BEZOEK AAN DE RUSSISCHE SECTOR. FILO (OF ïovertwijg BAAYENS Uw Opticien SOCIALE WETGEVING. Tegenslag voor Limburgse smokkelaars Oost-Berlp een grauwe en beklemmende communistische stad. en de Aanvallende uitkering Ziektewet voor TIC.- patiënten. GEMEENTERADEN Door afgraving van St. Pietersberg worden smokkel- gangen onbruikbaar. Zzeuw-ö aibeAlti Zaterdag 2 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 (Van onze speciale verslaggever.) BERLIJN, Augustus 1950. Met een lichte schok remt de overvolle métrotreiu op het ondergrondse station. Een stroom van haastige reizigers perst zich naar buiten. In de drukte kan ik de naam van het station niet lezen. De eerste de beste medereiziger vraag ik er naar. „Waar zijn we Ider „Alexander Piatz „Is dat' in de Russische sector De man kijkt me even wantrouwend aan. „Kijk maar eens om je heen En hij heeft gelijk. Het valt niet moeilijk te ontdekken in de Russische sector te zijn. Eerst is daar een grote, blauwe vlag met het embleem van de Freie Deutsche Jugend erin: de communisti sche jongerenbond. Aan de kiosk hangen kranten en tijdschriften met geheel andere namen dan die In de Westelijke sector. Het zijn namen, die duidelijk hun communistische afkomst verraden, Frie- denspoxt, Neues Deutschland, National Zeitung, Junge Welt en dergelijke. Ook een stuk of wat Russische kranten. En op de muur tussen advertenties voor zeep en motorwedstrijden prijkt de goe dige, grootvaderlijke kop van Stalin met ernaast een gemoedelijke dankbetuiging: Welbedankt voor de groeten van de jonge, Duitse vr- -les voorvechters. De Km jursiendamm leeft weer. Al liggen nog overal de ruines van de verwoeste winkels, in de nieuwe uitstalhallen op het trot toir toont Berlijn weer alle luxe en aantrekkelijkheden van een wereldstad en de voorbijgangers kijken er bewonderend en ver langend naar.meestal niet in staat de prijzen te betalen. Distributie, hoge prijzen en gebrek aan vrijheid Volkspolitie en propagandaleuzen beheersen het -leven. PROPAGANDA. De Alexander Platz is het cen trum van een volkswijk. Als over al in Berlijn heeft de oorlog ook hier zijn sporen onuitwisbaar achtergelaten. Puinhopen en ruïnes strekken zich naar alle kanten uit. Na al die jaren nog steeds. „Voetgangers oversteken!" De stem van een vrouwelijke Volkspolitieagent klinkt uit een luidspreker. 'In een kudde steken de mensens over. Ik laat me in de stroom meevoeren. En tegelijk geef ik mijn ogen goed de kost. het is een en al communisme om me heen. Het communisme schreeuwt van aanplakzuilen, van alle grote gebouwen, van de mu ren van onbewoonbare huizen en van de gezichten van sommige voorbijgangers. Een enorm span doek aan de gevel van een waren huis somt de verschrikkingen van de atoombom op. Kruiselings over de etalage geplakte papierstroken moedigen de mensen aan het ge bruik van atoomwapens te ban nen en deel te nemen aan de strijd voor de vrede. Moeders, sluit u aan bij de Duitse Vrouwen bond, staat er op een ander ge bouw. De Volkspolitie heeft een serie foto's op een bord geprikt om het publiek te overtuigen van haar vredelievend werk als het letten op verkeersovertreders, het escorteren van schoolkinderen over drukke kruispunten en het jn veiligheid brengen van te ver in zee zijnde baders. Een bioscoop adverteert de Russische film Un- tergang der Adler. De arbeiders .worden opgeroepen voor een bij eenkomst in het circus. En ieder een wordt aangemoedigd de ten toonstelling te bezoeken van de geschenken, welke het Duitse volk aangeboden heeft ter gelegenheid van de communistische Sozialis- tische Einheitspartei Deutschland Een speciale stellage op het druk ke plein is volgeplakt met spot prenten op West-Berlijn. Op