Belang van de bevolking beslissend voor de toSkomst van Nieuw-Guinea. Gerestaureerde Herv. kerk te Souburg morgen in gebruik. 0rovinti&»s/iw!f De ramp van de „Arnemuiden 20". Middelburg twee dagen in het teken van de Benelux. ABAAISON Geen enkele verplichting tot overdracht aan Indonesië. Bedehuis aanmerkelijk verfraaid? Eerste officiële ontvangst in stadhuis. Nederland eet minder oesters kampt met overwicht. Zaterdag 2 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Gouverneur van Wa ardenburg verklaartt In een interview heeft de heer S. L. J, van Waardenburg, de gouverneur van Nieuw-Guinea, die momenteel in ons land ver toeft voor het voeren van bespre kingen, zUn visie kenbaar ge maakt op de ontwikkeling op Nieuw-Guinea. In de loop van dit onderhoud werd de vraag gesteld of de kwestie Nieuw-Guinea is terug te voeren tot een keuze tussen koionialisatie en onafhankelijk heid. Naar de mening van de gouverneur kan er op Nieuw- Guinea geen sprake zijn van on afhankelijkheid. De bevolking van Nieuw-Gui nea is nog niet in staat zichzelf ,te besturen en dus kan aan N.- Guinea nog geen onafhankelijk heid gegeven worden. Zelfs wanneer Nieuw-Guinea bij In donesië werd gevoegd aldus de heer Van Waardenburg zou Nieuw-Guinea weliswaar 'n deel worden van het onafhanke lijke Indonesië, maar de bevol king zelf zou volkomen afhan kelijk blijven, omdat zij nu een maal voor zelf-regering niet rijp Is. Overigens denkt ook Indone sië er niet aan om Nieuw-Gui nea onafhankelijk te maken, im- Sers, het wil dit gebied inlijven. et werk, dat in Nieuw-Guinea verricht moet worden bestaat op de eerste plaats hierin, dat men de bevolking, die voor een groot deel nog in het begin van haar ontwikkeling staat tot ver dere beschaving en grotere wel vaart moet brengen. Indien men dit als kolonialisme zou willen betitelen, zou men een lelijke benaming gebruiken voor een mooi werk, dat in het belang van de bevolking van Nieuw- Guinea noodzakelijk is. Het be lang van deze bevolking is het criterium voor de oplossing van de Nieuw-Guinea-kwestie. Geen verplichtingen tot overdracht. De heer Van Waardenburg ont kende, dat de overdracht van de souvereiniteit over het Indone sisch grondgebied ook beteke nen dat er een verplichting zou bestaan tot overdracht van de souvereiniteit over Nieuw-Gui nea. Betreffende de status van N.- Guinea, indien de onderhande lingen, die daarover momenteel •worden gevoerd, geen resultaat zouden opleveren, merkte de gouverneur op dat de overeen komsten van de R.T.C. dat de Status quo van Nieuw-Guinea zal worden gehandhaafd. Hetgeen wil zeggen dat het gezag van Nederland over N.- iuinea wordt voortgezet, gelijk Uitdrukkelijk is vastgelegd. Daarnaast staat de bepaling, dat binnen een jaar de staatkun dige status van Nieuw-Guinea zal worden bepaald door onder handelingen tussen Indonesië en Nederland. De mening als zou deze bepaling betekenen dat binnen een jaar de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indone sië zou worden overgedragen is zowel met de woorden als met de geschiedenis van de bepaling In strijd. Wanneer de onderhan delingen niet tot resultaat leiden duurt het gezag van Nederland over Nieuw-Guinea voort, daar voor de duur van dit gezag geen enkele termijn, ook niet die van een jaar, bepaald is. Dit vloeit niet alleen uit de duidelijke be woordingen van de ter R.T.C. gesloten overeenkomsten voort, maar vindt nog steun in het feit, dat ter R.T.C. een voorstel Van Indonesische zijde om te be- Ïialen, dat het gezag van Neder- and over Nieuw-Guinea slechts gedurende een jaar zou worden Voortgezet door de Nederlandse delegatie onaanvaardbaar is ver klaard en dan ook is verworpen. De gouverneur besloot met te zeggen, dat hij de kwestie N.