Zeeuwsch-Vlaanderen beeft directe busverbinding met Gent. „Oeiemng en Uitspanning" te Katten- dijke herdacht 40-jarig bestaan. Muziekfestijn van de Harmonie van Tholen. Geslaagde Oranjefeesten te Souburg. Oude Zeeuwse schoolmeesters. Hit ontbrekende woord Pleegmoeder en eebtgenoot van Bertha Hertogh voor Hooggerechtshof. Zaterdagmorgen officiéél geopend. Belgisch protest betreffende het Zwin. Rotterdammer Pracht koude nacht door in paal. Goed geslaagd festival ter viering van bet 65-jarig bestaan. Driedaags feest Zaterdag besloten. Prins Berniiard onthult monument te Teraeuzen. Vergeefse moeite. Dinsdag 5 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina Zaterdagmorgen is de busdienst IJzendijkeVeldzichtgrens of ficieel geopend, waarbij vele ge nodigden aanwezig waren, o.m. Ir penle, directeur der Z.V.T.M., mr Kieuwenhuis, Rijksinspecteur van pet Verkeer, vertegenwoordigers van de Dienst Invoerrechten en Accijnzen en vele anderen. Ook de heer Iz. V. d. Linde, de 91-j. promotor van de busdienst, woon de de plechtigheid bij. Nadat het gezelschap in de ge- pavoiseerde bus, waarin ook reeds de eerste passagiers zaten, naar de grenspost Veldzicht was gere den, sprak aldaar burgemeester van Bönninghausen tot Heringha- ven van IJzendijke het gezelschap toe. Hij noemde de busdienst een groot belang voor IJzendijke en de streek en bij sprak de hoop uit, dat de dienst rendabel zal zijn en ertoe mag bijdragen, dat de on derlinge verstandhouding Jter bei de volken nog beter wordt. Ver der dankte hy voor de medewer king, bij de totstandkoming van de busdienst ondervonden. Hij verzocht 'n hoeraatje uit te bren gen op de 91-jarige Iz. v. d. Linde voor de wijze, waarop hij voor deze totstandkoming heeft ge ijverd. Ir Denie bood zijn beste Wensen voor de toekomst aan en sprak de hoop uit op een gunstige Ontwikkeling. De heer Zuur zegde alle mede- Werking toe namens de Dienst der Invoerrechten en Accijnzen. Mr Kieuwenhuls achtte de dienst niet ftlleen van belang voor de streek, toaar voor heel Zeeland. Namens de Belgische busonder neming dankte de heer M. v. d. Wijnckel voor de gesproken woor den. Daarna reed de Belgische bus met de eerste passagiers België binnen. De busdienst geelt directe aan sluiting van Vlissingen, zodat een dagbezoèk aan Eecloo en Gent voor de Zuid-Bevelandse en Wal- chervse bewoners mogelijk is. Van ui; Gent en Eecloo kan men weer met directe aansluiting te Veld zicht en IJzendijke naar Vlissin gen terugkomen. Het is verheu gend, dat deze busdienst juist vóór de Zeeuwse Tentoonstelling te Gent een feit is geworden. Toen Donderdag de Belgische Nederlandse Internationale Com missie het Zwin bezocht om de onderscheidene regeringen te raadplegen voor het vinden van een oplossing in de kwestie van het Zwin, lag het werk aan de kleine strekdam en de geul bij Cadzand stil. Daarna is het nor maal voortgezet. In verband hier mede heeft de burgemeester van Knocke, de heer Lippens, het vol gende telegram gezonden aan de minister van Buitenlandse Zaken: „Wij protesteren krachtig tegen het feit, dat de Nederlanders de werkzaamheden aan de dijk van het Zwin te Knocke, voortzetten. Wij zouden u erkentelijk zijn on middellijk de nodige stappen te doen ten einde van de Nederland se overheid gedaan te krijgen, dat het werk wordt stopgezet totdat de Internationale Commissie een besluit heeft genomen." t Hp hppr W M T,ouwprsfl> Een kranig corps in een kleine gemeente. Zaterdag werd te Kattendfjke het 40-jarig bestaan van „Oefe ning en Uitspanning" herdacht met een muziekfeest. Des mor- ?ens om half negen gaf de fan- are reeds een paar nummers op de tent en daarna werd door de muziek en de schoolkinderen een rondgang door het dorp gemaakt, waarna de kinderen werden ge- tracteerd. Daarna was de beurt aan Oom Bob om de kinderen te vermaken met goochelen, buikspreken en poppenkast. Om half twee sprak de voorzitter der feestcommissie