Windhoos op de Veluwe veroorzaakte een millioen schade. „Nog is Polen niet verloren". Voorzorgsmaatregelen ADAAISON Ürovinci^»® VAN UNEN Nieuwe verwerkings voor fabrieksfruit. .Polen: Land van Leed. Genees- en Verbandmiddelen A. C. VAN DER REST REPAREERT BETER EN GOEDKOPER SCH0ENREPARA1IEFABRIEK Onzichtbaar gestopt. SINDS 1671 ORANJEBOOM BIER! Zaterdag 26 Augustus 1950 PROTESTANTS CHRIST"! IJK DAGBLAD Pagina 2 Dr H. ten Cate van het JC.N.M.I. te De Bilt, die belast is jnet de studie van de windhoos, Welke de Veluwe teisterde, heeft enkele impressies medegedeeld Van zijn bezoek aan het getrof fen gebied. Dit bezoek had tot doel een schets te maken van de weg, welke de hoos heeft ge nomen. Daar de eerste schade - zo deelde dr ten Cate mede geconstateerd werd te Wekerom, mag men aannemen, dat de hoos in deze omgeving is ontstaan, tenzy deze tevoren over een vrij grote afstand het aardoppervlak niet beroerd heeft. De mogelijk heid daartoe is aanwezig, want niet alleen is eergisteren een windhoos geconstateerd op de Veluwe, maar ook te Haulerwtjk aan de Drachtstercompagnons- vaart op de Drentse grens, en volgens ontvangen inlichtingen uit Frankrijk, waren berichten binnengekomen, dat daar even eens een hoos het aardoppervlak heeft geteisterd, Theoretisch is verband tussen deze verschijnse len niet uitgesloten, want het is geen ongewoon verschijnsel, dat een hoos, die langs het aard oppervlak jaagt, zich gf en toe verheft om eerst verderop op nieuw de aarde te raken. Van Wekerom via Harskamp is de hoos langs Kootwijk gezweept op ongeveer anderhalve kilometer afstand van de zendermasten. Daarna is de spoorlijn gepas seerd en zijn verder enige hoog spanningsmasten beschadigd. De grootste schade is echter volgens dr ten Cate onge twijfeld geweest op gronden, die het persoonlijk bezit zijn van In Swalmen heeft men een proeffabriek in bedrijf, waar men er op uit is nieuwe verwerkings mogelijkheden voor fabrieksfruit te vinden, dat tot dusver voor een belangrijk deel op de mestvaalt terecht kwam. Reeds de komende winter wor den geconcentreerde appelen in de handel gebracht. Een groots op gezette reclame-campagne zal het nieuwe product leven moeten in blazen. Getracht zal worden, de zomer- appel, rijk aan vitaminen, in troe bele oplossing in het voorjaar aan de markt te brengen. Een uit komst voor moeders met jonge kinderen. In de zomer wordt het product dan (helder) gebracht als verfrissende drank. Wanneer de eerste proeven slagen, dan zal men volgend jaar ook peren en augurken in de pro ductie gaan betrekken. De vraag is nu of het lukken zal het Nederlandse volk naast de behoorlijke consumptie van fruit, te brengen zoals in het buitenland tot een redelijke consumptie van geconcentreerd vruchtensap. De Warenwet. Tegelijkertijd zal getracht wor den te komen tot een wijziging van de Warenwet. Volgens deze wet, mag men vruchtenlimonade als zodanig be titelen wanneer er slechts tien percent vruchtensap in verwerkt is. In Frankrijk en Zwitserland wordt daarvoor de aanwezigheid van honderd percent vruchtensap vereist. Engeland neemt genoe gen met vijftig percent. Wanneer óok Nederland in dit opzicht de frenzen scherper gaat trekken, is it van het grootste belang voor de Nederlandse fruitteelt. Niet minder dan 95 percent toch van alles wat er aan limonade ge dronken wordt, is vruchtenlimo nade. Prinses Wilhelmina. Over een afstand van onge veer 14 kilometer en ter breedte van 400 tot 1400 meter heeft de hoos door de bossen en over de heide geloeid en volgens schat ting van deskundigen is daarbij een oppervlakte bos van naar raming 460 ha. grondig verwoest. Dezelfde deskundigen schatten de hierdoor ontstane hóutschade op ongeveer één millioen gul den, zo verzekerde de heer ten Cate. De hoos, die naar het Noord- Oosten omboog, heeft verder de weg genomen langs Grossel