Veiligheidsraad zal kwestie Formosa in behandeling nemen. NIEUWS Tweede dag Wereldcongres voor Dierenbescherming. Benauwde ogenblikken voor exploitan ten van strandhuisjes te Zoutelande. 31 Augustus. Geen uitnodiging aan communistisch China. Anderhalf millioen bezoekers op Rotterdam-Ahoy' SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe constitutie voor Berlijn. Plannen tot schaken van Bertha Hertogh bestaan niet. Eeuwenoude kerk te Willemstad uitgebrand. De anderhalf-millioenste naar New-York. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 243b of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1649 WOENSDAG SO AUG. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.jjet vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 17 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 et. per woord jj_ jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 5.48 u., onder 19.32 u.; Maan op 20.32 u., onder 10.14 u. Hoogwater op Donderdag 31 Aug. Vlissingen: 4.10 u. 2.07 ni., 16.17 u. 2.01 m.; Terneuzen: 4.38 u. 2.22 m., 16.50 u. 2.16 m.; Wemel- dinge: 5.55 u. 1.80 m., 18.07 u. 1.65 m.; Zierikzee: 5.43 u. 1.54 m., 17.48 u. 1.40 m. o i Augustus het simpel -21 noemen van de datum zelf reeds is voldoende om onze her innering wakker te roepen. Waar die andere datum: 10 Mei, in één keer voor altijd in zijn noodlot tige betekenis in ons geheugen werd gegrift, daar verwierf 31 Augustus voor ons langzaam aan, maar even onvergetelijk, die klank van milde vreugde door het elk jaar terugkerend Ko- ninginnefeest, een halve eeuw lang. Want dat feest werd met het hart gevierd. Het was maar niet een willekeurig staatshoofd, dat op die dag verjaarde, het was Koningin Wilhelmina! -Onder de liberale grondwet van 1848, die het bestel van de Nederlandse Staat nog steeds beheerst, is aan de Vorst nauwe lijks enige gelegenheid gelaten door daden blijk te geven van toewijding tot Zijn volk. Maar, als steeds in de geschiedenis der Nederlanden, werd in de diepste nationale nood aan Oranje die gelegenheid weer gebodenEn Koningin Wilhelmina heeft dia als een echte Oranje aangegre pen; ter verdediging van onze vrijheid. Zo werd onze genegenheid tot Haar, tevoren reeds zo groot, tij - dens de vijandelijke bezetting nog inniger. En zo kon die ge negenheid in Haar ook weer op nieuw uitgaan tot het grote ge slacht, waaruit Zij stamt. Dat geslacht, waarop ons volk in diepe nood steeds weer en nooit vergeefs een beroep deed, zoals wij ons bij het Koninklijk be zoek aan Veere voor enkele da gen opnieuw mochten herinne ren. Voor onze tijd, die slechts individuen kent, een wonderlijke les, hoe God een taak geeft aan geslachten. Zo bleek de band tussen Ne derland en Oranje opnieuw een historische en de taak der Oran jes ter bescherming van onze volksvrijheden al evenzeer ■sen historische taak. Met vol vertrouwen mogen wij verwachten, dat Oranje zelf, in wie na Wilhelmina komen, die taak zal blijven verstaan. En nooit mag ons volk van zijn kant dulden, dat die taak aan Oranje zou worden ontno men. Nooit mag Oranje blijvend de gevangene worden van een regerende groep als die der vroegere regenten, die de vrijhe den en rechten van de andere delen der natie zou onderdruk ken. Van welke herkomst en sa menstelling die groep dan ook thans moge zijn! En ook niet al zou die groep uit welbegrepen eigenbelang, de liefde van ons volk voor Oranje kennende, met de mond Oranje eren, bijvoorbeeld om persoon lijke eigenschappen van de rege rende figuur. Want hoe wankel een troon r zulk een grondslag staat hsb- l - ons de gebeurtenissen van onlangs in België wel bewezen. In onze verering zijn persoon en geslacht niet