een staat een welgedane West-Berlij- ner, die zegt: Bei uns gibt es al les! en dan wijst hij naar een le ger werklozen voor een arbeids bureau. Twee andere posters ge ven enerzijds de vrije, gezonde en zorgenloze opvoeding weer van jonge Duitsers in de nussische zóne en anderzijds de opvoeding tot Amerikaans kanonnenvlees in het Westen. Maar bij een tekening die een Duits vreemdelingenlegi oen in dienst van de kapitalisti sche mogendheden moet voorstel len, heeft iemand met potlood ge krabbeld -cnoli- zei. Op een hoek is een warenhuis. Handelsorganisation staat er over de hele gevel. Het is één van de Russische instellingen. Practisch alles is nog op de bon. In de H.O kan men echter alles bonvrij ko pen. De prijzen zijn echter veel hoger. En de kwaliteit is over het algemeen slecht. Met de stroom schuif ik naar binnen. Het eerste wat opvalt zijn ook hier de propagandaleuzen. En een stand waar men het manifest voor de vrede kan tekenen. Een potlood aan een touwtje ligt er bij. En men kan zo dikwijls teke nen als men wil. De Russen be kommeren zich alleen om grote getallen. De afdeling van belegde broodjes adverteert een broodje met caviaar voor slechts 50 pfen nig. Maar de caviaar is er dan ook naar. Verder is alles duur. Een blocnote te voorschijn halen en een paar aantekeningen maken is riskant. Het kan leiden tot een ontmoeting met de Volkspolitie en uiteindelijk met de G.P.U. Een Nederlands paspoort met de ver melding journalist er in is dan voldoende om van spionnage be schuldigd te worden. Maar een aantal prijzen kan ik wel onthou den. Er ligt Goudse kaas voor 1.60 mark (ongeveer fl,50 naar Ne derlandse maatstaven) voor een kwart pond. Een doosje lucifers kost twee kwartjes. Eén sigaret van slechte kwaliteit dertig cent. Een pond margarine zes gulden vijf-en-zeventig. ^Een pond boter dertien gulden vijftig. En het smaakt dan nog meer naar kaars vet dan naar boter. Bij de heren mode een das voor achttien gul den en een pyama voorhon derd en achttien gulden. Een spel papieren speelkaarten is drie en een halve gulden. Het zijn bijna onbetaalbare prijzen voor Oost-Berlijners. Maar de H.O. bestaat dan ook bij de gratie van de West-Berlijners. Zeer velen kopen in de waren huizen in de Oost-sector. Overal kan men tenslotte één Westmark wisselen tegen zes Oostmarken. En als men dan niet teveel op de kwaliteit let kan men er goed koop terecht. Het is natuurlijk niet erg patriottisch van de W.- Berlijners om hun geld in de Rus sische sector te besteden. Maar de Berlijner heeft het moeilijk met een kwart van de bevolking steuntrekkend (300.000 werklozen en nog eens 300.000 ouden van dagen, invaliden en oorlogsslacht offers En als men zijn hele in ventaris in de oorlog verloren heeft en eindelijk een beetje geld bijeen heeft kunnen sparen om wat nieuws te gaan kopen dan is het wel erg veel geëist in een W.- Berlijns meubelmagazijn één stoel te gaan kopen als men met het zelfde geld in de H.O. vier of vijf De Kurfürsterdamm heeft weer veel van zijn oude glo rie als Berlijns mooiste win kelstraat heroverd. Er zijn weer luxueuze winkels (al gaapt erboven vaak een uit gebrand gebouw of een le vensgevaarlijke ruïne)De terrassen zijn er weer en ze zitten de hele dag vol drin kende en etende (er, wordt ontzettend veel slagroom verwerkt) mensen. De Ber- lijners flaneren weer in dichte drommen over de ge zellige trottoirs. En er langs parkeren de nieuwste en sierlijkste producten van de automobielindustrie. Maar er is ook een andere wereld in deze stad. De U-baan leidt er heen tussen eindeloze ruïnes en puinhopen. Het is de Russische sector van Ber lijn. stoelen kan krijgen. En zeker als leden van het bezettingsleger