Verplichte loonsverhoging van 5 procent voor werknemers boven 23 jaar. NIEUWS Wel maatregelen op het gebied der prijzen, doch geen prjjsstop. Amerika weigert Russische nota over neergeschoten vliegtuig Vlissinger krijgt bronzen kruis voor moedig optreden in Mei 1940 Zeeuwse roem op paardenfestijn in Den Bosch Lapwerk Noord-Koranen vorderen nog steeds SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 7 SEPT. »O G. N. V. niet bevredigd over beslissing der regering. Deense mosselen naar Nederland. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" 'oofdkantoor: Goes, L. Vorststr. i, Tel. 2438, geen gehoor 2970, j435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- «traat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswljkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1656 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 17 cent per num. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.02 u., onder 19.13 y. Maan óp 0.44 u., onder 18.12 u. Hoogwater Vrydag 8 Sept.: Vlissingen: 11.22 u. 1.27 m., 23.55 u. 1.48 m. Terneuzen: 11.47 u. 1.46 ni. u. m. Wemeldinge: 0.07 u. 1.23 m„ 12.51 u. 1.20 m. Zierikzee: 12.32 u. It02 m., u. m. Communiqué der regering over lonen en prijzen. De regering heeft besloten door het College van Rijksbemiddelaar een beschikking te doen uitvaardigen, waarbij met ingang van de eerste volle loonweek van September 1950 (c.q. 1 September voor hen, die een maandloon ontvangen) een verhoging van 5 pCt wordt voorgeschreven van de rechtens geldende in geld genoten lonen en salarissen van alle mannelijke en vrouwelijke werkemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding is geregeld in een C.A.O. of bindende loonregeling. Voor de mannelijke werknemers, die de leeftjjd van 23 jaar hebben bereikt, zal daarbij een minimum verhoging van 4 cent per uur gelden, terwyi aan niemand krachtens deze beschikking een groter loonsverhoging mag worden toegestaan dan f 180,per jaar. Voor wat betreft de mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden 28 Jaar en niet gehuwd of kostwinner z(jnde, zal de mo gelijkheid worden geopend om de lonen te verhogen volgens een geleidelijk opklimmende schaal. Voor die bedrijfstakken, waarirt de naleving dezer beschikking tot grnstige economische moeilijkhe den zou leiden, kan dispensatie worden verleend. Verzoeken daar toe moeten uiterlijk 16 September a.s. bij het College van Rijksbe middelaars zijn ingediend. Het College beslist omtrent deze ver zoeken uiterlijk 15 October a.s. Gedurende de periode, dat nog §een uitspraak is gedaan, wordt e verplichting tot het toekennen der loonsverhoging opgeschort. Indien het verzoek wordt afge wezen, moet de verhoging met terugwerkende kracht worden toegekend. Daarnaast zal door 't College een vergunning worden gegeven om eenzelfde loonsverho ging toe te kennen voor die ar beidsverhoudingen, welke niet bij C.A.O. of bindende beschikking ztjn geregeld. De positie van het overheidspersoneel tenslotte zal door de regering afzonderlijk worden geregeld. OOK VERHOGING KINDERBIJSLAGEN enz. In samenhang met het voor gaande overweegt de regering tevens te bevorderen, dat op de kinderbijslagen en andere uitke ringen krachtens de sociale wet geving, alsmede de overbruggings regeling, ook een verhoging wordt toegepast. Omtrent deze verho ging is nog overleg tussen de re gering en de Stichting van de Arbeid gaande. Op aandrang van de vakcen trales en in overleg met de Stichting van de Arbeid, heeft de regering besloten tot het voorschrijven van een loons verhoging met 5 