„Ook in het zendingsonderwijs behoort systeem te zijn". ürovincie*»® ^GRT Het ontbrekende woord Onderzeese oever der Westkapelse zeedijk eist grote voorzieningen. ABA/tSON Over enkele maanden verschijnt eerste deel van Groot Vertelboek voor de Zending. De heer M. 0. Capelle t8 Kamperland, schrijver van jeugd-ze-uiigs verhalen: Churchills zoon gewond ia Korea. Snel recht voor Twentse „radio-piraat". Voorstel verzwaring strandhoofden werd teruggenomen. last van verstopping. Door draaiende vliegtuig- propeller gedood. .Vrijdag 15 Augustus 1950. PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Een goed, boeiend Jeugdverhaal schrijven kunnen slechts weini gen. liet schrijven van een goed en boeiend zendingsverhaal voor de Jeugd vereist een aparte studie van het geestelijke leven der volkeren en van hun gewoonten en gebruiken. Tot hen, die de kunst verstaan pakkende zendlngsverhalen te schrijven, behoort de heer M. C. Capelle te Kamperland. Hjj heeft reeds enkele Jeugd boeken geschreven, schrijft zendings- en andere verhalen ln ver schillende tijdschriften en werkt mee aan het Groot Vertelboek voor de Zending, dat in twee delen zal verschijnen en waarvan dit Jaar het eerste deel het licht zal zien, zeer ten gerieve vooral van het christelijk onderwijs. „Hoe is U ertoe gekomen Jeugdverhalen te tchrijven en dan nog mei specifieke zen dlngsverhalen?", zo was onze eerste vraag. „De directe aanleiding ligt bij 4e vertellingen op school. Eén van de mooiste dingen in het le ven van een onderwijzer U de vertelling. Indertijd begon ik eens een verhaal, dat onder het ver tellen groeide. De belangstelling der kinderen moest uitwijzen, of het ging en gewaardeerd werd. Die vertelling heb ik later opge schreven. De zendingsverhalen zijn eigenlijk ontstaan, doordat er een ontstellend gebrek aan ge schikte lectuur voor de scholen ls. De paar bundels zendingsver halen zijn gauw uitverteld en toen ben ik begonnen zelf verha len te maken". Voortdurende studie noodzakelijk. „Hoe is het mogelijk, dat de zendingsverhalen de werkelijk heid weergeven, terwijl U nooit in Indonesië bent geweest en van nabij met het leven in de tropen hebt kennis gemaakt?" „Dat is Inderdaad een grote moeilijkheid. Het schrijven van een zendingsverhaal vergt dan ook geweldig veel meer tijd dan een verhaal, dat bijv. In Holland speelt. Het komt hier natuurlijk aan op het kennen van het merk waardige denken der vreemde Volken. Volkenkundige studies moeten voortdurend geraadpleegd Worden en ik ondervind ook steeds geer veel medewerking van men sen, die een rol hebben gespeeld in het zendingswerk. Zo behoef ik bijv. nooit tevergeefs aan te klop pen bij Mevrouw Kruyt, de we duwe van wijlen dr A. C. Kruyt, die zulk rijk gezegend werk ver richt heeft op Midden-Celebes. In de meeste gevallen ontstaat So'n vertelling door de behoefte Van de school, waar ik zendings onderwijs geef." Brieven van ds D. K. Wielenga. In dit verband vertelt de heer Capelle ook, dat hij onlangs een aanzienlijke hoeveelheid brieven in handen kreeg, die de pionier Van Soemba, ds D. K. Wielenga, vanaf het begin van zijn werk tot aan het eind naar het vaderland Schreef. Natuurlijk verlenen voor het beschikbaar stellen van lite ratuur de zendingsbureaux te Oegstgeest en Baarn steeds hun volle medewerking, om niet te vergeten de Nederlandse Zen dingsraad. De vernieuwing van het zendingsonderwijs. „Kunt U wellicht ook iets zeg gen over de onderwijsvernieu wing in 't algemeen en in het bij zonder over het bijbrengen van kennis over de zending bij de leerlingen „Ik ben voorstander van een zekere „verfrissing", waardoor 't werk voor de leerling èn voor de leerkracht geanimeerd wordt. Wat het zendingsonderwijs be treft geloof ik, dat hier veel ver