Finland streeft naar stabilisatie der prijzen. Ook een Kerkgenootschap is een bedrijf. „Heere, onze God, hoor ons!!" Het ontbrekende woord ABAAtSON .Goede vrienden met Oost en West", omschrijft dr Kekkonen zijn politiek. Koninklijke dank voor het „Zeeuwsch Dagblad' Goede administratie een geestelijk belang. PRIJSSTOP eerst» maatregel. Angst voor Rusland. KORTE BERICHTEN Wraak is zoet. Dinsdag 29 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 TELEFONISCH INTERVIEW MET PREMIER (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI, Augustus 1950. In de kruidenierswinkel tegenover het hotel hangt een groot papier voor het raam met één woord tn schreeuwende letters van zwarte plakkaatverf: prijsverlaging. Pe huisvrouwen komen er op af als woningzoekenden op een leeg huis. „Wat is goedkoper....?" „Vrije koffiemet 320 mark de kilo allerliefst!" ,En verder „Suiker 15 mark eieren.... en andere artikelen volgen nog". De regering heeft eindelijk drastisch ingegrepen om een einde te maken aan de wedloop tussen lonen en prijzen. Het laatste Jaar is er een onstuitbare tendenz naar boven geweest Het is nog maar kort geleden, dat de lonen over de gehele linie weer met vijf procent omhoog zijn gegaan. De prijzen mogen niet ho ger zijn dan op 15 Juli Vergeleken met 1 Januari mogen ze niet meer dan vijftien procent gestegen zijn. Met de nieuwe maatregelen een dag of veertien van kracht vallen de eerste re sultaten reeds waar te nemen. Ze zjjn vertrouweijjvekkend van aard. ties in Helsinki plaats gehad. Het heeft niet geholpen. En nu hebben de Russen zestig Finse arbeiders uitgenodigd voor een bezoek van twee tot drie weken aan de Sowjet-Unie. En wat ie dereen zear verbaasd heeft was de uitdrukkelijke wens van Mos kou arbeiders van verschillende politieke richting te sturen. ALLEMANSVRIEND. Nauwelijks een uur voor mijn vliegtuig naar Berlijn vertrok heb ik er een kort telefonisch Onderhoud over kunnen voeren met minister-president Kekko nen. De premier was zelf een ?aar uur eerder van zijn vacan- io terug in Helsinki. Een sa menloop van omstandigheden Was er oorzaak van, dat een eer der vastgesteld interview geen doorgang had kunnen vinden. In verband daarmee was de minis ter-president bereid tot een on gewoon op-de-valreep interview via de telefoon. ONVERMIJDELIJK. Premier Kekkonen wikt en weegt uiteraard omzichtig voor hij 'n antwoord formuleert. Een correctie is niet meer mogelijk. Maar niettemin volgt er een uit eenzetting op mijn vraag of de prijsstop een inflatie zal kunnen voorkomen. „Een prijsstop alleen niet zegt hij, „maar een prijsstop was In ieder geval onvermijdelijk onvermijdelijk in da strijd tegen da inflatie. Het wantrouwen in de Finse markdat ontstaan is door de hogere lonen verkre gen door de vakbondenkan alleen opgeheven worden door stabilisatie van de prijzen". „En wat is het resultaat van de prijsstop tot nu toe, excellen tie?" „Welverscheidene prijzen veel te hoge prijzenzijn al aanzienlijk omlaag gebracht en in de toekomst zullen er nog meer volgen. En niet alleen prij zen van productenook de prijzen van dienstverrichtingen, goals haarknippen, taxi's, wasse rijen en dergelijke moeten naar beneden. De prijsstop zal van zelf de argumenten van de vak- Verenigingen voor hogere lonen Wegnemen. De publieke mening is namelijk tegen loonsverho ging als de prijzen niet omhoog gaan. Dat is een omstandigheid ui ons voordeel". En dat was alles wat de pre mier in dit stadium over de prijsstop kon zeggen. Maar algemeen is men het er over eens, dat alleen In deze richting een inflatie voorkomen kan worden. PROEFTUIN. Finland is een van de meest boeiende studie-objecten op het gebied van de Russische buiten landse politiek. Het