ADAH50N Prefereren Nederlandse emigranten Australië boven Zuid-Afrika RUSSISCHE BOMMENWERPER WERD NEERGESCHOTEN. Het ontbrekende woord Zuldafrikaanse contingent voor Korea samengesteld. (die schepen der V. N. aanviel) Lyk van piloot werd geborgen. Christen-student worden en biliven. Sportnieuws Competitie Schouwen-Duive- landse Korf Halbond. Centram Kraamzorg in West-Zeeuws Vlaanderen heelt gebrek aan verpleegsters. Hier ligt een taak voor het Zeeuws-Vlaamse meisje. Ernstige stremming Viissingen-Breskens. Zaterdagmiddag-competitie flink uitgebreid. n. Verbeterde indeling. weerstaat de verleiding KORTE BERICHTEN p Woensdag 6 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Brief uit Zuid-Afrika. (Van onze correspondent). JOHANNESBURG. Een uitstapje naar Durban U voor Neder landera altjjd weer aantrekkelijk. Men ls weer eens enkele dagen op dezelfde hoogte als de zee, waarvan het weerzien reeds een charme op zich zeil Is. Gebeurt het dan nog, zoals ln ons geval, dat er zware wolken aan de hemel hangen, dat het op vaderlandse wjjze waait en dat er een pittig regentje valt, dan zijn vrijwel alle factoren aanwezig om zich in gedachten naar het oude landje aan de Noordzee te verplaatsen. Dit duurt echter niet lang, want de wuivende palmbomen en andere tropische en sub-tropische bomen en planten, een Zoeloe politieman in keurige uniform en beenwindsels om, doch voor het gemak op zijn blote voeten, en de rikshaw-naturellen, prachtig op getuigd met veren, ossen-horens en staarten van wilde beesten, die koeren en fluiten om klanten te trekken, herinneren er weer aan, dat men ln Afrika is. Het is merkwaardig, dat men op de tocht van Johannesburg naar Durban en terug, een af stand van ca. 400 mijl, overal Ne derlanders aantreft. De aannemer' van een bouwwerk, een voorman op een steenhouwerij, de exploi tant van een theesalon, de bakker in een kleine plaats, tevens fabri kant van echte Hollandse be schuiten, kortom, men vindt hen overal. En het gaat hen over het algemeen goed. De voorzichtige conclusie mag dus zijn, dat Zuid-Afrika een uitermate geschikt land is voor Nederlandse emigranten. Daarom deed het op het eerste gezicht vreemd aan in de dag bladen te lezen, dat een belangrijk bestuurslid- van een Nederlandse organisatie in Zuid-Afrika zeide van mening te zijn, dat Australië meer in de gunst stond en ook Wel een geschikter land zou zijn voor Nederlandse emigranten. De taalmoeilijkheden. Wij geloven dat niet. Zeker, Nederland mag zich gelukkig prijzen, dat Australië vee! land genoten wil opnemen, maar voor al de start zal voor de doorsnee Nederlander toch gemakkelijker zijn in Zuid-Afrika dan in Aus tralië. Denken wij in de eerste plaats maar eens aan de taai- moeilijkheid. Elke Nederlander kan onmiddellijk Afrikaans ver staan en met wat goede wil ook spreken, zij het ook niet perfect. De Engelse taal is voor velen nog Steeds een handicap, doch hier kan men dat gemakkelijker opne men. Misschien is Australië wat ge makkelijker voor degenen, die piet tot de prima vakmensen be horen. Beroepen, waarbij geen vakkennis nodig is, bieden geen mogelijkheid voor de blanke in Zuid-Airika. Dit zijn over het al gemeen baantjes voor Kaffers, Maar een goede vakman kan Overal terecht. Nederlanders heeft men gaarne. Zij staan be kend als lastig en misschien wel terecht doch men erkent, dat zij bekwaam en Ijverig zijn. Zij willen vrijwel altijd de hoogste lonen hebben en zij krijgen die over het algemeen ook. Ik heb tamelijk veel gereisd en mijn ogen de kost gegeven, waar bij mijn definitieve conclusie is, dat er geen- land is, dat betere kansen biedt vcor Nederlanders, mits van het Juiste type dan Zuid-Afrika. Schijnwelvaart. Er emigreerde indertijd een Nederlander naar Zuid-Afrika, die zich uitgaf voor meubelmaker. Hij mislukte, want het bleek, dat hij in Nederland slechts zager bij •en