Kwijnend. Protestantisme langs de Maas. Zeeuwsvlaamse vlassers gaan één dag staken. De oorlog in Korea gaat zijn invloed doen gelden. Jantje huilt en Jantje lacht. Lezers grijpen naar de pen „Mariandel" inplaats van de Paascollecte. Uit protest tegen vijf jaar oude heffing. l/etwachtuity. Zonnige zomermaanden. Grote vraag naar Zuid-Afrikaanse delfstoffen. NOGGEr ïtous heeft ze! Zaterdag 2 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 „Maar wij verwachten, naar Zijne belofte, nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, in dewelke gerechtigheid woont." verwachting. Maar Gods Woord opent ons een ander uitzicht. Het uitzicht op een wereld, waarin de ge rechtigheid de toon zal aange ven en die DAAROM goed en schoon en heerlijk zal zijn. Zo lang de zonde werkt en de on gerechtigheid de verhoudingen beheerst, kan het niet goed worden in de wereld. De gelukstaat, die de Bijbel ons tekent, bestaat niet bij de gratie van de duivel, met be houd van zonde en ongerech tigheid, maar bij de gratie Gods, wanneer het rijk der zonde en al zijn onderdanen zullen zijn verslagen. Nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, in dewelke ge rechtigheid woontdat is het toekomstbeeld van Gods Woord. Als Uw oog door dit beeld wordt geboeid, reist ge Uw weg met blijdschap, ook al is die weg, door allerlei hin dernissen bijna onbegaanbaar. 2 Petrus 313. Dan spant zich toch telkens weer Uw verwachting, want God bedriegt U niet. Maar „een ieder, die deze hoop op Hem heeft, reinigt zich Dus deze verwachting gaat, wanneer zij levend en sterk is, altijd gepaard met een haten van de ongerechtigheid en een hongeren en dorsten naar de gerechtigheid. Of Uw verwachting van het goede gehalte is, kunt ge zien aan Uw strijd tegen Uw zonde en Uw hunkeren naar de vol komenheid. Eenmaal gaat Uw verwach ting over in verzadiging. Want Jezus Christus heeft ons een VOLKOMEN verlossing ver worven. „Dan wordt gena van waar- [heid blij ontmoet; De vrede met een kus van ['t recht gegroet." Goes. R. A. FLINTERMAN. FEUILLETON. lüi ontbrekende woord door O. F. WALTON. 61) -o_ Kenneth nam 't aan en opende het zonder enig gevoel van nieuwsgierigheid of verrassing. Er kwamen aan 't kantoor zo dikwijls telegrammen en by had indertijd last gegeven, dat jse in zijn afwezigheid naar zijn huisadres doorgezonden moes ten worden. Maar toen hy de woorden op het rose papier las, schrok hy en werd hy zó bleek, dat juffrouw Hall, die bij de deur op antwoord was blijven Wachten, het moest opmerken. „Toch crpf»r» clnoLt 'tWas een zeer kort ant woord, gauw geschreven en doorgegeven. „Ik kom onmiddellijk." Het telegram werd geadres seerd aan: „Milroy, Kasteel, L. ,leton." Toen de jongen vertrokken Was, keek Kenneth weer op het fose papiertje. Het bevatte al toen de woorden: „De graaf is ziek wenst u zo spoedig mogelyk te zien." Hij greep naar zyn spoorgids en zag dat er nog maar één trein was, die hem naar Eagleton Castle kon brengen, daar de dienst op Kerstmis geregeld was als op Zondagen. Er was geen tyd te verliezen, want hij moest over drie kwartier op het New Street Station zijn. Onmiddellijk maakte hij zijn toebereidselen en pakte vlug zijn reistas in. Aan juffrouw Hall deelde hij mede, dat hy was opgeroepen bij een bloedverwant, die ziek was, en een paar minuten voor het ver trek van de trein stond hy op het vijfde perron. Gedurende de reis gingen al lerlei gedachten en vragen door zijn hoofd. Wat zou hij bij zijn aankomst vinden? Was het nu Gods tyd, waarop hij gewacnt had, althans getracht had gedul dig te wachten? Hij had de zaak in Gods handen overgegeven. Wilde Hij dat vertrouwen nu belonen? 