Irovintiffip?» ULO FOP Tovertwijs I ^tTORT I aan het onweerstaanbare MeBUül 1 f Woensdag 6 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina J MIDDELBURG. Geslaagd. Aan het dezer dagen gehouden examen voor het groot-chauf feursdiploma werd ook deelge nomen door negen leden van de Verkeersgroep Middelburg van de Rijkspolitie. Alle negen slaag den t.w. de opperwachtmeester E. J. van Renen, de wachtmees ters le kl. A.-Piekart, S. de Vos en M. Klink, alsmede de wacht meesters D. P. v. d. Linden, K Riemens, J. C. Wisse, D. R. Mil- lenaar en A. C. Rademakers. Afscheid Wika Loggere. In een Maandagavond door de Herv. Jeugdraad in het C.J.M.V.- gebouw belegde bijeenkomst is officieel afscheid genomen van Wika C. L. Loggere, die 1% jaar in het Herv. Jeugdwerk werk zaam is geweest. Z'u werd toe gesproken door ds A. de Vries, als voorzitter dér Jeugdraad, door ds W. B. A. Smits, die haar namens kerkeraad en gemeente dank bracht, terwijl de heer C. P. de Jongh al3 jeugdouderling eveneens enkele woorden sprak, waarbij hij een geschenk aan bood. Verder werd nog het woord gevoerd namens de Gouden Cir- kelgroep en Zondagsschoolleid sters. Ook door hen werden ge schenken aangeboden. Wika Log gere sprak een kort dankwoord, waarna zij nog werd toegespro ken door haar opvolgster wika H. Schruyer. Na afloop namen allen persoonlijk afscheid van de scheidende jeugdleidster. GOES. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Vrijdagavond a.s. om 8 uur vergadert in Slot Ostende de af deling Goes van bovengenoemde vereniging. O.ra. komt een bestuursvoor stel ter tafel om aan de keuring der wedstrijd-Dahlia's een bloe mententoonstelling te verbinden op Zaterdag 16 September. Showroom koelinstallaties en slagersbenodigdheden. Gisteren heeft de heer A. J. Blankenburgh uit Kapelle, ver tegenwoordiger van de fabriek A.F.E., Whitebird Koelinstallaties OP de Vlasmarkt te Goes een Showroom geopend met koelin stallatie, koelkasten slagers, en kruideniersbenodigdheden. De keurige installaties en fraaie ge reedschappen trekken veel be kijks. KRABBENDIJKE. Aanrijding. Gistermorgen had op de Rijks weg te Krabbendijke een onge luk plaats, dat goed is afgelopen. Een auto, komende uit de rich ting Goes, is op een vrachtauto gereden, die bezig was buizen te laden op de Rijksweg voor de waterleiding. De chauffeur van de luxe wagen had er te laat erg in en kon geen botsing meer voorkomen. Er deden zich geen Ïiersoonlijke ongelukken voor. De uxe auto werd zwaar bescha digd. HEINKENSZAND. Dit zjjn de prijswinaars bij de volksspelen. Hinderniswedstrijd: le pr. J. Simonse; 2e pr. H. Lammers; 3e pr. Jac. Dekker. Touwtrekken: le pr. ploeg W. Nijsse; 2e pr. ploeg P. Kuzee. Kussengevecht: la pr. M, Traas, 2e pr. J. Naye, 3e pr. L Moelker. Zaklopen heren: le pr. M. Traas, 2e pr. L. Verschiere. Zaklopen dames: le pr. mej. R. Paauwe, 2e pr. mej. Cath. Blok. Stoeltje lopen heren: le pr. P. Geene, 2e pr. L. de Jong. Stoeltje lopen dames: le pr. Cath. Vermeulen, 2e pr. Cath. Geus. Tonnetje steken: le pr. M. Ver schiere, 2e pr. J. Naye, 3e pr. A. Dekker. Wielerwedstrijd: le pr. J. de Bart te Borsale: 2e pr. J. Naye te Heinkenszand, 3e pr. J. Per- daens te Heinkenszand. Aan de etalagewedstrijd werd door 160 kinderen deelgenomen, waarbij 40 prijzen beschikbaar Waren gesteld. 'S-HEER AREM1SKERKE. Oranjefeest. Zaterdag hebben de kinderen Van de lagere school een Oranje feest gevierd t.g.v. de verjaardag Van Prinses Wilhelmina. Er wer den wedstrijden gehouden op het gem. sportterrein. B(j oefeningen Beeft het zoontje van de heer v. d. Male een arm gebroken. 