V.'N. Strijdkrachten weerstaan Noord koreaans offensief NIEUWS Zeeuwse wateren verbergen nog duizenden hectaren goede grond EERSTE BENELUXRONDE UITSTEKEND GESLAAGD Ruim 2500 Reservisten detileeruen voor de Prins Grootste deel van verloren terrein heroverd Perfecte organisatie van ..Scheldegouwen' SNIPPER Y.Z.O.S. te Yerseke lierdaciit 55 jarig bestaan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Strjjd in Korea geen aanleiding tot oorlog Congres van de Ned. Vereniging voor landaanwinning Landdag Steun Wettig Gezag was méér dan een ontmoeting Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstetr. 90 Tel. 2438, oy geen gehoor 2970, 243b of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat. Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 165S Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 4 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A, v. d. «iel, Tholen, Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.57 u., onder 19.17 u. Maan op 22.34 u., onder 16.13 u. Hoogwater op Dinsdag 5 Sept.: Vlissingen: 7.25 u. 1.32 m., 19.52 u. 1.22 m. Terneuzen: 7.46 u. 1.53 m., 20.13 u. 1.41 m. Wemeldinge: 8.48 u. 1.29 m„ 21.11 u. 1.22 m. Zierikzee: 8.28 u. 1.12 m., 20.54 u. 1.06 m. NIEUWE AANVAL LEVERT NIET HET GEWENSTE RESULTAAT. Het Vrijdag ingezette grote Noordkoreaanse offensief heeft niet het gewenste resultaat gehad. Wei werden aanvankelijk de strijdkrachten der Verenigde Naties teruggeslagen en werd de plaats Jongsan, 32 kilometer ten Noorden van Masan ver overd, doch Zaterdag hadden de verdedigers nagenoeg al het ver loren terrein en tevens Jongsan heroverd. Gisteren hebben de Noordelijken hun algemeen offensief aan het westelijk front voortgezet, maar gezegd kan worden, dat de toestand aan het westelijk front zich begint te stabiliseren. toont de propaganda van de V.N. met strooibiljetten en radiouitzendingen steeds meer uitwerking ondank? de „commu nistische terreur eri intimidatie". zonder veel moeite aankonden, waargenomen, aldus het rapport hetgeen mogelijk wyst op re- crutering van Koreanen uit Zuid-Oost-Mandjoerije". De Z.- koreaanse troepen toonden doorzettingsvermogen en dap perheid" en steeds meer „tac tische behendigheid en manoe- vreerbaarheid. Het aantal gevan gengenomen Noord-Koreanen bedroeg in de eerste helft van Augustus 464, het totaal 719. De noordelijken hernieuwden Zondag hun krachtige aanval op de toegangsweg naar Poesan. Hier drongen zij op verschillen de punten door het 48 km. bre de front der Amerikanen. De ernstigste penetratie geschiedde aan de rechterflank der Ameri kanen, daar waar de Nam en de Naktong samenstromen. Volgens berichten is de zware strijd in de Noordwesthoek van de verdedigingsmuur der V.N. in Korea voor de Zuid-Korea- nen gevaarlijker geworden, nu zich kleine groepen noordelijken binnen 15 km. van Taegoe be vinden. Op het voornaamste Westelijke front waren de noordelijken bij na 5 km. opgetrokken van hun bruggenhoofd aan de Naktong In het communiqué van Mac- Arthur wordt opgemerkt, dat de tegenstander zyn aanvallen voortzet, doch op beperkte schaal. Er werd geen terrein meer verloren, kleine groepen en eenheden van de verbonden strijdkrachten, die door de hevig heid van vijandelijke aanvallen werden afgesneden, hebben zich weer bij hun onderdelen ge voegd. Vijandelijke „zakken" worden ingesnoerd en kleine vijandelijke groepen, die naar hun linies pogen terug te trek ken, aangevallen en verstrooid door de geallieerde troepen. De Amerikaanse tweede divi sie heeft haar positie geconso lideerd en onderneemt thans aanvallen op vijandelijke pene traties en „zakken" in het ge- bied ten Westen van Jongsan, in poging om haar oorspron kelijke stellingen te heroveren. In deze sector duren de hevige gevechten voort meer effect. Ook de V.N.