houtmolen was geweest. Dit Is hier Kafferwerk, zodat de man tenslotte slechts een schamel loon kon verdienen. Hij moest dus te rug op kosten van de Nederland- Se regering. Er moge nog zoveel gezegd en geschreven worden over schijn welvaart, rassen-kwesties, e.d., een feit is, dat Zuid-Afrika een land is waar activiteit en volhar ding beloond wordt, een land, dat een grote toekomst voor zich heeft liggen, mits er voldoende blanke emigranten komen. Dat er veel Nederlanders bU mogen zijn, is onze oprechte wens. Korea. De belangstelling om deel te nemen aan de verdedigingsplannen van de democratische landen, is toenemend. Men realisftrt zich, dat de gevaren van een derde wereldoorlog nog steeds zeer groot stfn en voelt er niets voor in een dergelijk geval misschien geïso leerd te geraken. Vandaar, dat toen b.v. de re gering indertijd bekend maakte, dat men geen troepenmacht naar Korea zou zenden, de publieke opinie zich begon te roeren. Het is misschien onjuist te zeggen, dat onder die druk de regering alsnog besloot een formatie vlieg tuigen met bijbehorend personeel te zenden, maar het is er toch na aan toe. De namen der officieren dezer formatie zijn bekend ge maakt. De reputatie dezer Spring boks is zo prima, dat goede steun van hen verwacht mag worden om de strijd in Korea zo spoedig mogelijk te helpen beëindigen. Gen. Smuts volgt met grote belangstelling de internationale gebeurtenissen. De verwachting is echter, dat hij geen rol meer zal spelen in het aatieve politieke of officiële leven. Daarvoor is zijn gezondsheidstoestand te de licaat gewSrden. De wolboeren. De boeren doen goede zaken. Vooral de „wolboeren" staan voor een „boom "-periode. Speculanten proberen de wol af te kopen, ter wijl zij nog op de lichamen van de schapen zit. Daverende zaken doen ook de citrus-farmers. De sinaasappelen „lemoene", zoals men hier zegt worden in reus achtige hoeveelheden geëxpor teerd, vooral naar Groot-Brittan- nië, dat hoge prijzen betaalt. Men is thans bezig met de film opnamen van „Cry the beloved country", In het Nederlands be kend onder de niet zo gelukkige titel van „Tranen over Johannes burg". Het is een prachtig ge schreven boek, dat waard is" ge lezen te worden en tot op zekere hoogte wel een Inzicht geeft in het leven van de Kaffers. J. J. Th. DE KOK. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gistermorgen vroeg verklaard, dat een tweemotorige bom menwerper „met een rode ster als kenteken" voor de kust van Korea schepen van de V.N. heeft aangevallen en dat het toestel werd neergeschoten. actieve deelneming van een Rus sisch militair aan de oorlog in Korea. Op 9 Juli had de Ameri kaanse luchtmacht de V.N. ge meld, dat in Rusland gebouwde Yak9 jachtvliegtuigen boven Korea waren verschenen en later werd melding gemaakt van Yak —15 straaljagers, doch van offi ciële zijde was geen aanwijzing ontvangen, dat deze vliegtuigen door andere dan Noordkoreaanse piloten werden gevlogen. Er is nog geen onmiddellijk commentaar door het Witte Huis gegeven. Functionarissen van de V.N. verwachten, dat de nota van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken als een der eerste punten op de agenda van de veiligheidsraad zou wor den besproken. De Nationale Reserve groeit. Sedert 25 Juni melden zich maandelijks een duizend vrijwilli gers aan, waarvan na medische en betrouwbaarheidskeuring on geveer 40 procent afvalt. Er zijn 7000 man in opleiding. Blijven de aanmeldingen in dit tempo bin nenkomen, dan zal de Nationale Reserve aan het eind van dit jaar bijna 14.000 man sterk zijn. Het lijk van een Sowjetrï_ Jsehe vlieger werd door een torpedo- bootjager van de V.N. uit het wrak van het vliegtuig gehaald, aldus het ministerie. Door de pa pleren, die op hem gevonden wer den, werd hy geïdentificeerd als een luitenant van de Sowjetrus- slsche luchtmacht. In een boodschap, die aan