Noord'Koreanen zetten groot offensief in. ERRES GOED! NIEUWS Beneluxronde van „Scheldegouwen" een succes. Ouders Hertogh luisterden naar hun hakkelend kind. De Christelijke School. Amerikanen op verschillende plaatsen terug geslagen. SNIPPER Openbare kleuterschool te Goes geopend. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De heer K. van Everdingen 25 jaar bü de S.H.V. Aile deelnemers zonder ongelukken in Maastricht. Het probleem lonen en prijzen Uitgave Stichting „Zeeuwsch s Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord- straat 35; Tel administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat. Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1653 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 40 ct. per woord ZATERDAG 3 SEPT. 1950 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur; JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Kuijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.54 u., onder 19.24 u. Maan op 21.21 u., onder 13.57 u. Hoogwater op Zondag 3 Sept.j VlissingeSf 5.47 u. 1.77 m, 18.02 u. 1.68 m. Terneuzen: 6.16 u. 1.94 m., 18.30 u. 1.87 m. Wemeldinge: 7.26 u. 1.57 m„ 19.38 u. 1.49 m. Zierikzee: 7.07 u. 1.36 m., 19.20 u. 1.28 m. De vacantietijd is weer voorbij Ook voor de scholen. Vele ouders hebben een beslis sing moeten nemen omtrent de vraag naar welke school zij hun kinderen zullen zenden. Daarbij is als vanzelf in brede kringen het bestaansrecht en de betekenis van de Christelijke :.uol weer aan de orde gekomen. i .n daarbij ia opnieuw gebleken, 'dat er nog altijd mensen zijn, zelfs onder hen die een vooraan staande plaats in de maatschappij innemen, die omtrent het karak ter van de school met de Bijbel in het onzekere verkeren. Wat is het stempel van een Christelijke school? Op die vraag heeft dr G. P. van Itterzon, Nederl. Herv. predikant te 's-Gravenhage en voorzitter van de Schoolraad, het vorig jaar o.m. het volgende geantwoord: |k zal u eerst zeggen wat het niet is. In de volksmond bete kent „Christelijk" vaak, dat iemand „beter" is of moet zijn dan de rest. Met deze maatstaf in de hand wordt dan het kerkvolk gemeten en het resultaat is niet overtuigend. Want men ontdekt (misschien wel tot zijn vreugde!) dat „Christelijke" mensen ook hun fouten en gebreken hebben en dat kerkgangers nog geen voor beelden van vlekkeloze heiligheid zijn. Gewapend met dit richtsnoer heelt men ook de Christelijke school beoordeeld en gespeurd, of bestuursleden en ouders, onder wijzers en kinderen in deugd en braafheid uitblonken boven ande ren. En men kwam tot de ervaring, dat het al te zamen ook „maar mensen" zijn, mensen met tekort komingen en zonden, op wie van alles af te dingen valt. En de conclusie was haastig getrokken: het heet alles wel Christelijk, maar daarom is het het nog niet! ""regen deze valse uitlegging van T het woord „Christelijk" wil ik mij zo krachtig mogelijk verzet ten. Een Christen is immers geen Farizeeër, die roemt in zijn eigen braafheid en deugd, maar die in tegendeel belijdt, dat hij in zich zelf een zondaar is, die alleen door de genade van de Here Je zus Christus kan zalig worden. Daarom is een Christen geen getuige van zichzelf, maar van zijn Heiland, die zondaren roept. Toegepast op ons onderwijs is dus een Christelijke school geen verzameling van brave Hendrik- ken in en voor de klas, maar een instelling, waar wij samen weten en horen, dat wij zondaren zijn en dat wij juist daarom geen dag en geen uur in ons leven (ook niet in ons schoolleven!) buiten Jezus behoren door te brengen. De Christelijke school bestaat er, niet omdat de kinderen zo braaf zijn, maar omdat wij er heilig van overtuigd zijn, dat deze jonge harten alles te kort komen ais zij zonder Gods Woord worden opgevoed en dat wij hun een wan daad zouden bewijzen, als wij zo veel kostbare jonge levensjaren lieten buiten de invloed van de H. Schrift. De „Christelijkheid" van onze scholen bestaat dan ook niet in het verzamelen van een kleine of grote groep keurige kinderen, maar in ons program, in ons leer plan, in heel de opzet van ons onderwijs. 