Op Ambon wordt schouder aan schouder tegen overweldiger gestreden NIEUWS Verdedigers staan onder zware druk Voorgestelde defepsiemaatregelen der N. A. Pact-regeringen onvoldoende Nationale defensie. 20.000 soldaten naar Korea in ruil voor erkenning Oorlog in Korea dwong tot geforceerde opbouw van het leger SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Familiejuwelen van Strass burger terecht. Noordelijken rukken verder op naar Pohang Noordatlantische raad van vervangers stelt voorrangsprogramma op. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90 Tel. 2438, uij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, TeL 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswljkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1654 DINSDAG 5 SEPT. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA 9 Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E, Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A, Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 17 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Jansen, Meliskerke; Ds J. ïarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- eu ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.59 u., onder 19.17 u. Maan op 23.32 u., onder Hoogwater Woensdag 6 Sept.: Vlissingen: 8.31. u. 1.13 m., 21.17 u. 1.13 m. Terneuzen: 8.54 u. 1.32 m., 21.38 u. 1.33 m. Wemeldinge: 9.52 u. 1.12 m., 22.33 u. 1.15 m. Zierikzee: 9.32 u. 0.97 m., 22.17 u. 1.00 m. T_I et verloop van de wereldge- schiedenis na de tweede wereldoorlog is geheel anders geweest, dan velen hadden ge hoopt en verwacht. Inplaats dat de zwaar geteis terde wereld alle aandacht is gaan besteden aan de wederop bouw en het bevorderen van de wereldvrede, is de oorlogsdrei ging niet van de lucht. Niet minder dan vroeger staat het belang, met achterstel ling van het recht op de voor grond. Ondanks het optreden van de Ver. Naties en de Veiligheids raad, waar trouwens met de rechtshandhaving meermalen een droevig spel is gespeeld, zijn de conflicten niet van de lucht. En als een zware donderwolk hangt in het Oosten de dreiging van het communisme, zo zelfs, dat meermalen de vraag gesteid wordt, niet o f het tot een gewa pend conflict zal komen, maar wel waar en wanneer dat het geval zal zijn. En zo is het opnieuw noodza kelijk gebleken, dat aan de be wapening van de volken volle aandacht wordt besteed en dat de voorbereiding van de defen sie op het eerste plan staat. TV/T en zal niet kunnen zeggen, dat daarbij, wat ons land betreft vaste lijnen worden ge trokken en een vaste koers wordt gevolgd. De regering aarzelt. Er wor den plannen gemaakt, maar het zijn plannen die niet tot uitvoe ring komen en die telkens weer door andere worden vervangen. Vandaar dat we nu het merk waardige feit beleven, dat de be groting van oorlog voor d i t jaar nog steeds niet kon worden behandeld. Een treurig verschijnsel. In een tijd, dat zoals de erva ring leerde, paraatheid meer dan ooit geboden is is er aarzeling en besluiteloosheid over heel de linie. Misschien houdt dit verband met het feit, dat wij, zij het noodgedwongen, onze zelfstan digheid goeddeels hebben prijs gegeven, maar dit verandert niets aan de zaak waarom het gaat. Hieruit valt mee te verklaren, dat de belangstelling voor organisaties als Steun Wet tig Gezag en Natio nale Reserve veel min der groot is, dan men zou mo gen verwachten. Toch is er met name aan een instituut als S.W.G. in de gege ven omstandigheden dringend behoefte. Minister Drees heeft er Za terdag te Dordrecht terecht op gewezen, dat de huidige geva ren een dubbel karakter dragen; er is een oorlogsdrei ging en