is het enige niet-communistische land in Eu ropa, dat vriendschappelijke be trekkingen met de Sowjet-Unie Onderhoudt. Het is dan ook geen Wonder, dat Amerikanen en Britten er uitgebreide diploma tieke staven hebben om de ge beurtenissen in deze politieke proeftuin van dichtbjj gade te flaan. In Finland trachten de lussen zonder machtsvertoon hun invloed te vergroten. In Veel gevallen slagen ze erin. En de Finnen hebben geleerd de Russische wensen met een mini mum aan woorden te begrijpen. Maar in één opzich houden ze het been stijf. Het Finse Ver bond van Vakverenigingen (waarin de communisten een minderheid van 40 procent ver tegenwoordigen) heeft enige tijd geleden besloten uit het (com munistische) Wereidverbond van Vakverenigingen te treden. De Russen hebben alle mogelijke pogingen gedaan om die stap on gedaan te maken. Er hebben langdurige en ernstige conferen- Een dergelijke uitnodiging past echter goed in de Fins Russische politiek. Onomwonden zei premier Kekkonen me waar Finlands buitenlandse politiek op gericht was: „Het principiële doel staat in de aanhef van het Fins-Rus sische pact van vriendschap en j wederzijdse bijstand, in welke overeenkomst Finlands verlan- Et heerst hier een grote angst om iets onaangenaams aan Rusland te zeggen. Men weet hoe gevaarlijk dat kan zijn. Iedere Fin doet daarom z{jn best vooral niet de gram schap van de machtige buur- man op te wekken. Dat viel me op toen iemand (die een beetje Nederlands kent) tn een van mijn artikelen iets las, dat hij niet helemaal be greep, maar dat hem toch aanleiding gaf om enigszins gealarmeerd om opheldering te vragen. jjWat schrijf je hier over Rusland....?" wees hij ach terdochtig. Ik keek en schoot in de lach. Het was een be- schrijving van de Finse smor gasbord. In de lange lijst oan gerechten stond ookRus sische eieren. gen naar neutraliteit naar voren gebfacht is en ook door de Sow jet-Unie Is geaccepteerd. Met In achtneming van die neutraliteit pogen we goede betrekkingen te kweken met de Sowjet-Unie, waarmee Finland nu een. han delsverdrag heeft, dat een afzet gebied vormt voor de nieuwe Finse metaalindustrie, terwijl we tegelijk de oude en goede commerciële en culturele ban den met het Westen trachten te bewaren". Het is met deze politiek, dat Finland zichzelf tot nu succes vol op de been heeftjjreten te houden. ALFRED VAN SPRANG (Nadruk verboden) Balans van twee maanden oorlog in Korea. Amerikaanse vliegtuigen heb ben in de eerste twee maanden van de Koreaanse oorlog in 20.5000 vluchten 15.200 ton bom men laten vallen. Dit is verklaard door de com mandant van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, luit-generaal Stratemeyer. 72 Noordkoreaanse vliegtuigen wer den vernietigd, tegen 58 Ameri kaanse. B(j luchtaanvallen werden voorts 111 tanks, 142 locomotie ven en 3133 stukken geschut ver nield. Geen Brits strategisch materiaal naar Rusland. De Britse minister voor over zeese handel, Bottomley, heeft verklaard, dat Engeland in het geheel geen materiaal van vitaal strategisch belang naar de Sow jet-Unie uitvoert. Hy zeide dit in een commentaar op Churchills Verklaring, dat een Britse firma Rusland voorziet van materiaal, te gebruiken voor het bouwen en repareren van tanks. (Xngez. mededeling, advert.) Arrestatie inzake juwelen- diefstal aan de Rivièra. Het hoofd van de mobile briga de der politie te Nice heeft de arrestatie bekend gemaakt van de man, die verantwoordehjk zou zijn voor de roof van juwelen ter waarde van 200.000 gulden in de villa van de Amerikaanse nylon koning Norman Winston te Golfe Juan. De gearresteerde is de 23-jarige Italiaanse acrobaat Dante Speda, die door zyn vrienden „Tarzan" genoemd wordt. Chinese