pet. Hoe verklaarbaar dit besluit door de toenemende spanning tussen lonen en prijzen ook mag zijn, bevrediging schenkt het niet. Het is lapwerk. Vooreerst, omdat op deze wijze slechts een deel van de belang hebbenden geholpen wordt en met name de kleine zelfstandi gen, die het toch al niet gemak kelijk hebben, nog dieper in de put worden geduwd. En in de tweede plaats, om dat deze loonsverhoging, hoe zeer ook getracht mag worden prijsverhogingen tegen te gaan, de tendenz heeft de prijzen nog meer te doen stijgen. Een algemene prijsstop is nu eenmaal niet uitvoerbaar. En zo komen we de vicieuze cirkel niet uit. Er is slechts één middel om de bestaande spanning te ver minderen en dat is een alge mene versobering. Dat is niet de gemakkelijkste, maar wel de beste weg. Wy leven als volk op een te grote voet. Wij geven toe, dat we arm zijn, maar wij weigeren de con sequentie daarvan te aanvaarden. Hier is een bedenkelijk gemis aan innerlijke volkskracht, waarvan de gevolgen niet uit zullen blijven. Daarom, hoe goed ook bedoeld en al zal ze aanvankelijk hier en daar enig soulaas brengen, de nu genomen maatregel is lapwerk. Niet meer. De regering is van mening, dat bepaalde maatregelen op het ge bied van de prijzen niet kunnen worden ontbeerd. Zij volgt nauw lettend de krachtige prijsstijging, die zich op de internationale grondstoffenmarkten voordoet. Zij stelt zich op het standpunt, dat de consequenties hiervan in gemeenschappelijk overleg tussen de hij de Europese Betalingsunie aangesloten landen onder ogen moeten worden gezien. Zij is n.l. van mening, dat de economische samenwerking tussen de betrok ken landen van zó essentieel be lang is voor de weerstandskracht en de verdere toekomst van W.- Europa, dat een terugval in de nationale afgeslotenheid der laat ste jaren dient te worden verme den. Binnenlandse maatregelen, die een vermindering van de li beralisatie in het intra-Europese handelsverkeer tot gevolg zouden hebben, dienen dus tot het uiter ste te worden voorkomen. Daarnaast staat de regering op het standpunt, dat een inflatlo- nlstische prijsbeweging met kracht moet worden tegengegaan. ZJj meent intussen, dat voors hands voor dit laatste niet be hoeft te worden gevreesd. De ontwikkeling enerzijds van de geldcirculatie en anderzijds van de goederenvoorziening geeft hiertoe geen aanleiding. Niette min wenst de regering er geen twijfel over te laten bestaan, dat zij elke niet-noodzakelijke prijs verhoging met kracht zal tegen gaan. Zij doet daarom allereerst een dringend beroep op alle on dernemers om geen ongemotiveer de prijsverhogingen toe te pas sen. Zy zal voorts de gang van za ken met betrekking tot het prjjs- verloop van een aantal voor het levensonderhoud belangryke arti kelen nauwkeurig onderzoeken en tot de vaststelling van prqsrege- lingen overgaan, Indien zou blij ken, dat de prijzen zijn verhoogd boven hetgeen kostprystechnisch verantwoord mag worden geacht. Daarnaast zal zij ook in het algemeen ongemotiveerde prijs- Internationaal Bijbelcongres. Hebreeuws woordenboek. Te Leiden is een internationaal congres voor de wetenschap van het Oude Testament gehouden. Bijzondere vermelding, zegt de Msb., verdient wel de avondvoor dracht van prof. Ludwig Koehler uit Zilrich, die op ongehoord boe iend. wfjze sprak over het nieu we, thans in Nederland ter perse zijnde Hebreeuwse woordenboek, waaraan h)j dertig jaar onafge broken heeft gewerkt. Niemand, die deze spreker aangehoord heeft zal getwijfeld hebben aan de waarheid van zijn mededeling, dat hij alle 8000 woorden van