daarnaast wordt er een actie gevoerd die tracht verwarring te stichten, zodat ons volk naar binnen en naar buiten weerbaar moet zijn. Volkomen juist. Daarom zijn veel meer vrij willigers nodig. Maar die vrijwilligers moeten dan ook een opleiding en bewa pening ontvangen, Ta over eenstemming met de eisen van deze tijd. Dat heeft Korea ons wel zeer duidelijk geleerd. TV aarom verdient volle aan- dacht de opmerking van het „Fr. Dagblad", dat deze vrijwil ligers de overtuiging moeten kunnen verwerven, dat wij met Regeringsautoriteiten te maken hebben, die, als het moet, on verbiddelijk zullen doorbijten, en niet, als het begint te knijpen, zullen zoeken .naar een compro mis, niet de schuld aan het mi litaire apparaat zullen geven, als er doden vallen, en niet achter af de mannen, die in de nood zich schaarden om het wettig ge zag, zullen verloochenen. Wan neer deze vrijwilligers tot de overtuiging zouden komen, dat de Regering door de knieën kan gaan, terwijl de mannen nog vechten en hun leven wagen, dan zouden zij gelijk hebben, wanneer ^zq thuis bleven. Zo is het. Minister Drees sprak van ge varen met een dubbel karak ter. Dit geldt ook van de defensie. Militaire en morele defensie. AMBONNEES MINISTER NA WONDERBAARLIJKE ONTSNAPPING: (Van onze Haagse redacteur.) „Jongens van middelbare scholen, gepensionneerden en vrou wen staan klaar om de wapens op te nemen als een aanval op ons wordt geopend", aldus sprak gistermiddag de heer P. W. Lokollo, Minister van Voedselvoorziening en bevoorrading van de Zuld-Molukken, die kans heeft gezien op wonderbaarlijke wijze de R.I.S.-blokkade te doorbreken. Uitgebreid vertelde de hoge afgezant van het Ambonnese volk over de gebeurtenis sen op zijn eiland. Zij vormen een reeks van „weldadigheden", die de haat tegen de eenheidsstaat Djocja slechts groter ge maakt heeft Een van die „weldadigheden" is de beschieting van Tulehu,, waarbij twintig burgers werden gedood. Dit kon alleen gebeuren doordat een R.I.S.-schip met de Australische vlag in top naar het strand stoomde, daarbij de be volking in de waan brengend, dat er vrienden in aantocht waren. Toen het schip dicht ge noeg de kust genaderd was, werd de zaak gemitrailleerd. Toch deed de R.I.S. of er niets aan de hand was en verzocht zelfs om een tweede onderhandelingscom missie toe te staan. „Accoord", zei Ambon. Doch in plaats van deze missie werden vier dagen later in de straat Boeroe kor vetten en andere vaartuigen van de Republiek Djocja waargeno men. Op Boeroe is ,-reselijk ge vochten, zo zeide de Minister. De eerste drie aanvallen werden afgeslagen, doch op 18 Juli werd Namlea bezet. Rode Kruis en witte vlag werden misbruikt om de landingen mogelijk te maken. Gijzelaars, vrouwen en kinde ren werden gedwongen om Boe roe te verlaten om gebruikt te worden als dekking bij de lan dingen op Ceram. Daardoor vie len door eigen vuur eigen men sen. Op 4 Augustus ondervond Ambon de eerste luchtaanval. Het eerste vliegtuig droeg de Nederlandse kleuren. Heel Am- bon kwam daardoor op straat en juichte. Doch het tweede vlieg tuig mitrailleerde de blijde Am- bonnezen. De voedselpositie op Ambon is niet précair, maar er is ook niet voldoende. Er is bijv. geen rijst te krijgen. Dat is echter niet zo erg, aldus de Minister van Voedselvoorziening, omdat ons hoofdvoedsel bestaat uit vis, sago, klappers en groenten. Van honger is dan ook geen sprake. Ambon economisch. Hoe kan de jonge Republiek zich economisch bedruipen? Dat was de eerste vraag, die aan Minister Lokollo tijdens de pers conferentie werd gesteld. De be windsman zag de situatie niet zo somber in. Landbouw, visse- ren