-luchtmacht neemt toe in sterkte en sorteert steeds meer effect, in het bijzonder voor wat betreft de bombarde mentstoestellen. Eveneens ver in de verder gelegen gebieden van Noord-Korea is een grote troepenconcentratie by de grens ONDER TRACTOR GERAAKT. Zaterdagmorgen raakte aan de hoge dijk te Rilland een trac tor, bespannen met een ploeg, in de diepe sloot. De bestuurder, J. v. d. Dorpel te Bath, geraakte onder de tractor bekneld. Op zijn hulpgeroep kwamen enige landarbeiders toegeschoten, die hem uit zijn netelige positie ver losten. De inmiddels ontboden geneesheer liet de patiënt, die hevige pijnen had, naar zijn wo ning vervoeren. Later op de dag is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Zijn toestand was gisteravond bevredigend. Nieuwe kanaalbrug te Middelburg gemonteerd. Nadat Vrijdagavond de nieu we draaibrug over het kanaal te Middelburg was gearriveerd tezamen met de bokken „Arend" en „Condor" van v. d. Taks Bergingsbedrijf, is Zaterdagmor gen om acht uur een begin ge maakt met het monteren van de brug. Een en ander ging zeer vlot in z'n werk en de beide bok ken hadden weinig moeite met het 240.000 kg. wegende gevaar te. Om half tien was alles reeds zover gevorderd, dat men kon proefdraaien, hetgeen eveneens vrij vlot verliep. Om half elf waren de werkzaamheden der montage zo goed als afgelopen. De mannen van de Rijkswater staat en v. d. Taks Bergings bedrijf hebben weer eens ge toond, dat zij ook dit werk Herv. Gemeente te Middel burg heeft nieuwe jeugd leidster. In de avonddienst, die giste ren o.l.v. ds A. de Vries in de Oostkerk werd gehouden, is de nieuwe jeugdleidster der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg kerkelijk bij deze gemeente in geleid. Voor deze bevestiging bestaat sedert enige jaren een officiëel formulier waarvan ge bruik werd gemaakt. Na de zegen zong de gemeente de nieuwe jeugdleidster, Wika H. Schruyer, toe Gez. 104 vers 4. Voor de bevestiging sprak de predikant de scheidende jeugdleidster Wika C. L. Loggere, toe. Hij dankte haar namens kerkeraad en gemeente voor hetgeen zij in de VA jaar, dat zij te Middel burg heeft gewerkt, in het be lang van het jeugdwerk heeft gedaan. Vanavond zal door de Herv. Jeugdraad aan allen ,die dit wensen, gelegenheid worden gegeven om afscheid van Wika Loggere te nemen. Hiertoe wordt om acht uur een byeen- President Truman heeft ver klaard, dat de strijd op Korea zich niet tot een „algemene oor log" zal ontwikkelen tenzij de communisten andere legers en regeringen in de stryd storten. De president, die aan het land en de wereld verslag uitbracht over de gebeurtenissen op Ko rea, verklaarde, dat de rode in vasie op het schiereiland zijn hoogtepunt bereikt heeft. De taak, die overblijft, is deze in vasie te vernietigen. „Hitier en de Japanse gene raals hebben tien jaar geleden die fout gemaakt", aldus Tru man. „Laten eventuele agressors thans niet dezelfde vergissing maken." DODELIJK ONGEVAL TE ZIERIKZEE. Te Zierikzee is het 2-jarig dochtertje van de heer J. A. v. d Schee van een draaiorgel afge vallen toen de wagen zich in beweging zette. De kleine moest naar het ziekenhuis vervoerd worden, waar ze na aankomst is overleden. Het zilveren jubileum van de heer van Everdingen te Vlissingen. Zoals gemeld heeft de heer K. van Everdingen te Vlissingen Zaterdag zijn 25-jarig jubileum bij de S.H.V. herdacht. Zaterdag avond werd in het Concert gebouw een feestavond gegeven voor genodigden. De avond werd geopend door de heer Meys uit Rotterdam, terwijl de heer Moll van Charante een dankwoord sprak tot de directie. De heer komst gehouden in het C.J.M.V.