dit lexicon liefheeft als zijn eigen kinderen en, gelijk een goede va der past, het meeste houdt van die hem het meeste last hebben veroorzaakt. Als men prof. Koeh ler hoort vertellen, dat iedere ko lom van zijn werk 200 feitelijke gegevens bevat en dat het totaal hiervan draait rond het half mil- lioen, zou men zich teruggeplaatst wanen in de eeuwen van de ge duldige monachale wetenschaps beoefening. verhogingen met behulp van de daartoe beschikbare wettelijke middelen met name de prijs- opdrijvings- en Hamsterwet actief tegengaan. In verband hiermede zal aan de Economische Controledienst de voor het boven staande noodzakelijke omvang worden gegeven. Tenslotte zal de regering door het tegengaan van ongewenste ondernemers-afcpraken* het ne men van maatregelen tot stabili satie van aan seizoen-schomme lingen onderhevige prijzen en door beïnvloeding van de in- en uitvoer, voorzover dit met het oog op de betalingsbalans en in het kader van de liberalisatie moge lijk is, ernaar streven om de be voorrading van de binnenlandse markt met goederen van redelijke prijs te bevorderen. Naast de genoemde aanstonds te nemen maatregelen is de rege ring bovendien voornemens, ge zien het grote belang van deze aangelegenheid voor het Neder landse sociaal-economische leven, omtrent het gehele vraagstuk der ln de naaste toekomst te voeren prijs- en loonpolitiek het advies in te winnen van de Sociaal Eco nomische Raad. ZEELAND WERD KAMPIOEN! Het bestuur van het C.N.V., dat gevormd wordt door de leden van het Dagelijks bestuur en de voorzitters van alle bij het vak verbond aangesloten organisaties, heeft zich beraden over de be slissing der regering. Naar het eenparig gevoelen van het bestuur biedt deze beslissing geen bevrediging ten aanzien van de thans zo urgente oplossing van het vraagstuk van lonen en prij zen. Het bestuur overwoog daar bij: le. Het is verheugend, dat thans, in afwijking van Decem ber vorig jaar geen vergunning tot 5 loonsverhoging is ge geven, doch dat dit bij beschik king is afgekondigd, al moet daarbij betreurd worden, dat voor de jeugdlonen het vergun ningsstelsel is gehandhaafd. 2e.' Een loonsverhoging zon der doortastende maatregelen op het punt van de prijzen, brengt onder de gegeven om standigheden niet meer dan een zeer tijdelijk soulaas. 3e. Een gebonden loonpolitiek gepaard aan een vrije prijsvor ming is voor de Christelijke vak beweging met name in deze tijd onaanvaardbaar. 4e. De verwachting, dat de vrije concurrentie prijsverlagend zou werken, is volkomen beschaamd. Het bedrijfsleven heeft wel de vrijheid aanvaard, doch in ver scheidene sectoren de prijsverla- gende tendenz daarvan niet tot haar recht doen komen. 5e. De internationale spannin gen van dit ogenblik hebben een prijsverhogende werking waarvan te vrezen valt, dat die ook in de toekomst nog zal voortgaan. 6e. Onder de invloed van de internationale factoren zijn we opnieuw een tijd van schaarste ingegaan, .waarin prüsbeheer- sing noodzakelijk is. De prijs opdrijvende strekking, die vaak aan prijsregeling wordt toe geschreven, treedt in elk geval in een tijd van schaarste buiten werking. 7e. De Christelijke vakbeweging blijft daarom van oordeel, dat noodzakelijk blijft de afkondi ging van een prijsstop. De prijzen zulLn in de hand ge houden moeten worden, in elk geval van die artikelen, welke direct of indirect het peil van de kosten van levensonderhoud beïnvloeden. 