te scheiden, omdat zij haar diepste grond vindt in de offers die het geslacht du- Oranjes in zijn opeenvolgende vertegenwoordigers steeds weer voor ons volk heeft gebracht: offers voor onze vrijheid. God danken wij, dat Hij in Wilhelmina dat geslacht op nieuw met een lid heeft verrijkt, dat tot dezelfde offers in staat en bereid bleek. Met dankbaarheid jegens Haar oo.c gedenken wij die offers, nu Zij zulk een gezegende leeftijd mocht bereiken. Laten zij ook tot hernieuwde toewijding aan de natie inspireren. Samen met Oranje! C. G. De Veiligheidsraad heeft de kwestie-Formosa op zijn agenda geplaatst, ondanks de oppositie van de Chinese nationalistische afgevaardigde. Het agendapunt werd genoemd: „Klacht inzake een gewapende invasie op Taiwan (Formosa)." Sir BenegalRau (India) had ver klaard, dat, Indien de Koreaanse kwestie op de agenda voorkwam onder de bewoording „klacht in zake een gewapende agressie te gen de Koreaanse republiek", de kwestie-Formosa onder dezelfde terminologie op de agenda ge plaatst diende te worden, waar mede Malik instemde, evenals de Amerikaanse afgevaardigde, Austin. Advies uit Moskou voor oogoperatie in Australië. Een oogspecialist te Melbourne heeft per ijlgelegenheid belang rijke inlichtingen gekregen voor een oogoperatie, welke met spoed moet worden uitgevoerd om een Australische advocaat, die aan een zeldzaam voorkomende oog ziekte lijdt, voor blindheid te be hoeden. Het Russische medische boek, waarin de betrokken gege vens voorkomen, is per vliegtuig van Moskou naar Londen gezon den, van waaruit de gegevens door Australische diplomaten per kabel naar Melbourne zijn door gegeven. Vrijdag moet de operatie verricht worden. Het betreft de overplanting van het hoornvlies uit het oog van een levend var ken ter genezing van retinitis pig mentosa. Vragen over Westerling. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Gortzak (C.P.N.) heeft aan de minister-president en de ministers van justitie en van bui tenlandse zaken schriftelijk ge vraagd, of de regering voorne mens is aan de Belgische regering de uitlevering van Westerling te vragen en of het voornemen be staat tegen hem wegens onmen selijk optreden op Zuid-Celebes een rechtsvervolging te doen in stellen. Examen doen op een concert. Het volksconcert in het Kur- haus op 4 September zal een con cert van bijzondere aard zijn. Dan zal n.l. een leerling van het Ko ninklijk Conservatorium voor Mu ziek, Jan Cornelis de Man, leer ling van Leon Orthel, het solis ten-examen voor piano afleggen. Jan de Man speelt tezamen met het Residentie-orkest, o.l.v. Igna- ce Neumark, het vijfde pianocon cert van Beethoven en na de pau ze het concert in e-mineur van Chopin. Een uitgebreide jury is gevormd. De drie Westelijke comman danten van Berlijn hebben mede gedeeld, dat zij de nieuwe consti tutie van Berlijn, welke deze stad de juridische status zowel van een land (Duitse staat) als van een stad geeft, hebben goedgekeurd. De commandanten zeggen in een verklaring, dat deze een mijl paal In de ontwikkeling van het zelfbestuur in Berlijn is en de stad nog meer maakt tot een deelgenoot in de democratische gemeenschap. De burgemeester van West- Berlijn, Ernst Reuter, verklaarde, dat de constitutie een belangrijke stap voorwaarts is in de ontwik keling van de positie van Berlijn. De gemeenteraad kan nu na de komende verkiezingen (3 Decem ber) de wetten van de federale republiek na normaal debat en stemming aanvaarden. Bericht in ons blad deed zuster van As vinden. Het comité „Bertha Hertogh' te Bergen op Zoom stelt er prijs op te verklaren, dat berichten, welke momenteel, vooral in de buitenlandse pers verschijnen