- Guinea belangrijk acht voor In donesië en Nederland, maar in zonderheid voor Nieuw-Guinea zelf, van welk gebied het belang voorop staat. De bevolking van Nieuw-Guinea, voor zover deze zich in deze aangelegenheid kan uiten en uit, is behoudens onbe tekenende uitzonderingen una niem verlangend dat Nieuw-Gui nea onder Nederlands gezag zal blijven. Niet meer Amerikaanse troepen naar Duitsland. Truman heeft op zijn pers conferentie de verzekering ge geven, dat de Amerikaanse ze vende vloot uit de wateren van Formosa zou worden terugge trokken na afloop van de oor log in Korea. Hij wilde niet antwoorden op een vraag, of de strijdkrachten der V.N. de 38ste breedtegraad in Korea zouden over%:hrijden. Hij was op het ogenblik met van plan de garnizoenssterkte van de Amerikaanse troepen in West-Duitsland te vergroten. De president laakte de New- Yorkse havenarbeiders wegens hun boycott van goederen uit de Sowjet-Unie. Het was niet aan hen de buitenlandse politiek der V.S. op te stellen. Malan boekt overwinning. De Zuid-Afrikaanse minister president Daniël- Malan is thans verzekerd van de meerderheid voor zijn nationalistische partij in beide huizen van het parlement. De candidaten van de partij der nationalisten wonnen alle zes zetels die Zuid-West-Afrika in het Zuid-Afrikaanse parlement bezit en 15 van de 18 zetels in de Zuid-West-Afrikaanse wet gevende vergadering. De Ver enigde Partij van Smuts behaal de hier drie zetels. 22.467 van de 23.794 kiezers brachten hun stem uit, \an wie 12.434 op de nationalistische en 10.033 op de verenigde partij. De nationalistische regering zal thans in de volksraad van de Unie over een meerderheid van 12 zetels beschikken, de na tionalistische „speaker" niet in begrepen, en in de senaat over een meerderheid van vijf. Volgens waarnemers zal Ma lan thans bijna ongehinderd vol ledige uitvoering kunnen geven aan zijn politiek van apartheid (scheiding der rassen). Zet toch altijd daar Uw wagen [neer, Waar dit geen last geeft aan [*t verkeer. VEILIG VERKEER. Moli. Yamln, lid van de ge mengde Nieuw-Guinea-commissie, heeft aangedronge op „een diplo matiek offensief" over de gehele wereld en een bereidheid om „alle middelen" te gebruiken om Nieuw Guinëa in bezit te krijgen, indien de onderhandelingen met Neder land zouden mislukken. Na een grondige restauratie, die in twee gedeelten is geschied, zal morgenochtend de Ned. Herv. Kerk te Souburg weer door de ge meente in gebruik worden geno men. Het is reeds ongeveer drie jaar geleden, dat met de restauratie werd begonnen. De kerk had dooi de oorlogshandelingen nogal ge leden en men begon dan ook met een restauratie van het interieur, waarbij o.m, de vloer moest wor den vernieuwd. Na voltooiing van deze restauratie werd het kerk gebouw weer in gebruik genomen, doch al spoedig bleek, dat het dak in zodanige staat verkeerde, dat algehele restauratie noodzakelijk was. verfraaiing. Bij het verwijderen van de kalklaag zijn in het kerkgebouw enkele nissen te voorschijn geko men, terwijl het nieuwe meubilair een aanmerkelijke verfraaiing van dit oude bedehuis betekent. De pilaren, die voorheen met een laag kalk waren bedekt, zijn nu van een eikenhouten betimmering voorzien. Evenals het gewelf, waarin ook de verlichting is aan gebracht, terwijl de zware balken wit zijn gehouden. Het orgel wordt ook gerestaureerd, doch dit is nog niet klaar gekomen en het zal nog wel enige tijd duren eer het gebruikt kan worden. De oude consistorie ls geheel afgebroken en heeft plaats gemaakt voor een veel ruimere. Wanneer de nieuwe consistorie straks zal zijn gemeu bileerd, hetgeen door de Herv. Vrouwenvereniging geschiedt, zal ook dit onmisbare deel van de kerk, fraaier zijn dan voorheen. Bovendien ls bij de kerk 'n flinke overdekte rijwielstalling ge plaatst. ruimte tekort, Het is een bekend feit, dat Souburg nog steeds uitbreidt en de uitbreiding van de Herv. Ge meente houdt daarmee zeker ge lijke tred. Door de commissie voor Monumentenzorg werd echter de eis gesteld, dat