Tentoonstelling „Zie Zeeland" te Gent wordt grootse Zeeuwse manifestatie. NIEUWS „Firefly" voor Scheveningen ver- Internationale Zwincommissie zal rapport uitbrengen. Onze provincie zal uitstekend voor de dag komen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND £te ^ementigAte. u-eA- jaaAdag, u-cui epAinA&!> WxiheJttnüm. Dienstplicht in Engeland wordt verlengd. Op zoek naar een auto van f 30.000.— SNIPPER Jitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Mandei^straat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1650 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 31 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUID KMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. <L Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- cn ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 5.50 u., onder 19.29 u.,; Maan op 20.44 ui, onder 11.28 u. Hoogwater op Vrjjdag 1 .Sept. t Vlissingen: 4.37 u. 2.03 m., 16.52 u. 1.93 m.; Terneuzen: 5.08 u. 2.07 m., 17.23 u. 2.09 m.; Wemel- dinge: 6.24 u. 1.74 m„ 18.37 u. 1.60 m.; Zierikzee: 6.09 u. 1.50 m., 18.19 u. 1.37 m. Prinses Wilhelmina, die vijf tig jaar onze Koningin is ge weest, viert vandaag haar ze ventigste verjaardag. Na een leven van grote in spanning en vooral de laatste jaren van grote spanningen, geniet zij thans'van de rust die wij onze Landsmaeder zo van harte gunnen. Zij heeft zo weinig zichzelf kunnen zijn. Altijd, reeds van haar kindsheid af, was zij in de eerste plaats de Koningin, wa ren er de koninklijke plichten. Dat is nu anders geworden. Zij heeft nu, zoals een der bla den opmerkte, gelegenheid om grootmoeder te zijn. „Nu en dan als het Prinselijk gezin op vacantie is, horen wtj uit drie regeltjes in de krant, dat het jongste prinsesje Ma rijke bij haar grootmoeder lo geert. Wij weven daar dan mei onze verbeelding alle kleine vreugden omheen, die een grootmoeder vindt in de nabij heid van haar kleinkinderen, wanneer zij, vol herinnering aan een zelfbeleefde ver terug liggende gelukkige tijd, haar la tente zorgzaamheid tegenover een jong leventje weer tot uitir.g kan brengen. Het moet Prinses Wilhelmina een groot geluksgevoel geven als zij, bij het prinselijk gezin vertoevend, de blijde opgewekte sfeer ondergaat, die eigen is aan de speelse bedrijvigheid van vier opgroeiende zusjes. Haar eigen jeugd was betrekkelijk eenzaam evenals die van haar enig kina. En hoeveel méér hekken en mu ren van conventie omringden een koningskind toen dan nu! Ongetwijfeld is Prinses Wilhel mina een wijze grootmoeder, zoals ze een roijze Koningin toas en een wijze moeder." Deze grootmoederlijke rust is Prinses Wilhelmina van harte gegund. En waar zij nu de leeftijd der -sterken bereikte, daar gaat het gebed op, dat ook van haar mag gelden het woord des Heeren. „Ik zal haar met langheid der dagen verzadigen en IK ZAL HAAR MIJN HEIL DOEN ZIEN". De Britse regering heeft be kend gemaakt, dat de dienstplicht in Engeland zal worden verlengd van 18 maanden tot twee jaar. Tegelijkertijd zijn verhogingen be kend gemaakt van de soldij, die 68 millioen pond per jaar zullen kosten. Door de verlenging der dienst tijd zullen de Britse gewapende machten uitgebreid worden met 77.000 man, hetgeen in het bijzon der zou bijdragen tot de verster king van Britse garnizoenen over zee en het vormen van reserve formaties in Engeland. Memorandum van West- Duitse regering aan Hoge Commissie. Woensdag is aan de geallieerde Hoge Commissie een memoran dum van de West-Duitse rege ring overhandigd, met haar ziens wijze met betrekking tot de inter ne en externe defensie. Er zou op worden