Ontmoeting bij Zijpe viel in het water. Een wel zeer eigenaardig avon tuur beleefde de vorige week een zekere heer Versluis uit Rotter dam. Hij werd 's middags opge beld door een zijner dochters, of hij haar wilde komen afhalen. Men was n.l./met een plezierjacht in Zeeland en wilde terug naar Rotterdam. Op Zijpe zou men el kaar ontmoeten. De heer Versluis arriveerde 's avonds laat op Zijpe, speurde in de Vluchthaven naar het betrok ken jachtje, maar vond het niet. Paar het lichte maan was, ging hij toen maar zoeken langs de kust van Duiveland, of het niet ergens gestrand was. Westelijk van de haven Viane Staat een houten bord dat aan geeft dat de telegraafkabel daar ter plaatse het Keeten in gaat en waarschijnlijk heeft de heer Versluis dit bord voor het jacht aangezien. Hij begaf zich althans naar dit bord (dwars over de slik ken), om toen hy daar eenmaal Was aangeland, tot de conclusie te komen, dat hij niet meer terug kon. De vloed was inmiddels zo ver opgekomen, dat de geul die daar ter plaatse dicht onder de dük over de slikken loopt niet meer doorwaadbaar was. Er zat toen voor hem niets anders op, dan in de palen van het bord te klimmen daar het aanbreken van de dag af te wachten, Doornat van de vele regens an verkleumd van de koude wist hij na uren aldus te hebben doorge bracht, 's morgens toen het wa ter weer wat gezakt was de wal te bereiken en kwam hij weer te ZUpe terug, dat hij des avonds Omstreeks 10 uur had verlaten. Daar zochten de anderen op hun beurt naar de heer V. de heer W. M. Louwerse, een feestrede uit, waarin hij de ver eniging „Oefening en Uitspan- ni zijn gelukwensen aanbood namens de gehele burgerij en waarin hij de geschiedenis be sprak. Speciaal richtte hij zich tot de oprichters, die nog aanwezig konden zijn en nog altyd actief deelnemen. Hij dankte hen voor het pionierswerk, dat zij hebben verricht en hij herdacht voorts het werk van de oud-secretaris, wijlen de heer L J. E. Feleus. Verder werd het werk van het enige lid, dat nog altijd aan de arbeid der vereniging deelneemt (waarvan 37 jaren als werkend lid en als secretaris), de heer P. v. Waarde, gereleveerd. Namens bestuur en leden ontving hij een schilderij. De heer Louwerse dankte voorts de burgerij voor de medewerking, die zij steeds de vereniging geeft en hij riep de jongeren op voort te bouwen en zich aan te mel- d als lid, NOG MEER SPREKERS Nadat de heer P. van Waarde voor het geschenk had bedankt, nam burgemeester A. Schip per het woord om de ver eniging dank te brengen voor het vele werk, dat zij in het belang der gemeente verricht. Hij bood namens het gemeentebestuur een bugel aan. Hij noemde het een voorrecht, dat in een kleine plaats als Kattendijke een korps van ruim dertig werkende leden be staat, dat bij een volgend con cours in de afd. Uitmuntendheid kan meedoen. Daarna bracht de heer P. de Puit, vice-voorzitter van „Ons Genoegen" te Kapelle, in dicht vorm zijn gelukwensen over. De heer A. Welleman sprak na- meniJ^E.M.M." uit Kortgene. Vertier waren nog gelukwensen binnengekomen van de oud-voor zitter en oprichter, de heer P. J. de Wilde uit Middelburg en van de oud-burgemeester, jhr mr D. v. Doorn. Voorts waren er enkele bloemstukken. „Ons Genoegen" en „E.M.M." verleenden deze dag hun mede werking. 's Avo..ds vonden nog volks spelen plaats in de vorm van stoeltje dansen. D uitslag is: dam as boven 30 jaar: 1. mej. P. Wisse; 2. G. West- strateSmits; 3. J. van Haveren Feleus; 4. mej. K. Kosten; 5. F. WisseNagelkerke. Beneden 30 jaar: I. L. van de VlietLokerse; 2. Jo Jansen; 3. Leuntje Gelok; 4. Jannie van de Berge; 5. Rika Weezepoel. De deelnemende verenigingen kregen een herinneringsmedaille. De hele avond heerste er een opgewekte stemming. Gedeelte van Waddenzee gesloten voor visserij. Bij beschikking van de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is bepaald dat get ingang van heden tot een nader vast