- van Everdingen dankte nog voor gebouw. de belangstelling. Twee Zeeuwse autoriteiten, de heren C. Hamelink, lid van Ged. Staten en ir M. de Vink, directeur der Prov. Planologi sche Dienst, hebben Zaterdagmiddag op het congres van de Ned. Ver. voor Landaanwinning, dat in het Schuttershof te Middel burg werd gehouden, met klemgepleit voor spoedige inpolde ringen van diverse delen der provincie. Zowel het Drle-eilan- denplan als nog grootser plannen, zoals afdamming der Wester- Schelde en kanalisatie hiervan, werden uiteen gezet en vonden bij de aanwezigen grote mate van instemming. de In 1925 werd van uit Engeland Zaterdagmorgëh werden congressisten in Hotel „De Ko renbeurs" te Goes door ir A. Plate te Oegstgeest, die jhr O. G. A. van Lith de Jeude ver ving, verwelkomd. Het gemeen tebestuur van Goes was bij deze verwelkoming aanwezig. Boven dien was er de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer H. D. Louwes. Vorig jaar was een zomer- excursie naar de Biesbosch ge houden, dit jaar stond de vol tooide inpoldering van het Zuid- Sloe in het middelpunt van de belangstelling. Nadat in „De Ko renbeurs" de koffie was gebruikt werd o.Lv. de heer K. Dekker een bezoek gebracht aan deze inpoldering, waarna men naar Middelburg vertrok, waar de vergadering werd gehouden. DE SLOEPOLDER. Als eerste spreker voerde daar ir A. G. Verhoeven, hoofd ingenieur-directeur van de Rijks waterstaat te 's-Gravenhage, het woord, die een overzicht gaf van het ontstaan van het Zuid-Sloe en zei, dat de schorren tot 1924 zeer langzaam groeiden. Deze aanwas werd in dat jaar met een aarden dam afgesloten. SPORTIEVE DRIELANDENRIT VAN 1100 km. Zeeuwen sloegen goed figuur te Dordrecht. (Van een eigen verslaggever.) Meer Uau 2500 reservisten hebben Zaterdag deelgenomen aan dc Landdag van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag te Dordrecht. Deze landdag, uitgeschreven voor de vrijwilligers van dc Nationale Reserve, de Reserve-Grensbewaking, de Keserve- Rijkspolitie, de Reserve-Gemeen tepolitie en het Alg. Vrijwilli- gersdepot, kan als uitstekend geslaagd worden beschouwd. Voor al het middagprogramma betekende, mede door de aanwezigheid van Z. K. H. Prins Bernhard, voor deelnemers en toeschouwers meer dan een ontmoeting. Het was een roep tot het Neder landse volk- VROEG APPèL VOOR DE ZEEUWEN. Uit Zeeland vertrokken meer dan honderd vrijwilligers naar Dordrecht. Het was voor hen vroeg appèl. Reeds om vijf uur stonden zij op de Grote Markt te Goes aangetreden, vanwaar zy met militaire vrachtwagens werden vervoerd om enkele uren later op het met bloemen en spandoeken versierde sport veld te arriveren. De mannen van de reserve-politie maakten de reis met bussen. De Landdag, die uitgeschre ven was door het Gewest Zuid- Holland-Oost, met medewerking van de gewesten Zuid-Holland- West en -Noord-Oost, 's-Gra venhage en Rotterdam, West- Brabant en Zeeland werd ge opend door de voorzitter van het Gewest Zuid-Holland, de heer J. Jansen Manenschijn, lid van G.S. Hij hield een rede over de betekenis van de Landdag. In de aanwezigheid van de dui zenden genodigden zag hij het bewijs, dat het streven van S.W.G.. steeds meer steun ver krijgt. De deelname aan de Landdag noemde hij, in vergelijking tot het gehele volk nog klein. Hij hoopte echter, dat er een roep vanuit zal gaan om, onder Gods zegen, zich aaneen te sluiten voor het hoogste goed, dat we bezitten: de vrijheid van ons volk. In dit verband wees hij op de eerste Statenvergadering 'n 1572 te Dordrecht werd gehouden en waaruit de repu- ™r"keebdorenVrye Nederlanden Hoedekenskerke won eerste prijs. Na deze opening namen de vrijwilligers deel aan excersitie- wedstryden. ya" het district Zeeland won het Verband Hoedekenskerke de eerste prijs (gouden medaille), het oefenverband Goes de twee- Vi?re5 medaüle) en het oefenverband van „De Schelde" te Vlissingen de derde prijs (bronzen medaille). Na afloop van de beslissings wedstrijd van de militaire voet balcompetities tussen district Zuid en Noord, die met een klein verschil in kracht door Zuid met 10 werd gewonnen, reikte ko lonel J. Termaten, inspecteur der Nationale Reserve, de prijzen uit. Vervolgens werden de geno digden naar het Dordtse stad huis gebracht waar zij werden ontvangen door het gemeente bestuur. Loco-burgemeester H. van Es sprak hier een welkom. Het middagprogramma. Even na twee uur gleed de wagen van Prins Bernhard het Sportpark op, de Prinselijke standaard rees statig aan een der vlaggemasten en een trom petsignaal, gegeven door Oranje- Gardisten, verkondigde zijn komst. Na het spelen van het Wil helmus sprak de heer Jansen nogmaals een begroetingswoord, waarna de Minister-president, dr W. Drees, die inmiddels ooit was verschenen, een rede uit sprak, waarin hij onder meer concludeerde, dat het houden van de Landdag de bereidheid bewijst, om een offer te bren gen voor de rechten van ons volk. Dr Drees zeide verder nog, De eerste Beneluxronde, georganiseerd door de Motorclub „Scheldegouwen", behoort tot het verleden. Alle deelnemers, die •Wij spraken, noemden haar uitstekend geslaagd en waren vast van plan het volgende jaar weer mee te doen. De rit (een kleine 1100 km), op zichzelf niet zo enorm zwaar, stelde toch behoorlijke eisen aan de 110 motorrijders en automobilisten. Er waren geen uitvallers en ongeluken zijn er niet gebeurd. De stemming was uitstekend en er is sportief gereden. „Scheldegouwen" heeft ge toond te weten, wat organiseren Is. Het was perfect. De enkele kleine onvolkomenheden, zoals de verkeerde plaatsing van pij len onder Amersfoort, een ver keerd uitgezette route na Spa, wat teveel gezoek van sommige deelnemers in Brussel, dat wa ren wel de enige kinderziekten van deze eerste ronde. Op de toegangswegen tot de Belgische en Luxemburgse plaatsen waren grote witte pijlen geschilderd en aan de wegkanten hingen tal van pijltjes, terwijl bovendien op de meeste plaatsen gendar merie stond om de route aan te geven. De Belgische zowel als de Luxemburgse sportvrienden met hun collega's van de Neder landse clubs, hebben alle moge lijke medewerking gegeven. NAAR BELGIË. In de loop van Vrijdag- op Zaterdagnacht startten alle deel nemers en deelneemsters uit Maastricht. Bij Eijsden werd de grens gepasseerd en in Visé was de eerste Belgische controlepost. De kopgroep was er al voor half vier, terwijl de post om vier uur pas zou opengaan. Dat was dus een tegenvaller. De controleur werd echter uit zijn bed gebeld en na enige tijd was de nog wat slaperige man aanwezig. In Dison was de volgende controle. In het holst van de nacht arriveerden de rijders en zij kregen een „tas kaffee" voor gezet, die alle slaap uit de ogen verdreef. Na Eupen was Spa als controlehalte aangewezen. Een juweel van een stad, omzoomd door een krans van groene ber gen, blinkend in de vroege morgenzon. DE ARDENNENR1T. Maar voordat Spa werd be reikt had men al een niet ge makkelijk traject achter de rug. Want in de Ardennen overviel de mist, in heviger mate dan na Visé, de deelnemers. Dat was ons wettig, constitutioneel en democratisch gezag. Hier duldt de grond geen dwinglandij, Waar vrijheid eeuwen stond!, zo besloot dr Drees zijn rede. Vervolgens werd een défilé ge houden. Op het speciaal hiervoor opgestelde platform stonden be halve de Prins, de Staatssecre taris van Oorlog, mr W. H. Fockema Andrae, generaal mr H. J. Kruis en de adjudanten van de Prins en de generaal. - .w. of Onder leiding van luitenant dat de huidige gevaren