jDrovinti &mem «KORT FILO FOP Tovertwijg Hervormde dominé en R.-K. kapelaan stelden uniek rapport op. ZWITSAL en de Geen gevechten te Menado en Balikpapan. Wijkgebouw te Stavenisse officieel in gebruik gesteld. Commissaris der Koningin verrichtte de plechtigheid. 50 millioen stuks persturf onverkoopbaar. Maandag 28 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Zeeuwen komen naar huis. Met het troepentransportschip „Cameronla", dat vermoedelijk 5 September in Amsterdam aan komt, komen de volgende Zeeu wen mee Sergt. F. Don, Middel burg; M. F. SmitDunnes, Mid delburg; O. E. Bomeijn en gezin, Westdorpe; W. Dieleman en gezin Axel; A. J. Mejjering, Zierikzee; korp. B. Verburg, Vlissingen; told. G. C. Janse, Middelburg. Tender aan de grond. Zaterdagmorgen om 7 uur it de tender van het Belgische loods wezen, ter hoogte van Dishoeck, in het Oostgat aan de grond ge lopen. De tender had loodsen gebracht naar de bij de Mlddensteenbank liggende Nederlandse loodsboot. Men zal trachten het schip vlot te trekken bij hoog water. GOES. Onderscheiding. Via het ministerie van Oorlog werd door de burgemeester de ter gemeente een ereteken van Orde en Vrede uitgereikt aan de heer P. W. van Liere, Bankert- straat 1, Goes. AAGTEKERKE. Raadsvergadering. Da gemeenteraad heeft beslo ten de kasgeldlening ad f 25.000 die per 1 September afloopt we derom voor een jaar te verlen gen. Eveneens zal de gemeen schappelijke regeling inzake schoolartsendienst weer worden Verlengt. Over het tweede halfjaar 1950 tal weer 5 procent duurtetoeslag aan het gemeentepersoneel wor den verleend. Op het verzoek om een bij drage voor de R.K. H.B.S. werd afwijzend beschikt. In de rondvraag vroeg de heer S. de Visser aan B. en W. wan neer de weg WestkapelleAag- tekerke gereed za zijn, het mo gelijke te willen doen dat ook de busdienst langs die weg zal worden hervat, wat da voorzit ter toezegde. AXEL. Postzegel-actie Wederopbouw kerken. Ook in Axel wordt door enkele Protestantse kerkgenootschappen en de R.K. kerk deelgenomen aan de door het Interkerkelijk Bureau georganiseerde postze gel-actie ten bate van door de oorlog getroffen kerken. De op brengst wordt verdeeld naar de verhouding van de schade. De actie duurt tot 15 September a.s., terwijl de postzegels geldig zul len zijn tot 31 December 1951. Op gezette tijden zullen leden van een dezer kerkgenootschap pen in het postkantoor te Axel zitting nemen voor postzegel- verkoop. Tot boekhouder van de Ned. Herv. Diaconie te Arnemulden (vac. wijlen de heer D. Kousema ker), is benoemd de heer Jac. Scheele, een schoonzoon van de overledene. Te Wageningen slaagde voor de akte Tuinbouwkunde de heer A. P. de Roo, leraar aan de Rijks Landbouw Winterschool te Schoondijke. Hedenavond 7.30 uur zal de gemeenteraad van Oud-Vossemeer in spoedeisende vergadering bij eenkomen. Noorse regering vraagt bevoegdheden in geval van oorlog. De Noorse regering heeft het parlement een wetsontwerp voorgelegd, dat de staat ver strekkende bevoegdheden in ge val van oorlog of noodtoestand zou geven. He ontwerp voorziet in inter nering van leden van „vijfde co lonnes", bijzondere rechtbanken voor de berechting van verra ders, invoering van censuur en requisitie van eigendommen. In geval van nood zou het par lement de regering onmiddellijk verstrekkende bevoegdheden kunnen geven. Indien het parle ment niet meer bijeen zou kun nen komen, voorziet de wet in opdracht van de bevoegdheden aan de koning. DE PROTESTANTEN IN SPANJE. (Van onze Utrechtse corres pondent.) In het najaar van 1949 maak ten dr H. van der Linde, secre taris van de Oecumenische Raad in Nederland en dr F. Thijssen, kapelaan