In de Oostduitse uraniuinmijnen leven duizenden in slavernij Windhoos raasde over Midden-Nederland NIEUWS Moeders worden van kinderen weg- gerukt Adenauer en Schumacher bepleiten „Hebben jullie het naar de zin gehad?" 484 VOOR KOFFIE TROUWZAAL IN MIDDELBURGS STADHUIS DEED VOOR HET EERST DIENST PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Steeds sneller moet er gewerkt worden Canadese landingen in Korea uitbreiding Amerikaanse bezettingstroepen HERMILITARISATIE GEEN OPLOSSING vroeg de heer A. Schout Boerderijen stortten in, bomen knapten af als lucifers, treinverkeer gestremd Landbouwer en oude moeder aan wisse dood ontsnapt SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, oij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestraat 40, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noord straat 35; TeL administratie 2009; TeL redactie 2347; Temeuzen: Vlooswljkstraat, Tel. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1644 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DONDERDAG 24 AUG. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 5.39 u., onder 19.45 u. Maan op 19.21 u., onder 02.13 u. Hoogwater Vrijdag 25 Aug. 'SO: Vlissingen: 12.14 u. 1.80 m., u. m. Temeuzen: 0.16 u. 2.00 m., 12.43 u. 1.98 m. Wemeldinge: 1.27 u. 1.58 m„ 13.59 u. 1.51 m. Zierikzee: 1.13 u. 1.36 m. 13.42 U. 1.27 m. DE „ZEGENINGEN" VAN DE SOWJET-UNIE. DE BRITSE INLICHTINGENDIENST te Berlijn heeft een rapport gepubliceerd over de toestanden in de Oost- Duitse uraniummijnen. Er is, zo af en toe wel eens wat be kend geworden over de vreselijke toestanden in deze mijnen en de slavernij waaraan de Sowjets de Oost-Duitsers bloot stellen. Het verschenen rapport werpt opnieuw een zeer schril licht op de zegeningen van de Sowjet-Unie. De Russen hebben uranium nodig voor andere dhn voor vredesdoeleinden. Zij ontzien het niet het door hen bezette volk daarvoor te knechten. Het werk in de mijnen is ge ïntensiveerd op een schaal, die tot nu toe onbekend is gebleven In vredestijd. Om te voldoen aan de eisen der Russische leiding in de mijnen waren de Oost-Duitse autoriteiten een zeer grote „aan wervingscampagne" begonnen, die hoofdzakelijk bestaat uit intimi datie. Mijnkundigen zoeken voortdu rend naar nieuwe vindplaatsen van erts dat voor het maken van atoombommen wordt gebruikt. In sopimige gebieden zijn de inwo ners geëvacueerd om plaats te maken voor mijnwerkers van elders. Ook vrouwen en meisjes. Vrijwilligers kunnen het werk alleen niet af, zo gaat het rapport verder. „Duizenden burgers, vrou wen (zowel getrouwd als onge trouwd) tussen 18 en 55 en man nen tussen 17 en 50 jaar worden door middel van politieke chan tage of directe economische druk te werk gesteld. In Miessen (Sak sen) is een grote fabriek ingericht ais tehuis voor kinderen, waarvan de moeders in de uraniummijnen werken. Werklozen worden voor de keus gesteld: „Geen uitkering of naar de mijnen". Er wordt met intrekking der levensmiddelen kaart of met gevangenisstraf ge dreigd". Erbarmelijke omstandigheden. De arbeidsomstandigheden, al dus het rapport, zijn erbarmelijk en de ziekenhuizen zijn vol mijn werkers die of ziek geworden zijn of verwondingen hebben opgelo pen. Op sommige plaatsen moeten de mijnwerkers bijvoorbeeld tot aan de heupen in het water staan omdat geen pompinstallaties aan wezig zijn. Er heerst ook longkan ker door de lange uren, die men blootgesteld is aan radio-activiteit en er heerst silicocis door het in- adëmen van stof. De familieleden van bij onge lukken om het leven gekomen mijnwerkers worden niet altijd Juist ingelicht. Vaak wordt ge zegd, dat zij naar