communistische delegatie naar Assemblée der V.N. De minister van buitenlandse zaken van de Chinese volksrepu bliek, Tsjou en-Lai, heeft Trygve Lie, in een telegram meegedeeld, dat het communistische China van plan is een delegatie te zenden naar de vyfde Algemene Vergade ring van de Ver. Naties, die 17 September by'eenkomt. Tot voor zitter der delegatie is Tsjiang Wen-Tien benoemd. Het „Zeeuwsch Dagblad" heeft H. M. Koningin (p) Juliana enige luxe exemplaren aangeboden van het CS nummer, waarin een stamboom van het Oranjehuis werd gepubliceerd. ZTO Thans werd daarvoor een dankschrijven, gedateerd \v Soestdijk, 24 Augustus 1950, ontvangen van de volgende inhoud; a» „Hare Majesteit de Koningin heeft mij verzocht y/b U vriendelijk dank te zeggen voor de aanbieding oje van een map, inhoudende een vijftal exemplaren van |v) het Zeeuws Dagblad van 18 Augustus j.I. waarin opgenomen was een uitvoerige stamboom van het (V$f geslacht van Hare Majesteit de Koningin. Hare Majesteit heeft met belangstelling van de KV) inhoud kennis genomen. 'W De Particulier Secretaresse van VI H. M, de Koningin, w.g. Mevrouw N. Smitt—Avis." De landdag van de Evangelische Kirche. (Van onze speciale verslaggever). H De Evangelische Kirchendag is begonnen. Voor mij als Neder lander was misschien wel één van de belangrijkste dingen, die ik hier meemaakte, het getuigenis omtrent hun oprecht Christeiyk geloof, zoals dat gegeven werd door de voornaamste figuren van het hedendaagse Duitsland. Zeker, men weet dat de Bundesprasident dr Heusz een benjdende Christen is die ook een actief aandeel heeft in de Evangelische Kirche. Maar toch, dit weten wordt pas bewust en volledig, wan neer men hem op een bijeenkomst als deze hoort spreken van zyn geloof in Christus als zyn Redder en Zaligmaker, en als Redder ook van Duitsland. Het was ndj een ervaring, die lk nooit zal ver geten. Die ik alleen maar kan vergeleken met de gevoelens, die men ondergaat, wanneer men hoort dat Koningin Juliana aan de Franse president een Bijbel heeft aangeboden. En in de hele zaal was iets te sector van Berlijn; de Landes- merken van eenzelfde ontroering toen de grijzige gestalte van de Bundesprasident zichtbaar werd. En hij was lang niet de enige on der de vooraanstaanden, die hier aanwezig was. Zo zag ik Bisschop Dileblus uit de oosteiyke Prinses Wilhelmina heeft aan de kerkvoogdy der Herv. Kerk te Garderen een gift geschonken voor de stichting van een vereni gingsgebouw. In October zal de Engelse La- bour-regering de door het parle ment aangenomen wet op de na tionalisatie van de üzer- en staal industrie in toepassing brengen, aldus wordt in welingelichte krin gen te Londen voorspelt. In dat geval voorziet men een heftige botsing met de conservatieve op positie. Bisschop Posef Kiwanoeka, apostolisch vicaris van Masaka in Brits Oost-Afrika, heeft Zondag een bezoek gebracht aan een Duitse familie te Keulen, die vele jaren geleden 21 mark gegeven hadden om hem als jongen uit slavernij los te kopen. De Sowjet-Unie heeft aan de V.S. een nota gezonden, waarin generaal Macarthur beschuldigd wordt van schending der Interna tionale bepalingen inzake Japan se oorlogsmisdadigers. Welingelichte kringen hebben meegedeeld, dat de Belgische re gering aan de Indonesische rege ring haar goedkeuring heeft toe gezegd voor een eventuele benoe ming tot Indonesisch gezant in Brussel van Anak Agoeng Agoeng Dr A. Parker, directeur voor brandstoffenonderzoek van het Britse departement voor weten- schappeiyk en industrieel onder zoek, heeft verklaard, dat de we reld-oliereserves binnen 50 èl 100 jaar byna zeker uitgeput zullen raken. By het huidige productie tempo zyn de olievoorraden vol gens hem nog slechts