Inpoldering van de Biesbosch een levensbelang voor de Langstraat. Dat ik toch vroom mag blijven. Het ontbrekende woord Amerikaanse opvoedkundige in ons land. ABAmON ZWITSALETTEN Lezers grijpen naar de pen Plannen zouden 45 millioen gulden kosten. LANGE NOORDSTRAAT MIDDELBURG PIJNEN Hg is opgenomen in 3 Indianenstammen. Kon. Militaire Kapel niet naar Zeeland. De bestrijding van de runderhorzel. neemt een onberaden stap. Woensdag 30 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 l>e grote betekenis van de Zuiderzeewerken staat thans voor ieder vaat. Dat is ook al wel eens heel anders geweest; ir Lely heelt veel str^d moeten voeren om erkenning te vinden voor zijn ideeën en plannen. De inpoldering van de Blesbosch is, naar de mening van verscheidene autoriteiten in Noord-Brabant en vooral de Langstraat, de streek die het meest gebaat zou zijn bij de in polderingsplannen, In belanrijkheid te vergelijken met het project van Ir Lely. Toch is de belangstelling voor de Biesbosch-plannen naar de mening van deze autoriteiten, nog lang niet voldoende al wordt toegegeven, dat zij groeiende ls. Men acht het daar een levensbelang voor de ontwikkeling van de Langstraat. Nog steeds is de toestand zo, dat bij stormvloeden het grootste deel van de 10.000 ha. grote Bies bosch in een onafzienbare binnen- tee wordt omgevormd. Bü vol doende bescherming zou hier ze ker 9000 ha. vruchtbaar land vrij komen voor intensieve bebouwing, dit is bijna de helft van de Haar lemmermeerpolder en 2/5 van de Wierlngermeer. Vergeleken met deze droogmakerijen zijn de kos ten laag, nl. 45 millioen gulden. Men acht dit bedrag volkomen verantwoord, vooral als gelet Wordt op de schade, die jaar lijks door de overstroming wordt veroorzaakt. Zo zou de overstroming in 1946 volgens of ficieuze schatting minstens f 500.000 hebben bedragen. Voorts betekent indijking van de Bies bosch een besparing van de hoge onderhoudskosten van afzonder lijke dijken en kaden. De voorzitter van de Kamer van Koophandel van Noord-Brabant te Waalwijk, de heer W. J. Heesbeen, ls van me ning, dat, gezien de grote kapi taalsgoederen, welke door dit werk zullen worden verkregen, financiële overwegingen geen be slissende rol meer mogen spelen. De mogelijkheid om het project (Ingez. mededeling, advert.) Meisjesjurken zuiver wolten ruit vanaf 10.75 Overgooien wollen ruit 12.— Wintermantels zuiver wol 30.— Keurcollectie modellen en tinten ook met capuchon Uitgebreide sortering in meisjes-regen* kleding Gummi, Egyptisch katoen. Cabans iongenscostuums 3-delig Plusfour en culot 6 jaar vanaf 39.25 met plusfour, zuiver wol 6 jaar vanaf 32.25 met plusfour, corduroy 6 jaar vanaf 39.50 Plusfours Tweed 6 jaar vanaf 10.— Corduroy n 15.75 Jackets Corduroy. 23.75 Windbreakers Egyptisch katoen 8 jaar vanaf 23.50 Regenjassen Gummi vanaf 20.35 Loden 6 jaar vanaf 15.75 Verder uitgebreide sortering: Ratind Jekkers, Cabans, Culottes etc. Elders' kinderkleding munt uit door prima pasvorm, kwaliteit, lange levensduur en scherp con- currercnde prijs te financieren met gelden uit het tegenwaardefonds van -de Marshallhulp moet worden aange grepen, aldus de heer Heesbeen. In het bijzonder wees de heer Heesbeen op de belangrijke voor delen die inpoldering zou bieden in verband met de industriële ont wikkeling van de Langstraat. Mo menteel constateert men, aldus de heer Heesbeen, ln deze streek eerder een achteruitgang dan een uitbreiding, omdat de ontwikke ling hier te zeer afhankelijk is