van de Sint Martinus- kerk te Utrecht een studiereis naar Spanje, teneinde de situatie Van het protestantisme aldaar te bezien. Deze hervormde predikant en deze rooms-katholieke priester hebben hun indrukken en conclu sies vastgesteld in een rapport, dat uniek mag heten. Het is uit gegeven dpor Boekencentrum N.V. te 's-Gravenhage (de uitgeverij der Ned. Herv. Kerk) en door Het Spectrum te Utrecht, een R. K. uitgeversmaatschappij, het geen op zichzelf ook al een uni cum is. Toen dr van der Linde in het begin van dit jaar te Utrecht op «en gemeente-avond verslag deed van zijn bevindingen, hebben wij er In dit dagblad al over geschre ven. In het thans uitgekomen rapport gaat dr van der Linde uitvoeriger op de zaken in. Wij zullen geen poging wagen pin beknopt weer te geven wat hi) in ettelijke tientallen bladzij den aan de lezer mededeelt. Wie dr van der Linde kent, weet dat deze niets moet hebben van fran je of breedvoerige inleidingen, hij dringt onmiddellijk tot de hoofd zaken door en daarom is elke pagina in het rapport even inte ressant en belangrijk. In kapelaan Thijssen vond dr van der Linde een kundig reis genoot, indien men althans mag afgaan op het verslag van deze rooms-katholieke priester. Ook wat hij schrijft is belangwekkend «n men kan alleen maar dank baar zijn, dat dit geluid van R.K. Zijde wordt gehoord naast de op merkingen van de hervormde predikant. Niet dat de een de andei tegenspreekt —.de versla gen komen voor een groot deel overeen maar omdat men deze zaak werkelijk van twee kanten moet bekijken om een juiste situa tietekening te kunnen krijgen. Het kleine getal. Spanje is een door en door rooms-katholiek landalthans naar het uiterlijk. Slechts 0.1 pro- Cent van de bevolking wordt tot de protestanten gerekend. In Ma drid ontmoet men op duizend in woners slechts één protestant, in Barcelone zes. Van de 20 tot 30.000 reformatorische christenen die er in Spanje zijn (het juiste getal is niet bekend) behoort een grote minderheid tot de buiten landers. Zo ziet men dat waarlijk inheemse protestanten een bijna te verwaarlozen getal uitmaken in het Spaanse land. Dit valt niet te verwonderen wanneer men leest hoe deze mensen in alle opzaten gekortwiekt worden Intussen -is dit kleine gefal wellicht ook de oorzaak van de grote onkunde, welke er in Span Je leeft ten aanzien van de refor matie. De Spanjaard, aldus dr Thijssen, ziet de protestant als een parasiet, die leeft binnen de gemeenschap van het Spaanse volk. Het zijn geen heidenen want ze verkondigen iets van de leer van Christus. Het is een ziekte, die van buitenaf de Spaanse ge meenschap aantast. Zij moeten geëlimineerd worden. En dr Van der Linde merkt op, dat zelfs R.K. hoogwaardigheidsbekleders van het protestantisme vrijwel niets bleken af te weten of er althans geen aanraking mee had den gehad. Het feit, dat het kleine getal protestanten weer uiteenvalt in verschillende groepen (in Barce lona hebben zelfs twee denomina ties baptisten elk een eigen semi narie!), is niet anders dan ellen dig. Verdraagzaamheid. Doch al gaat het dan maar om enkele tienduizenden, die onder ling wellicht verschillend denken, het komt toch niet te pas, dat deze mensen het leven practisch onmogelijk wordt gemaakt. Er moet wat gebeuren. Beide schrij vers pleiten ervoor, dat Spanje - hetwelk kerkelijk gezien nog in de middeleeuwen leeft, daar de zuiverende kracht van de refor matie niet. over dit land heen is gegaan op de hoogte wordt ge bracht met de bedoelingen van het reformatorische christendom. Dr Thijssen wil Spanjaarden zien op conferenties e.d.; Spaanse stu denten zouden naar Nederland möeten komen. Dr