Hr. Ms. „Zwaardvis" dook in de Ooster^Schelde en kwam niet meer bóven NIEUWS Noodkoreanen forceerden doorbraak en veroverden Poltang De defensie-plannen voor de naaste toekomst. Trots van Nederlandse paardenstapel staat In de Bosse vee hallen De taak van Zee- en Landmacht. REDDERS HOORDEN KLOPSIGNALEN SNIPPER Taegoe van drie kanten bedreigd De Regering vertrouwt begrip te vinden voor de nodige offers. Merries en twee jarige hengsten uitstekend materiaal sags ZEEUWSCH DAGBLAD «r®»:- •2435 of 2364. Na kantoortijd vooxj kHoogwater op Donderd 7 Aug.: advertenties alleen 2910. Giro 6e JAABGAXQ Ko. 1655 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 6 SEPT, 1050 Donderdag: Zon op 6.00 u„ onder 274289. Kantoren! Vlissingens .Vlissingen: 9.58 u. 1.09 m„ 22.47 $-85. fv?H ïS 65v-aaf at Abonnementsprijs J 3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIX u. 1.23 m. Terneuzen: 10.24 u. 1.29 straat 35^; Tel. atonnistratie 2009; p" p<?f' Met vaste medewerking van: Sir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Sliddelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, ii.'213ü10l 06ni3 Tel. redactie 2347; Terneuzen: Advertentieprijs 17 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizqnga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Zierikzee: 1102'u 0 90 m 23 53 u' Vlooswijkstraat, Tel. 2052. Rubriek Kabouters 10 et per woord Jansen, Meliskerke; Ds J, Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. i.oa m. ONDERZEEBOOT OEFENING IN DE ZEEUWSE WATEREN. Terwijl Nederland gistermorgen ontwaakte, in een miezerige regen, die een sombere dag voorspelde, begon in de Roompot, de wateren ten Noorden van Noord-Beveland, een uiterst be langrijke en interessante oefening van Ixet onderzeebootwapen der Koninklijke Marine. Men beproefde gisteren de organisatie, die in werking treedt, wanneer onverhoopt een onderzee- in de Nederlandse wateren zou zinken. Slechts zeer weinigen waren in het geheim genomen, waardoor de gehele oefening een zeer realistisch karakter verkreeg. Ontstellend bericht deed organisatie draaien. In het vroege morgenuur dan, kort na het ochtendschaften, verlieten de onderzeeboten „Zwaardvis" en „O 24" de rede van Zierikzee om normaal in de wateren van de Ooster-Schelde te oefenen. De mist en de regen scheidden de schepen ai spoedig en het moet een ontstellend be richt voor de (niet van een oefening wetende) bemanning van de O 24 zijn geweest toen omstreeks half tien het telegram van de staf van de onderzeeboot- dienst in Rotterdam binnen kwam dat de „Zwaardvis" na een duikoefening niet meer was opgedoken. De O 24 begon onmiddellijk met zoeken, weldra daarin bij gestaan door de R Y 2, een vaar tuig speciaal uitgerust voor het zoeken naar wrakken, dat Veere als ligplaats had. Van Rotterdam uit werden vervolgens de R D's in Zierikzee en Vlissingen ge waarschuwd. Dit zijn schepen, uitgerust voor duikerswerkzaam heden. Geestelijken werden ge- waarschuw, een ambulance ge reedgemaakt, een marinedokter opgetrommeld en officieren, op de hoogte van de technische moeilijkheden, werd bevel ge geven zich gereed te maken. De O 24 en de R Y 2 zochten, bijgestaan door twee Mitchell bommenwerpers en een amphi- bie-vliegtuig van Valkenburg, koortsachtig het water van de Ooster-Schelde af. De beide schepen gebruikten hierbij hun Esdic-apparaten, waarmee de aanwezigheid van voorwerpen onder water kan worden vast gesteld. De vliegtuigen speur