de Arbeid, noch bij het overleg betrokken, nocli in zage heeft gekregen of op de hoogte ls gehouden over het ver loop der besprekingen en de ev. te nemen maatregelen. Het vestigt er de aandacht op, dat een loonsverhoging zonder de mogelijkheid van doorberekening op het midden- en kleinbedrijf een extra zware last zal leggen, welke in vele gevallen ten koste van het bestaanspeil van die groep zal gaan en de positie van vele dezer bedrijven, die toch dikwijls al precair is, nog eens extra zal be moeilijken. Het merkt hierbij op, dat in het midden- en kleinbedrijf, waarin ten minste 1/3 van de arbeiders werkzaam is, beslist geen sprake Nog eens de ARM 20. De heer M. Schroevers, voorz. van de afd. van de C.F.T.-bond, te Arnemuiden schrijft ons: In uw blad van 2 Sept. 1950 las ik een artikel gewijd aan de ramp van ARM 20. Nu wil ik geen critiek uitoefenen op het geen door het comité wordt me degedeeld, want de houding van fam. Marijs in dezen kan ik niet begrijpen en ook niet goedkeu ren. Ik kan me indenken, dat de houding van de fam. Marijs t.o.v. 't comité, dat bedoelde de getrof fenen te helpen, een grote te leurstelling was. Maar er staat in bedoeld artikel, dat „aan de hand van achteraf verkregen in lichtingen de familie Marijs wel degelijk het karaktar van de tentoonstelling Rotterdam-Ahoy heeft gekend, want aan een 11 dagen voor de ramp van de ARM 20 door de vissersveren, georganiseerde reis naar Arn hem weigerde deze familie deel te nemen, omdat des avonds Rotterdam-Ahoy zou worden bezocht". Of de fam. Marijs het karakter van Rotterdam-Ahoy al of niet kende, weet ik niet, maar door de vissersveren, is nooit een reisplan naar Arnhem besproken. Deze reis is uitge gaan van de Christelijke Fabr.- en Transportarbeidersbond afd. Arnemuiden. Van de fam. Ma rijs is alleen B. Marijs lid van de afd. en deze heeft zich nooit opgegeven om mede te gaan, dus ook niet geweigerd omdat Ahoy zou bezocht worden, want dat is pas de laatste weken in het reis plan opgenomen. Dus de mede deling, die in uw blad dienaan gaande wordt gedaan, is onjuist of rust op valse beschuldigingen aan «en der comitéleden gedaan. is van het behalen van relatief hoge ondernemerswinsten en de mogelijkheden voor afschrijving en reservering hier veel minder, zelfs vaak in het geheel niet aan wezig zijn. Het is dan ook om deze redenen, dat beslissingen in zake loonsverhogingen zonder de mogelijkheid van doorberekening wanneer blijkt, dat deze loonsver hoging niet door het bedrijf ge dragen kan worden. Wat betreft de prijsstop en het stellen van maximumprijzen wordt opgemerkt, dat deze maat regel te accepteren is, indien: de beheersing van de prijzen zal ge schieden voor alle artikelen, deze prijsbeheersing bij de bron zal aanvangen en niet zoals in het verleden veelal de marktprijs werd vrijgelaten en de prijzenstop bij de detailhandel of grossiers kwam te liggen. Tijdelijke Officiersrangen. Hieromtrent deelt de minister van Oorlog aan de Tweede Ka mer mede: De beroepsofficieren, die deze positie reeds vóór de oorlog had den, en die op goede wijze in In donesië in een tijdelijke officiers rang dienst hebben verricht; zul len voor een definitieve benoe ming tot beroepsofficier in aan merking worden gebracht, nadat zij die de leeftijd van 50 jaren nog niet hebben bereikt, met gunstig resultaat een psychotech nisch onderzoek zullen hebben ondergaan. Zij, die 50 jaar of ouder zijn, zullen van dit onder zoek zijn vrijgesteld. De beroepsofficieren die hier te lande in een tijdelijke officiers rang dienst hebben verricht, zul len niet definitief tot officier worden benoemd. Hun tijdelijke benoeming is in vrijwel alle ge vallen van zeer toevallige om standigheden afhankelijk geweest, zonder dat enige garantie be stond, dat zij tot de meest ge schikte beroepsonderofficieren be hoorden. Attlee's beweringen „volkomen dwaas". De directeur-generaal van de Gravenbrothers uit Stockport, waar belangrijke door de Sowjet- Unie in Engeland bestelde gereed