Generaal Mac Arthur moest verklaring over Formosa intrekken. NIEUWS Hevige gevechten om Pohang. Ik weet weinig van Bertha Hertogh af Dierenbeschermers uit vele landen te Scheveningen bijeen. Kapitale schuur te Kortgeue afgebrand. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kerkelijke huwelijkssluiting. Truman wil verwarring over positie der# V.8. vermijden Partij van de Arbeid wil op nieuw prljsbeheersing. Australisch standpunt inzake Nederlands Nieuw Guinea onveranderd. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG NO. 1648 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 39 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen, Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 5.47 u., onder 19.34 u.; Maan op 20.22 u., onder 09.00 u. Hoogwater op Woensdag 30 Aug. f Vlissingen: 3.38 u. 2.12 m., 15.44 u. 2.07 m.; Terneuzen: 4.06 u. 2.27 m„ 16.17 u. 2.22 m.; Wemel- dinge: 5.24 u. 1.84 m., 17.36 u. 1.69 m.; Zierikzee: 5.13 u. 1.58 m., 17.18 u. 1.43 m. (Slot.) Tn het Zaterdag aangehaalde rapport wordt er verder de aandacht op gevestigd, dat de kerk, toen zij inging in een hei dense omgeving, begeerde het gehele toezicht op de huwelijks sluiting aan zich te trekken. Haar optreden als getuige bij de huwelijkssluiting werd als voor waarde gesteld voor de erken ning van de wettigheid van het huwelijk. Maar het liefst zou zij nog zelf de verbintenis tot stand brengen en bekrachtigen. Al hield de rooms-katholieke kerk zich tenslotte officieel aan het Romeinse recht volgens het welk een huwelijk tot stand komt door de trouwbeloften der partijen, toch werd uiteindelijk de kerkelijke verbintenis voor geschreven regel, al werd de wettigheid van het huwelijk daarvan niet afhankelijk gesteld. Na de Reformatie werd de of ficiële huwelijksverbinding of -bevestiging tot voorwaarde ge maakt voor de wettigheid van het huwelijk. In de landen der Lutherse Re formatie werd aan de kerkelijke huwelijkssluiting als goddelijke verbindingsacte rechtskracht verleend, maar bij de Gerefor meerden deed de kerk niet an ders dan toe te zien, dat de hu welijkssluiting naar christelijke ordening geschiedde, waarna over het aldus gesanctionneerde huwelijk de goddelijke zegen werd in- en uitgeroepen. Men ging hierbij uit van de gedachte, dat de huwelijksslui ting goeddeels binnen de pu blieke rechtsorde valt, waarvoor de overheid als Gods dienaresse de regelen heeft vast te stellen en te handhaven. TVT et de invofering van de bur- -tVA gerlijke stand hier te lande werd de kerkelijke huwelijks sluiting vóór de burgerlijke ver boden met de uitgesproken be doeling bij eenvoudige lieden misverstand te voorkomen. De mogelijkheid hiertoe bestond, omdat men er aan gewend was, dat de bedienaren van de gods dienst de burgerlijke stand bij hielden. Zo zou men ook onder de nieuwe wetgeving kunnen menen, dat de kerkelijke huwe lijkssluiting ook burgerlijke ge volgen had. De commissie erkent, dat de oorspronkelijke bedoeling der wettelijke bepalingen, de onwe tenden te beschermen, thans haar betekenis heeft verloren. Wel zou in verband met de zelf standigheid der kerk op de hui dige vorm van het gebod aan merking gemaakt kunnen wor den. Toch is er, naar zij meent, geen behoefte de kerkelijke hu welijkssluiting vóór of in de plaats van de burgerlijke te stellen. Tj" en andere vraag is, of het geen aanbeveling zou ver dienen aan de kerkelijke sluiting van het huwelijk, uiteraard al leen als aan de vereisten naar burgerlijk recht voor dit huwe lijk is voldaan, zonder meer de burgerrechtelijke gevolgen te verbinden. Hiertegen worden echter ver schillende bezwaren aangevoerd. Een practisch bezwaar is, dat de bedienaren van de godsdienst in administratieve kwaliteiten niet