voldoende voor ongeveer 25 jaar. De reserves aan kolen en lig- niet zyn volgens dr Parker by het huidige productietempo nog voldoende voor 2000 jaar. Rehak, de algemene secretaris van de „Raad van vrij Tsjecho- Slowaklje" heeft verklaard, dat tussen de Tsjecho-Slowaakse re gering en de Sowjet-Unie een ge heime overeenkomst gesloten is, waarby wordt bepaald, dat de exploitatie van alle uraniumvind- plaatsen op Tsjecho-Slowaaks grondgebied ex-territorlaal onder Russisch bestuur wordt gebracht. (Van onze Utrechtse correspondent). Toen de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk onlangs een persconferentie hield, werd erop gewezen, dat deze kerk titans zeventig man administratief personeel ln dienst heeft. Ook de Gereformeerde Kerken beschikken over een administratief apparaat al geven hieraan slechts zes personen hun krachten. Doch deze kerkformatie is aanmerkelijk kleiner dan de Ned. Herv. Kerk en men kan haar gemakkelijker overzien. Wat voor de Hervormden de Carnegielaan ln Den Haag is, dat is voor de Gereformeerden de Ko ningslaan ln Utrecht. Al behoort de Koningslaan tot de beste stra ten van Utrecht, zy moet toch onderdoen voor die veel statiger Carnegielaan. Precies zo is het met de gebouwen. Vergeleken by het fraaie synodale perceel in de Hofstad kan men het Gerefor meerde centrum niet anders be schouwen dan als een ruime wo ning. Maar goed, er wordt desondanks heel wat werk verzet. Dat hebben wy gemerkt, toen we één dezer dagen het huis in de Koningslaan binnenliepen en wy door de heer G. M. A. Laernoes, die aan het hoofd van dit „Algemeen Bureau der Gereformeerde Kerken" staat, een beetje wegwijs werden gemaakt in de werkzaamheden. Toen pas is ons duidelijk ge worden, dat een kerkgenootschap eigenlijk ook een bedrijf is. Men moet by dit woord niet denken aan handelen of winst maken, maar wel aan een goed geleide organisatie. Wie de kerk alleen als geesteiyk geheel ziet, lijdt aan kortzichtigheid. Het moge vreemd klinken doch het valt niet tegen te spreken: met een behoorlüke administratie is een geestebjk be lang gemoeid! VERDWENEN EMIGRANTEN. De heer Laernoes trok een kaar tenbak open, waarin de namen vermeld staan van alle Gerefor meerden, die als emigranten het land verlaten hebben. Vroeger kregen deze mensen een attesta tie mee naar hun nieuwe vader land. Dat geschiedt nog steeds; maar tegenwoordig houdt het Al gemeen Bureau contact met de buitenlandse kerken om te zien of de attestaties metterdaad er gens ingeleverd is. Blykt dat niet het geval te zyn, dan kan de ge meente ln Nederland haar pasto rale bemoeienissen met het ver trokken lid blijven voortzetten. Op deze manier waakt men tot over de oceanen voor het heil der zielen. Voorheen werd naar een emigrant niet meer omgekeken. Gevolg: in de loop der jaren zyn duizenden emigranten (kerkehjk) zoekgeraakt in den vreemde. Deze nazorg strekt zich ook uit tot de Gereformeerde zeevaren den, tot de verspreid wonende leden der kerk (z.g. verstrooiden) in Indonesië en Curasao, Enge land, Australië enz., kortom in alle landen waar de Gereformeer de Kerken of haar .zusterforma- ties niet of nauwelyks bestaan. Zo heeft men in de Koningslaan contact met geloofsgenoten over de hele wereld. Deze contacten hebben van het Algemeen Bureau automatisch een informatiecentrum gemaakt over buitenlandse kerken, vooral in de landen waarheen men wil emigreren. Op 17 Januari 1949 kwam de eerste brief om inlich tingen binnen. Op de dag van ons bezoek (16 Augustus 1950) liet de heer Laernoes zien, dat het aantal in- en uitgaande brieven sedertdien ver over de driedui zend is gekomen. KERK EN TECHNIEK. Een ander geestebjk belang is gemoeid met het afdragen van de algemene collecten, de inzamelin gen dus die in alle gemeenten ge houden worden (byv. voor de Theologische Hogeschool te Kam pen of voor de zending onder de Joden). Een zeer groot deel van FEUILLETON. door O. F. WALTON. 