Oefening „Cupola" is zeer nuttig geweest. NIEUWS Noord-Koreanen beginnen aanval op Masan. „De Schouwse Ruiters" kampioen van Zeeland. Jaarvergadering K.N.V.B. afd. Zeeland. Provinciale zwemkampioenschappen te Breskens. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Belangstelling voor Nederlandse uitvinding. Treinrampen in Engeland en België. Verzetsstroming in de Oekraïne Vrijheid van Westerling hing aan een zijden draad. Zwemwedstrijden te Yerseke. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor:' Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, TeL 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAAltGANG No. 1647 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 28 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. Z LID KMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d, Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Kar else, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. VViel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.45 u., onder 19.36 u. Maan op 20.12 u., onder 7.45 u. Hoogwater Dinsdag 29 Aug.: Vlissingen: 4.50 u. 1.84 m., 17.03 u. 1.70 m. Terneuzen: 3.04 u. 2.13 m., 15.10 u. 2.08 m. Wemeldinge: 4.50 u. 1.84 m„ 17.03 u. 1.70 m. Zierikzee: 4.40 u. 1.58 m., 16.47 u. 1.44 m. Aan het einde \an de oefening „Cupola", die drie dagen duur de, heeft luchtmaarschalk Sir James Robb, opperbevelhebber van de Westelijke luchtstrijdkrachten, verklaard, dat de oefening zeer nuttig is geweest, daar ze het bewjjs heeft geleverd, dat men op de goede weg is. De vereiste soepelheid en sa menwerking waren steeds aanwe zig. Nu de kwaliteit er is dient nog de hoeveelheid te worden na gestreefd. Deze laatste kan zon der moeilijkheden rond de be staarde kern ontwikkeld worden. Het doel van de oefening was de luchtverdedigingsstelsels van Noord Frankrijk, België en Ne derland op proef te stellen. In frankrijk zijn flinke vorde ringen gemaakt wat betreft de fcodemree ganisatie. .Ook in Bel gië is vooruitgang geboekt en in Nedeiland is de bestaande doel treffende organisatie nog ver- De z.g. Ier^e trein, die van Ho lyhead aan de Engelse Westkust naar Londen rijdt, is Zondagoch tend vroeg bij Conway aan de kust van Noord-Wales op een stilstaande locomotief gereden. Het aantal doden is zes en het aantal gewonden 35. De 21-jarige brandweerman van de sneltrein liep onmiddellijk na het ongeluk een andere spoor lijn op en wist door het plaatsen van ontplofbare seinen een goede rentrein, geladen met ontplofbare stoffen, enkele decimeters voor de verongelukte wagons tot stilstand te brengen. Zelf was hij reeds aan het been gewond. iien trein, die gisteren uit Door nik kwam, is om 13 u. 20 even voor het station van Havinnes ontspoord. De eerste wagen is in de tender gereden. Er zijn vijf reizigers gedood en verscheidene gewond. SPITFIRE BIJ ETTEN NEERGESTORT. Bestuurder gedood. Een Spitfire van de Nederland se luchtmacht is Zondagmiddag in een bouwland langs de Rijks weg naar Etten neergestort en vier meter diep de grond in ge slagen. De bestuurder, de 24-jarige res. 2e luit. vlieger J. S. M. Welte uit Eindhoven, werd gedood. Het vliegtuig behoorde tot het Nederlandse Spitfiresquadron van vliegveld Valkenburg, dat deel nam aan de oefening „Cupola". Het toestel vloog in een formatie op 30.060 voet. b'T.ndenburgs minister geviiicht naar West-Berlijn. Ernst Stargardt, minister van justitie van de staat Brandenburg in de Sowjet zóne, is naar West- Berlijn gevlucht. Stargardt is lid van de Chr. Dem. Partij en zou zijn ontslag als minister hebben aangeboden. Nadat dit geweigerd wr. vluchtte hij. Ook