van de wilde inundaties van het Oude Maasje en de Donge. Er zijn geen uitbreidingsmogelijkheden voor de bedrijven, zolang de gronden, die daarvoor gebruikt zouden moeten worden, aan overstromingen ten prooi zijn. Naast de behoefte aan verrui ming van de werkgelegenheid is het ter verkrijging van een grote re stabiliteit in de economische positie van de streek dringend no dig, dat het eenzijdige karakter van de Industrie, welke overwe gend schoenen en leder voort brengt, wordt doorbroken. Doch daar er voor de uitbreiding van de bestaande industrieën al geen terreinen beschikbaar zijn, vrij van overstromingsgevaar, is het duidelijk dat van aantrekking van nieuwe industrieën in het geheel geen sprake kan zijn. Alles hangt af van de waterstaatkundige toe stand van deze streek. Als de ver betering daarvan energiek en met spoed wordt voortgezet zullen ook de thans voor bewoning onge schikte poldergebieden voor uit breiding .van woonkernen, aanleg van industrieterreinen en voor vestiging van boerderijen in aan merking komen. Een drooggeleg de Biesbosch zal in de toekomst gelegenheid verschaffen tot vesti ging van een groot aantal agra rische bedrijven. BE BIESBOSCH. De Biesbosch heet de verzame ling omkade eilanden of platen, door een doolhof van kollen ge scheiden, die liggen tussen de Merwede in het Noorden, het eiland van Dordrecht in het Wes ten, het vasteland van Noord- Brabant in het Zuiden en het land van Altena in het Oosten. In het begin van de 15e eeuw vormde het gebied van de tegenwoordige Biesbosch een deel van de „Groote Zuidhollancjsche Waard", waarin de stad Dordrecht gelegen was. Bij een hevige Noordwesterstorm, waardoor de hoge watervloed werd opgezweept, bezweek op 18 November 1421 de dijk, die de Grote Waard moest beschermen. Van de 72 dorpen en parochies verdwenen er 34 voor altijd onder water. Deze ramp is in onze ge schiedenis bekend als de St. Eli zabeth's vloed. Door alle eeuwen heen en ook thans nog poogt men in deze streek aangeslibde gronden door indijking te behouden. Vaak ge lukt dit, doch niet altijd. Dan gaan er oogsten en gronden ver loren en kan de boer opnieuw be ginnen. De verbetering van de water staatkundige toestand in de in dustriële Langstraat hangt zeer nauw samen met de oplossing van de waterkeringsproblemen, waar mee de agrarische Biesbosch wor stelt. De Papoea's wensen geen republiek Indonesia. Het lid van de politieke verte genwoordiging van Nieuw-Guinea de heer N. Jouwe zegt in een ver klaring o.m., dat de Papoea-bevol king van Nieuw-Guinea haar ad- haesie betuigt met de verklaring van de gouverneur van Nieuw- Guinea, ae heer Van Waarden burg, bij zijn aankomst op Schip hol inzake de gevoelens van de Papoea's. De Papoea's, zo gaat de heer Jouwe voort, dringen er nogmaals uitdrukkelijk bij de heer Van Waardenburg op aan, overal in Nederland van de wil der Pa poea's te getuigen. De Papoea bevolking verwerpt uitdrukkelijk elke belofte om haar en haar va derland aan de republiek Indo nesia over te dragen. De bevol king van Nieuw-Guinea zal zich nimmer onderwerpen aan de be lofte, gedaan zonder haar mede weten en voorkennis. De Papoea's van geheel Nieuw- Guinea, van het Westen tot het Oosten, zullen hun vaderland blij ven verdedigen met opoffering van hun krachten, bezittingen en leven, aldus de heer Jouwe. Het internationale liberale con gres te Stuttgart heeft een Turks voorstel goedgekeurd, dat de on middellijke overdracht van de souvereiniteit aan Duitsland