de secretaris-generaal van de V.N. en aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad is gezonden', wordt verklaard, dat schepen van de. Verenigde Naties ongeveer ter hoogte van de 38ste breedtegraad van de westkust van Korea voe ren, toen de bommenwerper het vuur op een schip opende. H t vuur werd beantwoord en de bommenwerper werd neerge schoten. Een torpedobootjager van de V.N. slaagde erin het stoffelijk overschot van de piloot te bergen. Dit werd geïdentifi ceerd als luitenant Misjin Ten- nadi Vasilebioe, lid van de Sow- jetrussische strijdkrachten met stamboeknummer 25054. Dit is het eerste bericht over Dezer dagen zullen de Univer siteiten en Hogescholen hun poorten weer openen om jonge mensen te ontvangen en op te leiden voor talloze leidende functies in de maatschappij. Zij zullen daar in aanraking ko men met stromingen en theo rieën van allerlei aard en, wan neer zij werkelijk Christen en student zijn, een harde strijd krijgen te voeren om hun stand punt te bepalen. Niet alleen de fensief, om hun geloof te bewa ren, maar ook offensief, om dat geloof, gepaard aan een dege lijke wetenschappelijke kennis, als wapen te leren hanteren in Christus' dienst. Want het voor recht te mógen studeren houdt meteen een eigen opdracht in. De aankomende student behoeft deze strijd ook aan de openbare instellingen van Hoger Onder wijs gelukkig niet alleen te aan vaarden, want al dadelijk kan hij bondgenoten vinden in de Societas Studiosorum Reforma- torum. Calvinistische studenten van iedere Protestantse kerkfor- matie strijden in deze vereniging deze strijd schouder aan schou der onder het dei iés „Libertas ex Veritate": de Waarheid zal U vrijmaken. Ongedwongen en in hechte onderlinge vriendschap wordt hier het volle studenten bestaan beleefd. Financiële be zwaren tegen het lidmaatschap worden in deze sfeer uiteraard geruisloos opgelost, zodat wij metterdaad alle aanstaande Christen-studenten kunnen toe roepen: Sluit U aan bij S.S.R.! C. G. De financiële positie der gemeenten. Afschaffing Ondernemings belasting. Minister Lieftinck heeft in een Memorie over het verband tussen de afschaffing van de onderne mingsbelasting en de financiële positie der gemeenten medege deeld, dat een afzonderlijk wets- onwerp tot het treffen van voor zieningen t.a.v. de gemeenten voor hef verlies van de onderne mingsbelasting voor 1949 tot en met 1952 in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Het in te dienen ontwerp heeft tevens betrekking op de verlenging van de noodregeling voor de gemeen- tefinanciën met 2 jaar. Alhoewel een vervanging van de hier bedoelde belastingbron, die voor de individuele gemeen ten betekenend is, door een of meer andere voor de hand ligt, is het vooral bij de huidige belas tingdruk uitermate moeilijk, be lastingbronnen, die voor locale heffing geschikt zijn, aan te wij Zen. 30.000 ton vlas uit N.O.- polder. NAAR ZEELAND EN BELGIE. In de afgelopen maand is uit de Noord Oost Polder ruim 20.000 ton aan vlas verscheept naar Zeeland en België, door 350 sche pen. Het meeste vlas is nu al weg. Daarna begint men met de bie ten naar de fabrieken te versche pen. DOKTEESWAARSCHUWTNGS- DIENST TE NIJKERK. Op verzoek van de burgemees ter van Nijkerk heeft de afdeling Nijkerk van het Nederlandse Rode Kruis een dokters waar schuwingsdienst ingesteld met be hulp van Rode Kruisvlaggen. MOH NATSHt NOG NIKT GESLAAGD. In tegenstelling tot de algeme ne verwachting is de formateur, Moh Natsir, ook Maandagnacht er niet in geslaagd een kabinet voor Indonesië samen te stellen. Na wederom urenlange bespre kingen te hebben gevoerd op het paleis, verklaarde de formateur 's nachts om half twee aan Ane- ta: „Voor de laatste maal en tot uiterlijk morgen probeer ik be slissingen te nemen t.a.v. de vor ming van een kabinet". Overzichte eerste klasse. Na het vorige overzicht heeft