om trent plannen, welke zouden be staan om Bertha te kidnappen of te schaken, van alle grond zijn ontbloot. Het Comité wil uitsluitend langs legale weg trachten zijn doel te verwezenlijken. Wel bereiken het Comité meermalen brieven van personen, die soms fantastische voorstellen inhouden om Bertha naar haar ouders terug te voeren, doch deze worden door het comi té zonder meer terzijde gelegd. Het is nog maar enkele dagen geleden dat door het comité Ber- tha Hertogh een oproeping werd gedaan naar een zekere zuster van As, een verloskundige die bij de geboorte van het zesde kind van mevr. Hertogh in Indië ter zijde heeft gestaan. Tal van brieven ontving het comité. Ook één. van onze abonné's, mej. A. C. Heijboervan As, wo nende te Poortvliet las het be richt in ons blad en zij wist waar zuster Geertje van As werkzaam was. Direct heeft zij het comité te Bergen op Zoom een brief ge schreven waar zij momenteel ver bleef en dit is het contact gewor den met het comité en zuster van As. Het comité dat tal van brie ven ontving, waarin aanwijzingen over deze zuster werden gegeven is hier zeer dankbaar voor. Zij kregen brieven van verpleegsters die met zuster van As in Indië of op de „Grote Beer" of de „Johan van Oldenbarneveldt" samen had den gewerkt. Door het comité is nu een con tact met haar opgenomen, omdat zij waardevolle inlichtingen zou kunnen verstrekken betreffende Bertha, die t.t.t. bij Aminah mocht gaan logeren. Boodschap van Truman aan Mac Arthur* President Truman heeft Mac Arthur een verklaring gezonden over de Amerikaanse politiek in zake Formosa en hem tevens lof toegezwaaid voor zijn leiding van de Koreaanse campagne. Truman verklaart er zeker van te zijn, dat, wanneer Mac Arthur de brief zal bestuderen, hij zal begrijpen waarom de intrekking van Mac Arthur's boodschap noodzakelijk was. De overstromingen in Assam. Bjjna 200.000 personen dakloos. Militairen en politie in motor boten hebben Dinsdag 7000 per sonen, die door het water van de Soebansiri, een zijrivier van de Brahmapoetra, nabij Noord-Lak- himpoer in Assam waren ingeslo ten, gered. Bijna 200.000 personen in deze streek zijn door de overstromin gen, die het gevolg zijn van de jongste aardbevingen, dakloos. Uitgestrekte rijstvelden zijn met slib bedekt. Duizenden stuks vee zijn omgekomen. 325 km. ten Noordoosten van Gauhati dreigt een andere zijri vier van de Brahmapoetra, de Zahmapoetra, de stad Pasighat weg te spoelen. Verscheidene ge bouwen zijn reeds weggespoeld. De bewoners worden naar andere streken overgebracht. Olifanten en neushoorns drijven mee in de snelle wateren. Men gelooft, dat veel wilde dieren door de over stromingen zijn omgekomen. De Chinese nationalistische af gevaardigde had er bezwaar te gen, dat de kwestie besproken werd, daar zijn regering niets wist van een agressie van de zijde der V.S. en geen klacht had. Malik diende een motie in, vol gens welke een Chinese commu nistische delegatie uitgenodigd zou worden om de discussies over Formosa bij te wonen. Hierop antwoordde Warren Austin on middellijk, dat hij een dergelijk voorstel prematuur achtte en dat het voornaamste agendapunt thans de Koreaanse kwestie was. Hij zou tegen een dergelijk voor stel stemmen. Malik verklaarde de aandacht niet van het Koreaanse vraagstuk af te willen leiden. Een uitnodi ging thans zou echter rekening houden met de bijzonder grote af stand tussen Lake Success en Peiping. Bij een internationaal ge schil dienden beide partijen ge hoord te worden. In de monumentale Ned. Herv. Kerk te Willemstad, die dateert van de jaren 1596—1609, is gis termiddag een felle brand uitge broken, die de gehele nacht heeft geduurd. Het gebouw is vrijwel geheel verloren gegaan. De kerk was de eerste protes tantse kerk in Nederland. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Van de kerk zijn practisch al leen de omtrekmuren gevrijwaard gebleven. Om de kerk liggen een grasveld en een brede sloot, zodat de brandweer geen water tekort kwam. Ofschoon de woningen op een behoorlijke afstand van de kerk staan, werden toch ver scheidene huizen door het vuur bedreigd, doordat door de felle wind de vonken ver weg vlogen. De brandweer wist echter venier onheil te voorkomen. Felle strijd bij Pohang. In de strijd om de havenstad Pohang hebben de Noord-Kore- anen de Zuid-Koreaanse verdedi gers gisteren teruggeslagen en 5 km. ten Z.W. van de stad een versperring opgericht, die echter door de Zuidelijken weer werd opgeruimd. De druk op het ge hele noordelijke front is zwaar. De Zuld-Koreanen en Amerikanen houden echter in de meeste sec toren stand. Ten Noordwesten van Pohang maken zij vorderin gen en hebben zij Kigje heroverd. Noordelijke patrouilles slaagden erin Pohang binnen te dringen, maar zijn later weer uit de stad verdreven. Overal langs de Naktong trach ten groepen Noord-Koreanen de rivier over te steken, met schui ten, vlotten of over zandzakbrug- gen. Nederland en Nieuw-Guinea. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, ter voorkoming van het verder post vatten van onjuiste meningen op dit punt, dat de Ne derlandse regering nimmer beloofd heeft het geschil met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea op te lossen buiten inmenging van derden. Desbetreffende berichten zijn volkomen uit de lucht ge grepen. Telefoon-aanduidingen langs de wegen. Blauwe borden met wit binnen- vierkant, waarin een afbeelding van een telefoonhoorn, worden thans door de A.N.W.B. op onge veer 400 plaatsen langs het we gennet bij Rode Kruis-posten en particulieren aangebracht. Op al deze adressen zal de mo gelijkheid bestaan technische of zo nodig medische en geestelijke hulp per telefoon in te roepen. De posten worden in eerste in stantie gevestigd langs de door de Wegenwacht gepatrouilleerde routes. Bij stemming werd het Sowjet- voorstel door vier landen gesteund en wel door India, Joego-Slavië, Noorwegen en de Sowjet-Unie. Tegen stemden V.S., Cuba, Ecuador en (nationalistisch) Chi na. Frankrijk, Engeland, en Egyp te onthielden zich, waarmede het voorstel door de raad verworpen was. Drie Britse moeders zijn per vliegtuig uit Londen vertrokken naar Egypte, waar hun zoons vandaag door ophanging terecht gesteld zullen worden wegens moord op een Egyptische garage wachter. De veroordeelden zijn Britse militairen. Belgische vrijwilligers in November naar Korea. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van defen sie heeft verklaard, dat da strijdmacht van Belgische vrij willigers voor Korea in Novem ber zal vertrekken. Zij zal vol gens het plan uit 34 officieren en 883 manschappen bestaan, die begin September zullen worden gemobiliseerd en daarna een in tensieve training zullen onder gaan. Honderden hebben zich vol gens de woordvoerder reeds aangemeld. Een aantal aanmel dingen was ontvangen van Bel gen, die wegens collaboratie met de Duitsers zijn veroordeeld. De 48-jarige oud-minister van landsverdediging Henri Moreau de TIMMERMAN VAN DAK GESTORT EN GEDOOD. Ongeval op K.M. „De Schelde" te Vlissingen. Bij het verrichten van werk zaamheden op het dak van de gieterij van de Kon. Mij. „De Schelde" aan de Onderstraat te Vlissingen verloor gistermiddag de 62-jarige timmerman Huson uit Souburg het evenwicht en stortte van ongeveer tien mete» hoogte neer. Hij kwam terecht op een stenen vloer en bleef, zonder