een dub- kolonel L. H. Mulder districts bei karakter riraeen- er i» commandant voor Zui'd-Holland- bel karakter dragen: er is een oorlogsdreiging en daarnaast wordt er actie gevoerd, die tracht verwarring te scheppen. Ons volk moet daarom naar binnen en naar buiten weer baar zijn! Na waarderende woorden te hebben gewijd aan de vrijwilli gers voor Korea, ging de mi- ni.it er-president voort: Boven alle organisatorische maatrege len uit gaat de geest, die in ons and leeft. Wij moeten zorgen, ïmL ln Nederland goed is te en en ook in grote armoede onze V1'ijheid verde digen. Wy moeten palstaan voor Noord der Nationale Reserve, paradeerden de deelnemers aan de Landdag. Ter opluistering waren enkele militaire muziek corpsen aanwezig, onder welke de drumband van de Reserve. De middag werd verder ge vuld met vendelzwaaien, optre den van de muziekgroepen der Oranje Garde, demonstraties in zelfverdediging van de reservis ten, velddemonstraties, een con- cours-hippique en een mars door de stad. De dag werd besloten met vendelzwaaien, een film voorstelling, een taptoe en een vuurwerk. erg jammer. Want nu kon men maar weinig geniéten van dit enige landschap, waarin de wegen (soms met een dek van macadam, vooral voor de motor rijders niet zo prettig) in ontel bare haarspeldbochten zich berg op, berg af slingerden. Slechts nu en dan, als de mist even iets dunner werd, kon men een blik werpen in de ontzaggelijke dalen waar, als poppehuisjes op een groot groen tapijt, de dorpjes lagen en waar als gloeiwormpjes de lampen van straat- en huis- verlichting nog flikkerden. LUXEMBURG. Na Spa kwam Stavelot. Na de controle hier ging het over de Luxemburgse grens op de stad Luxemburg aan, waar op de Place de la Constitution in een restaurant de tweede hoofd controlepost was gevestigd. Door de talrijke armoedige dorpjes van het schilderachtige Luxem burg, waar soms bijna onwerke lijke vergezichten aan de einder opdoemden, werd de stad be reikt. Hier hadden de meeste deelnemers tijd even hun benen te strekken, een kop koffie te gebruiken en zich te verfrissen na de lange nacht, waarin prac- tisch, niet geslapen kon worden. NAAR BRUSSEL. Na Luxemburg Arlon. De Bel gische sportvrienden hadden er hier extra werk van gemaakt. Bij het begin van de plaats hing een groot spandoek met de woorden „Welkom aan onze Be- nelux-sportvrienden". Iedere deelnemers ontving hier een sou venir in de vorm van een klei ne plaquette met de naam van de motorclub. Marche was de volgende controlehalte. Daarna Dinant. En toen op weg naar Namen. Voor een groot deel langs de Maas en aan de andere kant de gigantische rotsgevaar ten. Een tocht om nooit te ver geten! Voor Brussel nog één con trolepost, n.l. te Waveren. Hier dronken de rijders en rijdsters koffie (steeds maar weer koffie, die best wasl) uit halve liter kommen, maar zij smaakte er niet minder om. Toen Brussel met de hoofdcontrolepost aan de Marche aux Pores in „Au che- val Maria". Een onenigheid tus sen de bestuursleden van de ontvangende motorclub en de politie over de parkeerplaats der voertuigen vermocht de goede stemming niet te bederven. In Meehelen en Antwerpen waren weer gewone controleposten en toen brak het laatste deel van de ronde aan: AntwerpenMid delburg met een kort oponthoud aan de grens by Putte en een laatste controle in Hotel „Nieuw- Goes" te Goes. Om even over acht kwam de eerste groep binnen, na de fees telijk verlichte Beatrixbrug te zijn gepasseerd. Deze groep be stond uit auto's en één motor rijder, n.l. de heer R. v. d. Velde uit Middelburg, die, hoewel hij drie maal met pech te kampen had gehad, toch kans had gezien als eerste aan te komen. Toen kwamen langzamerhand meer auto's en motoren binnen. We