en boswezen bieden gun stige perspectieven, terwijl de oliebronnen op Ceram nog niet geëxploiteerd worden. Verder is er parelmoeryisserij, export van haaienvinnen naar China en zijn er mogelijkheden voor visfabrie. ken en nettenfabricage. Natuur lijk is Ambon economisch niet erg sterk. Maar dat is Neder land ook niet, zo zeide spreker, ieder land hangt immers finan- ciëel aan Amerika. Men moet ook niet vergeten, aldus de heer Lokollo, dat Ambon economisch steeds geremd is. Dat is te be grijpen, want we leverden aan de Ned. Regering vnl. ambtena ren, onderwijzers, soldaten en zendelingen. Daardoor heeft Ne derland verzaakt ons economisch op te bouwen. Er zijn nog genoeg bronnen, die aangeboord kunnen worden. Vooral voor de cacao cultuur zijn goede vooruitzich ten. Daar komt nog bij, dat wij alleen maar een politieke en geen economische afscheiding voorstaan, zo besloot de Minister dit gedeelte van zijn betoog. Eendrachtig volk. Krachtens een eeuwenoude traditie werken in Ambon Mo hammedanen en Christenen een drachtig samen. Ongeacht de godsdienst wordt schouder aan schouder tegen de overweldiger gestreden. Nimmer is het R.I.S. gelukt daarin verandering te brengen, want de Ambonnees voelt zich ongeacht zijn gods dienst, een rasechte zo'on van zijn eiland. Als bewijsvoering daarvoor vertelde de heer Lo kollo het enige dat men over zijn ontsnapping te horen kreeg dat j(ij de blokkade door broken heeft met een schip, dat bijna geheel bemand was met Mohammedanen. Ambon erkend! Niet zonder scherts vertelde Lokollo, dat Ambon erkend is door een Iers Graafschap Tho- mont, nog kleiner dan Lichten- stein of Monaco. Het doei van spr.'s reis is echter om te pro beren een driehoeksconferentie aanhangig te maken. Tot nu toe heeft de heer Lokollo echter *og geen contact opgenomen met de Nederlandse regering. Ambon, zo zeide hij tenslotte nog, heeft aan de Verenigde Naties aan geboden om 20.000 strijdbare mannen te leveren voor de strijd in Korea. Op voorwaarde ech ter, dat de Republiek Zuid- Molukken erkend zal worden. Het enige antwoord dat men echter heeft ontvangen is, dat hun schrijven het secretariaat van de V.N. heeft bereikt. PYROMAAN WEER IN ACTIE. In de vorige nacht is de politie te Amsterdam wederom vier maal gealarmeerd voor brandjes, die in auto's gesticht werden. Enkele maanden geleden was het gedurende verscheidene weken iedere nacht bijna het ge val. Een diepgaand onderzoek van de politie had toen tot gevolg dat de pyromaan zijn activiteit staakte. Hij schijnt thans weer moed te hebben. Automobilisten die hun wagen 's nachts buiten laten staan, worden ernstig aan geraden de auto goed te sluiten. De familiejuwelen van de cir cusfamilie Strassburger, die eni ge maanden geleden gestolen werden, zijn terecht. De Haagse recherche is er in geslaagd om de dief en een heler achter slct en grendel te zetten en de meeste sieraden op te spo ren. Toen de diefstal bekend werd, is een beschrijving van alle sie raden verspreid. Een Haagse op koper vond op een gegeven ogen blik een medaillon, dat bleek tot de vermiste collectie te behoren. De recherche zocht dengene, die dit medaillon had aangeboden en legde de hand op een 18-jarige jongeman uit een mallemolen. Aanvankelijk werd deze van he ling verdacht, doch het duurde niet lang of hij bekende zelf de diefstal te hebben gepleegd. Van B. is sinds zijn 12e jaar geregeld met de politie in conflict geweest. Als gevolg van zijn be kentenis is ook gearresteerd de 39-jarige heler J. van E., zonder bekende woon- of verblijfplaats. Het grootste deel van de collectie familiejuwelen werd bij hem ge vonden. Enig Belgisch