dr Hans Bender, burge meester van Zittau in Saksen, zou naar West-Berlijn gevlucht zijn, nadat in de communistische pers critiek op hem was geoefend. URANIUM IN WALES. Te Londen is officieel medege deeld, dat in Wales lagen urani umerts zijn ontdekt van naar schatting een millioen ton. Het gehalte is 80 gram uranium per ton erts, te gering om exploitatie economisch verantwoord te doen zjjn. Hiervoor zou het minstens 150 gram per ton moeten zijn. Australische minister van buitenlandse zaken in Nederland. De Australische minister van buitenlandse zaken, Percy C. Spender, is Zondagmiddag op Ypenburg bij Den Haag aangeko men. De besprekingen met de Neder landse ministers Drees, Stikker en van Maarseveen over Nieuw- Guinea zullen hedenmorgen be ginnen en morgen worden voort gezet. Een Beneluxbrigade voor Korea? Tot nu toe zijn in Den Haag in totaal 2166 aanmeldingen binnen gekomen voor Korea. Een defini tief cijfer is dit echter nog niet. Bij de Amerikaanse ambassade te Brussel zijn meer dan 1000 aanvragen ontvangen van vrijwil ligers voor de V.N.-strijdkrachten in Korea. Howel thans schijnt vast te sta ui, dat België een bataljon van 90(1 man zal uitzenden, is nog geen grens gesteld voor de aan melding. Tot nu toe zou nog niet gesproken zijn over de vorming van een Beneluxbrigade. Een der gelijke brigade zou uit 3000. man moeten bestaan. - De Europese Assemblée heeft besloten de ministers aan te be velen, dat opnieuw een poging zal worden gedaan om te trachten de Britse regering alsnog te betrek ken in de Parijse onderhandelin gen over het plan-Schuman. -■ Drie kinderen, die op het strand bij Saint Raphael aan de Rivièra aan het spelen waren, hebben een zak met juwelen gevonden ter waarde van naar schatting meer aan een millioen francs. sterkt door de operatieve waar de van de Nederlandse escadrilles. „Men dient zich echter voor overdreven optimisme te hoeden", aldus de luchtmaarschalk, „en ik zal niet zeggen, dat bij de lucht verdediging alles in orde is. Op het gebied van de verbindingen zou nog heel wat kunnen gedaan worden, doch hiertoe heeft men dringend credieten nodig." Bij de oefening is de waarde van de op leiding en het materieel, die bij de Westelijke luchtmacht reeds in grote mate gestandaardiseerd zijn, gebleken. LICHT AFWEERGESCHUT. Men heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om licht afweer geschut op de vliegvelden in bat terij te brengen, waardoor de scheervluchten bij Franse en Ne derlandse bombardementen her haaldelijk onderschept konden worden. De nachtjagers hebben zich be hoorlijk van hun taak gekweten. De „vijand" speelde goed zijn rol en gaf de oefening in de mate van het mogelijke het uitzicht van werkelijke operaties. De aanvallen werden zowel bij dag als bjj nacht op verschillende hoogten en met verschillende snel heden gedaan. „In de Oekraine heerst een an- tl-Moskowitische stroming en dui zenden Oekrainers zullen de wa pens opnemen in liet geval van een oorlog tussen Oost en West", zo heeft Boelba-Borowets, hoofd van de Oekrainse Nationale Wacht op het liberale congres te Stuttgart verklaard. Ook in Wit-Rusland waren vele vijanden van de regering in Mos kou. Men wist echter terdege, dat er geen kansen waren om het Sowjet-ministerie van binnen landse zaken te ontlopen, zolang er geen oorlog was. Boelba-Boro- wets is de leider van de „nationa le garde", die in 1945 tegen de Russen evenals tegen de Duitsers strijdend naar West-Duitsland op rukte. Hij en twee andere Oeknainse leiders hebben de V.N. aangeboden 5000 Oekrainers op de been te brengen om voor de V.N. in Korea te strijden. Op