Zeemeeuwen met 75 wraak ge nomen voor de 20 nederlaag, die het op de eerste competitie dag tegen Strandvogels geleden had. Voor de bezetting van de laatste plaats is een beslissings wedstrijd nodig geweest. Nadat Velocitas in de uitwedstrijd tegen Zwaluwen een 71 overwinning had behaald, wist laatstgenoemde club een week later O.W.K. met 21 te kloppen, waardoor beide verenigingen de gewone competi tie met 6 punten beëindigden. In de op het Strandvogels-ter- rein gespeelde beslissingswed strijd trok Velocitas met 52 aan het langste eind. Zwaluwen mag nu tegen de kampioen der 2de klasse, Die Gouwe, proberen haar 1ste klasseschap te handha ven. Hier rest nu nog één wed strijd: Rust Roest I—O.W.K. I, welke op 9 September is vastge steld. De stand is: Burgh I 12 9 1 2 19 Zeemeeuwen I 12 7 2 3 16 Rust Roest I 11 17 1 3 15 O.W.K. I 11 5 1 5 11 Strandv. I 12 4 1 7 9 Velocitas I 13 4 9 8 Zwaluwen I 13 3 10 6 Tot directeur der hogere krygs- school is benoemd de kolonel van de generale staf J. H. Couzy, af komstig van het wapen der artil lerie. TWEEDE KLASSE. Die Gouwe zette haar laatste thuiswedstrijd tegen R.O.D.A. in een 64 zege om, zodat ze on geslagen het eind der competitie bereikte. Een fraaie prestatie. Zonnemaire liet èn tegen Stormvogels èn tegen D.O.S.K.O. verstek gaan, wat haar op 4 ex tra verliespunten kwam te staan. Deze wedstrijden worden niet meer opnieuw vastgesteld. De eindstand is: Die Gouwe I 12 10 2 0 22 D.E.S. I 12 9 1 2 19 D.S.S. I 12 5 2 5 12 R.O.D.A. I 12 5 1 6 11 D.O.S.K.O. I 11 3 2 6 8 Stormvogels I 11 3 2 6 8 Zonnemaire I 10 0 0 10 —-4 Oosthoek en Van Oers wonnen ronde van 's-Heeren- hoek. De jaarlijkse ronde van 's-Hee- renhoek, die Maandag verreden werd voor amateurs en nieuwelin gen, trok ook nu weer een flinke belangstelling. Bij de amateurs was Verstarten de eerste anima tor. Hij nam in de 2e ronde enige voorsprong, maar in de 5e van de 28 te rijden ronden voegden Ver- wijmeren en Konings zich bij hem. Nadat de Waal, v. d. Veeken en Roovers de strijd hadden ge staakt, gingen van Oers, Suyker- buijk en Verwijmeren aan de haal. De anderen reageerden te laat en het Brabantse trio zou in de eind sprint uitmaken wie de sterkste was. Van Oers was spurtwinnaar. Bij de nieuwelingen werd felle strijd geleverd tussen de plaatse lijke favoriet Kees Oosthoek en de Brabander Vlamings. Deze beide renners waren een klasse beter dan de rest. Oosthoek won op fraaie wijze de eindspurt. De uitslagen luidden: Amateurs 1. A. van Oers (Langeweg) 105 km in 2 uur 32 min., 2. P. Ver wijmeren (Terheijden); 3. A. Suy- kerbuyk (Breda); 4. A. Donker (Amsterdam) op 4 min.; 5. C. Verstraten (Breda); 6. J. Ko nings (Breda)7. J. Roovers (Et- ten); 8. L. Daamen (Vlissingen). Nieuwelingen: 1. C. Oosthoek Cs-Heerenhoek) 75 km ln 2 uur 7 min.; 2. J. Vlamings (Steenber gen); 3. A. van Laarhoven (Zun- dert); 4. P. v. d. Bragt (Wagen berg); 5. P. A. Hermes (Oud- Gastel) 6. C. A. van Anraad (Souburg). FEUILLETON. door O. F. WALTON. 84) _o_ „Sinds die dag heb ik geen rustig ogenblik meer gehad, ik gevoelde mij ellendig, diep on gelukkig. Soms was het in mijn dromen of Mirabel, mijn lieve Berste vrouw, mij kwam verwj- ken, dat ik haar kind had ver- itoten. Daarom begon ik de ver klaring op te stellen, waarvan Ik je vertelde; ze is hier, in die jele enveloppe, onder.m'n kus- fen. Neem ze, mijn jongen, we Pullen zorgen, dat er van deze brief geen misbruik wordt ge naakt. Houd hem achter slot en trendel en geef hem nooit uit nanden. Ik heb hem dadelijk ge schreven Kenneth en toen was ik van plan hem aan mijn ad vocaat in handen te stellen om hem eerst na mijn dood te ope nen. Lafhartig, is 'tniet? Maar dan volgde deze hart- aandoening en ik gevoel dat de eerstvolgende aanval de laatste zal zijn. De dokters schijnen de gevolgen van deze te willen af weren, maar iedey ogenblik kan een nieuwe