's Avonds gaf het muziekgezel schap „Excelsior" een concert op fien feestelijk versierde en ver- Ichte tent. RILLAND. Concert. Zaterdagavond werd door de uziekver. „Rillandia" een muzi- ;aal bezoek gebracht aan „De athpolders". OVEZANDE. Onderscheiding. Aan Ck van Oosten werd het eretekeflpvoor Orde en Vrede uitgereikt. Geen wielerronde. De wielerronde van Ovezande voor amateurs te houden op 16 Sepjt. a.s. zal niet doorgaan, daar geen toestemming wordt verkre gen van de N.W.U. De weg naar 's-Heerenhoek. De verbetering van de weg Ovezande—'s-Heerenhoek is reeds zover gevorderd, dat met de oppervlaktebehandeling kan Worden begonnen. YERSEKE. Kreeftenvissery. De kreeftenvisserij dit dit jaar wat kilo's aangaat meeviel (er werden 260 kg. meer gevangen dan vorig seizoen) bracht dit jaar ongeveer f 25.000 minder op. Een tegenvaller voor de vissers, die niet meer goed te maken is. In de maand Juni 1050 werden in de Zeeuwse stromen 49602 kg. ansjovis gevangen tot een waarde van f 25.057, 35.929 kg. bot voor f 8628 en 160.312 kg. garnalen voor de consumptie, die bijna f 0,75 de K.G. opbrach ten of f 120.134. VMELISKEKKE. Twee schapen doodgebeten. Van de landbouwer P. D. alhier zijn vermoedelijk door een twee tal honden, twee schapen dood gebeten. De zaak is in onderzoek genomen. COLIJNSPLAAT. Bloemenentoonstelling. Zaterdag werd in de O.L. school alhier een bloemententoonstelling gehouden, welke uitging van de bloemenvereniging „Fioralia" N.- Beveland. Door 62 personen wa ren verschillende soorten bloemen ingezonden, zodat het geen ge makkelijk werk was deze te be oordelen. De hoofdprijs werd ten slotte toegewezen aan mevrouw Leendertsede Looft voor de mooiste Bethlehem Ster, de mooi ste Clivia le prijs J. Verhulst, blad begonia le pr. mevr. Bom van Oeveren, groep Dahlia's le pr. A. van Loo, gr. cactus Steen- dijkde Regt, terwijl nog meer dere personen voor 2e en 3e prij zen in aanmerking kwamen. Ge zegd kan worden dat deze ten toonstelling goed geslaagd is. RENESSE. Zomerconcerten geëindigd. Nu het badseizoen weer ten einde spoedt, zijn ook de reeks van zomerconcerten weer beëm digd. Vorige week bracht „Kunst en Eer" uit Zierikzee een bezoek aan Renesse. Dit muziek gezelschap maakte een uitste kende indruk, Directeur Kikke heeft dit gezelschap in korte tijd wel enorm doen vooruit gaan. De heer Kooman nam afscheid. Wegens vertrek naar Colijns- plaat heeft de heer Kooman, di recteur van het zanggezelschSp „V.Z.O.S." en de mandolineclub „Goudklaak" afscheid genomen. Voor het verenigingsleven heeft de heer Kooman het grootste gedeelte van zijn vrije tijd gege ven. Het afscheid vond plaats in intieme kring. RETRANCHEMENT. Einde van de krekelplaag? Reeds geruime tijd „genieten' in het bijzonder de bewoners van de Nieuwstraat des avonds van prachtige krekelconcerten. Na 'n bespuiting van de vuilnisbelt schijnt enige verbetering waar te nemen te zijn. De behandeling zal nog eens herhaald worden. Bloemententoonstelling. De leerlingen der O.L. school hielden Zaterdagmiddag een ten toonstelling van door henzelf ge kweekte kamerplanten, waarvoor veel belangstelling bestond. Een eerste prijs werd behaald door: Saar de Lijser, Jan Zwier (2 X), Xzaak Poissonnier, Marian Leenhouts en Bob Dierkx. Een tweede prijs door: Leniè Lagasse, Levien Basting, Saar de Lijser, Nellie Dierkx (2 X) en Sjaak Luteijn. Een derde prijs verwierf Marie de Maillie en Annie Dierkx (2 XI. BERGEN OP ZOOM. Jongen op diefstal betrapt. Zondagmiddag werd doer de koster van de Gereformeerde Kerk aan het Bolwerk Zuid te Bergen op Zoom een jongen op heterdaad betrapt die trachtte een colectebus te lichten. Het was een zekere J. K. uit Bergen op Zoom, een 12-jarige jongen die voor de politie geen onbe kende was. Nadat tegen hem p.