Van der Linde meent dat het tot de taak van de roomse kerk in Nederland kan behoren, Spanje behulpzaam te zijn in het verstaan wat de kerken der re formatie zijn en betekenen. De allesbeheersende vraag is echter een heel andere. Hoe staat het met de verdraagzaamheid van Rome Daarom wordt de siwatie van dat handjevol protes tanten in Spanje telkens bekeken. Van protestantse zijde vaak met voorbijzien van de historische achtergronden, van roomse zijde dikwijls met het aanvoeren van toch wel vreemd klinkende argu menten. Gelijk dr Thijssen zegt: „Deze de Spaanse bodem is ongeschikt voor reformatorisch leven". De Paus heeft, volgens dr Van der Linde, menigmaal over de fundamentele vrijheden der kerk gesproken. Wilde hij deze vrijhe den alleen voor de eigen kerk Te oordelen naar Spanje wel, want er bestaat daar geen enkele vrijheid voor andere kerken. Hoe rijmt men deze verdraagzaam heid Van betekenis zijn in dit ver band de opmerkingen (in vraag vorm gesteld) van dr Thijssen, die er van uitgaat dat de R.K. kerk de waarheid bezit. Wie deze overtuiging is toegedaan, zal ui teraard ook een zeer bepaalde opvatting over verdraagzaamheid hebben. Men moet ook vooral niet den ken, dat een soepele houding van de Paus radicale wijzigingen zou brengen. De Spanjaarden menen, dat zij indertijd het christendom gered hebben en later zelfs de Paus'. Daarom laten ze zich niet gauw iets zeggen op geloofsge bied. Zij voelen zich roomser dan de Paus. Wie dit alles overweegt, zal wel begrijpen hoe nuttig het was dat er na de talloze verwarrende publicaties een document ver scheen als dit rapport. Maar hij zal ook begrijpen dat de situatie der protestanten in Spanje niet met een handomdraai te verbete ren is. Optreden Philips Harmonie te Goes een succes. Voor het optreden van de Phi lips Harmonie uit Eindhoven, die Zaterdagavond, op verzoek van Euphonia", in het Goese Schut tershof een concert gaf, bestond grote belangstelling. In de fraai verlichte Schutters- hoftuin heeft het talrijke publiek tenvolle genoten van de waarlijk buitengewone prestaties van dit honderd man tellende corps. Het programma, dat bestond uit klas sieke, lichte en populaire muziek, werd vlot afgewerkt. Des middags half zes was het corps aan het station met bussen gearriveerd, vanwaar men, voor afgegaan door het bestuur van „Euphonia", een mars door de stad maakte. Jammer was het, dat halverwege een onweersbui losbrak, waardoor de mars onder broken moest worden. Gelukkig klaarde het weer later nog op, zodat de mars toch nog de ver eiste belangstelling trok. In Hotel de Koophandel werd de muzikanten een Zeeuwse kof fiemaaltijd aangeboden. De voor zitter van „Euphonia", de heer Vermaire, heeft de deelnemers hier verwelkomd en de heer Bijl, onderdirecteur van de Philips Harmonie, dankte voor de har telijke ontvangst. Kogels floten te Bergen op Zoom. In de omgeving van het zwem bad hoorden wandelaars geweer schoten, terwijl de kogels door de lucht floten. Toen een agent van politie een onderzoek instelde, trof hij twee personen aan, n.l. A. L. en N. v. E., beiden uit B. o. Zoom. De twee personen werden aan gehouden en een karabijn met munitie werd in beslag genomen. Spoedig bleek, dat A. L. de ka rabijn en munitie gestolen had van een boot van schipper L. uit B. o. Zoom, die op zijn beurt de karabijn en de munitie onbevoegd voorhanden had. Naar aanleiding hiervan werd door de politie op een tweetal an dere schepen ook nog een onder zoek ingesteld en werd bij L. en M. ook weer een karabijn en mu nitie in beslag genomen. A. L. werd in verzekerde be waring gesteld. Tegen de anderen werd proces verbaal opgemaakt. Intrede