aangedron gen de bezettingstroepen in West- Duitsland aanmerkelijk te verster ken, de vorming van een Europees leger, de oprichting van een be schermend politiecorps onder het gezag van de bondsautoriteiten, de beëindiging van de staat van oorlog en een grondige wijziging van het bezettingsstatuut, gelijk staande met het herstel van de Duitse souvereiniteit. Sowjet-protest aan Zweden. De Sowjet-ambassade te Stock holm heeft aan het Zweedse mi nisterie van buitenlandse zaken een nota overhandigd, waarin ge protesteerd wordt tegen het on wettig arresteren van Willis Vil- kans, een Letlander, die op weg was van Engeland naar de Sow- jet-Unie, aan boord van een Sow- jet-vaartuig, terwijl de ambassa de onjuiste inlichtingen ontving. Wenst Indonesië lidmaatschap der V.N.? A.F.P. verneemt in welingelich te kringen, dat de Indonesische regering voornemens zou zijn, bin nenkort om het lidmaatschap van de Ver. Naties te verzoeken. Met dit verzoek zou men slechts wach ten tot men de goedkeuring van he komende Kabinet zal hebben. Deze wijziging in" de politiek schijnt opgelegd te zijn door het vooruitzicht, dat de kwestie Nieuw Guinea door een derde mogend heid voor de V.N. zou kunnen worden gebracht. Het niet lid zijn van de V.N. zou Indonesië dan slechts schade kunnen toebren gen. Russische pelzen liggen te vergaan. Tweehonderd balen met Russi sche pelzen, ter waarde van on geveer tweehonderdduizend pond sterling, die door de Queen Eliza beth en de Mauretania uit New York mee teruggenomen zijn, daar de New Yorkse havenarbei ders weigerden deze uit Rusland afkomstige goederen te lossen, liggen thans in een havenloods te Southampton opgeslagen en zijn aan snel bederf onderhevig. H. K. H. Prinses Wilhelmina wordt zeventig vandaag. De grote Zeeuwse culturele tentoonstelling, die van 7 tot 23 October a.s. In één der feestpaleizen te Gent wordt gehouden, belooft een grootse Zeeuwse culturele manifestatie te worden. De organisatie is zover gevorderd, dat thans nadere mededelingen kunnen worden gedaan over het programma, alsmede over het geen op de tentoonstelling te zien zal zyn. Zowel van Neder landse als van Belgische zijde verleent men alle mogelijke mede werking en het staat vast, dat deze tentoonstelling voor Zeeland van het grootste belang ls. In regeringskringen volgt men met grote belangstelling alle voorbereidingen en men hoopt en ver wacht, dat deze expositie, die gratis toegankelijk zal zijn, vele duizenden bezoekers Belgen en Nederlanders zal trekken. WAT ER TE ZIEN ZAL ZIJN. Het ls onmogelijk alles op te sommen, wat men in Gent te zien zal krijgen. Enkele dingen slechts. O.m. gaat de beker van Maximi- liaan uit Veere naar Gent, een verzameling gildezilver en de folio bijbel van Jac. Cats uit Brouwers haven. Eén van de grote wanden van hét feestpaleis zal geheel worden weggewerkt met een groot diorama, dat wordt vervaardigd en waar o.m. de vuurtoren van Westkapelle, het Stadhuis van Middelburg en Veere een plaats zullen vinden. Ook de kaart van Zeeland zal daarin zijn opgeno men evenals een aantal poppen in diverse Zeeuwse klederdrachten. Vóór dit diorama zal in de zaal een fraai bloemperk worden aan gelegd met" de wapens van Oost- Vlaanderen en Zeeland benevens een fontein. MAQUETTES. Maquettes zullen er eveneens te zien zijn en een grote maquette „Zie Zeeland", men had nauwe lijks een betere naam kunnen be denken. Zeeland gaat zich presen teren met een expositie, die zowel op materieel als op cultureel ge bied haars gelijke in de provincie nog niet heeft gekend. Musea, ge meentehuizen, bezittingen van particulieren zijn „geplunderd", wanneer het ging om typisch Zeeuwse voorwerpen of meubel stukken. HET ONTSTAAN. De gedachte een tentoonstel ling te houden is ontstaan, toen de heer C. Lijnzaad, directeur der Stichting Zeeland in contact kwam met dr M. Greypdonk, hoofdinspecteur voor Culturele Aangelegenheden van de provin cie Oost-Vlaanderen. Er zijn le zingen gehouden over de opbouw- organen, waardoor een levendige uitwisseling van gedachten ont stond. In Oost Vlaanderen wenste men beïnvloeding van de verster king van het Nederlandse ele ment. Uit dit alles vloeide voort, dat men ging denken aan het hou den van een Zeeuwse dag met daaraan verbonden een bescheiden tentoonstelling. Men was enthou siast over dit plan,' doch de gou verneur van Oost-Vlaanderen, de heer C. M. van den Boogaerde, had nog grotere plannen. Er is toen besloten tot het houden van een 16-daagse tentoonstelling, die uiteindelijk zal worden gehouden van 7 tot 23 October in de zalen van één der feestpaleizen te Gent. DE OPZET. De organisatie geschiedt in sa menwerking met de Ver. van Ned. Gemeenten. Voor de financiering werd van de Provincie Zeeland een bedrag van f7500.ontvan gen, terwijl de Ver. van Ned. Ge meenten f 500.— beschikbaar stelde. Do algemeno opzet vau deze expositie is, dat zij moet uitblin ken door eerste klas werk en men het niet moet zoeken in de veel heid, doch in de kwaliteit. Het economische bestanddeel is vol komen buiten beschouwing gela ten, omdat men daardoor op het terrein van de Benelux zou ko men. Men heeft zich daarom be perkt tot een culturele manifes tatie van grootse allure en men heeft, om dit alles te verwezen lijken, verder gekeken, dan alleen in do eigen provincie. Prominente personen werken nu mee aan de organisatie en inrich ting. Daar is de heer A. M. W. J. Hammacher van het museum „De Hoge Veluwe" en dr H. Nowé, directeur- conservator van het Museum voor de Sierkunst te Gent. Ook het ministerie van O., K. en W. is geraadpleegd, waar door men de medewerking ver kreeg van mevr. ten Holt, die vooral toezicht zal houden op de inrichting van de expositieruimte voor schilderijen e.d. Dr Nowé verleent medewerking voor de aankleding der expositieruimtën. De Regeringsvoorlichtingsdienst was eveneens bereid mee te wer ken, terwiji de heer van Stoppe lenburg van de Voorlichtingsdienst van het ministerie van landbouw als adviseur optreedt bij het at tractief maken van de expositie. Middelburgse Ambachtsschoo. terwijl het overige deel voor re kening komt van leerlingen van de Rijkskweekschool, die o.l.v. de heer L. Heymans hieraati werken. Er komen voorts maquettes uit Middelburg (Griffioen, Lange Jan), uit Vlissingen en Goes. Er zal voorts een keur van fotoma teriaal, o.m. luchtfoto's, worden tentoongesteld, enige grafieken op het onderwijs betrekking hebben de en foto's van Zeeuwse kunste naars met een manuscript. De schitterende bovenzaal zal hoofdzakelijk worden ingericht voor de expositie van schilderijen, beeldhouwwerken, gobelins e.d. De folklore, w.o. enkele Zeeuw se wagens, zal niet ontbreken. Een behoorlijke plaats is ook ingeruimd voor de letterkunde en het is zo goed als zeker, dat de komende winter in Gent een ten toonstelling zal worden gehouden over het Zeeuwse boek, waarvoor men uit de rijke voorraad van de Prov. Bibliotheek te Middelburg zal kunnen putten. Tenslotte zul len ook enkele scheepsmodellen worden geëxposeerd. Demonstra ties vinden voorts plaats van kant klossen en vervaardigen van hout snijwerk. Op het programma komen we morgen terug. Amerika is van plan 200.000 ontvangtoestellen voor de korte en de middengolf te verspreiden over de „critiéke gebieden" van de wereld, als onderdeel van de van Zeeland wordt momenteel I Amerikaanse propaganda-oorlog. voor wat het grondwerk betreft, I Naar Oost-Europese landen zullen vervaardigd door de leerlingen der 150.000 toestellen gezonden worden. De .Haagse politie speurt op verzoek van de directie van de Bayerische Motor A.G. te Baden (West Duitsland) naar een auto van dertigduizend gulden, waar nee een Nederlander, zekere van E. uit Apeldoorn, in Juli ver- uwenen is. Deze man heeft de B.M.W.