en Tongeren-Wissel, waar de hoos het aardoppervlak losliet. Aan de hand van de gemaakte schets van de hoosbaan, uit de mededelingen van ooggetuigen, ipaar meer nog uit de richting, waarin de bomen zijn geveld (er zijn plaatsen, waar de bomen in lagen over elkaar liggen) hoopt men toch belangrijke metheoro- logische conclusies te kunnen trekken ten aanzien van de op tredende windsnelheden en der gelijke. Chr. Geheelonthouders- Vereniging. De Chr. Geheelonthoudersver eniging hield te Zwolle haar jaar vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental is terug gelopen van 5612 tot 5441 en dat de rekening een tekort aanwijst van bijna f 2500, De heer J. v. d. Burg te Den Haag werd in de vacature dr G. v. d. Spek, tot bestuurslid geko zen. Ds G. W. Korevaar, Nederl. Herv. predikant te Zwolle, refe reerde over „Is ons Isolement onze kracht?", de propagandist van de vereniging D. B. van Veen, sprak over het winterwerk en mevrouw J. E. SmitKoenderink uit Via- nen vertelde over het wereldcon gres van de Chr. vrouwen-geheel- onthouders-Unle, In Hastings ge houden. 25 millioen crediet voor boeren. Om de credietverlening aan de grote en kleine boeren, zowel als aan de kleine tuinders te verge makkelijken, wordt 25 millioen gulden voor het waarborgfonds, ten behoeve van land- en tuin bouw, afgezonderd. In een bespreking met de di rectie van de Boerenleenbank is besloten, dit waarborgfonds te splitsen in 20 millioen gulden voor de landbouw en 5 millioen gulden voor de tuinbouw. De boerenleen banken hebben zich daartegen over verplicht, de credietverle ning aan de land- en tuinbouwers op gemakkelijke voorwaarden te regelen. Op deze wijze kunnen de boeren en tuinders over credieten beschikken die nodig zijn voor de bedrijfsvoering. Met dit nieuwe object, waarvoor oorspronkelijk 10 millioen gulden uit de Mar shall-hulp beschikbaar zou wor den gesteld, heeft de E.C.A., het uitvoerend orgaan van de Mar shall-hulp in Nederland, zich kun nen verenigen. „Zoete" winst. Bijen puurden 3*/! ton deviezen bijeen. Met de uitvoer van volken ln kasten en korven en 1660 ton verzamelde honing, leverden de bijen in 1949 aan export een be drag van 350 duizend gulden aan deviezen op. De grootste afnemer van de uitstekende Nederlandse natuur- honing was Duitsland met 96 ton, gevolgd door Frankrijk met 9 ton. De beste afnemer van bijeenvol- ken was Engeland met 1115 stuks. Tegen een vooroorlogs gemiddelde van 40 duizend volken zoemen sinds 1946 166.492 bijenvolken door Nederland. Deze enorme uit breiding is vooral te danken aan groter beteelde oppervlakten van koolzaad en fruit. Door een ver mindering van het aantal goede heidevelden liep de productie van de uitstekende heidehoning sterk terug. De prima kwaliteit van de Nederlandse honing blijkt het best uit de exportprijs, die ruim twee maal zo hoog Is als de in Nederland ingevoerde honing. Op smartelijke wijze is Polen symbool geworden voor de gehele mensheid van thans: levende in een tijd van kentering, van geboor teweeën en leed. Als in het bloedende Europa ergens een Land van Leed moet worden aangewezen, als ooit ergens Is gemarteld en wreedheid gepleegd op ondenkbare schaal, dan ls het ddér. Polen ligt thans ver achter het IJzeren Gordijn, vervallen tot slavernij met al haar vreselijke excessen van dwangarbeid en ge loofsvervolging. De wereld vervolgt haar loop en schijnt Polen te zjjn vergeten. Inderdaad, men leeft heden zo snel en vergeet zo mogelijk nog sneller. Maar er zijn aspecten, di e niet mogen worden verdoezeld. Een ernstig „Herinner U zjjner" dient men wel voor de geest te brengen, wil men de plicht van een ernstig-mens nakbmen. 