- v. was opgemaakt is de jongen heen gezonden. Ongeval met naar gevolg. In de nacht van 3 op 4 Sep tember reed een militair van de vliegbasis Woensdrecht per rij wiel over de Noordsingel. Hjj kwam daar in botsing met een geparkeerd motorvoertuig, waar bij hij zich verwondde en zijn rijwiel vernield werd. Hij ging van dit voorval aangifte doen bij de politie en toen kreeg hij nog een proces-verbaal op de koop toe, omdat hij links had gereden BRUINISSE. Mosselkwekers wensen bijzondere steunregeling. De ongeveer 30 werkloze mos selkwekers, die zich vorige week op de afdeling Sociale Zaken van het Gemeentehuis hadden gemeld, is medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat te worden opgenomen in de z.g. Sociale Bij- standregeling, waarbij men f24 per week zou kunnen ontvan gen. Een dergelijke ondersteuning wordt echter door da meesten voorshands niet gewenst. Wat men wel wenst is een bijzondere regeling in de trant van de door de pseudo vogelpest getroffen pluimveehouderijbedriiven, waar men ook een regeling schijnt le hebben gemaakt, om de getrof fen bedrijven het voortbestaan mogelijk te maken, of een steun regeling zoals ook de landbouw in de crisisjaren heeft gekend. RE JESSE. Kerkkoor uit Goo.- kwam op bezoek. Zaterdag en Zondag j.l. bracht het koor der Herv. Gemeente van Goor (O.) een tegenbezoek aan Renesse. Goor is de standplaats van de vroegere predikant ds Kleinman, die nu ook aanwezig was. Zondagmorgen zong het koor in de ere-dienst, waarin ds Kra mer voorging. SINT ANNALAND. Voetbal wedstrijden afgelast. De tegen Zaterdag 2 Septem ber uitgeschreven voetbalwed strijden tussen Roosendaalse Boys en W.H.S. zijn afgelast, in verband met de ongunstige weersomstandigheden. AXEL. Viswedstrijd. De hengelsportver. „G.O.A." gaf een hengelwecktrijd voor haar adspirantleden en had voor dit doel fraaie prijzen op hengel- sportgebied beschikbaar gesteld. Van de 51 leden namen er 29 deel, die in 2 groepjes werden verdeeld, n.l. één van 6 t.e.m. 11 jaar en één van 12 t.e.m. 15 jaar. In optocht trok men van het clublokaal „De Witte Leeuw" naar de „Kleine Kreek". De uitslag was als volgt groep 6 t.e.m. 11 jaar: le prijs: K. Matthyssen, 2e pr. F. van Nieuwlande, 3e pr. R. Borgt. Groep 12 t.e.m. 15 jaar: le pr. C. Tieleman, 2e pr. W. Naessens, 3e pr. L. Moerdijk, 4e pr. M. Lint hout, 5e pr. F. v. d. Velde. Onderscheiding. Door bemiddeling van burge meester Van Oeveren is aan de 80-jarige heer Ed. Schoof te Axel de ere-medaille in zilver verleend wegens 65-jarige trouwe dienst en grote plichtsbetrachting aan hotel „Het Gulden Vlies" te Axel. Konj|nen-tentoons telling. Door de Konijnen- en Pluim vee-vereniging werd de jaarlijkse tafelkeuring voor konijnen gehou den. De voornaamste bekroningen kregen: Wit VI. Reus, ram jong le Z.G. G. v. Putte, Clinge; Wit VI. Reus voedster jong le Z.G. idem; Wit VI. Reus, voedster jong, 2e Z.G. L. Apers, Koewacht; Lotharinger Ram, jong le Z.G. Jac. Cové, Axel; Lotharinger Ram, jong, 2e Z.G. M. Wieland, Axel; Hougrijs VI. Reus, ram jong le Z.G. R. Kox, Sas van Gent; Witte Wee- ners, ram jong le en 2e Z.G: M. M. Verhelst, Axel; Witte Wee- ners, voedsters Jong le Z.G. M. W. Verhelst, Axel; Witte Wee- ners, voedsters jong 2e Z.G. J. Smies, Axel; Blauwe Weeners, ram jong le Z.G. M. Butler, Axel; Blacaud Tan, voedster jong le Z.G. M. W. Verhelst, AxeL Mooiste dier grote rassen Wit VI. Reus ram, G. v. Putte, Clinge. Mooiste dier midden rassen Witte Weeners, M. W. Verhelst, Axel. Mooiste dier kleine rassen Bla caud Tan M. W. Verhelst, Axel. Mooiste dier der gehele keuring Witte Weener, M. W, Verhelst, Axel, De collecte voor de kanker bestrijding heeft te Zoutelande opgebracht f66.32. De buscollecte ten bate van de kankerbestrijding bracht te Re- trancheraent f 56.02 op. Het grenskantoor te Retranc.he- raent blijft tot en met 30 Septem ber a.s. geopend. -• Voor het C.C.S.A.