dit aan bod is nog geen antwoord geko men. Boelba verklaarde, dat zijn organisatie, die haar centrum in de Amerikaanse zone in de nabij heid van de Tsjeehoslowaakse grens heeft, koeriersdiensten on derhoudt met het gehele gebied tussen de Karpaten, Smolensk en de mond van de Dnjepr. De communisten hebben in 1933 en 1934 kunstmatig een honger snood verwekt, die de dood van 7.000.000 van de 30.000.000 Oekrainers ten gevolge had. In het geval van een oorlog dienden de Westelijke geallieerden wapens uit te werpen boven de arbeids kampen van Noord- en Oost-Rus land, waar de arbeiders onder zwakke politiebewaking stonden. Sir Basil Embrey, commandant van het jachtcommando van de R.A.F. Is zeer geïnteresseerd In de „boiser", die op de vliegvelden van de legerluchtmacht in Neder land wordt gebruikt. Deze Inte resse Is gemotiveerd, want de Nederlanders tanken de Meteoors in 2 minuten, de Engelsen daar entegen hebben er een 20 minuten voor nodig. De snelheid danken de Neder landers aan de It.-kol. de Kruyf van Dorsen, die dit probleem van snel tanken in samenwerking met de fabriek van de D.A.F. onder de knie heeft gekregen. Allerwege bestaat thans grote interesse voor deze moderne „boiser" of tankwagen, die waarschijnlijk binnenkort, dus ook wel door de R.A.F., zal worden gebruikt. De vrijheid van Westerling heeft Zaterdag aan een zijden draad gehangen. Het liberale blad „Het laatste Nieuws" bevatte n.l. een artikel met politieke inslag over Indonesië, geschreven door een Westerling. Dit is echter de schuilnaam van een medewerker van het blad. De veiligheidsdienst was reeds gealarmeerd om de echte Westerling, die zich in Ho tel Royal Nord bevindt, op grond van woordbreuk in te rekenen. Juist op tijd werd de redactie van het blad nog opgebeld, waar bij men de juiste toedracht ver nam. Indonesië heeft tot nu toe nog geen verzoek om uitlevering van Westerling bij de Belgische regering ingediend. Kigje door Noordelijken bezet. De Noord-Koreanen hebben thans minstens 15.000 man samen getrokken voor Masan. Volgens Radio Pjongjan vochten de noor delijke troepen reeds rondom de stad, doch deden de Amerikanen hevige tegenaanvallen. Do Noord-Koreanen hebben Kigje, 15 km. ten Westen van Pohang, veroverd. Ten Z.W. van Taegoe heeft Amerikaanse artillerie Noord-Ko reanen teruggeslagen, die in 16 kleine vaartuigen de Naktong trachtten over te steken ten Wes ten van Tsjangjong. Amerikanen en Zuid-Koreanen hebben plaatselijke offensieven ingezet in drie sectoren van het bijna tweehonderd kilometer lan ge front in Korea. Het belang rijkste daarvan was gericht tegen het bruggenhoofd van de Noorde lijken over de Naktong:, waardoor Taegoe vanuit het Zuiden wordt bedreigd. De nieuwaangekomen Ameri kaanse tweede divisie heeft hoog gelegen terrein bij Hjongpoeng veroverd, van waaruit de zuide- O VERSTROMIN GEN IN INDIA. Meer dan 2300 dorpen in de verenigde provincies van India zijn overstroomd, doordat de acht rivieren van dit gebied buiten hun oevers zijn getreden. F.wcijn nog geen doden gemeld, doOft1'ongeveer 600.000 personen zjjn door de overstroming getrof fen. De schade aan oogst en goe deren wordt op 50 millioen ropijen geschat. Knokke protesteert tegen indijking van het Zwin. Het gemeentebestuur van de Belgische badplaats Knokke heeft in een schrijven aan het ministe rie van buitenlandse zaken te Brussel protest aangetekend te gen de indijking van het Zwin, die door Nederland in 1949 zou zijn begonnen zonder voorafgaande kennisgeving aan België, Te Knokke wordt gevreesd, dat de afdamming van het Zwin de vernietiging van de interessante fauna