plegen uit te munten, ter wijl uit de aard der zaak aan een regeling als hier bedoeld toch administratieve beslomme ringen zijn verbonden. En een ander bezwaar is, dat de kerk, een huwelijk sluitend met burgerlijke rechtsgevolgen, dit alleen kan doen, wanneer die burgerlijke rechtsgevolgen daar van ook voor de toe komst overeenstemmen met de eis der goddelijke ordinantie voor bet huwelijk. Gedacht is hierbij aan de onontbindbaar heid van het huwelijk behou dens overspel en eventueel kwaadwillige verlating, of volgens Rome onontbindbaar heid zonder meer. Hier liggen naar alle kanten ernstige bezwaren, die niet ge makkelijk zijn te ondervangen. De commissie komt tot de conclusie, dat ook tot de facul tatieve in-de-plaats-stelling van de kerkelijke huwelijkssluiting voor de burgerlijke niet moot worden overgegaan. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat president Irumau aan generaal Mae Arthur aanwijzing heeft gegeven een door hem op gestelde verklaring over Formosa bedoeld voor het kampement van oud-strijders van buitenlandse oorlogen te Chicago In te trekken om verwarring over de positie van de Ver. Staten te vermijden. Mac Arthur had in de verklaring gesteld, dat Formosa in be vriende handen moest blijven. Op de vraag, of Mac Arthur l.v.m. dit incident misschien van zijn post ontheven zou worden, verklaarde de secretaris van Tru man, Ross, dat het incident ge sloten was. Tevens is mededeling gedaan van een brief van Truman aan Warren Austin, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft in een Zater dag j.l. gehouden bestuursverga dering een resolutie aangenomen, waarin met bezorgdheid wordt vastgesteld, dat sedert de deva luatie, doch met ais grondoorzaak het loslaten van een voldoende beheersing van de prijzen en de gespannen internationale toe stand, de ontwikkeling van de lo nen ernstig achterblijft by die van de prijzen, waardoor in het gezicht van de reële produc tiestijging onnodige spannin gen te voorschijn zijn geroepen. Het partijbestuur spreekt als zijn oordeel uit: le. Dat een bij het gestegen prijspeil behorende inkomens-aan passing voor de loonarbeiders en de kleine pensioentrekkenden noodzakelijk is en maatschappelijk verantwoord. 2e. Dat opnieuw op korte ter mijn een prijsbeheersing moet worden ingevoerd om de ten ge volge van toonbeweging en inter nationale prijsstijging te verwach ten inflationaire tendenzen de baas te blijven. 3e. Dat bij een verhoogd uit- gavenpeil van de defensie ter wil le van de verdediging enerzijds, doch ter wille van het levenspeil van de massa anderzijds, het scherpste toezicht op de doelma tigheid van de besteding van deze geiden geboden is. waarin opnieuw <fé houding van de V.S. t.o.v. Formosa wordt aan gegeven, opdat hieromtrent geen misverstand zal bestaan. De politiek van Truman is, dat Formosa „verneutraliseerd" moet worden voorzover de Koreaanse oorlog betreft VERKLARING REEDS GEPUBLICEERD. De tekst van Mac Arthur's verklaring is inmiddels gepubli ceerd door de „News and World Report" en de „Chicago Tribune". Èl zijn boodschap verklaarde Mac Arthur, dat er vrede kan zijn door een verdedigingslinie in het gebied van de Stille Oceaan in stand te houden. Indien deze linie niet gehandhaafd zou wor den zou een oorlog onvermijdelijk zijn. De generaal zegt grote militaire betekenis aan Formosa te hech ten. Hij noemt de keten van eilan den van de Aleoeten tot de Ma- rianen een natuurlijke verdedi gingslinie in het gebied van de Stille Oceaan. Met behulp van een Nog steeds geen Kabinet voor eenheidsstaat. De Indonesische Kabinetsfor mateur, Moh. Natsir, is er na een week van beraadslagingen nog niet in geslaagd het eerste Kabi net van de Indonesische eenheids staat samen te stellen. Nadat