de galerij, die on geveer 100 zitplaatsen telde, moest worden verwijderd. Er zijn thans slechts 380 zitplaatsen overgebleven, hetgeen volstrekt onvoldoende is. De kerkeraad heeft nu een regeling ontworpen om op Zondagmorgen twee maal dienst te houden met daarnaast nog een avonddienst. Niet alleen het interieur van de kerk is gerestaureerd en aan merkelijk verfraaid, ook het uit wendige heeft een grondige ver betering ondergaan. Hieronder is ook begrepen de restauratie van de toren. Binnenkort zal boven dien het bij de kerk staande transformatorhuisje van de P.Z. E.M. worden verwijderd, waar door de enige dissonant in dit fraaie geheel zal verdwijnen. Rond de kerk zal verder nog een plant soen worden aangelegd. Aangezien reeds na het afslui ten van de eerste phase der res tauratie het gebouw met een bij zondere plechtigheid in gebruik werd genomen, ligt het thans niet in de bedoeling om een bijzondere dienst te houden. Tijdens de restauratie werden de diensten gehouding in de Geref. Kerk hiervoor welwillend afgestaan. Mr Dr Verkerk spreekt in Goes. Woensdagavond zal de heer Mr Dr E. P. Verkerk, burge meester van Boskoop en lid dei- Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal in de Prins van Oranje te Goes spreken voor de be- roepsgoederenvervoerders. Mc Dr Verkerk is voorzitter van de Prot. Christelijke bond van be roepsgoederenvervoerders en is als zodanig zeer goed op de hoogte van hetgeen er leeft in de wereld der beroepsgoederenver- voerders. Het onderwerp van zijn referaat is: Voerman houdt de teugels. Mr Dr Verkerk zal' op deze vergadering mededelin gen doen over de laatste ont wikkelingen betreffende buiten lands wegvervoer en de daar mede in verband staande kwes tie betreffende de N.I.W.O. en de bedrijfsgroep wegvervoer. ARTSEND IENST. De practijk van de artsen wordt a.s. Zondag als volgt waargenomen: Middelburg: W. L. Pel, Rou aansekade 11, telef. 2585; Vlis- singen: J. Vader, Badhuisstraat telef. 2472; Goes: H. Doeleman, Oostsingel 118, telef. 2391; Kou- dekerke, Westkapelle en Zoute- lande: M. Huygens, De Casem- brootstraat, Westkapelle, telef. K. 1188316; Oostkapelle, Se- rooskerke en Veere: M. v. d, Sluijs, Markt 155a, Veere; telef. K 1181271; 's-H Arendskerke, Heinkenszand en Wolphaartsdijk P Staverman, Clara's pad B 58, Heinkenszand, telef. K 1106 234; Driewegen, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp: J. J. Gelderblom Havenweg H 21, Nieuwdorp, telef. K 1196—327; Tholen, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland: L. D. A. Loojj- sen, Tholen, telef. 47 en J. Ver met, Nieuw-Vossemeer, telef. 20; Bergen op Zoom: H. Blom van Assendelft, Stationsstraat 5, tel, 436. APOTHEKEN. In.de week van 29 Septem ber zullen de volgende apothe ken voor avond- en nachtrecep ten geopend zijn: Vlissingen: Ockenburg, Wal- straat. Goes: Numans. Bergen op Zoom: van Houwe- lingen, Antwerpsestraat. Zondagsdienst dierenartsen. De practijk van de dierenart sen in W. Zd. Beveland wordt van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 9 uur waarge nomen door M. Gaakeer, Ove- zande, telef. K 1195283 en Joh. Klaassen, Heinkenszand, telef. K 1106—288. middelburg. Kamperen in „Hedenesse". Door de jeugdleidster van de Ned. Herv. Gemeente, wika C. L. Loggere, wordt in verschillende klassen der Openbare Lagere Scholen godsdienstonderwijs aan de leerlingen gegeven. Het Mode- ramen van de Herv. Jeugdraad Op 31 Juli is het garnaienvis3ersvaartulg ARN. 20, na een aanvaring in volle zee gezonken. Het schip was wegens ge moedsbezwaren niet verzekerd. Hoewel deze bezwaren niet gedeeld werden heeft zich toen in comité gevormd, teneinde voor de zwaai- getroffen familie geld te verzamelen. Tot op*-tiit ogenblik heeft deze inzameling f 5200 opgebracht, en wel f 1500 uit particuliere giften en f 3700 uit een collecte op de tentoonstelling „Rotterdam-Ahoy'. Thans heeft