zagen o.a. mevrouw van Leeu wenDrost uit Middelburg haar auto, waarmede ze geheel alleen de tocht had uitgereden. Ze ontving bloemen. De Belgen werden hartelijk verwelkomd door de heer en mevr. Stienlet en de voorzitter van de commissie van ontvangst, mr Kurtz, sprak de Zuiderburen in het Frans toe. Ook zij waren vol lof over de prachtige ronde. Een pracht prestatie leverde ook een 68-jarige Belg uit Spa, die op zijn motor de tocht volbracht. NOG MEER PRESTATIES. Er zijn nog meer goede pres taties geleverd. Daar was het echtpaar Lambrechts uit Weert, dat de tocht op een scooter vol bracht. Deze motortjes halen, zo vertelde ons de heer Lambrechts, een snelheid van 65 a 70 km. Zijn vrouw, die nog geheel fit was, had de 1100 km meegereden op een kleine duo, zonder enige steun. Verder waren er nog twee Nederlanders, die de tocht reden op een motor van 98 cc. De éne was van na de oorlog, de andere reed op een motor uit 1937. Een équipe van de COAK, n.l. de heren Knol en Goeman, reed de ronde ook uit. Verder was er nog een drietal deelnemers, dat in Limburg van het goede pad was afgeweken en in Duits land was terecht gekomen. Toch zagen ze nog kans op tijd in Middelburg te arriveren. Tot de autoriteiten, die in de loop van de avond een kijkje kwamen nemen, behoorden de Griffier der Staten, dr B. D. H. Tellegen en de burgemeester, mr dr N. Bolkestein, die ook de bekers uitreikte. „Achilles" maakte in het be gin van de avond een muzikale wandeling door de stad en „Ex celsior" concerteerde, o.l.v. de heer J. J. Laeroes, van half negen tot half elf op de Dam. (Zie vervolg pag. 3.1 spartinagras overgebracht, waar van 25.000 plantjes in het Zuid- Sloe werden uitgezet. Het is aan deze grassoort te danken, dat de inpoldering met 10 jaar werd vervroegd. In 1937/'38 werd in poldering overwogen, doch de aanslibbing was toen nog on voldoende. Onder Duitse druk werd in 1942 een plan tot in poldering ontworpen, doch nim mer uitgevoerd. Na de oorlog kwamen de plannen opnieuw ter tafel en na enige wijzigingen, o.m. door opneming van een kortere dijk in het plan, werd tot uitvoering van de inpolde ring overgegaan. De kosten hier van bedroegen f 1.700.000. Ir Verhoeven noemde de grondstructuur een van de bes te,- die er te vinden is, n.l. met een kleilaag van 1,6 m. Na een uitvoerig overzicht van de werk zaamheden, die met de inpolde ring gepaard gingen, te hebben gegeven, deelde hij tenslotte mede, dat in Augustus koolzaad werd ingezaaid en dat binnen,- kort door een passende beplan ting de polder aanzienlijk zal worden verfraaid. Deze lezing werd toegelicht met tal van foto's en tekeningen, die wer den geprojecteerd. SOC. ECONOMISCHE ASPECTEN. Ir de Vink sprak hierna over „Sociaal-economische aspecten van de inpoldering in Zeeland. Als drijfveren om tot inpolde ring te komen, noemde hij het winnen van landbouwgrond, de landhonger, het verkeer, de be strijding der werkloosheid, be strijding der verzilting en de vermindering van onderhoud van de zeedijken. Overal in Nederland is gebrek aan ruimte, zo zei ir de Vink, maar in Zeeland is nog ruimte genoeg. Hij toonde aan, dat door inpoldering van het 2e deel van het Zuid-Sloe, de Braakman, land van Saeftinge, bij Ossen- drecht, Noord-Sloe en Heem- slikken ongeveer 6000 ha. land zou worden gewonnen. Tot 1962, zo becijferde hij, zal het aantal landbouwjongeren met 813 per jaar toenemen. Daarvan vloeit 40 af en 427 zijn nodig ter vervanging van ouderen. Het jaarlijks overschot bedraagt dan 61, waarvoor men 305 ha. per jaar aan nieuw land nodig heeft. Houdt men nog rekening met de oppervlakte, die jaarlijks nodig is voor wo ningbouw, dan moet men 360 ha. per jaar inpolderen. Bij ver wezenlijking van inpoldering der