eist. Het werd met 15 tegen 12 stem men aangenomen. (Inaez. mededeling, advert.) cÏYlaak met J Gebruik korte metten! De naam van Prinses Elizabeth's baby. De baby van de Britse Prinses Elizabeth zal Anne Elizabeth Ali ce Louise worden genoemd. Graziani in vrijheid. Ex-maarschalk Rodolfo Grazla ni, de laatste minister van defen sie van Mussolini en ex-onderko- ning van Abessynië, is Dinsdag morgen vroeg uit het ziekenhuis van de militaire gevangenis van Rome vrijgelaten. Graziani was wegens collaboratie met de Duit sers tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch kreeg bijna 14 jaar kwijtgescholden door amnes tie en andere maatregelen. Onder strenge politiebewaking werd Graziani van het ziekenhuis naar de militaire gevangenis ge reden voor de laatste formalitei ten van zijn vrijlating. Naar ver luidt wil Graziani ongeacht zijn vrijlating beroep aantekenen te gen zijn vonnis. Evangelischer Kirchentag in Essen. De Joden een ergernis, de Grieken een dwaasheid. (Van onze speciale verslaggever.) IH. Op de eerste bijeenkomst heeft men zich in dit verband vooral bezig gehouden met de associatie die de buitenkerkelijke ziet tussen geloofwaardigheid van het geloof zelf en die van de gelovige. En men kwam tot de conclusie, dat deze associatie ln zekere mate stellig een wezenlijke is. Op de tweede en laatste bijeenkomst ging het voornamelijk hierom, betekenis en wezen van de vroomheid vast te stellen. Immers het is juist de „vroom heid" waaraan de buitenkerke lijke zich zo dikwijls ergert, die hij aanmerkt als de wortel van alle kwaad. Het is juist de vroomheid, die hem van 'het Christendom terug doet schrik ken en die hem dikwijls met af schuw vervult. Het is daarom juist, dat de vraag gesteld wordt alsof deze ergernis soms en in bepaalde opzichten ook terecht kan zijn. Het is nodig, dat wij ons deze vraag in eerlijke zelf- critiek voorleggen en niet van uit een zekere souvereine hau- tainiteit het bewijs afleggen van een symptoom der valse gerust heid. In deze zin was het dat dr Giessen, medicus in Hattingen, op de tweede bijeenkomst het probleem inleidde. WAAROM ERGERNIS? Dr Giessen vroeg zich vervol gens af, hoe deze ergernis ont staat en waaraan die te danken is. In dit verband hekelde hij by de predikanten de soms nog bestaande gewoonte van een speciale tale Kanaans te spre ken, die alleen verstaanbaar is voor de kenners, en die de „vreemdeling" hongerig doet heengaan. Evenzeer is de erger nis terecht, indien de predikant wel de theorie verkondigt, doch zich in de praktyk niet doet kennen als sen volgeling van zyn eigen theorieën. Ook de vrome zelf, het kerklid dus, wekt terecht ergernis wanneer hy, ondanks een zeer getrouwe kerkgang, de nood van zün me demens bewust niet ziet. Aan de vrome die weliswaar God geeft wat Godes is, doen die in zijn eigen zak steekt wat des keizers is. Aan de vrome ook, die zich niet bekreunt om het publieke en politieke leven van zijn staat en die van zijn predikant ver langt, dat hy hem 's Zondags in de preek „droomfabrikaten" voorzet, die zyn rust niet In ge vaar brengen. Echter ook tot de kerk als zo danig, achtte dr Giessen een waarschuwend woord op zyn plaats. Terecht ontstaat ergernis aan de kerk, wanneer zij haar invloed op het openbare leven misbruikt en zich publiekelijk uitput in allerlei conclusies en resoluties, die meer van onrijp heid dan van vakkennis getui gen. Tenslotte geeft ook de kerk in haar gescheurdheid aanlei ding tot ergernis. DE LIEFDE