te stellen datum een bepaald gedeelte van de Waddenzee gesloten wordt voor de visserij en dat het vissen binnen dit gedeelte wordt ver gund op voorwaarde, dat niet gevist wordt met een mossel-, oester- of wulken vistuig, dat geen gebruik gemaakt wordt van enig middel om mossels, oesters of wulken te vangen. In bijzon dere gevallen kan het districts hoofd schriftelijk ontheffing ver lenen van deze voorwaarden, on der de nodige bepalingen ter voorkoming van misbruik. Het gedeelte van de Waddenzee waar voor deze bepaling geldt, wordt in het Westen begrensd door de lijn, gaande van het oostelijk haven hoofd van de Marinehaven van Den Helder over de R.Z.H.S., gas- boei van Texelstroom, Malzwin naar de oostelijke mijlpaal van het Horntje op Texel en in het Zuiden door de afsluitdijk in de Zuiderzee. Gerei. Jeugdwerk. De Geref. jeugdbonden in ons vaderland houden van 1724 Sept. as. hun jeugdweek. Op Vrijdagavond 22 September zal te Amsterdam een propagandaverga- dering werden geho den. die voor een deel door de N. C. R. V. zal worden uitgezonden. Ds P. N. Kruyswq.k Geref. predikant te Amsterdam, zal de bijeenkomst openen. Toespraken zullen worden gehouden door oud.-minister mr H. Bijleveld van Amsterdam en mevr. prof. dr G. v. d. Molen, waarna de heer A. Kuiper, direc teur van het Geref. jeugdcentrum te Huis ter Heide, de samen komst sluiten zal. Een instrumen taal ensemble oXv. Piet van den Hurk, verleent welwillende mede werking. De „Carimaré" te Vlissingen. De „Carimaré" van de C.G.T. (7500 ton), die bij de N.V. Kon. Mij „De Schelde" is gebouwd, is te Vlissingen aangekomen voor het ondergaan van herstel lingen en revisie. Hei schip blijft tot Dinsdag in Vlissingen. Al spoedig na de aankomst der genodigde muziekkorpsen, heerste er Zaterdagmiddag te Tholen een gezellige sfeer. In het anders zo stille stadje aan de Eendracht klonk nu van alle kanten mars muziek van de zusterverenigingen der jubilerende harmonie. Door het ere-comité, bestaande uit burgemeester mr A. J. van der Hoeven, wethouder B. J. van Westen, Pastoor Trouwborst, de heren M. C. v. d. Stel, J. F. J. v. d. Peijl, C. Friderichs, D. van de Velde en dr P. J. Duinker en het bestuur van de 65-jarige harmo nie, de heren G. Amsing, voorz., W. Blaas, vice-voorz., A. F. Goe- demondt, secr., J. Quist, penning meester, Joh. Bal, lid, M. van de Stel, lid, B. van Dijk en D. Bur gers, or. comm., werden de bestu ren van de uitgenodigde corpsen op het gemeentehuis te Tholen ontvangen. Hier sprak burgemeester v. d. Hoeven een woord van welkom. Hij wenste de harmonie „Concor dia" geluk met dit jubileum. Bij ontstentenis van de voorzitter van „Concordia", bracht de heer Joh. Bal het ere-comité dank voor de gelukwensen. Voorts werd nog gesproken door de heer C. Hage uit Sint Maartei-sdijk, namens de Bond van Harmonie- en Fanfare- gez-lschappen op het eiland Tho len, de voorzitter van „Accele rando" uit Sint Annaland als oudste zustervereniging van het eiland, de voorzitter van „Een dracht" uit Scherpenisse, de jong ste zustervereniging en Pastoor Trouwborst, als lid van het ere- comité. JUBELMARS. Onderwijl werd op de Hoog straat een optocht samengesteld uit twee groepen. Iedere groep maakte een .uzikale wandeling door de met vlaggen versierde straten. Tegen half vier kwam men op de Markt bijeen, waar al le corpsen tezamen o.l.v, de heer A. Verswijveren uit Halsteren de ensemble-mars „Hou en Trouw" van A. Valkenburg speelde. Na deze jubelmars volgden er concerten op de kiosk op de Markt en op de tent aan de Kaal door diverse corpsen. Onder zeer grote belangstelling werd des avonds op de Kaai o.Lv. de heer Jos. Jimkes door „St. Ce cilia's Eensgezindheid" uit Hal steren een concert gegeven, waar na deze directeur op de Markt een concert gaf met „Concordia" uit Nieuw-Borgvliet. Onder alle deelnemende vereni gingen werden prijzen verloot van f40, f30, f20, f 15, f10 en f5, terwijl