Natsir besprekingen had gevoerd met de aftredende mi nisterpresident, Moh Hatta, heeft hij overleg gepleegd met de Par- tai Nasional Indonesia om de mogelijkheid van samenwerking met deze partij te onderzoeken. De P.N.I. en de Masjoemi, de Mo hammedaanse partij, waarvan Natsir lid is, zijn de twee grootste politieke groeperingen in Indo nesië. Over het politieke programma zou al overeenstemming zijn be reikt luchtmacht zou elke Aziatische haven van Wladiwostok tot Sin gapore, van deze eilandenketen uit beheerst kunnen worden en iedere vijandelijke beweging naar de Pa cific kunnen worden verhinderd. Formosa zou in handen van een vijand vergeleken kunnen worden met een onzinkbaar vliegkamp schip en bevoorradingsschip voor duikboten. Mae Arthur verklaarde zijn me ning over Formosa te geven met het oog op de verkeerde opvattin gen, die de laatste tijd werden geuit i.v.m. de betrekking van Formosa tot het strategisch po tentieel der V.S. in de Pacific. Borgtocht voor communistische leiders in V.S. ingetrokken. Op verzoek van de procureur- generaal heeft het federale hof van beroep de gerechtelijke beslis sing, waarbij de 11 in October j.l. veroordeelde leiders van de Ame rikaanse communistische partij tegen borgtocht werden vrijgela ten, nietig verklaard. Zij hebben 30 dagen de tijd gekregen om te pogen uitstel te krijgen van het ingaan van de hun opgelegde ge vangenisstraffen, in afwachting van de behandeling van hun laat ste beroep door de Amerikaanse hoge raad. Tien van hen werden tot 5 jaar gevangenisstraf en de elfde tot drie jaar veroordeeld. Bovendien kregen zij elk een boe te van 10.000 dollar opgelegd. De Australische minister van buitenlandse zaken, Spender, .heeft gistermorgen een onderhoud gehad met de ministers Drees, Stikker en van Maarseveen en daarbij het standpunt van de Australische regering met betrek king tot Nieuw-Guinea uiteenge zet. Heden zal hij weer een onder houd met minister Stikker heb ben. Op een persconferentie her haalde minister Spender zijn op 8 Juni voor het Huis in Australië afgelegde verklaring, dat Austra lië een vitaal belang heeft in de toekomstige status van Neder lands Nieuw-Guinea. Australië vindt geen grond aanwezig in de eis, dat Nederlands Nieuw-GuinSa tot Indonesië zou behoren. Hij zag niet in, dat er een reden zou bestaan de kwestie voor het Internationaal Gerechtshof te brengen. Australië heeft nog altijd een vertegenwoordiger in de Unci, „Wij hebben niet de bedoeling ons uit die commissie terug te trek ken", zo deelde hij mede. Op een vraag deelde de minis ter mee, dat er geen plan bestaat voor een samenwerking tussen Nederland en Australië met be trekking tot de ontwikkeling van Nieuw-Guinea, al achtte hij het niet onwaarschijnlijk, als men in de toekomst tot een samenwer king zou komen. VAN HET KOREAANSE FRONT. ZUSTER G. VAN AS: In een kamertje van één der grote, voorname Scheveningse rust huizen ontmoetten wjj zusters G. van As uit Tjimahi. „Ik weet weinig van Bertha Hertogh af", zegt zij onmiddellijk. Sinds 1932 heeft zü als vroedvrouw duizenden kinderen ter wereld helpen brengen. „En dan begrijpt u", zegt zij, „dat je niet elke bijzonderheid van de families, waar je komt, kunt onthouden". Communistisch China protesteert bij de V.S. Volgens Radio-Peking heeft de minister van buitenlandse zaken van communistisch China, Tsjoe en-Lai, bij de Ver. Staten gepro testeerd tegen wat hij noemt, de schending van het Chinese lucht ruim door Amerikaanse vliegtui gen, die boven de rechteroever van de rivier de Jaloe hadden ge vlogen. Deze rivier vormt de grens tussen Korea en Mandsjoerije. Vijf Amerikaanse vliegtuigen hadden o.m. het station Talitsoe beschoten, waarbij 3 doden en 19 gewonden vielen. China