'WI 'j 'eS6en graag de verbin- ding: school en doop. Maar juist de betekenis van de H. Doop onderstreept, wat ik heb gezegd. Iemand heeft de doop eens het „teken van onze schande" ge noemd. Ik keek ervan op, toen ik het voor de eerste maal hoorde, maar wat is het juist! Want de doop is Immers (hoe wij er overigens over mogen denken) niet een medaille op onze braafheid, maar een te ken van onze zonde, die moet worden afgewassen, en een zegel Van Gods genadeverbond, dat Hij uit genade met zondaren heeft willen oprichten. En ook onze gedoopte kinderen, die buiten de Heiland verloren zouden gaan, hebben het nodig, dat zij ook in hun schooljaren niet alleen thuis en in de kerk, maar ook tijdens de schooluren bij bijbel en gebed en Christelijk lied leren leven. Daarom zijn wij bezig, zo- veel wij kunnen, in het ka der der onderwijsvernieuwing onszelf voortdurend af te vragen, hoe wij de rijkdom van Gods Woord nog veel meer dan te voren in heel ons onderwijs zullen kunnen verwerken, en dit onderwijs aldus op het hoogste peil kunnen brengen". Tot zover dr van Itterzon. Wie dit woord op zich laat in werken zal het betreuren, dat nog zovele kinderen op scholen zon der de Bijbel worden opgevoed en zal zich haasten, zo nodig alsnog- voor zijn kind een plaats te vra gen op de Christelijke schooi. DE A.S. BENELTJX- CONFERENTIE. Belga verneemt in goed inge lichte kringen, dat de Beneiux- conferentle, die zich uitsluitend zal wijden aan de landbouwpro blemen en voor de maand Sep tember was voorzien, niet voor October, en waarschijnlijk om streeks de Vijftiende van die maand zal worden gehouden. Gistermorgen is het grootste Xoord-Koreaanse offensief sinds liet begin van de oorlog ingezet. Op een front van 40 km. deden 50.000 Noord-Kqreanen, gesteund door tanks, een aanval. Op een 13-tal plaatsen lukte het hun in de Amerikaanse rivierlinies door te dringen. Een officiële Amerikaanse woordvoerder noemde de situatie aan de Naktong „wanhopig". Volgens Reuters correspon dent ls hjj ernstig. Het grootste succes boekten de Noordelijken In de bocht van de Naktong, waar zij 8 km, vorderden; hun actie ls daar gericht op de weg van Taegoe naar Poesan, de levensader van de V.N.- strjjdkrachten. Over de rivier de Ham, aan de Zuidkust, werd de tweede grote aanval uitgevoerd. De Noordelijken zijn er in ge slaagd, de stad Haman, een plaats 12 km. ten Noorden van Masan, te bezetten. Later werd gemeld, dat de Amerikanen erin geslaagd waren de plaats na zeer bloedige gevechten te heroveren. Oorlogs correspondenten beschrijven de gevechten van gisteren als de verbitterdste van de gehele oor log. De Noordelijken blijken te be schikken over een zeer goede in lichtingendienst; -zij beschikken over een vrijwel volledig beeld van de troepenconcentraties der V.N. Op ruime schaal wordt aan Noordelijke zijde gebruik gemaakt van „zelfmoordeenheden", waar mee bressen geslagen worden in de V.N.-linies, waardoor dan wordt aangevallen. Men meent, dat, hoewel de aan val de ernstigste is in de Kore aanse campagne, de hoofdmacht der Noordelijken, die boven Tae goe samengetrokken is, nog niet in de strijd geworpen is. VANDAAG BERGING „FIREFLY". Piloot bad voor ongeluk nog bericht gegeven. De bij Kijkduin Woensdag j.l. op zee gedaalde en daarna ge zonken „Firefly" K 76 van de Marine luchtvaartdienst zal van daag door de fa. Doeksen wor den geborgen. Naar blijkt uit mededelingen die ons thans van de zijde van het Ministerie van Marine be reiken, heeft de piloot Willem van den Born, nadat hij op zee was geland, aan de verkeersto ren op het vliegkamp Valken burg per radio gemeld dat hij „Safely Ditched" was, een nood landing op het water had ge maakt, die goed was verlopen. De piloot gaf daarna zijn positie op en zeide, dat hij zijn toestel zou verlaten. Zoals bekend