geld, uat ook tot de buit van van B. be hoorde, is verdwenen. Dief en he- Ier zijn inmiddels voor de officier van justitie geleid. Dc schoenreparaties worden duurder. Verhoging van 15 nodig' geacht. De gezamenlijke Nederlandse schoenmakerspatroonsbonden hebben besloten de schoenrepa- ratieprijzen te verhogen. Dit be sluit is genomen in verband met de sterk verhoogde prijzen van alle grondstoffen. Een verhoging van 15 op alle schoenrepara ties achtten de bonden als nood zakelijk. De minister van financiën heeft medegedeeld, dat naar zijn stellige mening aan een verder gaande belastingverlaging niet kan worden gedacht en dat het de bedoeling is de noodregeling voor de gemeentefinanciën met twee jaar te verlengen. Hoge commissaris MeCloy's boodschap voor de dag van arbeid. Over de radio van de Ameri kaanse strijdkrachten in Duits land heeft hoge commissaris John McCloy gisteren ter gele genheid van de „dag van de ar beid" een boodschap gericht tot alle arbeiders ter wereld. Hij deed hierbij een beroep op hen om hun „vrijheden 'en rechten tegen de communistische bedrei ging te verdedigen". „Een der grootste machten, waarover de vrije wereld in haar verzet tegen de agressieve doel einden van het communisme kan bouwen", noemde McCloy de georganiseerde arbeidersbewe ging. In West-Duitsland, zo zeide de Amerikaanse hoge commissaris omvat deze meer dan vijf mil- lioen mannen en vrouwen in de niet-communistische vakverbon den. Hij achtte deze bonden alle steun waardig in hun strijd voor hun wettige doeleinden. TWEE DODEN BIJ AUTO BOTSING. Personenauto vloog met grote snelheid tegen Mack. De dekkledenfabrikant A. de Zwart uit Nieuwer-Amstel, die met- zijn echtgenote in een Citroën personenauto op de Rijksweg tussen Ede en Be Klomp reed, wilde in een bocht een voor hem rijdende luxe auto passeren. Van de andere kant naderde een uit Rotterdam naar Duitsland onderweg zijnde zware Mack-vrachtauto met aan hangwagen. De bestuurder van de Citroën heeft, volgens oog getuigen nog getracht door „snij den" een botsing te voorkomen. Hij slaagde daarin niet. Met een ontzettende klap vlogen de Citroën, die over de 100 km. reed, en de Mack tegen elkaar. De bestuurder en zijn vrouw werden 'gedood. BEWEEGLIJK FRONT IN KOREA. De Noordelijke strijdkrachten hebben Maandag' hun offensief tegen de drie hoeken van het front der Verenigde Naties voort gezet. Nadat Zondagavond de strijd aan beide zijden door stort regens korte tijd werd onderbroken, begonnen de noordelijken een zware aanval aan de Zuidkust, drongen op naar de noor delijke toegangen tot Taegoe en sneden aan de Oostkust de be langrijke weg tösscn Pohang en Taegoe af. De enige tegenaanval van de zijde der verbonden strijdkrach ten werd Maandagochtend ge meld uit de sector van de Ame rikaanse tweede divisie en de afdeling mariniers in de bocht van de Naktong. Zij rukten tot Dia km. op ten Zuidwesten en- Noordwesten van Jongsan. Maandagochtend namen de noordelijken het initiatief en rukten met een bataljon infante rie een ommuurde plaats, 5 km. ten noorden van Taboedong bin nen, dat nog geen 24 km van Taegoe ligt. Aan de Oostkust maakten de noordelijken belangrijke vorde ringen in hun opmars van Kigje uit. Zij veroverden Angang-Mi, een spoorweg- en wegenknoop punt 16 km. ten Westen van Pohang. De verdedigers van Pohang de Zuidkoreaanse zesde divisie staan ook van het noorden uit onder zware druk. De zwaarste aanval echter blijkt die tegen de door de Amerikaanse 25ste divisie ver dedigde linie aan dre Zuidkust te zijn. De noordelijken hebben daar hun nieuwe offensief ge richt op de zuidelijke flank van de divisie, die