de westelijke zöne uitgeweken zijn. Een van de treffende dingen is het hoge per centage meisjes en vrouwen, dat relatief voor het zware werk ge bruikt wordt. Onder de grond. Zij werken veelal onöer de grond en worden vrijwel voor alle werkzaamheden gebruikt, behalve voor het houwen. Zij leggen rails, duwen lorries en helpen bij het bouwen van gangen. Boven de grond worden meisjes en vrouwen bij duizenden voor graafwerk zaamheden gebruikt. De accomo- datie is voor haar primitief en vaak leven 30 tot 40 in een kleine kamer. In de gunstigste gevallen wordt verlof om naar huis te gaan eens in de drie maanden gegeven, zodat moeders haar kinderen nau welijks zien. Het mijngebied in Zuid-Oost-Duitsland is verboden gebied, aldus het rapport. Generaal Dean gedood? Canadese marinestrijdkrachten *ebben gisteren twee landingen uitgevoerd op eilanden voor de Zuid-Koreaanse kust. Er vielen bij deze landingen, die uitgevoerd werden door manschappen van de torpedobootjager „Athabaskan", geen doden of gewonden. Bij de eerste landing werd een dorp be zet, dat later door Zuid-Koreanen werd overgenomen. Bij een twee de landing werd een Noord-Kore- aanse installatie vernietigd. Volgens een telegram uit Tae- goe zou de reeds enige tijd ver miste Generaal-Majoor William Dean, voormalig commandant van de Amerikaanse 24ste divisie bij Taedjon gedood zijn, toen hij persoonlijk een Noordkoreaanse tank buiten gevecht stelde. OEFENING „CUPOLA" BEGINT VRIJDAG. Vrijdag zullen Amerikaanse bommenwerpers doelen in Frank rijk, België en Nederland „aan vallen" in het kader van de oefe ning „Cupola". Van deze afweer oefeningen zullen de bewoners van ons land waarschijnlijk wei nig meer bespeuren dan wat meer activiteit in de lucht. De vlieg tuigen zullen merendeels oefenen op zeer grote hoogte. De nieuw aangekomenen moe ten hun gewone identiteitskaar ten afgeven en ontvangen speciale kaarten. Zij, die met deze kaarten buiten het gebied worden aangetroffen worden geboeid terng geleid en men treedt vaak hardhandig te gen hen op. Het werk is in zo hoge mate versneld in de laatste weken, dat men de normale vei ligheidsmaatregelen heeft laten varen. Het rapport eindigt aldus: Het is nauwelijks te geloven, dat deze koortsachtige inspanning, het volledige voorbijzien van Duits- lands behoefte aan wederopbouw en de massa-exploitatie van Oost- Duitsers nodig is om de normale behoeften van de Sowjet-Unie te bevredigen. Men kan slechts con cluderen, dat de Sowjet-Unie be hoefte heeft aan uranium doch voor andere dan vreedzame doe len. Bon 484 algemeen is aangewe zen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan m.i.v. Vrij dag 25 Augustus worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 9 Sep tember. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon aanwijzing zal op 5 October ge schieden. KONING FAROEK SPEELT en zijn volk lijdt armoede. Koning Faroek van Egypte heeft Dinsdag in het casino van Deauville twee jonge Franse zan geressen uitgekozen voor contrac ten in Cairo. Tot laat in de nacht speelt hij „Chemin de Fer", waar mede hij Dinsdag in totaal meer dan 100.000 gulden won. In de Egyptische pers is reeds critiek uitgeoefend op de „losban dige feesten" van enkele rijken temidden van massale armoede. Een commentator drong er bij de regering op aan „niet voort te gaan het bezit der rijken te ver groten ten kost van de armen", want „het volk is ontevreden". Twee Walen moordenaars van Lahaut? Gisteravond is door de rechter van instructie, belast met het on derzoek inzake de moord op de Belgische communistenleider La haut medegedeeld, dat twee ver dachten, die de laatste