echter de familie Marijs plotseling aan het comi té meegedeeld dat men vanwege gemoedsbezwaren geen prijs Stelt op de op genoemde ten toonstelling ingezamelde gelden. Dit ondanks het feit, dat de familie voor de aanvang der col lecte is gewezen op het karakter der tentoonstelling en een der familieleden ijverig heeft mee gecollecteerd. Het inzamelingseomité deelt pns mede, dat het voor deze ge- Spijzigde houding geen waardering kan hebben. Aan de hand van achteraf Verkregen inlichtingen blijkt dat de familie Marijs wel degelijk 't karakter van de tentoonstelling Rotterdam-Ahoy' heeft gekend, Want aan een 14 dagen vóór de famp van de ARN. 20 door de Vissersvereniging georganiseerde teis naar Arnhem weigerde deze familie deel te nemen, omdat fles avonds Rotterdam-Ahoy' *ou worden bezocht. Intussen is ook aan de princi piële gemoedsbezwaren tegen ver- kekeren twijfel gerezen, nu geble ken ls dat het schip wel is opge komen in een onderling risico fonds van vissers in Zeeland, dat ken doel heeft, tegen betaling van tf 5.per maand, een uitkering verstrekken van f 1000.hij taal verlies. Een daarna ingesteld nauwge zet onderzoek heeft, door de {medewerking van verschillende Uistanlies en maatschappijen, naar de familie Marijs daarom trent geen Inlichtingen verschaft heeft, doen blijken, dat de heer C. Marijs, eigenaar van het schip, een uitkering heeft aan vaard in 1947 uit da fondsen van de Zee- en Luchtvaartverzeke ringswet 1939, uitgekeerd door R. Mees en Zonen te Rotterdam, terwijl tenslotte ook de woning van de heer Marijs voor f 5000 tegen brandschade verzekerd blijkt te zijn. Het comité meent dat, nu de familie Marijs een principiële houding aanneemt, waarvoor het waardering zou hebben als deze direct was aangenomen, nu de principiële opvatting van bei der standpunten in het geding komen. Het uitgangspunt van het co mité is geweest, dat een haars inziens begane fout van het niet-verzekeren niet mocht wor den vergolden met het gehele verlies van het bedrijf. Sociale overwegingen leidden daarom tot deze vorm van hulpverle ning, waaruit allerminst een on dersteuning van de gemoedsbe- zwaarde opvattingen van de fa milie Marijs mocht worden af geleid. Thans wordt hier het principe van niet-verzekeren tegenover het principe van ver zekeren gesteld, en daarom heeft hel comité besloten de gelden van de persoonlijke giften te rug te geven, voor zover moge lijk, terwijl aan de op Rotter dam-Ahoy' ingezamelde gelden een bestemming zal worden ge geven in overeenstemming met het Stichtingsbestuur van deze tentoonstelling. Twee dagen lang zal Middel burg ln het teken staan van de Benelux. De Motorclub „Schelde- gouwen" Immers organiseerde gisteren en vandaag een grote Beneluxronde, die door alle drie de landen gaat en Middelburg is hiervan het centrum, waar gister morgen in de Burgerzaal de offi ciële ontvangst van een aantal deelnemers plaatsvond, terwijl vanavond tussen acht en twaalf uur de deelnemers aan deze grote rit weer ln de Zeeuwse hoofdstad worden terugverwacht. Om negen uur gistermorgen was een klein gezelschap in de Burgerzaal bijeen, toen de voor zitter van „Scheldegouwen", de heer P. Castenmiller het ere- comité, dat voor deze gelegenheid is samengesteld, Installeerde. Dit erecomité bestaat uit de heren jhr mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin, voor zitter, mr dr N. Bolkestein, bur gemeester van Middelburg, ir H. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom, H. Steinlet, voorzitter van de Internationale Toeristen organisatie te Brussel, G. 3, Bosch, namens de K.N.M.V., over ste G. H. van Helden, districts commandant van de Rijkspolitie in Zeeland, M. A. Reneman en A. J. J. van 't Hof, resp. commissa ris van Politie te Middelburg en Bergen op Zoom, mr J. Moolen- burgh, voorzitter Zeeuwse V.V.V., ir Th. Heyblom, hoofdingenieur directeur der Rijkswaterstaat, mr dr R. W. Graaf van Lynden, voor zitter der Polder Walcheren, mr J. A. Dumon Tak, voorzitter V.V.V. Middelburg en Fretin uit België. DE INSTALLATIE. Nadat de voorzitter van het comité van ontvangst mr W. F. P. Kurtz de aanwezigen had wel kom geheten volgde de installatie van het comité. De heer Casten miller vertelde allereerst een en ander over de activiteiten van Scheldegouwen" en zei, dat het doel van deze Beneluxronde twee ledig is. In de eerste plaats is zij belangrijk uit een oogpunt van sportiviteit en genieten van de natuur in de drie landen en daar naast voor het bevorderen van de Beneluxgedachte onder de toer rijders. De voorzitter bracht het comité dank voor de medewer king en zei, dat het zitting nemen van zoveel autoriteiten in dit co mité een grote propaganda voor de tocht betekende. Met de wens, dat de Beneluxronde zou slagen, verklaarde spr. het comité voor geïnstalleerd. Als voorzitter van het erecomité sprak jhr de Ca sembroot woorden van dank en zei, dat de leden van het comité niet lang hadden geaarzeld om hun functie te aanvaarden. De motorsport, aldus spr. heeft mijn hart gestolen en hij bracht hulde voor het nemen van dit initiatief, daar de bloei en welvaart van Zeeland hiermee zeker is gediend. Met een: „Veel succes, mooi weer, veel genoegen en geen ongeluk ken", besloot jhr de Casembroot zijn toespraak. Tenslotte vertelde de secretaris van Scheldegouwen, de heer A. W. Levering, nog een en ander over de organisatie van de Beneluxronde. DE ONTVANGST. Om tien uur werd een groot aantal deelnemers in de Burger zaal door het gemeentebestuur ontvangen, waar burgemeester Bolkestein een welkomstwoord sprak. Spr. vertelde iets over de stad en het stadhuis, dat in de laatste weken zo in het middel punt van de belangstelling heeft gestaan. Spr. sprak er zijn vreug de over uit, dat Middelburg het centrum is van de ronde en hij sprak de hoop uit, dat de tocht voor allen succesvol zou zijn en wenste de deelnemers een behou den aankomst vanavond in Mid delburg. De heer Castenmiller dankte namens allen voor de eer, dat deze officiële ontvangst de eerste kon zijn ln de fraaie Burgerzaal, terwijl hij het gemeentebestuur tevens dankte voor de fraaie wis selbeker. Er was moed, durf en geld voor nodig om de ronde te organiseren, zo zei spr., doch we zijn blij dit voor Middelburg en Zeeland te kunnen doen. De heer Castenmiller besloot met het uit spreken van de wens, dat deze be scheiden poging tot uitdragen van de Beneluxgedachte moge bijdra gen tot een nog betere verstand houding tussen de drie deelne mende landen. Hierna spraken nog de heer Steinlet en de heer Bos, de laat ste namens de K.N.M.V.. daar men grote verwachtingen koestert t.o.v. dit evenement. Spr. roemde „Scheldegouwen" als een prima organisatie. Velen maakten hier na nog van de geboden gelegen heid gebruik om het gerestaureer de deel van het stadhuis te bekij ken. Jaarverslag Meulemeester Co te Yerseke. De directie van de N.V. Ned. Maatschappij voor Oesterteelt de Meulemeester Co. te Yerseke noemt het boekjaar 1949—1950 gunstig. Totaal zijn verzonden 18.360.000 stuks, tegen vorig jaar 14.400.000 stuks. De ruime vraag kwam voornamelijk van België, waar als gevolg van de devalu atie de oesterprijzen verlaagd werden. Dit land betrok het grootste gedeelte, n.l. circa 13.240.000 stuks. De invoer van oesters in Duitsland is vrijgege ven, zodat de mogelijkheid be stond, dat een belangrijk koper voor een deel zou kunnen wor den teruggewonnen. De hoeveel heid van circa 1.234.000 oesters, naar genoemd land verzonden, heeft dit bevestigd. Opnieuw constateert de direc tie een achteruitgang in het oes- terverbruik in ons land, name lijk 350.000 stuks minder dan 't vorig jaar. In de exportprijzen kwam geen verandering. Na afboeking der onkosten en afschrijvingen, resteert een sal do winst van f27.512. Voorge steld wordt