voorts aan leder corps 'n herinneringsmedaille werd uitge reikt. De jubilerende harmonie mag terugzien op een goed geslaagd muziekfestU'n, dat bij de Tholense bevolking nog lang in herinnering zal 'blijven. In Souburg heeft men drie da gen Oranjefeest gevierd. Het was er vooral Zaterdag gezellig, 's Middags vonden op liet Zeelan- iliaplelu wedstrijden plaats en 's avonds gaven de Muziek- en Zang verenigingen concerten op de mu ziektent en besloot burgemeester A. H. S. Stemerding het Oranje feest met een korte toespraak. Nadat Donderdagavond reeds een begin met de feesten was ge maakt, werd Vrijdagavond eer lampionoptocht gehouden. Veie kinderen liepen mee achter de sig- naalafd. van „Astrow" en de rau- ziekver. „Vlijt en Volharding". De georganiseerde plantententoon- stelling trok vele bezoekers en Corrie Sturm, die Zaterdagmiddag als 500ste kwam kijken, werd in de bloemetjes gezet. Wedstrijden. Als eerste werd op liet Zeelan- diaplein een wielerwedstrijd ver reden .waaraan deel namen jon gens van 1416 jaar en van 17 18 jaar. Er moest een parcours van 25 km. worden afgelegd. De snelste van de jongens leverde dit in ongeveer 50 minuten. Bij de 14 tot 16-jarigen kreeg J. Biesse een le prijs, 2e werd H. Hollestelle, 3. J. Kooiman, 4. J. Pouwer, 5. J. Willeboordse. Bij de 17- en 18- jarigen won Jac. de Kam, 2. de Pree, 3. A. Lijk, 4. P. Barentse, 5. W. Buijs. Na deze wielerwed strijd werd door de brandweer een waterballet gegeven. Het ging er om een stapel hout, die in brand was gestoken, te blussen. De brandweer liet lang op zich wach ten, maar eindelijk kwam de spuit op een wagen èanrijden. Het was echter niet de moderne brand weer, die Souburg bezit, maar een brandweercorps van jaren gele den. Eén der brandweerlieden nam een onvrijwillig bad, daar hij in de vijver, waarin de slangen wer den gelegd, terecht kwam. Voor men echter gereed was water te geven arriveerde de moderne brandweer en de anderen kwa men er niet meer aan te pas. Daarna werd een partijtje spuit- bal gespeeld, zeer tot vermaak van het talrijke publiek. Vervolgens werd door een tien tal jongens mast geklommen, waarna het hindernisrijden per fiets voor meisjes begon. Prijzen werden gewonr. i door Nelly Ste neker, Mien van Soelen, To Leijn- se en Nel Keulemans. De jongens kregen een moeilij ker opgaaf, nX sprietlopen, waar bij een afstand van liefst 26 m. moest worden afgelegd. De uit slag was: 1. C. van Vliet, 2. M. Koole, 3. J. Meerman, 4. A. Mey ers, 4. H. de Boer, 6. D. van Soe len, 7. J. Paauwe. Ringrjjderqen. Voorts werd Vim 's morgens Het is in deze tijd een vaste regel, dat alle ambtenaren op 65- jarige leeftijd het bijltje kunnen of moeten neerleggen na hun overige levensjaren te leven van pensioen. Dat was In de vorige eeuw an ders, vooral by de onderwijzers. Zjj bleven zo lang mogelijk hun werk doen, omdat zjj geen pen sioen in uitzicht hadden of, toen dit wel 't geval was, het zo klein was, dat zij er niet van konden leven. Zo is het to begrijpen, dat vroeger verscheidene onderwij zers, die de zeven, soms de acht kruisjes reeds achter de rug had den, nog voor de klas stonden. Denkelijk zullen zij wel meer ge zeten hebben. De bekende schrijver van de ■Camera Obscura, Nicolaas Beets wijst ook op de hoge leeftijd van nog dienstdoende onderwijzers. Hij laat n.l. da veerschipper zeg gen, dat er geen mensen zo oud worden als schippens en school meesters. De eersten van weer en wind en da laatsten van de on schuldige asempjes der kinderen. Wie enigszins met de hygiënische toestanden op de scholen destijds bekend is, zal weten, dat die al lesbehalve bevorderlijk was voor de gezondheid van de leerlingen en van de onderwijzer. Zoals gezegd bleef de school meester tot zijn dood toe in func tie of de ouderdomsgebreken de den zich zo gelden, dat hij niet meer in staat was les te geven, nog minder om orde te houden onder de woelige jeugd, al had hij de plak