teken van leven te geven, liggen. Hij werd onmiddellijk naar het St. Joseph ziekenhuis vervoerd, al waar men constateerde, dat hij was overleden. VERNIEUWING RIJKS WEG DOOR GOES volgend jaar een feit? Men is met voorbereidend werk begonnen. Naar wij vernemen is het thans zo goed als zeker, dat de Rijks weg door Goes, die, zoals bekend, in desolate toestand verkeert, ge heel vernieuwd zal worden. Het betreft hier het tracée, dat loopt vanaf Hotel Nieuw-Goes op de hoek Voorstad-Wilhelmina- straat tot de Middelburgsestraat. Men is thans met het voorbe reidend werk begonnen. Met het karwei zelf verwacht men in Mei van het volgend jaar te kunnen beginnen. Hoe de verbetering wordt uit gevoerd valt nog niet precies te zeggen. Destijds is wel besproken het gehele wegdek te verbreden en afzonderlijke fietspaden aan te leggen. Hoe het ook zij, Goes zal deze Melen heeft zich eveneens aange meld voor het Belgische vrijwil-1 verbetering ln dankbaarheid aan- ligerscorps. vaarden. Vele resoluties in belang van het lijdende dier. Gistermorgen zette het Wereld congres voor Dierenbescherming zijn werkzaamheden voort. Weer tai van resoluties werden aange nomen. In de eerste resolutie adviseert het congres, dat alle dieren, be stemd voor consumptie, mecha nisch worden verdoofd, voordat zij bij het slachten verbloeden en dat Wegenbouwers vergaderden te Goes. Daarna excursie over Walcheren. De Ned. Ver. van Wegenbou wers, groep Zuid, hield gistermor gen een ledenvergadering in Ho tel de Korenbeurs te Goes. De leden uit Noord-Brabant en Limburg kwamen met een grote autobus, de aannemers uit Zee land sloten zich in Goes bij het gezelschap aan. Na de lunch werd een rondrit over Walcheren gemaakt, waarbij de wegen, die natuurlijk de bij zondere aandacht van het gezel schap hadden, werden bezichtigd. Verschillende bezienswaardighe den werden bezocht, o.a. het Stad huis te Middelburg, oude gevels en de visafslag te Veere, het strand te Domburg, de dijk te Westkapelle en de boulevard te Vlissingen. Het gezelschap van wegenbou wers was unaniem van oordeel, dat op Walcheren, vooral langs de kustplaatsen, nog een ruim arbeidsveld open ligt. In Hotel Noordzeeboulevard te Vlissingen werd het diner ge bruikt. De suikerbietencampagne in Zeeuwsch Vlaanderen. De suikerbietencampagne in Zeeuwsch Vlaanderen zal begin nen op 25 September a.s., de dag, waarop bij de fabriek van de N.V. Centrale Suiker Maatschappij te Sas van Gent de productie aan vangt. De eveneens te Sas van Gent gevestigde Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek komt 2 October in bedrijf. Met de aanvoer der bieten zal enkele dagen tevoren een begin worden gemaakt. In verband met het feit, dat voor het eerst na- de opheffing der tramlijnen de aanvoer uitsluitend per auto en per schip kan geschieden, hebben beide fabrieken een niet onbelang rijke omschakeling moeten onder gaan. geëigende verdovingsmiddelen in hygiënische abattoirs zullen wor den gebruikt. Aangaande het agendapunt: „Internationale samenwerking en propaganda", werd een resolutie aangenomen, waarin een betere en nauwere samenwerking en propa ganda wordt voorgesteld op het gebied van dierenbescherming. Resoluties werden aanvaard tot afschaffing van oogkleppen in ve le landen ter wereld en tot het verzoeken aan de Ver. Naties de rechten van het dier vast te leg gen, gelijk zij die van de mens vastlegden. Het congres nam voorts resolu ties aan, tot afschaffing in alle landen van het couperen van paar den en honden, en van het cou peren van de oren van honden, alsmede tot het oprichten in alle landen van een ambulance dienst voor het vervoer van zieke en gewonde