eveneens in de H.O. inkopen doen en buitenlandse missies hun chauffeur naar de Oost-sector sturen om er bloemen te kopen daar die er zoveel goedkoper zijn dan in West-Berlijn ONZEKER GEVOEL. Nieuwsgierig zwenk ik verder de Russische sector in. Het straatbeeld is grauw. De mensen zien er over het algemeen armoe dig gekleed en weinig opgewekt uit. Een ongeboden lach klinkt nergens. In een straat staat een lange stille rij te wachten. Er is distributie van inmaakglazen. Met rugzakken en boodschappen tassen sleept men de buit tevre den naar huis. De hele sfeer heeft iets beklemmends. Het krioelt overal van de Volkspolitie. Een gevoel van onzekerheid bekruipt me. In hun zwarte uniformen, blauwe overhemden en rode das sen zijn de meesten zich welbe wust van hun macht. Vooral de vrouwen onder hen. Doelloos loop ik verder. De winkels hebben wei nig artikelen en soms hebben ze een kaart buiten hangen om aan te geven, dat het een af ander uitverkocht is. Unter den Linden is een dode boulevard. Communis tische leuzen trachten de aan dacht van de ruines af te leiden Hiinde weg van Korea staat er en Ami go home. Overal zwart- rood-gele vlaggen van de Oost- Duitse republiek en rode commu nistische vlaggen. Scheefhangen de letters aan een troosteloze ruïne geven aan, dat daar het vermaarde Adlon Hotel gestaan heeft. De Brandenburger Tor staat in de steigers. Aan een kiosk koop ik wat communistische kranten en tijdschriften. Ze kos ten bijna niets. Maar er staat dan ook niets leesbaars in. De resten van Hitiers bunker bij de Rijks kanselarij liggen er nog. De beruchte GPU-gevangenis aan de Karlstrasse (vlak bij het oude theater van Max Reinhardt) is nu leeg. Maar er zijn nog ge noeg andere gevangenissen. En men ziet er niets vreemds in op de muren ervan leuzen als De Jeugd eist Vrede te kalken. Alles steunt op leuzen en vlaggen en politie. Einde van de Democratische Sector staat er ineens provoce rend op een wit bord met de Oost-Duitse kleuren. Met toch iets van verlichting loop ik er langs de Britse sector in. Het is allesbehalve een levensgevaarlijke onderneming om de Russische sector te bezoeken. Vele mensen doen het. Maar niemand voelt zich er op ztjn gemak. Men reali seert de kans op een onverwacht incident. En de machteloosheid om met de Russen te discussiëren. De spanning hangt als het ware in de lucht. Een zekere beklem ming. En nog dagelijks verdwijnen er mensen, die zich van geen en kel kwaad bewust zijn (Nadruk verboden). ALFRED VAN SPRANG. In Wesi-Berlijn steekt men de draak met Oost-Berlijn. Een bioscoop aan de Kurfürstendamm die een film over een gefin geerde totalitaire staat vertoontj trekt sterk de aandacht met dit (linnen) IJzeren Gordijn. Voot^bewoners uit Oost-Berlijn waren er speciale goedkope voorstellingen. DE MOTORRIJTUIGEN BELASTING. Naar de K.N.A.C. meldt, is voor de houders van motorrijtui gen de wijze van betaling der ver schuldigde motorrijtuigenbelas ting („wegenbelasting") vereen voudigd doordat de geldigheids duur van belastingkaarten voor een vol jaar voortaan op de eerste van een willekeurige maand kan aanvangen en niet meer met het begin van officiële, van 1 Mei tot 1 Mei lopende belastingjaar be hoeft samen te vallen. Brits weekblad in Rusland zal niet meer verschijnen. Het Britse officiële weekblad in het Russisch, „Britse Bond genoot", dat de Britse ambas sade te Moskou uitgeeft, zal van Zondag a.s. af niet meer ver schijnen. De Sowj et-autoriteiten hebben n.l. gedwongen dit besluit te ne men door de oplage van het blad te beperken. 