8e. De Christelijke vakbeweging doet een beroep op het bedrijfs leven ln al zijn schakeringen, om en door verhoging van de produc tie èn door verlaging van de winst- en omzetmarges al het mogelijke te doen, om prijsverho gingen tegen te gaan en daardoor grote moeilijkheden, sociaal en economisch, voor ons gehele volksleven te voorkomen. Van der Taks Bergingsbedrijf en de Marine zijn er in geslaagd de bij Kijkduin verongelukte Firefly te lichten. Nadat Muandag he perceel Keizers gracht 321, het hu van pijlen de schil der Han van Meege ren, voor het be drag van 132.000 werd verkocht, wer i Dinsdag in dit hui' de rest van de nala tenschap geveild. Ei- was een enorme be langstelling van pu bliek en kunstko pers. Het bekende stilleven van van Meegeren, voorstel lende een oud-Delft- se schaal met drui ven, onder de hamer. De opbrengst was f750. Links de be kende Amsterdamse makelaar Paul Brandt, die de ve> ling in handen had in actie. Bestelauto uit Sluiskil reed in Terneuzens kanaal. Chauffeur verdronk. Op de weg van Terneuzen naar Sluiskil is gistermiddag omstreeks half drie een door de 47-jarige loodgieter F. J. Kool uit Sluiskil bestuurde bestel auto in botsing gekomen met een met vlas geladen vrachtauto met aanhangwagen, welke Kool bezig was in te halen. De bestelauto reed in het daar ter plaatse 8 m. diepe water van het kanaal Terneuzen—Gent. De door een tweetal agenten der Terneuzense politie in het werk gestelde poging om Kool uit de cabine te bevrijden, hadden geen succes. Toen de auto enige tijd later kon worden bovengehaald, bleek de bestuurder reeds te zijn overleden. De Sowjet-Unie heeft aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen „het aanvallen en neerschieten van een Russisch vlieg- tuig buiten de kust van Korea door elf Amerikaanse gevechts vliegtuigen". De ambassadeur heeft deze nota geweigerd, even- als het departement van buitenlandse zaken te Washington. De Amerikanen rfaan n.l. op het standpunt, dat dit geen Ameri kaanse aangelegenheid is, doch een van de Verenigde Naties, onder wier vlag de Amerikanen in Korea strijden. In de Russische nota wordt gezegd: „Op 4 September was een tweemotorig vliegtuig van de luchtmacht der U.S.S.R. op een oefenvlucht. Het werd zon der enige reden aangevallen door elf Amerikaanse jagers. Volgens de nota heeft de Ame rikaanse regering een „leugen achtige versie" gegeven door te beweren, dat het Sowjetvlieg- tuig boven een Amerikaans schip had gevlogen. Een Amerikaanse correspon dent verklaarde ook getuige te zijn geweest van het incident en waargenomen te hebben, dat het Russische vliegtuig vuurde. Bij het terugvuren werd de Rus neergeschoten. IN DE VEILIGHEIDSRAAD Gisteravond is de kwestie ook ter sprake gekomen in de Vei ligheidsraad, waar Malik be weerde, dat het een aangelegen heid tussen de Sowjet en Ame rika is. Malik hanteerde zijn veto recht toen een Amerikaanse re solutie aangenomen werd, waar in alle landen worden opgewekt zich te onthouden van steun aan Noord-Korea. Het was het 44ste Russische veto. Tsjiang Kai Sjek deelde nog mede, dat in Korea verschillen de communistisch Chinese troe pen vechten als Noordkoreaanse soldaten. In Korea gaat het niet best. Meer dan 60.000 man noorde lijke troepen beuken het noor delijke front en dreigen de voor naamste verdedigingsbasis Tae- goe te omsingelen. KOREA. Volgens het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger brengen Amerikaanse en Zuid koreaanse troepen de noorde DE HEER S. H. C. DRONKERS VERTELT VAN ZIJN BELEVENISSEN MET DE „Z 5" IN ROTTERDAM. Wanneer volgende week een groot aantal personen te Am sterdam uit handen van Z. K. H. Prins Bernhard een onderschei ding zullen ontvangen voor moe dig optreden in de Meidagen van 1940, zal daarbij ook een Vlissinger zijn. Het is de heer S. H. C. Dronkers, destijds korp.