den vooral naar eventuele olie vlekken of drenkelingen. DUIKERS IN ACTIE. Tegen één uur gelukte het inderdaad de plaats, waar de „Zwaardvis" lag, te bepalen. Toen kwam de beurt aan de duikers. Een ganse vloot van grotere en kleinere vaartuigen trok een kring om de kleine rode boei, die boven het „wrak" dob berde en zodra het tij het toe liet het was omstreeks drie uur verdween duiker Laan onder de wateroppervlakte, op zoek naar de boot. De plaats bepaling was zo nauwkeurig geweest, dat Laan na enkele minuten via de telefoon kon melden het „wrak" te hebben gevonden. Zorgvuldig leidde luitenant ter zee van der Veen de duiker via de telefoon langs de romp en tot grote vreugde van allen slechts enkelen wisten immers, dat het alleen maar een oefening was wer den de gegeven klop-signalen beantwoord. Nadat de duikers ook de andere sloep uit Vlis singen was inmiddels gearri veerd en had een duiker neer gelaten de romp.'geheel had den verkend, werd bevel ge geven weer boven te komen. Toen kon het geheim worden opgeheven en de oefening als geëindigd worden beschouwd. HERREZEN. Luitenant ter zee H. R. Reits- ma, commandant van de O 24, die in de eerste instantie de „redding" had geleid, gaf bevel drie handgranaten in het water te werpen, nadat allereerst ruim baan was gemaakt. Aan boord van de „Zwaardvis" was het De Koreaanse frontsector aan de Oostkust is onder een aanval van 30.000 Noord-Koreanen ge heel bezweken. De toestand werd ernstig genoemd. De Noorde lijken stroomden in massa's door de bres Zuidwaarts van Kigye en hebben Pohang veroverd. Het communiqué van Generaal MacArthur zegt, dat de Noor delijken nog steeds Zuidwaarts oprukken en van drie kanten op Taegoe aanrukken. De Noordelijken hebben de Zuidkoreaanse verdedigingslinie ten Westen van Pohang op een breed front doorbroken. De Zuid-Koreanen en Ameri kanen, die met de moed der wanhoop vechten, hebben de noordelijke opmars echter „aan zienlijk vertraagd" en later ver klaarde een Amerikaanse woord, voerder te Taegoe, dat 't Noord- koreaanse offensief in deze sec tor minder vlot verliep. TSJANGJONG BEZET. De Noordelijken zijn Tsjang- jong, acht km. ten Noorden van Jongsan, binnengetrokken. De burgerbevolking werd verdreven. In het Zuiden versterkten de manschappen van de Amerikaan se 25ste divisie hun verdedi gingsgordel rond Masan en ruim den sterke noordelijke stellin gen op. Aan het front in het Westen blijven de Amerikanen opruk ken ondanks toenemende tegen stand. Mariniers sloegen een tegenaanval gesteund door drie tanks af. De gevechten hier, zo blijkt uit legerberichten, zijn bloedig. De Naktong stijgt snel en het weer is zeer ongunstig voor de Amerikaanse vliegtuigen, doch volgens de laatste berichten trad er verbetering in. Een bericht van het nieuws bureau van het Communistische China verklaart, dat de Ameri kanen krachtige pogingen zou den doen om alle Koreaanse jongens en mannen boven 17 jaar uit het door hen bezette gebied aan de Oostkust in de strijd te werpen. Het Noord- koreaanse leger had 800.000 vrij willigers uit Noord-Korea en 400.000 uit Zuidkoreaanse gebie den, aldus het bericht. gedaan met de rust en enkele ogenblikken later verscheen de eerste rookkaars van de „Zwaardvis" ten teken dat „de dode zou herrijzen". Omstreeks vier uur kwam proestend en snuivend de brug van de „Zwaardvis" boven wa ter en weldra toonde het lachend gezicht van haar commandant, luitenant ter zee van Wely, dat de