en flora met zich zal bren gen. In het protestschrijven wordt erop aangedrongen stappen te doen bij de Nederlandse regering. ljjke arm van de op Taegoe ge richte tankbeweging der Noorde lijken onder vuur kan worden ge- nfimen. ZWARE STRIJD. Aan het noordelijke front woedt een zware strijd. De Noordelijken hebben hier Oeihoeng bezet. Tien km. ten Westen van Tsjangnjong is een patrouille der V.N. over de Naktong gezwommen onder dek king van artillerie en tanks. Aan de andere zijde gekomen verniel den de mannen zeven vlotten en maakten er drie onbruikbaar. Te Yerseke werden Zaterdag middag langs de Kijkuit zwem wedstrijden gehouden, uitgeschre ven door een comité, dat beoogt de zwemsport populairder te maken. Voor 'deze wedstrijden bestond, ondanks het regenachtige weer, grote belangstelling en men is dan ook van plan ze jaarlijks te organiseren. Voordat de wedstrijden begon nen, sprak burg. Willemsen een openingswoord, waarin hij het co mité voor de betoonde activiteit dank zegde. De heer P. van Bo ven, voorzitter van het comité, sprak een dankwoord. De uitslagen zijn: 50 m. jongens tot 14 jaar: 1. Jac. Luteyn; 2. A. Danker; 3. G. de Bruyne. 50 m. meisjes tot 14 jaar: 1. A. Wal recht, Biezelinge; 2. E. Blom; 3. M. Malge, Kruiningen. 100 m. jon gens tot 14 jaar: 1. Jac. Luteyn; 2. P. Ridderhof; 3. G. de Witte. 100 m. meisjes tot 14 jaar: 1. A. Walrecht, Biezelinge; 2. D. Nijs- se; 3. E. v. d. Ley. 100 m. dames: 1. L. Hoogesteger; 2. L. Marteyn; 3. D. Boes. 100 m. heren: 1. v. d. Steen, Sas van Gent; 2. K. v. d. Wel, Goes; 3. M. A. van Anrooy. 200 m. dames: 1. L. Marteyn; 2. J. de Bel; 3. M. Pekaar. 600 m. heren: 1. v. d. Steen, Sas van Gent; 2. M. Saaman, Kruiningen; 3. P. v. d. Endt. 600 m. dames: 1. L. Marteyn; 2. J. v. d. Bel; 3. M. Pekaar (De namen, waarach ter geen plaats vermeld staat, zijn van deelnemers uit Yerseke). Na de wedstrijden werden des avonds om acht uur de prijzen w.o. enkele bekers, uitgereikt in de muziektent Paardenmarkt in tegenwoordigheid van burg. A. C. Willemsen. PROVINCIALE RUITER WEDSTRIJDEN TE KRUININGEN. Jac. de Feyter uit Axel de meest veelzijdige ruiter. In een sportieve strijd iiebben de Zeeuwse landelijke ruiters eikaar Zaterdagmiddag in Kruiningen de eer betwist, wie zich Zeeuws kampioen mag noemen. By de dressuurproef voor acht tallen wist het achttal van de L.R. „De Schouwse Ruiters" uit Dreischor de fel begeerde titel te behalen. Met de mannen van do L.R. „Julianaruiters", die tweede werden, zullen deze Schouw se ruiters nu op 7 en 8 September te Wieringerwerf de eer van do Zeeuwse landelijke ruitersport tegenover de landelijke rulter- kampioenen uit de andere provincies gaan hooghouden. Zonder twijfel zullen zij daar een goed figuur slaan. By de individuele dressuur behaalde de heer L. M. Moermond (Dreischor) de Zeeuw se titel, terwijl de heer Jac. de Feyter (Axel) zich de meest veel zijdige ruiter toonde en daardoor op dat onderdeel Zeeuws kam pioen werd. Mej. A. v. d. Hoeve (Zaamslag) bleek de beste ama zone en behaalde by de dames de kampioenstitel. Het middagprogramma van de ze provinciale ruiterkampioen- schappen werd officieel geopend door de burgemeester van Krui ningen, de heer M. Vogelaar. Hij zei o.a., dat de voortgaande me chanisatie in de landbouw het paard niet overbodig heeft ge maakt. Hij vroeg zich af, of men er wel juist aan doet bij de hui dige minder rooskleurige inter nationale toestanden de mechani satie zo ver door te zetten. Ook wees hij op de culturele waarde, die de ruitersport heeft voor het platteland en de levenskracht, die er schuilt in de ruitersport. Na