77) „Kom binnen, mijnheer For- tesque. Ik zou gaarne de uitslag van uw onderzoek vernemen. Ik zou willen weten Wat zou Lord Dewentwater willen weten? Hij scheen het vergeten te zijn. Hy staarde den vertegenwoordiger der maat schappij aan met een vreemden, verwarden blik. Onmiddeliyk herstelde hij zich en begon 'n verhaal te geven van de brand en de geleden schade en noemde zijn reden om zulk een grote schadevergoeding te vragen. Kenneth keek de graaf aan dachtig aan, terwijl deze sprak. Hij verbeeldde zich bijna, dathy zichzelf aanzag, zyn eigen beeld, niet van vandaag, maar van een vijf en twintig jaar later. De trekken vertoonden de meest sprekende gelykenis, maar het haar was wit en de houding enigszins gebogen. Terwijl de graaf met hera sprak, stond hij met de rug naar de haard. Kenneth stond voor hem, schijnbaar luisterend naar zijn woorden, en toch in werke lijkheid niets verstaande van hetgeen er werd gezegd. Hy tuurde naar iets onafgebro ken en met grote aandacht. Waarom hield de graaf steeds zijn handen op de rug? Waarom bleef hij al die tijd in die hou ding staan? Hoe zou Kenneth ooit kunnen ontdekken, wat hij zo vurig wenste te zien? Op dat ogenblik kwam een mooie collie de kamer binnen springen, een prachtdier, zo wit als sneeuw en met lang zijde achtig haar. Hy liep naar de graaf en keek hem verstandig aan 'tWas zijn lievelingshond, zyn voortdurende metgezel. De graaf bukte zfch om hem te strelen en toen Kenneth naar de hand keek, die op de kop van de collie lag, zag hij eindelijk, wat hij ver wacht had te zien.... dat de pink een lid miste. Toen wist hy in 't zelfde ogen blik met onmiskenbare zeker heid wat het ontbrekende woord in de brief moest zijn; hij wist nu, zonder enige twyfel, dat hy op dit ogenblik in de tegen woordigheid van zyn eigen va der stond HOOFDSTUK XXV. Wachtend op --antwoord. „Nu, ik geloof, dat wy mijn heer Fortescue niet langer be hoeven op te houden. Ik wou met u nog even spreken over een andere zaak, mijnheer Jones." Die woorden van de graaf wekten Kenneth uit een toestand van verdoving, die over hem was gekomen, toen hy naar de hand keek, die de collie streel de. Hij boog voor de graaf en vertrok. Dit was niet het ogen blik om het onderwerp te be spreken, dat zyn gehele geest in beslag nam. Als hy met de graaf sprak moesten ze alleen zijn en niet in de tegenwoordig heid van de agent en wat nog meer klemde, in zyn ogenblik kelijke ontroering zou hij niet in staat zijn te spreken. Hij had tijd nodig om kalmer te worden en om rustig na te denken. Hij liep de laan weer af, maar zag en hoorde nu niets. Het heerlijke landschap scheen niet voor hem te bestaan. Hy ging het grote hek uit, terwijl hy nauwelijks de portier bemerkte, die het voor hem opende. Hy liep voort, niet wetende waarheen en 't boezemde hem ook geen belang in. Hij wist slechts, dat hy' alleen wilde zijn om te kunnen denken en bidden. Eindeiyk bevond hij zich op de heuvel, die beplant was met Schotse dennen. Hij klom die op en zette zich neer op een omge vallen boom. Daar lag het schone kasteel aan zijn voeten zyn vaderlijk tehuis het tehuis waarvan hy wreed was versto ten door de man, die hij juist had ontmoet, een man die op ie vadernaam geen recht had. Een sterk gevoel van verontwaardi ging rees op in zyn hart tegen die man, die in weelde en pracht leefde, terwijl zyn eigen zoon worstelde om z'n bestaan, ge dwongen om tevreden te zyn met de vervulling der allernood zakelijkste levensbehoeften. Hoe kon hij ooit