'tWas laat in de avond toen hij North Eaton bereikte. Er was geen omnibus aan de trein, ook geen rijtuig te krijgen. Evenwel, nadat hij 'n eind langs de don- rP. weg had gelopen, zag hij de lichten van een rijtuig nade le?' Pe k°et:sier hield stil toen het by hem was gekomen en boog zich voorover om hem aan te spreken. „Pardon, mynheer, is u myn heer Fortescue?" Kenneth gaf een bevestigend antwoord en de koetsier ging voort: My lord gaf orders dat ik met het rijtuig aan de laatste trein moest zijn. Ik ben wat laat; het spijt me zeer, mynheer." Kenneth stapts in en had het gevoel of hij alles in een droom deed. Hij hoorde de portier het hek openen en toen werd het donkerder. Ze waren in de laan en reden onder de dichte over hangende takken van de eiken. Dan kwamen ze uit op het open park; hij kon de sterren aan de hemel zien schitteren en de maan, die oprees boven de bo men aan de andere zijde van de vijver. Nu wist hij, dat ze dicht by het kasteel waren en zijn hart klopte bijna hoorbaar. Hoe zou de ontvangst zijn? Het rijtuig hield stil voor de grote deur, maar de koetsier be hoefde niet te bellen. 'tWas duidelijk, dat men hem ver wachtte en geluisterd had om op het eerste geluid der knar sende wielen de deur onmid dellijk te openen. Hij werd in de bibliotheek gelaten, in dezelfde deftig ge meubileerde kamer, waarin hij de graaf had ontmoet, waarin de hand van de graaf de kop van de collie had gestreeld. De hond was daar weer en lag nu voor de haard. Hij sprong op en liep vrolijk naar de deur toen deze werd geopend, maar bij 't zien van een vreemdeling droop hij af en legde zich troos teloos op het haardkleedje. Een paar minuten later trad de heer Milroy, de secretaris, binnen. „Ik ben zeer bly', dat u is ge komen, mijnheer Fortescue; wy hebben naar uw komst ver langd." „Mag ik u vragen met welk doel u my hebt ontboden? U be grijpt, ik weet nog van niets." „De graaf is zeer ziek, mijn heer, zijn toestand is gevaarlijk, mag ik wel zeggen. Er zijn op 't ogenblik twee dokters in huis en de gehele week hebben zij elkaar nacht en dag afgewis seld. Van avond zijn ze samen hier." „Wat scheelt de graaf?" „Aandoening aan 't hart. Ik geloof, dat die hartzwakte reeds lange tijd heeft bestaan, zoals de dokters zeggen, maar nu krijgt hij telkens een zeer ver ontrustende aanval. De dag na dat u hier was, kreeg hij al een zeer gevaarlijke schok. Wij heb ben toen om Sir Lawrence Tay lor getelefoneerd en die vond bij zijn komst de toestand zeer cri- tiek. Hij veronderstelde, dat de opwinding bij de brand de aan val had veroorzaakt. In ieder geval, de doctoren beschouwen de toestand op het ogenblik veel ernstiger dan voorheen." (Wordt vervolgd VOOR DE ZONDAG. De Bijbel is vol van opwek kingen, om er de moed in te houden. Als wij het hoofd la ten hangen, als wij geen uit zicht meer menen te hebben, dan aegt de Bijbel: „Wees flink, pak aan, want ge hebt wèl uitzicht." 'tls maar de vraag, wat wij onder uitzicht verstaan, welke verwachting wij hebben. Wie de hoop koestert, dat het in DIT leven ooit helemaal goed zal worden, wie verwacht, dat er tenslotte zo iets als een heil staat geboren zal worden, die valt van de ene teleurstelling in de andere. Die houdt er dan ook geen rekening mee, dat, zolang de zonde nog woelt en werkt, de ongerechtigheid de toon zal aangeven. En die jaagt dus, wanneer hij HIER een ra dicale vernieuwing verwacht, een hersenschim na. Een groot deel van de mensheid vleit zich nog altijd, alle ontgooche ling ten spijt, met deze ijdele Naar aanleiding van de door de minister van landbouw, visserjj en voedselvoorziening genomen beslissing om de in 1915 aan de voorraadhouders van vlaslint op gelegde heffing ook voor Zeeuwsch Vlaanderen van kracht te doen zyn, hebben