beterd kan worden. Geen enkele onderwijzer haalt het in zijn hoofd de Vaderlandse Geschiede nis te behandelen zonder een vaste „lijn". Zo mag ook zendings onderwijs geen verzameling van vertellingen zijn, die als los zand aan elkaar hangen, maar er be hoort systeem in te zijn." Het Groot Vertelboek voor de Zending. „Zijn er hulpmiddelen tot ver nieuwing van het zendingson derwijs?" „We hopen, dat die er binnen kort zullen zijn. Over enkele^ maanden verschijnt, wanneer er tenminste niets tussenbeide komt, het eerste deel van het Groot Ver telboek voor de Zending, waar aan de heer Douma te Rotterdam (vroeger te Grijpskerke) en ik enkele jaren hebben gewerkt. Dit boek geeft een systematische me thode voor het zendingsonderwijs, in uitgewerkte vertellingen. Het is bedoeld voor de hogere klassen van de lagere school en voor de lagere klassen van middelbare scholen, terwijl met de behoeften der jeugdverenigingen rekening is gehouden. We hebben voor dit werk alle mogelijke medewerking ontvangen. Nadat de copy van het eerste deel klaar was, hebben we een samenspreking gehad met vertegenwoordigers van de Her vormde en van de Gereformeerde zending (dr Dankbaar, ds Rich ters e.a.), die zich geheel achter onze pogingen stelden. Want het zal duidelijk zijn, dat het hier gaat om een poging, waaraan in de loop der jaren nog heel wat geschaafd moet worden. Maar de systematische opzet, zoals we die voor ons zendingsonderwijs nodig hebben, komt er en dat is wellicht een eerste stap in de goede richting." Waaraan een christelijke vertelling moet voldoen. „Hoe ziet U een goede, chris telijke vertelling en vooral een zendingsvertelling?" „Om met het laatste te begin nen zijn dergelijke verhalen lange tijd in discrediet geweest. De oor-, zaak is, meen ik, hierin gelegen, dat de tendenz er al te dik op lag en elke vertelling een beke ringsgeschiedenis werd. Dat mag nu juist niet zo zijn. Dergelijke romantiek is vals en kan niet an ders dan de zending veel schade berokkenen. Natuurlijk mag en moét van de zegen gesproken worden, maar van de strijd en van de bittere teleurstellingen mogen we niet zwijgen. En dan geldt van ieder christelijk verhaal, dat het kinderhart erdoor in aanraking wordt gebracht met geestelijke dingen. Geen opgelegde godsdien stigheid of onware romantiek, maar een jeugdboek is pas chris telijk, wanneer het voldoet aan de zedelijke normen, die God in Zijn Woord stelt. Het kan dan best zijn, dat een boek, waarin geen enkele keer Gods Naam ge noemd wordt, schriftuurUjker is dan een werk, dat op één of an dere manier dé pretentie draagt christelijk te zijn". Medewerking aan periodieken Behalve het werk aan ge noemd Groot Vertelboek schrijft de heer Capelle herhalen in ver schillende periodieken, zoals het Zendingsblad der Gereformeer de Kerken en in de voor enige tijd voor 't eerst uitgegeven Zen dingsjeugdkrant. Over het laat ste vertelt de heer Capelle het volgende: „Dit blaadje werd tot voor en kele maanden uitgegeven door de Zuiderzending te Middelburg. In Mei van dit jaar werd het vooral door bemiddeling van dr J. Blauw omgezet in een landelijke uitgave. Het heeft nu al een oplaag van ong. 16.000 exemplaren. Het ver schijnt maandelijks en is nu een uitgave van de Onderwijzers Zen- dings-Commissie. Alle kerkelijke richtingen werken gelukkig goed mee, wat ook uitkomt in de na men van de redactionele mede werkers. Door middel van dit blad willen we de schooljeugd liefde voor de zending bijbrengen. Ik vind het een prachtig resultaat dat de jongens en meisjes via de jeugdkrant al ong. f 150,heb ben bijeengebracht voor de Bij bels, die aan Indonesische kinde ren worden meegegeven, wanneer ze de school verlaten". „Wat was Uw eerste werk, dut is uitgegeven?" „Het eerste