de Zuidwestelijke toegangsweg naar Masan be schermt. De plaatsvervangers der ministers van de Noord-Atlantische Raad hebben gisteren een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaren, dat de tot nog toe voorgestelde defensiemaatregelen der leden-regeringen onvoldoendde zijn en dat „verdere maat- regelingen en opofferingen, noodzakelijk zijn". Zij kwamen tot deze conclusie na het bestuderen van de rap porten der leden-regeringen. De Raad achtte de stappen, die deze regeringen thans nemen en de vastbeslotenheid tot het verste vigen van de verdediging van het Westen, die daaruit blijkt, echter bemoedigend. De Raad heeft plannen opge steld voor de uitvoering en fi nanciering van een voorrangs programma voor de productie en heeft aan de regeringen aanbe volen, onmiddellijk orders te plaatsen, zo groot mogelijk naar de bestaande productiecapaciteit, voor bepaalde soorten uitrusting, die de strijdkrachten het drin gendst nodig hebben en die voorzien zijn in het goedgekeurde defensieplan. Dit voorrangspro gramma zal worden opgenomen in toekomstige plannen op lange termijn voor de vervaardiging en financiering van militaire uit rusting, aldus het communiqué. De plaatsvervangers zijn met steun van de daartoe geschikte organen van het Nooratlantisch verdrag begonnen met de intense bestudering van de maatregelen"; die nodig zijn voor de verster king der militaire organisatie van het verdrag en voor een juiste verdeling der financiële lasten en het doelmatigst en zui nigst gebruik van de gezamen lijke middelen der 12 landen voor de verdediging van het Noordatlantisch gebied. 13 September komen de plaats vervangers weer te New York bijeen vóór de opening van de Noordatlantische Raad. Achter de linies. Geïnfiltreerde noordelijke groe pen waren Zondag tot meer dan 9 km. achter de Amerikaanse linies doorgedrongen, waar zij punten bereikten een goed eind ten Oosten van Masan. Reuters correspondent seinde Zondagavond Iaat, dat het front „helemaal door elkaar" lag, waarbij vriend en vijand elkaar zochten in stromende regen en volledige duisternis. Infanterietroepen van de Ame rikaanse tweede divisie en ma riniers hebben hun tegenaanval in het gebied van de bocht van de Naktong hervat op het meest critieke punt, daar waar de noordelijken een diepe wig in de linies der V.N. gedreven hadden. Maandagochtend bezet ten zij een bruggenhoofd van Boodschap van Prinses Wilhelmina. Op eerste jaarsdag te Leiden. In de Pieterskerk te Leiden wordt morgenochtend de eerste jaarsdag geopend. De Rector Magnificus der Leidse universiteit, prof. dr B. A. van Groningen, zal deze eerste jaarsdag, waarop men de toekom stige Leidse student een eerste impressie hoopt te geven van de diverse aspecten der universiteit, met een openingswoord inleiden. Hierna zal een boodschap, waarmee H.K.H. Prinses Wilhel mina zich^icht tot de aankomen- studenten aan de Leidse univer siteit, worden uitgesproken door de praeses van de Christen Stu dentenraad te Leiden. Deze bood schap werd door de Prinses ge schreven op verzoek van dé Christen Studenten Raad. Zij roept hierin de toekomstige academieburgers dringend op me de te werken aan geestelijke ver dieping en vernieuwing van de mensheid. Na afloop van deze bijeenkomst waar alle aankomende civeS der universiteit verwacht worden, zal deze boodschap aan alle aanwezi ge toekomstige studenten worden uitgereikt. Engelsman wil Het Kanaal over wandelen. Wheatcroft, een 54-jarige Lon- dense electricien, maakt „wan- delihgen" in de Theems. Hij ver plaatst zich verticaal door het water, waarbij hij alleen zijn benen gebruikt, op de wijze, zo zegt