11. Ja, het was een mooie kamer met een heel goed bed en het was dus niet te verwonderen, dat Filo die nacht heerlijk sliep. Hij droomde van de adjunct-ceremoniemeester, die zijn pruike- staart achterna zat. Telkens als hij hem wou grijpen, flapperde het ding weer weg en dat gebeurde wel honderd keer. Zo rende de arme man het hele kasteel door en op het laatst zag hij paars van inspanning. Eindelijk vloog de strik de zaal van de hertog binnen en juist toen jonker Semelaar hem weer wilde grijpen, wipte hij in de laars van de hertog. Dat was te veel. De jonker zeeg op de grond neer en begon verschrikkelijk te huilen, op hetzelfde ogenblik, dat de hertog in een schaterlach uitbarstte. Van dit lach- en huilconcert schoot Filo wakker, tenminste dat dacht hij eerst. In werkelijkheid stonden er op de transen van het kasteel een paar herauten, die onvervaard op hun bewimpelde feestbazuinen bliezen om de hertogelijke verjaardag in te leiden. Ratatataaaa! Ratatataaaa! Het schalde over de hele omtrek en alle mensen van de dorpen in de buurt stonden op om feest te vieren. Zij gingen op weg naar het kasteel en toen het hele binnenplein vol met Goedeluimers stond, begonnen ze te roepen en te juichen. Heer Jan zat juist in zijn woonzaal, waar hij bezig was da cadeautjes uit te pakken, die hij ontvangen had. Hij hoorde het geroep van zijn onderdanen en ging dus op het balkon staan en wuifde vriendelijk lachend naar de menigte. Langzamerhand werd het echter wel stil: De zanghulde kon beginnen. Ieder zong uit volle borst het Goedluimse Landslied en daarna het verjaardagslied. Heer Jan van Goedeladelo! Heer Jan van Goedeladelo! Heer Jan van Goedeluimen! Is jarig, hi ha ho! Het lied is eigenlijk nog veel langer, dat begrijp je wel en er volgden nog meer liedjes, zodat de hulde nog 'n aardig poosje duurde. Intussen zat Filo Fop niet stil.Geholpen door toneel knechten sjouwde hij al met tafels, goocheldozen en goochel- doeken en ik weet niet wat nog meer, want aanstonds zouden de voorstellingen beginnen Nederlandse geleerde verdub belde chromosomen van planten. Zoals bekend zijn Zweedse ge leerden, er in geslaagd door het verdubbelen van het aantal chrosomonen in dierlijke ge slachtskernen grote nakomelin gen te kweken. Niet enkel Zweedse geleerden hebben zich op dit terrein bewogen; ook Ne derlandse geleerden hebben op dit gebied resultaten bereikt. Dr W. E. de Mol, leider van het la boratorium voor Sierplanten- onderzoek te Amsterdam, doet reeds tientallen jaren proeven met chromosomen-verdubbeling in de cellen van planten en bloemen. Dr de Mol vertelde, dat met alleen de Zweedse geleerden, doch ook hijzelf al veel eerder de mogelijkheden van grote na komelingen door bemiddeling van bevruchting met tot verdub beling gedwongen geslachtsker nen, heeft onderzocht en met positief resultaat heeft toege past. Het eerste „levende wezen zo zeide hij dat op deze wij ze grote nakomelingen heeft voortgebracht is de rode hya cinth „Gertrude", waarmede ik in mijn laboratorium heb geëx perimenteerd. Dr de Mol vertelde, dat hij niet werkte met „Colchicine", die in de laatste jaren voor de chromosoom-verdubbeling wordt gebruikt, doch met een andere agens, n.l. hoge en lage tempe raturen. Zoals de Stockholmse geleer den uit diploide konijnenouders triploide kleintjes fokten, zo kweekte dr de Mol hiploide hya cinthen zaailingen. Hij werd waarin bijgestaan door zijn echt genote. Dr de Mol er ervan overtuigd, 'dat de belangrijkheid van zijn ontdekking zeker niet minder groot is, dan die van de Zweed se geleerden, al was zijn proef object een cultuurplant en niet een cultuurzoogdier. (Ingez. mededeling, advert.) Lange Vorststraat 106, Goes Sedert 1 Mei 1950 werkt een regeling waarbij T.B.C.