komen. En, toen ik dat wist, begreep ik, dat ik wel dra geplaatst zou worden voor het aangezicht van de hemelse Rechter enmijn hart be zweek in mij. Van al de zonden uit mijn schuldig leven gevoel ik dat de verstoting van mijn eigen kind de zwaarste is. Daar om liet ik je hier komen en jij zegt nu, dat je mij vergeeft." „Dat doe Ik, vader, van gan ser harte." „Dank je Kenneth, het is meer dan ik verdien. Ik wilde, dat ik ook van de Goddelijke kwijt schelding van mijn schuld was verzekerd, maar ik durf daarop niet meer hopen, dat is nu te laat." ,,'t Is nooit te laat, vader! U vergeet, hoe God zelf ons de zonden wil vergeven als wij ze Hem belijden. Hij wil het zo gaarne doen, dat Hij Zijri eigen Zoon op aarde zond om in onze plaats te sterven, opdat Hij ons zou kunnen vergeven. Anders dan door de dood Zijns Zoons zou het ook niet mogelijk zijn, want dan ware Hij niet recht vaardig geweest. Hij is aan Zijn eigen heiligheid verplicht de zonde te straffen." „O, ga voort, Kenneth, ik weet het alles wel, maar ik wil het nu duidelijk inzien." Welnu, vader, als wij onze zonden belijden, Hij is getrouw en rechtvaardig om ons de schuld te vergeven en ons te reinigen van alle ongerechtig heid." 't Waren dezelfde woorden, die Marjorie de oude vrouw Hotch- kiss herhaaldelijk had voorge houden en die troost hadden ge bracht aan de arme, onwetende vrouw in Daisy Bank, die lezen noch schrijven kon. Nu brach ten ze vrede en licht aan in het angstige en sombere hart van de hoogstbeschaafde edelman. Hij greep Kenneths hand en zeide: „Qp dat woord van God wil ik rusten, Kenneth, getrouw en rechtvaardig. Nu moet je de verpleegsters terugroepen. Ga wat eten en rusten en kom mor genochtend weer bij me." Hij drukte de hand van zijn zoon hartelijk, toen hij hem goeden nacht wenste en Kenneth open de de deur en liet de dokter bin nen. Hij zou de kamer juist ver laten, toen zijn vader hem te rugriep. „Sir Lawrence Taylor, mag ik u mijn zoon, de toekomstige graaf, voorstellen?" Sir Lawrence keek vol verba zing naar Kenneth, die bij de deur was blijven staan; ook de verpleegsters, die de dokter op de voet waren gevolgd, waren zeer verrast. ,,'t Is waar, Sir Lawrence, hij is mijn zoon. Ik heb hem meer dan vijf en twintig jaar niet ge zien, maar voor u allen erken ik hem als mijn wettige zoon en erfgenaam. In 't verleden heb ik mij aan hem bezondigd, maar van deze dag af zal hij zijn wet tige plaats en zijn rechten hier innemen. Goeden nacht, Ken neth, ik moet nu rusten!" Sprak de graaf wartaal? Wa ren de hersenen ook verzwakt, evenals het hart? Neen, hij ba- heerste zich volkomen en was kalm. Bovendien, zij hadden al leen maar Kenneth aan te zien, die daar stond met de tekenen van de diepste ontroering op zijn gelaat en dan de blik te richten op de graaf, die neerlag in grote uitputting na de inspan ning, die was voorafgegaan, en ze waren overtuigd van de gelij kenis. Ze waren ook overtuigd, dat de woorden, die hij had ge sproken, niet de uitdrukking waren van de een of andere ver beelding van het overspanneu brein, maar, integendeel, sobere woordenjian waarheid en recht vaardigheid moesten zijn. (Wordt vervolgd.) Het Centrum Kraamzorg m Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in het leven geroepen door de gezamenlijke Groene Kruisver enigingen in deze streek geniet grote populariteit onder de be volking want het voorziet in een grote behoefte. Jammer is het, dat de West- Zeeuwsch-Vlaamsche meisjes zo weinie belangstelling hebben voor het werk van de Kraam verpleegster. De opleiding voor kraamver zorgster duurt VA jaar, waarna de meisjes examen mogen doen. Tijdens de opleiding krijgen zij les van dr Niehoser, die doceert over babyvoeding en -verzor ging; dr Timmer geeft les in verloskunde, terwijl zr. de Graag hen leert wat ze voor de ver zorging en de verpleging dei- kraamvrouw moeten weten. Aan