hij, alsof men een trap op loopt. Het zou de helft minder energie kosten als zwemmen. Na zijn laatste „wandeling" van 9 uur in de Theems ver klaarde Wheatcroft, dat hij mor gen zal proberen van Griz Nez af Het Kanaal over te lopen. Hij verwacht 30 uur nodig te hebben. ongeveer 19 km. diep en 32 km. breed in het gebied van Jongsan met onderdelen van drie infan teriedivisies en pantsereenheden. De mariniers drongen hen Zon dag 1,6 km. terug in verbitterde gevechten. Maandagochtend had- dep de mariniers zich stevig in gegraven op drie met kreupel hout begroeide heuvelkammen. De toestand is nog zeer be wegelijk. Ten Zuiden van Angang-Mi zijn de Noord-Koreanen bijna tot Kjongdjoe doorgedrongen, het belangrijke weg- en spoor wegknooppunt, van waaruit wegen leiden naar Pohang, Tae goe en Poesan. Het wijst er op, dat het nu om Pohang gaat. BELGISCHE DC-4 VOOR KOREA. België zal een tweede DC-4 ter beschikking stellen van het opperbevel der V.N. in Korea. Het toestel is met een tweekop pige bemanning gisteren naar New-York vertrokken. Het zal gebruikt worden voor het ver voer van troepen naar het Ko reaanse front. Open brief van generaal Kruis. WAAROM LICHTING 1949 WEER ONDER DE WAPENEN MOET. Alle dienstplichtigen van de lichting 1949-II, die tegen 2 Oc tober a.s. opnieuw onder cle wapenen moeten komen, ontvangen tegelijk met hun oproeping een gedrukte brief, getekend door generaal mr H. J. Kruis, welke brief beoogt een nadere verkla ring te geven van de redenen voor de te hunnen aanzien ge nomen maatregel. Een soortgelijke uiteenzetting zal worden gegeven aan de dienstplichtigen van de lichting 1949-11, die in dienst zijn geble ven en na 1 October onder de wapenen worden gehouden. een ernstige en acute bedreiging van de vrede stelde. De mogelijkheid van zo'n plot seling ernstig incident was wel voorzien, maar zolang er geen onmiddellijke bedreiging van onze veiligheid was; moesten wij proberen de economische op bouw niet te verstoren door te veel aan de defensie uit te geven. Korea heeft nu tot dat for ceren gedwongen. Korea en al wat sindsdien daaromheen is gebeurd, heeft eenvoudig de weegschaal naar de veiligheids kant gedrukt en ons gedwongen van de geleidelijke opbouw van het leger een geforceerde te maken. En daarom maakt Neder land op korte termijn drie divi sies mobilisabel". „Velen van u zullen het be richt, dat u op 2 Octobera.s. opnieuw in dienst moet komen, met een gevoel van zacht ge zegd teleurstelling hebben ontvangen", zo staat er in de brief. „De regering is er zich vol komen van bewust geweest, dat zij u een groot persoonlijk offer moest vragen, toen zij moest beslissen u niettemin terug te roepen. Maar dit medeleven van de regering zal u niet over uw gevoel van teleurstelling heen kunnen helpen, u zult willen weten waaróm de regering dit besluit moest nemen. Als u de noodzaak daarvan kunt zien, zai de teleurstelling gemakkelijker te dragen zijn. Toen in Maart j.l. het besluit werd genomen u begin April, na pas zes maanden dienst, met groot verlof te zenden, was dat omdat de toestand in Indonesië nog zo was, dat voor eventuele uitzending daar heen een leger op de been gehouden moest worden. Door het wegvallen van de taak in Indonesië moest nu wor den overgegaan naar de taak, die wij in gealliëerd verband had den gekregen door de Westerse Unie en het Atlantisch Pact. Voor die omschakeling hadden wij niet terstond de instructeurs ter beschikking, noch het wapen, en ander materiaal", zo schrijft generaal Kruis. „Wij hadden de keus of u in dienst te houden, zonder dat wij u voor de nieuwe taak behoor lijk konden gaan oefenen, of u met groot verlof