tot zijn beschikking. Joost van den Vondel, die een sterk lichaam had en 92 jaar is geworden, kon gemakkelijk zeg gen: Jaren zijn geen ouderdom. Laten wij de namen noemen van enkele oude Zeeuwse schoolmees ters. De schoolopziener Henne- quin schreef in zijn rapport over de onderwijzers in West-Zeeuwsch Vlaanderen in 't jaar 1815 o.a. dat de schoolmeester te Groede een braaf man was, die een der hoog ste trappen van de mannelijke leeftijd had bereikt en door toe nemende zwakheden tot aan de rand zijns grafs was genaderd. Feitelijk was hij niet meer in staat behoorlijk onderwijs te ge ven. Een meer krasse onderwijzer was S. de Ridder te St Kruis, die 60 dienstjaren heeft gehad. Even als vele onderwijzers uit vroegere dagen werd hij geroemd om zijn bijzonder fraai schrift. Schrijver dezes heeft dat ook kunnen be wonderen in de akten van de bur gerlijke stand van St. Kruis, ge schreven door de heer De Ridder. Zelfs op zijn oude dag had hij geen bril nodig. Op 13 Maart 1879 overleed hij plotseling op 78-jarige ilngez. mededeling, advert.) %'J^lenLÊDIKANTBH mei garantie-certificaat* FEl I1XETON. door O. F. WALTON. 83) - n-_ „Welke brief?" „Dezelfde die Tomkins in de brandkast achterliet. Er moet toch iemand zijn geweest, die zich van de brief heeft meester gemaakt." „Hoe weet u dat, vader?" „Ik weet het, omdat ik dreig brieven ontving eerst anoniem, alleen met vage aanduidingen wat men van plan was te doen. Maar nadat ik verscheidene vau dien aard had ontvangen, kreeg ik een geheimzinnige bezoeker hier. Hij wachtte mij op, toen ik s avonds in het park wandelde, hij droeg een lange jis, had zijn kraag opgeslagen en ik kreeg de indruk, dat hij met een valse baard en knevel zich vermomde. Hij vertelde mü. dat hij het een en ander uit mijn verleden wist. dat voor de wereld verborgen Was; hij zeide mij, dat hg iemand had ontmoet, van wie nij Wist, dat hij mijn zoon was, mij in Zuid-Afrika geboren, niet ver van Kimberley. Daarna gaf hij mij te kennen, dat, als ik hem niet een grote som gelds verschafte, hij onmiddellijk zou openbaar maken, dat ik dien zoon had verstoten, zodat mijn geheim aan de gehele wereld be kend zou worden. Tot op dat ogenblik, Kenneth, wist ik niet, dat je nog in leven was. Je was zo'n klein en teer kindje en je zag er zo zwak en ziek uit, dat ik niet verwachtte, dat je langer dan een maand zou leven. Toen eerst wist ik ret, eer der niet. De man wachtte op mijn antwoord en ik zei hem, dat hij om middernacht op de zelfde plek moest terugkomen. Ik ging naar huis om te over leggen, wat mij te doen stond. De gravin leefde toen nog en ik durfde haar niet bekennen, dat ik haar had bedrogen. Zij zou nooit in een huwelijk hebben toegestemd, als zij had geweten, dat ik een zoon had; want haar groot verlangen was zelf een zoon te ontvangen, die mijn ti tel en onze beide landgoederen zou erven. Maar hoe kon ik haar na zoveel jaren meedelen, dat ik haar om de tuin had geleid? Zij was opvliegend van aard en een vreselijke scene zou het ge volg zijn geweest Daarom, laf aard die ik was, schreef ik de cheque en gaf hem die onder de schaduw van de grote kastanje boom bij de vijver." „Hebt u hem ooit weergezien, vader?" „Tweemaal, en telkens vroeg hij groter som. Ten slotte deelde ik hem mee, dat ik weigerde hem nog een stuiver te geven, voordat hij mij de herkomst van zijn informaties bekend maakte en bewijs gaf van zijn bewerin gen. Van die dag af heb ik hem nooit weergezien. Weet jij, w:e hij is, Kenneth, en hoe hij er achter is gekomen?" Kenneth vertelde zijn vader, wat hij van Watson wist en van het verdwijnen van de blief. Daarna gaf hij een verhaal van hetgeen Marjorie in het oude huis van moeder Hotchkiss was wedervaren. „Dat verklaart alles, Kenneth. Nu zijn we genaderd tot de brand en jouw bezoek aan het kasteel. Toen jij die dag in ae bibliotheek kwam, zag ik de sterke gelijkenis dadelijk. Ik wist toen, dat je mijn