de landbouwhuishoud- school te Schoondijke volgen zij tevens de kookcursus, zodat Dok het gezin kan worden verzorgd. Vanaf de aanvang dey oplei ding krijgen zij reeds een zak geld, dat volgens de vorderingen die de leerlinge maakt per kwar taal verhoogd wordt. Zijn de leerlingen gediplo meerd ongeveer na l'A jaar dan verdienen ze vanzelf sprekend meer. Per verpleegdag bedraagt deze verdienste f4,50. Momenteel beschikt de stich ting over 7 gediplomeerde zus- Toestand van Smuts weer ernstiger. Maarschalk Smuts, die influen za heeft gehad, heeft een alge mene inzinking, welke naar het medisch rapport meldt, van on gewone duur is. Het hart is zwak, en alle be zoek aan de zieke is verboden. ters, 2 leerlingen, die al ver ge vorderd zijn en spoedig hun exa men zullen afleggen. De nieuwe opleidingscursus startte deze zo mer slechts met een vijftal leer lingen. Voor de nieuwe opleiding kan men zich melden bij zuster de Graag te Groede. Half November: VRACHTAUTO'S MOETEN OVER PERKl'OLDER. In het kader van het herstel der sluiswerken to Vlissingen, zal in het komende winterseizoen de aanlegplaats der provinciale stoombootdiensten in Zeeland al daar geruime tyd ntet kunnen worden gebruikt. Hoewel alles zal worden gedaan wat mogelyk ls om het vervoers aanbod over de Wester-Schelde te zetten, zal dit niet zonder ern stige stagnatie mogelyk zyn. Naar het zich laat aanzien, zul len gedurende die tyd vrachtau to's slechts kunnen worden ver voerd over het veer Kruiniugen i'orkpolder, terwyi in beperkte mate personenauto's van VUssin gen naar Breskens en omgekeerd kunnen worden verscheept. Het ligt ln het voornemen 1e be vorderen, dat do stagnatie, welke naar het zich laat aanzien zes weken zal duren, niet voor half November optreedt. Van de zyde van het provinci aal bestuur ls reeds by het Ryk aangedrongen op de bouw van nieuwe aanlegplaatsen voor kop- lading te Vlissingen en Breskens. Het ls van belang, dat hande laren en bedryven, die voor de aanvoer van hun artikelen of grondstoffen van de veren afhan kelijk zyn, trachten zich voor half November e.k. te bevoorraden. Koning voetbal herneemt zijn plaats. Er zit volop leven ln het Zeeuwse Zaterdag-voetbal eu de nieuwe competitie ziet er dan ook zeer aantrekkelijk uit. Aantrok- keiyk niet alleen vanwege het feit, dat een totaal gewijzigde, en meer verantwoorde, Indeling naar onze mening, het licht zag, maar ook omdat buiten Walcheren en Zuid-Noord-Beveland Zaterdag verenigingen zyn toegetreden tot Bond en competities. ie III; 's-H. A.K. IISerooskerke II; Nieuwland IIV.C.K. H; V.S.C. IMeeuwen I. Voor de Arnemuider reserves een tamelijk lichte klaisse en dus kans op veel winst.. R.C.S. heeft in de zomeravondcompetities wat routine opgedaan en zal het wel redden. In Arendslterke ligt de zaak niet overzichtelijk en moe ten we dus ook weer maar af wachten. V.C.K. II lijkt ons een kanspaardje deze week en van de eerste Vrouwenpolderse com petitie-dans rond het bruine mon ster valt niets te zeggen, dan dat de ontmoeting tegen de Zoute- landse Meeuwen wel eens inte ressant kon worden. 3e KLASSE D: A.Z.V.V. I— Spui I; Driewegen ITern. Boys I; Hoek IZaamslag I. 2e KLASSE E: Terneuzense Boys IIDriewegen II; Zaamslag II—Hoek II; De Beren II—Spui Behalve het elftal van De Be ren alle nieuwe elftallen, waar van we nog niets weten, dan en kele resultaten buiten competitie verband en dus maar heel moei lijk met een redelijke kans op ook maar het geringste succes iets omtrent de te verwachten resul taten kunnen bespreken. In ieder geval en dit geldt voor alle afdelingen, gaan de boeken deze week open en hoewel de eerste bladzijde nog niet veel op heldering zal brengen, kan de competitie door het eerste treffen toch al een klein beetje „een ge zicht krijgen". KORFBAL. Velocitas IZwaluwen I 52. De beslissingswedstrijd op het goed beschutte Strandvogels terrein leverde een enigszins ge flatteerde zege voor Velocitas I op, waardoor Zwaluwen I dra ger der rode lantaarn wordt in de le klas S.D.K.B. KORFBALUITSLAGEN. le klasse: ScampoloVolhar ding 23, B.K.C.Togo 33; TjobaVios 22. 