is, heeft de lei der van de groep, waartoe de K 76 behoorde, de piloot het toestel zien verlaten en hem in het water zien drijven. Wat er daarna is gebeurd is een mys terie. Het stoffelijk overschot is tot dusverre nog niet gevonden. Weliswaar zijn van hier, waar zich naar men aanneemt 5 divi sies bevinden, versterkingen naar de strijdpunten gezonden doch Amerikaanse stafofficieren me nen, dat deze concentratie nog vrijwel intact is. De aanvallen bij PoITSng waren kennelijk bedoeld om de Amerikaanse concentraties elders te verzwakken. Gisteren herdacht de heer K. van Everdingen te Vlissingen het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Steenkolen- Handelsvereniging te Rotterdam. Dit jubileum werd gistermid dag herdacht met een receptie in Hotel Noordzeeboulevard, welke bezocht werd door verscheidene vooraanstaande personen, waar onder het gemeentebestuur van Vlissingen. De vele gelukwensen en bloem stukken getuigden van de waar dering welke men heeft voor de persoon en de arbeid van de jubi laris, die in 1929 tot directeur van het twee jaar tevoren opge richte Vlissingse S.H.V.-bedrijf werd benoemd. Dat de leiding van het bunkerstation bij hem in goede handen is, blijkt wel uit de snelle opbouw van het bedrijf na de stilstand door de oorlog. De omzet van het bunkerstation be loopt 8 tot 10 millioen gulden per jaar, terwijl er ongeveer 250.000 gulden verloond wordt. De heer van Everdingen neemt in het Zeeuwse leven meerdere functies in. Hij is onder andere plv. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zee land, tevens voorzitter van de af deling Verkeer van de Kamer, be stuurslid van de Stichting „Nieuw Walcheren" en van het E.T.I. Vanmiddag zal de jubilaris door het personeel gehuldigd worden en vanavond zal het personeel en genodigden een feestavond wor den aangeboden. Mej. C. P. A. J. Speelman te Goes is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Rhenen. WM (Van onze speciale verslaggever) Jlaastrk-lit, Zaterdagmorgen half drie. Het eerste traject van de door de m.c. „Scheldegouwea" georganiseerdo Beneluxronde zit erop. Straks gaat het tweede gedeelte beginnen, dat onge twijfeld aan de ruim 100 auto- en motorrijders zwaardere eisen zal stellen, want in België en Luxemburg is het land heuvelach tiger en voor de meeste deelnemers zijn de wegen ook onbekend. Voor zover wij dat op dit ogenblik kunnen beoordelen is dit ge deelte voor allen goed verlopen. We hebben tenminste nog niet van ongelukken of disquaiificaties gehoord. GEEN VERLENGING DIENST PLICHT IN FRANKRIJK. Frankrijk kan op het ogen blik niet het voorbeeld van Engeland volgen en de dienst- Slicht verlengen, zo is gisteren Franse militaire kringen ver klaard. De controletijden zijn zo gesteld dat ieder het zonder veel moeite kan halen. Reeds nu moet een eresaluut gebracht worden aan Scheldegouwen voor de keurige organisatie. In de steden waren de wegen naar de controleposten duidelijk aangegeven met vele pijltjes waarop het woord Bene lux. Het weer is tot heden uit stekend; heerlijk fris rijweer met een maanverlichte nacht. Wat zou men nog meer wensen? Af en toe, vooral op het lange tra ject Arnhem-Maastricht een mist bank die wat meer oplettendheid vereiste maar toch niet erg hin derlijk was. Diep respect hebben wij voor de motorrijders, die het heel wat zwaarder hebben dan de automobilisten. Wat b.v. te zeg gen van de prestatie van het mo- torrljdersspan, dat om 9.15 uur uit Amsterdam vertrok en om half 2 al in Maastricht was? Uw verslaggever arriveerde heelhuids in hotel „Moderne" op de Markt hier in Maastricht om half twee. De controle van de deelnemers gaat pas om 3 uur open en dus was dat wel rijkelijk vroeg. Er is dan ook over gespro ken om straks nog even Maastricht in te wandelen, want enkele mensen hier hebben zin in een gebakken visje. Wellicht een hachelijke onderneming die te verkrijgen, maar we zullen hopen! Gistermiddag om half vijf start te de eerste groep van de Markt in Bergen op Zoom. De andere groepen vertrokken steeds een kwartier later. De eerste controle was even voor de Moerdijk en de tweede te Rotterdam-IJsselmonde. Op de derde controle, het K.N. M.V.