19 voormalige oorlogsmis dadigers vrijgelaten, In stromende regen gingen Vrijdagmorgen om 7 uur plaatse lijke tijd de zware deuren van de gevangenis te Landsberg (Beie ren) open en werden overeen komstig een 11 dagen geleden ge nomen besluit der Amerikaanse autoriteiten 19 voormalige Duitse oorlogsmisdadigers vrijgelaten. Friedrich Flick, de 67-jarige voormalige Duitse staalkoning en leider van het eens oppermachtige Flick-concern ging regelrecht af op eei> grote rode Mercedes, die op hem wachtte, en riep tot de verslaggevers: „Maak dat je weg komt, ik wil niets met jullie te doen hebben". Otto Dietrich, de voormalige perschef van Hitier, die in 1933 alle niet-nationaalso- cialistische bladen uit de weg ruimde, en de haatcampagne te gen de Joden organiseerde, ont vluchtte de journalisten door hard naar een nabijgelegen park te lo pen. Fritz ter Meer, ex-directeur van de I.G.Farbenfabriek, wilde geen verklaring afleggen. Hij zei alleen verachtelijk „U had de Waarheid over ons gevangenen beter eerder kunnen vertellen. U krijgt geen woord uit mij". Geen der andere vrijgelatenen, die naar het station wandelden om op de eerstvolgende trein te wachten, zei enig woord tegen de journalis ten, die hen overstroomden met Vragen. Ambon aanvaardt hulp zendingen. De vertegenwoordiger van de „Republiek der Zuid-Molukken" bi Nederland deelt mede, dat het Ambonese volk bereid is om iedere hulpzending van medica menten en levensmiddelen, van Welke zijde ook, te aanvaarden. De hulpzendingen geschieden onder waarborg van de mede werking en het toezicht van het Internationale Comité van het Bode Kruis te Genève. Denk aan Polen en herinner U, dat Polen het eerste land was, dat het waagde zich te verzetten tegen Hitiers streven om geheel Europa te overheersen. Getrouw aan haar historische traditie om pal te staan voor de vrijheid te genover elke tirannie, nam zij haar wapens op zonder zich te bekommeren om de gevolgen. Zes jaren vechten voor het Poolse volk, ten koste van de hoogste offers, werd te niet gedaan^door de internationale besluiten, geno men in Yalta, die de wereld geen vrede en veiligheid brachten: Po len ging onder in slavernij. Op 1 September 1939 zijn de Duitse legers Polen binnengeval len met een verpletterende over macht, voor het aanbreken van de dag en zonder vqprafgaande waarschuwing, zoals het ook Ne derland is vergaan op 10 Mei '40. De strijd was ongelijk. De Duitse overmacht groot. Het Poolse le ger hield echter heldhaftig stand. En al was de Duitse overmacht verpletterend, verpletterend in de ware zin van het woord, voor Polen is het pas fataal geworden toen ook Sowjet-Rusland de ver raderlijke en tevens dodelijke aanval deed in de rug van Polen. Evenals Duitsland heeft Sowjet- Rusland de verdragen met Polen verbroken op een gemene manier. Dit gebeurde door Duitsland op 28 April 1939 en door Sowjet- Rusland op de datum van de in val: 17 September 1939. Het is een misverstand, wan neer iemand meent dat alleen Duitsland schuldig is aan het be gin van deze oorlog. Het werke lijke begin van de Tweede We reldoorlog, was het misdadige pact tussen Duitsland en Sowjet- Rusland: de overeenkomst tussen Von Ribbentrop en Molotow om tot verdeling van Polen over te gaan. Dit verdrag wij weten het allen werd gesloten een week voor de inval op 25 Augustus '39 en was wat de voornaamste besluiten aangaat een geheim verdrag. Pas na de beëindiging van de oorlog in 1945, is er iets meer licht gevallen op dit mis dadige pact, daar er documenten van het Duitse Ministerie van Buitenlandse Zaken in handen van de geallieerden zijn gevallen. Zij wijzen o.a. zeer duidelijk er op, dat Hitier niet van plan was de zen oorlog te aanvaarden, zonder zich eerst van de ondersteuning van Rusland te verzekeren. Het is dus duidelijk genoeg dat Sow jet-Rusland, dat zelf in de over eenkomst met Duitsland aanging, mede verantwoordelijk is voor het begin van de Tweede Wereldoor log. De deelneming van Polen aan de Tweede Wereldoorlog was al gemeen groot en de offers die