zo'n harteloos gedrag vergeven? Hoe kon hij ooit zyn vader kwytschelden, wat deze aan hem had misdre ven, toen hij nog een hulpeloos kind was. Zijn gehele natuur kwam in opstand tegen zulk ge drag. Maar zo gestemd, kon hy niet bidden. „Vergeef ons onze zonden, gelijk wij vergeven onze schul denaren." Ja, hij moest ook dit verge ven, als hij een volgeling wilde zijn van Hem, Die bad voor de genen, die Hem kruisigden. Toen smeekte hij om hulp, opdat hij zou kunnen vergeven, en onder het bidden werd hy kalmer. Nog bleef hy zitten, zich bera dend was hy allereerst zou doen. Naar Sheffield gaan en een onderhoud met mr Northcourt verzoeken? Of naar het kasteel en de graaf te spreken vragen? En dan als dit verzoek werd afgeslagen? Als de graaf de tref fende gelijkenis had opgemerkt, en hem niet wilde erkennen, zo dat hy voortaan tegen hem op zyn hoede zou zijn? (Wordt vervolgd.) deze collecten wordt afgedragen in Utrecht. Nu klinkt het wel raar, maar voorheen bereikten niet steeds alle gelden hun be stemming. Hier en daar zat wel eens een slordige of onkundige boekhouder en aangezien de con- tröle gering was, mankeerde er soms iets. Tegenwoordig neemt het Alge meen Bureau er naarstig nota van of de collecten worden ge houden en de gelden terechtko men in de kassen waar zy horen. STATISTISCHE GEGEVENS. Zoals momenteel in elk gezond bedrijf met statistieken wordt ge werkt, zo doet ook het Algemeen Bureau moeite om van de kerken statistische gegevens binnen te krygen. Wil de kerkelyke machine naar behoren draaien, dan kan men niet buiten deze hulpmidde len. Inzonderheid de overzichten betreffende de loop van het leden tal en de financiële situatie zyn van belang. Ten diepste gaat het ook hier om geestelijke dingen. Met deze statistiek gaat het van jaar op jaar beter, verklaarde de heer Laernoes. Er was aan- vankelyk veel critiek. Het Invul len van formulieren wekt ook in derdaad herinneringen op aan ambtenarij en de critiek der ker ken richtte zich vooral tegen het verzoek om inzicht in de finan ciën. Begrypelyk. Evenwel open baart de statistiek niets omtrent de geldelyke situatie in bepaalde plaatsen. Deze gegevens zyn vei lig. De ledenstatistiek Is een be langrijk onderdeel van het Jaar boek der Gereformeerde Kerken, dat tegenwoordig door het Bu reau wordt samengesteld. Een hele kluif overigens! Men begint in December met het verzame len van de gegevens. Eind Januari is de helft (400 opgaven) Inge diend. Na het eerste appel komt dan de helft van het restant bin nen. Daarna volgt een herhaald verzoek: weer brengt de post wat formulieren ln de Koningslaan. De dan nog trage kerken worden met expressebrieven, telegram men en telefoontjes bewerkt. In Mei verschijnt het Jaarboek. IN 10 JAAR ONMISBAAR. Het Algemeen Bureau doet veel meer. Als de Generale Synode vergadert trekt de heer Laernoes er met zijn staf heen. Hy zorgt dat de rapporten gereed komen en dat de acta enkele maanden na sluiting der synode klaar zyn. Vroeger ging met dat laatste een jaar heen. Het Bureau fungeert als preek- beurs. Een dominé met een vrije Zondag hoeft maar even op te bellen en de heer Laernoes wyst hem wel de weg naar een ge meente die juist zonder voorgan ger zit. 