dat Ir J. D. Dorst, voorzitter van het uitvoerend comité van dit concours-hippique, had bedankt voor de medewerking en gastvrij heid, presenteerden zich alle deel nemers in de parade. Het was een prachtig gezicht deze mannen, kranig op hun fiere paarden. Na deze massale voorstelling van alle deelnemers gaf het acht tal van de L.R. „De Schouwse Ruiters" een demonstratie; het toonde daarbij duidelijk, dat het de kampioenseer waardig is. Bij het concours voor aangespannen een- en tweespannen landbouw- tuigpaarden werd getoond, dat ook het warmbloedpaard in Zee land practische waarde heeft en zeer wel bruikbaar is op de boer derij, Bij de springconcoursen was weer overduidelijk te zien, dat al leen de echte dierenvriend een goed ruiter kan zijn. De beste prestaties werden niet behaald door die ruiters, die het zonder zweep niet af konden, maar door diegenen, die zichtbaar door hun rijdier ten volle werden ver trouwd, waardoor ruiter en paard een twee-eenheid werden. Altijd weer levert een concours-hippique een prachtig gezicht. Voor wie er oog voor heeft blijkt steeds weer, welk een edel en schrander dier een paard is, mits het met kunde, liefde en behendigheid wordt be handeld en bereden. DE UITSLAGEN. De uitslagen luiden: Dressuurproef voor achttallen: 1. L.R. „De Schouwse Ruiters", Dreischor, 33.71 punt; 2. L.R. „Ju lianaruiters", Zaamslag, 29.71 punt; 3. L.R. „Oranje Ruiters", Axel, 28.13 punt. Dressuurproef voor viertallen: 1. L.R. „Noord-Beveland", Wisse- kerke, 31.78 punt; 2. L.R. „Juli anaruiters", Zaamslag, 29.34 punt; 3. L.R. „Walcheren", Nw. en St. Joosland, 28.84 punt. Individuele dressuur, klasse B.: 1. L. B. M. v. d. Slikke met Terra Cotta, Nw. en St. Joosland, 1280 p.; 2. J. Stols met Rex, Dreischor, 1220 p.; 3. Mej. A. v. d. Hoeve met Johny, Zaamslag, 1187.5 p.; 4. J. van Oevcren met Harry, Noord-Beveland, 1172.5; 5. M. v. d. Bijl met Willy, Dreischor, 1107.5 p. Individuele dressuur, klasse L.:. 1. L. M. Moermond, Dreischor met Bento, 1087.5 p. (kampioen); 2. Jac. de Feyter, Axel, 1047.5 p.; 3. S. Steendijk, Dreischor met Frits, 1012.5 p.; 4. J. Dees, Zaam slag met Darling, 977.5 p. Springconcours, klasse B.: 1. N. v. d. Werf met Bento, Dreischor; 2. J. de Kraker met Nelly, Zaam slag; 3. A. Steendijk met Bonzp, Dreischor; 4. P. Marcusse met Jimmy, Noord-Beveland; 5. M. A. Geuze met Pol, Oud-Vossemeer. Aangespannen éénspannen tuig- ■paarden: 1. H. Ooms, Oud-Vosse meer met Frida; 2. J. de Kraker, Zaamslag met Nelly; 3. I. de Fey ter, Zaamslag met Imelda. Springconcours, klasse L.: 1. Jac. de Feyter, Axel (kampioen); 2. C. Steendijk met Frits, Drei schor; 3. L. M. Moermond met Bonzo, Dreischor; 4. D. A. van Nieuwenhuyzen, Nw. en St. Joos land met Max. Aangespannen tweespannen tuigpaarden: 1. Tweespan van A. Crucq, Nw. en St. Joosland; 2. Tweespan van C. Steendijk, Nieu- werkerk. Kampioenschap van Zeeland veelzijdigheid: 1. Jac. de Feyter met Castor, Axel; 2. C. Steendijk met Frits, Dreischor; 3. L. M. Moermond met Bonzo, Dreischor. Groepspringen (in groepen van drie): 1. „Schouwse ruiters I"; 2. „Schouwse Ruiters II"; 3. „Wal cheren". Individuele dressuurproef da mes: 1. Mej. A. v. d. Hoeve, Zaam slag; 2. Mej. Janny Steendijk, Dreischor; 3. Mevr. S, den Exter v. d. Hooft, Axel. Jammer was, dat af en toe een regenbui publiek en ruiters nood zaakte onderdak te zoeken. Ook het weinig talrijke publiek moet voor de organisatoren een teleurstelling geweest zijn. Waar bleven de Zeeuwse paardensport liefhebbers of zijn die er niet? Max Reimann is boven water Max Reimann, de West-Duitse communistische leider, die in