het Poolse volk bracht, tellen milli- oenen. Polen was het enige land ond<^r de Duitse bezetting, dat geen Quisling heeft opgeleverd. Doch dit feit betaalt Polen thans ook met veel grotere offers dan enig ander land, dat aan de oor log heeft deelgenomen. In de naam van Polen is op 1 September 1939, de Tweede We reldoorlog begonnen. Men noemde Polen in de bange oorlogsjaren de „inspiratie van de wereld" en zelfs het „geweten van de wereld" lars. zoals president Rooseveld het placht te zeggen. Toch werd het doel, waarvoor de oorlog uitbrak niet 'bereikt Ondanks de offers en het deelne men aan de oorlog, heeft Polen zijn vrijheid en onafhankelijkheid, waarvoor het zo bloedig heeft ge vochten, niet gekregen. Reeds op de conferentie te Te heran en daarna in Jalta en Pots dam, wordt Polen in een nieuwe slavernij gestort: die van Sowjet- Rusland. Het eeuwenoude leed der altijd weer tot ballingschap gedoemde Poolse ziel - de Poolse tragedie duurt voort. De Poolse soldaat, zonder op houden doorvechtend vanaf Sep tember 1939 in zijn eigen land en dan in Frankrijk, Narvik, „Battle of Britain", in Tobroek, Monte Cassino, Azio, Falaise, Arnhem, Bologne en ook gedurende de ge- oorlog in de lucht en ter zee, 1 vo-r „Uw vrijheid als de is tot beloning van zijn zware offers veroordeeld tot een zwervend leven. Het Poolse volk, in tweeën ge deeld, door Sowjet-Rusland, de helft van zijn gebied verloren hebbende, afgescheiden van de vrije wereld door het IJzeren Gordijn van het Kremlin, is als slaaf overgeleverd aan de com munistische dictatuur. Het door Sowjet-Rusland opge legde regiem vertiietigt systema tisch het recht der menselijke vrijheid, vervolgt de godsdienst, onderdrukt de arbeiders, vertrapt de democratie en zet het vjdk op tot haat tegen de Westerse de- mocratiën. Het is niet de opzet dezer re gelen, hierop nader in te gaan. Hier valt het doek over de Poolse tragedie. Maar wat zal Volgen Het Poolse volk bezit een dicht regel, die het door de eeuwen heen heeft gezongen: „NogJs Po len niet verloren". Het gelooft en hoopt en waakt. Maar van ons wordt verwacht, dat wij dit volk gedenken, BILLY STRENK. Nieuwe poging, tot besnoeiing van de Marshall-hulp. De Republikeinse senator Styles Bridges heeft medege deeld, dat een commissie, be staande uit leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, is overeengekomen, dat de Marshall-hulp voor 1950/51 met 200 millioen dollars moet wor den verminderd. Door deze verlaging, die om doorgang te kunnen vinden nog door de beide huizen van het congres moet worden goedge keurd, zou de Marshall-hulp worden gebracht van 2.450 mil lioen op 2.250 millioen dollars. De commissie zou voorts zo. goed als overeengekomen zijn om de door de Senaat voorge stelde lening van 100 millioen dollars voor Spanje te verlagen tot 62,5 millioen dollars. Het oorspronkelijk reeds door de Senaat goedgekeurde bedrag van 26,9 millioen dollars voor de technische hulpverlening van economisch laag-ontwikkelde ge bieden werd door de commissie verminderd tot 15 millioen dol- Reünie R.H.B.S. te Oostburg. De officiële herdenking van het 30-jarig bestaan der R.H.B.S. te Oostburg zal plaats vinden in 't Ledeltheater op 1 Sept. 's mor gens. 's Middags is de reünie voor oud-leerlingen, terwijl 's avonds door de oud-leerlingen het toneel spel Peer Gynt ten tonele ge bracht zal worden. Zaterdag 31 Augustus zal er een tuinfeest gegeven worden door de Lyceumvereniging. Hoe de landbouwproducten in Noord-Zeeland zich hielden Een der hoofdpijlers van het landbouwareaal in Noord-Zee land vormen de aardappelen en onder "deze is vooral het ras Bintje, om zijn hoge opbrengst een veel verbouwd soort. Bintje is echter allesbehalve resistent tegen phytophtera, de zo gevreesde aardappelziekte, die bij broeiend warm weer zo veel voorkomt en daar dit weer type de laatste