- schrijver bij de Kon. Marine, die in de Meidagen op het marine- vaartuig „Z 5" verbleef. De op dracht luidde: het de vijand on mogelijk maken om van de Zuidelijke Maasoever naar de Noordelijke over te steken. We hebben de heer Dronkers, die nu in dienst is bij het Loods wezen te Vlissingen, opgezocht in één van de kleine gebouwtjes die door het Loodswezen worden gebruikt, achter het voormalige arsenaal. Het kostte ons wel wat moeite om iets te weten te komen van de achtergrond voor het toeken nen van deze onderscheiding, want Marinemensen lopen nu eenmaal niet met hun daden te koop. Toen we dan ook de heer Drqjikers vroegen waarom hij wordt onderscheiden, werd ons alleen maar een brief aan gereikt, getekend door Minister Schokking, waarin wij het vol gende Izaen: „S. H. C. Dronkers heeft zich door moedig optreden tegen over de vijand onderscheiden, door op 10 Mei 1940 als opva rende aan boord van onze tor pedoboot „Z 5", welke tezamen met onze torpedomotorboot 51 Rotterdam de overgang van de Duitse troepen van de Zuide lijke naar de Noordelijke oever en de Maasbruggen hebben be moeilijkt, onder heftig mitrail leur- en licht geschutvuur, met kalmte en nauwgezetheid zijn dienst te verrichten, waarbij hij heeft meegewerkt, dat de boot, waarop gewonden en doden vie len, nadat alle munitie was op geschoten, zonder verdere scha de kon worden teruggetrokken." En toen we dit gelezen had den kwam het verhaal vanzelf en kregen we iets te horen van wat er zich in de Meidagen van 1940 aan boord van de „Z 5" heeft afgespeeld. Doorzeefd. Bij het uitbreken van de oor log, vertelde de heer Dronkers, voer de „Z 5" patrouille op de Noordzee. Er waren 48 man aan boord. Er kwam order om op te stomen naar Rotterdam om de Duitsers te beletten, dat ze via de Maasbruggen van de Zui delijke op de Noordelijke Maas oever zouden komen. Dit bleek gemakkelijker gezegd dan ge daan, want de Duitsers probeer den van alles om dit de „Z 5" onmogelijk te muien. Vliegtui gen werden ingezet en 't heeft een haar gescheeld of de „Z 5" was met man en muis vergaan, toen drie bommen ontploften op korte afstand van het schip. Vanaf de Boompjes werd de „Z 5" door de vijand met mitrail leurs onder vuur genomen, zo dat het er heet toeging. Vijf man werden gewond, waarvan er één later overleed. De moeder van dit slachtoffer zal een posthume onderscheiding ontvangen. De roerganger moest zijn werk sta ken wegens een schot door het been. Moedig vocht men door, tot de laatste granaat was ver schoten en slaagde er toen in het doorzeefde vaartuig terug te trekken, waardoor de gewonden in Rotterdam en Hoek van Hol land van boord konden worden gehaald. Naar Scheveningen. De volgende dag kreeg men order om ter hoogte van Sche veningen een officier van de genie aan boord te nemen. Ook dit is gelukt, zij het opnieuw onder vijandelijk vuur, afkom stig van Duitse vliegtuigen. Bij deze gelegenheid voer men dwars door een mijnenveld, doch dit kon geen kwaad, daar de „Z 5" beveiligd was tegen magnetische mijnen. Gewond. Op de derde dag geraakte de heer Dronkers gewond en moest hij worden overgebracht naar een hospitaal in Den Haag. „Dit was geen kleinigheid", zo ver telde hij, „want we zijn van half twee tot zeven uur onder weg geweest, omdat men ons aanzag voor parachutisten". Acht dagen moest hij in het hospitaal doorbrengen en toen hij het ver liet, was de capitulatie een feit. „En natuurlijk wilden we weten waar ons