de besturen van de vier Zeeuwsvlaamse ver enigingen van vlassers, besloten als protest op 11 September a.s. de bedrijven vier en twintig uur te sluiten. Op die dag zal bovendien een protestvergadering worden ge houden en door middel van een brochure, welke zal worden toe gezonden aan de leden der Sta- ten-Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden, zal men het standpunt der vlassers, die menen, dat aan de Zeeuws vlaamse vlasindustrie door de minister onrecht wordt aange daan, uiteenzetten. De heffing waarmede de vlas sers het niet eens zijn werd in 1945 door de minister opgelegd, teneinde te voorkomen, dat ten gevolge van de toen doorgevoer de prijsverhoging voor vlaslint, de voorraadhouders daarvan zouden profiteren. Daar men in Zeeuws-vlaanderen de mening was toegedaan, dat de prijsver hoging niet alleen moest dienen om de telers een hogere prijs te kunnen betalen, doch ook om de sterk gestegen kosten voor bewerking en transport ten dele te vergoeden, en men ook in an der opzicht tegen de heffing ver schillende bezwaren naar voren bracht, werd door het bedrijf schap voor vlas en hennep een commissie ingesteld om de zaak te ondei'zoeken. Na bestudering der uitgebrachte rapporten heeft de minister thans, vijf jaar na dat de heffing werd opgelegd, besloten deze ook voor Zeeuws- Vlaanderen te handhaven, het geen betekent, dat van de an derhalf millioen gulden, welke de heffing over het gehele land opbrengt, de Zeeuws-Vlaamse vlassers bijna de helft zullen moeten betalen. Onaangenaam verzuim. De heer Jac. Eggebeen te Wolphaartsdijk schrijft ons, dat Woensdag bij een begrafenis vanaf Sloe te Nieuwdorp, de lijkauto die om 11 uur ter plaat se moest zijn, om half 12 nog niet verschenen was. Toen men de secretarie de 's-Heer Arends- kerke hierover opbelde, werd geantwoord dat er stagnatie was, maar dat de auto spoedig zou komen. Tegen 12 uur was de lijkauto Inderdaad ter plaat se. De stagnatie bleek hierin te bestaan, dat vergeten was de chauffeur te waarschuwen, met het gevolg, dat een vijftigtal mensen plus de dragers en de grafdelvers, ongeveer een uur moesten wachten. Inzender spreekt de hoop uit, dat zoiets in het vervolg zal worden voor komen. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De gemiddelde tempera tuur van de drie zomermaanden Juni, Juli en Augustus heeft dit jaar te De Bilt 17,2 graden Cel sius bedragen tegen 16,0 graden Celsius normaal. Daarmede komt deze zomer op de derde plaats, wanneer men alle zomers sedert 1900 rangschikt naar hun gemiddelde temperatuur. Alleen in de ja ren 1947 en 1911 was de gemid delde temperatuur van de drie zomermaanden hoger. Te De Bilt kwamen 21 zomerse dagen voor tegen 15 normaal. Het aan tal uren zonneschijn bedroeg in deze periode 657 tegen 599 nor maal en de hoeveelheid regen 268 millimeter tegen 218 nor maal. Hieruit blijkt, dat het weer, ondanks de vele regen, over het algemeen toch aan de zonnige kant is geweest. De aardbeving in Boven-Assam. Te Gauhauti is officieel be kend gemaakt, dat door de aard beving op 15 Augustus en de daaraanvolgende overstromin gen een gebied van ongeveer 38.000 vierkante kilometer scha de heeft geleden. Anderhalf mil lioen mensen zijn getroffen en naar schatting meer dan 1000 om het leven gekomen. Een zui vere waardering van de toe stand is nog niet mogelijk, om dat weinig berichten worden ontvangen van 't heuvelgebied, waar thans aardverschuivingen en overstromingen plaats vin den. Naar schatting zijn bijna 100.000 stuks vee omgekomen en is aan eigendommen voor 40 millioen gulden schade toege bracht. (Van onze speciale verslaggever.) Dat de zaak der kerkhervorming in Noord-Brabant met grote moeite op de been is