West-Duitsland gezocht wordt i.v.m. de ontvoering van Kurt Muller, voormalig vooraanstaand West-Duits communistisch func tionaris, is onder luide toejuichin gen verschenen op het congres van het onder communistische leiding staande „nationale front" te Berlijn. Ramp met de „Benevolence" eiste 18 doden. Achttien opvarenden van het Amerikaanse hospitaalschip „Be nevolence", dat Vrijdagavond na een aanvaring in de baai van San Francisco zonk, zijn om het leven gekomen. Men heeft weinig hoop, dat 20 andere opvarenden, die vermist worden, nog in leven zijn. 490 personen werden gered. Rapport van de V.N.- commissie voor de Balkan. In een rapport van de commis sie der V.N. voor de Balkan wordt de Algemene Vergadering der V.N. verzocht alle landen en in het bijzonder Albanië en Bulgarije aan te raden, niets te doen, dat zou leiden tot hervatting van een gewapende actie tegen Grieken land. Volgens het rapport blijft Bul garije overval- en sabotagegroe pen van Griekse guerillastrijders bij de Griekse grens steunen en vormt het op deze wijze een aan houdende mogelijke bedreiging van Griekenland. Guerilla-ovcrval op de Philippijnen. Tien Philippijnse soldaten zijn om het leven gekomen en vier an dere liepen verwondingen op, toen een guerillagroep van 5000 „hoeks" (een verzetsgroep, die agrarische hervorming eist) Vrij dag een aanval deed op het gen darmeriekamp te Malaboelos, 15 kilometer ten Noorden van Ma nilla. De hoeks, ter sterkte van ver scheidene bataljons, beschikten over artillerie. Zij hebben het kamp, waarin ongeveer een batal-» jon gendarmes was ondergebracht, volledig met de grond gelijkge maakt en de benzinevoorraden in brand gestoken. ENGELSE MARINIERS GAAN NAAR KOREA. Dezer dagen zal een eenheid van de Engelse mariniers onder commando van de 33-jarige luitenant-kolonel Drysdale naar Korea vertrekken. Voor het vertrek per vliegtuig uit Plymouth, worden de Mariniers eerst nog ingeënt. De Zaterdagvoetballers krijgen een bestuursvertegen- woordiger. Onder voorzitterschap van de heer A. Imanse, kwam het Zeeuw se voetbalparlement Zaterdag jd. in jaarlykse vergadering byeen. De voorzitter belichtte het wel en wee van het afgelopen seizoen, waarby een minuut stilte werd betracht ter herdenking van de in Indonesië gebleven sportmak- kers, alsmede van de kortelings overleden bondsleden Toon Houte kamer en de Zeelandia-voorzltter J. van Steenhuysen. Hierna volgde de diploma- en bekeruitreiking, waarna de diver se bondsonderdelen de revue pas seerden. Sprekende over het Za terdagvoetbal memoreerde de voorzitter de schitterende presta- tie van liet Zeeuws Zaterdagelf tal, terwijl hij tevens de nadruk legde op de grote bloei, die het Zaterdagvoetbal de laatste jaren in Zeeland heeft genomen, een bloei, die men van ganser harta toejuicht, omdat hierdoor eens te meer is gebleken, dat sportlui van diverse gezindheid hier samen bouwen en zorgen voor een goe de geestelijke en lichamelijke op voeding zonder aanzien van rang, stand of principe. C. de Rijk vestigt nieuw Zeeuws record op 200 meter schoolslag. Voor de provinciale zwemkam pioenschappen, Zaterdag te Bres kens gehouden, bestond veel be langstelling. Er werd om de verschillende titels een zware strijd geleverd. Veel nodeloos tegen de touwen zwemmen kostte vele kostbare tellen, die vaak tot seconden groei den. Het kostte b.v. de heren van Bruinvis het kampioenschap 5 x 50 m. borsterawl estafette heren. De uitslagen zijn: 100 m. rugslag dames: 1. A. J. de Draak, Luctor, 1.37.4; 2. M. Claeyssens, Bruinvis, 1.40.4; 3. J. v. Eenenaam, S.Z.Z., 1.42.9. 