-diploma van de K.N.A.U. slaagden; M. Berre- voets, J. M. Haverhoek, P. L. van 't Noordende, C. Legemaate en J. van Loo, allen te Zierikzee. Donderdagavond hoopt om half acht voor de Geref. Gem. te Biezelinge op te treden Ds W. de Wit uit Middelburg;- Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Rilland-Bath is be noemd mej. D. Kop te Krabben dijke. -• Met ingang van 26 Sept. 1950 is aan de School met de Bijbel te St. Annaland tot onderwijzer benoemd de heer G. Boender uit Tholen, thans tijdelijk werkzaam aan de school der Geref. Gem. te Tricht (L.). «- Te Bruinisse is in het kader varwie grote actie voor verster king van het Koningin Wilhel- minafonds ter bestrijding van de kanker een comité opgericht be staande uit de volgende perso nen: C. H. van de Linde, A. {Cik, Mars Jumelet Az„ Dokter Quaak, S. Beekman, Jac. van den Berge Dz. en Joh. Bal Az. De bazar, georganiseerd door de Herv. Vrouwenvereniging „Martha" te Renesse t.b.v. het interieur der Herv. Kerk, heeft opgebracht netto f 2500,—. De middenstand Iöouwt op Nieuwe zaak in Plan-Oost te Axel. Dezer dagen werd te Axel de eerste levensmiddelenzaak In Plan-Oost geopend. Deze mo derne zaak is zeker voor de huis vrouwen in deze grote nieuwe buurt een uitkomst. Herstellingsoorden vrir kunstenaars. De Nederlandse federatie van beroepsverenigingen van Kunste naars heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een stich ting voor herstellingsoorden voor kunstenaars. De naam van deze op te richten stichting is Mr J. E. van Rooyenstichting. Jan de Man deed solistenexamcn. Tijdens het volksconcert, dat onder directie van Ignaece Neu- mark in de Kurzaal werd gegeven legde Jan de Man, leerling van het koninklijk conservatorium voor muziek te Den Haag. zijn solistenexamen af. Begeleid door het residentie orkest, speelde de examinandus voor de pauze het Concert num mer vijf voor piano en orkest in Es grote terts van Ludwig von Beethoven en na de pauze het concert voor piano en orkest in E kleine terts van Frederic Cho pin. Jan de Man verwierf met zijn spel het solistendiploma, waaraan de prijs voor uitnemendheid is verbonden. Deze onderscheiding werd hem ook toegekend door de geheel voltallige jury. en de 14. Het verhaal van de minstreel had grote indruk gemaakt op Filo Fop. Een geweldig avontuur was het geweest, die ont moeting met de tovenaar, tjonge, hij zou wel willen, dat hij in de plaats van die minstreel geweest was. Hij kon er bijna niet van in slaap komen die nacht en de volgende ochtend liep hij er nog steeds aan te denken. „Als ik nu ook eensAch malligheid, hjj woont helemaal in het Wilde Woud, die tovenaar en misschien leeft ie niet eens meer, wie zal 't zeggen, nee, laat ik rustig hier blijven als goochelmeester op het kasteel van heer Jan. Ofnee, dat gaat misschien toch vervelen. Waarom zou ik niet gewoon weer gaan reizen en trekken en mensen mijn goochelkunsten vertonen?" Zo gingen hem allerlei gedachten door het hoofd. „Wat zou het leuk zijn, als ik eens kon toveren, inplaats van goochelen, tjonge, het lijkt me toch niet gek, om tovenaar te zijn. Verbeeld je dat die tovenaar nog leeft! Ja, waarom zou h(j al dood zijn? Tovenaars worden meestal héél oud, geloof ik. Verbeeld je eens, dat ik hem op ga zoeken, dan zou ik. dan zou ik misschien wel.misschien wel mogen leren toveren! Het duurde niet lang, of Filo was vast besloten om de tove naar in het Wilde Woud op te zoeken en bij hem toverlessen te nemen. Hij zou er niemand iets van zeggen. Hij was bang, dat ze hem zouden uitlachen, maar als hij eenmaal kon toveren, zou hij bij hertog Jan van Goedeluimsland terugkeren om hem met zijn kunsten te verrassen. Misschien dat hij dan wel als hofgoochelaar, o nee, als hertogelijk hoftovermeester in dienst kon treden. Nog diezelfde dag vertrok Filo. Toen hij de poort uitging, trof hij daar dezelfde schildwacht, die