genoemde 6000 ha. zou men nog 14 jaar voor uit kunnen, waar bij echter nog geen rekening is gehouden met de sanering der kleine bedrijven. Uit verkeersoogpunt is inpol dering van de rest van het Zuid- Sloe belangrijk voor een betere verbinding van Walcheren met de zak van Zuid-Beveland, ter wijl inpoldering van de Braak man eveneens grote voordelen heeft. Inpoldering van Saeftinge en bij Ossendrecht zou een be tere verbinding van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen met Bra bant betekenen. GROOTSE PLANNEN. Wil men verbetering op lan gere termijn, aldus de heer de Vink, dan zal men met grotere plannen moeten komen. Het Drie-eilandenplan samenvoe ging van Walcheren, Zuid- en No'ord-Beveland door afdamming der Zandkreek werd ter spra ke gebracht. Tevens opperde spr. de - inpoldering van het Oostelijk bekken der Ooster- Sehelde alsmede het verdronken land van Reimerswaal en mar- kiezaat Bergen op Zoom, waar mee 12.860 ha. land zou kun nen worden gewonnen. Ook dacht ir de Vink aan een kana lisatie van de Wester-Schelde, Waardoor de kop bij Walsoorden zou moeten worden doorgegra ven en een vaargeul door Saef tinge gemaakt, zodat een be hoorlijke verbinding met Ant werpen zou blijven bestaan. Dé kop van Walsoorden en Zuid- Beveland zouden dan door 'n dijk met elkaar worden verbonden, waarna aanslibbing van een groot gebied zou volgen. Dit zou 23.560 ha. of na aftrekking van het minder bruikbare land, 20.000 ha. cultuurgrond opleve ren. Hierdoor zou men 70 jaar het hoofd kunnen bieden aan de agrarische druk. Ook de moeilijkheden, die in poldering van. het Oostelijk bek ken der Ooster-Schelde voor dé oesterteelt zou hebben, hadden de aandacht. De oesterteelt zou meer westelijk moeten worden uitgeoefend, daar deze teelt in het bekken nu 2 millioen op levert, doch cultuurgrond 10 mil lioen zou opleveren. Het meest fantastische plan, dat ir de Vink nog opperde, was een radicale afdamming van Wester- en Ooster-Schelde. ONTVANGST. Na o.l.v. de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, het stadhuis te hebben bezich tigd, werden de aanwezigen door het Prov. Bestuur ontvan gen in de Statenzaal. Hier riep mr A. J. v. d. Weel als wnd. Commissaris der Koningin allen een welkom toe en onderstreep te hij nog eens het belang van inpoldering in Zeeland. Ir Plate dankte voor de ont vangst. Het congres werd bij gewoond door de directeuren der Rijks- en Prov. Waterstaat, vertegenwoordigers der land bouworganisaties e.a. Onder grote belangstelling heeft het Muziekgezelschap „Oefening en Uitspanning te Kattendijke Zaterdag zyn veer tigjarig bestaan gevierd. I.v.m. de overvloed van copy komen wij morgen hierop terug. TWEEDE CHR. KLEUTER SCHOOL TE VLISSINGEN. Donderdag 7 Sept. zal in een bijeenkomst in het Chr. Militair Tehuis, die om half drie aan vangt, de officiële opening plaats vinden van de tweede Kleuter school, welke uitgaat van da Vereniging voor Chr. Kleuter scholen te Vlissingen. KRABBENDIJKE. Zaterdagmorgen Is op da Rijksweg te Krabbendijke een luxe wagen, die op weg was naar Ostende, bij het passeren van een bus, aan het slippen ge raakt. De wagen kwam daar door in de zachte berm terecht en kantelde. De chauffeur werd licht gewond en de auto zwaar beschadigd. JUBILEUM GEVIERD MET RECEPTIE EN G YMN ASTIEK UIT VOERING. De militaire dienstplicht wordt in België van één jaar tot twee jaar verlengd; in Frankrijk zal de dienstplicht verlengd worden van 12 tot 18 maanden. •- Sedert Woensdag zijn in Oostduitsland meer dan 500 Jehovagetuigen gearresteerd onder beschuldiging van activiteit voor het Ameri kaans imperialisme. In Japan is een spoorwegtunnel ingestort, waarby 49 arbeiders bedolven werden. Bij een treinontspo ring in