'Van sommige classes, ..particu liere synodes en zendingskerken bewaart men in de Koningslaan het archief. Het kerkblad „Con tact" van Indonesië wordt er ver zonden. Men verstuurt er preken, rapporten en circulaires by' dui zenden. Ook het emeritaatsfonds der Gereformeerde Kerken Is daar gevestigd. In 1947 is men met het Alge meen Bureau begonnen. De syno de wilde het klein opzetten. Dat leek my wel, want ik begreep dat het eerst zijn onmisbaarheid moest bevrijzen. „Ik dacht daar voor tien jaar nodig te hebben maar als we zo doorgaan zullen de kerken al veel eerder het nut van dit centrale adres inzien", al dus de heer Laernoes. Van critiek hebben we geen last meer. Doelbewust gaan we ver der, waarby we ons ervoor zullen wachten om buiten ons terrein te komen. Elke kerkeraad is zyn sector van Berlijn; president van Nordrhein-West- falen dr Arnold, de Engelse be velhebber ln Westfalen generaal Bishop. Doch de komst van geen hunner werkte zoveel ontroering als de verschyning van dr Heusz. Ais één man en onder diepe stilte ver hief een elk zich van zyn plaats. Een eresaluut voor de broeder die het Duitse vaderland op zulk een hoge en moeilijke post moet die nen. NIET VERGETEN. De staat mag nooit vergeten, aldus de president, wat de kerk in de voorbye, zo moeilijke jaren gedaan heeft om de mens te red den. Hiermee heeft de kerk het wezen van het Duitse volk gered. Dr Heusz wees er voorts op dat kerk en staat gezamenlijk de taak hebben om alle krachten in te stellen om de mens te redden van de „Elementargewalt" van de staat. En hierby denk ik, aldus dr Heusz, en hierby moeten wy allen steeds denken aan de vluch telingen uit het Oosten, aan hen die have en goed verloren by de bombardementen, aan de oorlogs invaliden, aan de oorlogswezen, aan de werklozen, aan hen die on derdrukt worden, ja aan allen die in kommer en nood verkeren. Zeer in het byzonder noemde dr Heusz in dit verband ook de Joden, waarby hy opmerkte dat de Christenen het met hun geweten niet op een accoordje mogen gooien en onder de druk van de hedendaagse nood niet mogen ver geten alles wat gebeurd is in het verleden en wat in het heden nog niet weer in het reine is gebracht. De Bundesprasident besloot met te wyzen op de kracht van het gebed en-eindigde zijn toespraak met de woorden: „Herr, Herr, Herri höre des Landes Wort". STEM UIT HET OOSTEN. Bisschop dr Dibelius uit Oost- Berlijn sprak als voorzitter van de Rat der E.K.D. en hy wees, zelf komende vanachter het gor dijn, in het byzonder op de ver bondenheid tussen Oost en West. In het Oosten, aldus bisschop Di belius, verwacht men iets van deze Kirchentag, deze byeenkomst van de hele kerk van Duitsland, deze byeenkomst die geen ijzeren gordijn kent en ook nooit zal ken nen, noch erkennen. Voorts werd op deze byeen komst gesproken door o.a. Bis schop Högsbro uit Denemarken; generaal Bishop namens het En gelse bestuur en ook dr Adenauer. Voorzitter van de conferentie is dr Von ThaddenTrieglaff, die in zijn openingswoord ln het by zonder wees op de geheel andere moeilykheden, waarmee de kerk van vandaag te kampen heeft, vergeleken by vroeger. De Kirchentag is niet in het leven geroepen, aldus" dr Von ThaddenTrieglaff, door eon groepje „Vrome dromers", maar door mannen en vrouwen, die de moeilykheden zoals die zich voor doen in het geloof onder de ogen willen zien. eigen- baas; wy hebben niets te bevelen, wy dienen alleen maar. Vraagt men wie de heer Laer noes is, dan zy hier meegedeeld dat deze man, die bedrijfsleider en organisator lijkt, eigenhjk by het onderwys hoort. Hy is oud-hoofd van een school te Semarang en hy heeft op onderwysgebied zyn spo ren verdiend. Voor administratief werk had hy altyd grote interesse. Als on- derwyzer te Vlissingen was hy zelfs directeur-administrateur van de Boazbank aldaar! Sedert hy in 1924 Indonesië betrad, diende hy de Gereformeerde Kerken in dat land in alle mogelyke functies. Na zyn repatriëring in 1936 werd hy de ziel van het emeritaatsfonds (art. 13 K.O.) van zijn kerk in Nederland. Zo was hy de aange wezen man om het Algemeen Bu reau op te zetten. De heer Laernoes maakt zich helemaal niet druk, althans naar buiten. Hy heeft zyn Zeeuwse ge- moedeiykheid