-directie lelijk bij de neus genomen. Eind 1949 ontmoette een direc tielid van B.M.W. te Parijs een 32-jarige Nederlander, die opgaf Willem van Eysselstein te heten. Deze kwam te weten, dat men on geveer een millioen kapitaal zocht \oor uitbreiding van de fabriek. Van E. kon daarvoor wel zorgen. Begin Juli werd hij naar Baden uitgenodigd, waar de directie hem alle:. verschafte, wat hij begeerde. Van E. zag kans het troetelkind van de fabriek, een sportcabriolet „Veritas" met zes cylinders van 2 liter inhoud en drie carburato ren mee naar Nederland te krij gen om aan de toekomstige geld schieters te tonen. Hij kwam ech ter niet terug en later bleek, dat hij de wagen voor f 16.500 van de hand heeft willen doen. De Zuidafrikaanse regering is van plan een Zuidatlantisch Pact op te richten. Alle landen die ko loniën in Afrika hebben, zouden zich met Zuid-Afrika bij het Pact moeten aansluiten en wederzijdse bijstand beioven. T.g.v. de 70e verjaardag van Prinses Wilhelmina geeft „Voor waarts", o.l.v. de heer J. j. La- roes, vanavond van 810 uur een concert op het Dorpsplein te Koudekerke. Van de piloot nog geen spoor. Tijdens oefeningen van een escadrille „Firefiy"-jagers-verken- ners van de Marine Luchtvaart Dienst, die gistermorgen boven de zee vlak voor Scheveningen werden gehouden, is, enkele kilo meters voor de kust, plotseling één der toestellen in zee gevallen, een dun rookspoor achterlatend. Van de enige inzittende, de on gehuwde 25-jarige leerling onderofficier-vlieger Willem van Doorn uit Huizen (N.-H.) is tot heden geen spoor gevonden. De red dingsboot, de „President Jan Leis", heeft gistermiddag bij dreg gen het wrak van het toestel gevonden. de vlieger nog even op de staart van het verongelukte toestel heeft gezeten. Schipper Brinkman van de „President Jan Leis" meldde om tien voor half twee, dat het wrak van de K 76 was gevonden. Boven het wrak werd een rode reddings boei gelegd en van Hoek van Hol land werd per vlet touw, staal draad en een dreg naar de plek gebracht. Een ooggetuige, die op een strandhoofd stond te vissen, heeft verklaard, dat het toestel van het Zuiden komende in Noordelijke richting vloog. Het bevond'zich toen slechts op geringe hoogte. Plotseling deed zich een motor storing voor. Een knal weerklonk en er kwam rook uit het toestel, dat direct daarop een bocht be schreef en zo van het Noorden in Zuidelijke richting kwam te vlie gen. De bestuurder moet gepoogd hebben de „Firefly" op zee te doen dalen, want in een zachte glijvlucht naderde het toestel vrij langzaam het wateroppervlak. Op het laatste ogenblik echter kwam het van een hoogte van ca. tien a twintig meter met een plof in zee terecht. Het toestel heeft niet langer dan een halve minuut rondgedreven. De getuige, die een kijker bij zich had, heeft het toestel in al zijn bewegingen kunnen volgen. Hij bestreed, dat Strijd bij Pohang nadert hoogtepunt. Reuters correspondent Roy Mae Artney seinde, dat een Noor delijk keur-bataljon gisteravond laat een bres geslagen heeft in de Zuid-Koreaanse linie ten noor den van Pohang. Achter deze speerpunt