oefening prima was verlopen „Wij hebben een heerlijk rustig dagje gehad", vertelde hij ons. „Een spelletje gedaan en ver der maar geluisterd naar de schroeven an de zoekende sche pen en later naar de klossende schoenen van de duikers." De geestelijke weerbaarheid van ons volk. Het sein staat niet meer geheel op veilig. De geestelijke weerbaarheid van ons volk, aldus de M.v.A. in zake de begroting vap Oorlog, is een eerste voorwaarde voor het welslagen der defensie. Al zal de stimulans der rege ring hier niet kunnen worden ge mist, toch zal in Nederland het proces der geestelijke weerbaar- making moeten verlopen op Ne derlandse wijze. Dus in het bij zonder door het voorbeeld en de werkzaamheid van de talrijke or ganisaties, die het Nederlandse kerkelijke, politieke, sociale, eco nomische en culturele leven kent. Vooral zij zijn het, die de be tekenis van een verlies van ons vrije volksbestaan aan degenen, die het na de bezetting nog niet duidelijk mocht zijn, moeten inscherpen. Ook het nationaal instituut Steun Wettig Gezag ver vult ten deze een bijzondere taak, Op de publieke voorlichting, met name door de pers, kan, behou dens een enkele uitzondering, ten deze gerekend worden. Dit betekent niet, dat nog niet meer. gedaan zou moeten worden. Inderdaad zijn er nog onder ons volk, die maar liever niet denken aan de mogelijkheid van een om zetting van dreigingen in werke lijkheid. De veelszins verklaarba re redenen voor deze houding zijn thans echter geen verontschuldi ging méér. De regering acht het haar plicht om vooral de laatstbedoelde groep ervan te doordringen, dat het seih niet meer geheel op veilig staat. Communisten niet gewenst. De Zwitserse federale raad heeft besloten alle actieve com munisten in het Zwitserse amb tenarencorps te ontslaan. Lager overheidspersoneel, zo als brievenbestellers en spoor wegarbeiders, die actieve gqiu- munisten zijn, zullen hun be trekking mogen houden, doen kunnen niet bevorderd worden of verplaatst naar posten, waar zij de veiligheid van het land in gevaar kunnen brengen. Moh. Natsir heeft Dinsdag avond Soekarno een lijst van achttien personen aangeboden, waarop de president zijn goed keuring zou hebben gegeven en die de regering zullen vormen van de eenheidsstaat Indonesië. De herbewapening van West-Duitsland. In zijn M.v.A. aan de Tweede Kamer verklaart de minister v. Oorlog, dat voor de versterking van de West-Europese defensie ook gebruik moet worden ge maakt van de krachten, welke West-Duitsland kan bijdragen. Naast het vraagstuk van de herbewapening van West-Duits land verdient het probleem van de interne beveiliging van dit ge bied de aandacht, waartoe.de no dige mac tregeien zuilen moeten worden getroffen. Hierdoor toch zal het mogelijk zijn eventuele actie, welke gericht is op het om verwerpen van de West-Duitse bondsregering, naar behoren te gen te gaan. Geweren voor de Jacht in West-Duitsland. De Westduitse autoriteiten mo- §!n™ergUMllngen u»geven voor 25.000 geweren en 50.000 jacht geweren voor het komend seizoen Dit is goed nieuws voor de West- Duitse boeren, die reeds maanden lang klagen over het toenemend aantal dieren, dat hun aardappel velden vernietigt. „De Regering' weet zich bij het nemen van haar maatregelen, hoe zwaar de te brengen offers ook zijn, gesteund door de over tuiging, dat de Nederlandse bevolking verlangt, dat ons land zijn plaats in de gemeenschap der in het Atlantisch Pact verbonden volken