Middelbare Meisjesscholen voor Zeeland van groot belang. Programma van de tentoonstelling .Zie Zeeland" te Cent. Het 50.000 volt schakelstation te Goes. Het ontbrekende woord ADAMSON TERHORST Middelburg en Goes krijgen er elk één. Wereldcongres voor Dieren bescherming. Galaconcert en ringrijdery zijn hoogtepunten. Deze week begint men met de bouw. GEMEENTERADEN Voor REGENKLEDING is de sigaar (kwijt). SCHAFTTIJD ORANJEBOOM BIER! Vrijdag 1 September 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Reeds vorig jaar heeft men pogingen aangewend om een Mid delbare Meisjesschool te Middelburg te stichten, doch op het laatste ogenblik liepen deze pogingen op niets uit. De dit jaar ontketende actie leverde echter betere resultaten op en nadat men eerst in Middelburg bericht had ontvangen, dat met Ingang van de nieuwe cursus een Middelbare Meisjesschool kon worden gesticht, heeft men in Goes enige dagen geleden een soortgelijke mededeling ontvangen. In Middelburg wordt de M.M.S. 'n afdeling der R.H.B.S., in Goes een afdeling van het Goese Lyceum. Voor Zeeland betekent een Mid delbare Meisjesschool Iets geheel pieuws en slechts weinigen ken nen de betekenis van dit onder lijs. We hebben daarom ons licht eens opgestoken bij mevr. Michiel sen, de echtgenote van de direc teur der P.Z.E.M. te Middelburg, die zo welwillend was ons in 't kort de betekenis van het middel baar onderwijs voor meisjes uit een te zetten. Zij verklaarde zich daartoe gaarne bereid, hoewel de directeur van de R.H.B.S., ir J. Ph. van Dalsum, dit even goed zou hebben kunnen doen, daar z(j van het begin af met hem heeft sa mengewerkt om een Middelbare Meisjesschool voor de Zeeuwse hoofdstad te krijgen. Mevrouw Michielsen vertelde o.m. „De sa menwerking tussen Ir van Dal- gum en mij is altijd van prettige pard geweest, daar wij beiden van het grote nut van een Middelbare Meisjesschool doordrongen zijn. Pit wordt de eerste school van die aard op Walcheren. Drente en Zeeland waren de enige provin cies, die tot nu toe verstoken wa ren van dit onderwijs". I.X'STIGE POGING. Over de pogingen, die zijn on dernomen om een M.M.S. in Mid delburg te krijgen, vertelde mevr. Michielsen: „In Februari van dit jaar hebben de heer van Dalsum Cn ik weer contact met Den Haag opgenomen, n.l. met de Inspecteur van het Middelb. Onderwijs en het Ministerie. Dank zij een zeer snel Ingetreden wijziging in de Middel baar Onderwijswet is het mogelijk geworden om voorschotten te ont vangen op de subsidies aan de middelbare scholen, zodat aan de R.H.B.S. een afdeling M.M.S. in September zal kunnen starten. De M.M.S. te Middelburg zal feheel zelfstandig staan naast de ;.H.B.S„ onder speciaal toezicht van een onderdirectrice, mej. van Itterson, waardoor deze school ten geheel eigen sfeer krijgt. Deze eigen sfeer is n.l. iets, wat de directrices van dergelijke scho len in heel Nederland zeer ter harte gaat. Ze zien deze M.M.S. piet als een school, die negatief is Ingesteld of als een verzameling van „afval" van andere scholen, maar als een positief opbouwende Opleiding, waar meer dan op een andere middelbare school wordt Op de derde en laatste dag van. het Wereldcongres voor Dieren bescherming te Scheveningen Werd nog een aantal resoluties aangenomen. Zij luidden: „Het congres acht het nood zakelijk, dat overal ten platte- lande, de huisdieren wanneer Sulks noodzakelijk is op de meest humane wijze worden ge dood". „Het is door feiten bewezen, (Jat een zo ruim mogelijke opvoe ding van volwassenen en kinderen