boekje, dat ik heb bewerkt, heet „P. Oosterlee, op voeder van het geweten". Het is indertijd bij Callenbach versche nen en geeft een aantal opvoed kundige schetsen". Verhalen vooral afgestemd op 10—14 jaar. „Schrijft U voor één leeftijd of weet U alle leeftijden te boeien met Uw verhalen?" ,,'k Geloof, dat mijn vertellin gen vooral afgestemd zijn op jon gens en meisjes van 10—14 jaar. Een enkele keer voor jongere kin deren, b.v. enige tijd geleden, toen ik een vertelling (ditmaal geen zendingsverhaal) moest le veren voor een te verschijnen verhalenbundel, die samengesteld wordt door L. H. Stronkhorst en mij de leeftijd van 8 tot 10 jaar werd toegewezen. Inderdaad stel len de verschillende leeftijden an dere eisen, speciaal wat betreft de keiEe van het onderwerp en de zinsbouw. Dit heeft wel z'n bepaalde moeilijkheden, maar is voor de afwisseling toch ook niet onaardig". KORTE BERICHTEN Patriarch Alexis van Moskou- en de synode van de Russisch- orthodoxe kerk hebben bij de Veiligheidsraad een protest inge diend tegen de „Amerikaanse agressie in Korea en het barbaar se bombarderen van vrouwen en kinderen". Het Canadese vliegkampschip „Magnificent" is met twee motor torpedoboten voor een beleefd heidsbezoek naar Europa vertrok ken. De vaartuigen zullen met de Britse marine oefenen en daarna Noorwegen, Zweden, Denemarken Nederland, België, Frankrijk en Portugal bezoeken. De president van de „Phillips Petroleum Company", Frank Phillips, is te Atlantic City over leden. Zijn persoonlijke vermogen werd in 1928 op 40.000.000 dollar geschat. De Grieks orthodoxe kerk van Finland heeft besloten de patri arch van Constantinopel, Istan- boel te blijven erkennen en niet tot de erkenning van de patriarch van Moskou over te gaan. De toestand van de Italiaanse communistische leider Togliatti geeft geen reden tot ongerust heid. Hij kreeg Dinsdag bij Turijn op een vacantietocht een auto ongeluk, waarbij hij talloze uit wendige kwetsuren opliep. De 88-jarige blanke mohamme daan Neville Eldrid Bryant Or- mode en de 19-jarige niet-blanke Dorothy Jubelin, die volgens de Mohammedaanse ritus waren ge trouwd, zijn door een rechtbank te Kaapstad tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld wegens overtreding van de „wet tegen immoraliteit". De Britse marine zal 89 sche pen uit haar g-eservevloot weder- uitrusten in het kader van het program voor bespoediging van de bewapening. Behalve de heer A. S. L. Spoor, voorzitter van de Deli-planters- vereniging, zijn te Medan gear resteerd de heren J. M. Carsen- boom, R. de Jonge en R. Wittbel. Estlandse boeren hebben uit protest tegen het collectieve landbouwsysteem, dorpscommu nisten en andere voorstanders van het systeem vermoord. RadioPjongjang heeft gemeld dat Noord-Koreaanse vliegtuigen Dinsdag bij het eiland Soidjak 'n Amerikaanse torpedobootjager tot zinken hebben gebracht. Export van houten huizen. Gedurende de eerste zes maan den van dit jaar heeft Oostenrijk 29.500 kubieke meter houten hui zen geëxporteerd. Tsjechoslowa- kije heeft ervan 10.000, Frankrijk 8.600 en Nederland 8.266 kubieke meter afgenomen. Kortgeleden werd met Australië een belang rijk contract voor de levering van 3.000 huizen afgesloten. De totale productiecapaciteit van de Oos tenrijkse huizenfabrieken be draagt ruim 15.000 huizen per jaar. Als correspondent voor Daily Telegraph. Churchills zoon, Randolph, die als correspondent voor de Daily Telegraph in Korea is, werd door een splinter van een Noord-Kore aanse mortiergranaat in het been getvond, toen hy met Amerikaan se patrouilles uit Noord-Koreaans gebied over de Xaktong terug keerde. De patrouilles hadden twee uur lang verkenningen uitgevoerd achter de Noord-Koreaanse linies, doch bij hun terugkeer over de