maanden bijna dagelijks voorkwam is de daar door aangerichte schade zo groot, dat vele percelen worden gerooid en voor veevoer worden verkocht. Om zieke en gezonde aardap pels apart uit te zoeken is niet lonend meer zoveel aardappelen blijken te zijn aangetast. Natuurlijk is hier nog steeds de zieke grond, met haar nog steeds niet herstelde structuur, waardoor het water niet zo gauw als normaal wegzakt, een der hoofdoorzaken. De schimmel die de phytophtera eigenlijk is, krijgt daardoor veel meer kans dan normaal ht geval zou zijn. De prijzen van de plantuien zijn door het overvloedige aan bod zo laag, dat ook dit product weer beneden kostprijs moet worden opgeruimd. De opbrengst van de granen valt nogal mee en de prijzen zijn van dien aard, dat van een lonende teelt kan worden ge sproken, al is gerst ook dit jaar weer beter dan tarwe. Ook de vlasteelt was lonend. De teelt van schokkers was eveneens goed, die van andere minder bekende soorten erwten op contract voor conservenfa- brieken bleek niet geheel aan de daarvan gekoesterde verwach tingen te beantwoorden. Nog meer te duchten van mosselparasiet. Naar wij vernemen blijkt de njosselparasiet mytilicola in- testinales ook de alikruiken aan te tasten, er worden althans veel lege alikruikschelpen aangetrof fen, een bewijs, dat ook dit in het wild in de Zeeuwse Stromen levend schelpdier bezig is af te sterven. En zelfs wordt bericht, dat niet alleen schelpdieren doch ook gewone vissen, die dicht on der de kust worden gevangen met name de bolk, door de my tilicola zouden zijn aangetast, die zich dit keer niet in het darm kanaal, maar direct achter de kieuwen zou hebben genesteld, om daar zijn vernietigend werk als parasiet te doen. 40-jarig bestaan „Sparta" te Krabbendijke wordt feestelijk gevierd. Op 16 September a.s. zal de gymnastiekver. „Sparta" te Krabbendijke haar 40-jarig be staan op feestelijke wijze her denken. Op het programma staat o.m. een officiële ontvangst op het gemeentehuis van genodig den en besturen. Deze ontvangst vindt plaats om kwart over twee. Om half 3 zal er een rond wandeling volgen door het dorp waaraan de muzlekver. „Concor- dia" zal deelnemen. Om half 4 zal het middagprogram begin nen en om 7 uur het avondpro gramma. 's Avonds zal het ter rein worden verlicht. De ver enigingen die zullen deelnemen zijn „V.Z.O.S.", Yerseke; „Spar ta", Bergen op Zoom; „Atlas", Heinkenszand; „Volharding". Goes; „W.I.K.", Rilland, en de dames- en heren keurkorpsen van de Zeeuws-Brabantse Turn kring. Ongeval te Bruinisse. Een auto van de firma Bakker "uit Den Haag, geladen met 12 ton marmerplaten voor het ver vaardigen van grafmonumenten, op weg naar Zierikzee, geraakt door de duisternis misleid, in de bocht MolenwegOude Dijk te Bruinisse Woensdagavond laat in de sloot. Een kraanwagen van de firma Anker uit Zierikzee wist Don derdag, nadat de lading was ge lost, de auto weer op de wal te krijgen. De auto was weinig bescha digd en kon de reis met een nacht vertraging voortzetten. Zomerconcert in de Scbotse Huizen te Veere. Het moet wel een grote vol doening zijn geweest voor de Stichting Schotse Huizen, dat ook het Donderdagavond gege ven zomerconcert zo'n grote be langstelling heeft getrokken. Dit concert, dat werd gegeven door de jonge Tsjechische violist Eugene Prokop en Martine ReyndersSchilt te Serooskerke is voor allen geworden een ge beurtenis, die nog lang in het geheugen zal blijven doorklin ken. Prokop behaalde aan het conservatorium te Brussel de eerste prijs met grote gpder- scheiding. Martine Reynders deed eindexamen aan het Am sterdamse conservatorium. Het concert begon met de 2de sonate voor vioolsolo van J. S. Bach. Zuiver en strak werd dit door de violist voorgedragen. De vier de sonate voor viool en piano van W. A. Mozart was als het ware een speels intermezzo waarin ook het spel