op waardige wijze zal innemen en de opgelegde taak moedig zal aanvaarden." Het spoorwegemplacement van 's-Hertogenboscli bezit thans een volkomen automatisch bevei ligingssysteem, dat zowel voor Nederland als voor Europa nieuw is. In spoorwegkringen is dit systeem bekend onder de naam van NX systeem. Voor deze moderne beveiliging werd 20.000 meter draad en 60.000 ijieter kabel gebruikt. Met het NX systeem is nog grotere veiligheid ver kregen dan tot nu toe het geval was en bovendien betekent het een belangrijke besparing in de bedieningskosten. V.l.n.r.: Tussen de rails zijn op manshoogte de doorrijsignalen aangebracht, met twee lichten voor veilig en onveilig en in plaats van drie seinhuizen is nu een tableau gemaakt, waarop schematisch het gehele emplacement in beeld is gebracht, zodat nu één per soon het geheel kan bedienen. HET FESTIJN VAN „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD". (Van een eigen verslaggever.) DEN BOSCH was gisteren en is ook vandaag nog, de stad van het Nederlandse Trekpaard. Want de Koninklijke Vereniging van dezelfde naam houdt daar haar I8e Nationale tentoonstelling. In de, zo uitstekend voor dit doel geschikte, Veemarkthallen is de trots van Neerlands paardenstapel verzameld. Wie er ook komt, of het een Fries, een Zeeuw of een Limburger is of een buitenlander, wordt vervuld met respect, ook al kijkt hij er maar met het oog van een leek. Gisteren zijn de keuringen begonnen en is opnieuw gebleken, dat de Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" niet op haar roem teert maar de kwaliteit van de dieren steeds hoger opvoert. Aldus de Minister van Oorlog in een uiteenzetting, voorafgaan de aan de Memorie van Ant woord inzake de oorlogsbegro- ting 1950, waarin hij enige mede delingen doet over de ontwikke ling van het defensiebeleid, zo als die mede het gevolg is ge weest van de jongste internatio nale gebeurtenissen. De Neder landse regering heeft zich blij kens deze mededelingen, mede op verzoek van Amerikaanse zijde om zich uit te spreken, op nieuw beraden over de bijdra gen, die Nederland op korte ter mijn voor de algemene defensie inspanning kan leveren. Internationaal beraad. Waar de regering uitdrukkelijk op het standpunt staat, dat een doeltreffende Noord-Atlantische verdediging slechts mogelijk is in onderlinge samenwerking, wor den de Nederlandse defensie plannen in sterke mate beheerst door internationaal aanvaarde richtlijnen. Dit is te meer ver antwoord, nu vaststaat dat de Verenigde Staten en Canada be reid zijn tot het verlenen van omvangrijke materiële steun, die overigens, wil zij effect hebben, met een grotere eigen inspan ning, zij het voornamelijk op personeelsgebied, moet worden aangevuld. Naaste doeleinden. Aan de reeds vroeger medege deelde principes voor de opbouw der defensie zijn thans in inter nationaal overleg nog de volgen de doelstellingen toegevoegd: 1. Uit de reeds getrainde man schappen der landstrijdkrachten worden operationele eenheden gevormd, welke terstond gemo biliseerd kunnen worden. 