India zijn 20 reizigers gedood en 45 gewond. Bij Schiermonnikoog is Zaterdag nacht een Duitse lichter los geslagen. De drie opvarenden werden door de reddingboot „Twente" naar Terschelling ge bracht. Een bus met 33 Friese communisten, die gisteren terug keerde van het „Waarheid zomerfeest" te Amsterdam, werd op de Afsluitdijk vanaf een zolderschuit beschoten, vermoe delijk met een jachtgeweer met hagel. Een ruit ging stuk en de chauffeur liep een schram op, De daders ontkwamen. Voor herbouw van de afgebrande koepelkerk heeft het 2000 in woners tellende Willemstad f 16.165.60 bijeen gebracht in twee dagen tijds. Op waardige wijze heeft de Gymnastiekver. „V.Z.O.S." te Yerseke Zaterdag haar 55-jarig bestaan herdacht. Het begon met een receptie, waarna op 't sport veld een gymnastiekdemonstra- tie werd gegeven door een vijf tal Zuidbevelandse gymnastiek verenigingen. De receptie werd gehouden in de raadzaal van het Yersekse Gemeentehuis, waar de voorzit ter van „V.Z.O.S.", de heer P. J. Sturm, uit Goes, vele belangstel lenden kon verwelkomen, zoals burgemeester en wethouders, de heer Lemmers uit Vlissingen, voorzitter van de Zeeuws-Bra bantse Turnkring, de erevoorzit ter, de heer Simons, en het ere lid, de heer Mol. Hij was ver heugd vier pioniers te mogen begroeten, van wie één, de heer Nolet, de vereniging mede op gericht heeft. „Hun werk mogen wy voortzetten en wij zijn er trots op dit te mogen doen", zei de heer Sturm. De heer Nolet dankte harte lijk voor deze vriendelijke woor den en herinnerde nog aan de moeilijkheden welke bij de op richting en ook later nog, over wonnen moesten worden. Onder de burgerij was veel tegenkan ting, zei hij, maar ondanks dat, is er doorgezet en met succes. Als hoofd van de Yersekse gemeenschap schaarde burge meester A. C. Willemsen zich onder de feestgangers om het jarige lid van het „gezin" geluk te wensen. En gezien het hoge ledental, de innerlijke kracht en het opgewekte verenigingsleven van „V.Z.O.S.", is er allé reden om dit te doen, zei de burge meester, die zijn grote tevreden heid uitte over de leiding van de heer Sturm, waardoor de ver eniging in kracht en ledental is toegenomen. „Wanneer men 55 jaar lang 'n vereniging in stand houdt, be tekent dat grote moeite en op offering", zei de heer Lemmers; die ook de heer Sturm lof toe zwaaide voor zijn kundige lei ding van „V.Z.O.S. Ook de heer H. A. Ossewaarde, voorzitter van de Oranjevereni ging, wees op het belang van da gymnastiek, waarby het niet gaat om lauweren te oogsten. Namens de Muziekverengiing „Mozart" feliciteerde de heer B. Korstanje de jubilaresse, daar bij tevens de vraag stellend of niet gezamenlijk een signaalafde ling in 't leven geroepen kan worden en tenslotte bracht de heer M. Hoogesteger de geluk wensen over van de zuster vereniging „Volharding" uit Goes. Na de receptie maakten do gymnasten van V.Z.O.S., Spar ta uit Krabbendijke, Olym- pia uit Kapelle, Volharding uit Goes en W.I.K. uit Wemel dinge, voorafgegaan door het vrolijk spelend Muziekcorps „Mozart" een rondgang door Yerseke, waarna het in optocht naar het sportveld ging. Hier werden onder leiding van de heer Sturm gymnastiekdemon- straties gegeven door de ver schillende verenigingen afzon derlijk en door allen tezamen. De goed uitgevoerde demonstra ties, die een mooi gezicht op leverden, werden geopend met een toespraak van burgemees ter Willemsen. DE BILT ZEGTi tot Weersverwachting, geldig vanavond: Veel bewolking. Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en in de namiddag enkele verspreide opklaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige Zuidwestelijk» wind. Iets hogere temperaturen dan* gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1