heeft een afschrift van het protesttelegram gezonden aan de voorzitter van de Veiligheids- raad, de Rus Malik, met het ver- zoek de kwestie bij de Ver. Naties aanhangig te maken. GESCHIL BIJ PACKARD GEREGELD. De staking van achtduizend ar beiders van de Packard-fabriek te Detroit, die dertien dagen ge duurd heeft, zal naar men ver wacht Woensdag aanstaande af gelopen zijn. „Het is geen ogenblik in mij opgekomen, dat ik ooit contact met de familie Hertogh heb ge had", zegt zuster van As. „Pas toen ik een familiefoto in een krant zag, herkende ik ze." „In 1943 ben ik zelf in gevan genschap der Japanners geraakt", zo vertelt zuster van As verder. „Ik werd eerst in een kamp te Tjimahi gestopt, later naar Ban doeng gebracht en tenslotte naar Djakarta, toen nog Batavia. Die Brandstichtster gearresteerd. De Vughtse recherche heeft een 17-jarig meisje gearresteerd, dat ervan verdacht wordt de laat ste tijd verscheidene branden te hebben gesticht. In het Vughtse villapark brandde j.l. Zaterdag avond tijdens onweer en storm een schuur af. Het woonhuis daar naast bleef ternauwernood ge spaard. Bij onderzoek bleek, dat het laaisc het meisje, dat als dienst bode in het huis werkte, in de schuur vertoefd had. Toen zij het vorige jaar dienstbode was bij een familie in Den Bosch, brak op één en dezelfde dag driemaal brand uit in het huis waar zij diende. De recherche combineerde deze feiten en na verhoor heeft de dienstbode bekend, zonder echter een verklaring van haar gedrag te geven. DE VRIJWILLIGERS VOOR KOREA. De ministerraad heeft gisteren vergaderd over de kwestie van het zenden van vrijwilligers naar Korea. Over de grootte van het contingent en verdere technische details is nog geen beslissing ge nomen, omdat men eerst de uit slag van de medische keuring van de vrijwilligers wil afwachten. tijd heeft veel uit mijn herinne ring gewist. Details ben ik kwijt, Zo weet ik nog wel, dat de laat ste twee kinderen in het gezin Hertogh jongens waren, omdat ik zelf bij de geboorte was en hun moeder iedere dag kwam verzor gen, totdat zij zelf weer voort kon. Met de zorg voor het gezin ben ik niet belast geweest. Ik kwam vaak dagelijks in tien of meer gezinnen tegelijk. Zo weet ik heus niet meer, hoeveel meisjes er in het gezin Hertogh waren en welk kind Bertha moet zijn ge weest is mij totaal ontschoten. Eén ding herinner ik mij stel lig. Dat is een ontmoeting met Aminah Maroef, die na de laatste bevalling bij mevrouw Hartogh op kraamvisite kwam, toen ik de patiënte ook bezocht. Meer weet ik van Aminah niet af". Zuster van As kwam op 19 Juni van dit jaar in Nederland terug. Begin Augustus heeft zij haar werk als verpleegster in het rust huis aanvaard. „Vertel niemand mijn adres en hou mijn naam zo veel mogelijk uit de krant", vraagt zij dringend bij ons afscheid. Dan glipt zij schuw weg, bang voor journalisten en camera's. „De dagen van terugtrekken zijn voorbij." De strijd om Pohang en het ten Zuiden daarvan gelegen vlieg veld ontwikkelde zich gisteren tot één van de hevigste gevechten van de Koreaanse oorlog. In de na middag werd door het hoofdkwar tier van Mao Arthur medegedeeld, dat het front „gestabiliseerd" scheen te zijn. Twee divisies van de Noord-Koreanen probeerden met een dubbele stoot in de sec tor van Pohang door te breken. De ene stoot werd ondernomen langs de kustweg vanuit Hoeng- hae, de andere ten Zuidoosten van Kigje. Ten noorden van Taegoe, op de weg naar Koenwi, sloegen Ameri kanen en Zuid-Koreanen patrouil le-aanvallen af. In de streek van Waegwan werd op kleine schaal verbitterd gevochten. Langs het gehele Naktong-front zetten de Noordelijken hun pogin gen om de rivier over te steken voort, met behulp van bootjes, vlotten, dijkjes van zandzakken