schip gebleven was. Het vaartuig was opgestoomd naar Den Helder om daar ge repareerd te worden, doch dat was niet meer mogelijk en on danks de beschadigingen heeft het kans gezien Engeland te bereiken." „Is U nog in krijgsgevangen wij. „In krijgsgevangenschap niet direct, maar wel heb ik 2 jaar in een Duitse gevangenis doorgebracht. Sedert I Mei 1946 ben ik nu in dienst van het Loodswezen In 1928 kwam ik bij de Marine". Zo eindigt de heer Dronkers zijn sober verhaal, dat ons misschien juist door zijn een voud onder de indruk bracht. ACHT FAVORIETEN BIJ KAMPIOENSKEURING. Op de derde pagina kan men lezen, dat de Zeeuwse paarden kampioen zijn geworden. Bij deze kampioenskcuring waren niet minder dan acht dieren favoriet. Het waren naast Nico van de Heibloem en Eduard van Koppushoen wiens eigenaar de avond tevoren bij wijze van spreken de overwinning al in de zak dacht te hebben de volgende dieren: „Nico van Puth" van de Hengst-Ass. te Zeddam in Gelderland, „Certain van Hermine" van C. van Acht te St.-Oedenrode, „Castro van Ge- leenhof" van Kind. Kuijpers te St.-Oedenrode, „Nico van Ella" van D. A. Timmerman te Kattendijke, „Nico van Stegeshof" van Kind. Peters te Berkelaar-Echt (Limb.) en „Peer v. Boom hof" van M. Boonen de Wit te Heer (Limb.). liskerke en J. C. J. v. d. Velde DE DEMONSTRATIE. Was het een wonder, dat de Zeeuwen juichten, toen ze de trotse dieren, fraaie afstamme lingen van het Melo-bloed, tij dens de demonstratie het veld zagen betreden? En ook toen ir Joustra van het departement van Landbouw de eigenaars van Nico van de Heibloem de bronzen plaquette overhandigde. Dit geschiedde onder het goedkeurend oog van ir C. Staf, directeur-generaal van de landbouw. Zo kwamen daar ook de 2 jarige hengsten, grote en kleine maat, defileren. Van deze dieren kan gerust gezegd worden, dat ze in hun klasse hun voorgan gers overtreffen. Een festijn was het. -De kleu ren van de paarden, bruin,' grijs of zwart met daartussen de ver zorgers in hun witte pakken, het groene grastapijt en daarboven de egaal-blauwe hemel. Niet minder werd er gejuicht, toen het was voor het eerst hier in Den Bosch er door de heer Baas uit Spijk (gem. Bie- rum) gedemonstreerd werd hoe bruikbaar en gewillig het trek paard toch is. Hij reed namelijk met een tandem-vierspannen voor een bandenwagen, waarbij beide van-de-handse paarden 3 jaar oud waren en de andere twee 4 en 6 jaar oud. Mevrouw Baas, die een ererondje meereed, kreeg bloemen van jhr J. van Vredenburch, de algemene voor zitter, aangeboden. De uitslagen. Kampioen: Nico van de Hei bloem, Eiuinschimmel, fokker Jos Geurts te De Heide-Venraaij (Limb..-. Eig. W. de Buck, Me- Vervolg Korea. lijken tot staan in het gebied ten Noorden van Kjongjoe en ten Oosten van Jongtsjon. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft verklaard, dat de toestand in de Noordoostelijke sector van het Koreaanse ge vechtsfront „ernstig, doch niet catastrofaal" is. Vliegtuigen hebben gisteren de Noordelijken zwaar bestookt en o.a. verschillende tanks ver nietigd Tot 1 September verlo ren de Amerikanen ln Korea 8863 man, te weten 600 doden, 5365 gewonden en 2898 vermis ten. In de zware gevechten van de laatste 24 uur zijn 2000 Noord- Koreanen gesneuveld of gewond. In Sao Paulo zjjn 36 mensen om het leven gekomen en 110 gewond bij twee treinongeluk ken. Drie Amerikaanse oor logscorrespondenten zijn om het leven gekomen toen hun vlieg tuig boven Japan explodeerde. Bij een zuurstoffabriek te Amsterdam is gisteren een ap paraat gesprongen waardoor de 41-jarige de Leeuw