2. Ook Nederland levert zijn bijdrage voor een paraat aanwe zige en volledig getrainde troe penmacht te land. 3. Eveneens levert het een bij drage ter versterking van de strijdkrachten voor luchtverdedi ging en tactische luchtstrijd krachten. Een beroep op begrip. Ten aanzien van deze punten merkt de Minister voorts op, dat de regering vertrouwt voor het einde van 1951 over 3 operatio nele divisies te kunnen beschik ken. Zij zal hiervoor andermaal een beroep moeten doen op ve len, die in vorige jaren reeds meer dan hun plicht deden. Zij vertrouwt er echter op, dat dit beroep met evenveel begrip zal worden ontvangen als tot haar grote erkentelijkheid geschied is door degenen op wie reeds we derom een beroep gedaan werd. De regerig hoopt voorts, dat het niet nodig zal zijn hen, voor wie de wettelijke eerste oefe- ningstijd minder dan 18 maan den bedraagt langer dan deze termijn onder de wapens te hou den. Taak der industrie. De voor een versnelde opbouw KONINKLIJKE VERENI GING TEERT NIET OP OUDE ROEM. Bij de keuringen is gebleken, dat bij de grote maat de twee jarige hengsten zeer goed zijn. Men koestert van deze dieren grote verwachtingen voor de volgende keuringen. Ook de oude hengsten maken een beste in druk. Op de voorgrond traden gisteren het dier Eduard van Koppushoeri van G. J. Toonen te Maren-Alèm en H. J. Köop- mans te Kessel (N.-Br.). Bij de kleine maat was Nico v. d. Heibloem van W. de Buck te Meliskerke en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland een dier, dat op de voorgrond trad. Ook het Merriemateriaal is uitstekend. Deskundigen ver klaarden ons, dat deze dieren de vergelijking met de keurin gen van Brussel volledig kunnen weerstaan. Dat' was ook de mening van de Prins de Merode Westerloo, de voorzitter van het Belgisch Trekpaardenstamboek, die gister middag op het keuringsterrein aanwezig was. Ook hedenmorgen vinden nog keuringen plaats. Deze zullen haar bekroning vinden in een machtige show van de paarden waarbij dan tevens de landelijke kampioenen zullen worden uit geroepen. Hier volgen de uitslagen van gisteren: HENGSTEN. Hengsten van 6 jaar cn ouder, grote maat. Ie prijs: Eduard van Koppus- hoen van G. J. Toonen te Ma- ren-Alem en H. J. Koopmans te Kessel (N.-Br.). Idem kleine maat. Ie pr.: Nico van de Heibloem van W. de Buck te Meliskerke en J. C. J. v. d. Velde te Kam perland. Hengsten van 4 en 5 jaar grote maat. Ie prijs: Castro van Geleen- hof van Kindn. Joh. Kuijpers Tz. te St.-Oedenrode; 2e pr. Nico van Ella van D. A. Timmerman te Kattendijke. Idem kleine maat. Ie pr.: Nico Van Stegeshof van Kindn. W. Peters te Berkelaar- Echt (Limb.). Hengsten van 3 jaar, gr. maat. Ie pr.: Edelman van Veldzicht van J. C. Roodzant te Dirksland en D. Roodzant te Werkendam; 3e pr. A: Lambiek van St.-Kruis van Mare. D'Hoore te Sluis; 3e pr. B: Gladon van L. J. M. Blon- deel te Aardenburg en Cam. Rammelaere te Sluis; 4e pr. A: Paul van Nico van Mare. D'Hoore te Sluis en R. J. de Milliano te Oostburg; 4e pr. B: Nico van de Fuus van W. de Buck en Iz. de Buck Wz. te Me liskerke. Idem kleine maat. Ie pr.: Nico van Echt van Kindn. Peters te Berkelaar (L.) Hengsten van 2 jaar, gr. maat. Ie pr.: Nico van het Zwarte- water van Mare. D'Hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oost burg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland; 2e pr. A: Guust v. de Scherven weg van Jac. de Putter Pz. te Axel en Al. Ser- rarens te Ossenisse en P. Ser- rarens te Kloosterzande; 3e pr. B: Nico van IJsselsteijn van Mare. D'Hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J v. d. Velde te Kamperland; 4e pr. B; Dirk van Allengoor van Al. Serrarens te Ossenisse; 5e pr. B: Paul van R. O. Buijsse te Schelfhoutshoek-Graauw. Idem kleine maat. Ie pr.: Nico van St.