rivier werden zij ontdekt en be schoten. Een scherf van een mor tiergranaat trof Churchill in het onderbeen. Een Amerikaanse correspon dent, Frank Emery, die Churchill vergezelde, werd op drie plaatsen gewond. Beide correspondenten konden naar Amerikaans gebied terug keren. (Ingez. mededeling, advert.) Vp'<Geneesmlddel tegen I huidaandoeningen. Doet de Jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zlcb kan. herstellen. Verpleegsters krijgen een kans in Transvaal. De provinciale administratie van Transvaal zal moeite doen om verpleegsters te werven, n.l. een honderdtal in West-Duitsland en ook enige in Nederland, Geregeld zijn in Twente ge heime zenders in de aether. Dinsdagavond laat ontdekten opsporingsambtenaren van do P.T.T. en politiemannen ln Vroomshoop éen van de vele en reeds Woensdagochtend werd de zaak behandeld door de Alme lose rechtbank. Bepaalden de „radiopiraten" zich voorheen in hoofdzaak tot het draaien van gramofoónplaten, nu wordt ook reclame gemaakt en zelfs wor den soms mensen beledigd, zo werd ter zitting medegedeeld. Met de man, die thans terecht-, stond, een zekere P., was dat niet het geval. Deze 22-jarige fabrieksarbeider, die al zijn spaarcentjes aan zijn clandes tiene liefhebberij besteedde, had alleen plaatjes gedraaid. Nu is hij alles kwijt, ook het ontvang toestel, dat hij bij een radio handelaar in Vroomshoop had gehuurd. De opsporingsambtenaren heb ben het in Vroomshoop niet ge makkelijk gehad, Toen zij door middel van peilingen de zender hadden opgespoord werden zij in de woning, waar P. uitzond, met bijlen bedreigd. Toen de politierechter vroeg, waarom hij zich ophield met deze clandes tiene uitzendingen, antwoordde hij, dat hij het zulk mooi werk vond. De officier van justitie merkte op, dat de Twentse „ra diopiraten", ondanks de vele strafzaken, rustig hun gang gaan. Hij was van oordeel, dat nu maar eens goed moest wor den aangepakt. Daarom is het opsporingswerk met meer kracht verricht dan ooit tevoren. Con form de eis werd P. tot een maand gevangenisstraf veroor deeld. Wervelwind richtte grofe schade aan in Midden-Frankrijk. Woensdag heeft een wervel wind, die een snelheid van 250 km. had, 20 vliegtuigen van het militaire trainingskamp bij Bourges (Midden-Frankrijk) vernield. In vele dorpen en ste den van het departement Cher werden daken afgerukt, schuren en afdakken vernield en ern stige schade aan wijngaarden en boomgaarden toegebracht. Het vliegveld van Semoutier (Haute Marne) werd door een storm ernstig getroffen. rt&JILLETON. door O. F. WALTON. 74) o— Fortescue zweeg, misschien omdat die woorden hem te sterk hadden aangegrepen. En toen, korte tijd daarna, zijn vriend de trein verliet en hij het rijtuig met het trapoelend tweespan zag wachten om Berington naar Grantley Castle te brengen, be kroop hem een sterk gevoel van latenheid. Berington zou haar weer zien, met haar spreken e;: haar de foto g< ven, En., hjj vond haar een allerliefst meisje. Kenneth zou wel graag wil len weten, wat Marjorie van hem dacht. Maar in ieder geval moest hij dankbaar zijn, dat ze in een def tige familie >vas opgenomen en niet langer slaafde en zwoegde bij de mijnputten en in het ko lenstof van Daisy Bank. HOOFDSTUK XXIV.. De sch Iderijen- g a 1 e r ij. Toen Kenneth enige uren la ter North Eaton Station, het doel van zijn reis, bereikte, verliet hij de trein met een be drukt gemoed. Hü vroeg de chef de kortste weg naar Eag- leton Castle en vernam, dat een omnibus van het station naar het dorp reed, op onge veer drie mijlen afstand en dat hij over vijf minuten kon ver trekken. Bij het verlaten van het stat. in zag hij de bus staan, wachtend op passagiers. Hij nam plaats naast de koetsier en weldra bracht^ het hobbelende voertuig hem