hem twee dagen tevoren had binnengebracht. „Ha, goeie dag, Filo Fop!" riep hij. „Ga je weer weg? Nee toch?" „Ik ehik ga wat wandelen", antwoordde Filo „O ja, juist, goed zo, dat is gezond, 'n prettige wandelingl Maar denk er om, na schemering gaat de poort dicht, hoor!" Filo liep de grote weg op. Uit het verhaal van de minstreel wist hij welke richting hij moest nemen. -Als hij moest lopen, duurde het zeker wel vijf dagen, voor hij in het Wilde Woud was. Ja, het was een heel eind.... In gepeins verzonken liep Filo voort. Opeens.... wat hoorde hij daar achter zich? „Ret-tettette- tèè! Ret-tettette-tèè!" Hoorngeschal en hoefgetrappell Begin van brand te Middelburg. Gistermorgen ontstond kort sluiting op een bovenkamertje van een pand aan het Molen water bij de Huishoudschool. Een koffer met kleren had vlam gevat, doch daar men de brand spoedig ontdekte kon met en kele emmers water het vuur snel worden geblust. V eilingsberichten GOES. Eierveiling van 5 Sept. Grote kipeieren 14.5; kleine 8; vuilschalige 12. ST. ANNALAND. Aardappel veiling van 4 Sept. Gele Eigenh. 7.75—8.15, driel. 4.01—5.20; BI. F'genh. gew. 7.097.55; Bintjes gew. 7.718.05, driel. 4.01. Alles per 100 kg. Aanvoer 60 ton. SCHERPENISSE (via de vel ling van St. Annaland). 4 Sept. Gele Eigenh. gew. 6.857.04; Bintjes gew. 7.77. Alles per 100 kg. Aanvoer 20 ton. GOES. Veiling van 5 Sept. Fruit voor export: Triumph de Viënne 71.5074.90, Br. Hardy 6367.10, Will. Duchesse 40.90, Br. Lebrun 41, Bon Chrétien Williams 48.90, Herzogin Elsa 44 47.10, Clapps Favorite 40.70, Cox's Oranje Pippin 3941.10, Ellisons Oranje 25.5032.80, Manks Cpdlin 23.90-25.40, Transp. de Croncel 20.5024.20, Jacq. Lebel 13.10, alles per 100 kg. Verpakt fruit: Transp. de Croncel 2131, Cox's Oranje Pippin 45i>2, Ellisons Oranje 27—51, Manks Codlin 28—34, James Grieve 3845, Triumph de Viënne 85, alles per 100 kg. Kleine veiling: 1441, Will. Duchesse 513, Br. Hardy 13 35, Herzogin Elsa 613, Br. d'Amanlis 1019, Ellisons Oran je 522, Manks Codlin 720, Transp. de Croncel 519, Cox's Oranje Pippin 17—26, Jacq. Le bel 410, Zoete Ribbeling 5— 16, Zoete Bloemé 517, Kroet- appels 1.106, Reine Victoria 20.5046, Abrikoospruimen 13 43, Monarch 2763, Burbank Giant 638, Druiven 68—74, Dubb. Princessebonen 16.30 18.30, alles per 100 kg. KAPELLE, Veiling van 5 Sept. Grote- en Exportveiling: Bramen 951.01, Peren: Br. Har dy I 64.30—64.50, id. II 30.50, Br. Lebrun I 32—40.05, id. II 15, Br. Durandeau I 45.40, id. II 15, Her zogin Elsa I 44.50, id. II 22, Tri umph de Viënne I 69.90, Willi ams Duchesse I 39.10, id. II 10.05. Appels: Jacques Lebel I 12.70, id. II 6.10, Manks Codlin I 22.20—26.60, Val Sterappel 4.50, Val Goudreinette 2.903.40, Zure Kroetappels 1.50, Dubb. Princ. bonen z. dr. 18.10, alles per 100 kg. Kleine veiling: Reine Victo ria 645, Burbank 637, Mo narch 1171, Rademaker 55, Abrikoosprulm 3046, Warwick Droper 1663, Transp. de Cron cel 520, Manks Codlin 814, Cox's Orange Pippin 635, El lison's Orange 7—32, Jacq. Lebel 49 Yi, Groothertog Fr. van Baden 511, Zoete Kroon 713, Cox Pomona 610, Bloemzoet 613, Br. Lebrun 819, Br. Hardy 1550, Br. Durandeau 5 18, Williams Duchesse 49, Herzogin Elsa 622, Jutten 9 16, Duifjespeer 311, Souvenir de Congres 6—25, Bramen 31 90, Druiven 71, alles per kg. VEERE. Vismjjn van 5 Sept. Aanvoer: 969 kg. exportgarna len 1.251.50, 5 kg. schar 55, 231 kg. bot 4556, 130 kg. tong 62 —1.48, 8 kg. schol 21—40, 380 kg. wijting 1618, 383 kg. rog 1617, 41 kg. ongesorteerde vis 37—75, 4 kg. visiever 1.69—1.96. STjMAARTENSDIJK. Velling vanMwept.: Eigenheimers I 7,76, id. II 6,20-7,32, ld. afw. 4,00, id. bonken 5,40-5,50, BI. Eigenhei mers II 6,00, Bintjes I 7,80, id. II 7,30-7,70, id. bonken 7,70, kriel 3,10. Aanvoer 45 ton, BERGEN OP ZOOM. Veiling van 5 Sept.: Bloemkool A 28-60, id. B 8-23-41, Staakprinc. 