CHRISTI. Wat echter is het criterium van de vroomheid? Stellig niet de tale Kanaans en evenmin „het zwarte pak", de plechtige wijze waarop men naar de kerk loopt of de ascetische levensopvatting, aldus dr Giessen. Waarlyk vroom is slechts hij, die de persoonhjke ontmoeting met Christus beleeft, die door die liefde gedrongen wordt om ook liefde te betrachten. Deze persooniyke relatie tot Christus houdt ook een organische een heid van geloof en leven in, on danks de spanning van het zyn in de wereld, maar niet van de wereld. De tweede spreker op deze by eenkomst, de studentenpredi kant Andersen, wees in zyn re feraat in het byzonder ook nog op het gevaar dat vele jonge mensen thans lopen. Zy hebben zoveel gezien van de schijn vroomheid, dat zy in het andere uiterste overgaan en alle vroom heid, ook de wezenlyke, verre van zich doen. „Laat ons toch nooit vergeten, dat wij met al lerlei modern gedoe de mensen evenmin tot Christus brengen, als met vroomdoenerigheid", al dus Andersen. De Christelyke existentie zal zich niet voltrekken in de tot haar tegendeel geworden wetti sche vroomheid, noch in een met een zogenaamd ruim gebaar weg vagen van alle verschillen, neen, de Christelyke existentie zal zich voltrekken in de zeer personlijke beslissing. De wereld wacht erop dat wy zonder vrées en vast besloten ernst gaan ma ken met gehoorzaamheid, Gods dienst en het brengen van of fers." Er is echter ook een ergernis, die de Christen nooit uit de weg mag gaan, en hierop wees weer dr Giessen en dit ls de ergernis die haar oorsprong vindt in het kruis van Christus, dat de „Joden een ergernis en de Grieken een dwaasheid" is. Door alle tyden heen heeft de gemeente deze ergernis in een overwinnende onbekommerdheid gedragen en zij zal altyd en overal haar belijdenis tot de Heere uitspreken, die gezegd en beloofd heeft: „In de wereld zult gy angst hebben, doch zyt dan getroost, ik heb de wereld over wonnen". P. v. d. A. wil opnieuw prijsbeheersing. Het bestuur van de Party van de Arbeid heeft in zyn vergade ring een resolutie aangenomen, waarin wordt gevraagd opnieuw op korte termyn een prysbeheer- sing in te voeren, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de inflationnaire tendenzen, welke ten gevolge van de loonbeweging en de internationale prysstyging te verwachten zijn. JACHT IN NOOD. Gisterochtend raakte, ongeveer drie km ten oosten van het licht schip „Goeree" een zeiljacht in nood, door het onklaar raken van het roer. Er bevonden zich vyf personen aan boord. De redding boot „President Jan Leis" van Stellendam heeft deze opvaren den gered. Het jacht zelf is gezonken. De „President Jan Leis" zou nog een poging doen om het te bergen. FEUIl.L V. door O. F. WALTON. 78) o Ten slotte besloot hy niet per- soonlyk zich aan te dienen, maar te schrijven. Hy zou aan de directie seinen, dat hy on voorziens op Eagleton Castle was opgehouden, dien nacht in de kleine dorpsherberg doorbrengen en zo spoedig mogelyk een brief op het kasteel laten bezorgen om daarop het antwoord af te wach ten. Wat nut zou het hebben da zaak in handen van een advo caat te geven, als zyn vader be reid was hem te erkennen? Waarom zou hy zyn familie zaken overgeven in handen van een buitenstaander? Kenneth keerde naar het dorp terug, verzond zyn telegram en ging naar „Het Wapen van Eag leton." Daar schreef hy zyn brief. Hy begon met in de herinne ring van de graaf terug te roe pen de gebeurtenissen, die vijf en twintig jaar geleden hadden plaats