zoon moest zijn. Eén ogenblik was ik van plan, Montague Jones weg te zenden en jou de waarheid te zeggen, maar onmiddellijk daar na ontbrak mij de moed. Wat zouden de andere grafe lijke families hier in het rond van mij denken? Welk een ont hulling van lafhartigheid en on rechtvaardigheid zou het zijn voor het dienstpersoneel. Wat zou ik dalen in de achting van allen, die mij kenden! Toen kwam jouw brief, Kenneth, die mij feiten meedeelde, waarvan ik maar al te goed wist, dat ze waar waren. Je bent zeker ver baasd en bedroefd, dat mijn hart er niet door werd ontroerd ik ben er zelf verwonderd en bedroefd over. Maar ik verhard de mijn hart. Ik durfde de goede dunk van mijn vrienden over mij niet verliezen. En bovenal durfde' ik het Kenmore, mijn halfbroer, niet vertellen. Hij be schouwt zich als mijn erfgenaam en gaat daar prat op. Er is mij verteld, dat hij nu reeds plannen maakt om het park en de tuinen te veranderen en te verbeteren, zodra ik dood ben. Hg bekom mert zich niet om mij en ik niet om hem; maar toch gevoelde ik, dat ik de storm niet zou kun nen weerstaan, die deze onthul ling zou ontketenen Maar van dat ogenblik af was het niet in October, Kenneth. „Ja, vader, de veei tiende Oc tober." (Worit vervolgd.) leeftijd na slechts drie jaar rust genoten te hebben. Een ander veteraan bij het on derwijs was C. Pleyte te Oost- Souburg. Hij deed zijn schoolwerk tot hij 81 jaar oud was en kreeg op 1 Aug. 1858 zijn ontslag na een diensttijd van 62 jaar. Hjj was zijn vader in 1796 opgevolgd. De kroon werd echter gespan nen door de hoofdonderwijzer P. Visser te Serooskerke (W.). Hij was évenals bovengenoemde C. Pleyte, wiens leerling hij nog was geweest, ook 81 jaar, toen hij op 1 Oct. 1890 zqn ontslag nam, maar hij had 65 dienstjaren. Lan ge tijd was hij de nestor van alle onderwijzens in ons land. Na zijn langdurige diensttijd heeft hij nog bijna 2 jaar geleefd. Onderwijzers, die vijftig jaren hun ambt hadden vervuld, kregen van de koning een zilveren me daille. Genoemde personen wer den dan ook met die koninklijke onderscheiding vereerd. Eveneens ontving de heer J. Jille, hoofdon derwijzer te 's-Heer Arendskerke in 1861 de zilveren medaille voor langdurige schooldienst. De te genwoordige minister van Onder wijs heeft onlangs aan de Kamers medegedeeld, dat hij van plan is een gratificatie toe te kennen bij een ambtsjubileum van 40 jaar. De oude onderwijzers in vroeger dagen waren, gezien ook hun laag salaris, ook beter geweest met een geldelijke beloning dan met een medaille. Wij zeiden reeds, dat de maat schappelijke toestand van de on derwijzers hen noodzaakte zo lang mogelijk in dienst te blijven. Ruim 60 jaar geleden vierde op een dorp in Zeeland een onderwij zer zijn jubileum. De burgemees ter met de gemeenteraad, leer lingen en oud-leerlingen brachten hem een ovatie. Het eind van de toespraak van de burgemeester was: Lang leve onze meester! Een wens door allen luide her haald. Wat bewogen dankte de oude meester voor de toegespro ken woorden. Maar naar aanlei ding van de laatste uitroep vroeg hij zo langs zijn neus weg: Maar waarvan moest hij nog lang leven? Wij hebben er reeds op gewe zen, dat vroeger het salaris laag en het pensioentje dus nog lager was. Nog enkele oude onderwijzers uit de laatste tijd zouden wij kun nen noemen, b.v.' de heer J. van der Hart, die op 1 Jan. 1925 zijn 50-jarig jubileum als hoofd der school te Hoofdplaat vierde. De heer G. E. Overweg verliet op 1 Jan. 1920 het onderwijs als hoofd der Chr. school te Aagtekerke na een diensttijd van 50 jaar. HU heeft nog 19 jaar van zijn rust mogen genieten en overleed 15 Nov. 1939 op 88-jarige leeftijd. acht tot 's avonds zes uur op het Zeelandiaplein ringgereden. Het was een spannende en eerlqke strijd, waarvan de einduitslag luidde: 1. P. de Visser, 30 ringen, 2. A. Bakker (25), 3. P. Jongepier (24), 4. P. de Pagter (22), 5. J. Brasser (21), 6. Jan Melse (20), 7. Jac. Melse (20), 8. W. Bos- schaart (19), 9. J. de Rijcke (16), 10. J. de Witte (16), 11. M. Filius (16). 