Ds W. M. Maas te Vlissingen. Met een predikatie over Hand. 18 9 en 10 heeft ds W. M. Maas, komende van Bennebroek, zich gistermiddag in de St. Jacobskerk verbonden aan de Ned. Herv. Ge meente van Vlissingen. Na afloop van de dienst zong de gemeente de predikant, die in de morgendienst was bevestigd door de oudste Vlissingse predi kant ds J. S. Hartjes, Ps. 121 4 toe. Hierna sprak ds Maas, die een speciale taak zal vinden in het jeugdwerk, nog een persoon lijk woord. Hij richtte zich tot de vertegenwoordigers der gemeen te, en vertegenwoordigd door wethouder W. Poppe en de ge meentesecretaris A. de Beyl, tot de kerkeraad, kerkvoogdij, de be vestiger, de collega's van Vlissin gen en ring, de afgevaardigden van zusterkerken, de gemeente en de jeugd. Jacht omgeslagen op de Schelde. Tijdens het onweer is Zaterdag avond op de Schelde een zeiljacht omgeslagen. De drie opvarenden wisten zich aan het bootje vast te houden. Zij werden door de be manning van de Prins Hendrik, die van Kruiningen naar Perk- polder op weg was, gered. Eén van hen geraakte nog onder de boot, maar het gelukte toch hem in veiligheid te stellen. De oorzaak moet waarschijnlijk hierin gezocht worden, dat de jongens, toen het onweer opstak, verzuimden het zeil te strijken. Het jacht werd door de Prov. boot op sleeptouw genomen en naar Perkpolder gebracht. V eilingsberichten ST. MAARTENSDIJK. Veiling van Vrijdag 25 Augustus. Eigenh. I 8.04; id. II 6.44—7.30; id. bonken 6.00; bl. Eigenh. 6.60; Bintjes I 8.50; id. II 7.00; bonken 8.80. kriel 3.10. Aanvoer 40 ton. Nagekomen Advertentiën Heden nam de Heere tot Zich, na een korte ongesteldheid, nog on verwacht, onze geliefde Man en Vader, de heer MARINES DE PREE, in de ouderdom van 76 jaar. Wed. J. DE PREE— KLAP. J. A. DE PREE. E. DE PREE. Goes, 26 Augustus 1950. Scheldestraat 101. Heden overleed plotse ling mijn beste Zoon, Broeder en Zwager, de heer M. O. WISSE, in de ouderdom van 46 jaar, in leven onder wijzer aan de O. L. School te Kapelle. L. M. WISSE. Den Haag: J. J. KRIEKAARD— WISSE. M. KRIEKAARD. SJAAK. 's-Gravenpolderse- weg 76. De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 29 Augustus om I uur te Kapelle. vL 7N 6. Hij kon zijn ogen haast niet geloven, zó mooi was het landschap, dat hij nu voor zich zag. Daarnet nog kale Harde Heuvels en nu ineens sappige weilanden met een heleboel groene bomen. Maar het mooist van alles was het kasteel, dat hij in de verte zag liggen, 't kasteel van Heer Jan van Goedeluimsland. En ja hoor, de boer had alles goed verteld, daarginds had je ook de grote weg, die er heen leidde. Filo bleef nog een poosje staan kijken, zó mooi vond hij het; toen daalde hij af naar de grote weg. „Nog een half uur lopen", dacht hij, „dan ben ik er! Goocheledosi! Wat een kasteel! Die Jan van Goedeluimsland moet wel een machtige hertog zijn. Toch is het een aardige man, volgens de boer. Ik ben benieuwd hoe het zal gaan hoor!" Een half uur later stond Filo voor de kasteelpoort. Vol ver wachting ging hij naar de schildwacht. Tjonge, dat leek hem een barse kerel, zo van dichtbij gezien, het kon wel eens niet zo gemakkelijk gaan als hij gedacht had. „Hela, ventje, wat kom jij doen?" Wat een zware stem had die man. „Eh!" Filo aar zelde, „dag meneer de schildwacht! Ben ik hier bij heer Jan van Goedeluimsland?" De schildwacht glimlachte en ineens zag hij er lang zo bars niet meer uit' „Natuurlijk! Hier woont Heer Hertog Jan van Goedeluimsland, wie dacht je anders? Je woont hier zeker ver vandaan, anders zou je dat wel weten". „Ja, dat klopt", zei Filo, „Ik ben hier nooit eerder geweest, Ik hoorde dat de hertog morgen jarig is". „Heer