100 m. rugslag heren: 1. J. Geerling, Bruinvis, 1.21.8; 2. O. Ribbens, Schelde, 1.28.8; 3. P. de Kraker, Luctor, 1.33.4. 100 m. borsterawl dames: 1. S. Millenaar, S.Z.V., 1.25.8; 2. T. de Boer, Luctor, 1.28; 3. A. de Bie, Zeehond, 1.31.7. 100 m. borsterawl heren: 1. W. Wondergem, Luctor, 1.11.2; 2. A. Sampon, Bruinvis, 1.12.4; 3. W. Ventevogel, Zeehond, 1.16. 200 m. schoolslag heren: 1. C. de" Rijk, Luctor, 3.3.4 (nieuw Zeeuws record)2. J. de Boer, Zeehond, 3.21; 3. J. v. d. Broek, Luctor, 3.24. 200 m. schoolslag dames: 1. C. Kaat, S.Z.V., 3.28.2; 2. F. Meule- man, Schelde, 3.31.8; 3. A. Jan sen, Bruinvis, 3.42. 3 x 100 m. wisselslag estafette Auto-ongeluk eist één dode. Op de Rijksweg nabij Ermelo is Zaterdagmiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een volks wagen, komende uit de richting Zwolle, week uit voor een motor rijder. De bestuurder van de volkswagen, de heer J. Kooyman uit Dordrecht, verloor door deze plotse manoeuvre waarschijnlijk de macht over het stuur en reed tegen een boom. Hij werd zwaar gewond. Zijn naast hem zittende moeder, de weduwe H. Kooyman, werd op slag gedood. Zijn schoonmoeder, de weduwe H. Grootboer, liep evenals zijn schoonzuster, ver wondingen op. Nog twee inzittende kinderen van 7 en 4 jaar kwamen met de schrik vrij. Het wordt te duur. Dit jaar zal de Britse Nationale Gezondheidsdienst waarschijnlijk 393 millioen kosten. Om dit be drag zo mogelijk te verlagen, heeft het Ministerie van Gezond heid thans een circulaire naar alle artsen gestuurd, waarin erop wordt gewezen, dat poeder, bad zout en crème niet meer mogen worden voorgeschreven. Dokters, die zich aan dit verbod niet sto ren, zullen zelf de waarde van de voorgeschreven artikelen aan het Ministerie moeten vergoeden. dames: 1. Luctor, Middelburg, 4.51.8; 2. S.Z.V., Souburg, 4.59.8; 3. Bruinvis, S. v. Gent, 5.3.2. 3x100 m. wisselslag estafette heren: 1. Bruinvis, S. v. Gent, 4.4.8; 2. Luctor, Middelburg, 4.13.3; 3. Schelde, Terneuzen 4.25.2. 5 x 50 m. borsterawl estafette dames: 1. Luctor, 3.21.6; 2. S.V.Z., 3.23.8; 3. Zeehond, 3.41.4. 5x50 m. borsterawl heren: 1. Luctor, 2.47.8; 2. Bruinvis, 2.53; 3. Schelde, 3.6.2. Na afloop werden aan de kam pioenen prijzen uitgereikt door de heer Remery. De uitslag der polo-wedstrijden is: BruinvisZeehond 4—0; Zee hond IIBruinvis II 32. De V.S., Engeland en Australië zullen de Algemene Vergadering der V.N. verzoeken het Interna tionale Rode Kruis te belasten met een onderzoek naar het lot van de Duitse en Japanse krijgs gevangenen, die in Rusland zijn geïnterneerd. De uit 15 landen bestaande consultatieve assemblée van de Raad van Europa heeft een conventie betreffende de rechten van de mens aangenomen en besloten een Europees hof van justitie 'op te richten om de con ventie uit te voeren. De Euro pese Assemblée te Straatsburg heeft eenstemmig het voorstel aanvaard voor de oprichting van een bureau voor vluchtelingen. Het Amerikaanse departement van handel heeft bevolen, dat het verbruik van natuur- en synthe tische rubber voor de vervaardi ging van niet-miiitaire goederen in de V.S. moet worden beperkt tot ongeveer 90.000 ton per maand. De staking in de ha vens van Antwerpen, Brussel, Zeebrugge en Gent duurt voort. De Nederlander L. Meilink is benoemd tot voorzitter van het Internationaal Verbond van Jeugdherbergorganisaties. Het Verbond heeft vorige week ver gaderd in Ashridgepark in Enge land. Zaterdagmorgen is aan boord van een dekschuit aan de kade voor de loodsen van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te A'dam een zgn. luchtfles ontploft. De kop van de fles trof een arbeider te gen het hoofd. De