12. C. Joziasse (15), 13. A. Koppejan (14), 14. K. Janse (14), 15. J. Louwerse (14), 16. M. Pro voost (11), 17. J. van Eenennaam (10), 18. C. Stroo (10), 19. J. Joziasse (8), 20. L. Jobse (7), 21. J. Wisse (6), 22. J. Wielemaker (6), 23. P. Ovaa (5). De beker van Nemidso was voor A. W. Bakker, die van de Wed. de Jongli voor P. Jongepier, die van v. d. Have voor P. de Visser en de be ker der Oranjever. ging naar A. Koppejan. De meeste volgringen had P. de Visser met 7, de polle pel werd gewonnen door P. de Pagter. CONCERTEN. Tenslotte werd Zaterdagavond door „Vlijt en Volharding^' een concert gegeven, terwijl de zang koren enkele liederen zongen. Jammer, dat er altijd tijdens 't spelen zoveel gelopen wordt. Nadat het programma was af gewerkt, sprak de burgemeester een slotwoord, waarin hij aile verenigingen en hen, die hebben medegewerkt om deze Oranje feesten te doen slagen, dankte. Tot besluit van het geheel maak te de muziekvereniging samen met de signaalafdeling van „As trow" een rondgang door de ge meente, waarbij op verschillende plaatsen werd halt gehouden. Op 20 September Naar vernomen wordt zal Z. K. H. Prins Bernhard op 30 Septem ber des ochtends om elf uur aan de zeesluis te Teraeuzen het mo nument onthullen ter nagedach tenis van hen, die zijn gevallen toen zjj in 1944 poogden de sluis tegen vernietiging door de Duit sers te redden. Met de onthulling van dit mo nument zal de uitspraak verwe- zenlijkt worden die Koningin Wil- helmina heeft gedaan, toen zij Teraeuzen bezocht na haar terug keer in het vaderland. Immers staande op de zeesluis, zei H. M.: „Hier moet een monument verrij- ,zen". Aan deze onthulling is een lange weg voorafgegaan. Het oor spronkelijk plan werd afgekeurd en het ontwerp van de Terneu- zense kunstschilder Huineman moest verscheidene malen worden gewijzigd. Het monument, dat In de plaats komt van het eenvou dige withouten kruis, zal 8 tot 9 meter hoog worden. De zuil wordt vervaardigd uit een talud van breuksteen, afkomstig van de zee sluis. Op de zuil bevindt zich een bronzen vuist die een zwaard om klemt als symbool van de onver zettelijke wil, op het monument zullen geen namen worden gegrift doch een eenvoudige inscriptie. vim ONDER COMMUNISTEN. Het is niet gemakkelijk er achter te komen hoe 't er by de communisten uitziet. Eén van twee, öf men zit daar, vooral in de hoogste kringen op gescheept met een zeldzaam groot aantal verraders, óf de angst voor verraad heejt daar ziekelijke vormen aangenomen. De „zuiveringsacties" zijn daar aan de orde van de dag. Telkens toeer komt het voor, dat voor aanstaande mannen, die als elite communisten bekend staan, uit de partij worden gestoten en ge vangen genomen of terecht ge steld. Nu is het in Oost-Berlijn weer nodig gebleken een aantal hoge communistische functionarissen te arresteren, terwijl bovendien nog een viertal communisten uit regeringsfuncties zijn verwij derd. En meerdere royementen zijn aangekondigd. Onder de uitgestotenen is o a. Bruno Goldhammer, die reeds meer dan 20 jaar als communist bekend staat. Gedurende het Hitter-bewind heeft hij de ver schrikkingen van zes concen tratiekampen doorstaan. Men zou dus kunnen zeggen, dat hier van beproefde trouw kan wor den gesproken. En toch werd deze man als een verrader, een klassevijand en een Amerikaanse spion uitgeslo ten. Ik neem een ogenblik aan, dab deze kwalificatie juist is. Maar dan moet de teleurstelling ooer de communistische practijk bij deze doorgewinterde partijgan ger wel buitengewoon groot zijn geweest. De pleegmoeder van Bertha Hertogh en Ailibi, haar echtgenoot, zijn gisteren voor het Hooggerechtshof te Singapore verschenen, waar de eis van de Nederlandse consul-generaal, dat het huwciyk wordt ontbonden, werd behandeld. Er werd een besloten zitting