van de jonge pianiste opviel. In de twee capricio's van Pa- ganini kreeg de violist gelegen heid zijn virtuositeit te tonen. Vooral de variaties van het 2ae capricio en wel in het bijzonder het razend snelle Pizzicato-ge deelte kreeg terecht de bewon dering der iuisteraars. Dit met zorg samengestelde programma werd besloten met het concert in F-mineur voor viool en piano van A. Doorak. Het gehele concert, dat op hoog peil stond, bereikte hier mee wel zijn allergrootste hoogte. Prokop speelde hier net lied van zijn land. Een krachtige pianopartij gaf de pianiste ge legenheid van haar muzikaliteit en techniek blijk te geven. Een dankbaar applaus groeide aan tot een staande ovatie. Aan de pianiste werden bloemen aange boden. Misschien volgt nog een derde zomerconcert in dit sei zoen, waaïop ongetwijfeld weer vele kunstvrienden aanwezig zullerf zijn. Dan hoopt men ook bussen naar Middelburg en Domburg voor de terugreis uit Veere beschikbaar t^ hebben. Lekespelgroep uit Amsterdam naar Zeeland. De lekespelgroep van het Cen traal Instituut voor Chr. Sociale Arbeid uit Amsterdam zal onder regie van ds H. Aalbers, die tot September 1949 predikant te Vlissingen was, in een viertal plaatsen in Zeeland het lekespel „De Poorten der Hel" opvoeren. Souburg is het eerst aan de bedrt op Woensdag 6 September a.s., terwijl op de volgende dagen uit voeringen zullen plaats vinden te Schoondiike en Zierikzee, waarna Goes op 9 September de rij sluit. Dit lëkespel, dat door mevrouw Haselagertev Winkel uit het Engels in het Hollands is vertaald heeft in Engeland grote opgang gemaakt, omdat door de eenvoud van het stuk, dit zowel kerkelijke als onkerkelijke mensen aan spreekt. Het spel duurt ongeveer 2 uur en het ligt in de bedoeling om na afloop een discussie te houden. (Tn^ez. mededeling, advert.) worden allerwegen getroffen! Zorgt Gij ook de nodige in huis te hebben? 't Kan te pas komen en vaak érger voorkomen! Ga vandaag nog naar de Pharmaceutische zaak Lange Kerkstraat 42, GOES Waar men U gaarne van een en ander voorziet! (Ingez. mededeling advert.) Bloembollen uit Vlissingen verscheept. Gistermorgen is het vracht schip „American Defender" van de U.S. Lines naar New-York en Philadelphia vertrokken met de grootste lading bloembollen aan boord welke sedert de eerste wereldoorlog is verscheept. H'et betreft hier 17.000 kisten met 'n waarde van 7 It 8 millioen gul den. Daar deze lading bijzondere eisen aan het vervoer stelt en een lange opslagtermijn verlie zen aan de kwaliteitoplevert, kon men het einde van de ha venstakingen te Rotterdam en Amsterdam niet afwachten. De scheepvaartcommissie van de bond van bloembollen-expor teurs heeft daarom contact op genomen met de N.V. Haven van Vlissingen, die met het ver werken van deze lading een topprestatie heeft verricht. Vele arbeiders hebben langer dan 24 uur onafgebroken gewerkt. As sistentie van het materieel van de S.H.V. en de Kon. Mij „De Schelde" is nodig geweest om tot deze prestatie te komen. Ook voor uitzonderlijk goed geoutil leerde havens als die van Am sterdam en Rotterdam was het verwerken van een dergelijke la ding in dezelfde tijd een pres tatie geweest. ARTSENDIENST. De Zondagsdienst voor artsen wordt als oolgt waargenomen: Middelburg' J. C 'peeck. Lange Viele 49, telef. 2637, Vlissingen: L. Sluijter, Badhuisstraat 70, telef. 2225; Goes: H. Doeleman, Oostsingel 118, telef. 2392; Kou- dekerke, Westkapelle en Zoute- lande: L. Sloos, Middelburgse straat A 61, Koudekerke, telef. K 1185231; Oostkapelle, Se rooskerke en Veere: J. Reijn- dersSchilt, Dorpsstraat 43, Se rooskerke, telef. K 1189—212; Driewegen, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp: H. C. C. J. Lucas Luyckx, Werril 16, 's-Heeren hoek, telef. K 1105—282; s-H. Arendskerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk: A. I. Vos, Dorps straat A 2, Wolfaartsdijk, telef. K 1198—231; Tholen, Oud-Vos- semeer, Nieuw-Vossemeer en St.