-secretariaat in Den Haag, kregen de deelnemers koffie of chocomel. In hotel Witteveen aan de Ceintuurbaan in Amsterdam, was de eerste hoofdcontrolepost gevestigd, die om 9 uur openging. Zeer vele rijders waren er al heel wat vroeger. Motorrijders wacht ten de later arriverenden aan de grens van de stad op en escor teerden hen naar de controlepost. 7 o§n ging bet naar Amersfoort, waar in hotel Waterloo in Leusen de controle was. Na Leusen volg de Arnhem met de controlepost en in snel tempo werd daarna naar Maastricht koers gezet. Van „vliegende" controles was weinig te bemerken. HET VERTREK. Voor de start in Bergen op Bergen op Zoom sprak in hotel „De Draak" de heer Bos, hoofd bestuurder van de K.N.M.V., de deelnemers toe en ook de heer Stijnlet van de Federation Inter nationale Motocycliste sprak hier. „Gij moet rijden als goede rallye rijders. Niet met de kop, maar met uw ziel. Past goed op voor accidenten. Rijdt in vriendschap en weest sportief." Dat waren zijn adviezen. Burgemeester de Witte van B.o.Z. zei o.m.: „Dit is eigenlijk een Zeeuwse feestdag en wij leren daar wat van. Wij hebben altijd van 2 wallen gege ten en wij voelen ons er wel bij." Bij de start op de versierde Markt van B.o.Z. was behalve het bestuur van Scheldegouwen, ook burgemeester Bolkestein van Middelburg aanwezig. Twee compagnieën K.L. naar Korea. Met betrekking tot de vorming van de eenheid vrijwilligers voor Korea, staat thans wel vast, dat in elk geval 2 compagnieën van de K.L. zullen worden gevormd. Naar wij vernemen streeft de re- gerin gernaar wat de K.L. betreft, een groter contingent, zo mogelijk ter sterkte van een bataljon uit te zenden. Ondanks het feit, dat de offi ciële aanmeldingstermijn thans verstreken is, bestaat de indruk dat aanmeldingen die na deze da tum binnenkomen of zijn binnen gekomen, nog wel in behandeling worden genomen. De selectie is streng en een vrij groot percentage van de sollici tanten moest tot dusverre gorden afgelezen. Naar in Den Ilaag vernomen wordt, heeft het overleg, dat gis teren in de Stichting van de Ar beid tuss endo vertegenwoordi gers van de ondernemers- en werknemersorganisaties en met de regering over de lonen en prijzen werd voortgezet, niet tot over eenstemming geleid. Maandag zullen in de Stichting van de Arbeid opnieuw besprekin gen tussen de ondernemers- en werknemersorganisaties worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat door de regering Woensdag- een beslissing zai worden genomen, met betrekking tot het vraagstuk van ionen en prijzen. Laatste zomeravondconcert te Veere. Het derde en laatste zomer avondconcert in „de Schotse Hui zen" is een volledig succes ge worden. Voor een geheel gevulde zaal speelde de blinde pianist Johan Verster en hij deed dit met een muzikale overgave en een tech nisch kunnen, die alle luisteraars meenam naar de zeer romantische vorige eeuw. Onder de bekoring van het licht van slechts enkele kaarsen (wel wat te weinig) hoorde men voor de pauze de door velen gaarne gehoorde pianomuziek van Cho pin. Na de pauze volgde de met veel voordracht gespeelde muziek van Debussy en Ravel. De bewondering voor de pianist was groot, maar het succes had groter kunnen zijn, indien hij de beschikking had gehad over een behoorlijke vleugel. De Stichting „Schotse Huizen" moest toch eens een oplossing vinden dat er een goede vleugel naar binnen kan worden gelaten. Al met al heeft bovengenoemde Stichting velen aan zich verplicht door het organiseren van deze zomeravondconcerten. Tot volgend jaarl? KEURING VRIJWILLIGERS VOOR KOREA. Vrijdagmorgen zijn deinen, die zich als vrijwilliger voor Korea hebben gemeld, in de Nieuwe Alexanderkazerne te 's-Gravenhage gekeurd. Een overzicht tijdens