Op dlerenbeschermingsgebied hoodzakelijk ls". „Het congres acht het noodza kelijk, dat ln alle gemeenten en districten goed geoutilleerde Bsyls bestaan met een ambulance dienst en een polykliniek. Boven dien moet men speciale aandacht Schenken aan het onder brengen Van dieren bij particulieren". „Het congres beveelt de volken aan, het gebruik van dierlijk Voedsel zoveel mogelijk te be perken". Het congres zond aan de voor zitter van de Tweede Kamer en aan de minister van Justitie een telegram, waarin het adhaesie be tuigde aan het voorstel van de Antitrekhonden Bond om ten spoedigste te komen tot een wet telijk verbod van het gebruik van honden als trekkracht. Voorts Werd een telegram aan de Paus gezonden. Namens de buitenlandse afge vaardigden dankte de heer F. Wittemans het Nederlandse bu reau voor de arbeid bij dit con gres verricht. Hierna sloot dr mr Hugenholtz het congres. gedaan. De toekomstige leerlin gen moeten tonen het onderwijs van de le kl. der R.H.B.S. met vrucht te kunnen volgen, zodat eigenlijk de M.M.S. pas ln de tweede klas begint". MEDEWERKING. „Om enigszins te worden Inge licht over de M.M.S. is er destijds een vergadering belegd van de contactcommissie met de ouders, belangstellenden en leerkrachten der R.H.B.S., waar duidelijk is gebleken, dat de leerkrachten al les ln het werk willen stellen om de M.M.S. een eigen karakter te geven. In deze vergadering konden mevr. de Casembroot, dia zich bereid verklaarde het werk voor de M.M.S. moreel te steunen en de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, helaas niet aanwezig zijn. Wèl waren aanwezig de wethou der van onderwijs van Middel burg, de heer J. W. Kögeler en mr J. Hornstra als vertegenwoor diger van de Stichting Zeeland. Dr Hondius, rector van een zeer groot lyceum met een Middelb. Meisjesafdeling te Den Haag heeft er verteld over de werk wijze van zijn school. Mevr. Michielsen besloot het onderhoud met te zeggen, dat de M.M.S. volwaardig Middelbaar onderwijs geeft, hetgeen voor de meisjes een brede algemene ont wikkeling ln zich houdt en daarbij vele mogelijkheden opent voor de toekomst (Gelijk bekend lag het in de- doeling van het Christelijk Ly ceum voor Zeeland ook aan deze inrichting een M.M.S. te verbin den. Deze plannen konden echter niet worden uitgevoerd, doordat de minister van Onderwijs wei gerde zijn medewerking te ver lenen. Red.) In een door „Les Ecoles du Llvre" te Luik uitgeschreven ty pografische wedstrijd, heeft Jan Bouwman uit Utrecht de eerste prijs gewonnen. STUDENTENKRING ST. ANNA-TERMUIDEN. Naar wij vernemen zal op 11 September de opening plaats vin den van de Studentenkring In St. Anna-Termuiden bij Sluis. ruiters en enkele Vlaamse mu ziekcorpsen, terwijl ook een offi ciële ontvangst is georganiseerd. Op 23 October zal de sluiting plaats vinden. Mevrouw v. d. Broeeke-de Man zal waarschijn lijk deze sluiting met declamatie opluisteren, terwijl het Westkap- pels dameskoor o.l.v. de heer P. de Rooy zal zingen. De rondleiding en explicatie zal zoveel mogelijk geschieden door meisjes in Zeeuwse klederdracht. Zowel leerlingen van de Chr. Kweekschool als van de Rijks kweekschool te Middelburg wor den door de directeuren van beide scholen dr K. Huizenga en A. de Jonge aangewezen en opgeleid voor hun taak. Daar de provincie Oost-Vlaanderen sterk bij deze expositie geïnteresseerd is, zal geen entrée worden geheven. In grote lijnen is thans bekend het programma van de tentoon stelling „Zie Zeeland" te Gent. Er staat een galaconcert