-Kruis van René A. C. Hendriks te Hulst; 2e pr.: Nico van de Kief van Jac. de Putter Pz. te Axel; 3e pr. A; Certain van de Jozina- hoeve van A. J. v. d. Meulen Becu te IJzendijke en Cam. v. d. Hauwe—Burm te IJzendijke; 3e pr. B: Sjors van Injer van A. J. v. d. MeulenBecu te IJzendijke; 4e pr. A: Jan van Rondeputten van M. v. Fraaijen- hove Jz te Axel. MERRIEN. Merriën van 9 jaar en ouder, grote maat. Ie pr.: Bellefleur van Gebrs Brands te St.-Gerlach-Houthem (Limb.): 3a pr. A: Hirondelle van Stallen de Dobbelaere te IJzendijke; 4e pr. A: Blondina van C. J. Almekinders Czn te Retranchement; 4e pr. C: Jea- nette van Clairon van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat; 5e pr. D: Xenia van Bley endaal van Jac. Fr. Brooijmans te St.- Annaland. Merriën van 9 jaar en ouder, kleine maat. 1 pr.: Herseuse van Meijel v. Kindn. Mart. Simons te Grub- benvorst (Limb.); 4e pr. B: Diana van Niervaart van Jac. Fr. Brooijmans te St.-Annaland; 4e pr. C: Martha van Othene van Anth. H. Dekker Jz. te Zaamslag. Merriën van 6, 7 en 8 jaar, grote maat. Ie pr.: Josephine van den Hiersenhof van G. C. Janssen te Beers (N.-Br.); 3e pr. C; Rita van Schoondijke van A. J. Ver hageHoste te Schoondijke; 4e Memorie van Antwoord begroting van Oorlog. NEDERLANDSE KRACHT SINSPANNING ALLEEN VAN BELANG MET BUITENLANDSE HULP. der luchtstrijdkrachten nodige vliegtuigen verwacht de regering te verkrijgen zowel door buiten landse medewerking als door een verhoogde productiviteit van de Nederlandse vliegtuigindustrie. Ten aanzien van de vliegvelden zal voorshands met de allereen voudigste voorzieningen moeten worden volstaan. Waar de defensiemaatregelen een verhoogde inschakeling van de Nederlandse industrie mee brengen, zal gestreefd worden naar een zodanige internationale werkverdeling, dat Nederland mede het buitenland zal kunnen voorzien van producten, waarin het bijzonder is gespecialiseerd. Verdere plannen te verwachten. De minister merkt nog op, dat met het bovenstaande slechts een eerste aanduiding is gegeven van de richting van het toekomstige defensiebeleid en dat rekening moet worden gehouden met in internationaal overleg- te beramen verdere maatregelen. In geen ge val zal de regering echter buiten de Staten-Generaal om handelen. In de M.v.A. inzake do begro ting van Oorlog, wijst de minister in verband met klachten over de vertraging ener nieuwe begro eting, nogmaals op snel fluctueren de internationale omstandigheden de gevolgen van souvereiniteits- overdracht in Indonesië, militaire maatregelen inzake Nieuw Guinea en het gevoerde overleg in inter nationaal verband. De minister verklaart, dat hij zich in internationaal verband met hem opgelegde beperkingen t.a.v. opgeven van sterktecijfers en or ganisatie van het leger in acht moet nemen bij het beantwoorden van desbetreffende vragen. De zeemacht verkrijgt een in ternationaal overeengekomen taak, die zich in hoofdzaak be perkt tot de Noordzee. Daarnaast moet de zeemacht rekening hou- d i met taken in Nieuw Guinea, in de Nederlandse Antillen en overal elders, waar zulks nodig mocht zijn. Wat betreft het opbouwplan van de landmacht: gedacht wordt aan een bescheiden veldleger, be staande uit enkele divisies met de nodige korpstroepen en reserves, voorts territoriale troepen voor inwendige veiligheid, territoriale verdediging en bescherming tegen overvallen uit de lucht, aan- en afvoertroepen, luchtdoelartlllerie, en zoeklichten voor de binnen landse luchtverdediging. Per jaar zal twee-derde divisie, korps