Hertog Jan van Goedeluimsland viert morgen zijn eerstvolgende verjaardag, inderdaad!" was het antwoord. „Oh, en nu kom ik vragen of ik...." „Of jij ook op het feest mag komen, nietwaar? Ja, jij mag ook op het feest komen, iedereen mag op het feest komen, maar morgen pas, vandaag niet. D'r is vandaag nog geen feest! Dus...." „Nee", zei Filo, „U begrijpt me verkeerd. Ik wil tijdens het feest optreden. Ik ben goochelaar. Misschien vindt de hertog het wel leuk om een goochelaar op zijn feest te hebben". „Meen je dat?" vroeg de schildwacht verbaasd. „Ben jij heus een goochelaar? Holala, wie weet, de hertog kon het best eens leuk vinden, 'n goochelaarKom maar eens mee, dan zal ik je bij de adjunct-ceremoniemeester brengen, die behandelt die zaken. De hulpactie voor de Harskamp. In aansluiting aan hetgeen werd medegedeeld inzake de plan- rer. tot leniging van de nood in de gezinnen, die Woensdagavond te Harskamp door een windhoos zwaar getroffen werden, zij nog het volgende vermeld: Vrijdagmiddag werd een comité van actie opgericht, dat onder leiding staat van mevr. W. A. Boot—Colijn, echtgenote van de burgemeester van Ede. Het comi té wil zijn actie zo ver mogelijk uitstrekken en een beroep doen op de naastenliefde van allen, die niet door het onheil getroffen werden. Het comité verzoekt mede te delen, dat gelden voor hulp aan Harskamp gestort kunnen worden op girorekening nummer 187877 t.n.v. J. J. G. Boot, burgemeester van Ede. Dr var Roycn vertrok naar Amerika. „De Nederlandse export naar Amerika dient opgevoerd te wor den en daaraan zal ik mijn volle kracht geven". Dit verklaarde de nieuw be noemde ambassadeur te Washing ton, dr J. H. van Royen, die Vrij dagmiddag vergezeld van zijn gezin met de „Nieuw Amster dam" naar Amerika vertrok. Sprekende over de relaties tus sen de Verenigde Staten en Ne derland, zei dr Van Royen, dat hij zijn best zal doen deze zo goed mogelijk te doen zijn, ofschoon er op het ogenblik geen belang rijke punten zijn, waarover ver schil van mening is. De goede verstandhouding is, aldus de am bassadeur, te danken aan zijn voorganger, dr E. N. van Klef- fens. Vliegtuigkraanschip wordt zandzuiger. De zeesleepboot „Atlantis" van de N.V. Holland te Haarlem, heeft Vrijdagmiddag het vlieg tuigkraanschip „Liitje Hörn" de Rotterdamse haven binnenge bracht. Het is gekocht van de Engelse admiraliteit. De naam klinkt wel zeer on-Engels, maar dat komt omdat het oorspronke lijk een Duitse bodem is geweest, bestemd om in zee gedaalde of daar verongelukte vliegtuigen op te pikken. De Engelsen hebben het schip als oorlogsbuit be schouwd en destijds naar Enge land laten slepen. Er stond een kraan op voor het ophijsen van de vliegtuigen, maar deze is er ir Engeland afgehaald. De tanks voor en achter, bestemd om door middel van water het vaartuij aan die zijde hoger of lager te laten liggen, teneinde 'het aan boord nemen van de vliegtuigen gemakkelijker te maken, zijn ech ter blijven zitten. De Engelse ad miraliteit meende de „Lütje Hörn" niet meer nodig te hebben en heeft ze aan Rosmalen's N.V. Transport- en Handelmaatschap pij te Maastricht verkocht. Deze firma zal het schip, dat 40 meter lang en 10 m breed is, nu als zandzuiger laten ombouwen. (Ingez. mededeling, advert.) ZALF en ZETPILLEN /te/pen sne/ en afdoend* ZIERIKZEE, velling van 25 Aug. 1950. James Grieve, stan daard 2325; ld. huishoud 5 13; Codlln Keswick, standaard 13; ld. huishoud 711; Trans parant de Croncels, standaard 1822; Manck-s Codlln, stan daard 19; Zigeunerin, huishoud 11; Perzik Rode Zomer Appel, huishoud 1017; Précose de Tre- voux, standaard 1724; ld. huls- houd 15; Clapp's Favourite, stan daard 2527; ld. huishoud 16 23; Stoofpeer, standaard 1521; Reine Victoria, standaard 2637 ld., huishoud 1125; Belle de Louvain, standdaard 38; Reine Claude d' Althann, standaard 42; Tonneboer. 