op het programma van het Rotterdams Philharmoniscli orkest o.l.v. Ed. Flipse, een ringrijderjj, officiële ontvangsten, lezingen enz. De Belgische Radio-omroep N.I.R. heeft reeds toegezegd een aantal uitzendingen aan deze grootse Zeeuwse expositie te wij den. De opening zal geschieden voorzover thans bekend door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Ca sembroot. Daaraan vooraf gaat een plech tige academische zitting ln het universiteitsgebouw to Gent. Deze academische zitting zal op Zaterdag 7 October a.s. om drie uur worden gehouden, waarbij mr dr A. J. J. M. Mes een rede zal houden. In deze rede zal mr dr Mes spreken over het verband en de verhouding tussen de Zeeuwse en de Vlaamse cultuur. 's Avond- om acht uur zendt de Belgische radio een groot gala concert uit vanuit de Gentse opera. Om tien uur diezelfde avond is een ontvangst door het stadsbestuur van Gent georgani seerd. Eén der hoogtepunten van deze tentoonstelling is wel het gala concert, dat op Maandag 9 Octo ber wordt gegeven door het Rott. Philh. orkest, o.l.v. Ed. Flipse, waarbij waarschijnlijk zijn broer Marinus Flipse als solist zal op treden. Ook dit concert wordt door Radio Brussel uitgezonden. Op 11 October zal de heer H. Pieters, bibliothecaris v. d. Prov. Bibl. te Middelburg een lezing houden over: „Hoofdmomenten uit de Zeeuwse historie". Een tweede lezing staat op het pro gramma voor 19 October, ais mr A. J. v. d. Weel, jurist en lid van Ged. Staten van Zeeland voor „De Jonge Balie", de Ver. van Juris ten in Oost-Vlaanderen, een ty pisch Nederlands juristisch on derwerp aan de orde zal stellen. GROTE DAG. Een grote dag is olu 18 Octo ber, als 16 Walcherse boeren naar Gent zullen trekken om er deel te nemen aan een ringrijderij. Er zal een aantal typisch Zeeuwse wagentjes meegaan en vele boe rinnen zullen de boeren vergezel len. Twee muziekcorpsen (welke is nog niet bekend) maken de tocht eveneens mee. Het vervoer vindt plaats met een door de Pro vincie beschikbaar gestelde boot van de Prov. Stoombootdiensten. Tijdens de ringrijderij, die op een terrein bij het feestpaleis plaats vindt, zal een aantal Vlaamse boerenruiters rij- en dressuur proeven laten zien. Het gehele ge zelschap wordt in Gent van de boot gehaald door een vijftigtal Amerikaanse technische kennis ter beschikking van Europa. Een overeenkomst tussen de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking te Parijs en de Economie Cooperation Ad ministration te Washington opent voor Europese industriëlen en technici de mogelijkheid op dezelf de wijze als hun Amerikaanse collega's voordeel te kunnen trek ken uit de technische kennis en gegevens van het bureau voor technische diensten van Ameri kaanse regering. In verband hiermede zal bin nenkort een „Question and ans wer service" worden opgericht tussen Amerika en Europa, waar door antwoord kan worden ver kregen op bepaalde vragen op technische en industrieel gebied, die door het Europese bedrijfsle ven worden gesteld. Het Amerikaanse bureau voor technische diensten verleent dit soort diensten reeds gedurende een aantal jaren aan de Ameri kaanse industrie. In ieder land, dat lid is van de O.E.E.S., zullen eventuele vragen via een op te richten centraal bu reau aan het Amerikaanse bu reau worden doorgegeven. Vliegende hooiberg. Geen vliegende schotel, maar een vliegende hooiberg kunnen we U thans aanbieden. De stomverbaasde dorpelin gen te Kirchhorsten (Duitsl.) zagen tijdens een hevig nood weer plotseling een projectiel komen