28-31- 36-39-41, Snijbonen 22-27-37-39- 44-47-51, Stambonen dubb. Princ. 15-17-21-27, Sla 20-36, Andijvie 5-7, Savoyekool 5-6-7-8, Bospeen 8-9-10, Breekpeen 7, Rodekool 5, Wittekool 8-9-4, Tomaten 12-17- 20, Kroten 8-9-7-10, Meloenen 28-46-52, Komkommers 8-10-12, Druiven 110-113, R. Victoria 42- 30-57, D. Boerenfitte 63, R. Claude 67-47, B, de Louvain 31- 49, Marg. Masellet 21-22, B. de Merode 13-16-22, Triomph de Vienna 22-31, Jutten 38-22, B. Hardy 16, M. Codlin 19-14-21, Transparant 20-25, Bloemee 17-22. (Ingez. mededeling, advert. 1 1ÏAT noch MUIS onTsn^pt DOjDENT Kerk en Zending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heerlen (3e pr.- pl.), G. Duitenmeier, legerpr. te Utrecht. Bedankt voor Westbroek, Ben schop en Vinkeveen, R. Bartlema te GiessendamNeder-Hardinx- veld; voor Oudewater, H, G. Ab- ma te Rotterdam-Delf shaven; voor Grouw, D. J. Miedema te Tzummarum; voor Ederveen, 3. C. Stelwagen te Wezep. Geref. Kerken. Beroepen te Oenkerk, G. J. Grafe te Winschoten; te Bode graven, G. P. Hartvelt te Ooster- Nijkerkte Roosendaal, G. Rienks, res. legerpr. te Heem stede. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Zaandam, C. Stam te Ermelo, Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Den Haag (Oost), G. H. Polman, won. te Zwijn- drecht en J. H. Velema te Bun schoten; te Zwolle, B. Nederlof te Dokkum en J. H. Velema te Bunschoten. Bedankt voor Urk, J. G. van Minnen te Huizen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Tholen, W. de Wit te Middelburg. Beroepbaar. Ds M, C. W. Wegeling, pred. bij de Belg. Nat. kerk te Brussel, stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Zijn adres is: Ro meinse Steenweg 896 te Wemmei (Brussel). GENERALE SYNODE CHR. GEREF.KBRKEN. Gistermorgen is in de Eben Haëzerkerk te 's-Gravenhage, de Gen. Synode der Chr. Geref. Ker ken bijeengekomen. De zitting Werd geopend door de predikant van de roepende kerk, 's-GravenhageC., ds M. W, Nieuwenhuyze. Ds Nieuwenhuyze hield daarbij een rede, wjarin hij allereerst wees op de vreugdevolle eer, die de kerk van 's-GravenhageC. thans geniet nu zij de generale synode niet alleen mag samen roepen zoals in 1941, maar ook metterdaad ontvangen. Zij doet dat in een kerkgebouw dat tal van historische en lieflijke herin neringen oproept. In dit verband riep spr. in gedachten de figuur op van wijlen ds J. Wisse Czn., de man die in 1892 niet meeging met de vereniging tussen Afge scheidenen en Dolerenden, omdat hij op grond van Schrift en con fessie zijn beginsel niet wilde prijsgeven. Voor dat beginsel heeft deze gevierde prediker alles over gehad, getuige zijn gedach tenisrede bij zijn zilveren ambts jubileum. In 's-Gravenhage is fundamen- haal een doos bij Uw DrogJst teel gebouwd aan de toekomst der Chr. Geref. Kerken. In 1893 vond hier in Diligentia de eerste synode plaats. In deze stad werd ook de Theologische school ge vestigd. In een tijd van nivelle ring, waarin het historisch besef al meer verzwakt, mag dit stukje historie niet worden vergeten. Het grondleggend werk van de vade ren van 1892 is door God geze gend en in stand gehouden. Daar van getuigt het plaatselijk ker kelijk leven, dat tot vier part. synoden steeg. Waren er in 1893 op de Haagse synode 13 afgevaar digden, dit getal klom thans tot 48. En ook het agendum van deze synode getuigt van grote uitbouw van het kerkelijk leven. Het werk van 1892 is niet in een hoek geschied en de kleine, gesmade kerk van die dagen heeft in ons vaderland een betekenis volle positie ingenomen. Zij ver staat haar profetische roeping in zending en evangelisatie en hoopt weldra daadwerkelijk deel te ne men aan de zending onder de jo den, nu daarvoor een man zal worden afgezonderd. In