gebleven, weet iedereen. In dit voor negentig procent roomse land betekenen de protestanten alleen maar iets in het noordwesten en in het Land van Heusden en Altena. Voorts kunnen zij zich handhaven ln de steden en grote dorpen. Maar op het platteland van Brabant lelden de kerken der reformatie een kwijnend bestaan. Wie een treffende illustratie wil zien van het verdwijnende pro testantisme, moet eens een tocht maken langs de Maas van Vier- lingsbeek tot Heusden, zoals wjj deden. Dan vraagt hij zich af hoe het mogelijk is, dat zulke kleine groepjes tot op heden in stand zijn gebleven. Het begint al in Vierlingsbeek, ln welke gemeente de Maas Bra bant binnenkomt. In deze plaats hebben menigmaal Oranjevorsten vertoefd, wanneer zij in de omge ving van het dorp op jacht gin gen. Z(j logeerden dan ln de pas torie, welke nog heden naast het Hervormde kerkje staat, al wordt zij niet meer door een predikant bewoond. Vierlingsbeek is name lijk gecombineerd met Boxmeer fn Sambeek; er wonen hier twee Hervormde gezinnen en enkele vreemdelingen, tezamen een ge meente van nog geen twintig zie len vormend. In noordelijke richting fietsend zien we weldra de Indrukwekken de toren van Sambeek oprijzen. Eenmaal vergaderden de protes tanten van Sambeek des Zondags ln deze toren. Zij hadden welis waar de beschikking over de kerk maar die was toch te groot; de kerk raakte in verval en bleef na een brand dakloos staan. Op het eind der 18e eeuw groeide er een boom in de verlaten kerkruimte. Daarin kwam verandering toen het gebouw in 1800 aan de room sen werd teruggegeven en de Her vormden een soort kapel konden bouwen, die nog af en toe voor de eredienst wordt gebruikt. In de oorlogstijd werd de grote kerk totaal verwoest en bleef de mas sale toren van Sambeek zwaar- oeschadigd staan. Boxmeer heeft een aardig Her vormd kerkje maar de zusterge- ineente van Beugen moest haar bestaan in 1816 al opgeven. Het stadje Cuyk, welbekend bij de tip pelaars van de Vierdaagse, telt 3850 inwoners. De Hervormde ge meente omvat tachtig personen maar die komen voor een deel uit omliggende plaatsjes. Tussen Cuyk en Grave liggen enkele dor- £en. Men zal er geen protestantse wenstekenen meer aanschouwen. De roomse domineeszoon. Ook- Grave is een aardig stadje, nog duidelijk herkenbaar als een vesting. In een der straatjes vin den we een kloosterkapel inge richt tot Hervormde kerk. Vlak er bij zien we een huis met ge denksteen, opgericht ter nage dachtenis aan J. G. Ie Sage ten Broek, die zijn laatste jaren in dit stadje heeft gesleten. Men vraagt zich misschien af Ï/at deze man, die van 1775 tot 847 leefde, heeft betekend. Wel nu, deze zoon van een Groninger predikant en hoogleraar is de eer ste geweest, die de R.K. kerk ln Nederland in de vorige eeuw tot bewustwording bracht. De domi neeszoon werd een vurig aanhan ger van Rome's kerk. Schaepman fioemde hem „Onze eerste ge tuige". De bochtige dijk langs de Maas Volgende, bereiken we spoedig het kasteelstadje Ravestein, waar de spoorbrug in de lijn 's-Hertogen- bosch-Nijmegen ligt. Ravenstein bezit een gerestaureerde Her vormde kerk. Maar in dit witte bedehuis komen 's Zondags slechts enkele mensen bijeen. De gemeente is gecombineerd met Grave en Dieden en telt niet meer dan 32 leden. Dieden bestaat kerkelijk alleen OP papier want het middeleeuwse kerkje waarvan we de restanten aanschouwen, dient de omwonen de boeren tot schuur. Het is al zeer lang buiten gebruik. De to ren die het Maaslandschap be heerst, mist zijn spits. Naargees tig vliegen de kraaien weg uit de ruïneuze galmgaten als wij na deren. In de boomgaard naast het kerkje is een plek afgezet met gaas en overhuifd door een treur wilg. Twee grafstenen