dieren. Een andere resolutie stelt voor het gebruik van trekhonden te verbieden, evenals het aan de ket ting leggen van waakhonden. Bij een gehouden stemming bleek de overgrote meerderheid der afgevaardigden van de op het congres vertegenwoordigde ver enigingen voor de oprichting van een internationale vereniging voor dierenbescherming. Begin October maatschappelijk werk op Walcherse platteland. Naar wij vernemen hebben in een gisteravond te Middelburg ge houden vergadering, waar verte genwoordigers van 13 kerkeraden der Ned. Herv. Kerk op Walche ren aanwezig waren, deze zich unaniem uitgesproken voor deel neming aan de organisatie van het maatschappelijke werk en de gezinsverzorging op Walcheren, zoals deze door de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk is ontworpen. Dit betekent, dat thans de laatste schakel in de keten is aan gebracht, want de Geref. Kerken, de Oud Geref. Gemeenten en de landbouw- en Kruisorganisaties hebben zich reeds eerder ln de zelfde zin uitgelaten. Het laat zich thans aanzien, dat met dit belangrijke en 'voor het platteland van Walcheren nieuwe werk begin October een aanvang kan worden gemaakt. Zijn wij goed ingelicht, dan kan reeds onmiddellijk voorzien wor den in de aantrekking van een maatschappelijke werkster en enige gezinsverzorgsters. Springvloed dreigde ravage aan te richten. Al verkondigde De Bilt dan gistermiddag, dat er een. matige tot krachtige wind zou waaien, langs de Walcherse kusten sprak men van een storm of minstens van een harde westelijke wind. Dit alles zou nog niet zo erg zijn geweest, wanneer het geen spring vloed was en men herinnerde zich de grote ravage, die de spring vloed een paar jaar geleden heeft aangericht. Het scheelde niet veel, of het drama had zich gistermid dag herhaald. De exploitanten van strandhuisjes te Zoutelande, die hun bezit voor het dreigende ge vaar wilden behoeden, begonnen dan ook in alle haast met het afbreken. We zijn, terwijl de wind de gol ven naar de duinrand joeg, eens een kijkje gaan nemen op het Zoutelandse badstrand. E- heerste een gedrukte stem ming en enkelen hadden het raad zaam geoordeeld om de houten huisjes vast af te breken, voordat er O! gelukken gebeurden. Toen het water het hoogste peil had bereikt omstreeks half vier joegen de golven tot vlak tegen de duinen en ondermijnden de houten gebouwtjes. Gelukkig bleef deze situatie slechts beperkt tot een klein deel van het badstrand. Hoewel het dus nogal meeviel, wilden de badgasten op alles voor bereid zijn. Niemand kon zeggen of de wind misschien nog zou aanwakkeren, waardoor het ge vaar des nachts groter zou wor den. Zodoende werd in allerijl be sloten om de huisjes, die het meest bedreigd werden, leeg te halen en men zag vele badgasten hun bezittingen naar veiliger oor den brengen. BESCHERMING. Voor een aantal jongelui bete kende de hoge vloed en het ge vaar voor de huisjes een pretje. Wie immers bouwt er bij opko mende vloed niet graag een ves ting tegen het water? Nu was het ernst en we zagen een aantal jongelui in alle ernst een poging wagen door het opwerpen van een hoge zandwal, versterkt met stokken en stenen, de zee op vei lige afstand te houden. Ook was er nog een aantal enthousias telingen, dat zich van de wind niets aantrok en een bad nam in het woelige nat. Inmiddels zaten vele tientallen op deze trieste dag in hun pension een boek te lezen, een spelletje schaak te spelen of ze verveelden zich. Inmiddels ziet het er naar uit, dat ook al volgens De Bilt de wind iets zal afnemen, zodat men vermoe delijk vandaag de geëvacueerde spullen kan terugbrengen. In ieder geval een grote geruststelling voor de exploitanten der