tijd her haaldelijk in Vlaamse streken zijn gezien, op het punt staan geïden tificeerd te worden. De Duitse veiligheid. Volgens Adenauer en de leider der socialistische oppositie Schu macher, kan alleen een snelle uitbreiding van de Amerikaanse be zettingstroepen In Duitsland de verdediging van West-Europa op beslissende wijze versterken. Hermiiitarisatie van Duitsland of de vorming van een sterke politiemacht zoudenhet probleem van de Dnitse veiligheid niet oplossen. uit. Hij bepleitte een „offensieve" Westerse politiek wat betreft de veiligheid van Duitsland. Verklaring van Acheson. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache son, heeft verklaard, dat de alge mene versterking van West- Europa een kwestie is waaraan de grootste aandacht wordt ge schonken. Over de wijze waarop en de mate waarin West-Duits- land hiertoe zal bijdragen wenste hij geen commentaar te geven. Reuter geeft aan deze verkla ring de uitleg, dat Acheson indi rect voorgesteld heeft, dat Enge land en Amerika hun bezettings troepen in Duitsland versterken en dat gebruik wordt gemaakt van Duitse mannen (manpower) Adenauer achtte een zo spoedig mogelijke versterking van de ge allieerde troepen in Wgst-Duits- land absoluut noodzakelijk. Tevens bepleitte hij uitbreiding van de Westduitse politie om het hoofd te kunnen bieden aan pogingen van de Russische zóne om West- Duitsland te ondermijnen. Het was „niet juist geheel op «ie geallieerden te vertrouwen", aangezien het prestige van de Amerikaanse wapens „niet bui tengewoon was toegenomen door do gebeurtenissen in Korea". Met Adenauers voorstel tot vor ming van een „beschermende macht" in West-Duitsland was Schumacher het niet eens. Schumacher verklaarde, dat de Oostduitse Volkspolitie, indien zij iets tegen West-Duitsiand wilde beginnen, achter de Russen zou aan marcheren en niet voor hen bij de Westerse herbewapening. Westerling krijgt aanhang, Het ligt in de bedoeling om bij eventuele arrestatie van kapitein Westerling een massale actie ta ontketenen te zijner bevrijding. Voor dit doel werd te Utrecht een initiatief-comité opgericht, alwaar men nu reeds adhaesie kan betuigen. Als voorlopig secretaris werd 'gekozen de heer D. B. Salverda te Linschoten. Westerling arriveerde gisteren in Cairo, vamvaar hij zijn reis per vliegtuig van de Belgische iucht- vaartmij Sabena naar Brussel voortzette. Hij was in gezelschap van John Thiessen. Men denkt thans dat Westerling in Brussel zal blijven om zijn arrestatie in Nederland te ontgaan. Belgische autoriteiten zouden geen bezwaar koesteren hem verblijf te ver schaffen. Kampen van „Het Vierde Prinsenkind" te Westkapelle een groot succes. DAVEREND „JA" KLONK UIT 200 KELEN. „Hebben jullie het naar je zin gehad en zouden jullie volgend jaar weer willen terugkomen?" Deze vraag stelde de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, als voorzitter van de afd. Zeeland van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" gistermiddag in de cantine van het D.U.W.-kamp te Westkapelle aan 200 jongens en meisjes die het laatste van de vier door deze Stichting georganiseerde kam pen vandaag weer gaan verlaten. Het antwoord liet geen twijfel over. Het was een daverend „ja"!, dat een ogenblik de regen- en onweersbui, die zich op dat moment boven het kamp ontlastte, overstemde. Wat „Het Vierde Prinsenkind" wil, weet men; namelijk de jeug dige oorlogsslachtoffertjes, die niet in staat zijn, met vacantie te gaan, toch van bos, zee en strand te laten genieten. Enkele jaren achtereen werden meestal in D.U.W.