2e klasse A: Swift IIS.S.S. 32, StormvogelsV.K.V, 11; DiosVopo 02. 2e klasse B: EltoVitesse 1 2, A.K.C.Groede 23. Se klasse B: Swift HITjoba H 5—0. Aspiranten: Swift ATogo 5-0. Op Schouwen is te Zierikzee 'n flinke vereniging „Mevo" opge richt, welke met twee elftallen uitkomt, terwijl op Walcheren V.S.C. (Vrouwenpolder) en R.C.S. (Souburg) voor het eerst aan de competitie deelnemen. De sterk ste vooruitgang valt te constate ren in Oost Zeeuwsch Vlaande ren, waar te Axel, Driewegen, Hoek, Spui, Terneuzen en Zaam slag verenigingen zich aansloten en twee afdelingen konden for meren, welke versterkt werden met elftallen van het Zuid Beve- landse Beren uit Baarland en Kloetinge III. Een goede verbetering is in de tweede klasse het indelen van 'n volledige afdeling eerste elftallen. Hoewel dit met het oog op de afstanden wellicht moeilijkheden zou opleveren, is het de vraag of niet twee volledige afdelingen van standaardelftallen waren te vor men met een reserve eerste klas se en daaronder gemengde afde lingen tweede klassers. Met het oog op aantrekkelijke promotie wedstrijden zou dit zeker een vooruitgang zijn. Van de programma's voor de eerste competitiedag valt natuur lijk nog weinig commentaar te geven. Niettemin zullen we er 'n korte bespreking aan wijden. Ie KLASSE: Krabbendijke I Arnemuiden I; Nieuwdorp I Colijnspl. Boys I; Rillandia I Kapelle I; V.C.K. IKloetinge I; Wolphaartsdijk IWemeldinge I. Het begint reeds met een aan trekkelijk treffen te Krabbendij ke, waar Arnemuiden bezoeker zal zijn. Van deze uitslag valt niet het minste te voorspellen. Of Colijnspl. Boys te Nieuwdorp enig succes zal boeken, valt te betwij felen, tenzij de Noord-Bevelan ders aan kracht gewonnen zouden hebben. De vuurproef voor Kapel le is gearrangeerd tegen Rillandia waarbij de thuisclub toch wel mag oppassen, V.C.K. heeft ook geen gemakkelijke gast en heeft de buit nog niet binnen. Wolphaarts dijk en Wemeldinge tenslotte lij ken aan elkaar gewaagd. 2e KLASSE A: Wissenkerke I Nieuwland I; Serooskerke I 's-Heer Hendrikskinderen I; SVD I-Bevelanders I; Veere I-Mevo I. Een aardige indeling, waarbij verschillende elftallen zyn, welke elkaar niet eerder ontmoetten. Zou Nieuwland tegen het gede gradeerde Wissenkerke iets kun nen klaarspelen? Het blijft een open vraag. Serooskerke moet 's-H. H.K. kunnen verslaan, als het weer kampioensillussies heeft tenminste. Hoe het tussen S.V.D. en Bevelanders gaat aflopen, is ook al twijfelachtig, waarbij het terreinvoordeel misschien de door slag zal moeten geven. In Veere moet blijken, welke plannen Mevo koestert. In ieder geval zullen de Zierikzeeënaars het met de grote reizen financieel zwaar te verdu ren krijgen. 2e KLASSE B: Colijnsplaatse Boys IIRillandia n; Kapelle n Mevo II; Kloetinge IIKrab bendijke II; Wemeldinge II Wolphaartsdijk II, Aan de krachtsverhoudingen bij de reserve-elftallen valt voorlopig nog heelemaal geen touw vast te knopen. Rillandia II moet ver van huis om de winst te zoeken en Mevo n nog verder. Krabbendijke II moet in Kloetinge tonen, of het weer als vanouds koploper gaat worden en te Wemeldinge is al even weinig peil te trekken op de afloop als overal elders. 