de keuring (links). Rechts het opmeten van de bloeddruk Residentieorkest weer naar Middelburg. Het is nu zo goed als zeker, dat het Residentieorkest, dat in het afgelopen seizoen een concert in Middelburg heeft gegeven, het volgend voorjaar opnieuw naar de Zeeuwse hoofdstad komt. De Z.V.U. is er in geslaagd om dit concert te arrangeren op 26 April 1951. Het orkest zal weer onder leiding staan van Willem van Ot- terloo, terwijl waarschijnlijk Jo Juda als solist zal optreden in het vioolconcert van Brahms. Ook dit concert vindt evenals het vo rige plaats in de Concert- en Ge hoorzaal. Tot voorzitter van de afde ling Zuid-Holland van de Ver eniging van Ned. Gemeenten is benoemd Mr L. R. J. Ridder van Rappard, burgemeester van Gorinchem. De heer John Thiessen vertelde over zijn ervaringen in Singapore. De heer John Thiessen, Wes- terlings vertrouwde vriend en raadsman, heeft gisteren een be zoek gebracht aan Bergen op Zoom. Tijdens zjjn verblijf in Sin gapore in verband met de reehts- zaak betreffende Westerling, ver zamelde deze journalist vele ge gevens over de zaak Bertha Hertogh. Aan de ouders Hertogh en het comité „Bertha Hertogh" heeft hij gisteren een uitvoerige uiteen zetting gegeven over zijn ervarin gen in Singapore. Uitdrukkelijk sprak hij daarbij de geruchten te gen ais zou hij de mening zijn toe gedaan dat het huwelijk van Ber tha met Mansoer Adabi intact zou moeten worden gelaten omdat het kind zich daarin gelukkig Jubileum school Gerei, Gemeente te Tholen. Gisteren, 1 September, was het 25 jaar geleden dat de school der Geref. Gemeente te Tholen werd geopend. Tevens was het 25 jaar gele den dat het hoofd der school, de heer Geluk, en de onderwijzer, de heer "Boender, hun arbeid aanvin gen. 's Morgens werden de school kinderen getracteerd in de school die door bloemen- en fruitmanden een feestelijke indruk maakte. Om 11 uur kwam het bestuur ed jubilarissen feliciteren. Aan de heer Geluk werd een fraaie bu reaustoel aangeboden en aan da heer Boender een rooktafel. Door een der bestuursleden werd voor de school een electrische klok aangeboden. Het merkwaardige bij deze ju bilea was dat al de bestuursleden deze 25 jaar in functie waren. 's Avonds om 7 uur werd in de kerk der Geref. Gemeente een samenkomst gehbuden waarin ds Mallan van Bruinisse een gedach tenisrede hield naar aanleiding van Deut. 4:9. In 't bijzonder werd stilgestaan bij de ernstige vermaning door Mozes gericht tot het volk Israël. Ds Mallan sprak een woord van gelukwens tot het bestuur, het personeel en de ouders. Verder werd nog het woord ge voerd door ouderling Kok, namens de Kerkeraad, door het hoofd der school, die dankte voor alle blij ken van belangstelling en door wethouder van Westen namens het Gemeentebestuur. ZWEMONGEVAL IN VLISSINGEN. De Vlissingse dame M., die stoutmoedig op het kleine strand voor de „peperbus" in zee dook, was de zwemkunst niet erg machtig. Ze kwam dan ook in levensgevaar te verkeren, doch werd door de heren R. en H. uit Vlissingen gered. Bewuste loos werd ze aan de kant ge bracht en met kunstmatige ademhaling weer tot bewustzijn gebracht. In het St.-Jozepb.-zie- kenhuis heeft men haar een dag onder obserbatle gehouden. voelt. Ook hij is van mening dat alles moet worden gedaan om Bertha zo spoedig mogelijk met haar ouders, die recht op haar hebben, te verenigen. Vele vragen van de ouders en de comitéleden werden dqor de heer Thiessen beantwoord. Om trent de verblijfplaats kon de heer Thiessen de meest gunstige in lichtingen verstrekken. De heer Tijjessen had voor dit bezoek, dat ruim drie uur duurde en dat een vertrouwelijk karakter droeg, omvangrijk documentatie materiaal mee naar Bergen op Zoom gebracht, o.m. talrijke fo to's, door hem zelf genomen in het huis waar Bertha verblijft, van Bertha zelf en van degenen die in haar directe dagelijkse om geving vertoeven. Bovendien draaide de heer Thiessen op ver zoek van vader Hertogh de draad, waarop