aansnorren, van zodanige afmetingen, dat ze vol schrik ijlings dekking zochten. Er volg de echter geen ontploffing en toen de lieden hun ogen weer durfden openen zagen zij, dat hun dorp asl het ware onder het hooi bedolven was. Een wervel wind had een hooiberg enkele kilometers buiten het dorp op genomen en precies boven het gehucht laten neerkomen. In het „bouwcentrum" te Rot terdam zijn Woensdagmiddag twee nieuwe afdelingen geopend, n.l. de afdeling wegenbouw, die op initiatief van de Ned. Ver. van Wegenbouwers tot stand kwam en de afdeling Noord-Oost Polder van de Dienst van Noord-Oost- polderwerken. Woensdagmiddag is van het vliegveld Ypenburg af een niet gebruikelijke last door de lucht naar Engeland vervoerd, n.l. een klein nijlpaard, dat in het voor jaar van 1949 in Diergaarde Blij- dorp is geboren en thans ca. 400 kilogram weegt DB OORLOG IN oer VÊRRB OOSTEN Verbinding naar Westdorpe wordt gelegd. Naar w(J vernemen, zal dezer dagen een aanvang worden ge maakt met de bouw van het 50 KV schakelstation van de PZEM aan de Evertsestraat te Goes. Dit gebouw, dat een zeer grote oppervlakte zal beslaan, bestaat uit twee gedeelten; een schakel station van 53 meter lengte en een grote vleugel. Het schakelstation heeft een grote hal van 9 meter breedte en 9 meter hoogte, waarin grote ruimte is gelaten voor eventuele uitbreidingen. Er wordt voorlopig op de mon tage van een kabel naar Vlissin- gen, een naar Westdorpe en twee 's-GRA VENPOLDER. Nieuwe huisnummering. vergaderde de Dinsdagavond raad. Een verzoek van de Ned. Kam- peerraad om subsidie werd afge wezen. Aan de stichting voor R.K. voorbereidend hoger en middel baar onderwijs werd een bijdrage per leerling toegezegd. Eveneens werd aan de cursus tot opleiding van kleuteronderwijzeressen een bijdrage verleend. Aan de heer O. Tissing werd een perceel bouwterrein verkocht. De Algem. Politieverordening on derging een aantal wijzigingen. Deze betroffen o.a. het verlenen van de bevoegdheid aan B. en W. om een standplaats voor woon wagens aan te wijzen, het vast stellen van straatnamen en van bepalingen omtrent een nieuwe huisnummering. Deze huisnum mering zal straatsgewijze geschie den, zodat de bestaande wijkin- deling komt te vervallen. Ook werd in de bedoelde verordening opgenomen, dat het storten van kleine hoeveelheden huisvuil al leen zal mogen plaats vinden op door B. en W. aangegeven dagen en op het afgepaalde gedeelte der stortplaats. Op verzoek van de inspecteur van het lager onderwijs werd de verordening regelende het ver lenen van landbouwverlof aan leerlingen herzien. In verband met de keuring van huisslachtingen werd de verorde ning op de heffing van keurlonen voor vee en vlees gewijzigd. Het (Ingez. mededeling, advert.) BERGEN OP ZOOM tarief voor een varken wordt f 5 en voor een big, schaap of geit f 2.50. Bij de rondvraag werd nog ge vraagd naar het verwijderen der reclameborden en een wijziging in de plaats van een verkeersbord. SCHOONDIJKE. Voorlopig geen R.K, lagere school in de kom. De raad behandelde als voor naamste punt het al of niet mede werking verlenen aan de stichting van een R.K. lagere school in de kom der gemeente. Het ligt in de bedoeling hieraan een voorbereidende klasse voor de R.K. H.B.S. te verbieden. Daar men op papier aan het vereiste aantal leerlingen 751) komt om tot stichting te kunnen overgaan, trokken B. en W„ de verhuizing van 15 leerlingen uit Sasput naar de kom van Schoon- dijke ten zeerste in twijfel, te meer, daar de voorzitter van het R.K. kerkbestuur