schapswerktuigen vervaardigd worden, heeft nogmaals de bewe ringen van Attlee, die voor de radio verklaarde, dat de Britse uitvoer naar de S.U. geen weer slag heeft op de Britse herbewa pening en van geen strategische waarde is, als „volkomen dwaas" bestempeld. De industrieel heeft verklaard, dat deze uitvoer technische in strumenten van grote waarde om vat, waaraan Engeland en de be vriende landen dringend behoefte hebben en waarop deze landen moeten wachten. De New-Yorkse bio-chemicus Ilka heeft gezegd, dat een zoete substantie in plantaardig en dier lijk weefsel, Inositol genaamd, de oplossing kunnen zijn om aderver kalking te voorkomen. GEEN VAZAL. We kunnen wel zeggen, det algemeen de ogen geopend zijn voor de gevaren die van de kant van het Russische bolsjewisme dreigen. Anders dan toen Hitier c.s. zich opmaakten geheel dc wereld aan zich te onderwerpen en West-Europa gelaten afwachtte wat er zou gebeuren, worden nu in gemeenschappelijk overleg maatregelen genomen om het dreigende gevaar te keren. Ook ons land is daarbij van de partij. En Amerika, in plaats van af te wachten tot de wereld in brand staat, neemt daarbij de leiding. Natuurlijk liggen de kaarten nu anders dan in 1940 en wordt nu ook Amerika direct bedreigd, maar toch stemt het tot voldoe ning, dat nu van die kant van meet af met de Westerse mo gendheden één lijn wordt ge trokken. Elke tijd heeft echter zijn eigen gevaren. Voor ons land is er nu, naar 'tmij voorkomt het gevaar, dat we de vazal van Amerika gaan worden. Amerika spreekt en wij luiste ren. Amerika ordonneert en wij gehoorzamen. Als we toch iemands vazal moeten zijn, geef ik zo nu de za ken staan aan Amerika ver de voorkeur. Maar ook de barmhartigheden der „democraten" kunnen wreed zijn. Daarom is het van belang niet te vergeten de oude leuze: eigen meester, niemands knecht. En te denken aan het woord, dat het verhogen niet uit het Oosten komt, noch uit het Wes ten. En dat God rechter is! Geestelijke weerbaarheid. 595 De heer E. Vermeer, socialis tisch Kamerlid, trekt te veld» tegen de communistische profes soren en leraren bij het ondeix wijs en speciaal tegen de Am sterdamse hoogleraar prof. Jaa Romein, die de Russische agres sie openlijk verdedigt. Hij noemt dit optreden misdadig en deze man, zo laat hij e. op volgen, moet onze studenten doceren! „Ons Noorden" noemt dit op treden achter de feiten aan lo pen. Immers, toen de heer Ro mein door de Amsterdamse raad benoemd werd, was hij niet min der communistisch dan op dit ogenblik. Maar, zo vervolgt het blad, de heer Romein is geen eenling. Herhaaldelijk is er van verschil lende zijden ernstig gewaar schuwd, dat de rode meerderheid in de Amsterdamse Raad druk bezig was van de Amsterdamss universiteit een soort communis tische hogeschool te maken. Toen minister Gielen hiervoor nog een stokje wilde steken en de goedkeuring van het Amster damse raadsbesluit weigerde, waarbij enige communistische hoogleraren werden benoemd, omdat hij aan dit gevaarlijke systeem niet wilde meewerken, ging „Het Vrije Volk" heftig te gen deze kath. minister te keer, maakte hem uit voor een reac tionair en bij de kabinetsforma tie in 1948 moest de heer Gielen op sterke aandrang van de P. v. d. A. verdwijnen. Voor welke drang minister Van Schaik toen zwichtte. Nu echter deze communisti sche heren benoemd zijn en op deze invloedrijke plaatsen hun communistische beginselen niet onder stoelen of banken steken, maar deze openlijk propageren en verdedigen, nu spreken de socialistische leiders van een misdadig optreden, waartegen stelling genomen moet worden. Het is wel tragisch, vooral voor het Ned. volk, dat de so cialisten altijd weer eerst met scha en met schande leren en wijs worden. De Nieuw-Zeclandse eerste mi nister Sidney Holland heeft ver klaard, dat Koning George van Engeland heeft bevestigd, dat hy in 1952, „onvoorziene omstandig heden voorbehouden", een bezoek zou brengen aan Nieuw-Zeeland.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2