gegrepen. Zyn eerste hu- welyk met het meisje, dat hy liefhad, haar overlijden in het myndistrict in Zuid-Afrika, en het achterlaten van de kleine jongen. Hy vroeg hem te den ken aan het tere, verlaten kind, dat hy had toevertrouwd aan een gewone mijnwerker, zonder dat hij enig blijk had gegeven van vaderlijke liefde, dan het geld, dat hy voor de opvoeding had uitgekeerd. Vervolgens gaf hij een levensbericht van dat kind op Eton en Sandhurst, wel in staat gesteld 'n nette positie in de maatschappij te bekleden, maar in steun en vaderlyke lei ding alleen aangewezen op de oude mijnwerker, die ondanks zyn onwetendheid toch alles had gedaan wat hem mogelyk was, om een vader voor de jongen te zijn. Toen beschreef hij de dood van die pleegvader, en maakte hy melding van de brief, die hy had achtergelaten. Met nadruk vermeldde Ken neth, dat de oude man nauwge zet de belofte had vervuld, die hy de graaf had gedaan, om het geheim van Kenneths geboorte te bewaren, zolang hy leefde; maar hy vergat niet de aan dacht er op te vestigen, dat de oude Fortescue zeer sterk had gevoeld, welk een onrecht hij het kind aandeed, toen hy zo iets beloofde. Daarom had hy een nauwkeu rig verhaal opgeschreven van hetgeen in Zuid-Afrika was ge beurd en had het gevoegd bij zijn testament, om na zyn dood geopend te worden. Dan deelde Kenneth mede, dat hy dat verlaten kind was en dat hy die dag voor de eerste maal in zijn eigen vaderlyk huis was geweest en tegenover zyn wer kelijke vader had gestaan. Hy smeekte de graaf, by al de lief de, die hy voor zyn eerste vrouw had gekoesterd, by al het men selijk gevoel van zijn hart, toch het goed recht van Ken neths eis, om in zyn rechten hersteld te worden, te erkennen. Met aandrang wees hij hem op de treffende gelykenis tussen hemzelf en het portret van de graaf uit zijn jeugd en hij ver zocht hem weer op het kasteel te willen ontvangen om een on derhoud te hebben en samen de gelijkenis met het portret vast te stellen. Hij eindigde zijn brief met de mededeling, dat hij gaarne spoe dig antwoord verwachtte in „Het Wapen van Eagleton", waar hy zou vertoeven, totdat het be sluit van de graaf hem bereikte. 'tWas laat in de avond, toen hij die brief had voltooid, maar spoedig vond hij een boodschap per, die hem op het kasteel wil de bezorgen. Nu wachtte hij in spanning het antwoord af. Hij kon geen ogenblik rustig blyven zitten en ging naar buiten, waar hy op de weg heen en weer liep; wel zeide hem zijn gezond ver stand, dat die avond onmogelyk een antwoord kon komen, en toch bleef hy er naar uitzien. Maar eindeiyk werd „Het Wa pen van Eagleton" gesloten voor de nacht en hy moest zyn hoop opgeven. Hy ging naar bed, maar niet om te slapen. De ge hele nacht was hy wakker, ver langende naar de morgen en wat die hem zou brengen. Met het aanbreken van de dag was hy op en weldra stond hy voor het grote inryhek by de portierswoning en tuurde de lange laan in. Wat was daar in de verte? Iemand die de verwachte brief bracht? Neen, een jager was 't, reeds vroeg bij de hand om de kony- nen te schieten, die de graslan den langs de weg vernielden. Hij ging terug naar het hotel en trachtte te ontbijten, maar hy kon bijna niets eten. Toen wachtte hij weer, en ein- dehjk tegen tien uur, kwam een boodschapper van het kasteel aanrijden voor „Het Wapen van Eagleton". Ja, hy had een brief gebracht, het kroontje stond op de enve loppe. De hotelhouder stond aan de deur, hij nam de brief aan en overhandigde hem