strand huisjes, die de afgebroken ge bouwtjes wel weer spoedig over eind zullen helpen. In het Kurhaus te Scheveningen is Maandag in tegenwoordigheid van Koningin Juliana het Wereldcongres voor Dierenbescher ming begonnen. Overzicht van de zaal tijdens de openingsplech tigheid. Links op de joto de Koningin, luisterend naar de ope ningsrede van de president, Dr Mr W. Uugenholtz. „Leve Rotterdam", zo reageerde gistermorgen de lieer E. B. van Futten uit Tuindorp-Maartensdijk (Utr.), toen hem in het „paviljoen Rotterdam" werd meegedeeld, dat li(j de anderhalf millioenste be zoeker was. De gelukkige was vergezeld van zijn vrouw en zoon. Het orkest speelde „lang zal hij leven" en nadat mevrouw van Putten bloemen waren aangebo den, sprak de heer J. Hasper, vice-voorzitter van de tentoonstel ling hen toe. „Deze tentoonstelling getuigt van werkelijkheid en zelfs wan neer ze gesloten is blijft in Rot terdam te zien wat de tentoon stelling gaf. Rotterdam geeft", zo vervolgde de heer Hasper, „verbin ding naar twee kanten, aan da ene zijde de Rijn en aan de andera kant de zee. De millioenste bezoe ker is naar de oorsprong van de Rijn gestuurd en de heer van Put ten moet nu maar eens over zea een kijkje nemen", aldus de vice- voorzitter. „We sturen ze naar da Nieuwe Wereld, waar de Neder landers in 1624 met de „Nieuwa Maen" heen gingen. Daar was de eerste nederzetting, die Nieuw Amsterdam heette. Wij kunnen de heer van Putten nu vragen de groeten van de Rijn en Rotterdam over de oceaan te brengen", ver volgde de heer Hasper. Daarna bood hij de heer en mevrouw van Putten namens de directie van de Holland Amerika Lijn een retour- reis Rotterdam-New York aan, welke mededeling door de verza melde mensen met gejuich werd aangehoord. De heer van Putten, die nog nooit in Amerika is geweest, heeft nog twee dagen vacantie te goed, maar hij hoopt dat er een mouw aan te passen is, zodat hij van het reisje kan profiteren. Hierna be gon voor de familie .van Putten dan het eigenlijke bezoek aan da tentoonstelling „Rotterdam» Ahoy". Gisteravond is de heer van Putten met zijn vrouw en zoon in het „Hof van Weena" op „Oudt> Rotterdam" ontvangen. Hun werd medegedeeld, dat de werkgever van de gelukkige diens zoon in de gelegenheid heeft gesteld zijn ouders op hun reis naar Amerika te vergezellen. Inbreker in Morpheus' armen. Een Eindhovense inbreker H. B. sloeg in de nacht van Maan dag op Dinsdag in het pand Gali- leistraat 23 te Eindhoven een goede slag. Hij stal daar o.a. een gouden horloge, een vulpen en een regenjas en bracht vervolgens op nummer elf in die straat een bezoek. Een achttienjarige doch ter ontdekte Dinsdagmorgen om half zes slapend op een bank een nieuwe huisgenoot. Zij waar schuwde haar vader, die via de dakgoot naar de buren kroop en de politie belde. Die stoorde de slaper. De man had een porte- monnaie en de spaarpotten der kinderen gestolen en zich over een grote doos kersenbonbons en een peperkoek ontfermd. De ker senbonbons en de peperkoek heb ben hem waarschijnlijk onwel doen worden, waardoor hij op de bank in slaap is gevallen. Belangstelling voor „De Schelde". 