1025; Bramen 62 72; Druiven 6973; Princesse- bonen 1520; Snijbonen 1627; Tomaten 1013; Rode kool 5 7; Sav. kool .50—10; Kroten 4 7; Andijvie 810; Uien 810; Spinazie 14; Waspeen 10; Bos- peen 89; Komkommers 5.50 8; Kropsla 110; Bos Selderij 8; Suiker Meloenen 55; Ananas Me loenen 2050; Net Meloenen 26 45, alles per 100 kg, stuks of bos. Ruim een week- geleden werd gemeld dat er te Menado ge vechten zouden zijn uitgebroken tussen troepen van de A.P.R.I.S. en leden van het voormalige K. N.I.L. Van betrouwbare zijde heeft Aneta te Soerabaja verno men, dat er zich te Menado geen incidenten hebben voorgedaan. Van gevechten tussen het voor malige K.N.I.L. en de A.P.R.I.S. is geen sprake. Wel zijn er moei lijkheden geweest, naar aanlei ding waarvan o.a. een aantal mi litaire waarnemers van de U.N. C.I. naar Menado zijn gegaan. Deze waarnemers bevinden zich nog steeds in de stad. De be richten, dat er gevechten zouden zijn uitgebroken, zijn waarschijn lijk ontstaan door dat in het midden van de vorige week in Menado een militair van het voormalige K.N.I.L. is neerge schoten. Dit voorval heeft ech ter verder geen ernstige gevol gen gehad. De afvoer van de Menadonese ex-K.N.I.L.-militairen naar Me nado, die even stagneerde, gaat thans normaal door. Zo zou o.a. Vrijdag de „Kota Inten" met een aantal militairen en hun gezin nen van Soerabaja naar Menado gaan. In Balikpapan, waarvan even eens gemeld werd, dat er moei lijkheden waren, is de situatie thans volkomen opgehelderd. Ook in deze stad in de rust geen ogenblik verstoord geweest. Tij dens het bezoek, dat generaal- majoor Scheffelaar dezer dagen aan Balikpapan bracht, is be sloten, dat de zich aldaar bevin dende Nederlandse troepen zo spoedig mogelijk zullen worden afgevoerd. Over enkele dagen zou de af voer reeds voltooid zijn, West-Duitsland gaat voorraden vormen. Naar de regering van de bonds republiek bekend maakte, staat zij toe, dat er in West-Duitsland een voorraad goederen, hoofdza kelijk grondstoffen en levensmid delen, wordt aangelegd, die gelijk staat met een invoer van 3 maan den, alvorens de prijzen op de wereldmarkt nog verder stijgen. De bedoeling van deze maatregel is de West-Duitse economie voor de naaste toekomst te verzekeren van een voldoende en ononder broken aanvoer. De te vormen voorraden zullen bestaan uit goederen, waarvan de invoer niet geliberaliseerd is, en de deviezen, die voor dit doel zul len worden beschikbaar gesteld, zullen ongeveer voor de helft worden besteed aan agrarische producten en voor de rest aan in dustriële goederen. De waarde van de West-Duitse invoer is de laatste tijd reeds aanzienlijk gestegen. In Juli werd voor 225 millioen dollars inge voerd, vergeleken met voor 188 millioen dollars in Juni j.l. Jacht op Twentse geheime zenders. Politiemannen hebben in samen werking met 't P.T.T.-opsporings- ambtenaren een jacht ontketend op de geheime zenders, die ln Twente veelvuldig ln de aether zijn. In twee dagen tijds is nu aan twee van deze clandestiene zen ders het zwijgen opgelegd. De Almelose politierechter heeft 2 landarbeiders uit Westerhaar ver oordeeld tot 14 dagen voorwaar delijk. Zij vertelden de politierechter, dat zij bij wijze van sport gehei me radio-uitzendingen verzorg den. Saboterende Koreanen in Japan. Volgens de „Chicago Tribune" ondervindt de Japanse politie in toenemende mate last van een half millioen leden van een Ko reaanse „vijfde colonne", die reeds verschillende