zou minstens één Noor delijke divisie klaar staan om een offensief te beginnen langs de kustweg naar Poesan. Ongeveer 16 km. naar het noord-westen weerden Zuid-Koreaanse troepen, die uit Kigje werden verdreven, 2.5 km. ten zuiden van de plaats felle aanvallen der Noordelijken af bij het invallen van de duister nis. De Amerikanen hebben drie pogingen der Noord-Koreanen om ten westen van Jongsan (29 km. ten noorden van Masan) in kleine boten de Naktong over te steken afgeslagen. Overeenkomst tussen katholieke kerk en Hongaarse regering. De Hongaarse regering heeft medegedeeld, dat er met de ka tholieke kerk Woensdag een over eenkomst tot' stand is gekomen na onderhandelingen, die acht weken hebben geduurd. Volgens de overeenkomst erkent en steunt de raad van bisschop pen de grondwet van de volksre publiek. Geestelijken, die actie voeren tegen de wettige orde van de vollesrepubliek en tegen het constructieve werk van deze re gering zullen volgens het kano- nieke recht worden vervolgd. Het episcopaat zou niet dulden het ex ploiteren van de godsdienstige ge voelens der gelovigen en van de instellingen der katholieke kerk ten behoeve van opstandige poli tieke oogmerken. BRAND IN SPROEIMACHINE. Gisteravond omstreeks acht uur werd de Kloetingse brand weer d.m.v. de sirene op de toren, gewaarschuwd voor een brand, die uitgebroken was in een sproei- machine van de heer J. Blomaard te Kloetinge. Met een flinke straal water was het vuur spoedig gedoofd. „Jehova's Getuigen" in de Sowjet-zöne gearresteerd. De godsdienstige gemeenschap van „Jehova's Getuigen" zal in de Oost-Duitse zóne en in de Ooste lijke sector van Berlijn verboden worden. Vooral wordt aan de gemeen schap ten laste gelegd, dat zij, 50.000 leden in de Oost-Duitse zó ne tellend, weigerde de „lijst tot verbod van de atoombom" te te kenen. Inmiddels zijn 20 „getuigen" in Oost-Berlijn gearresteerd en in boeien weggeleid. Emigratie naar Australië. RUIMTE IN OVERVLOED. De Australische minister van buitenlandse zaken, Percy Spen cer, heeft met de Nederlandse regering gesproken over de emi gratie naar Australië. „Het is onze bedoeling", zo deelde hij na afloop mede, „zoveel moge lijk emigranten naar ons land te halen. Aan ruimte mankeert het niet in Australië, slechts het seheepstransport en de woning nood leveren moeilijkheden op. Voorlopig zullen 10.000 Neder landers per jaar naar Australië blijven gaan. Engels automobilist had geen haast. Woensdagmorgen heeft een En gelse automobilist het bestaan het gehele verkeer op de Bailey-brug te Middelburg lam te leggen. Toen de Engelsman met zijn wagen midden op de brug was, stapte hij uit om op z'n gemak het kanaal te bekijken. Hoe de agent van politie, die de stoplichten bediende, zich ook opwond, de Engelsman bleef on verstoorbaar. Ten einde raad wist de agent niets beters te doen dan het verkeer uit de tegenoverge stelde richting door te laten, waardoor de Engelsman uit zijn overpeinzingen werd gewekt en achteruit de brug af moest rijden om opnieuw te wachten op z'n beurt om de brug te passeren. Morgen begint de busdienst BreskensGent. Morgen zal de eerste bus naar de grenspost Veldzicht met enig feestelijk vertoon uit IJzendijke vertrekken. De burgemeester van IJzendijke Jhr. v. Bönninghausen, de direc tie der Z.V.T.M. en die van de Belgische zusteronderneming zul len de eerste rit meemaken. Voor de ontsluiting van Zeeuwsch Vlaanderen is deze busdienst een geweldige verbetering. oto m. c. ïviepooom, Amsterdam Zoons moesten vader met touwen vastbinden. Bijne een week lang heeft een woonwagenbewoner de Kleine Heide, een buurt in