2e KLASSE O: Arnemuiden II —Nieuwdorp H; R.C.S, I—Kapel- WOLVEN HONGEREN ROND NAPELS. Italiaanse boeren, gewapend met geweren en olielampen, wa ren Maandagavond op de lagere hellingen van de Vesuvius op jacht naar een troep wolven, die overdag een abattoir waren bin nengedrongen en zeven schapen hadden gedood. Naar gemeld, kwamen de wolven 's morgens de hellingen van de Vesuvius af en drongen zij door tot de zuidelijke voorsteden van Napels. Ere-promoties aan de V. II. Gelijk bekend zullen ter gele genheid van het 70-jarig bestaan van de Vrije Universiteit op 20 October a.s. drie ere-doctoraten worden uitgereikt. Als promotor van prof. dr Bohatec te Wenen, zal optreden prof. dr H. Dooye- weerd, rector-magnificus; als promotor van prof. dr Huber te Zurich, mevr. prof. dr G. v. d. Molen, en als promotor van het Tweede Kamerlid de heer J. Schouten, prof. dr A. Donner. Geen Russen zyn uitgenodigd voor de opening van de Britse luchtvaarttentoonstelling te Farnborough, waar de nieuwste militaire en commerciële vlieg tuigtypen te zien zijn, vim WAAROM? De door de c- .unisten in verschillende plaatsen van ons land uitgelokte stakingen zijn feestelijk mislukt. „Overal staat de arbeid stil, als mijn machtige arm het wii", meende de E.V.C., maar dat was een vergissing. De bonafide vakbonden en be drijfsorganisaties bleken zoveel invloed op de grote meerderheid van de arbeiders te hebben, dat de stakingsleiders genoodzaakt waren bakzeil te halen. Jammer genoeg moest van de zijde der vakbonden worden ge klaagd over te weinig steun van de Overheid, o.a. wat betreft de bescherming van de werkwillige arbeiders. Waarom, zo vroeg de voorz. van de Kath. Bond, laat de re gering in deze voor ons land zo moeilijke omstandigheden toe, dat de havens al is het maar voor één dag worden stilgelegd Dat minister Drees een radio rede hield was goed, maar men had toch wat anders mogen ver wachten. Precies mijn gevoelen. Waarom moet aan de commu nisten volop gelegenheid worden gegeven in hun kranten de vei ligheid van het land aan te tas ten? Waarom moeten zij bij po litieke stakingen overal kunnen vergaderen om de massa op te ruien? Waarom moeten zij de kans hebben te demonstreren en werkwillige arbeiders te bedrei gen en ze te verhinderen hun werk te doen? Ja, waarom? Kruistocht voor de vrijheid. Door middel van de radio. Generaal - Dwight Eisenhower heeft gisteren te Denver (Colo rado) in een toespraak, welke door de vier grote Amerika Om roepverenigingen werd uitgezon den, een „Kruistocht voor de vrij heid" ingezet. Dit is een bewe ging, Welke wordt geleid dooi ge neraal Lucius Clay, voormaag Amerikaans militair gouverneur in Duitsland, en gesteund door Amerikaanse particulieren en in ballingschap levende politieke leiders uit Oost-Europa. Eisenhower deed op de Ameri kanen een beroep „het commu nistische bedrog" te helpen be strijden door het financieren van een machtig radiostation in het buitenland, dat de naam „Radio Vrij Europa" zal dragen en zal deelnemen aan de propaganda oorlog tegen de communistische radiostations. Ford Tractoren op tentoonstelling „Land uit Zee". Ook Ford Tractoren, die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de mechanisatie van de Wie- ringermeer, zullen op 6 Septem ber opgesteld staan op de ten toonstelling „Land uit Zee" to Slootdorp. Een vrachtauto met de kapel van het dertigste Franse infan- teriebataljon is b(j Limoges in een ravijn gestort. Eén soldaat kwam om het leven en 19 werden gewond, van wie 4 ernstig. De stoomvaartmaatschappij „Cunard" heeft het betreden van de Queen Elizabeth" en de „Queen Mary" door bezoekers in de haven van Southampton om veiligheidsredenen verboden. In negen staten van de West- duitse bondsrepubliek, waarvan tot nog toe cijfers zijn binnen gekomen, is in Augustus liet aan tal werklozen met in totaal ruim 82.000 gedaald. De eerste scheepslading tanks, die in liet kader van de Ameri kaanse wapenhulp aan West-Eu ropa wordt geleverd, is in de vroege Dinsdagochtend te Cher bourg aangekomen. De Westdultse minister van binnenlandse zaken, dr Gustav Heinemann, heeft zyn ontslag in gediend ais protest tegen het feit dat kanselier Adenauer hem en andere kabinetsleden niet vol doende heeft ingelicht over zijn beveiligingspolitiek.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2