sabotageda den tegen de Amerikaanse be zetting hebben uitgevoerd. Ook onderzoekt de Japanse po litie de waarheid van berichten, dat Noord-Koreanen Japan wor den binnengesmokkeld. Kin ten Kai, het Koreaanse lid van het politieke bureau der Ja panse communistische partij, is onlangs ondergronds gegaan, zo meldt de correspondent van het blad. Kin staat aan het hoofd van de communistische liga van Koreanen in Japan, waartoe twee-derden van de in Japan wonende Koreanen zouden be horen. Vrijdagmiddag heeft de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die ver gezeld was van zijn echtgenote, het Groene Kruis wijkgebouw te Stavenisse officieel geopend. Voordat de opening plaats vond waren vele genodigden met het bestuur van het Groene Kruis in de raadszaal bijeen. Hier sprak burgemeester L. A. Verburg, voorzitter van de afd. van het Groene Kruis, zijn grote vreugde uit over het feit, dat thans de opening kon geschieden van het wijkgebouw, voorheen een timmermanswinkel. Hij dankte de Commissaris hartelijk voor zijn bereidwilligheid en heette verder welkom de Inspec teur van de Volksgezondheid in Zeeland, de heer J. R. v. d. Borgh en de afgevaardigde van het Prov. Groene Kruis, burge meester mr A. J. v. d. Hoeven van Tholen, alsmede de leden van de raad, vertegenwoordigers van de Stichting Dorpsgemeen schap en van de Ned. Herv. Dia conie. De burgemeester releveer de de grote wijzigingen, die zich op het gebied van de volksge zondheid de laatste decennia hebben voltrokken en hij her innerde er aan hoe in November 1919 de afd. Stavenise van het Groene Kruis werd opgericht, die later een wijkverpleegster in dienst stelde en die het werk steeds meer uitbreidde. Na de bevrijding werd een project ge maakt voor bouw van een wijk gebouw, maar bij de aanbeste ding bleek, dat het i.v.m. de kosten onuitvoerbaar was. LOFWAARDIG. De leden verklaarden zich be reid hun contributies tot mini maal f 4 per jaar te verhogen en daardoor was het mogelijk de .timmermanswerkplaats van de heer Zachariasse aan de Kerk- weg voor dit doel te bestemmen. Er is bij de verbouwing van dit pand hard doorgewerkt en het mag inderdaad worden gezien, want het voldoet aan zeer mo derne eisen. Er is een kamer voor de dokter, een wachtkamer, bergplaats, douche enz., terwijl op de bovenverdieping de wijk verpleegster, zuster G. Boon, woont. De burgemeester sprak tenslotte de hoop uit, dat God Zijn zegen op dit onvolmaakte werk mag geven, tot heil der bevolking en van de zieken vooral. Het bestuurslid, de heer A. v. Veer, las hierna een gedicht voor, van toepassing op deze ge beurtenis, waarna men naar het wijkgebouw wandelde. Daar knipte de Commissaris 'n lint door en hees de vlag, waar mede het gebouw officieel in ge bruik was gesteld. Nadat men het had bezichtigd, werd naar 't gemeentehuis teruggekeerd, waar de Commissaris in een De Stichting voor de Land bouw heeft op voorstel van de aideling veenbedrijf van deze stichting, b\j de minister van so ciale zaken een plan aanhangig gemaakt om het veenbedrijf in staat te stellen op eiiigszins nor male wijze te blijven function- neren. Naar de mening van de stich ting is het noodzakelijk, dat de regering het verkoopkantoor voor fabrieksturf te Assen in staat stelt om de aanwezige on verkoopbare turf tot een aantal van 50 millioen stuks persturven uit de markt te nemen. Boven dien acht de stichting het nood zakelijk, dat voor de komende en daarop volgende jaren een productieregeling in het leven wordt geroepen, gebaseerd op de normaal af te zetten turf, welke ongeveer 70 pet. van de produc tie van de afgelopen jaren zal betekenen. Dat betekent een productie