Venlo, geter roriseerd. De man bedronk zich vrijwel iedere dag en ging dan te gen een andere familie in de buurt tot de aanval over. Enige malen werd hij reeds gearresteerd, doch na zijn vrijlating begon hij telkens opnieuw. Eén dezer dagen gedroeg hij zich zó woest, dat zijn zoons zich genoodzaakt zagen hun vader met touwen vast te binden totdat de politie was gearriveerd. De man bevindt zich thans opnieuw in arrest. ONDERWIJZERES TE POORTVLIET NAM AFSCHEID Maandagavond heeft Mej. van Nieuwenhuizen, onderwijzeres aan de O.L. school te Poortvliet, na ruim 38 jaar afscheid geno men. De heer S. A. de Haas sprak de scheidende onderwij zeres toe. Hij ioemde haar om haar liefde vjor de kinderen en overhandigde haar een fraai boekwerk. Burgemeester van Oeveren sprak namens de raad zijn dank uit en bood haar als blijk van waardering een stoel aan. Na mens de oudercommissie sprak de heer Nortier. Hij bood haar een fraaie foto aan. De heer Pleune sprak namens de oud leerlingen en bood de schei dende onderwijzeres een twee tal lampen aan. De heer P. I. Krijger, oud-hoofdonderwijzer, dankte haar voor de vele jaren van prettige samenwerking en bood haar een bos hei aan uit het Amersfoortse. Tenslotte spra ken wethouder Krijger en het raadslid de heer M. van Ast. In haar dankwoord herdacht mej. van Nieuwenhuize haar arbeid in Poortvliet. Zij dankte God, dat Hij haar die taak had helpen verrichten. Aan het slot van de bijeen komst werd Mej. Niéuwenhuize Ps. 121 vers 4 toegezongen. Dinsdagsmiddags heeft Mej. Nieuwenhuize afscheid genomen van de schoolkinderen. Namens de kinderen werd haar een sa lontafeltje met een sierlijk kleedje aangeboden. De kinde ren kregen een tractatie. Verwacht wordt, dat het Britse Kabinet tussenbeide zal moeten komen om de meningsverschillen te regelen, die tussen de Britse diplomaten en handelsdeskundigen gerezen zijn over de uitvoer van strategische materialen naar de Sowjet-Unie. VISMIJN VEERE. 30 Augustus. Aangevoerd: garnalen, 815 kg. 79—1.20; schar, 19 kg. 43—50; bot, 870 kg. 2540; tong, 178 kg. 451.79; schol, 9 kg. 2546; rog, 12 kg. 16; wijting, 9 kg. 17; on gesorteerde vis, 8 kg. 37; kreeft, SCHERPENISSE. Veiling van 29 Aug. Gele Eigenheimers: ge wone 7.988.08; gewone afw. 6.797.32; Blauwe Eigenheimers gewone 6.517.54; Bintjes; ge wone 7.137.82, alles per 100 kg. Aanvoer 30 ton. Uien; middel 4.77 drielingen 8.74, pickles 9.71, alles per 100 kg. Aanvoer 25 ton. Gisteren werd het Zwin bezocht. Gisteren heeft een ^commissi bestaande uit drie Nederlandse en drie Belgische vertegenwoordi gers, welke tot opdracht heeft de kwestie tot behoud van het na tuurreservaat het Zwin te bestu deren, een bezoek gebracht aan het Zwin bij Cadzand-Retranche- ment, teneinde ter plaatse de Lie- stand te kunnen beoordelen. Zoals bekend wordt er in Bel gische kringen en met name door het gemeentebestuur van Knokke, fel geageerd tegen het leggen van een strekdam onder aan de duinen van Cadzand ter beteugeling van de geul, die de zeewering de laat ste jaren ernstige schade toe bracht. Het leggen van deze klei ne strekdam wordt door de Bel gische bladen opgeblazen en men meent, dat het de totale afdam ming van het Zwin zou betreffen, De V.S. hebben besloten een nieuwe lening van 15 millioen dol lar aan Joego-Slavië te verstrek ken. Er is reeds voor 40 millioen geleend. De Sowjet-Unie heeft de Veiligheidsraad verzocht een onderzoek in te stellen naar be schuldigingen van toenemend ter rorisme en massa-tereehtstellin- gen in Griekenland. De minis ters van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. zullen volgende maand op hun