gedood werd. Waarschijnlijk door het wei geren van de rem is een volle Amsterdamse tram in de Am- stel gereden; gelukkig deden zich geen ongelukken voor, om dat de tram niet geheel onder water ging. In Lahore is de rivier de Ravi zo gestegen, dat 100.000 mensen wegens overstro ming in hun huizen opgesloten zijn. Vannacht is het Deense jachtje „Kometen" 15 mijl Z.Z.W. van IJmuiden op de Noordzee in moeilijkheden ge raakt door de harde wind. Er zijn 2 mannen en een vrouw aan boord. De reddingboot en de Jac. van Heemskerk zijn uit gevaren. te Kamperland. Reserve-kampioen: Eduard v. Koppushoen, Bruinschimmel, Fokker D. Knibbe te Midden- meer. Eig.: G. J Toonen te Maren-Alem en H. J. Koopman te Kessel. Kampioenschap Merries. Kampioene: Udine van Krui- ningen, Bruinschimmel, fokker A. van Hootegem. Eig.: C. Mesit, Nieuwland. Reserve-kampioene: Jenny, Bruin. Stallen de Dobbelaere té IJzendijke. Voorts vonden des ochtends de volgende keuringen plaats: Hengsten met de beste paarden- nakomellngen. le prijs: Nico van Beek van L. Crombag te Beek J. M. Schols te Helmond Beek, Em. Kallen te Wittem en P. H. Slots- Op Heij te Baexein (Limb.) met 6 afstammelingen; 3e prijs A: Kluko van Melo van W. L. den Hamer te Axel met 5 afstamme lingen. Loten van 4 merriëu, op naam staande van één eigenaar. le prijs: Rezie van Lovemich, Udine van Kruiningen, Nicollen van Michels, Lien van de Een dracht van C. Mesu te Nieuw land; 2e pr. A: Jenny, Hilda, Lillane en Ninette van Stallen de Dobbelaere te IJzendijke; 4e pr. B: Xenia van Bleyendaal, Zita van Bleyendaal, Erna van Bleyendaal en Flora van Bleyen daal van Jac. Fr. Brooijmans te St.-Annaland. Loten van 4 merriën, op naam staande van 2 eigenaren. le prijs: Hermine en Corrie van den Hiersenhof van L. Vro lijk Az. te Fynaart (N.-Brab.); Ria van Molenhoek en Bea van Molenhoek van F. P. Brooijmans te Hontenisse; 2e pr. A. Carla van Groede en Monna van Mon- tain van A. J. Salomé-Verhage te Groede; Rita van Schoori- dijke en Oda van Dierkensteen van A. J. Verhage-Hoste te Schoondijke; 3e pr. C: Florind van Vijfhuizen en Henny van Zeeduin. van Jan Maljaars Jz. te Oostkapelle; Mirza en Frida van Donkerzicht van Gebr. Leen- dertse H. Iz. te Kamperland; 4$ pr. C: Irena en Blondina van C. J. Almekinders Cz. te Retranche- ment; Bella van Othene en Mar tha van Othene van Anth. H. Dekker Jz. te Zaamslag. Een Nederlandse firma heeft met de Deense firma Berthel Nielsen te Aalborg een overeen komst aangegaan voor de export van 800 ton Deense mosselen per week. Vijftien vissersschepen heb ben onmiddellijk opdracht gekre gen om mosselen in de Limfjord te vangen. Deze week zullen op vijf verschillende plaatsen mosse len worden gevangen en zal een eerste zending van tien ton mos selen naar Nederland worden ge zonden. De Nederlandse firma zal dan beslissen van welke der vang- plaatsen zij de mosselen wil heb ben. Onmiddellijk na de vangst zuilen de mosselen aan boord van een groter schip worden gebracht dat de expeditie vergezelt. Als 't geladen is zal het onmiddellijk naar Nederland vertrekken, waar de mosselen gedurende enkele weken in bassins zullen worden geplaatst en vandaar vermoede lijk naar Frankrijk heruitgevoerd zullen worden. DE BILT ZEGT; Veel wind. Aanvankelijk regen met een krachtige en in de kustgebieden harde tot stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Later op de dag brekende bewolking met nog enkele buien en iet» afnemende wind, ruimend naar Westelijke richtingen. Iets lager» temperature» als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1