man was op slag dood. Tijdens een kort on weer is Zaterdagmiddag te Oost- zaan de bliksem ingeslagen in een boerderij, waarbij de hooioogst voor 30 koeien geheel verloren ging. De Rijkspolitie te Scheem- da heeft Zondagmiddag een inval gedaan in het stationskoffiehuis en ruim tien personen gearres teerd wegens het spelen van ha zardspel. Johannes Bakker, een 48-jarige bootsman op de „Bosch fontein", is Zondagavond voor de kust van Southampton in het ruim gevallen en overleden. Te Blaricum heeft zich bij een twee jarig kindje van de familie Visser nekkramp voorgedaan. Speciaal de verenigingen met 'n specifiek confessioneel standpunt riep spr. van harte welkom toe ln het grote K.N.V.B.-verband. Voorts belichtte hij het school- voetbal, dat z.i. van grote sociale betekenis, moet worden geacht eij hij prees Zeeland gelukkig met een flink aantal onderwijskrach ten, die voor dit schoolvoetbal hun beste beentje voorzetten. De sa menwerking met de Commissie Katholiek Voetbal was prima en van verdeeldheid was geen sprake, Een ernstig woord moest spr. andermaal laten horen i.v.m. het nog steeds schromelijke gebrek aan voldoende sportterreinen en spr. meende, dat autoriteiten, die het belang van de mogelijkheid tot betere lichamelijke opvoeding niet inzien, hun taak niet ver staan, omdat men daardoor de geestelijke en lichamelijke op voeding van de jeugd in de weg staat. Een doorn in het vlees noemde de heer Imanse het ongeorgani seerde voetbal, omdat controle in het belang van de eigen vereni gingen absoluut noodzakelijk moet; worden geacht. Helaas kon spr, niet steeds in eigen kring dkt be grip en dié medewerking verkrij gen, die vereist zijn en juist daar door ziet de bond zich genood zaakt, waar de clubbesturen te kort schieten, zelf in te grijpen, In een krachtig slotwoord riep de heer Imanse alle aanwezigen op de gemeenschappelijke voet- balbelangen ook gezamenlijk te behartigen. De aftredende be stuursleden werden herkozen, ter wijl in de plaats van de heer van Westen, die bedankte, een ver tegenwoordiger van het Zaterdag voetbal in het bestuur zal wor den opgenomen, waarvoor de Za terdagclubs t.z.t. candidaten zul len kunnen stellen. Tragisch sterfgeval te Kapelle. Zaterdagmiddag is te Kapelle plotseling op 46-jarige leeftijd overleden de heer M. C. Wisse, onderwijzer aan de Openbare La gere School. De heer Wisse stond voor zijn woning en werd plotseling onwel. Een hartaanval maakte onmid dellijk een einde aan zijn leven. Reeds vele jaren was hij hier onderwijzer. Hij droeg een warm hart toe aan de wielersport en was secretaris van de Kapelse wielersportclub. Aanrijding tc St. Laurens. Zaterdagmiddag botste op de Noordweg bij de Boerenleenbank de wielrijdster Mej. S. uit Sint Laurens, die vanaf het rijwielpad uit de richting Serooskerke de weg overstak en blijkbaar niet goed oplette, op de motorrijder S. uit Serooskerke, die met zijn vrouw op .de duo uit de richting Middelburg naderde. De motorrijder kwam te val len en kreeg een hersenschudding en vleeswonden aan 't hoofd. De duorijdster, Mej. S., kwam met de schrik vrij. De motor was weinig, het rjjwiel ernstig beschadigd: Dokter Entink verleende direct hulp. KERKNIEUWS. Hervormde Kerk. Bedankt voor Souburg (2e pre dikantsplaats) Ds A. C. Baart té Een. Geref. Kerk. Bedankt voor Zwartsluis (2e predikantsplaats) Drs J. v. d. Berg te Souburg. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Hier en daar wellicht met onweer. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk uit Oostelijke richtingen. Iets warmer dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1