-patiën- ten die uitgetrokken zijn van de Ziektewet, nog een aanvullende uitkering ontvangen die gelijk gesteld is met 't wettelijk vast gestelde ziekengeld. Deze uitke ring zal maximaal twee jaar worden verstrekt. Om recht op deze uitkering te doen gelden moest vaststaan dat de patiënt lijdende is aan T.B.C. en gehuwd is of kostwinner en niet als blijvend invalide wordt beschouwd. Omdat als regel nadat men 'n jaar ziekengeld heeft getrokken er recht op invaliditeitsrente be staat, wordt deze rente, inclu sief de verhoging en de gezins toelage op de aanvullende uit kering in mindering gebracht. Bovenstaande regeling nu heeft sedert korten tijd een kleine uitbreiding ondergaan. De hier bedoelde patiënten die als laatste uitkeringsdatum van ziekengeld 31 December 1949 hadden of een latere daum tot 30 April 1950 waren voorheen uitgesloten, doch kunnen nu met goed gevolg een aanvraag indienen. Ook zij komen in aan merking voor de verlengings termijn van twee jaar. Opge merkt wordt dat de uitkering niet eerder kan ingaan dan 1 Mei 1950 en eindigt twee jaar nadat het recht op de verplich te ziekengelduitkering is ge ëindigd. De smokkelaars aan de Belgisch—Nederlandse drens, wier operatieterrein op en voor de St Pietersberg ligt, hebben tegen slag. Door de afgraving van deze berg is n.l. een gang, die van Nederlands naar Belgisch grondgebied voerde en daardoor voor het smokkelaarsgilde goud waard was, onbruikbaar geworden. Deze gang staat n.l. op instorten en het is levensgevaarlijk door de explosies om deze gang te gebruiken. na vele vruchteloze po- Het begin of eindpunt van deze gang ligt in 't zgn. „Smok kelgat", dat bereikbaar is door een vijftal meters naar beneden te klimmen. Voordat men in 't „Smokkelgat" komt, moet men eerst enkele andere gangen pas seren. Binnenkort zullen de af gravingen ook het „Smokkelgat" bereiken. Hiermede is dan een ginde ge komen aan de avontuurlijke ge schiedenis van deze gang, die in 1932 door het smokkelaansgilde werd „ontdekt" en sedertdien door de smokkelaars voor hun „bedrijf" werd geëxploiteerd. Ontelbaar zijn de opwindende smokkelavonturen die zich in deze gang in de loop der jaren hebben afgespeeld. Reeds vóór de laatste wereld oorlog kwam het smokkelen via deze gang tot grote afmetingen. Het liep tijdens de bezetting vrij aanzienlijk terug, om na de be vrijding, vooral in 1945, 1946 en ook nog in 1947 tot een record hoogte op te lopen. In de oor logsjaren heeft deze gang ook zeer goede diensten bewezen. Heel wat geallieerde piloten en Engeland-vaarders werden door bekwame gidsen via de „Smok- kelgang" over de Belgische grens gebracht. Enige maanden geleden ontdekte de douane nog een grote partijtapijten in de gang. Een andere smokkelgang? Naar verluidt is er een zeer geroutineerde smokkelaar in ge slaagd, de toegang tot een nieu we smokkelgang te vinden. Van zelfsprekend gaf hij zijn geheim niet prijs. Aan een kleine kring van geregelde bergbezoekers, de zogenaamde Maastrichtse Bermennekes", *- die uit spor tieve overwegingen de onder aardse gangen van de St Pie tersberg doorkruisen en ook, geheel belangeloos, als gids op treden voor gezelschappen, gaf hij de raad: „Zoek naar Gaba". nekes' gingen, eindelijk een steen ge vonden waarop deze letters voorkomen. De ingang tot de nieuwe smokkelgang heeft men echter nog niet ontdekt. Er wordt echter binnenkort naarstig verder gespeurd en men koestert gegronde hoop de twee de smokkelgang in de geschiede nis van de St Pietersberg, te vinden. Wij hebben hier te doen met een door de uitvoeringsorganen der Ziektewet vrijwillig aange gane regeling, die door de mi nister van Sociale Zaken is goedgekeurd. Telkens worden hierover thans vragen gesteld, die hieronder beanwoording vinden. Geldt deze regeling ook voor de vrijwillig