aan Ken neth. „Van de graaf, mynheer", zei- de hy, „een brief voor u". (Wordt vervolgd.) DE SCHEEPSRAMP OVERLEEFD. Na een aanvaring met het vrachtschip „Mary Luckenbach" in de dichte mist op een afstand van zes kilometer van de Golden Gate-brug van San Francisco, is het 11000 ton metende hospitaal' schip Benevolencevan de Amerikaanse Marine, dat alvorens naar Korea te vertrekken een proeftocht maakte, gezonken. Een der overlevenden verlaat het vaartuig, waarmee hij werd geredbij Fort Mason-pier te San Francisco. De natuurhistoricus en opvoed kundige dr William A. Bums uit New York zal 4 maanden lang Nederland verkennen. Als basis gebruikt iiij het museum voor onderwijs te Den Haag, zoals het Amerikaanse museum voor na tuurlijke historie te New York in zyn vaderland uitgangspunt is voor zyn wetenschappelijk onder zoek aldaar. De heer Burns is gespecialiseerd op de opvoedkundige aspecten van zyn vak, zodat hy als „Associate Curator" van het departement van opvoeding veelvuldig met de jeugd in aanraking komt. „Voor de opvoeding is het van groot belang, dat kinderen ver trouwd raken met aard en oor sprong der dingen, alsook met de ontwikkeling ervan. Dit maakt hen vertrouwd met de wereld en de fase van beschaving, waarin zy leven. De heer Burns heeft gaarne de kans aangegrepen om als specia list in het kader van het Smith- Mundt programma te worden uit gewisseld tegen Nederlandse spe cialisten. Dr D. Hooier uit Leiden werkt op het ogenblik in het mu seum te New York. Broeder der Indianen. Dr Burns is blij, dat de Nedér- Met enige verwondering las ik, dat de concerten van de K.M.K. in Zeeland geen doorgang zullen vinden „niettegenstaande met de Directie van de K.M.K. afspraken waren gemaakt, waarby geen re kening is gehouden met een rege ling van de Generale Staf, welke bepaalt, dat het optreden van de Kapel in officieel tenue alleen mogelyk is, wanneer dit optreden gepaard gaat met een belangryke gebeurtenis ter plaatse". Dit bericht is voor vele muziek liefhebbers teleurstellend, daar een concert van dit prachtige or kest een gebeurtenis is, welke men niet gaarne zou willen mis sen. Uit het bericht kan men con cluderen, dat het geven van con certen in Zeeland is afgestuit op het feit, dat men niet in gala uni form zou verschynen. Indien een afspraak gemaakt is, moet zy na- tuurlyk worden nagekomen, maar velen hadden toch dit orkest gaar ne zonder dit uniform gehoord, vooral in de mooie Middelburgse concertzaal. Bovendien is my be kend, dat de K.M.K. in andere provincies wel in gala-uniform is opgetreden, ondanks het feit, dat daar evenmin een belangryke ilaatselijke gebeurtenis plaats rad! Verder zou men kunnen con cluderen dat een afspraak is ge maakt met een instantie of per soon die terzake niet competent was. Maar hoe dan ook, de lief hebbers van goede harmonie mu ziek moeten een concert, dat zeer op prijs werd gesteld, missen. Ik meen, dat dit wegblijven dat ik in ieder geval ongemoti veerd acht de K.M.K. in Zee land niet populair zal maken, en ik raad dan ook aan, de eerste jaren dit orkest maar niet naar Zeeland te laten komen, want men kan by dit orkest (of by de organisatoren) op de gemaakte afspraken niet aan. Het niet doorgaan van dit con cert heeft nog een andere zyde. De muziekvereniging „Excelsior" zou n.l. een 2e concert verzorgen van de Canadese „Vancouver Boys Band", maar door de komst van de K.M.K. heeft zy van de orga nisatie daarvan afgezien, omdat concerten in 2 weken te grote