zelf verklaarde, dat deze 15 kinderen slechts „op papier" zullen verhuizen. De voorzitter meende, dat der gelijke manipulaties stellig niet de bedoeling van de wetgever ge weest kunnen zijn. Het werd zeer betreurd, doch B. en W. stelden voor op het verzoek om medewer king afwijzend te beschikken. Ook wethouder de Feyter sloot zich hierbij aan, hoewel hij uit principe voor het bijzonder onder wijs is. Hfj adviseerde nog enkele jaren te wachten, daar het R.K. geboortecijfer waarborgt, dat bin nen 3 a 4 jaren de R.K. school zonder manipulaties tot stand zal kunnen komen. De heer de Badt (R.K.) verzette zich fel tegen deze argumenten, doch met 6 tegen 1 werd besloten de mede werking te onthouden. De voorzitter memoreerde als een gouden hoogtijdag de komst van de Koningin naar Schoondij- ke. Hij was verheugd namens H. M. de dank over te kunnen bren gen voor de spontane, warme hul- door O. F. WALTON. 80) o— Vooral één Zondagavond werd hij bijzonder getroffen door het woord van de trouwe prediker. De woorden van de tekstpsalm waren voor zijn hart als de zachte aanraking van een koele hand, die op een brandend hoofd wordt gelegd. „Eén ding heb ik van de Heere begeerd, dat zal ik zoeken: dat Ik al de dagen mijns levens mocht wonen in het huis des Heeren, om de liefelijkheid des Heeren te aanschouwen en te onderzoeken in Zijn tempel „Hoor, Heere, mijn stem als ik roep en wees mij genadig en ant woord mij. Mijn hart zegt tot U: Gij zegt: Zoek mijn aangezicht; Ik zoek Uw aangezicht, o Heere! Verberg Uw aangezicht niet voor mij, wijs Uw knecht niet af in toorn; Gij zijt mijn hulp geweest; begeef mij niet en verlaat mij niet, o God mijns heils! Want mijn vader en mijn moeder heb ben mij verlaten, maar de Heere zal mij aannemen. „Heere, leer mij Uw weg tn leid mij in het rechte pad „Wacht op den Heere, wees sterk en Hij zal uw hart verster ken; ja wacht op den Heere." Toen volgde de eenvoudige prediking, gespeend aan alle oratorisch vertoon, vrij van iedere poging om door sierlijke zinswendingen de aandacht te trekken. Maar het grote doel van de man was te trachten Gods Woord te bedienen en het zó open te leggen voor de gemeen te, dat die het als een wacht woord voor de komende week mee naar huis nam; evenals Ma ria, die woorden wegleggende in hun harten. Getroost en gesterkt ging Ken neth naar zijn eenzaam kamertje tefug. HOOFDSTUK XXVI. Een reis op Kerstmis. Het Kerstfeest naderde snel en de straten van Birmingham wa ren even levendig en vol als op die dag, ongeveer twee jaar ge leden toen kapitein Fortescue Lady Violet had gezien in de deur van de juwelierswinkel in de galerij. Hij dacht aan haar en aan Marjorie. Zou ze weer her steld z(jn en Marjorie naar huis teruggekeerd? In dat jaar had h(j vijftig pond overgespaard en ze twee dagen vóór Kerstmis aan mevrouw Douglas gezonden met een kort briefje, de beste wensen voor hun aller welzijn inhoudende en voor een gezegend Kerstfeest van het gezin op Fernbank. Een tweede zin vroeg of juffrouw Douglas met Kerstmis thuis was, maar toen hij die geschreven had, vond hij het beter die vraag weg te latem»Hij verscheurde het briefje en schreef een ander. Op Kerstdag kwam het ant woord. Mevrouw Douglas dankte hem hartelijk voor het gezonden geld; ze vond het 'n veel te grote som, die hij in zo korte tijd had overgehouden en vreesde, dat hij zich al te grote ontberingen op legde om hunnentwil. Indien ze niet wist, dat ze hem er door be ledigen en grieven zou, dan had ze het geld teruggezonden. En dat