op weg naar Lord Derwentwaters schone en oude landgoed. De mensen in een omnibus hebben gewoonlijk wel lust tot een praatje. Uit de overvloed des harten spreekt de mond en zij doen niets liever dan u ver tellen wat ze gezien of gehoord hebben, vooral als men belang stelling in hun wedervaren toont en hen er naar vraagt. Die brand op Eagleton Castle, al had die ook reeds enige da gen geleden gewoed, was nog het grote onderwerp van de dag. De bus was er vol van en toen de koetsier en de reizigers ver namen, dat Forteseue een vreemdeling was in die streek, wilden zü hem als om strijd een nauwkeurig verslag geven van de ramp. Ieder van hen was begerig hem te vertellen, tot in bijzon derheden zelfs, hoe hij of zij het eerst van de brand had gehoord en hoe zij ontroerd waren toen het nieuws hen bereikte. Toen de mensen zo hun hart hadden uitgestort, deed Kenneth een paar vragen omtrent het kasteel. „Is 'teen groot gebouw?" „Reusachtig, mijnheer; de graaf is de deftigste man uit de hele omtrek." „Hffeft hij nog familie? „Kind noch kraai en ook nooit gehad." „Wie is dan erfgenaam van het landgoed?" „Lord Kenmore, een broer van de graaf. Maar hij komt hier bijna nooit. De graaf schijnt niet veel met hem op te heb ben. Zij zijn maar halfbroers, moet u weten; de oude graaf is tweemaal gehuwd geweest en de jongste broer werd geboren, toen de andere reeds volwassen was. Ze verschillen zo ongeveer vijf en twintig jaar. Dus u be grijpt, dat ze zich niet erg als broeders voelen." „Neen, 't is een groot verschil in leeftijd", meende Kenneth, „de oudste broer kon wel de vader van de ander zijn." „U hebt gelijk, mijnheer", zei een oude vrouw, die op het tweede bankje zat, „en de twee de vrouw van de graaf was een Tartaarse, ja, een Tartaarse, dat was ze!'"herhaalde zij en deed haar woorden van nadrukkelijk hoofdknikken vergezeld gaan. „Ja, juist", zei de koetsier, „en zij deed haar best om de oude graaf te bewegen, dat hij zijn geld (voor zover het niet vast gelegd was) aan de jongste te vermaken. De titel en het land goed kon ze niet voor hem los krijgen, maar anders kreeg ze alles voor hem, wat ze maar kon." „Ja, zo was het", zei een an der, „ze was een heks die tweede mylady." „Maar ik meende dat ze het kasteel moest verlaten, toen de graaf stierf." „Dat is ook zo, ja, ja", zei de vorige spreker met een lach van genoegen, „en geen van allen liet een traan vallen, dat verzeker ik u." „En toen kwam de tegenwoor dige graaf hier?", vroeg Ken neth. „Ja, h\j had al die tijd in 't buitenland gereisd, maar hij kwam thuis, voordat de oude graaf stierf en huwde met een dame hier uit de omtrek." „Leeft zij nog?" „Neen, ze ligt ginds op 't kerk hof. U kunt de oude kerktoren daar wel zien, ginds boven de bomen." „Is ze al lang geleden gestor ven?" ,,'t Zal omtrent een jaar gele den zijn. Sinds mylady stierf, zijn er geregeld veel gasten op"j het kasteel en juist in de nacht van de brand waren er zeer ve len aanwezig voor een grote jachtpartij." „Was Lord Kenmore er ook?" „Weineen, mijnheer. Als 'tvan de graaf afhangt, komt hij er nooit. Hij heeft een landgoed ergens in 't Zuiden geërfd van zijn moeders vader. Wijj hebben hem hier niet nodig, nietwaar Betty?" Dame uit Arnemuiden 100.000ste bezoekster van, onderdeel „Rotterdam-Ahoy". Gistermorgen is de 100.000e be zoeker, in dit geval een bezoek ster, mej. M. Vogel uit Arnemui den van de bark „„Viking* die in het kader van de tentoonstelling „RotterdamAhoy" voor de Parkkade ligt, officieel ontvangen en toegesproken door mr A. C. W. Beerman, voorzitter van de Stich ting Havenbelangen. Aan mej. Vogel werden twee boeken over Rotterdam, een foto-album en 'n doos bonbons overhandigd. De eerste Wadden-mosselen in Zeeland. Woensdag en Donderdag