300 jonge leden van de Metaal- bond te Dordrecht brengen in groepen van 100 een bezoek aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Bij het vaststellen van de nieu we C.A.O. voor de metaalarbei ders hebben deze jongelui 2 dagen extra vacantie gekregen onder voorwaarde dat deze aan cultu rele doelen worden besteed. De eerste dag werd gewijd aan Rot- terdam-Ahoy, de tweede wordt nu gebruikt voor een trip naar „De Schelde". Dinsdagochtend arri veerde de eerste groep. Nadat een bezoek was gebracht asm het Zeeuws Oorlogsmuseum te Mid delburg, wat erg tegenviel, door dat de Walcheren-maquette nog steeds niet werkt, ging men naar „De Schelde". Daarna werd nog een rondrit over Walcheren ge maakt. Vandaag en morgen ko men de andere groepen. De ministers van buitenlandse zaken van de twaalf bij het Noord- Atlantische Verdrag aangesloten landen zullen op 15 September, voor de opening van de Alg. Ver gadering der V.N. te New York bijeen komen. Het uitvoerend comité van hat congres of Indu strial Organisations (C.I.O.), één der twee grote Amerikaanse vakbonden, heeft met 41 tegen 2 stemmen besloten Harry Bridges uit de bond der havenarbeiders van de Westkust, waarvan Brid ges voorzitter is, te stoten, onder beschuldiging van communistische gezindheid. Truman heeft zijn goedkeuring gehecht aan een pro gram vntr het bouwen van tanks ten bedrage van 500.000.000 dol lar. Pakistan zal de V.N. mede delen dat het niet in staat is een gewapende macht en militaire uitrustingsstukken naar Korea te zenden, maar wèl 5000 ton tarwe. Te Nes in Oost-Noorwegen is Korund gevonden, een mineraal dat tot nu toe slechts in Zuid- Afrika en Noord-Amerika is aan getroffen. Het is op diamant na het hardste mineraal. De nieu we Hoge Commissaris van Neder land in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, zal vanavond per vlieg tuig naar Djakarta vertrekken. De Tweede Kamer zal Dinsdag 12 September a.s. om één uur bij eenkomen. In het deel van de Maastunnel, bestemd voor het autoverkeer, mogen voortaan geen fietsen met hulpmotor meer rijden. Zij moeten gebruik maken van de tunnel voor fietsers, maar moeten de motor dan afzetten i.v.m. de ventilatie, Sluizenbouw te Vlissingen aanbesteed. Gistermiddag heeft de onder handse aanbesteding plaats gehad van de bouw der nieuwe sluizen te Vlissingen. De laagste Inschrij ver was een aannemerscombinatia n.l. Aannemersbedrijf Dirk Ver stoep en N.V. Ned. Aannemers Mij. v.h. Fa. H. F. Boersma ta Den Haag. Het bedrag, waarvoor, werd ingeschreven, was f 4.837.000, Dit bedrag betekent ongeveer de helft van de werkelijke kosten. De Rijkswaterstaat heeft n.l. in de loop der jaren reeds H6el wat materiaal, nodig voor de sluizen bouw, aangekocht en opgeslagen. Dit drukt vanzelfsprekend het bedrag, waarvoor kon worden in geschreven. Eind deze week nieuwe kanaalbrug naar Middelburg. Naar wij vernemen zal Vrijdag of Zaterdag de nieuwe draaibrug over het kanaal te Middelburg op de plaats van bestemming arri veren. Eén en ander hangt vooral van de weersomstandigheden af, daar de brug van Schiedam naar Middelburg moet worden ge bracht. De reis gaat via Hans- weert en over de Schelde, zodat men rustig weer moet afwachten, Mocht de brug Vrijdag arriveren, dan zal Zaterdag nog met de mon tage worden begonnen. Wanneer de brug Zaterdag aankomt, vindt de montage Zondag plaats. Deze dient n.l. zo vlug mogelijk te geschieden, daar de waterstand moet worden verhoogd en zulks van zo kort mogelijke duur moet zijn om de werkzaamheden aan de kanaalglooiing, die momenteel worden uitgevoerd, niet te stag neren. Uitzending van groeten naar Indonesië. Vanmiddag en morgenmiddag tussen kwart over één en twee uur zullen de groeten, die vorige week in Middelburg en Goes zijn opgenomen en bestemd zijn voor de Zeeuwse militairen in Indone sië, door de Wereldomroep wor den uitgezonden in de 49 m. band. DE BILT ZEGT: Minder wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Meest matige wind tussen Zuidwest en West. Wis selend bewolkt met voornamelijk in het Westen van het land enkele verspreide buien. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. 0

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1