wilde zij niet, opdat hij haar niet voor ondankbaar zou aan zien. Ze kon alleen maar bij hem aandringen, dat hij haar het vol gende jaar niet zoveel zou zen den. Het deed haar genoegen hem te kunnen melden, dat allen met Kerstmis thuis waren en in goede welstand verkeerden en eindigde met hem voor Kerstmis en Nieuwjaar hun allerbeste wensen te kunnen toekomen. Fortescue zat in zijn oude leunstoel bij de haard en las de brief zeker voor de tiende maal over, toen juffrouw Hall de ka mer binnentrad om de tafel te dekken. Zij had er op aange drongen, dat hij ditmaal „eens lekker zou eten", zoals zij zich uitdrukte en hem na veel moeite er toe bewogen haar toe te staan, dat ze een kuiken voor hem mocht kopen en bereiden. Dat bracht ze nu triomfantelijk bin nen en ze deed er weldra een „plumpudding" op volgen, die ze had gebakken zonder het hem te vragen. „Ziedaar, mijnheer!" „Maar juffrouw Hall, wat moet ik nu beginnen? U zult me ruïneren!" „Geen sprake van, mijnheer. U wordt niet geruïneerd door een hapje plumpudding en een kuikentje. Eet nu alles maar warm op. Als 't koud is, is de smaak er af." Kenneth had juist zijn kerst maal genoten, toen er luid ge scheld werd. Juffrouw Hall ging naar de deur en kwam weldra terug met een gele enveloppe in de hand. „Een telegram, mijnheer, 'tls aan het kantoor bezorgd, maar de jongen vond het gesloten en de concierge heeft hem hierheen gezonden." (Wordt vervolgd de, die haar in Schoondijke was ten deel gevallen. Ook Prins Bernhard was zeer erkentelijk ge weest voor de hartelijke ont vangst. Na de sluiting der openbare raadsvergadering circuleerde een grote serie foto's van het konink lijk bezoek onder de raadsleden. ZUIDZANDE. Riolering in de kom der gemeente. De raad van Zuidzande kwam Dinsdagavond bijeen. Van het ministerie van sociale zaken werd voor 1951 ontheffing verkregen van keuring bij huis slachting. De raad onderschreef het pro- testschrijven van de Maatschappij tot Bevordering van de Bouw kunst B.N.A., waarin stelling ge nomen wordt tegen het feit, dat gemeentelijke diensten als archi tect optreden bij het bouwen van particuliere woningen en vereni gingsgebouwen. De functies ter gemeentesecre tarie werden geregeld. In den ver volge zal het personeel bestaan uit de eerste ambtenaar-ontvan ger, die tevens ontvanger is van de gemeente Oostburg en een leerling ambtenaar. Besloten werd een kasgeldlening van f 75.000 aan te gaan bij de Ned. Middenstandsbank voor de duur van 1 jaar. Ter financiering van de kosten van het z.g. „Plekje" werd beslo ten, daar de definitieve uitgaaf hiervoor werd vastgesteld, het ge meentelijke effectenbezit, n.l. f 6000.obligaties 314 Staatsle ning 1948, te gelde te maken. De commissie van onderzoek deelde bij monde van de heer Cappon mee, dat de rekening 1949 in orde ls bevonden. Inkomsten gewone dienst f226.461.10, uitgaven f226.509.56, nadelig slot f48.46. De kapitaaldienst sloot met aan inkomsten en ultg. f 229.682.49. In besloten vergadering werd het rioleringsplan besproken. Op voorstel van B. en W. besloot de raad In principe de kom der ge meente te rioleren, teneinde aan de onhoudbare toestand een einde te maken. NOORD WELLE. Smidsweg zal worden verbeterd. Dezer dagen vergaderde de raad. Het voorstel tot deelname in de gemeenschappelijke regeling op Schouwen en Duiveland inzake de luchtbescherming werd na bespre king aangenomen, evenals een voorstel tot verbetering van de Smidsweg. B. en W. werden gemachtigd de voorlopige werkzaamheden en verbeteringen te