verzekerden? Dit is niet het geval. Hoe zit het met de 65-jarigen en ouderen? Zodra iemand de leeftijd van 65 jaar bereikt wordt hij of zij van deze uitkering uitgesloten. En stel dat iemand in het hu welijk treedt tijdens zijn ziekte? Als het huwelijk wordt ge sloten nadat de verlengde uit kering zou ingaan wordt deze vrijwillige uitkering niet ver strekt. Hoe zit het met de verplichte ziekenfondsverzekering? De Ziekenfondsraad heeft thans beslist, dat bedoelde per sonen met ingang van 1 Mei '50 in de verplichte ziekenfonds verzekering zullen worden op genomen. De ziekenfondsen vra gen daarvoor een bewijsstuk. Dit bewijsstuk wordt afgegeven door het orgaan dat de vrijwil lige uitkering verstrekt. Is er ook iets geregeld ten aanzien van de Kinderbijslag wet? Inderdaad. Voor de toepas sing van deze wet wordt de vrijwillige uitkering met het wettelijk ziekengeld gelijkge steld. Worden uitkeringen van de Doorlichtingscommissie ook in mindering gebracht? Ook hier moet een bevesti gend antwoord op volgen. Deze uitkeringen, voorzover verstrekt na 1 Mei 1950, worden in min-, dering gebracht op de verleng de ziekengelduitkering. Wanneer wordt iemand met het oog op deze regeling als kostwinner beschouwd? Hiervoor geldt de regeling, zoals de ziekenfondsen die ken nen. Deze verstaan onder kost winner degene, die, behalve in zijn eigen noodzakelijk levens onderhoud, ook nog door zijn loon in de regel voor tenmin ste de helft voorziet in 't nood zakelijk levensonderhoud van 'n ander. Zonder overdrijving kan ge zegd worden dat de uitvoerings organen der Ziektewet met het tot stand brengen dezer regeling iets schoons verricht hebben. Laatste trein. Terwijl de trein in de verte de vurige ogen om de bocht liet schijnen, de stationschef, die nog vlug een paar laatkomers aan kaartjes had geholpen, de deur van zijn heiligdom sloot om zich over de rails snel naar het tweede perron te begeven, ter wijl alles en iedereen rende om die laatste diesel nog te halen, stapte het echtpaar rustig uit de wachtkamer. De man, die daar, samen met zijn gade, luchtigjes op het eerste perron stond, droeg een uitdruk king op het gelaat en een geur er rond, die verraadde, dat de oorsprong zijner wereldbeschou wing kort in de buurt van Schie dam moest liggen, ja, sterker nog, dat Lucas Bols een zeer goede vriend van hem moest zijn. Hij zei niet veel, maar met zen gezicht alsof hij de spoorwegen subsidieerde, vroeg hij de chef naar „de sleutel, want m'n vrouw Laten we de koene stations beambte prijzen, dat hij direct begréép. „Die heb ik niet meneer", zei hij. De sleutel van de toiletten kunt U in de wachtkamer vra gen". En wèg haastte hij zich, teneinde zich niet, door de nu nabij-ijlende diesel, een laatste kans op een onbezorgde oude dag te laten ontnemen. Het tweetal zond hem een vernietigende blik na, blijkbaar teleurgesteld in de gedachte, dat de beambte hun de sleutel per soonlijk wel even uit de wacht kamer zou komen aanbieden. „De spoorwegen tonen weer bijzonder veel servies", zei dp vriend van Bols misprijzend. „Kom Merie, dan ga-je-maar in de trein". Toen holden zij weg, naar de diesel, die al op vertrekken stond. Eerst wilden ze over de rails, de chef achterna, maar dcf is blijkens een groot bord, ver boden. Toen ze eindelijk de goede overgang hadden gevon den, waren er ruim drie minu ten verlopen. Toen stak de chef, die hoofdschuddend, doch gedul dig, had. staan wachten, de pan- nekoek de lucht in. Toen de diesel ronkend ver trok zag men het tweetal som ber mokkend voor het raampje zitten. „Daar gaan ze", zei de be ambte opgeruimd, „Wat kunnen de mensen zich toch sappel ma ken, meneer". Hetgeen te be amen viel. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 5.55 u., onder 19>22 u. Maan op 21.51 u, onder 15.09 u. L.K. 14.53 u. Hoogwater op Maandag 4 Sept.; Vlissingen: 6.27 u. 1.55 m., 18.48 u. 1.44 m. Terneuzen: 6.54 u. 1.74 m., 19.11 u. 1.64 m. Wemeldinge: 8.01 u. 1.43 m., 20.15 u. 1.37 m, Zierikzee: 7.40 u. 1.24 m., 19.57 u, 1.19 m. BROUWERSHAVEN. Kermis wordt niet afgeschaft. ELLEWOUTSDIJK. De raad der gemeente Elle- woutsdijk heeft besloten de wo ning Zomerstraat C 25 onbe woonbaar te verklaren. Aan het gemeente-personeel zal een toelage van 5 procent worden verleend van de wedde over het 3e en 4e kwartaal 1950. Eveneens werd besloten een te gemoetkoming in de premiekos- ten voor door het personeel vrij willig gesloten ziekteverzekerin gen te verlenen t.w. de helft dier kosten tot een maximum van f 100 per jaar. Voorts werd een gemeen schappelijke regeling van de schoolartsendienst op Walche ren, Zuid- en Noord-Beveland vastgesteld. De verordening op de heffing van rechten t.b.v. de keurings dienst van Vee en Vlees werd gewijzigd. Tevens werd 'n nieu we gemeenschappelijke regeling tot bestrijding van brand, teza men met de gemeenten Drie wegen en Ovezande, vastgesteld. Goedgekeurd werd de begro ting van het burgerlijk armbe stuur, dienst 1951, alsmede de rekening, dienst 1949. Bij de rondvraag informeerde de heer Bosselaar of er iets be kend is over T.B.C.-onderzoek van de bevolking. verzocht de De heer Sandee Inderdaad hebben de „Bermen- Achterweg te herstellen. Woensdagavond kwam de raad bijeen. Afwezig de heer P. de Moor. Een verzoek was ontvangen van de Brouwse bouwvereniging om een bijdrage in het tekort van f 250. De beslissing werd nog even aangehouden. De heer Van Nieuwenhuize was daartegen; hij vond het niet nodig dat de gemeente iets be taalt. Verder was ingekomen een verzoek van de Stichting Zee land, om voor een tentoonstel ling, een boekwerk van Jacob Cats beschikbaar te stellen. De raad besloot een exemplaar be schikbaar te stellen en dat ge- durende de tentoonstellingstijd te verzekeren voor f 10.000. Voorlopige vaststelling der gemeenterekening 1949 volgde. De voorzitter dankte de ad viescommissie en de gemeente secretaris, die, ondanks zijn ziek te, zo spoedig de gemeentereke- ni'ng had ingediend. Voorgesteld werd in het ver volg de kermis direct na die van Renesse te houden. De heer Den Boer deed een tegen-voorstel, n.l. gehele af schaffing van de kermis, kan dit niet, dan toch zeker van de Zondag-kermis. Hierbij sloot de heer v. d. Wekken zich aan. Dit voorstel (sub a) werd met 24 stemmen verworpen. Over het voorstel tot afschaf fing der Zondag-kermis staak ten de stemmen en vóór het voorstel wijziging data stemden 4 leden, 1 was er tegen en 1 onthield zich van stemming. Op een verzoek tot woning splitsing werd gunstig beslist. Het zal de gemeente f 630 kos ten. Een verzoek van de heer Buis om één der nieuwe wonin gen in de Molenstraat te betrek ken werd toegestaan voor drie jaar; huur f 4,30 per week. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Nieuwenhuize of de lantaarn op de hoek van de Mo lenstraat niet verplaatst kan worden, daar deze in de weg staat voor het verkeer. De heer Den Boer vroeg, of de Noordstraat, waar een kabel is gelegd, zo moet blijven lig gen. Dit zal verbeterd worden. De aannemer van de verbete ring Molenstraat had de heer R. v. d. Wekken gesproken en ge zegd, het onbillijk te vinden, dat hij staangeld moest betalen voor de stenen die hij op de haven heeft gezet. De raad besloot ont heffing van betaling van de helft van het staangeld te verle nen. Voor de dienstplicht lichting 1952 zijn te Poortvliet 19 perso nen ingeschreven.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4