financiële risico's met zich bracht. Nu heeft Middelburg geen enkel concert meer, dank zy de houding, welke is aangenomen door degenen (en wie dit zyn ligt buiten mijn beoordeling) die de afspraken hebben gemaakt. VELE ZEEUWSE MUZIEKLIEFHEBBERS, landse kinderen net zoveel van Indianenen houden als de Ameri kaanse. Over Indianen kan hy heel wat vertellen, want hy is maar liefst in drie stammen op genomen. De Tewa-Indianen, een Pueblostam in New Stata Fe, Arizona, noemen hem „Ka-wa-i", ofwel „jagende buffel". In de burgerlijke stand der Ondaga- Indianen in de staat New York staat dr Burns als „Hoo-iistoo- wani", „de man, die veel praat" ingeschreven. De vermaarde Sioux-Indianen van Zuid-Dakota noemen hun broeder-bleekgezicht „Mazaskazeeaanbli", welk mond jevol „gouden adelaar" betekent. Dr Burns werd in de Sioux-stam opgenomen, omdat hy een Indi aans jongetje tegen een grote ser geantmajoor verdedigde. Die sergeant wilde de prachtige In diaanse deken van dat jongetje meenemen. De Sioux kennen geen woord voor goud. Goudgeld noemen zy „geel geld", zo vertelt dr Burns. Vandaar, dat ik-eigenlyk „geel- geld adelaar" heet. Enfin, veel doet dat er niet toe, want myn Indiaanse namen hoeven niet op myn visitekaartje gedrukt te worden. Overigens is dat bloedbroeder schap van sommige Indianenstam men niet altyd een pynloze ope ratie. Een der handen van dr Burns draagt daar de sporen nog van. Een flinke jaap was nodig om het bloed van dr Bürns, blond, kort en stevig, te vermengen met dat van zyn rode broeder „twee vaders", het stamhoofd der On- dagas. Algemene vorming. Te Alphen aan de Ryn is een Christelyke schooi voor algemene vorming gesticht. Het ligt ln de bedoeling dat zy, die het zesde leerjaar van een lagere school hebben doorlopen, worden opge- genomen; by de te geven lessen zal zoveel mogelyk rekening wor den gehouden met de toekomstige bestemming der leerlingen. En de boerhij ploegde goud. De landbouwersknecht S. te Vlagtwedde vond dezer dagen by het rooien een gladde ring, die toebehoorde aan de landbouwer B. te Ommen. Deze had de ring daar 33 jaar geleden verloren. Op hetzelfde land werd een dag later wederom een trouwring gevonden. Deze werd 2 jaar geleden verlo ren door mej. K. te Vlagtwedde. Het gaat de goede kant uit. Met de bestrijding van de run derhorzel gaat het de goede kant op. De „huidenclub", een door slagers gestichte coöperatieve in stelling te Steenwijk, heeft een wedstrijd uitgeschreven waarby slagers, punten toegekend krijgen voor het afleveren van ongeschon den huiden. Zoals bekend, moet iedere vee houder lid zyn van de provinciale gezondheidsdienst voor vee, welke dienst o.a. ook de bestrijding van de runderhorzel op zich heeft ge nomen. De algehele vrijwaring van horzels zal vyf h zes jaar in beslag nemen. Zo wordt thans aangenomen. Binnenkort zal op alle moge- lyke landbouwcursussen een film worden vertoond die op deze ma terie betrekking heeft. De mede werking van de boer is natuurlijk 'n eerste vereiste. De dieren wor den met een stof ingesmeerd die de larven doodt. De kosten komen per dier. De regering verleent aan de provinciale gezondheidsdien sten een subsidie van f 100.000 per jaar. De boer betaalt voor elke koe een kwartje, de bedrijf schap voor elk vel een dubbeltje en de leerlooiery legt daar nog vyf cent by. Het ziet er naar uit dat Nederland na enkele jaren voor grote bedragen aan deviezen kan sparen naar mate meer bruikbare huiden uit eigen land verwerkt kunnen worden. vim