haar pro fetische roeping heeft zij ook con tacten gelegd tussen kerken van Geref. belijdenis, zowel in binnen- als buitenland. Niet langer geldt van haar: „Niemand vraagt naar haar". Terecht heeft ds Wisse boven dit kerkgebouw ais op schrift gezet: „Eben Haëzer". Veel is er veranderd sedert 1892 en van de oude generatie, die welbewust de worsteling mee maakte, zijn maar weinig over gebleven. Ook vandaag blijkt, dat het gelaat der kerk steeds weer vernieuwd wordt. Verschillende personen die op de vorige synode aanwezig waren, worden thans gemist. Terwijl de leden zich van hun zitplaatsen verhieven, her dacht spr. prof. J. W. Gee's, ds G. Rijksen en de ouderlingen Boemgter van Deventer en F -ug- te en Manni, beiden van Amstcr dam, welker nabestaanden hü troost toebad. Sprerer wees er tenslotte op, hoe de bandjir der revolutie ook de 7i ndingsvelden oversuoomde en bet zendingswerk der ksrk af brak. Daarom is thans ook geen afgevaerdigde van de Toradja kerk aanwezig. God heeft echter alle zendingsarbeiders bewaard temidden van dodelijke gevaren en Hij zal Zijn werk in stand houden. Daarom is er nu ook sy node om het aandeel in Gods werk te bespreken. Spr. wees op het belangrijk agendum dat wacht, alsook op de gevaren van valse synthese en het pogen om de kerk uit haar heilig isolement los te rukken. Met de bede dat de Koning der kerk de synode met Zijn licht be- strale en haar arbeid aan Zijn kerk C'enstbaar stelle, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van het moderamen. Tot praeses ward gekozen ds M. W. Nieuwenhuyze te 's-Graven hage; tot assessor ds J. C. Maris te Haarlem-N., tot le scriba ds D. H. Biesma te Hoogeveen, 2a scriba ds J. H. Velema te Bun schoten en tot quaestor ds W. F. Laman te Rotterdam. Aimsterdamsche Effectenbeurs» Slotkoor«en op 5 September medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goe» Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obligation. Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certlf Nederl. 1962-64 e*. Dito cum. Nederland N.W.8. Spaarcertificaten Indi'ë 1937 A Grootboek 1946 Cult. Handel «n Ind. Bk, Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgens v. Berkei'6 Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogoven# Lever Bros Unfl. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. a Dito 6 cum. pry, wa» Wilton T Uiton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lembod Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadl H 11. Ara. «ju ara China Jap.ltfa 97# 96 98 97 9 M 87# 94?4 96# 87# 314 113 131 166 140 22+# 270 mi 161 320 ex. 235 272 288# mu 495 129# }W no IS Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned, Sch. Unie v. Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden. Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bk. Escompto Bank Holl. Ban kUnle Cert. Javasclie Bk, Herstelbk. Pr. Ned. Bk. v. Z. Afr. R'damse Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motora Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. X. Texai New York Centf» Pennsylvania Canadian PmG 157# 176 146 urn 119 62 101 29# 106 urn 99 151# 162 226# SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. ALNATI 4 van R'dam naar Buenos Airgs. CORYDA (t.) 1 te Yokohama. FRIESLAND 2 van New Orleau6 naar Sa vanna. JAPARA 3 te Djakarta. KOTA GEDE 1 van New York naar Djakarta. LISSEKERK 4 pass. Raseihadd. LOOS- DRECHT 4 pass. Pointdegaile naar Ma dras. LUTTERKERK 4 pass. Rasfartak, TIBIA 1 van Abada naar Landsend. UTRECHT 31 te Buenos Aires. ALDABI 4 pass. Kp. Verde EU, ALKAID 4 te Lulea. ARNED1JK 4 vau Antwerpen naar Rotterdam. BENGKALIS pass. 4 Gibral tar. BEVERWIJK pass. 4 Wight. CAL- TEX LEIDEN (t.) 4 bij Malta. CERAM 3 van Calcutta naar Cochin. CHAMA (t.) pass. 4 Ouessant. EENDRACHT 4 