een dividend van f2.per aandeel (vorig jaar f 1,—). heeft begrepen, dat dit wekelijks contact met deze kinderen, wil het enige vrucht afwerpen, niet voldoende is. Daarom heeft men een poging gewaagd om voor deze kinderen, die dit godsdienstonderwijs volgen een kampweek te houden in het Jeugdcentrum „Hedenesse" bij Cadzand. Maandag zijn een twin tigtal jongens en meisjes o.l.v. wika Loggere naar „Hedenesse" vertrokken. Het kamp mag uitstekend ge slaagd heten en de leiding is dan ook uitermate tevreden over de resultaten. De predikanten ds W. B. A. Smits en ds W. F. C. Metz maken deze kampweek, die van daag eindigt, mee. Donderdagmiddag was gereser veerd voor bezoek van de ouders aan het kamp en velen zijn naar Cadzand gegaan om er een kijkje te nemen. De kinderen hadden voor deze middag een en ander ingestudeerd, hetgeen in de zaad en daarbuiten ten beste werd ge geven. KLOETINGE. De viering van 81 Augustus. Het feestvieren op de verjaar dag van Prinses Wilhelmina be stond hoofdzakelijk uit kinderspe len. De kinderen brachten 's mor gens een aubade voor het ge meentehuis. Wethouder J. Straub dankte de heer C. de Bruin, hoofd der school, die de leiding van deze zanguitvoering had. Daarna werd een rondwandeling door het dorp gemaakt, waarna in de school de kinderen werden onthaald. 's Middags werden in de boom gaard „De Schalk" diverse kin derspelen gehouden. Wethouder Lenshoek reikte da prijzen uit. Tenslotte gaf het Ned. Herv. Kerkkoor een geslaagde zanguit voering in de tent van 45 uur. Bazar en tentoonstelling „Excelsior". De driedaagse bazar en ten toonstelling, die de muziekvereni ging „Excelsior" organiseert, Donderdagavond officieel geopend door de voorzitter de heer W. P. Beye. Deze fancy-fair wordt ge houden in een tentcomplex op een weiland van de heer M. v. Iwaar- den en is vanmiddag half drie nog geopend. De bazar brengt de bekende at tracties als prijsschieten, bal gooien, rad van avontuur, Ameri kaanse verkoop etc. Er is een keurige stand met goederen, geschonken door de burgerij. Verschillende winkeliers hebben fraaie stands gemaakt, o.a. die van de heer M. Kole met krui denierswaren en die van de lood gieter Beekman. Ook de stands van de electro-technische bureaux H. J. Colijn en fa. van Driel mo gen er zijn. Bakkers en manufac- turiers komen met een goed ver zorgde stand. Excelsior" brengt iedere 100ste bezoeker een aardige verrassing. KRUININ GEN. Onderscheiding. Door de minister van oorlog ls toegekend het ereteken voor Orde en Vrede aar. J. van Nieuwenhuij- zen, Hoofdstraat 12 te Kruiningen en aan A. A. Koene en A. J. van Overbeeke, beiden te Hansweert. Burg. Vogelaar 50 Jaar vandaag. Vandaag viert burgem. Vogelaar zijn 50ste verjaardag. Ter gele genheid daarvan zal hij in een speciaal daartoe belegde raads vergadering worden gehuldigd. Het muziekgezelschap E.M.M. zal de jubilaris een serenade bren gen. HEINKENSZAND. Onderscheiding. Met enige feestelijkheden ge paard gaande, werd door burge meester B. Funk, uitgereikt de eremedaille in zilver van de Oranje-Nassauorde, aan de heer P. Polderdijk, voor 40-jarige dienst bij de firma Iz. Cappon en Zn. alhier. WEMELDINGE. Serenade gebracht door O.K.K. Woensdagavond bracht het muziekgezelschap O.K.K. te We- meldinge een serenade ten huize van de heer M. Pieterse Dz., in verband met diens 80ste ver jaardag. De jarige, die vele jaren wer kend lid van O.K.K. is geweest, werd bij monde van het be stuurslid Jac. Burger Fz. na mens het gezelschap hartelijk gefelioiteerd. SOUBURG. Uitslag verkoping. Notari» B, A, van Verre te Middelburg heeft ln café „Dorp- zicht" in het publiek verkocht: Een perceel Bouwterrein met schuur aan de Middelburgsestr. 