doen verrichten. Een verzoek van de Herv. Stich ting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op het eiland om een subsidie van f 0.13 per in woner, ingaande 1950, werd aan gehouden wegens de staking der stemmen (33). Een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor beheer en exploita tie van het ziekenhuis werd goed gekeurd. Het verzoek van de Alg. Maatschappij Ziekenfonds tot vaststelling van een toeslagrege ling voor betaling van de gehele of een gedeelte van de zieken fondspremie aan on- en minver mogende vrijwillig verzekerden werd ln handen gegeven van het Burgerlijk Armbestuur, Op verzoek van de commissie naar Roosendaal die buiten Goes aansluiten op de brede circuits van de bovengrondse lijn. De vleugel van het gebouw be vat gelijkvloers een ruime werk plaats en magazijn. Op de eerste verdieping bevindt zich bedie ningsruimte, de 10 KV schakel ruimte eri de instrument-ruimte. Tussen de begane grond en de le verdieping wordt een z.g. ka belkelder gebouwd. Op de tweede verdieping komen de kantoren te liggen, alsmede een ruimte voor zwakstroom apparatuur en voor bediening van de signalen (bij storingen e.d.) en de telefoon. Hier komen de signaaikabels bin nen van Vlissingen en Roosendaal waarmede men in genoemde plaatsen door een „druk op de knop" de apparatuur in Goes In- en uit kan schakelen. Het beton-skelet voor het ge bouw wordt gezet door de fa Boe- Ie en v. Eesteren te 's-Gravenha- ge. Zoals bekend, zullen vanaf het kabelstation verbindingen worden gelegd met Zierikzee en West dorpe. VERBINDING MET WESTDORPE. Men is thans begonnen met het leggen van de 50 KV kabel naar Bakendorp, vanwaar reeds 4 ka bels door de Schelde naar Z. Vlaanderen zijn gelegd. De kabel vanaf Goes komt te liggen door de Jac. Catsstraat, Scheldestraat over het industrie terrein en de spoorlijn de Poel en vandaar loopt de verbinding langs 's-Heer Abtskerke buiten Nisse om, door 's-Gravenpolder over de Provinciale weg naar Hoedekens- kerke en zo over de kust naar Bakendorp. HET BOVENGRONDSE NET. Op het bovengenoemde circuit vordert het werk ook zeer goed. Men is thans druk bezig met het ophangen van de kabels. In Goes begonnen is men thans reeds ge vorderd tot aan Rilland, zodat men over 14 dagen de Brabantse grens hoopt te bereiken. vim MEER BEGRIP. Iemanddie onlangs naar ons land terugkeerde, bleek maar slecht te spreken over de toe stand in Indonesië. Hij vertelde mij, dat hij vlak voor zijn vertrek te Djakarta op klaarlichtedag op straat werd aangevallen, waarbij zijn actetas werd stuk gesneden, wat de die verij vergemakkelijkte. Zelf moest hij met een gekneusd been op de boot enige weken rust houden. Een van zijn kennissen was er nog slechter aan toe. Deze werd, in het gebouw van de Javasche Bank tegen de grond geslagen en van al zijn hebben en houden beroofd. Eerst nadat al het goud en de sieraden van zijn vrouw waren verkocht was hij in staat de overtocht te betalen. Het is daar een bende, aldus mijn zegsman, die nogal onder de indruk was van de ontvoerinj van een jong meisje uit zijn ken nissenkring, terwijl haar ver loofde werd vermoord. Ik heb hem er toen op gewe zen, dat hij te lang in Indië was geweest om de zaken objectief te bekijken en dat hij beter deed met te luisteren naar mannen als minister van Maarseveen. Deze minister, die een paar dagen in Indonesië is geweest, oordeelde dat de diners uitste kend waren en dat het over 't al gemeen goed gaat. Bovendien heb ik mijn zegs man, in navolging van de Ne derlandse