van Algiers naar Hamburg. ELMINA 4 van Luanda naar Porto Amboin. GEMMA (t.), 5 van Rouaau naar .Testanlow. GRROTE- KERK 4 van Barcelona naar Le Havre. HELDER 4 van Brighton (Trinidad) naar Laguaira. ITTERSUM 4 pass. Ouessant. JAGERSFONTEIN 5 te Suez. JAVA 5 te Port Said. KLIPFONTEIN 5 te Beira. KOTA INTEN 4 van Menado naar Tara- kan. LARENBERG pass. 4 Sardinië. LIE VEVROUW EKERK pass. 4 Dover. MEN TOR 4 van Uran naar R'dam. MITRA pass. 4 Gibraltar. ORANJEFONTEIN S vervv. Teneriffe. PHRONTIS 4 pass. Beachy Head. POELAULAUT 4 van Dja karta naar Belawan. POLYPHEMUS 5 te Djakarta. PRINS ALEXANDER S verw. R'dam. SCH1EDIJK 4 te Havanna. STAD MAASSLUIS 4 pass. Statlandet. STAD SCHIEDAM 5 te Le Havre. SU- METTA (t.) 4 dwars Malta. TALISSE 4 van Liverpool naar Amsterdam. TAWALI 5 te Port Soedan. VEENDAM 4 van Le Havre. WESTERDAM pass. 4 Scilly. ZEELAND S verw. Suez. ZUIDERKRUIS 5 verw. Djakarta. ZW1NDRECHT 4 dwars Stockholm. ZIJPENBERG pass. 4 Oues sant. ALBIREO 5 vfirw. Buenos Aires. ALCYONE pass. 4 'Kp. Martha Grande. ALGORAB pass. 4 Fernando Noronha. ALWAKI 3 te Buenos Aires. ATLAS 4 van Cartagena naar Cadiz. AVERDIJK 3 pass. Scilly. CALTEX DELFT 5 te Suer. CELEBES S te A'dam. COTTICA 4 van Trinidad naar Laguaira. DUIVEN- DRECHT (t.) 5 van Plymouth naar Buenos Aires. EDAM 3 van New York naar R'dain. ENGGANO 5 te Damman. GAASTERKERK 4 van Mozambique naar Daressalaam. HAARLEM 4 van Puerto Plata naar San Juan. HERS1L1A 4 van Paramaribo naar Azoren. MIDAS 4 van Bilbao naar Bordeaux. NIGERSTROOM 5 pass. Finisterre. ONDINA pass. 5 Oues sant. ORANJESTAD 4 van Plymouth naar Antwerpen. OSSENDRECHT 6 verw. R'dam. RADJA pass. 4 Aruba. SCHER- PENDRECHT pass. 5 Finistene. VIVITA 4 van Melbourne naar Sydney. WILLEM STAD 5 van Curacao naar Aruba. PASSAGIERS- EN TROEPEN TRANSPORTSCHEPEN OP INDONESIA INDRAPOERA pass. 4 Gibraltar naar Djakarta. KOTA BAROE 5 te Djcddah naar Rotterdam. ORANJE pass. 4 Saca- tra naar Amsterdam. FAIRSEA 5 520 mijl W. Mentawei Eil. naar Rotterdam. GA- ROET 4 te Colombo naar Djakarta. GOYA 4 275 mijl W. Pointdegaile naar Amster dam. J AMERLINGH ONNES 4 te Rot terdam. RANCHI 3 van Colombo naar Amsterdam. #Wat brengt de Radio? Donderdag 7 September 1950. HILVERSUM I (402 M.)i AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding, 9.15 Gram. 9.35 Lichte muziek. 10.30 Voor da vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Orgel. 11.45 Zang. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mede delingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Cello, bariton en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Promenade-orkest, orgel, sopraan en mandoline-orkest. 17.00 Voor de jeugd, 17.50 Regeringsuitzen ding. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport 18.30 Operette-concert. 19.25 Psychologische causerie. 19.40 Zang en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philh. orkest en solist. 21.15 Hoorspel. 22.15 Theaterorkest 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 -24.00 Gram. HILVERSUMII (298 M.)i KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.40 Lichte muziek. NCRV 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO 11.00 Voor de Zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Zang en piano. NCRV 14.00 Gram. 14.46 Voor de vrouw. 15.30 Kamerkoor. 15.50 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensem ble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Hoorspel. 17.50 Gram, 18.15 De stem van de Chr. vakbeweging. 18.30 Voor de strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Trio. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.00 Causerie. 21.20 Chr. Orato riumver., orkest en solisten. 22.15 Buitenl. overz. 22.35 Gram. 22.45 Avond-overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3