en geïmproviseerde bruggen. On geveer de helft van de manschap pen, die aldus poogden over te ste ken, werden door de Amerikaanse artillerie weggemaaid, en de rest werd verspreid. Bij het Hjongpoeng-bruggen- hoofd, twintig km. ten zuidwesten van Taegoe, zouden de Noorde lijken veertien tanks en twee re gimenten over de Naktong ge bracht hebben. BOMBARDEMENTEN. Amerikaanse superforten heb ben Maandag 600 bommen van 500 kilo geworpen op één der mo dernste staalfabrieken van Noord- Korea te Songjin, aan de oost kust. De Amerikaanse luchtmacht deelde mede, dat in de gebombar deerde fabriek, die over een ter rein van drie kilometer bij 600 meter verspreid ligt, reusachtige ontploffingen zijn waargenomen. Volgens de Chinese nationalis tische inlichtingendienst is thans defint.ief vastgesteld, dat vorige maand drie legers van de Chinese communisten, die door de Russen zijn uitgerust, via Mandsjoerije Noord-Korea zijn binnengetrok ken. Bevestiging was verkregen van de berichten, als zouden Rusland en het communistische China vo rige maand op een conferentie te Peking zijn overeengekomen, dat 200.000 manschappen van het Chinese communistische leger de Noord-Koreanen te hulp zouden komen, zodra hun positie in Zuid- Korea gevaar liep. Generaal Walton V?alker, com mandant van de landstrijdkrach ten der V.N. in Korea, heeft in een dagorder aan de Zuid-Kore- aanse troepen, die de havenplaats Pohang verdedigen, gezegd: „De dagen van terugtrekken zijn voor bij. Ik geloof, dat de oververmoei de vijand zijn laatste poging doet Ais onze huidige stellingen door boord worden, moeten wij onmid dellijk tegenaanvallen doen, vijand vernietigen en de linie her stellen." Collectieve reislijsfen voor Zwitserland, Frankrijk, Belgi en Luxemburg. Nederland en Zwitserland heb ben een overeenkomst gestoten inzake het reizen in groepsver band. De leider moet in het bezit zijn van een lijst, vermeldende de naam, voornamen, plaats en da turn van geboorte, woonplaats en nationaliteit van ieder der deel nemers. Voorts moet op de lijst de duur van het voorgenomen verblijf in Zwitserland zijn aangegeven. Het verblijf mag ten hoogste twee maanden duren. Indien het een doorreis door Zwitserland be treft, dan dient dit op de lijst te worden vermeld. Het aantal deelneniers aan een groepsreis moet behalve de leider tenminste 5 bedragen en mag niet meer zijn dan 50. Iedere deelnemer moet houder zijn van een individueel identi teitsbewijs, dat door een officiële of semi-officiële instantie is ver strekt. Er wordt aan herinnerd, dat in Mei j.l. ook met Frankrijk een soortgelijke overeenkomst over het reizen in groepsverband is gesloten. Echter moeten voor Frankrijk van de lijst zoveel copieën wor den gemaakt, dat aan iedere grenspost, dje de groep passeert, er één kan worden afgegeven en moet het individuele identiteits bewijs door een officiële instantie zijn afgegeven. Voorts zullen in groepsverband reizende Nederlanders in België en Luxemburg worden toegelaten conform de regeling met Frankrijk. Uniforme dierenwet voor alle landen is noodzakelijk. Gistermorgen opende mr dr W. Hugcnholtz, In tegenwoordigheid van II. M. Koningin Juliana, het Wereldcongres voor Dierenbe scherming in het Kurhaus te Scheveningen. Pseudo vogelpest wordt voor zichtiger bestreden. Vorige week werd bericht, dat te Barneveld wederom twee ge vallen van pseudo vogelpest wa ren vastgesteld. Op advies van de inspecteur van de veeartsenijkundige dienst zijn echter niet alle kippen ver nietigd. De kippen, welke niet met de zieke dieren in contact zijn geweest, blijven voorlopig ge spaard in de hoop, dat zij van de gevreesde ziekte vrij zullen blij ven. De beperkte vernietiging wordt echter alleen maar toege past ais een