regering gewaar schuwd, wat meer „begrip" te tonen voor de revolutionaire si tuatie. Hij bleek echter een eigenwijs man te zijn en stelde n.b. zijn eigen jarenlange ervaring boven de feestelijke indrukken van mi nister van Maarseveen. En voor de revolutionaire situatie ge paard met roof en moord en doodslag bleek hij al zeer weinig begrip te hebben. (Ineez. mededeling, advert.) van voorbereiding tot stichting van een rusthuis voor ouden van dagen in Westelijk Schouwen werden de ontwerp statuten goed gekeurd. Als vertegenwoordiger der ge meente werd aangewezen de heer Haringman. Plaatsvervanger de heer I. Viergever. Het verzoek van de R.K. stichting voor voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs om toekenning van een bijdrage, werd afgewezen, omdat er in de gemeente geen R.K. leer lingen zijn. Als raadslid werd dé heer C. Steur toegelaten, dit na onder zoek der geloofsbrieven. Bij de rondvraag Informeerde de heer Boot naar de werkzaamhe den aan de Haverschelphoek. Ge hoopt wordt, dat met de bieten campagne een gedeelte der haven gebruikt kan worden. De heer Hart Informeerde naar de huur van de gemeentewonin gen, die nog niet definitief Is vastgesteld. Er zal een voorlopige huur worden gevraagd. De heer Kosten vroeg naar de Torenklok, die dikwijls stil staat, maar nu mogelijk is hersteld. De heer Boogerd informeerde naar de afrastering rond school en kerk. Getracht zal worden een uniforme afrastering aan te bren gen. SEROOSKERKE (W.) Verlofsrechten opnieuw vastgesteld. Dinsdagavond kwam de ge meenteraad in voltallige vergade ring bijeen. Van het bestuur van de Vereni ging „Samenwerking", die het vergaderlokaal exploiteert, was een adres ontvangen om een jaar lijkse subsidie. Hierover zal een commissie nader advies uitbren gen. In verband met wijziging der drankwet werden de gemeente- verordeningen voor vergunnings- den afgewezen, zei hi). en verlofrecht opnieuw gewijzigd, zodat het verlofsrecht verhoogd wordt van f25 tot f45. De heer Christiaanse merkte op, dat het verlofsrecht nu hoger wordt dan het minimum vergunningsrecht van f40, terwijl het vergunnings recht ruimer van strekking is. De voorzitter wees er op, dat het vergunningsrecht in vele gevallen hoger is dan f 40, maar overigens zijn de bedragen in de drankwet vastgelegd. Het gemeenteperso- neei zal ook over het 3e en 4e kwartaal de 5% verhoging ont vangen. Een verzoek van de Nederland se Kampeerraad om subsidie werd daar het ongezegeld was, terzijde gelegd. N.a.v. een verzoek van de heer P. Meijers om vergunning tot het verkopen van patates-frites uit zijn woning na 8 uur 's avonds werd met alg. st. besloten om de resterende Zaterdagen in 1950 en de eerste 21 Zaterdagen in 1951 aan te wijzen als dagen, waarop in afwijking van het winkelslui- tingsbesluit het is toegestaan tot 10 uur 's avonds patates-frites te verkopen. Op een vraag van de heer Izeboud antwoordde de voor zitter, dat het winkelsluitings- besluit niet geldt voor ijsverkoop op straat, omdat dan niet van een winkel sprake is. Bij de rondvraag vestigde de heer Cornelisse de aandacht op de Lijdijkweg, die dringend verbe tering behoeft. Aan Amerikaanse militairen worden te hoge eisen gesteld. Generaal-majoor Lewis Hershey, chef van de Amerikaanse selec- teringsdienst, heeft er over ge klaagd, dat de Amerikaanse mili taire autoriteiten te hoge psy- sieke maatstaven aanleggen bij de aanwerving van militairen. Bijna drie van elke vijf candidaten wor-

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2