-kampen, die in de vacan- tieweken toch leeg staan, kampen georganiseerd. Dit jaar kwamen de kinderen ook naar Zeeland. Westkapelle genoot de eer, dit eerste Zeeuwse kamp te mogen huisvesten. Niemand was er, die deze week niet had genoten. De leiding van zo'n kinderkamp bestaat geheel uit vrijwillige krachten, meestal onderwijzend personeel, dat ge heel belangeloos een deel van zijn vacantie afstaat. Ook zij zijn en thousiast over de kampen en de heer M. Muste uit Gouda, die al vier jaar iedere zomer een der gelijk kamp leidt, is vast van plan om er voorlopig nog niet mee op te houden. Afscheid. Terwijl de regen gistermiddag naar beneden gutste is er in de cantine van het kamp te Westka pelle een afscheidsbijeenkomst ge houden, waar bijna alles door de jeugd zelf werd gedaan. Ze voer den schetsjes op, die in enkele da gen moesten worden ingestudeerd, ze deden voordrachten, volksdan- „HET WERD PIKKEDONKER". EEN WINDHOOS heeft gisteren in het begin van de avond grote schade aangericht in midden Nederland en de Westhoek van Friesland. In Kootwijk stortte een boerderij en een onbewoonbaar verklaarde woning in. Het treinverkeer AmersfoortApeldoorn werd door neervallende bomen gestremd. Ook in Lunteren stortte een boerderij in en in het centrum van Harskamp werden drie woonhuizen ernstig beschadigd. In Puttens, Harderen en Uddel woedde een zwaar onweer. In Oost Stellingwerf werden in de buurtschap Harderwijk vier woningen totaal vernield. De bewoners van de boerderij in Kootwijk, de heer Brouwer en zijn 76-jarige moeder zagen de hoos aankomen. Het werd pikke donker. Hij rende met zijn moeder naar buiten en sprong in een bie- tenkuil. Een seconde later vielen enkele zware eikenbomen, die als lucifers afknapten krakend over hen heen. Ondertussen onweerde het hevig en brak een wolkbreuk los. Toen zij van de schrik beko men waren, klommen zij uit de kuil en zagen, dat hun boerderij totaal vernield was. Het rundvee en een paard in de stal konden nog gered worden. In de nabijheid van de boerderij stond een grote woonwagen. Deze sloeg drie keer over de kop. De bewoners van de wagen liepen lichte verwondingen op. BOMEN OP DIESELTREIN. Op de diesel-electrische trein, die uit de richting Apeldoorn kwam, vielen een paar boompjes. Er werden geen personen gewond en bij Assel kon het eerste trein stel, dat beschadigd was, worden afgekoppeld. Het andere treinstel kwam met vijftig minuten ver traging in Amersfoort aan. De landbouwer H. Wissels, wiens boerderij te Lunteren even eens instortte werd door een val lende steen ernstig aan het hoofd gewond. Van de drie huizen, die in de Harskamp getroffen werden verdween van één het dak. Van de beide andere woningen wefö de voorgevel totaal ingedrukt. Het meubilair werd zwaar be schadigd. In de buurtschap de Valk sloeg de bliksem in een rie ten dak van een boerderij. De brandweer wist het woonhuis te behouden. Persoonlijke ongeluk ken deden zich hier echter niet voor. Voorts werd nog gemeld, dat in Barneveld enkele hoogspannings masten tegen de grond gingen. IN OOST-STELLINGWERF. In Oost-Stellingwerf werden behalve de reeds genoemde vier woningen nog twee andere wo ningen zwaar beschadigd en tien andere woningen minder ernstig. Tientallen bomen werden door de hoos ontworteld en het telefoon en electriciteitsnet kreeg ernstige storingen. Pas om tien uur gister avond kon het telefoonverkeer worden hervat. In het dorp wer den wonder boven wonder slechts twee personen licht gewond. NOODWEER BOVEN EILAND THOLEN. Blikseminslag veroorzaakte enkele branden. Boven Tholen ontlastte zich gistermiddag een hevig onweer. Op het eiland ontstonden door blikseminslag een paar branden. Omstreeks half vijf