bij eenkomst te New York besluiten meer Amerikaanse en Britse troe pen naar West-Duitsland te zen den. De Wext-Berlijnse politie heeft vier leden van de Oost- Duitse volkspolitie gearresteerd, die in een open politie-auto door de Frar.se sector van Berlijn re den. Vluchtelingen uit de Rus sische zóne, die zich thans in West-Duitsland bevinden, hebben een tigen vereniging opgericht om het land uit zijn apathie te wekken. Van de 1500 in kano's uitgeval en Ceylonse vissers, die Maandagavond door een hevige moessonstorm werden overvallen, worden er 93 vermist. De kano- vloot bevond zich aan de West kust van het eiland. Vele druk kerijen in Londen hebben Woens dag het bedrijf stilgelegd i.v.m. het ontslag van enkele duizenden arbeiders. De staking in de Ant werpse haven is stationnair. Er wordt geen nieuwe werkhervat ting, doch ook geen enkel incident gemeld. Alle vaste havenarbei ders van de scheepvaartmaat schappijen te Amsterdam hebben het werk nu hervat. Gistermid dag omstreeks half zes is in het water van de Haringkade te Den Haag verdronken de 7-jarige G. T. uit de Zutphensestraat. Eer gisteravond is de 10-jarige Jan Kleingeld uit de Doedestraat in de Schie, nabij de Matlienesser- brug verdronken te Rotterdam. waardoor Knokke dit fraaie na tuurreservaat in de toekomst zou moeten missen. De bedoelde commissie, speci aal voor deze kwestie ingesteld, bestaat van Belgische zijde uit de; gouverneur van West Vlaanderen, de inspecteur-généraal van de wegen en bruggen en een profes sor uit Leuven, tevens directeur van een grote botanische tuin. De Nederlandse vertegenwoor digers zijn de Commissaris deii Koningin in Zeeland, de hoofding. dir. van de Rijkswaterstaat in Zeeland en professor van Oort uit Utrecht. Ook voor de oorlog bestond een soortgelijke commissie, doch na de bevrijding werd zij niet her-opge richt. In de vorige winter werden voor hetzelfde doel echter weer de Nederlandse leden aangewezen en kortgeleden benoemde de Bel gische regering ook haar verte genwoordigers. Van het bezoek en het bespro kene van gisteren zijn notulen op gemaakt van Nederlandse zijde. Nadat deze aan de Belgische de legatie ter inzage zullen zijn ge geven en vervolgens zijn vastge steld, zuilen beide delegaties een rapport uitbrengen aan de resp, regeringen. Chr. Plattelandsvrouwen Goes bijeen. te Gistermiddag vergaderde de afd. Zuid- en Noord-Beveland van da Chr. Plattelandsvrouwenbond in de „Prins van Oranje" te Goes. Op deze druk. bezochte verga dering sprak de heer K. Goud zwaard, opzichter gem. plantsoe nen te Goes, over „Bloembollen in huis en tuin". Op duidelijke en boeiende wijze gaf hij een uiteen zetting van de behandeling van diverse bollen en de manier, waar op men deze in huiskamer en tuin moet verzorgen. Na de pauze gaf mevr. op 't HoffFrederiksen een aardig verslag van de reis naar de Pla teel- en Aardewerkfabrieken van Goedewaagen te Gouda. De herinnering werd verleven digd door het afdraaien van het filmpje, dat één der leden hier van had genomen. Mej. de Looze gaf een even interessant verslag van een reis naar Zwitserland, die zij samen met een aantal leden vén de C.B.P.B. heeft gemaakt. Na verkiezing werd in de be staande bestuursvacature gekozen Mej. A. J. Dominieus te Wemel- dinge. Voor de excursie naar de „Aa- Be" wollen dekenfabrieken te Til burg gaf een groot aantal der aanwezigen zich op. Na gezamen lijk zingen sloot de presidente, mevr. de Leeuwde Schipper, de vergadering 'met dankzegging. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond: Overwegend zwaar be wolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1