zijn de eerste partijen mosselen, afkom stig van da Waddenzee, in Zee land gearriveerd. De firma van Hurk uit Harlingen levert de mosselen franco auto tegen een prijs van f7,per 100 kg, waar van f 1,20 voor kantoorkosten af gaat. De mossels zijn heel mooi van stuk, goed van kwaliteit en zeer licht met pokken bezet. De eerste Waddenmossels zouden Donderdagavond in België arrive ren. Men kan begrijpen, dat de prijs van deze mossels door de hog^aankoopprijs, het vervoer en de winst, zeer hoog wordt. VLISSINGEN. Wie verloor dit alles? Op het politiebureau zijn in het tijdvak van 10 tot en met 19 Aug. weer heel wat voorwerpen als ge vonden gedeponeerd. Zo ook o.m. sleutels, kindertasje, diverse por- temonnaies, regenjasceintuur, haarstrikken, broches, armband, zonnekleppen, enige ceintuurs, speldje V.C.V., fluit, potloden, ra telaar, broekriemen, slipover, dameshoed, hangslot, haarkam men, fotonegatieven en een hoofd doek. WEMELDINGE. Aanbesteding. Bij uitnodiging werd Woensdag voor de Rijkswaterstaat aanbe steed een dubbele woning aan de Bonzijbrug te Wemeldinge. Inschrijvers waren de heren: A. Ie Clercq, Hansweert f 31980; A. Kosten en H. J. Meijaard, We meldinge f 30850; Ph. Haak, Sou burg f 30668; A. Poelman, Rit- them f30650; Gebr. Mollet, Hans- weert f 30630, aan wie het- werk is gegund. HAAMSTEDE. Kerkcor.cert. Aangemoedigd door het succes van het vorig jaar, heeft het Ned. Herv, Kerkkoor het plan opgevat om op 26 Aug. des avonds om half zeven weer een kerkconcert te geven. De muziekvereniging „Witte van Haemstede' verleent weer haar gewaardeerde mede werking. Het kerkkoor zingt nu o.l.v. mevr. Beije Jonker uit Renesse. De muziekvereniging wordt gedi rigeerd door de heer J. A. van Weel. De heer P. J. Pleune zal het orgelspel verzorgen. NIEUWVLIET. De Raad vergaderde. De raad van Nieuwvliet heeft besloten de O.L. school te moder niseren volgens door de Centrale Dienst gegeven adviezen. Getracht zal worden de heer v, d. Ameele in het bezit van een vrachtrijdersvergunning te stel len. Voorts werd gesproken over de aansluiting van een groep wo ningen aan het electriciteitsnet. De P.Z.E.M. had echter medege deeld, dat dit jaar van aansluiting in dit onrendabele gebied nog niets kan komen. Wil Nieuwvliet echter iets gaan betekenen als badplaats, zal deze aansluiting er toch moeten komen waarvoor de gemeente dan gedeeltelijk garant zal moeten zijn, zo deelden B. en W. mede. POORTVLIET. Onderscheiding. Via het ministerie van oorlog werd door de burgemeester dezer gemeente een ereteken van Orde en Vrede uitgereikt aan de heer D. Mol, wonende alhier Rozema- rijnstraat A 197. Afscheid onderwijzeres. Ma*ndag 28 Augustus a.s. hoopt mej. M. B. van Nieuwenhuize of- iicieel afscheid te nemen van het onderwijs. Haast 40 jaar was zij verbonden aan het onderwijs der O.L. school dezer gemeente Zeer waarschijnlijk zal het aan belang stelling die dag niet ontbreken. ZIERIKZEE. Auto ln de sloot. Woensdagmiddag om ongeveer 5 uur reed tussen Capelle en Nieuwerkerk de wagen van de technische dienst der P.T.T. in een brede sloot en kantelde ge heel om. In de wagen bevonden zich 6 man P.T.T.-personeel en een straatmaker. De chauffeur, de heer L. Schuurman en de werkman A. Sies kwamen door de voorruit heen op hun hoofd in de modder terecht en werden met de verstikkingsdood be dreigd, doch werden op hun hulpgeroep bevrijd. De andere inzittenden werden uit de wa gen geslingerd en werden meer of minder ernstig gewond. Al leen de heer A. Sies moest met meer ernstige wonden aan hoofd en ledematen in het ziekenhuis te Zierikzee worden opgenomen, waar de doktoren Motmans en' Vleugel—Schutter hem behan delden. De anderen konden, na Verbonden te zijn, huiswaarts keren. De vermoedelijke oorzaak is