sloeg de bliksem in de schuur van de hoeve „Luttëldijk", van de heer M. van Oorschot te Tholen. De arbeiders van deze landbouwer stonden in deze schuur te schuilen voor de hevige regen. In korte tijd stond een deel van het dak in brand. De Thoolse brandweer was binnen tien miquten ter plaatse en die van Poortvliet volgde korte tijd later. De brandweer van Bergen op Zoom kwam eveneens assisten tie verlenen. De schuur brandde gedeeltelijk af. Het vee, de land bouwwerktuigen en het gedorste graan konden in veiligheid ge bracht/ worden. Te Poortvliet werd de woning van de heer Ver burg getroffen. Ongelukken deden zich niet voor en het dak werd licht beschadigd. In Oud-Vossemeer sloeg de blik sem in de hoek van een grote vlasopslagplaats welke op enige tientallen meters afstand stond van de hoeve van de heer Van Tilburg. De brandweer uit Oud- Vossemeer had onder leiding van brandmeester Hage de tegenwoor digheid van geest het brandende gedeelte van de vlasberg af te scheiden en te blussen met brand- blusapparaten. Er ging een paar duizend kilo vlas verloren. HEVIGE REGENVAL IN BERGEN OP ZOOM. De hevige regenval heeft giste ren in Bergen op Zoom veel scha de aangericht. Een gedeelte van de gedempte haven stroomde weer vol en kelders in de omgeving kwamen onder water te staan. sen en zongen als lijsters. De heer Muste de kinderen noemen hem „Oom Maarten" had voor deze middag de leiding overgedragen aan Oom Otto, die, zelf oorlogs invalide, met hart en ziel leiding heeft gegeven. Zo vlogen de uren om. Tenslotte klom de heer Schout op het toneel, om de lei ders en leidsters namens de Stich ting heel hartelijk te danken voor hetgeen ze voor de kinderen had den gedaan. Ook het keukenper- soneel en de kampbeheerder deel den in de hulde en ontvingen een presentje. Onder de genodigden, die deze afscheidsmiddag mee maakten behoorde o.m. mevr. S. C. de Casembrootbaronesse v. d. Feltz, de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mr M. Tydeman, burgemeester van Westkapelle en enkele dames van het comité, dat er in de komende tijd weer op uit zal trekken om Koningin Juliana heejt, zoals gemeld, bij de Rot terdamse Droogdok Mij., de nieuwe kruiser voor de Kon. Nederlandse Marine, de „Ze ven Provinciën", te water gelaten. Ook Z.K.H. Prins Bernhard was bij deze plech tigheid tegenwoordig. collectes e.d. te organiseren. Het is juist daarom zo verheugend, dat er ook in Zeeland zo'n kamp werd georganiseerd, waardoor alle me dewerkers en zij, die regelmatig tot dit werk bijdragen, konden zien, dat het geld', dat voor deze Stichting wordt gegeven, zeer goed wordt besteed. Men had zich geen betere reclame kunnen den ken. En of er volgend jaar weer dergelijke kampen kunnen worden gehouden voor deze kinderen, dat hangt niet van hen af, want zij willen dolgraag terugkomen, maar dat hangt af van hetgeen de collectes in het komende sei zoen zullen opbrengen! In ieder geval hebben de kinderen bij het afscheid van Westkapelle gezegd: „Leiders en leidsters, tot volgend jaar!" Tien Britse padvinders in Het Kanaal verdronken. Tien Britse zeeverkenners, die op 19 Augustus uit Calais op weg naar Ramsgate vertrokken, zijn met hun zeilboot in „Het Kanaal" verongelukt. Tegen de raad van de havenautoriteiten .uit Calais zijn de jongens, hoewel het weer slecht was, uitgevaren. Hoewel men practisch alle hoop heeft op gegeven blijft men toch nog naar hen zoeken. Ais gedaan eigen geluk denkt, komt dat ook de gemeenschap ten goede. Reeds op dit ogenblik hebt gij geluk gebracht aan het ge meentebestuur van Middelburg, dat verheugd is met deze eerste huwelijksvoltrekking in de trouwzaal