-Philipsland: P. J. Duinker, Tholen, telef. 40 en J. Vermet, Nieuw-Vossemeer, telef. 10; Bergen op Zoom: E. M. Kole, Halsterseweg E 8, telef. 641. APOTHEKEN. In de week van 26 Aug. tot 2 Sept. zijn de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend: Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: Engering. Goes: Laporte. Bergen op Zoom: Huysman, Zuivelstraat 35. Zondagsdienst dierenartsen. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 9.uur zal de praktijk van de dierenartsen in West Zuid-Beveland worden waargenomen doorA. A, El- Wat er aan Uw schoenen mankeert Ingericht voor elk systeem schoeisel Voorstad 33a - Goes Tel. 2967 zerman te Goes, telef. K 1100 2233 en M. Gakeer te Ovezande, telef. K 1195—283. MIDDELBURG. Is U misschien iets kwijt? Op het politiebureau zijn Zater dagavond tussen zeven en acht uur de volgende gevonden voor werpen terug te bekomen: ver schillende huissleutels, witte handschoen met gaatjes, deken tjes, bos zwarte veters, bewijs van de Marine, wieldop van kinderwa gen, blauwe gummibal, rozen krans, fles brillantine, ovaal bril- leglas, voetsteun voor motorrij tuig en kinderbril. Bij particulieren, berusten nog de volgende gevonden voorwerpen blauwe jongenstrui, poesje, sier- speldje, gebreid rood vestje, groe ne ballpoint, bruin leren kinder schoen, bruin leren sandaaltje, zw. portemonnaie, sigarettenaan steker, br. herenportemonnaie, paar dames-glacé-handschoenen, badhanddoek, kam en spiegel, broche, bruine spaniel, snoer pa- rgis, snoer witte parels, zilveren armbandje, paar glacé handschoe nen, dasstrik, paarlenhalssnoer, haarkam in etui, grijze kano, vul pen, broche (boerenknoopjes), zil ver endasspeld, koperen schakel armband, dubbele fietstassen, ballpoint, port. met inh., gewicht van 2 kg., rode step op luchtban den, twee shawls, sigarenaanste ker, zilveren oorbelletje, drie vrachtbrieven, kindertasje en pet, blauwe kindercape, br. portemon naie met inh. De lijst met adres sen, waar deze voorwerpen kun nen worden teruggehaald, hangt in de etalage van ons kantoor ter inzage. RILLAND. Muziekfeest levert batig saldo van f 600. Woensdagavond vergaderde het feestcomité van het muziekfeest van „Rillandia", met het bestuur van genoemd gezelschap. Door de penningmeester van het feestco mité werd rekening en verant woording afgelegd, waaruit bleek dat een batig saldo van bijna f 600 aan de vereniging kon afgedra gen worden. Door het ere-comité werd dit saldo aangevuld tot f 600. Door dit prachtige resultaat kan de muziek voorlopig weer in haar lopende uitgaven voorzien. Tot af lossing op de bestaande schulden last van f 1000 kan echter nog niet worden overgegaan. 's-HEER ABTSKERKE. Oranjefeest. Ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van Prinses Wilhel mina heeft de Oranjevereniging voor 2 September a.s. feestelijk heden georganiseerd. Op het programma staan o.a. kinderspelen, hindernisrtjden, wa tersteken e.d.ook zal een boeren bruiloft met klompendans worden vertoond. 's Avonds zal door de muziek- v/m STEUN WETTIG GEZAG. Met Steun Wettig Gezag loopt het niet naar wens. Het aantal aanmeldingen is, ook in Zeelandveel te gering. 't Is mij nietrecht duidelijk wat hiervan de oorzaak is. De voor-oorlogse B.V.L. mocht zich in zen grote mate van popula riteit verheugen. En toen vrij willigers voor Indië gevraagd iverden om daar het gezag te handhaven en orde en rust te verzekeré$. was er aan liefheb bers geen gebrek. Maar met S.W.G. mil het maar niet. Voor een deel is dit misschien een kwestie' van vertrouwen. Heel wat jonge mensen die ver trouwen stelden in toezeggingen van de overheid zijn de laatste jaren teleurgesteld. Daarbij komt de vrees, dat het met het hooghouden van het ge zag bij het Wettig Gezag