FEDERATIE. Er zijn mensen, ook in Chris telijke kringen, die van een Europese iederatie alle heil ver wachten. Zij staan op het stand punt, dat dit tenslotte de enige weg zal zijn om de vrede te be waren en de dreigende oorlogs stormen het hoofd te bieden. Er zit in deze gedachte tets aantrekkelijks. Toch ben en blijf ik min of meer huiverig voor de gevolgen. Ik vrees dat het mid del, althans in sommige opzich ten, kan blijken erger te zijn dan de kwaal. Maar hoe dit ook zij, de ge dachte vindt steeds meer ingang. Het „Europese parlement", dal te Straatsburg vergaderde, heeft zich na brede debgtten in meer derheid uitgesproken voor de uiteindelijke oprichting van een Europees gezagsorgaan voor de defensie en de vorming van een Europees leger. De desbetreffen de resolutie zal aan de nationale regeringen worden voorgelegd. Voor een dergelijke samen werking valt ongetwijfeld veel te zeggen. Tegelijkertijd is echter een re solutie aangenomen waarin aan gedrongen wordt op de vorming van Europese gezagsorganen op politiek, economisch, sociaal, ju ridisch en cultureel gebied. Hier komen we m.i. op ge vaarlijk terrein, vooral vanuit Christelijk standpunt gezien. Nu weet ik wel, dat de pap niet zo heet gegeten wordt alt ze op tafel komt, maar aan de andere kant wil ik de betekenis van dergelijke uitspraken niet onderschatten. Daarom zal het nodig zijn in de komende winter aan vraag stukken die hiermee verband houden, zeer bijzondere aan dacht te schenken. Voorzichtigheid bij schrik draad geboden. Dezer dagen werd gemeld dat te Overberg bij Veenendaal een boerenzoon werd gedood toen hy met een schrikdraad in aanraking kwam, vermoedelyk doordat op dat ogenblik de bliksem in de schrikdraad sloeg. Hy wilde het cadaver van een pink, die even eens door aanraking met d# schrikdraad - was gedood, weg halen. De arbeidsinspectie deelt thans mee, dat dit ongeval niet doop blikseminslag is veroorzaakt. Zij vestigt de aandacht er op, dat schrikdraad, indien in overeen stemming met het bepaalde in het veiligheidsbesluit electrischa schrikdraden is aangelegd, gevaar oplevert voor mens en dier. Aan iedere bezitter van een schrikdraad-installatie wordt dringend aangeraden deze niet zelf aan te leggen, doch daarvoor een bevoegde deskundige in de arm te nemen, die inhoud en be tekenis van de voorschriften kent en kan beoordelen. Dit behoort tot zyn vak en alleen hy kan de verantwoording dragen voor da deugdelykheid van de aanleg, al dus de arbeidsinspectie. De Installatie mag voorts in geen geval worden gebruikt, zo lang door bedoelde deskundige geen bewys is afgegeven, waaruit blykt, dat de installatie veilig, d.w.z. in overeenstemming met de bepalingen van voornoemd besluit is aangelegd. Dit bewys moet ieder jaar worden vernieuwd. De ramp met de „Benevolence" De Amerikaanse regering heeft de scheepvaartmaatschappy Lu ckenbach, eigenares van het vrachtschip dat in aanvaring is geweest -met het gezonken hospi taalschip „Benevolence" een pro ces aangedaan. De regering eist 64 millioen dollar schadevergoe ding en de inbeslagneming van het vrachtschip „Mary Lucken bach". Sowjet-strijdkrachten op Poolmanoeuvres, Het Russische leger treft in Moermansk uitgebreide voorbe reidingen voor een nieuwe serie grootscheepse manoeuvres in de Poolstreken. Deze oefeningen zyn berucht om de buitengewoon zwa re eisen, welke aan de deelnemen de onderdelen van leger- en lucht macht worden gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2