behouden. Ons dunkt dat de Gereformeerde Ker ken èn met dit Algemeen Bureau èn met de heer Laernoes een ge lukkige greep hebben gedaan. vim K. OLDER Co. In de N. Haagsche Crt." voert dr F. C. Dominicus, een oud- Zeeuw het pleit voor een goed gebruik van de Nederlandse taal. Scherp keurt hij af het overmatig gebruik van vreemde woorden, waardoor de taal ge weld wordt aangedaan en ver vlakt. Men geeft zich geen moeite meer het juiste woord te kiezen, met het gevolg, dat men ondui delijk wordt en zich belachelijk maakt. Dr Dominicus toont dit nader aan met een muziekbeoordeling in een onzer dagbladen, die lk hier laat volgen: „Het blijkt volmaakt te zijn opgenomen in en geabsorbeerd door de muzikanteske krachten, welke in deze symphonie actief zijn en haar allure en physiono- mie schenken. Viriel zijn deze krachten, zelfbewust en doelbe wust. Zij zijn geladen met een sterke motorische en psychische energie en monden uit in een even bondige en suggestieve the matiek. En het wekt de indruk, dat haar kortademigheid geens zins een uitvloeisel is van een gemis van muzikale denkkracht bij de auteur. Veeleer is men ge neigd te veronderstellen, dat deze geaardheid van het thematisch materiaal het product is van lo gische overwegingen en van es sentiële betekenis ln het con structieve complex." Als dit, zegt dr D., geen „va der en zoon is" is in de kunst, dan Is het toch zeker „moeder en dochter van de familie K. Ol der Jr. Opheldering noodzakelijk. Boven elke twijfel is verhe ven, dat ingevolge de bepalingen van de Nederlandse wet en grondwet van een uitlevering van Westerling aan Indonesië geen sprake kan zijn. Maar wat "Zal er dan gebeuren? De Minis ter van Justitie schijnt deze zaak in onderzoek te hebben. Het .Handelsblad" voegt hieraan toe; Al met al zal het aanbeveling verdienen, dat in de naaste toe komst de regering omtrent haar gedragslijn in het geval-Wester- ling nadere mededelingen ver schaft. Dit kan b.v. bij Nota aan het Parlement. Maar het kan ook door een duidelijk commu niqué, waarin het beleid, dat de regering in dit opzicht heeft gevoerd, niet slechts met ver wijzing naar vroegere medede lingen, maar ook met betrekking tot de actueleoverwegingen, wordt uiteengezet. Daarnaast rijst dan de vraag, of het be richt, dat de kinderen van da heer Westerling niet uit Indone sië mochten vertrekken, in over eenstemming met de feiten is. Mocht dit werkelijk het geval zijn, dan zal onze regering, ge heel onafhankelijk van hetgeen hier met de heer Westerling ge beuren zou, al haar invloed moe ten aanwenden om dit uitreis- verbod, dat een zeer onaange name indruk maakt, te doen op heffen. Laat ons intussen hopen, dat hier een misverstand in hes spel is. 'Want wat ook de heer Westerling in Indonesie moga hebben bedreven of het zou ondraaglyk zyn indien, volgens moderne voorbeelden uit dictatoriale onrecht-staten, ziin kinderen als gijzelaars zou den worden beschouwd. DE ZAAK BERTHA HERTOGH. Het comité Bertha Hertogh ont ving het adres van zuster B. van As. die door dit comité i.v.m. da a.s'. procedure in de zaak werd gezocht. Het comité heeft zich met haar in verbinding gesteld. Na een vyf-daags proces heeft een Bulgaars gereehtshpf twea voormalige Bulgaarse assistent- ministers tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld en tien an dere assistent-ministers tot straf fen, variërende van 8 tot 15 jaar. De plaatsvervangers van het Noordatlantisch Verdrag hebben Zaterdag plannen bekend gemaakt om meer fabriekstapaciteit te be nutten ter opvoering van de pro ductie van voorrrangsgoederen m het kader van het alomvattende defensieprogram van het Atlan tisch gebied.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2