niet helemaal in orde is. De houding van de regering tegenover de revolutie in Indië heeft veler vertrouwen geschokt. Hoe betreurenswaard dit alles ook moge wezen, het mag m.i. geen reden zijn om zich van S.W.G. afzijdig te houden. Wie even nadenkt gevoelt van hoe grote betekenis een organi satie als deze in de toekomst kan zijn. Hier staan grote belangen voor de gehele burgerij op het spel. Aanvankelijk bestond ook bij mij de vrees, dat we hier met een soort operettegezelschap te doen zouden hebben. Gebleken is echter, dat er voor die vrees geen enkele reden be staat. Maar dan is er m.i. ook alle aanleiding om S.W.G. van harte te steunen. (Ingez. mededeling, advert.) vereniging „Ons Genoegen" van Nisse een concert worden gege ven. HOEDEKENSKERKE. Kleuterschool wordt geopend. Op Donderdag 31 Augustus a.s. hoopt men de Protestantse Kleu terschool officieel te openen, 's avonds om 7.30 uur in het Ver enigingsgebouw. VEERE. Beiaardconcert. Heden, Zaterdagavond, van 8 tot 9 uur, geeft de heer Jan Kwist het laatste zomeravond concert op de stadhuisbeiaard te Veere. Het programma luidt: 1. Liedeken van Patriotiek; 2. a. Voor Nederland, b. Voerlui, c. Het roosje; 3. Reveries d' Autom ne van Rebckoff; 4, Melodie elegie van Macenet; 5. a. Solemn- melodie van Davies, b. Land of hope and glorie van Elgar; 6. In my dreamgarden van Rayne; 7. Largo uit de symphonie Nieuwe wereld van Dvorak; 8. Letater Frühling van Grieg; 9. a. Hoe groot o Heer, b. O Hee* die daar des hemels tente spreidt van Va lerius; 10. Preludium en fuiga van J. S. Bach. KOUDEKERKE. Ongeval tijdens rlngrijderij. Tijdens de Donderdag gehouden -'ingrijderij te Middelburg is A. L. uit Koudekerke zodanig van zijn paard gevallen, dat hü zich na thuiskomst onders dokters behan deling moest stellen. De plaatse lijke arts, dr Sloos, achtte opna me in het ziekenhuis noodzakelijk. WISSEKERKE. Kinderspelen. -Dinsdagavond werden op het sportveld de kinderspelen gehou den, die 1.1. Zaterdag door het slechte weer uitgesteld moesten worden. De kinderen amuseerden zich uitstekend met zaklopen, ringri.' len enz., terwijl voor de winnaars prijzen beschikbaar wa ren gesteld. De Oranjevereniging kan ook ditmaal weer op een ge slaagde avond terugzien. OOSTERLAND. Ballonnetje maakte lange reis. Tijdens het bezoek van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H, Prins Bernhard hebben de kinde ren der O.L. school een ballonne tje opgelaten. Het ballonnetje van Rinus van Langeraad kwam hele maal terecht in Makkinge (Fr.). BRUINISSE. Oponthoud aan het Zjjpe. Het verkeer over het veer Zijpe Anna Jacobapolder ondervond Donderdag 1% uur vertraging. Een trailer met oplegger, waarop kapspanten voor. een landbouw- schuur, bevond zich op de veer pont Gfevelingen, doch kon deze niet verlaten, omdat het hoogte verschil tussen pont en ponton te groot was. Nadat het water tengevolge van de opkomende vloed wat was gerezen, kon de auto de veerboot veriaten, maar aan weerszijden vaiï het veer was intussen een file mopperende automobilisten ontstaan. THOLEN. Aanbesteding. Door B. en W. van Tholen werd Donderdag v.m. aanbesteed het bouwen van een kleedkamer, W. C.'s, bergplaats enz. aan het Ulo gebouw aan de Markt alhier. In schrijvers waren allen uit Tholen i C Bijl f 10134, J. v. Gorsel f 9680 en Jac. Vos f10200. Gunning nog niet bekend. 25 jaar Geref. School. Naar wij vernemen zal de schoolvereniging op Geref. grond slag alhier op Vrijdag 1 Sept. a.s. haar 25-jarig bestaan vieren. Te vens herdenken de heren Jac. Ge luk, hoofd, en J. Boender, onder wijzer, het feit, dat zij 25 jaar aan de school der Geref. gemeente werkzaam zijn als leerkrachten. Ds Mallan uit Bruinisse zal die dag in het kerkgebouw der ge- meente een herdenkingsrede hou den. _v (Zie vervolg pag. 5)

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2