bevestigen de indruk dat hier een kerkhof ligt. Een der stenen is blanco, de andere vermeldt de naam van Henri Singendonck 18451855. Wie iets begeert te weten van de tragiek welke er schuilt achter dit graf, dient de roman „De Spiegelklok" van G. Kraan—v. d. Burg te lezen. Dieden heeft maar twee pro testantse inwoners. De volgende plaats, alweer een stadje en wel Megen, is een centrum van rooms onderwijs. Er zijn ook een paar kloosters. Maar de protestanten die hier gevestigd zyn, moeten een heel eind verder naar de kerk, namelijk te Oijen. Communistische herder. Staande voor het miniatuur bedehuis van Oijen, dat uit 1810 dateert, herinneren wij ons hoe in de vooroorlogse jaren dr J. L. Snethlage hier preekte. Deze her der en leraar van een uitermate kleine kudde was communist. Thans heeft hij zijn geloof volle dig afgezworen en schaart hij zich bij de vrijdenkers. Zal hy de wei nige Hervormden hier erg ge sticht hebben? Tussen Oijen en Lith ligt het dorp dat de namen van beide plaatsen verenigt: Lithoyen. In Lith is een Hervormde gemeente, jammer genoeg zonder kerk. Het antieke Godshuis werd in de oor log door een vliegende bom ver woest. Daarbij verloor de predi kant het licht zijner ogen. Nu woont er een andere dominé, die zijn gemeenteleden op de Rustdag verzamelt in de pastoriezaal. Twee jaar geleden heeft de hele bevolking van Lith letterlijk mee- gearbeid aan de bouw van een ka pel ter ere van Maria. Ook de protestanten hielpen mee; zij bikten de oude handvormstenen, afkomstig van hun verwoeste kerk af opdat deze zouden dienen voor de bouw der Mariakapel Merkwaardige gebeurtenis Even verder dan Lith verrijst Kessel, een plaatsje waar de Her vormden al sedert 1807 verdwe nen zijn. Bij Maren steken we de Maas over naar Alem. Vroeger op heeft gezet. lag Alem aan de Brabantse zijde van de rivier. Men heeft de Maas op dit punt echter verlegd, zodat het Brabants gebleven dorp op Gelders gebied verzeild raakte. Deze omstandigheid maakte een eind aan de Hervormde gemeente van Alem. Er woonden vroeger buiten het dorp enkele geloofsge noten maar die gaan nu ter kerk in Rossum dat overland te berei ken is. Woon bjj de duizendtallen. Het nog bestaande kerkje van Alem ontdekten wij achter in de straat waar ook de rooms-katho- lieken hun monumentale kerk hebben. Van verre zagen wij al een aanplakbiljet op de kerkdeur. Zou dat nog van de Paascollecte wezen? O, vermetele veronder stelling: het was een aankondi ging van de bioscoop in Kerk- driel, waar de film „Mariandel" zou draaien! Zo gebruikt dit dorp de kerkdeur der Hervormden als reclamezuil. De deur is in jaren niet open geweest. Vroeger kwam hier wel eens een dominé, vertelt de bak ker van Alem, maar dat is lang geleden. Zo staat het kerkgebouw er ontluisterd, de ramen met as- faltpapier geblindeerd, gaten in het dak, geen klok meer in het torentje, het kerkhof als vuilnis belt in gebruik We gaan terug over de Maas en fietsen op 's-Hertogenbosch aan, waar we de nacht doorbren gen. De volgende morgen is het Zondag en begeven wjj ons naar het Hervormde bedehuis van En gelen, even ten Noorden van de Brabantse hoofdstad aan de Die- ze, dichtbij de Maas gelegen. De pastorie staat leeg; een der Bos se predikanten leidt de dienst voor veertien mensen! Toch laat de voorganger Gezang 270 zingen, waarin de woorden staan: „Woon bij de duizendtallen, in Uw naam vergaard". Engelen is de laatste gemeente in de reeks kwijnende groepjes Hervormden. Weliswaar liggen verderop langs de Maas nog de puinhopen der verwoeste kerkjes van Hedikhuizen en Herpt maar in die dorpen waren al lang geen gemeenten meer. En eenmaal In Heusden, de stad van Voetius, zijn we in een streek waar het protes