slippen. ZUIDZANDE. Hulp voor de N.H. Kerkbouw. In Hillegersberg keerden de afgelopen week de klokken te rug. die tijdens de bezetting ge roofd werden. De bouw van de kerk zal 30 Augustus worden aanbesteed. De bouw van een garage voor de fa. Maas van Schaik te Bors- sele is gegund aan J. van Balen te Lewedorp. De heer J. J. Dorst, volontair op de gemeente-secretarie te Oosterland is benoemd tot amb tenaar in tijdelijke dienst op de gemeentesecretarie te Zierikzee. Zaterdagavond hoopt voor de Geref. Gemeente te Arnemuiden voor te gaan ds Rijksen te Leiden. Aanvang 7 uur. Dinsdagavond gaf de mondor gelclub „Ons Genoegen" in de zaal Hoefkens te Vrouwenpolder een concert. Jammer, dat er tij dens de muziek niet wat meer stilte betracht werd. -» Dinsdag maakten de C.J.M.V. en Meisjesver. te Grijpskerkeeen autobustocht naar Arnhem e.o. Op de terugweg werd van het lichtfestijn op „Ahoy" genoten. Aan het K.N.M.I. te de Bilt slaagde voor 't assistentsexamen de heer L. Drijgers te 's-Heer Abtskerke. VERGADERING POLDER WALCHEREN. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren had een voorstel ingediend bjj de algemene vergadering, die gistermorgen ln Mid delburg bijeenkwam, om de strandhoofden tussen Westkapelle en Zoutelande te verzwaren. De kosten zouden f 500.000,bedragen. Dit voorstel werd voor de behandeling teruggenomen, omdat, naar de voorzitter mr. dr. R. W/Graaf van Lyndcn, mededeelde, de in genieur van de Polder een rapport heeft ingediend over de te treffen voorzieningen aan de onderzeese oever van do zeedijk te Westkapelle. Deze werken zouden een veelvoud van f 500.000 eisen. Eerst wanneer een voorstel tot uitvoering van dit werk zal worden Ingediend, gaat men zich tot de minister van waterstaat wenden met verzoek 'n oplossing voor de financiële moeilijkheden te vinden. De voorzitter zei, dat het da gelijks bestuur het beter achtte zich over enige tijd met het grote plan tot de minister te wenden, dan nu met een relatief klein be drag te komen. Het bestuur zal eerst het rap port van de ingenieur bestuderen en vervolgens zal een nieuw voor stel de algemene vergadering be reiken, om dan te besluiten zowel de zaak van de verzwaring der strandhoofden als de voorzienin gen voor de onderzeese oever van de zeedijk aan de orde te stellen. De voorzitter sprak als zijn me ning uit, dat Walcheren onmoge lijk de zware financiële lasten, die voortvloeien uit de uitvoering van beide werken, zal kunnen dragen. ANDERE VOORSTELLEN. De vergadering was vooraf reeds accoord gegaan met het sluiten van een geldlening van f 100.000,met een looptijd van 30 jaar. Men had hiervoor via de fa. Hondius en Zn. een aanbieding ontvangen van de Stichting Pen sioenfonds van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. De rente zal de eerste tien jaar 3 de volgende jaren 3)4 bedra gen. Ook tegen de verhoging van het destijds toegestane crediet van f 400.000,— voor de herbouw van het Polderhuis met f25.000 bleek niemand bezwaar te heb ben. Men stelt zich voor eind Oct. of begin November hel Polderhuis te openen. Voor de inrichting, zo deelde de voorzitter mede, heeft de oud-voorzitter, mr. H. F. Lantsheer, een bank geschonken, die waarschijnlijk zal worden ge plaatst ln de nieuwe bovenhal. Ook van andere zijde is reeds toe zegging voor een schenking ont vangen. Mr van Lynden dankte de beide schenkers. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag ontspon zich nog" een discussie over wat het bestuur verstond onder de toelaatbare grens van het dijk- geschot. De heer Z. Maljaars meende op grond van het des tijds over deze kwestie uitge brachte rapport, dat f35 per ha. het hoogst toelaatbare bedrag vormde, zodat met f46 per ha., zoals thans wordt geheven, de grens van het toelaatbare ls overschreden. In één der voor stellen sprak het bestuur echter van f 46 als de toelaatbare grens. De voorzitter antwoordde hier op liever niet in discussie te willen treden en hij wees alleen op het feit, dat sedert het uit brengen van het rapport de pachten zijn verhoogd waardoor de draagkracht hoger kwam te liggen. Mr J. A. Dumon Tak was het hiermee niet eens en vond, dat ondanks de verhoging der pachten, de grens van het djjk- geschot te hoog lag. De voorzitter sloot het debat met de opmerking, dat noch het vim STRAATSBURG. In Straatsburg, de vergader plaats van de Raad van Europa en hpt z.g. Europese Parlement loopt het niet naar wens. Er blijkt reeds dadelijk groot verschil van mening te zijn. Aan de ene kant zijn er vurige verdedigers van een federatieve unie, een terstond op te richten Europees gezagsorgaan en aan de andere kant staan zij die voorshands niet verder willen gaan dan samenwerking tussen regeringen, waarbij iedere partij het recht van veto behoudt. Het schijnt daarbij hard tegen hard te gaan. De voorstanders van het laat ste Brits-Scandinavische stand punt hebben al min of meer ge dreigd, dat zij zich uit de Racd zullen terugtrekken, terwijl de echte federalisten naar het heet liever een breuk wensen dan dat zij hun standpunt zouden prijs geven. In 't algemeen ben ik erg bang voor de Engelse ziekte. Maar in dit geval Ijjkt mij het Engelse standpunt toch wel het meest verstandige. Als het ooit zal komen tot een echte federatie, dan zal dit de vrucht moeten zijn van een groeiproces. Aan maatwerk heb ben we op dit gebied geen be hoefte. Waarbij dan nog komt, dat men over 't algemeen ook tn ons land! de principiële kant van de zaak eerst terdege onder de* ogen zal hebben te zien. Er waait momenteel een fe deratieve wind. En 't klinkt erg vooruitstrevend in deze richting mee te gaan. Maar ook hier zal men toch eerst de geesten hebben te be proeven. Chr. Boeren- en Tuindersbond 29 en 30 Sept. a.s. zal vanwege de Chr. Boeren- en Tuinders- bond op „Birkhoven" te Amers foort een onderwijsconferentie gehouden worden. Als sprekers treden op dr M. A. A. J. Vis ser van 's-Gravenhage, hoofd van de afd. streekonderzoek van het landbouw-economisch insti tuut, met het onderwerp: „Het kleine boeren-onderzoek op de zandgronden" en ds H. G. Groe- newoud, Ned. Herv. predikant te Groningen, onderwerp: „De be zinning op het karakter van het Christelijk onderwijs". Even voor het vertrek van de K.L.M.-constellation PhTdp (Rotterdam) van het vliegveld Prestwlck naar Gander op Dins dagavond 1.1. is door een tot nu toe onbegrijpelijke oorazak de 35-jarige radiomonteur in dienst van het Britse ministerie van burgerluchtvaart J. W. Leitch ln één der draaiende propellers ge lopen en op slag gedood. Door de klap werd de propeller zodanig beschadigd, dat het toestel niet kon vertrekken. De passagiers vervolgden hun reis met de uit New York binnengekomen machi ne, terwijl de passagiers uit dit toestel met een „Convair", na 'n kleine vertraging, hun reis van Prestwlck naar Amsterdam kon den voortzetten. Twee woningen verbrand ln Groningen. Een defect kooktoestel veroor zaakte gistermorgen omstreeks 7 uur in Groningen brand in de woning van de heer H. Molema in de Tolhuisgang. Het vuur greep snel om zich heen en kreeg ook vat op het naastgelegen huis, bewoond door mej. B. Bel. Beide woningen gingen verloren. dagelijks bestuur noch de alge mene vergadering veel invloed kan uitoefenen op de hoogte van het dijkgeschot, daar dit nu een maal de sluitpost van de begro ting moet vormen. Mr P. Loeff en dokter A. Sta verman waren afwezig. De algemene vergadering zal op de laatste Zaterdag van Sep tember opnieuw bijeenkomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2