hij in Singapore de stem van Bertha heeft vastgelegd, zo dat ook vader en moeder Hertogh weer de stem van hun dochter hebben beluisterd. Moeder Hertogh, die de Malei- se tekst met Intense aandacht be luisterde en woordelijk kon ver staan, herkende ogenblikkelijk de stem van haar kind, maar uitte als haar mening dat wat Bertha zeide, onmogelijk spontaan uit haar kind kon zijn opgeweld en haar dit slechts onder dwang kon zijn ingegeven. Bovenal conclu deerde zij dat het kind zelf aan voelde hoe pijnlijk het voor haar ouders moest zijn, kennis te ne men, van de woorden die zij tot hen als tot vreemden richtte. Het was trouwens voor alle aanwezigen opvallend hoe het ge sproken woord door Bertha op zeer nerveuze en hakkelende wijze van een papier werd voorgedra- ten en men kon stellig niet aan e indruk ontkomen, dat zij een van te voren voor haar opgestelde toespraak voorlas, te meer niet, daar de heer Thiessen nog ver telde, dat hij voor de opname Ber tha eerst het haar door Mansoer ter hand gestelde papier had laten doorlezen. Belgen slaan aan het hamsteren. De Belgen zijn druk aan het Hamsteren naar aanleiding van geruchten, dat de regering van plan zou zijn tot rantsoenering over te gaan, zo meldt Reuter. Zij slaan o.m. koffie, suiker, sla olie, lucifers en ingeblikte voe dingsmiddelen in. Lucifers en sla olie zouden in sommige plaatsen al bijna niet meer te krijgen zijn. In kringen, die nauw bij de re gering betrokken zijn, verklaart men, dat de geruchten vals zijn. Embarkatie te Vlissingen. Vrijdagmiddag is een tiental iassagiers geëmbarkeerd aan ioord van het Noorse motor schip „Tai-Ijin" van de rederij „Wïlhelmsen" uit Oslo, bestemd voor Australië. Deze embarkatie ;eachiedde te Vlissingen ia ver- land met da staking in da Ant werpse haven. „Sint-Willebrord College" te Goes geopend. Gistermorgen werd te Goes ge opend het „Sint Willebrord colle ge", een inrichting voor voorbe reidend hoger en middelbaar r.k. onderwijs voor Zeeland boven de Westerschelde. De deken R. M. A. Nieveen van Dijkum van het dekenaat Middelburg droeg een mis op. Aan een lunch voor genodigden bracht de deken dank aan het gemeentebestuur van Goes, dat een buitengewoon tegemoetko mende houding heeft aangeno men ten opzichte van de plan nen en meer medewerking heeft verleend dan redelijkerwijs very wacht mocht worden. Hij dankte de pater provinciaal van de Congregatie der Heilige Harten van Jezus en Maria, die leer krachten voor deze katholieke inrichting heeft afgestaan en in het bijzonder mr dr A. J. J. M, Mes, die zich buitengewoon voor de totstandkoming van de school heeft ingespannen. Namens het gemeentebestuur van Goes wenste burgemeester W. C. ten Kate geluk. Pater Kengen, directeur der school, beloofde de nadTuk te leggen, niet alleen op het onderwijs, maar ook op het vormen van het karakter. Vrouw van Degrelle vrijgelaten. De 40-jarige vrouw van de voortvluchtige Belgische rexis- tenleider Leon Degrelle, die te Namen wegens collaboratie tot 10 jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, is gistermorgen na vijf en een half jaar gevangenisstraf te hebben uitgezeten, in vrijheid gesteld. Mevrouw Degrelle, die van Franse nationaliteit is, is naar de Franse grens geleid. HEVIGE BRAND TE SCHIEDAM. Gistermorgen om half zes is In het oudste deel van Schie dam een oude mouterij, waarin een zakkenhandel gevestigd was, In brand geraakt en totaal uit gebrand. De eigenaar, de heer J. Buijtenhek, kreeg bij aan komst op het terrein van de brand een zenuwtoeval en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De dienstplichtigen vim lichting 1949 2, die weer In dienst zullen moeten, zullen opgeroepen worden tegen 2 October. „Rotterdam- Ahoy" ls ln totaal bezocht door 1.657.000 bezoekers. Langs de Friese kust van het Uselraeer ztjn deze week een aantal wilde een den aangespoeld, die gestorven blijken te zfln aan de pseudo- vogelpest, Op het gemeentehuis van Bergen (L.) werden gisteren 4 kinderen uit één gezin, 2 jon gens en 2 meisjes, in de echt ver bonden. Het commentaar dat de vader er op leverde was: „De een heeft de ander aangestoken, ze moeten het zelf maar weten." Vlak voor Leeuwarden heeft gis teravond een dieseltrein een de fect gekregen. Wat er precies mankeerde, kon men eerst niet ontdekken. Vast stond toen alleen dat de trein zo vast als een huls stond en niet voor- of achteruit kon. Daar men op dit baanvak maar enkelspoor heeft, werd de lijn volledig gestremd van onge veer 8 uur tot ongeveer 12 uur. Een inwoner van Bristol blijkt thans tot dezelfde bloedgroep te behoren als Mrs Hall, die in een Londens ziekenhuis wordt ver pleegd en waarvoor alle bloed transfusiediensten van West- Europa waren gemobiliseerd. De kans op het vinden van dit bloed- type was 33.000 op 1. Naar In Londen verluidt zou minister landse s Guinea. ipunt inzake Nieuw- Er worden 120 kinderen ondergebracht. Gistermiddag heeft burg. W. C. ten Kate van Goes liet tweede openbare kleuterschooltje aan do Leliestraat geopend. Het open baar kleuteronderwijs is hiermede in bezit gekomen van een tweetal lokalen, die huisvesting bieden aam 120 kleuters. Burg', ten Kate toonde ztcli ver heugd over deze aanwinst. In de oude school, zo zei hij n.l„ waren 238 kinderen ondergebracht. Thans telt men in totaal over beide schooltjes verdeeld een aan tal van 280 kleuters. Hij dankte achtereenvolgens do inspectrice voor het kleuteronder wijs Mej. Glas, die een telegram met gelukwens had gestuurd, do heren Glerum en Stam van de directie Volkshuisvesting, Mej. Dekker, de directrice en de help sters, alsmede de leden van de gemeenteraad. Spr. besloot met de wens, dat de school een bijdra ge zou mogen zijn voor de vor ming van het jonge kind in Goes. Vervolgens werden gelukwen sen aangeboden door de heer K. H. van Faassen, hoofd Opehb. ULO-school, de voorzitter van de oudervereniging de heer v. d. Meer, die namens de Ouders een klauterstelling aanbood en ten slotte de heer Stans. Nadat Burg. ten Kate de spre kers had bedankt, vertelde Mej. Dekker nog liet een en ander over de Inrichting' en werd er gelegen heid gegeven het gebouwtje te be zichtigen. Aangezien er 120 kinderen on derdak geboden moet worden, heeft men één lokaal ais speel werklokaal ingericht. Moeite noch kosten zijn gespaard om de kleu ters bezig te houden. Men heeft in het speel-werklokaal hoekjes ingericht met voor de jongens fraai houten bouwmateriaal, een boetseertafel en voor de meisjes huishoudelijke voorwerpen in miniatuur. Maandagochtend beginnen de lessen, waarna des middags de kleuters, óók die op de Beesten markt school gaan, een verver sing zal worden aangeboden. Kanaalbrugmisère te Middel burg bijna verleden tijd. De kanaalbrugmisère te Mid delburg, die vanaf de bevrijding heeft geduurd, is bijna verleden tfjd geworden. Als laatste fase in het herstel van de kanaalbrug bij het station is gisteravond het draaibare gedeelte van deze brug in Middelburg gearriveerd. De brug was reeds ln de middaguren in Vlissingen aangekomen, doch aangezien de keersluis gesloten was, moest worden gewacht tot de waterstand de juiste hoogte had bereikt. De brug, die is ge bouwd In Sschledam, werd ver voerd op enkele dekschuiten. Bo vendien zijn voor de montage van de brug, die vanmorgen vroeg al is begonnen, twee machtige bok ken meegekomen, n.l. de „Con dor" en de „Arend", beide van v. d. Taks Bergingsbedrijf te Rot terdam. Men verwacht, dat de brug in de tweede helft van deze maand zal kunnen worden geopend, waar mee dan een eind Is gekomen aan een ergernis voor velen. (Inge*, mededeling, advertentie.) PRODUCTEN onveranderlijk DE BILT ZEGT Later regen. Weersverwachting geldig tot vanavond: Geleidelijk toenemende bewolking met tijdens het einde van de middag van het Westen uit plaatselijk enige regen. Zwak ke tot matige Zuid-Westelijke wind en ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1