gehouden, waarna beide partijen overeenkwamen, dat Bertlia onder de rechtsbevoegdheid van het Hof zou blijven. De zaak werd tot een nader te bepalen datum, waarop een openbare zitting ral worden gehouden, verdaagd. Aan de ingang van het Hof, die door bewapende politie bewaakt werd, stonden vele inwoners van Malakka opgesteld, toen Aminah en Manssor Adibi verschenen. Bertha zelf was in haar woning^ achtergebleven. Mohamed Abdul Majid, de pre sident van de „Moslem Welfare Association" deelde na afloop van de zitting mede, dat de pleegmoe der en de echtgenoot van Bertha er geen bezwaar tegen hadden, dat Bertha onder de rechtsbe voegdheid van het Hof zou blijven. „Het is duidelijk, dat, indien wij het meisje naar Indonesië of Pa kistan wilden laten brengen, wjj dit lang geleden hadden kunnen doen", zo zeide hq. Moh Natsir, leider van de In donesische Mohammedaanse par- tU en thans kabinetsformateur, zou persoonlqk belangstellen in deze zaak, daar hU Bertha op een Mohammedaanss school te Ban doeng wilde toelaten. Te Tie! treedt sedert enige tijd een vrij groot aantal gevallen van paratyphus op. De burgemeester heeft in samenwerking met de inspecteur der volksgezondheid uitgebreide maatregelen getroffen om verdere verspreiding zo veel mogelijk tegen te gaan. Spoorwegen nemen nieuw beveiligingssysteem in gebruik Gistermorgen om kwart over vijf stelde hoofdingenieur J. H. Verstegen, chef van dienst van het seinwezen der Nederlandse Spoorwegen, een voor ons land geheel nieuwe beveiligingssys teem, het z.g. NX-Systeem, op het station te Den Bosch in gebruik. Dit van oorsprong Amerikaan se systeem maakt de vertrouwde seinpalenoverbodig, doordat thans, via relais, wissels en seinen volautomatisch worden bediend. p.D. betaalt f 1,voor dode woelrat. De Plantenziektekundige Dienst te Wageningen heeft een premie uitgeloofd van f 1,voor elke dode „woelrat", die bij deze dienst wordt ingeleverd. Het verzenden kan het best on- gefrankeerd geschieden. Ieder dier afzonderlijk moet voorzien zijn van een etiket of label, waarop duidelijk de naam en het adres van de afzender, als mede de vangplaats (gemeente) en de vangdatum, staan aangege ven. „Pandit Nehroe en de gehele Mohammedaanse wereid is zeer bezorgd", zo voegde Majid hier aan toe. „Indien dit Hof ons geen recht laat wedervaren, zullen wij weten wat ons te doen staat. Wq zullen deze aangelegenheid elders opnemen. Het zal een godsdienst kwestie worden, waarin Indone sië, India en Pakistan belang zul len stellen. Congres Ned. Ver. voor Landaanwinning. Rede van de heer O. Hamelink. Op het congres van de Ned. Ver. voor Landaanwinning sprak Zaterdagmiddag te Middelburg ook nog de heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten. Hij sprak voor al over landaanwinning ter ver groting van het landbouwareaal en de bestaansmogelijkheid. Hij was niet tevreden met de starre toestand, van dit ogenblik en zei, dat men daarin ook niet mocht berusten. Hoe we er uitraken, aldus de heer Hamelink, is nog niet duidelijk, maar de kans op succes is er. In de 19e eeuw is 13.000 ha. ingepolderd en van 1900—'50 nog slechts 2000 ha. Ook merkte de heer Hamelink op, dat afdamming der Zand- kreek en Eendracht mogelijk heden biedt. De vergroting van het landbouwareaal, zo betoog de hij, moet samengaan met het vestigen van industrie. Het grief de hem, dat grote werken als de N.O.P., waar men dieper en duurder inpoldert dan de inpol dering van de schorren in Zee land zou kosten, wel kon door gaan en het hier niet geschiedt. Het lid van G.S. besloot zijn rede met te zeggen, dat men alles zal doen om te zoeken naar de mo gelijkheid een vaste verbinding te krijgen met Nederland en dat al de plannen nieuwe perspec tieven openden. Te Oslo is men begonnen aan de bouw van vier grote atoom bomschuilkelders, die tezamen aan 13.000 personen plaats zullen bieden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2