2 groot 7 a. 98 ca. Koper: dhr J. J. Daalhuizen voor f2010.Een perceel tuingrond nabij de Mid delburgsestraat, groot 35 a. 82 ca. Koopster mw. Wed. J. J. Sturm de Groot voor f 1085. Een perceel bouwland, hoek Donkerenweg, Molenweg. Groot 55 a. 20 ca. Koopster: mw Wed. J. J. Sturmde Groot voor f 1210.Een woonhuis aan het Oranjeplein 20, groot 62 a. Ko per: de heer A. van der Struijk voor f835. PolozwemwedstrUd. Door een overwinning met 41 op de damespoloploeg „Zeehond" wist de S.Z.V.-damesploeg het Zeeuwse kampioenschap te beha len. Daar deze Souburgse dames- ploeg nog maar korte tijd bezig is, mag dit zeker een mooi succes genoemd worden. De heren speelden Woensdag avond tegen Zeelandia II S.V.Z. won met 35. Uitslag „Floralia"-ten toons telling De uitslag der keuring van Flo- raliaplanten in gebouw Rehoboth op 31 Aug. j.l. is: Groep Coleus: le pr. Marie Poortvliet; 2e pr. Leen Louwerse; 3e pr. Willy de Kam en 4e pr. A. C. Kramer. Marie Poortvliet heeft de extra prijs van de afd. Walcheren der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde gewonnen. Groep Bludbegonla: le pr. Teun den Engelsman: 2e pr. Rien Ize- boud; 3e pr. Wim Cevaal en 4e pr. S. Wolters. Groep Begonia samperflorens: le pr. Matty Hubrechtse; 2e pr. Nelly de Wolf, 3e pr. Simon Koole en 4e pr. Corry Poelman. Groep Fuchsia's: le pr. C. van Soelen en 4e pr. Adry Louwerse. De tweede en derde prijs kon den in de groep fuchsia's niet worden toegekend: Hiervoor in de plaats komen uit de groep Co- leus: 2e pr. Klaas de Visser en 3e pr. Joh. Kasse. KOUDEKERKE. Kaapduins laatste kampvuur 1950 Woensdagavond werd voor de laatste maal in dit seizoen een kampvuur te Kaapduin ontstoken. Velen genoten mee, om thans afscheid te nemen van het strand- seizoen 1950. Concert. Donderdagavond van 810 uur concerteerde de Harmonie „Voor waarts" op de tent op het Dorps plein, ter gelegenheid der 70e ver jaardag van H. K. H. Prinses Wil helmina. Er was vrij veel belangstelling, en de directeur wist met een mooi en verzorgd programma, dat werd besloten met het Volkslied, het publiek te boeien. BIGGEKERKE. F.T.T.-besteller nam afscheid. Aan de heer J. Vlieger, bestel ler le klasse der P.T.T. te Bigge- kerke, is met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend op ver zoek in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef' tijd. De heer Vlieger, heeft ruim 44 jaren in Biggekerke gediend en het zal wel heel vreemd zijn „Jan de Post" voortaan te moe ten missen als brievenbesteller. Bij het afscheid op 31 Aug. werd hij toegesproken door de Di recteur van het hoofdkantoor Middelburg. Deze bracht hem hulde en dank voor zijn trouwe eerlijke dienstuitvoering en de prettige samenwerking. Namens de Directeur-Generaal der P.T.T. reikte hij de heer Vlieger als be wijs van waardering voor zijn voortreffelijke plichtvervulling de afscheidspenning uit van het Staatsbedrijf der P.T.T. Spr. wenste de heer Vlieger ge luk met deze onderscheiding en sprak tevens de hoop uit, dat hij nog veel jaren zal mogen genie ten van zijn welverdiende rust. KAMPERLAND. Ledenvergadering N.C.L.B. Dinsdagavond hield de afd. van de N.C.L.B. een vergadering on der leiding van de voorzitter J. Bouterse, die deze vergadering voor het laatst als voorzitter leidde, daar hij volgende maand vertrekt met zijn gezin naar de Noord-Oost-Polder. De heer Bou terse is vanaf 1938 voorzitter van de afd. geweest. Naar aanleiding van zijn vertrek spoorde hij de leden aan om trouw te blijven aan de N.C.L.B. De vice-voorzitter de heer N. de Visser, dankte namens de leden de scheidende voorzitter voor zijn arbeid en bood hem een schilderij aan. Tot nieuwe voorzitter werd ge kozen de heer J. Jiiie. ZUIDZANDE. Aanbesteding. De bouw van de nieuwe Herv. kerk in deze gemeente werd Woensdagmiddag aanbesteed. De uitslag was als volgt: Fa. Heij- kamp te Amsterdam f 98.000. J. de Llgny, Zuidzande f 98.930; A. Risseeuw, Zuidzande f 103.600; Fa. Boissant, Oostburg f 107.675; Fa. Korteweg, Breda f 180.000; Fa. Snoeren, Zuidzande f 109.503; W. Fokke, Zuidzande f109.875; A. J. v. Lare, Zuidzande f 110.173. TERNEUZEN. Op stilstaande auto gereden. Dinsdagmiddag half vijf reed de handelsvertegenwoordiger H. P. L., wonende alhier, met zijn bestelauto op een stilstaande personenauto, welke eigendom was van de heer S. D„ wonen de te Noordwijk aan Zee. De belde auto's werden slechts licht beschadigd. vim T.B.C.