tantisme weer geheel zijn stempel BRIEF UIT Z UID-AFRIKA. (Van onze correspondent te Johannesburg.) JOHANNESBURG. Zuid-Afrika, een land, dat ondanks de importbeperkingen, altijd nog grote hoeveelheden góederen uit het buitenland invoert, gaat aan den ljjve ondervinden, dat de Euro pese landen en de Verenigde Staten van Noord-Amerika bepaalde export-producten zelf gaan houden, aangezien zjj deze nodig heb ben voor hun oorlogs-industrie. Er gaat b.v. een dringend tekort komen aan staal. De behoefte hieraan kan slechts voor 50 door de locale industrie worden ge dekt. De Verenigde Naties hebben echter bergen oorlogsmateriaal nodig voor de krijgsverrichtingen in Korea. Verder moeten enorme voorraden van dat zelfde materiaal worden aangelegd om paraat te zijn In geval van agressie op andere plaatsen, zodat er niet veel staal overblyft voor vreedzame doeleinden. De prijzen van textiel schijnen ook plotseling geweldig opgelopen te zijn. De Jappen, die hier vrij grote hoeveelheden katoentjes e.d. invoerden, zijn plotseling met hun prijzen de hoogte ingegaan, zodat deze thans nog hoger lig gen dan de toch reeds verhoogde prijzen van Europese fabrieken. De kranten schrijven het een en ander over slechte beurten, die Nederlandse fabrikanten in dit verband gemaakt hebben. Orders, welke geplaatst werden, konden alleen uitgevoerd worden tegen enorm veel hogere prijzen. Het is jammer, dat zulks moet gebeuren, want er is hier voor de Neder landse industrie nog een goede markt te veroveren. Het Iykt ons ook niet prettig voor de semi-officiële economi sche missie uit Nederland, welke dezer dagen zal arriveren, tenein de te trachten de handelsbetrek kingen met Nederland te verste vigen en uit te breiden. Haar taak zal ook zijn vast te stellen of er mogelijkheden zijn tot vestiging van Nederlandse industrieën. Op dit gebied is ai wat gedaan. Zo werkt hier Bruynzeel met veel succes. Een scheermësjesfabriek onder Nederlandse controle zal over enige weken in productie gaan. Een slotenfabriek zal spoe dig volgen. Het aantrekkelijk resultaat voor Nederland is, dat grondstof fen, halffabrikaten, machines e.d. uit Nederland worden afge nomen. Personeel althans des kundigen wordt uit Nederland gehaald. Derhalve emigratie, zij het ook op beperkte schaal. Het verbaast ons eigenlijk, dat wij niets horen omtrent emigratie uit Nederland op een meer uitge breide basis. Het particulier ini tiatief laat zich in dergelijke za ken echter niet stuiten. Er is een stijgende behoefte aan geschoolde arbeidskrachten en veel onder nemingen proberen nu weer deze uit Groot-Brittannië en het Con tinent van Europa te krijgen. In Groot-Brittannië schijnen niet zo veel candidaten voor emigratie meer te zijn, zodat de hoop op het Continent is gevestigd. Wij horen al meer en meer, dat werkgevers aan candidaat-emi- granten z.g. werkgevers-verkla ringen sturen, waardoor het ver krijgen van een vergunning om het land binnen te komen verge makkelijkt wordt. Het overkomt ons herhaaldelijk, dat zakenvrien den ons vragen: „Kerel, weet je namen en adressen van b.v. (Ingez. mededeling advert.) Telegram aan Minister Schokking. De hoofdbesturen van de sa menwerkende organisatie „Bond militairen uit Indië', „Voor onze Militairen Overzee" en „Band Nederland-Indonesië" hebben een telegram aan minister Schokking gezonden. Hierin ver zoeken zij dringend „een dusda nige regeling te willen treffen, dat militairen van de 7 Decem- berdivisie en de 2e divisie tij dens hun studie uitsluitend in de vacantietijd worden opgeroe pen voor herhalingsoefeningen". steenhouwers, loodgieters, tim merlieden, e.d. in Nederland op dat wij hun kunnen schrijven naar hier te emigreren". Het zou uiter