te zenden en intussen met man en macht te werken aan de omschakeling van de instructeurs. Wij kozen het laatste, het andere zou hebben betekend verspilling van uw tijd en vertraging van het proces van omschakeling. Korea de oorzaak. Toen wij u lieten gaan, hoop ten wij, dat het niet nodig zou zijn u later nog eens terug te roepen, anders dan voor korte herhalingsoefeningen. Die hoop is de bodem ingeslagen door de oorlog op Korea, die ons voor Hamsterwoede op de apen overgeslagen. Gistermorgen heerste er op schudding op dé apenrots in diergaarde Blijdorp. Ofschoon de sprong naar de muur, die de tuin van de openbare weg scheidt en die al enkele malen flink was verhoogd, een levens gevaarlijke onderneming scheen was een rhesusaap, 'n volwassen mannetje, erin ge slaagd de toer te volbrengen. Hij verdween zonder adres achter te laten en men zag de broederen en zusteren op de rots al samenscholen en de in druk wekken, alsof er' onder elkaar zwaar geroddeld werd over wat de mensen „een slip pertje" noemen. Na enkele uren keerde de vluchteling echter eigener beweging terug, zij het met iets onder de arm. Het was een pakje margarine, dat nu vermoedelijk uit een of andere keuken wordt vermist. De apengemeente had ten on rechte het ergste gedacht, want nu bleek, dat de rhesus doodgewoon aan het hamsteren was geslagen. Het geroddel veranderde in jaloezie, doch de rasgenoen lieten geen kans ongebruikt om ook een lik machtig te worden. Vakgroep sigarettenindustrie protesteert tegen verhoging. Door het tegenwoordige stel sel van belastingen op rookarti kelen wordt de sigarettenindu strie relatief veel zwaarder ge troffen bij een prijsstijging dan de sigaren- en kerftabakindu strie. Zoals bekend, is onlangs een wetsontwerp ingediend waarbij de omzetbelasting ge- wijizd wordt in het voordeel van de sigarenindustrie. De hierdoor ontstane vermindering van de belastingopbrengst zal, volgens dit ontwerp, gecompenseerd worden door een verhoging van de omzetbelasting met 6 pet op sigaretten, duurder dan f0.70 per 20 stuks. De vakgroep siga rettenindustrie heeft hiertegen met kracht geprotesteerd. Ernstig verkeersongeval te Rotterdam. De 44-jarige M. Reedijk-Keizer uit Heinenoord is te Rotterdam aan de Dordtsestraatweg het slachtoffer geworden van een au to-ongeval. De 39-jarige koopman C. Duer- meijer uit Barendrecht wilde met zijn auto enige wielrijders passe ren. Van de tegenovergestelde richting zag hij een auto naderen en hij remde. De wagen slipte echter en hij reed met een snel heid van ongeveer veertig km tegen de auto, die bestuurd werd door de 46-jarige fabriWKt G. Z, Reedijk. Zijn vrouw sloeg met het hoofd tegen de voorruit en werd ernstig aan de hals gewond. Zij werd naar het Zuiderziekenhuis overgebracht," waar zij bij aan komst bleek te zijn overleden. De fabrikant werd aan het gelaat gewond en de koopman uit Ba rendrecht moest met een hoofd wond in het Zuiderziekenhuis worden opgenomen. Schoonzoon in spé wilde goede beurt maken. In een rijwielstalling te Den Haag kwam een klant tot de ont dekking, dat hem f500,ont stolen waren. De Haagse recher che verdacht al vrij spoedig da 20-jarige rijwielhersteller J. M. B. Bewijzen kreeg men eerst in handen, toen bleek, dat B. op naam van zijn a.s. schoonvader een personenauto voor veertien dagen had gehuurd. Dit kon hij, gezien zijn inkomen, onmogelijk betalen. Zaterdag is de rijwielhersteller met de auto in Tiel aangehouden, Hij was met zijn a.s. schoonfami lie uit toeren om haar een pretje te bezorgen en een goede indruk te maken. Zijn a.s. schoonouders en zijn meisje wisten niets van de dief stal af. B. is