van dit Stadhuis. Het ge meentebestuur hoopt nu maar, dat in de komende jaren alle Mid delburgse jonge mensen hier zullen verschijnen en het geluk zul len vinden". Deze woorden sprak gistermid dag de burgemeester .van Middel burg, mr dr N. Bolkestein in de sfeervolle trouwzaal van het Go- thisehe Stadhuis aan de Markt, waar, na een onderbreking van meer dan 10 jaren, weer voor de eerste maal een paartje in het huwelijk werd bevestigd. Het wa ren de 22-jarige stuurman ter koopvaardij Marinus Albert Nijsen en de 23-jarige steno-typiste Maatje Dieleman, die, gevolgd Volgens de Franse autoriteiten te Saigon hebben de Chinese com munisten steun beloofd aan de rode indochinese Vietminh-rege- ring voor het geval deze zou wor den aangevallen of tot een aanval zou overgaan. In geheel Ameri ka is een spoorwegstaking afge kondigd. Vijf millioen personen zijn dakloos geworden door aard schokken in Centraal Azië, aldus meldt Reuter. De verscheping van de eerste Amerikaanse tanks naar Europa begint deze week. De meeste tanks zullen Shermans zijn met 76 mm geschut afkom stig uit dumps maar weer in goe de conditie gebracht. Een 73- jarige man uit Rotterdam heeft gisteren zijn 64-jarige vrouw met een aardappelmesje enkele steken toegebracht n.l. bij de slaap in het oor. De man die zich bij de politie meldde, wilde niet zeggen waarom hij deze daad had be gaan. De toestand van de vrouw is redelijk. Majoor M. P. A. den Ouden is belast met de organisa tie van een compagnie K.L. Op korte termijn zal hij een voorstel aan de chef van de Generale Staf moeten uitwerken betreffende de samenstelling, encadrering, lege ring enz. Hindelopen, het plaatsje aan de uiterst westelijke punt van Friesland, dat eens een bloeiende handelsstad was doch nu stil en tevreden sluimert, viert deze week het 725-jarig bestaan. Parachutisten bieden geschen ken aan aan kerk te Oosterbeek. Dinsdag arriveerden met de K.L.M. vrachtmachine uit Londen een doopvont en een avondmaals tafel, een geschenk voor de her bouwde kerk te Oosterbeek, die tijdens de luchtlandingsactie der geallieerden in September 1944 werd verwoest. Het doopvont is vervaardigd uit Portland-steen en de avond maalstafel van Engels eikenhout. Het doopvont is twaalfzijdig en draagt op een der zijden het in signe van de Airborne troepen. Het deksel is vervaardigd uit ge slagen koper en smeedijzer. De avondmaalstafel is van blank ei kenhout en draagt eveneens het insigne van de Airborne troepen. Op het blad van de tafel is een inscriptie aangebracht, welke luidt: „Aangeboden door alle rangen van de eerste Britse Air borne divisie en de eerste onaf hankelijke Poolse parachutisten- brigadegroep ter herinnering aan hun actie in Arnhem en Ooster heek van 17 tot 25 September 1944". Deze geschenken zullen op 17 September a.s. worden aangebo den door luitenant kolonel C. F. H. Gough M.C.T.D., die aan het hoofd staat van een groep oud strijders en familieleden van ge sneuvelden van de luchtlandings divisie die van 15 t/m 20 Septem ber a.s. hun jaarlijkse pelgrims tocht naar Arnhem en Oosterbeek zullen maken. door de wederzijdse ouders en vele familieleden, om even kwart over twee door de grote hall naar de trouwzaal werden geleid door de gemeentebode, de heer P. C. Mul ler. In de trouwzaal wachtten reeds, behalve de burgemeester, de vier wethouders en de gemeentesecre taris op de dingen, die komen zouden. Voor het bordes van het Stadhuis stonden vele toeschou wers en ook in de hall hadden enige tientallen mensen zich ver zameld, om van de aankomst van bruid en bruidegom getuige te zijn. IN DE TROUWZAAL. Toen het bruidspaar had plaats