-BESTRIJDING. Er wordt de laatste tijd veel gedaan aan t.b.c.-bestrijding. En dat is nodig, dringend rodig. In 1949 b.v. werden niet minder don 17461 nieuwe gevallen geconsta teerd. Bestrijding van deze volksziekte is dus geboden. De manier waarop men dat van r.-k. zijde in N.-Brabant doet, kan mij niet bekoren. Er worden daar n.l. een hele reeks toneelvoorstellingen gehouden waarvan de baten bestemd zijn voor de t.b.c.-bestrijding. Ik zou zeggen, zó moet het vie t. Veel meer kan mij bekoren de actie van D.E.L., het t.b.c.-fonds van het Chr. Nat. Vakverbond. Hier gaat het niet om een pretje, een leuke avond, maar om het brengen van offers, het in toepassing brengen van het Bijbelwoord: Draagt elkanders lasten en vervult alzo de wet van Christus. De leden van het C.N.V. gaan hierin voor.. Een deel van de contributie het vorig jaar bijna 2 ton gaat naar het fonds, dat in 1949 bijna 2000 mensen kon helpen, waarvoor een bedrag van f350.000 nodig was. Voor dit fonds wordt binnen kort een collecte gehouden. Aanbeveling schijnt mij over bodig. Bij het geven aan deze collecte kan men uiting geven aan zijn DANKBAARHEID voor eigen gezondheid en aan zijn barm hartigheid, zijn MEDE-LIJDEN met hen die door de t.b.c. wer den aangetast. Ik verwacht een rijke op brengst. Jacht op het havenhoofd. Woensdagavond te ongeveer half acht is een Engels jacht bij het binnenlopen van de haven op het oostelijke havenhoofd te rechtgekomen. De sleepboot Holland" van de rederij Mul ler kwam spoedig assistentie verlenen en na enige moeite ge lukte het het jacht weer vlot te krijgen, doch hierbij dreef het af, waarbij het op het westelijk havenhoofd terecht kwam. Daar het jacht in een ongevaarlijke positie verkeerde, is de sleepboot onverrichterzake terug gevaren en heeft het jacht hoog water afgewacht. Ondtnks de vallende duisternis heeft het aan geen be langstelling ontbroken. Bedrijfsongeval. Dinsdagavond brak de werk man V. wonende te Axel, zijn on derbeen bij werkzaamheden op het in het eerste dok in lading zijnde Engelse s.s. „England". Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Met ingang van Maandag 4 September wordt het agent schap van ons blad te St. Philipsland verzorgd door de heer TH. BAKKER, A 164, St. Philipsland. Voor abonnementen en ad vertenties gelieve men zich tot dit adres te wenden. bruinisse. Met been tussen auto en muur. De heer L. Okkerse Jz., alhier, zat Woensdagmiddag op zijn ge mak het drukke verkeer te be kijken, dat op het Zijpe de veer pont Grevelingen opreed, om te woiden overgezet. Hij deed dit op het muurtje van de coupure die ter plaatse in de dijk ge maakt is om het verkeer door te laten. Een auto van de firma Ketelaars te Bergen op Zoom draaide niet spoedig genoeg en het been van de heer Okkerse raakte bekneld tussen auto on muur. Dr Quaak moest eerste hulp verlenen, daar het been danig ontveld en gekneusd werd. NIEUWS IN 'T KORT Met ingang van 16 Oct. a.s. is benoemd tot gemeente-ontvanger te Hoge- en Lage Zwaluwe, de heer J. Traas, ambtenaar ter secretarie te Heinkenszand. De collecte voor het Kon. Wil- helminafonds te Oostliapelle heeft f90.04 opgebracht. De collecte te Wolphaartsdijk gehouden t.b.v. de Oorlogsgraven stichting heeft f 52.39 opgebracht. Mej. A. F. Aalbrechlse werd eervol ontslag verleend als amb tenaar ter secretarie te Zuidzande In haar plaats werd de heer W. Robijn benoemd. Te Nisse hedenavond om 7 uur voor de Geref. Gemeente voorgaan ds v. d. Berg uit Utrecht

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2