in verzekerde bewa ring gesteld. De auto, waarin in middels door een aanrijding een flinke deuk was gekomen, is aan de eigenaar terug gegeven. Pogingen om Firefly te bergen wegens slecht weer gestaakt. De pogingen om de Firefly, die bij Kijkduin in zee stortte, te ber gen, zijn wegens het slechts weer voorlopig gestaakt. Het lijk van de piloot, W. van de Born, is nog niet gevonden. In de staat New-York is een vliegtuig neergestort waarbij 12 vacantiegangers om het leven kwamen en 11 werden gewond. Een taifoen in West-Japan heeft minstens 250 personen het leven gekost en meer dan 240.000 mensen dakloos gemaakt. In België staat momenteel ruim 10 van de beroepsbevolking als werkloos ingeschreven.^— Al vaak hebben wij ons afgevraagd wie de tram heeft uitgevonden; maar nu weten we het: 70 jaar geleden heeft de Rus Pirotsky de tram uitgevonden en ge bouwd, aldus radio Moskou. Dinsdagavond 5 Sept. wordt te Amsterdam het troepenschip „Cameronia"' verwacht. Ontsche ping de volgende morgen om 8 uur. 1 Sept. is de „Fair Sea" uit Tandjong Priok vertrokken met 1547 passagiers waarvan 129 baby's. Prins Bernhard zal 15 September te Amsterdam in het Kon. Paleis aan 160 Nederlan ders onderscheidingen uitreiken voor daden van moed sedert 1940. Te Naarden is het vijf jarig jongetje van de fam. Vuyst onder een aanhangwagen geko men en gedood. Op de Rijks weg bij Abbekerk (N.H.) is de 63-jarige motorrijder A. Rave uit Rotterdam tegen een truck ge botst en op slag gedood. Belgische congressisten bezochten Zeeuwsch- Vlaanderen, Een zestigtal deelnemers aan het 30e jaarcongres van de Bel gische Federatie der meester schilders en sierschilders, dat te Gent is gehouden, onder wie zich ook een aantal afgevaardigden der Nederlandse schilders- patroons bevond, Dracht gisteren een bezoek aan Terneuzen, waar, na bezichtiging van de stad en de sluiswerken, de lunch werd gebruikt. Na* afloop hiervan werd door het gezelschap nog een rondrit per autobus door Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt, waarna de terugreis naar Gent werd aanvaard. BEVRIJDINGSVUUR NAAR NIJMEGEN. Woensdag 20 September a.s. zullen estafettelopers en wielren ners het overwinningsvuur uit Bayeux van Eindhoven naar Nij megen overbrengen langs de his torische corridor. Uit andere plaatsen zal men later weer naar Nijmegen gaan om bij de overwinningszuil nabij de Waalbrug het vuur aan te steken. GEEN RANTSOENERING IN BELGIË. Hoewel op het ogenblik in België wordt overgegaan tot het drukken van rantsoeneringskaar- ten, betekent dit geenszins, dat opnieuw een rantsoenering zal worden ingevoerd in België. Het drukken der kaarten geschiedt slechts in verband met de ge spannen toestand op internatio naal gebied. Aldus zou de Bel gische minister van economische zaken verklaard hebben. Gondelvaart te Vlissingen. Zaterdagmiddag zal de Vlis- singse Watersportvereniging „Schelde" ter gelegenheid van de Koninklijke goedkeuring van de Statuten een gondelvaart in het Kanaal door Walcheren or ganiseren. Er zal vanaf de Keer sluis via de Houtkade naar de le Binnenhaven gevaren wor den. 's Avonds zai deze route gevaren worden met verlichte scheepjes. Post voor troepenschip „Goya". Post bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen aan boord van het troepenschjp Goya", welke in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 7 September a.s. in Nederland worden ter post bezorgd. DE BILT ZEGT: geldig tot Weersverwachting, vanavond: Weinig verandering. Over het algemeen veel bewol king met eerst later op de dag plaatselijk enige regen of mot regen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1