mate jammer zyn, indien deze kansen niet zouden worden benut. De vraag naar delfstoffen, wel ke belangrijk zijn voor de oorlogs industrie, zoals mangaan-, chroom-, antimoon- en andere ertsen, is enorm toegenomen. De bedrijvigheid is geweldig, maar dikwijls ook weer sukkelt men door gebrek aan geschoolde ar beidskrachten. Zuid-Afrika gaat nu enige for maties vliegtuigen met daarbij behorend personeel naar Korea zenden. Onmiddellijk na het be kend worden van dit bericht, kwamen vrijwilligers zich in gro ten getale melden. Zij komen ech ter vooralsnog niet in aanmerking daar dit personeel uit de onder de wapenen zijnde militairen zal worden gerecruteerd. Seretse Khama met zijn Engel se echtgenote zijn weer eens in „headlines" geweest. Hij heeft zich met zijn oom, Tshekedi Kha ma, de vroegere regent van de Bemangwatostam uit Bechoeana- land, verzoend en beiden trachten nu de verbanning van vijf jaar ongedaan te krijgen. Voorlopig heeft de Engelse regering Seretse met vrouw en baby maar naar Engeland laten gaan, opdat leder een eerst eens tot rust kan ko men. Op het ogenblik zijn dr Malan en meerdere ministers van zijn kabinet in Zuid-West-Afrika (vroegere Duitse kolonie), aan gezien daar een tussentijdse ver kiezing wordt gehouden en de Nationalisten de stemmen der Duitsers hard nodig hebben. De stemming bij deze Duitsers evenais trouwens by hun stamge noten in Duitsland zelf is ech ter zo, dat zy maar het liefste met rust gelaten worden en zij zich bij voorkeur verre houden van politiek.' In de afgelopen weken stond Zuid-Afrika in het teken van de waarzin der ketting-brieven. Door een paar shillings te offeren kon men tot soms wel 100 binnen krijgen. De postkantoren waren vrijwel voor de gewone klanten geblokkeerd, omdat aan de loket ten grote kudden mensen stonden, die allemaal postwissels wilden versturen. De politie heeft inge grepen en de rust is even snel te ruggekeerd als de opwinding is gekomen. Verleden week is ergens in de nabijheid van Kimberley, bij het dorpje Bloemhof, een ouderwetse „diamant-rush" geweest. Al vroeg waren de diamant-gravers en ook graafsters aanwezig en er werd braaf gerend om een goed stukje grond te pakken te krij gen. Het bleken vrijwel allemaal mensen te zijn, die de middel bare leeftijd al lang gepasseerd waren en die dergelijke evene menten al meerdere keren mee gemaakt hadden. Hun succes is dus blijkbaar niet zo groot ge weest, zodat niemand zich van streek behoeft te maken, dat hij bij deze „rush" niet aanwezig kon zijn. Evenals het goud, liggen de diamanten ook in Afrika niet voor het oprapen. J. J. Th. DE KOK. (Ingez. mededeling, advert.) Uw foto's zijn altijd goed met een Electrische Belichtingsmeter THANS DE ORIGINELE PRINSEN SIMSONMETER VOQR F 29,50 MIDDELBURG, Nieuwe Burg 11, GOES, L. Kerkstraat 9 ONZE KINDEREN, IE MEEST DANK BARE ONDER WERPEN. Over het algemeen is men vaak geneigd te menen dat het foto graferen van kinderen erg moeilijk is. O ze ker, het valt soms lang niet mee, vooral wan neer wy met vreemde kinderen te doen heb ben. Omdat wij deze niet kennen reageren zij dikwijls anders dan wij verwachten, met het gevolg dat wij ze gauw lastig gaan vinden en het ongelukkige ogen blik verwensen waarop wij beloofden een paar fotootjes te maken. Een halve eeuw geleden riep men het beroemde vo geltje te hulp en dit was ook noodzakelijk omdat het te fotografe..