van ongeveer 350 mil lioen persturven. Evenmin als de 50 millioen persturven, welke thans uit de markt moeten wor den genomen volgens de stich ting, zal deze hoeveelheid wel niet tegen kostprijs kunnen wor den afgezet. Naar de mening van de Stichting kan deze turf afge zet worden door een centrale verkooporganisatie, mits de re gering gemiddeld fl per dui zend bijpast. korte toespraak de prestaties van de initiatiefnemers en de uitvoerders loofde en de ge meente met deze fraaie aanwinst geluk wenste. Hij sprak de hoop uit, dat het gebouw onder Gods zegen tot heil der gemeente mo ge strekken. ANDERE SPREKERS. Daarna werd de erewijn rond gediend. Vervolgens sprak de heer J. A. Q. Tazelaar als waar nemend voorzitter der Stichting Dorpsgemeenschap. Hij over handigde de voorzitter een be drag van f 750. De heer v. d. Borgh herinner de aan een woord van Talma: „Een mens kosbaarder dan goud" en in verband daarmede sprak h(j zijn grote waardering uit voor het werk van de Kruisver enigingen, die er veel toe bij droegen, dat b.v. de sterftecijfers aan T.B.C. in ons land de laagste zjjn van de hele wereld. Het is verheugend, dat in Stavenisse 't particulier initiatief het moge lijk maakte een gebouw als dit te stichten. Tenslotte voerden nog 't woord burgemeester v. d. Hoeven, als mede de heren A. J. v. d. Slikke namens de Herv. Diaconie en C. L. Potappel als oudste raadslid. Burgemeester Verburg dankte de sprekers voor hun goede woorden. Besteed elk dubbeltje goed Ook UW reclame-dubbeltje Haak D 9 Q b I 3 d-reclamel Togliatti moet 2 maanden rusten. De Italiaanse communistische leider Palmiro Togliatti heeft, aldus is na onderzoek door spe cialisten gebleken, bij zijn auto ongeluk vier dagen geleden een kneuzing aan de ruggegraat op gelopen. Naar schatting zal het twee maanden duren voordat hij is hersteld. Amerikaanse Huis van Afge vaardigden staat lening aan Spanje toe. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft Vrijdagavond een lening van 62.500.000 dollar aan Spanje goedgekeurd. De lening was opgenomen in een wetsontwerp betreffende al gemene toewijzingen ten bedra ge van 35.542.590.425 dollar. De lening werd met 614 tegen 80 stemmen goedgekeurd. Men verwacht, dat de Senaat het wetsontwerp Maandag a.s. in behandeling zal nemen. Het voorziet in de financiering van het merendeel der federale ac tiviteit voor het lopende begro tingsjaar. Het totaal bedrag van het aan genomen wetsontwerp was 2.299.767.723 dollar minder dan het bedrag waarom Truman ver zocht had. Communisten op Cuba gearresteerd. De Cubaanse politie heeft bij een razzia op het gehele eiland vele communisten en communis tisch gïziaden gearresteerd en 't bedrijf van het communistische sportweekblad „American Depor- tiva" gesloten. Van communisti sche zijde was geprotesteerd te gen de inbeslagneming door de regering, Donderdag, van het communistisch nieuwsblad „Hoy", Amsterdams gezin door Brits schip opgepikt. Een Brits schip heeft een uit Amsterdam afkomstig gezin, de heer en mevrouw E. Schram en hun drie zoons van respectievelijk negen, zeven en vijf jaar oud, die zich met hun jacht op de „Amie 2" ter hoogte van de kust van Essex in nood bevonden, in vei ligheid gebracht. Het jacht had water gemaakt en toen het Brit se schip, de 2764 ton metende „Corsea" ter plaatse kwam, wa ren de opvarenden ervan uit alle macht aan het pompen en hozen. De „Corsea" nam het jacht op sleeptouw, dat later door een reddingsboot in de haven van Great Yarmouth (Norfolk) werd binnen gebracht. De familie S. was Woensdag voor een kruistocht uit Amster dam vertrokken.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3