en luchtverdedigingstroe pen worden gevormd. Het leger zal worden opgebouwd uit 15 lichtingen, waarvan 1 in oplei ding, 2 tot en met 7 voor het veldleger, 8 tot en met dertien voor de territoriale troepen en 14 en 15 voor depots. De Nederlandse krachtsinspan ning, hoe groot ook, zal slechts zin hebben, Indien met voldoende snelheid en in voldoende hoeveel heid buitenlandse hulp wordt ver leend. Deze hulp Is sleelife te verwachten, indien de Nederland se krachtsinspanning ln persoon lijk en flnantieel opzicht tot de uiterste grens van het verant woorde gaat. landse aandeel zal bestaan uit 'n zeker aantal squadrons, enerzijds bestemd voor luchtverdediging en anderzijds voor steun van de landmacht. Daaronder Is ook be grepen een beperkt aantal squa drons voor luchttransport, lucht- verkenning en artillerieverken ning. Grote drukte in Vlissingse Haven, Dinsdag beleefde de buiten haven te Vlissingen een drukke dag. Niet minder dan tien zee schepen liepen binnen om olie of kolen te bunkeren. Raad van Middelburg bijeen. Naar wij vernemen' komt de Middelburgse gemeenteraad op Maandag 18 September a.s. weer bijeen. Bij die gelegenheid zal dan de raadzaal in het gerestau reerde stadhuis in gebruik wor den genomen. pr. A: Mia van Nieuwenhof van A. J. E. Temmerman te Hoofd plaat; 5e pr.: Marga van Molen boek van F. P. Brooijmans te v'itshoek-Hontenisse. Merriën van 6, 7 en 8 jaar, kleine maat. ie pr.: Monna van Montain van A. J. SaloméVerhage te Gx-oede; 2e pr. A: Fiorina van lijfhuizen van Jan Maljaars Jz. .e Oostkapelle; 2e pr. B: Ida v. Stallen de Dobbelaere te IJzen- Jijke; 3e pr. C: Lucie van Zuid- •orpe van Adh. G. J. van Waes .e Zuiddorpe; 4e pr. C: Stella van E. P. M. Fassaert te Bosch- kapelle; 5e pr. A: Burine van Broedershof van G. - M. Geluk .e St.-Maartensdijk. Merriën van 4 en 5 jaar, grote maat. Ie pr.: Lady van Joh. de Feij- ter Johz. te Schoondijke; 2e pr. A: Irma van Clairon van Gebr. van Mol te Graauw; 2e pr. B: Mirza van Mina van Gerrit van Hal te St.-Kruis; 3e pr. A: Mina van Veerhoek van Eug. E. de Badts te Oostburg; 3e pr. B: Lien van de Eendracht van C. Mesu te N— en St.-Joosland; 3e pr. D: Vera van P. D. Remijnse te Kamperland; 4e pr. C: Nico- lien van. Michels van C. Mesu te Nieuwland; 4e pr. D: Elly van Iz. de Buck te' Grijpskerke; 4e pr. E: Flora van Aarn. de Hullu Iz.Luteijn te Schoondijke; 4e pr. F; Isabelle van Gebr. Leen- dertse T. Iz. te Kamperland; 5e pr. A: Nelly van Prosper van D. Burn te Nieuw-Namen— Clinge; 5e pr. C: Mirza van W. P. Lepoeter te Kattendijke; 6e pr. F: Flora van D. Dekker te Axel; 6e pr. G: Frida van Don- kerzicht van Gebr. Leendertse H. Iz. te Kamperland. Merriën van 4 en 5 jaar, kleine maat. Ie pr.: Udine van Kruiningen van C. Mesu te N.- en St.-Joos land; 8e pr. C: Bella van Othe ne van Anth. H. Dekker Jz. te Zaamslag. Merriën van 4 jaar en ouder met zuigende veulens, grote maat, le pr. Flora van Lindershol van Jan Cuijpers te Grubben- vorst (Limb.); 3e pr. A: Hilda van Stallen de Dobbelaere ta IJzendijke; 4e pr. D: Liliane v. Stallen de Dobbelaere te IJzen- djjke. Merriën van 4 jaar en ouder met zuigende veulens, kleine maat le pr.: Bianca van Nico van Al. Serrarens te Ossenisse; 5e pr. A: Lady van Aarn. de Hullu Iz.Luteijn te Schoondijke. Merriën van 3 jaar, grote maat. le pr.: Dora van A. Gruizen te Schaesberg (Limb.); 2e pr. A: Ninette van Stallen de Dob belaere te IJzendijke; 3e pr. Bl Josephina van de Middelhorst v. A. J. VerhageHoste te Schoon dijke; 4e pr. B: Evina van Ca- tharinahoek van Wed. Jac. da Feijter Cz. te Boschkapelle 4a pr. D: Irena van C. J. Almekin ders Cz. te Retranchement; 6a pr. B: Lena van de Eendracht van Jan Maljaars Jz te Oost kapelle; 6e pr. G: Erna van Bieijendaal van Jac. Fr. Brooij mans te St.