deel van de pluim veestapel werkelijk niet in con tact heeft kunnen komen met de zieke dieren. Na een bijzonder woord van welkom tot de vorstin te hebhen gericht, zeide de heer Hugenholtz, dat het doel van dit Wereldcon gres in de eerste plaats is om een twintigtal internationale onder werpen te bespreken. De eindcon clusies gaan naar de Unesco. Voorts is het doel van het con gres om in de toekomst tot een inniger internationale samenwer king te komen, zo mogelijk tot één grote internationale vereni ging, waarvan alle verenigingen voor dierenbescherming in de he le wereld, lid worden. Deze ver eniging dient spoedig te komen tot een uniforme dierenwet voor alle landen. „Dat wij ons noemen: verenigin gen tot bescherming van dieren of tot voorkoming van wreedheid jegens dieren, wijst erop, dat wij eigenlijk nog in de verdediging zijn en dat wij nog vrijwel al onze tijd en aandacht nodig hebben om de dieren te beschermen tegen de mishandeling en slechte be handeling der mensen", aldus de voorzitter. VELE RESOLUTIES. Des namiddags begon het eigen lijke werk. Het eerste onderwerp handelde over „Quarantaine". De volgende resolutie werd aangeno men: „De wet op de quarantaine dient menselijker en beter te wor den door de exporteur te verplich ten een verklaring over te leggen van een veearts uit het land van herkomst, dat het desbetreffende dier niet lijdt of geleden heeft aan de één of andere ziekte." De volgende resolutie (op het onderwerp „Bescherming van vo gels") luidde: „Het is verboden in liet wild levende vogels te vangen en te doden en vogels te kopen, te ver kopen en te vervoeren, met uit zondering van de vogels, genoemd in de Jachtwet, die geschoten mo gen worden, en die soorten, welke in een bepaalde tijd of plaats schade kunnen aanrichten." CIRCUSSEN. Over het vervoer van dieren te iand, ter zee en door de lucht, werd daarna een resolutie aan- gentmen en na bespreking van het onderwerp „Het dresseren van dieren" aanvaardde het con gres een resolutie, waarin werd voorgesteld de afschaffing van vertoningen van gedresseerde die ren in circussen en dergelijke in richtingen. Als een aanvulling op een rede bepleitte de heer Durand uit Nïmes de afschaffing van stieren gevechten. Over de kwestie van de dierentuinen nam het congres de volgende resolutie aan: „Het congres is van mening, dat de wetenschappelijke dieren tuinen moeten beperkt worden tot één op elke 15.000.000 inwo ners. Het congres beveelt ten sterk ste aan de onmiddellijke afschaf fing van alle niet wetenschappe lijke, commerciële dierentuinen en dergelijke instellingen." De laatste resolutie van giste ren luidde: „Het congres stelt een uniforme internationale wetgeving voor dierenbescherming voor, samen gesteld uit de beste nationale wetgevingen van de verschillende landen. Het doel daarvan is het welzijn van de dieren om hun zelfswille." KIND SPEELDE MET VUUR. Schade (f 18.000) slechts gedeeltelijk gedekt. Doordat een kind met vuur heeft gespeeld, heeft gistermiddag een felle brand een landbouw- schuur van liet bedrijf van de heer C. Vogelaar aan de Prinsen- dijk te Kortgene In de as gelegd, De oogst ging verloren evenals een bandenwagen. Ook een kalfje vond de dood In de vlammen. Aardbevingen in India veroorzaakten petroleum- ontploffingen. Overlevenden van de aardbe ving, die op 15 Augustus dorpen in het Aborgebergte in India heeft verwoest, beweren, in ber gen een rode gloed te hebben waargenomen. Daaruit wordt af geleid, dat de aardbeving gepaard ging met ondergrondse ontploffin gen, veroorzaakt door het contact tussen petroieumafzetting en zwa vellagen in de Himalaja. Volgens vluchtelingen zou de ondergrond van de petroleumstad Digboi, in Assam, 75 km. van het Aborgebergte, wijzigingen