-.7 enkele seconden lang stil moest staan, hetgeen zo dan wel geluk te. Tegenwoordig helpt deze me thode niet meer, want, zoals de schrijver J. M. Moerkerk in zijn boek „Camera in Kinderland" aanhaalt, toen een fotograaf Iets over een vogeltje mompelde kreeg hij prompt ten antwoord: „Doe niet zo flauw en tot liever op je scherpte-diepte!" Misschien zijn de kinderen werkelijk lastiger ge worden, maar in ieder geval heeft de foto-amateur het toch veel ge makkelijker gekregen. Zoijfcan hij o.a. veel korter belichten 1/100 sec. en nog korter is voor velen bereikbaar en voor hem opent dit ongekende mogelijkheden om werkelijk goede en vooral spre kende foto's te maken. Het kind behoeft nu niet meer te poseren maar kan in actie „vereeuwigd" worden. LAAT ZE NIET POSEREN. Wanneer oudere personen ont dekken dat zij gefotografeerd worden, zullen zij gauw even gaan voelen of dasje en haar wel goed zitten en vervolgens hun liefste glimlach vertonen en veelal willen moeders wanneer hun kinderen op de foto moeten er ook model kinderen van maken. Gauw wordt er even door het haar gestreken en dan volgen de instructies elkaar in snel tempo op: ga recht op staan, doe de knoop van je jasje dicht, kijk eens naar pappie, enz. Ja vergeef mij moeders, maar voelt U al eens deze neiging in U opkomen onderdruk die dan ten spoedigste en bedenk dat een foto die onder dergelijke omstandighe- Vvuiui iiuuii Kan slagen. Het wordt ten onrechte een imitatie van een stijve ouderwetse foto, terwijl van die kleine belhamels de meest origi nele, pittige opnamen gemaakt kunnen worden. FOTOGRAFEER ZE IN EIGEN OMGEVING EN IN HUN SPEL. Een vader of moeder die reeds veel foto's van zijn of haar kind maakte, zal dikwijls tot de ont dekking komen dat de opnamen, naarmate zij van recenter datum zijn, er niet mooier op worden. Dit komt omdat het kind zich meer en meer bewust wordt van het fototoestel en, zodra dit voor de dag gehaald wordt, onnatuur lijk gaat doen en poseren. Probeer dit zo veel mogelijk te voorkomen door ze in hun spel te fotografe ren zonder dat zij het bemerken, dus terwijl het kind vol aandacht in een platenboek bladert, een burcht bouwt op het strand, een klimpartij in het bos verricht, enz. Trouwens elk doen en laten van een kind is de moeite van fotograferen waard; alleen al de gezichtsuitdrukkingen zoals de volle ernst waarmee het spel ge speeld wordt, de ruzie die om een stuk speelgoed ontstaat of de vreugde over een voltooid bouw werk, leveren kostelijke foto's op. Het zal Ieder opvallen dat van de tien opnamen die ongemerkt ge- _,ai\i worden er ook 10 niet al leen goed maar zelfs de moeite waard zijn; technische fouten als verkeerde belichting en scherp- stelling daargelaten. EN NU DE TECHNIEK. De verlichting en de verlich tingstijden zijn wel de voornaam ste punten waarop gelet moet worden. Natuurlijk laten wij ook kinderen niet tegen de zon inkij ken, maar wij zorgen voor het veel mooiere zij- of tegenlicht. De belichtingstijden dienen zo kort mogelyk genomen te worden om de snelle afwisseling van reacties in gezicht en houding te kunnen vangen. Ook is door de dan ge bruikte grotere diafragma-ope ning de scherpte-diepte zeer ge ring, waardoor een onscherpe achtergrond ontstaat die de actie van de gefotografeerde versterkt en niet stoort, maar hierover vol gende keer meer. Nu eerst de foto van deze week, welke gemaakt werd door lezer K. M. met box 1/25 sec. bij volle zon, film 27° Sch. Zowel de ver lichting als de belichtingstijd hier van zijn prima. Ook werd hier ge zorgd dat de personen niet in de lens kijken en let vooral op de aardige compositie-opbouw, waar ieder direct de driehoek in ont dekt. Een fout die wij zeer veel tegenkomen is hier het stuk stoel dat er bij opstaat. Op dergelijke dingen moet wel gelet worden, want zoiets stoort en verbrokkelt de aandacht. Bij een vergroting kan deze overtolligheid gemakke lijk afgesneden worden, waardoor het resultaat belangrijk aan waarde zal winnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3