-Annaland. Merriën van 8 jaar, kleine maat. le pr.; Nicoline van Fa A. WisseVogelaar Co. te Mid delburg; 4e pr. A: Sonja vafl Aarn. de Hullu Iz.Luteijn té Schoondijke. Merriën van 2 jaar, grote maat. le pr.: Draga van 't Voorwerk van L. H. Huizenga te Zijldijk- 'tZand (Gron.); 2e pr. A: Miner va van Cyr. Buijssede Smet te IJzendijke; 3e pr. B: Henny van Zeeduin van Jan Maljaars Jz. te Oostkapelle 4e px*. A: Ber tha van de Kerkhoeve van Iz. de Buck te Grijpskerke; 4e pr. B: Frida van. Bleyendaal van Jac. Fr. Brooijmans te St.-Anna. land; 4e pr. C; Hermine van Coegors van P. A. P. Dielemari te Zaamslag; 4e pr. F: Greta v. d. Liter van A. J. E. Temmei'- man te Hoofdplaat. Merriën van 2 jaar, kleine maat. le pr.: Zora van E. d. R. vatk C. Mesu te Nieuwland; 2e pr. B: Ola van Stallen de Dobbelaera te IJzendijke; 3e pr. A: Tinia d'Amice van A. J. E. Temmer man te Hoofdplaat. Volgens een Engels blad zijn aan de grens van Joego-Slavië niet minder dan 16 Oosteuropese divisies samengetrokken. Tsjang Kal Sjek heeft verklaard dat de Chinese nationalisten Nanking binnen vier jaar zou den heroveren. De Fx-anse re gering gaat bezuinigen door 28.000 ambtenaren te ontslaan 53 milliard fr. minder uit te geven. Gisteravond heeft de Veiligheidsraad weer eens een onvruchtbare vergadering gehouden. Malik noemde de ge beurtenis van het neergeschoten Russische vliegtuig Amerikaanse fantasie! Het lijk van de vo rige week bij Kijkduin veronge lukte piloot W. v. d. Born, is te Noordwijk aangespoeld. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat niet op de bus met communis ten geschoten is. De ruit was onder het rijden gesprongen. Een groot gezelschap buitenland- Een aandeel in de strategische I se bouwkundigen heeft gisteren luchtstrijdkrachten zal door ons Middelburg bezocht; vandaag niet worden geleverd. Het Neder- gaat men Walcheren rond. Christelijke Kweekschool te Middelburg. Toegelaten zijn (enkelen na een toelatingsexamen) tot klas I: H. L. Brasser, Serooskerke; J. M. E. Cramer, Middelburg; A. R. v. d. Dx'iest, Vlissingen; L. J. Franssen, Middelburg; H. Hen- drikse, Stavenisse; J. J, C. van der Hoeven, Vlissingen; M. Jan sen, Vrouwenpolder; L. Janseris, Lewedorp; C. J. Klaasse, Arne- muiden; J. J. Luijk, Middelburg) A. Meulenberg, Kamperland) K. M. P. de Oude, Zierikzee; H. M. v. d. Putte, Ritthem; M. C. Schroevers, Vlissingen; S. Ver hage, Oostkapelle; M. de Vliegex', Kerkwerve; F. S. J. van Wel, Terneuzen; A. A. M. Wisse, Vlis singen. Tot klas II: I. J. de Boo, Kats; J. J. de Boo, Kats; H. v. Damme, Vlissingen; D. S. Jobse, Goes; M. J. Karman, Veere; A. J. Olie- bek, Terneuzen; J. C. Vos, Mid delburg; L. P. Wolse, Kamper land. Tot klas III: J. A. Izeboud, Middelburg; A. de Kok, Bergen op Zoom; G. van Riet, Goes; E. W. Schippers, Breskens; J. Tuynman, Vlissingen; M. de Visser, Axel. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking met over het algemeen flinke op klaringen en slechts hier en daar een verspreid optredende bui. Meest matige wind tussen West en Zuid-West en weinig ver andering in temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1