hebben ondergaan, die hun invloed op de petroleumbronnen doen gevoelen. In sommige van die bronnen zou het peil van de petroleum zes voet zfjn gedaald, terwijl in an dere bronnen de petroleum over vloedig opborrelde. Britse communisten komen met minder candidaten. De Britse communistische par tij heeft medegedeeld, dat zij bij de volgende algemene verkiezin gen met minder candidaten uit zal komen. Bij de verkiezingen in Februari j.l. was de communistische partij met honderd candidaten uitgeko men doch zij verloor de twee enige parlementszetels, die ze had. Auto met Israëlische militairen op mijn gereden. Vier Israëlische soldaten wer den gedood en vier ernstig ge wond, toen de auto, waarin zij gezeten waren, op een druk be reden weg, in de buurt van Beit dj Tin, op Israëlisch grondgebied, op een mijn reed. Het Israëlische hoofdkwartier heeft tot nader order bevolen, dat de Israëlische strijdkrachten zich terugtrekken uit de gemengde Is- raëlisch-Jordaanse patrouilles en tevens de gecombineerde werk zaamheden voor de afbakening van de wapenstilstandsgrenzen zullen worden stopgezet. Strop voor twee Velsense boeren. Achttien koeien werden vergiftigd Van twee Velsense veehou ders zijn 18 koeien overleden als gevolg van vergiftigingsverschijn selen. Een loonspuiter had de vorige week een aardappelveld njet een ontsmettingsstof, die in verdunde oplossing ongevaarlijk is, doch geconcentreerd de slijm vliezen van zoogdieren aantast, behandeld. De man heeft, naar hij verklaarde, het reservoir, waarin zich de giftige vloeistof bevond, omgespoeld in een drinkpoel voor de koeien. De totale schade voor beide veehouders bedraagt f8000, ver minderd met de eventuele op brengst van het vlees, dat wel licht nog voor consumptie ge schikt is. Malik, de Russische voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft de kwestie-Formosa op de voorlopi ge agenda van heden geplaatst. De Amerikaanse regering heeft het Zuid-Afrikaanse aanbod om een eskader jachtvliegtuigen naar Korea te zenden, aanvaard. New Yorkse havenarbeiders, die onlangs weigerden zendingen uit de Sowjet-Unie te behandelen, hebben Maandag ook geweigerd leder, vlees in blik en glas uit Tsjecho Slowakije te tossen. In de streek van Innsbruck is een ongeluk gebeurd met een Franse autobus. Vijf Franse toeristen kwamen om het leven, 13 werden zwaar gewond. Ongeveer 60.000 Finse metaalarbeiders zijn giste ren in staking gegaan om loons verhoging tot vijftig procent en tegen het verzoek van de regering (agrariërs) om nieuwe onderhan delingen af te wachten, in. Al le mijnwerkers in de Russische zóne zullen zwarte uniformen moeten dragen met verschillende kentekenen op de mouwen of re vers ter aanduiding van de aard van hun werkzaamheden. De drie ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Engeland en de V.S. zullen van 12 tot 14 Sep tember in New York bijeenkomen ter bespreking van de lopende vraagstukken. Rotterdam-Ahoy verwacht heden in de loop van de dag de 1% millioenste bezoeker van de .tentoonstelling. Volko men onopgemerkt heeft Koningin Juliana gisteravond met de drie oudste Prinsesjes de voorstelling van „Apeldoorns Avondsprookje" in Berg en Bos bijgewoond. Koningin Juliana heeft gistermid dag de Australische minister van buitenlandse zaken Percy C. Spender en mevrouw Spender op Huis ten Bosch ontvangen. De schade, die ongeveer 18.000 gulden bedraagt, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Het woonhuis bleef behou den. De brand begon om ongeveer vier uur. Een strokiamp naast de schuur begon te branden en al vlug sloeg het vuur over op de schuur, die vol getast lag met tarwe, stro en gerst. Hoewel de brandweercorpsen van Kortgene, Wissenkerke en Kam perland spoedig ter