genomen voor de grote eikenhou ten tafel, waarop een zware ko peren vaas met grote gele bloe men prijkte, kwamen de ambte naren van de burgerlijke stand, mej. C. J. Augustijn en de heer J. A. Tavenier, de trouwzaal binnen, waarbij zich ook de burgemeester voegde. „Gij zijt hier gekomen om een verbond voor het ganse leven met elkaar te sluiten", zo klonken ernstig de woorden van de heer Tavenier, die, na de plechtigheid der huwelijksvoltrekking, nog en kele woorden sprak. Aan het slot van zijn toespraak bood de -burgemeester het jonge paar namens het gemeentebestuur een zilveren theelepeltje aan met een afbeelding van het Stadhuis en als inscriptie de woorden: „Eerste huwelijk herstelde Stad huis 23 Aug. 1950". „Ge zult mis schien denken, waarom het maar één lepeltje is", aldus mr Bolke stein. „De gemeente ziet n.l. nog al eens de bodem van de schat kist en bovendien vindt een jong gehuwd paar het helemaal niet erg het de eerste tijd met één theelepeltje te moeten doen!" DE BILT ZEGT: Minder warm. Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige zuid-westeüjke wind. Minder warm dan gisteren. Krokodil Ali terug De krokodil Ali, die 3 we ken geleden in het meer van Genève verdween, is thans gezond en wel doch wat ver magerd bij'zijn baasAndré Wohler, terug. Jongens uit Lausanne vonden hem verbor gen tussen de rotsen. Interkerkelijke Prot. ziekenhuisverzorging. Op initiatief van de cordina- tie-commissie van het Interker kelijk Prot. ziekenhuisbureau ta Utrecht zal op 26 Sept. a.s. in „Esplanada" aldaar een oriën teringsvergadering worden ge houden zulks in verband met de moeilijkheden waarin de meeste part. ziekeninrichtingen zich be vinden. De bijeenkomst staat on der leiding van ds H. J. Dijck- meester, predikant-directeur van „Bronovo" te 's-Gravenhage. Als sprekers treden op de heren dr B. Ch. Ledeboer te Haarlem, vice-voorzitter van de stichting het Ned. ziekenhuiswezdh, met het onderwerp: „De bedreigde positie van de particuliere speciaal de Prot. Chr. zieken inrichtingen in Nederland"; A. Middelhoven van Veenendaal, adviseur van het I.P.Z., onder werp: „De bouw van nieuwe en de uitbreiding van bestaande ziekeninrichtingen"; O. de Kie vit, adm. van „Eudokia" te Rot terdam, onderwerp: „De exploi tatie van nieuwe en bestaande ziekenhuizen". Er bestaat gele genheid met de referenten van gedachten te wisselen. Nederlandse automobilisten in het buitenland. Naar de K.N.A.C. meldt, treedt de politie in verschillende landen in de regel vrij soepel op tegen over buitenlandse automobilisten, In België wordt echter speciaal gelet op het verbod bochten af té snijden, op kruispunten in te ha len en verblindende verlichting t« voeren in verlichte gedeelten van bebouwde kommen, voorts ook op het z.g. verkeerd parkeren, d. f. links van de rijbaan, hetgeen in Nederland eveneens, althans in d« bebouwde centra is verboden. Wat Frankrijk betreft, verdient het aanbeveling, buiten de be bouwingen bij de kruispunten sig nalen te geven en bij het afslaan de linkerbocht zo ruim mogelijk te nemen in stede van halfruim, zoals in Nederland en België. Het is voorts niet raadzaam in be bouwde kommen in Frankrijk met grotere snelheid dan 60 km te rijden. Voor Zwitserland lette men op de stopstraten in de steden, welke daar bij wijze van proef zijn in gericht en voorts evenals in de meeste landen op de rech ten, welke aan voetgangers op de voor hen bestemde oversteek plaatsen zijn toegekend. In Engeland en Denemarken wordt in het algemeen geregeld gecontroleerd op het naleven van max. snelheidsvoorschriften.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1