plaatse waren, mocht het niet gelukken de schuur te behoeden. De gehele oogst, de opbrengst van 10 gemeten tarwe, 5 gemeten gerst en 7 gemeten vlas was één vuurzee, zodat men met moeite het één en ander kon redden. Een bandenwagen moest men in de vlammen achterlaten evenals een kalf. De rest van het vee bevond zich in de weide. De boerderij behoort tot de Kroondomeinen. De wnd. burge meester van Kortgene, de eerste wethouder C. Maas, was op hei terrein van de brand aanwezig. De blussingswerkzaamheden duur den tot diep in de nacht. Een Catalina-vliegboot van de Shell is in de baai van Kowloon bij Hongkong neergestort. De vier leden van de bemanning, onder wie één Nederlander zijn in 'n zie- kenhuis opgenomen. Van drie hunner is de toestand critiek. Hoofdredacteur van het Nieuwsblad voor Indonesië overleden. In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Djakarta overleden de 55-jarige hoofdredacteur van het „Nieuwsblad voor Indone sië", de heer J. A. Houbolt. Da heer Houbolt was één van da Nederlandse journalisten, die hei langst in Indonesië werkzaam zijn geweest. In 1919 kwam hij uit als redacteur van het te Se* marang verschijnende blad „Dé Locomotief". Badgasten vingen tong. Aan het IJmuidense strand heeft zich de laatste dagen een tongeninvasie voorgedaan. Mei behulp van een sleepnet en tot hun middel door de zee wadend wisten vele badgasten flinke par tijen tong te verschalken. Na da makrelen invasie in het begin vart de zomer is dit dus de tweedg maal, dat de kampeerders ver rast worden met „gratis vis". Slachtoffer van aanrijding door trein overleden. De 12-jarige J. W. Eckhardt, één van de drie Dordtse jongens,, die Vrijdagmiddag op de onbe waakte overweg bij de Oude Dijk te Dubbeldam door een trein wer den gegrepen, is in het R.K. zie kenhuis te Dordrecht aan de ba- komen verwondingen bezweken^ De toestand van de twee anderé jongens is redelijk. Weer meer arbeiders in de Amsterdamse haven aan het werk In de loop van de morgen heeft zich een aantal vaste havenarbei ders (ca. 20) ploegsgewijs bij da werkgevers gemeld. Ook enkela tientallen arbeiders van de stich ting samenwerkende havenarbei ders (S.H.B.) zijn vanmorgen aan het werk gegaan. Nog 31 pet. van het aantal ha venarbeiders heeft het werk niet hervat. Dit is het gevoig van da voorwaarde, die de stakers aail de opheffing verbonden, n.l. geeft rancune-maatregelen van de zijda der werkgevers. Rode Kruis-oefening te Koudekerke. Zaterdagmiddag hielden de afd, Vlissingen en Koudekerke van het Rode Kruis, o.l.v. de doktoren Schreuder en Sloos een gezamen lijke oefening. De heren der Transportcolonnes vervoerden vanaf een weiland met bunker enkele patiënten naar het daar voor ingerichte Verenigingsge bouw, waar door de dames ele mentaire hulp geboden werd. Het was een zware, maar zeer ge slaagde oefening. 75-jarig jubileum Fa. I. Fokke te Goes. Op 1 September hoopt de Fa. I, Fokke, brandstoffenhandel té Goes, het 75-jarig bestaan te her denken. De zaak, die gedurende drie generaties van vader op zoon is overgegaan, is nog steeds in da Zusterstraat gevestigd. De oprichter bracht, zo vertelda de kleinzoon en tegenwoordige firmant, destijds de kolen per vijf kop tegelijk rond en droeg een witte jas! De firma levert thans nog kolen aan drie dames, die de oprichting van de firma hebben meegemaakt. Het zijn de dames Croin en mevr. Lazonder te Goes. Het jubileum zal in intieme kring worden gevierd.' DE BILT ZEGT: Iets koeler. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met aanvankelijk plaatselijk nog enkele buien. In het Noorden van het land zwakke veranderlijke wind, overigens meest matige Zuidwestelijke wind. Iets koeler dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1